- x
32 daireli apartmana merkezi uydu sistemi
10 Cevap4701 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

309 Mesaj
3 Ocak 2011; 12:03:44 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta da dediğim gibi 32 dairelik bir apartmana uydu sistemi yapmayı düşünüyoruz. Normalde bütün dairelerde duvarda anten çıkışları var ve hepsinin kabloları çatıda bir noktada birleşiyor. Yani tüm dairelere kablo dağıtılmış durumda. Bizim istediğimiz Turksat ve Hotbird uyduları. Her evin anten çıkışına yayın gidecek ve ev sahipleri receiver alarak yayını izleyecek. Benim öğrenmek istediğim gerekli parçalar neler ve bu parçaların fiyatları ortalama ne kadar?

Veya tüm bunların yanında hiç uydu sistemleri ile uğraşmayıp kablo tv'ye başvurursam daha mı iyi olur?

Daha önce bu konuda başlıklar vardı fakat 4-5 sene öncesinde kalmış. İnternette biraz araştırdım fakat her yerde kaskadlı, sonlu, diseq gibi bilmediğim terimler var. Hangi cihaz gerekir hangisi uygun olur bilemiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

460 Mesaj
3 Ocak 2011; 12:08:00 

Civardaki uyduculardan teklif alsanıza konuyla ilgili? Gelen tekliflere göre malzemeleri araştırır olmazsa kendiniz alırsınız.

Uydu mu kablo mu sizin kendi karar vereceğiniz bir konu ama Uydunun avantajı abonelik ücreti ödenmemesi denebilir.

5505 Mesaj
3 Ocak 2011; 12:26:48 

quote:

Orijinalden alıntı: sintflut

Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta da dediğim gibi 32 dairelik bir apartmana uydu sistemi yapmayı düşünüyoruz. Normalde bütün dairelerde duvarda anten çıkışları var ve hepsinin kabloları çatıda bir noktada birleşiyor. Yani tüm dairelere kablo dağıtılmış durumda. Bizim istediğimiz Turksat ve Hotbird uyduları. Her evin anten çıkışına yayın gidecek ve ev sahipleri receiver alarak yayını izleyecek. Benim öğrenmek istediğim gerekli parçalar neler ve bu parçaların fiyatları ortalama ne kadar?

Veya tüm bunların yanında hiç uydu sistemleri ile uğraşmayıp kablo tv'ye başvurursam daha mı iyi olur?

Daha önce bu konuda başlıklar vardı fakat 4-5 sene öncesinde kalmış. İnternette biraz araştırdım fakat her yerde kaskadlı, sonlu, diseq gibi bilmediğim terimler var. Hangi cihaz gerekir hangisi uygun olur bilemiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

bu işi yapanlardan birkaç teklif alın ,kullandıkları kablonun kalitesine bakın,anten iniş kablolarının gizliliğine özen göstermelerini isteyin,çamaşır ipi gerer gibi yapılan çok çirkin montajları görünce bu gibi hatırlatmalar gerekiyor sanırım.

6666 Mesaj
3 Ocak 2011; 13:12:07 

quote:

Orijinalden alıntı: sintflut

Merhaba arkadaşlar,

Selam,

Kaskatlı = Multisiviç dağıtım santrallarında, kendinden bir sonraki sviçe bağlantı imkanı
sağlayan sviç demektir.

Sonlu = Multisiviç dağıtım santrallarında, kendinden bir sonraki sviçe bağlantı imkanı
bulunmayan sviç demektir.

Diseqc = Genelde bireysel sistemlerde kullanılır ve receiver komutu ile uydu antenleri
arasında geçiş yapmayı sağlayan elektronik parçadır. iki giriş, tek çıkış ve dört giriş tek
çıkışlı imal edilirler. Özel maksatlar için imal edilmiş diseqc sviç çeşitleride vardır.

