2011 yılı ZAMLI Motorlu Taşıtlar Verginizi öğrenin...
162 Cevap8981 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

3333 Mesaj
30 Aralık 2010; 22:21:29 

quote:

Orijinalden alıntı: KINGHUNAL

quote:

Orijinalden alıntı: Lukany

quote:

Orijinalden alıntı: Dağılın

@T_YılmaZ
L. K. o skecleri komedi olsun diye yapmıyor/oynamıyor

@DeLiCe_DoLuCa
Vergi bir vatan borcudur yok ben vergi vermek istemiyorum dersen o kimliği taşımanın bir anlamı yok.

Hangi mercedes modeli doğan 1.6 ile aynı vergiyi ödüyor bir söyler misin bana?

körü körüne bilip bilmeden zorla savunmayın.

bilip bilmeden iyi sallıyorsun 15 yıllık doğan 1.6, 2011 Passat 1.4'den daha çok vergi ödüyor arkadaşlar, doğanın suçu ne ? bunu savunalım sonra bilip bilmeden körü körüne savunmayın değil mi ?

sıfır 1.16i ve 316i ile 15 yıllık doğan şahin aynı vergiyi ödüyor

tabloya bakmaktan acizsin 1-3 yaş arası araçlarla 20 yıllık araçların vergisinin aynı olduğunu düşünen sen bence bu bölümde bir konuya mesaj atmadan önce bir kez daha düşünüp araştırmalısın.

Biri 700 diğeri 200 tl nerde aynı ben mi körüm aceba ?

2081 Mesaj
30 Aralık 2010; 22:25:02 

quote:

Orijinalden alıntı: viper17

quote:

quote:

quote:

@T_YılmaZ

@DeLiCe_DoLuCa
Vergi bir vatan borcudur yok ben vergi vermek istemiyorum dersen o kimliği taşımanın bir anlamı yok.

bilip bilmeden iyi sallıyorsun 15 yıllık doğan 1.6, 2011 Passat 1.4'den daha çok vergi ödüyor arkadaşlar, doğanın suçu ne ? bunu savunalım sonra bilip bilmeden körü körüne savunmayın değil mi ?

tabloya bakmaktan acizsin 1-3 yaş arası araçlarla 20 yıllık araçların vergisinin aynı olduğunu düşünen sen bence bu bölümde bir konuya mesaj atmadan önce bir kez daha düşünüp araştırmalısın.

hepimiz körüz

3333 Mesaj
30 Aralık 2010; 22:27:35 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: viper17

quote:

quote:

hepimiz körüz

o ayrı bişey tabi linkte mi bişeyler yazıyor aceba açılmıyor da bende ?

3542 Mesaj
30 Aralık 2010; 22:27:46 

Ben elektirkli araçların çıkmasına karşıyım.
LPG araçlarda kullanılmaya başlandığında.
Hükümetlerimiz araçları denetleyemeyip, mutfak tüplerinin araçlarda kullanılmasını engelleyemeyince.
Çareyi mutfak tüpünün vergisini LPG ile eşitlemekte buldu. Olan olaydan bi haber vatandaşa oldu.
Hatta şu an da araç LPG si birim fiyatı mutfak tüpüne göre daha çok ucuz.
( An itibarı ile mutfak tüpü 56-60TL. Asgari ücret 599,12 TL )

Piyasada elektrikli araçların artması ile tıkır tıkır para basan akaryakıt tüketimi düşecek.
Hükümetler kaybolan vergi gelirlerini korumak için elektriğe öyle bir zam geçirecek ki,
yine olay durumdan habersiz vatandaşa patlayacak.

18966 Mesaj
30 Aralık 2010; 22:32:22 

1.4 PASSAT ve 1.6 DOĞAN aynı vergi diliminde (1301-1600 cm3) ve 2010 model 1.4 PASSAT 697 TL MTV'yi 2 taksitte öderken 15 yıllık 1.6 DOĞAN 215 TL MTV'yi aynı şekilde devlete ödüyor.

