Şimdi Ara

Benden başka eski para koleksiyonu yapan var mı?[ SS'li ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
2
Favori
27.638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fotoğraflar cep telefonu ile çekildiğinden çok kalitesiz. İlerleyen günlerde aynı fotoları, makina ile çekip güncelleyeceğim.

Yıllardır gözüm gibi baktığım hatta gözümden bile sakındığım eski para koleksiyonumu DH ye sunuyorum. 1 kuruştan itibaren hiç eksiksiz bütün paralar var elimde. Konuyu ss lerle süsleyeceğim.

Bu arada sadaca MADENİ PARALAR dan oluşmaktadır koleksiyonum.

Türk paralarının dışında bir çok yabancı para da mevcut elimde. Eğer koleksiyon yapanlar varsa, eksiği varsa, çeşitli takaslara girebiliriz.

1 Yeni Kuruşlar ** Toplam ederleri 1-2 lirayı geçmese de,benim için altından daha değerliler

Yeni kuruşlar ve Yeni Liralar ** Çok da eski sayılmazlar

ŞİMDİ GÜNÜMÜZDN GEÇMİŞE DOĞRU TÜRK MADENİ PARALARI

250 bin ve 100 bin liralar
    250 bin liranın tarihi 2004, büyük 100 bin liralar 1999 - 2000 sonradan küçülen 100 bin liralar ise 2002 - 2003

50 bin lira
    Büyük 50 bin liranın tarihi 1998, daha sonra küçükleri üretilenlerin tarihi ise 2001-2004... Tura kısmında DÜNYA GIDA ZİRVESİ amblemi olan para da 50 bin lira olup, sınırlı sayıda üretilmiştir.

25 bin ve 10 bin liralar
    Büyük 25 bin liranın tarihi 1997 sonradan küçülenlerin ise 2001, 10 bin liraların ise üsttekinin tarihi 1994 alttaki ise sonradan ince üretilmeye başlanmış olup tarihi 1998dir. Ayrıca Üzerinde DÜNYA HOŞGÖRÜ YILI amblemi olan para ise 25bin lira olup 1995 tarihlidir.

Bin lira , 2500 lira ve 5 bin lira
    Sol sütundakiler bin lira, büyüklerin tarihi 1990-1991, sonradan küçük üretilmeye başlanan bin lira ise 1995. Ortadaki para 2500 lira ve tarihi 1992 Sağdakiler ise 5 bin lira, büyük olanın tarihi 1992, daha sonra küçük üretilenin tarihi 1997, daha sonra küçüldüğü yetmezmiş gibi inceltilerek üretilenin tarihi ise 1999.

25 lira , 50 lira , 100 lira ve 500 lira
    Sol sütundakiler 25 lira olup tarihler 1986-1988 arasındadır.Sağındakiler 50 lira, büyük olanın tarihi 1985 küçük olan 50 liranın ise 1989. Onların sağındakiler 100 lira, büyük olanın tarihi 1985 küçük olanların ise 1990-1992.En sağdaki ise 500 lira, üretim tarihi 1989.

1 lira , 2 buçuk lira , 5 lira , 10 lira , 20 lira
    İlk sütundakiler, farklı boyutlarda olup hepsi 1 liradır. Tarihleri yukardan aşağıya doğru 1981 - 1948 ve 1972.1948 yılında üretilenin arka yüzünde Ay ve Yıldız var.Onların sağındaki sütunda ise 2 buçuk liralar var, tarihleri 1975 ve 1978 arasında.Onların sağındakiler 5 lira, küçük olanın tarihi 1981 büyük olanın ise 1976.Onların sağındaki 10 lira ve üretim tarihi 1987. En sağdaki ise 20 lira ve üretim tarihi 1984.

SIRA GELDİ KURUŞLARA

10 kuruş , 25 kuruş ve 50 kuruş
    Soldakiler 10 kuruş olup 3 farklı türde üretilmiştir, üstekinin üretim yılı 1939, ortadakinin 1963 ve aşağıdakinin 1956dır.Orta sütundakiler ise 25 kuruş ve 2 farklı türdedirler, kahverengi olanın üretim yılı 1956, gümüş renktekilerin ise 1968 ve 1970. Sağdaki ise 50 kuruş olup üretim tarihi 1976dır.

1 kuruş , 2 buçuk kuruş ve 5 kuruş
    İlk sütundakiler 1 kuruş olup üsttekinin üretim yılı 1962dir ve gördüğüm en küçük madeni para diyebilirim.Alttaki delikli 1 kuruşun üretim yılı ise 1948. Ortadaki delikli 2 buçuk kuruşun üretim yılı 1949. Sağdakiler ise 5 kuruş, üsttekinin üretim yılı 1937, ortadakinin 1965 alttakinin ise 1974, ayrıca neredeyse bir kağıt kadar ince.