Uydu sistemlerinin ilk yatırımı biraz harcama yapmayı gerektirir. Ancak plarformlar gibi her
ay ödeme yapılma zorunluluğu bulunmadığından, en ekonomik izleme yöntemidir. (Paralı
kanalları izleme yönünde teveccüh yoksa...)

Apartmanınıza gelince;

1. 17 x 32'li multisviç dağıtım santralı almanızı tavsiye ederim.

2. Yada 10 x 32 daireyi karşılacak kadar kaskatlı ve sonlu multisiviç ilavesinden oluşan multisviç dağıtım santralı.

Bir maddedeki dağıtım santralına; Türksat, hotbird, W3 (Digitürk'ün uydusu) ve popüler bir
uydu yönlendirilmiş anten olmak üzere 4 uydulu sistem kurulabilir. Tavsiyem bu sviçtir. Zira
sviç tek parça olduğu için sinyal kayıpları minimum seviye olacaktır. Bu sviç ile her dairede 1
receiver çalışabilir. Her dairede iki receiver çalışsın isteniyorsa, bu siviçten bir kaskatlı bir
sonlu almak gerekecektir.

İkinci maddedeki dağıtım santralına; Türksat, Hotbird ve W3 (Digitürk'ün uydusu)
kurulabilir. 10 x 24 kaskatlı ve 10x 12 sonlu sviçler ile sistemi tamamlayabilirsiniz. Sistemin
yapısı itibariyle, sondaki sviçte sinyal kaybı ilk sviç'e 2-3 desibel daha fazla olabilecektir.
Normal bir durumdur.

Multisviç'ler çalıştırılması düşünülen receiver adedine göre yeteri çıkış verecek şekilde seçilebilir.

Antenlere gelince; merkezi sistemlerde minimum anten çapı 120 cm'dir. Ayrıca antenler
parabol tipte olmalıdır.

LNB'lere gelince; Quattro tipte olmalıdır. (Otel tipi olarakta adlandırılır.)

Kablolara gelince; sistemin en önemli elemanı kablodur. Çünkü sinyal kaybının en çok
yaşandığı sistem parçasıdır. RG 6/u6 serisi ve TSEK kalite belgeli olanlardan tercih
etmelsiniz. Klass, reçber gibi kalitesini ispat etmiş markalardan almanızda yarar var.

Fiyatlara gelince;

Multisiviç olarak Tekniksat markası, kalitesini ispat etmiş markadır. Sviç seçiminizi yaptıktan
sonra fiyat için firmayı arayınız. Google'dan yazınca firma telefonlarına ulaşabilirsiniz.

LNB'yi siviç aldığınız yerin tavsiyesine göre almanızda yarar var.

Kablo yukarıda belirttiğim evsafta olması kaydıyla, metresi 60 - 70 kuruş arasında
edinilebilir. Tabii apartmanınıza topluca satınalınması durumundaki birim fiyattır.

Kolay gelsin.

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum.
Katılımcıların yararlanabilmesi için sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz.
Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

Doğru bilginin adresi...

309 Mesaj
4 Ocak 2011; 9:19:04 

quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

Selam,

Kaskatlı = Multisiviç dağıtım santrallarında, kendinden bir sonraki sviçe bağlantı imkanı
sağlayan sviç demektir.

Sonlu = Multisiviç dağıtım santrallarında, kendinden bir sonraki sviçe bağlantı imkanı

Diseqc = Genelde bireysel sistemlerde kullanılır ve receiver komutu ile uydu antenleri
arasında geçiş yapmayı sağlayan elektronik parçadır. iki giriş, tek çıkış ve dört giriş tek
çıkışlı imal edilirler. Özel maksatlar için imal edilmiş diseqc sviç çeşitleride vardır.