Kendi aracım 2008 model ve 3 yıl 1. kademeden ödedim (2008-2009-2010), artık 2. kademeden ödeyeceğim (2011-2012-2013)

Kimse kör değil, herşey ortada.

4113 Mesaj
30 Aralık 2010; 22:32:41 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: newmonarch

Allah belalarını versin.

ağır bir tabir olmuş bu vergiler olmasa arabanla üzerinden geçtiğin yollar otobanlar olur mu sanıyorsun? birde şöyle düşün her önüne gelen araba alsa yolların durumu nasıl olur hiç düşündün mü?

Artık ölsemde gözlerim açık gitmez şu formda ilk defa hükümeti eleştirmeyen ve tama tersine destekleyen birini gördüm sen çok yaşa

http://forum.donanimhaber.com/m_70018429/mpage_1/f_/key_//tm.htm#70018429

265 Mesaj
30 Aralık 2010; 22:59:55 

quote:

quote:

quote:

@T_YılmaZ

@DeLiCe_DoLuCa

Anlamamak için çok uğraşıyorsunuz kelime oyunu yapmayın,
1.6 motor doğan , 1.6 mercedes ile aynı vergi dilimde ve yaşları aynı olursa aynı vergi verir burda bahsedilen motor hacmi vergi ile vergi almanın adaletsizliği , örnek umarım bunu anlarsınız [font="Arial"]yaş mevzusunu da anlayacağız gibi anlatayım bari sıfır hyundai getz 1.4 motor vergisi ile sıfır mercedes c180k 1,6 motor aynı vergi veriyorsun ANLADINIZ umarım ARTIK

quote:

quote:

quote:

Profil resmine bayıldım bu arada

kullanabilirsin

sende çok iyi duruyor saol almayayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lukany -- 30 Aralık 2010; 23:03:38 >

1468 Mesaj
30 Aralık 2010; 23:06:41 

padişahın biri bi ülkeden aşırı vergi alıyormuş diye fıkra var internetten araştırıp bi okuyun

1522 Mesaj
30 Aralık 2010; 23:10:42 

@Lukany çıkar at gözlüklerini

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Aralık 2010; 23:13:25 

Araba yaşlandıkça vergiside artıyor. 3 yılda bir önceki yıldan daha düşük hiç vergi ödemedim.

Türkiye'de yaşıyoruz diye ceza çekiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fetih -- 30 Aralık 2010; 23:17:01 >

3333 Mesaj
31 Aralık 2010; 0:31:51 

sıfır hyundai getz 1.4 motor vergisi ile sıfır mercedes c180k 1,6 motor aynı vergi veriyorsun

Araç fiyatına göre vergi alsın o zaman devlet, nasıl olur aceba %18 mtv (:

2116 Mesaj
31 Aralık 2010; 0:32:01 

anlamamak mümkün değil, kıvırmak için çaba sarfediyorsunuz ama en objektif şekilde anlatacağım.. sahibinden.com a girdim, detaylı araç aramayı açtım, yıl olarak 2000-2001 seçtim, motor olarak da 1800-2000 i seçtim, fiyata göre sıraladım.. bu kadar.. en altta 5000 liraya fiat marea var, en üstte de 85000 liraya mitsubishi lancer evolution var.. ikisi de aynı motor hacminde, aynı yaşta.. yıllık motor vergileri de aynı.. sadece fiat marea sahibi özel olarak başvurursa, ödemesi gereken vergi aracının kasko değerinin %10 undan fazlaysa 1 alt dilimden ödeyebiliyor.. o başvuruda da insanların burnundan getiriyorlar..