OSMANLI TUĞRASI VE 10 PARA

Fotolarda çok belli olmadığından yakın zaman da, yenileyeceğim. Sağ taraftaki 10 para, Türk Parası olup 1942 yılında üretilmiştir. Arkasında Ay ve Yıldız var.

BÜTÜN TÜRK PARALARIM

Eski amerikan filmlerinde sıkça rastladığımız şu meşhur Cent ve Penny ler :)

Arap Paraları

BÜTÜN PARALARIM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ALAK_ -- 16 Şubat 2011; 0:06:50 >

• Paraları ayırıyorum, ss ler birazdan geliyor
  • bende yapıyom kardeş benimde biraz var 60 tene falan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akin_tr

bende yapıyom kardeş benimde biraz var 60 tene falan

Neler var ?

250 ve 100 bin liralar eklendi, ss ler eklenmeye devam edicek.
  • 50 bin liralar eklendi.
  • 25 bin ve 10 bin liralar eklendi.
  • Bin lira 2500 lira ve 5 bin liralar eklendi.
  • 10 bin 25 bin ve birkaç çeşit para var bende de
    en önemlileri YTL ve TL nin her çeşidinin A serisi var o ilerde baya para eedecek diye düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkan_10

10 bin 25 bin ve birkaç çeşit para var bende de
    en önemlileri YTL ve TL nin her çeşidinin A serisi var o ilerde baya para eedecek diye düşünüyorum

Dostum bende de, para edicek para çok var :) Sırayle ekliyorum.

25 lira, 50 lira, 100 lira ve 500 lira eklendi.
  • 1 lira , 2 buçuk lira , 5 lira , 10 lira ve 20 lira eklendi
  • 5 ve 10 Yeni Kuruşları mesajın başına ekledim.
  • 1 Yeni Kuruşlar ilk mesaja eklendi
  • Bende de var biraz
     Benden başka eski para koleksiyonu yapan var mı?[ SS'li ]  Benden başka eski para koleksiyonu yapan var mı?[ SS'li ]

Benden başka eski para koleksiyonu yapan var mı?[ SS'li ]  Benden başka eski para koleksiyonu yapan var mı?[ SS'li ]

• @ *Tarık*

Dostum güzel bir birikim yapmışsın. Yabancılar da dahil hepsi var bende.
  • cumhuriyetin ilk yıllarında basılan 10 kuruşlarda %25 altın varmış ben özel koleksiyon paralara hastayım
  • quote:

Orijinalden alıntı: arbuzik

cumhuriyetin ilk yıllarında basılan 10 kuruşlarda %25 altın varmış ben özel koleksiyon paralara hastayım

Daha dur inmedim kuruşlara, sıkıldım şuan foto çekmekten eklemekten Daha sonra devam ederim. Ayrıca bende var o bahsettiğin kuruşlardan ancak içinde hiç de altın varmış gibi durmuyor
  • quote:

cumhuriyetin ilk yıllarında basılan 10 kuruşlarda %25 altın varmış ben özel koleksiyon paralara hastayım

Bendeki osmanlı paralarıda gümüş hocam
  • 60 lı yıllardan günümüze kadarki paralar bir miktar mevcut bende. aynı zamanda 100 yıllık filan eski yüzükler filanda var. 150 yıllık osmanlıca tapular, osmanlıca hüviyet cüzdanı, kaç yıllık olduğunu kestiremediğim bayağı eskimiş ve elle yazılmış birde mektup yada dilekçe gibi birşey var. birkaç tanede osmanlı pulu mevcut, bir yüzünde ingilizce bir yüzünde osmanlıca yazıyor. bir ara ss koyarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: kalsiyum

60 lı yıllardan günümüze kadarki paralar bir miktar mevcut bende. aynı zamanda 100 yıllık filan eski yüzükler filanda var. 150 yıllık osmanlıca tapular, osmanlıca hüviyet cüzdanı, kaç yıllık olduğunu kestiremediğim bayağı eskimiş ve elle yazılmış birde mektup yada dilekçe gibi birşey var. birkaç tanede osmanlı pulu mevcut, bir yüzünde ingilizce bir yüzünde osmanlıca yazıyor. bir ara ss koyarım

Koy koy, konuya renk gelsin :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALAK_

quote:

Daha dur inmedim kuruşlara, sıkıldım şuan foto çekmekten eklemekten Daha sonra devam ederim. Ayrıca bende var o bahsettiğin kuruşlardan ancak içinde hiç de altın varmış gibi durmuyor

yanlış bilgilendirmişim. 1937 yılında basılan 1 liralar altın alaşımlıymış

1 Lira 29.50 1.93 12.00 Au 830 Yazılı 1937

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.