Uydu sistemlerinin ilk yatırımı biraz harcama yapmayı gerektirir. Ancak plarformlar gibi her
ay ödeme yapılma zorunluluğu bulunmadığından, en ekonomik izleme yöntemidir. (Paralı

Apartmanınıza gelince;

2. Yada 10 x 32 daireyi karşılacak kadar kaskatlı ve sonlu multisiviç ilavesinden oluşan multisviç dağıtım santralı.

Bir maddedeki dağıtım santralına; Türksat, hotbird, W3 (Digitürk'ün uydusu) ve popüler bir
uydu yönlendirilmiş anten olmak üzere 4 uydulu sistem kurulabilir. Tavsiyem bu sviçtir. Zira
sviç tek parça olduğu için sinyal kayıpları minimum seviye olacaktır. Bu sviç ile her dairede 1
receiver çalışabilir. Her dairede iki receiver çalışsın isteniyorsa, bu siviçten bir kaskatlı bir

İkinci maddedeki dağıtım santralına; Türksat, Hotbird ve W3 (Digitürk'ün uydusu)
kurulabilir. 10 x 24 kaskatlı ve 10x 12 sonlu sviçler ile sistemi tamamlayabilirsiniz. Sistemin
yapısı itibariyle, sondaki sviçte sinyal kaybı ilk sviç'e 2-3 desibel daha fazla olabilecektir.
Normal bir durumdur.

Multisviç'ler çalıştırılması düşünülen receiver adedine göre yeteri çıkış verecek şekilde seçilebilir.

Antenlere gelince; merkezi sistemlerde minimum anten çapı 120 cm'dir. Ayrıca antenler
parabol tipte olmalıdır.

Kablolara gelince; sistemin en önemli elemanı kablodur. Çünkü sinyal kaybının en çok
yaşandığı sistem parçasıdır. RG 6/u6 serisi ve TSEK kalite belgeli olanlardan tercih
etmelsiniz. Klass, reçber gibi kalitesini ispat etmiş markalardan almanızda yarar var.

Fiyatlara gelince;

Multisiviç olarak Tekniksat markası, kalitesini ispat etmiş markadır. Sviç seçiminizi yaptıktan
sonra fiyat için firmayı arayınız. Google'dan yazınca firma telefonlarına ulaşabilirsiniz.

Kablo yukarıda belirttiğim evsafta olması kaydıyla, metresi 60 - 70 kuruş arasında
edinilebilir. Tabii apartmanınıza topluca satınalınması durumundaki birim fiyattır.

Kolay gelsin.

Çok çok teşekkür ederim, eline sağlık.

173 Mesaj
5 Ocak 2011; 22:50:30 

quote:

Selam,

sağlayan sviç demektir.

Apartmanınıza gelince;

Normal bir durumdur.

parabol tipte olmalıdır.

Fiyatlara gelince;

Kolay gelsin.

merhaba
hocam bizde catiya 4 canak kurmak istiyoruz bina yeni yapılıyor fakat ortalama 100 metrekarelik daireler catida da bu 4 canağa tam olarak nasıl yer bulacagiz bilmiyorum sizin dediğiniz gibi en iyisi 120 lik canaklar ama acaba Türksat Hotbird EW3 7 derece ve EW2 16 derece icin 90 lık offset canaklar kursak sinyal sorunu yasar miyiz ?
teşekkürler.

6666 Mesaj
6 Ocak 2011; 10:19:11 

quote:

Orijinalden alıntı: mehmet2001

merhaba
hocam bizde catiya 4 canak kurmak istiyoruz bina yeni yapılıyor fakat ortalama 100 metrekarelik daireler catida da bu 4 canağa tam olarak nasıl yer bulacagiz bilmiyorum sizin dediğiniz gibi en iyisi 120 lik canaklar ama acaba Türksat Hotbird EW3 7 derece ve EW2 16 derece icin 90 lık offset canaklar kursak sinyal sorunu yasar miyiz ?
teşekkürler.