DeLiCe_DoLuCa

5181 Mesaj
31 Aralık 2010; 1:36:17 

kaç milyarlık araba için nekadar vergi vericez yaa

12 yıllık araç zaten benzinli anamız agladı bide bu vergiler..

vermicem arkadas.. universiteden aldıgım kyk kredisinide geri odemicem. tayyip gidene kadar hic bir vergiyi odemicem.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1001 Mesaj
31 Aralık 2010; 3:05:10 

vatandaşa yazık a'dan z'ye her şeye zam.yazık

Cehennemden kombine aldık

6247 Mesaj
31 Aralık 2010; 3:27:39 

Neyse ki 11 yıllık metal yorgunu aracım varda vergi sıkıntı olmuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

6389 Mesaj
31 Aralık 2010; 3:43:58 

quote:

Allah belalarını versin.

ağzından bal damlıyor. önce adam olup trilyonları kazananlardan vergi alsınlar. oğlu, kızı, yeğeni kuyumcu diye pırlantadan sıfır vergi alanların, bir geceliğine mısırın vergisini indirip 5 senelik stoğu memlekete sokanların yatacak yeri yok. toprak kabul etmez böyle terbiye yoksunlarını.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suicide -- 31 Aralık 2010; 3:44:41 >

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

4214 Mesaj
31 Aralık 2010; 3:51:35 

quote:

Orijinalden alıntı: suicide

quote:

Allah belalarını versin.

ağzından bal damlıyor. önce adam olup trilyonları kazananlardan vergi alsınlar. oğlu, kızı, yeğeni kuyumcu diye pırlantadan sıfır vergi alanların, bir geceliğine mısırın vergisini indirip 5 senelik stoğu memlekete sokanların yatacak yeri yok. toprak kabul etmez böyle terbiye yoksunlarını.

Bilindik hikaye...

2081 Mesaj
31 Aralık 2010; 7:27:03 

20 yıllık doğandan örnek vermezsin biraz düsünürsün bizde saygı duyarız. emisyona göre vergi alınacak deniliyordu uygulanmadı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2126 Mesaj
31 Aralık 2010; 14:12:03 

quote:

Orijinalden alıntı: TechZone

3.0lt motorlu bir araca sahip olan adam yıllık 4.038TL vergi verecek.. güzel..

3.6lt motorlu bir araca sahip olan adam yıllık 9.667TL vergi verecek..

600cc fark bu ülkede 5.600TL fark ettiriyor.. hey maşallah yahu.. yazık.. çok yazık!!!!!!

yatacak yerleri yok bunların!!!

İşte milletin isyanı da buna ya! Üniversitede ticaret hukuku dersinde vergi konusunda ilk öğrettikleri "vergi adaletli olmalı" dır. Adalet bunu neresinde? Aklı, mantığı olan herkes isyan ediyor. 60.000 TL lik arabayla 20.000 TL lik araba aynı vergiyi ödüyor. Yuh diyorum...

"Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz"

460 Mesaj
31 Aralık 2010; 14:52:02 

Bu vergileri savunmakta mantık görenler, dünyanın birçok ülkesinde bizdekinin tam tersine çok az miktarlardaki vergilerle çok büyük geri dönüşümler sağlanıyor. En iyi şekilde hizmet halka geri dönüyor.

Peki ya bizde??? Toplanan vergilerin tamamı eski tabirle yol su elektrik olarak gerçekten geri dönmüş olsaydı şuan halkı isyan ettiren hangi sorunlardan kurtulmuş olacaktık hiç düşündünüz mü? Duble yol mu trafik kazalarını azalttı? Seçimlerde yapılan asfalt çalışmaları mı şehirleri modernleştirdi? İzmirde siyasi görüşten dolayı bitirilemeyen metro mu devletimizin hediyesi? Yoksa istihdam yaratacak yatırımlar yerine seçim yatırımı olarak görülen kömür, erzak yardımı, buz dolabı dağıtılması mı bu vergilerin adaletli olduğunu gösteriyor?

Tabi bunları sormakla çok ayıp ettim meclis görüşmeleri esnasında okey oynayan milletvekillerine ayıp oldu, uyuyanlara haksızlık ettim, kendine özel şöför ve özel plaka isteyenlere de haksızlık ettim nasıl olsa bu vergiler onlara yeter arta kalanını da seçimler yaklaşınca halka dağıtırlar...

318 Mesaj
1 Ocak 2011; 4:22:34 

quote:

@Lukany çıkar at gözlüklerini

Dostum aşağıda sorduklarıma cevap verirsen sevinirim.

Diğer tüm arkadaşlarımın belirttiği gibi 70000 TL lik Mercedes C180 K ile 17000 TL lik Dacia Logan aynı vergiyi ödüyor.
Ben bordroluyum. Çoğu esnaftan çok daha fazla vergi ödüyorum. Ben Fiat a biniyorum. Onlar X5 e (Konuyu değiştirmeyelim. Mecazi anlamda söyledim).

Bu vergi adaletimidir?

Ha birde tabiiki devletimizin vergiye ihtiyacı vardır. Eğer gerekiyorsa gerçekten ihtiyaç varsa ben gelirimin yarısını helalinden hemen teslim ederim kardeşim. Ancak 5 kuruşa yapılacak iş 10 kuruşa ihale ediliyor sonrasında ortaya çıkan iş 2 kuruş ediyorsa o zaman derimki öbür tarafta hesaplaşacağız kardeşim. Hakkım helal değil çünkü...

Ve en önemlisi ... Amacınız nedir?

46 Mesaj
1 Ocak 2011; 5:43:55 

belç,kada araçların motor hacımlerı beygırlerı ve yaşına göre alıyolar

1522 Mesaj
1 Ocak 2011; 11:16:10 

@kocatepe hayatında hiç iktisat dersi aldın mı? lüx malın esnekliği diye birşey duydun mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dağılın -- 1 Ocak 2011; 11:18:43 >

197 Mesaj
1 Ocak 2011; 11:21:39 

Motorlu tasitlar vergisinden benim anladigim, araclar icin verilen hizmetler (yol yapim, bakim vs.) icin para alinmasidir. dolayisiyla nasil luks bir evin cop vergisi daha dusuk bir evin vergisinden fakli degilse luks arabalar ile dogan sahin gibi arabalarin mtv'sinin benzer sekilde hesaplanmasi mantiklidir. Aracin alim satimi sirasinda zaten arac degerine gore kdv + otv aliniyor.

benim buradaki elestirim, yurtdisinda bircok ust kademedeki devlet memuruna veya secilmislere araba tahsis edilmez hatta bazilari isyerine metro veya bisikletle giderken, bizde neden bu kadar cok devlet memurunun altinda luks araba vardir? Ise giderken her gordugum luks resmi plakali arabaya icimden kufrediyorum. Benim adimin bu arabalarin ustunde yazilmasini istemiyorum.

6986 Mesaj
1 Ocak 2011; 11:39:28 

quote:

Orijinalden alıntı: suicide

quote:

Allah belalarını versin.

Adamlar dini bütün insanlar canım, hak yerler mi hiç sende?

Volkswagen Passat 1.9 TDI Automatic

18966 Mesaj
1 Ocak 2011; 12:28:46 

Tarih 01.01.2011
Saat 00:00
Dakika 1
Gol 1

Bari Pazartesine kadar bekleseydi, devlet parasını hemen istiyor. Neyse 2. kademeye düşmüşüz, aradaki farkla benzin alırım artık.

18966 Mesaj
1 Ocak 2011; 12:37:21 

Bu yıl 750.000 adet yeni araç satılmış, bunların bir kısmı 1.3 litre altı, bir kısmı 1.6 litre üstü. Hepsini 1.3-1.6 litre arası alırsan doğruya çok yakın bir hesaplama yapabiliriz. 2010'da satılan yeni araçlar 2011'de hazinenin kasasına 525.000.000 TL para akıtacak. Türkiye'nin araç parkı 7,5 milyon araç olduğuna göre bu paranın en az 6-7 katı bu yıl hazineyi oldukça semizleyecektir.

Bu araçların ödediğim ÖTV ve KDV bir yana kullandıkları akaryakıttan alınan haraç da dikkate alınırsa sıfırları çok fazla rakamlar çıkıyor ortaya.

Demek ki ve görülüyor ki ülkenin motorlu araçları sadece halkı ve malları değil, Türkiye'yi de taşıyor.