Selam,

Yapısı gereği multisviç'lerde sinyal kaybı yaşanması kaçınılmazdır. Parabol çanak antenlere
Quatro (otel tipi) LNB takıldığı zaman LNB'nin çalışma mantığı gereği, çanaktaki istifade
alanları bölünecektir. (Sonuçta çok çıkışlı LNB'dir.) İşte bu nedenle merkezi sistemlere
çanak kurulurken çanak çapı minimum 120 seçilir. Çanak tipi ise, çalışma verimi açısından
parabol seçilir.

Parabol çanağın çapındaki 30 cm artışın, sinyal kazancına etkisi % 70 düzeyinde olur.
Kapladığı alanın hesabını dikkate aldığımızda !!!

Tavsiyelerim bu ve yukarıdaki mesajlarımın doğrultusundadır.

Uygulamayı hangi ekipmanlar ile gerçekleştireceğiniz sizlerin bileceği hususlardır.

Kolay gelsin.

Katılımcıların yararlanabilmesi için sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz.

Doğru bilginin adresi...

579 Mesaj
6 Ocak 2011; 15:49:30 

bizim çatıda da merkezi sistem var
turksat ve hotbird

ben çatıya 3 lnb li (eutelsat+hotbird+astra) tek çanak taksam diseq ile tek kabloya düşürüp merkezi sistemden eve gelen kabloya bunu bağlasam olur mu?

VW Polo Basicline-Lenovo S205 Netbook-Galaxy Tab 10.1-Huawei ideos X5

6666 Mesaj
6 Ocak 2011; 17:05:53 

quote:

Orijinalden alıntı: questosera

bizim çatıda da merkezi sistem var
turksat ve hotbird

ben çatıya 3 lnb li (eutelsat+hotbird+astra) tek çanak taksam diseq ile tek kabloya düşürüp merkezi sistemden eve gelen kabloya bunu bağlasam olur mu?

Olmaz !

Zira bireysel çanağınızda 3 LNB'yi diseqc sviç'te birleştireceksiniz.

Merkezi sistemeden gelen kablo ile bireysel çanağınızı "option siviç" ile birleştirebilirsiniz.
Ama bireysel çanakta tek çıkışlı, 1 LNB direkt option sviç'e girmelidir.

Doğru bilginin adresi...

579 Mesaj
6 Ocak 2011; 17:29:05 

quote:

Olmaz !

Zira bireysel çanağınızda 3 LNB'yi diseqc sviç'te birleştireceksiniz.

Merkezi sistemeden gelen kablo ile bireysel çanağınızı "option siviç" ile birleştirebilirsiniz.
Ama bireysel çanakta tek çıkışlı, 1 LNB direkt option sviç'e girmelidir.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler

Ben merkezi sistemden geleni seyretmiyecem
Yeni 3 lnb li (multi feed) tek çanak anten takacam çatıya
merkezi sistemden çıkıp benim eve gelen kabloyu bu multi feed den gelen kablo ile değiştirirsem olmaz mı?

VW Polo Basicline-Lenovo S205 Netbook-Galaxy Tab 10.1-Huawei ideos X5

6666 Mesaj
6 Ocak 2011; 17:36:21 

quote:

Orijinalden alıntı: questosera

Öncelikle cevabınız için teşekkürler

Ben merkezi sistemden geleni seyretmiyecem
Yeni 3 lnb li (multi feed) tek çanak anten takacam çatıya
merkezi sistemden çıkıp benim eve gelen kabloyu bu multi feed den gelen kablo ile değiştirirsem olmaz mı?

Bu şekilde olur.

Yalnız çanaktaki üç adet LNB direkt diseqc sviç'e girmeli, diseqc sviçten çıkan kabloda direk
receiver'e girmelidir. Diseqc sviç ile receiver arasındaki kablo yekpare olmalıdır. Odanın
içinde uydu prizi v.s. varsa olmaz...

İlaveten sinyal kaybını minimuma indirmek için RG 6/u6 serisi TSEK kalite bekgeli kablo
kullanmalısınız.

Kolay gelsin.

Doğru bilginin adresi...
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.301