7654 Mesaj
1 Ocak 2011; 13:45:29 

Gelirler İdaresi'nin hesaplama ekranında 2010 yılının vergi miktarları görünüyor hala.
Sorgulama ekranından girerseniz 2011 yılı verginiz çıkıyor.

Geçen yıl 263x2 ödemiştim,bu yıl 283 x 2 ödemem gerekiyor.Bir daha 1.6 üstü araç almayacağım

'02 Corsa 1.8 GSI-Corsa Ç.
Xmax 250 ABS

4374 Mesaj
1 Ocak 2011; 13:54:41 

Verdiğim vergiler, vatana millete helal hoş olsun.. Vergi kaçıranlara da haram zıkkım olsun..

Benden vergi alınsın ki, oğlum daha iyi yollarda gidebilsin, daha iyi okullarda okuyabilsin.. Bizim babalarımız zamanında "Devletin Malı Deniz.." Demeseydi bizler şimdi yakaladığımız tempoyu 1980'lerde yakalar, 2011'e de 21. yy'a yakışır bir şekilde girerdik..

Ama Allah aşkına doğru dürüst bir metro ağı mı var yada ne bileyim millette para mı var falan edebiyatı yapmayın.. Elinizi vicdanınıza koyun.. Benimle beraber trafikte beklerken, kafanızı sola çevirin de 1 buçuk saatte aldığınız yolu 18dakikada giden metrobüs ve metro yolcularını görün..

1982'den beri İstanbul'da yaşıyorum.. 1995 yılında Şirinevler'den Fındıkzade'ye 97nolu otobüsle 45-50 dakikada ayakta giderdik.. yıl 2011 artık ister metro ile git.. ister metrobüsle 2 vesait git.. İstersen otobüsle git.. o zamanlar 3 şeritte otobüs- minibüs-taksi beraber giderken şimdi 6 şeride kadar yol var.

Türkiye tabii ki İStanbuldan ibaret değil ancak bu yapılanlar vergilerle yapılıyor..

Ben vergiye değil adaletsizliğe karşıyım da kuru edebiyata kaçıyor kusura bakma.. arabasına 9bin tl vergi ödeyen adam lastiğine 2500tl, kaskosuna 4000tl veriyor.. o kadarcık vergi koymaz ona.. Zaten 9000tl vergi ödeyen adamın bazen günlük kazancı o kadar..

Gücünün yetmediği otomobile binmeyeceksin arkadaş..
Akaryakıt pahalı diyorsan basmayacaksın..
Maaşım az diyorsan 24 ay taksitle Iphone 4 almayacaksın..
Kira pahalı diyorsan daha düşük semtte oturacaksın..

buları yapacaksın ki borçtan kurtulup arabanı da evini de peşin para alacaksın.. Ondan sonra ister bas gaza, istersen 2000motor araca bin.. istersen iphone 4 al..

Herkes ayağını yorganına göre uzatacak.. Bu yazdıklarımı kendi nefsime yazdım.. İğne de çuvaldız da bana... Hep başkasına suç bulanları hiç sevemedim şimdiye dek..

Araba lüks değildir.. ama Lüks araba lükstür.

550D 18-55mm IS, 50mm 1.8
Citröen Grand Picasso
Galaxy Note 2 Titan Grey
DH 2005 Üyesi

1126 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
terbüyesüzcanavar
1 Ocak 2011; 14:20:44 

arkadaşlar ben niye bir değişiklik göremedim, bugün girip baktığımda Motorlu Taşıtlar Vergisi

acaba henüz yansımadı mı buraya?

Hizmet ediyorum insanlara hayvanlara doğaya. Kağıtları camları dışarıda dahi sağa sola atmayıp elimden geldiğince ayrı poşetleyip toplu çöpün yanına koyuyorum ki başkalarına para kazandırıyorum. Biten pilleri atık pil kutusuna atıp doğaya zarar vermiyorum. Yediğim etin kemiğini kedi köpeğe yiyemeyeceğim bayat ekmeği kuşlara veriyorum. Tükettiğim meyvelerin çekirdeklerini doğaya dikemezsem uygun gördüğüm yerelere serpip hiç yoktansa o tohumlara bir şans tanıyorum. Hiç zor değil inan çok mutlu oluyorum. ************* En Komik Video ve Resimler ************* beruby,nakitkazan sitelerinden uzak durun.

1126 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
terbüyesüzcanavar
1 Ocak 2011; 14:24:54 

quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

Gelirler İdaresi'nin hesaplama ekranında 2010 yılının vergi miktarları görünüyor hala.
Sorgulama ekranından girerseniz 2011 yılı verginiz çıkıyor.

Geçen yıl 263x2 ödemiştim,bu yıl 283 x 2 ödemem gerekiyor.Bir daha 1.6 üstü araç almayacağım

görmemişim

Hizmet ediyorum insanlara hayvanlara doğaya. Kağıtları camları dışarıda dahi sağa sola atmayıp elimden geldiğince ayrı poşetleyip toplu çöpün yanına koyuyorum ki başkalarına para kazandırıyorum. Biten pilleri atık pil kutusuna atıp doğaya zarar vermiyorum. Yediğim etin kemiğini kedi köpeğe yiyemeyeceğim bayat ekmeği kuşlara veriyorum. Tükettiğim meyvelerin çekirdeklerini doğaya dikemezsem uygun gördüğüm yerelere serpip hiç yoktansa o tohumlara bir şans tanıyorum. Hiç zor değil inan çok mutlu oluyorum. ************* En Komik Video ve Resimler ************* beruby,nakitkazan sitelerinden uzak durun.

6389 Mesaj
1 Ocak 2011; 14:25:41 

quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

Verdiğim vergiler, vatana millete helal hoş olsun.. Vergi kaçıranlara da haram zıkkım olsun..

Benden vergi alınsın ki, oğlum daha iyi yollarda gidebilsin, daha iyi okullarda okuyabilsin.. Bizim babalarımız zamanında "Devletin Malı Deniz.." Demeseydi bizler şimdi yakaladığımız tempoyu 1980'lerde yakalar, 2011'e de 21. yy'a yakışır bir şekilde girerdik..
...

şunu gördükten sonrasını okumadım zaten, baştan kaybediyor...

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

745 Mesaj
1 Ocak 2011; 15:06:57 

selam
yapcak bişi yok
adalet ne zaman oldu ki ben hiç görmedim bu ülkede
3 günlük dünyamıza yazık ediyoruz
masum değiliz hiç birimiz
bu arada memlekette yol mu var???
varsa da benim haberim yok
yabancı filim ve dizilerde en çok adamların yollarına hasta oluyorum
bakalım büyük Türk büyüğü sayın Polat Alemdar bu vergi olayına ne zaman el atacak

2009 HYUNDAİ Accent ERA 1.4 Team ABS , Kristal Mavi

318 Mesaj
1 Ocak 2011; 17:40:14 

quote:

@kocatepe hayatında hiç iktisat dersi aldın mı? lüx malın esnekliği diye birşey duydun mu?

Merhaba arkadaşım...

Evet aldım sanırım; İktisat fakültesinde öğrenciyim aynı zamanda da.
Lüx malın esnekliği diye birşey de duydum elbet. Ancak konumuzla ne alakası olduğunu algılayamadım. Anlatıpta beni aydınlatırsanız (mümkünse fluerasan ışıkla) çok mutlu olacağım. Yanlış olabilirim.
Zira biz burada lüks bir mal ile artık ihtiyaç durumuna gelmiş bir malın; (Mercedes in yaptığı işi bir dacia logan da yapabilir yani bizi bir yerden biryere götürebilir, Otomobilde günümüzde ihtiyaç konumunu almıştır bana göre) devlet tarafından tahsil edilen vergisinin arasındaki adaletsizlikten bahsediyoruz.. Sonuçta geliri az olupta lükse kaçmadan sadece ihtiyacını karşılamak için dacia almış olan vatandaş Arabasının değerinin %3 ünü öderken mercedes sahibi olan vatandaş aracının bedelinin %1 ini ödemektedir. Bu da bana göre adaletsizliktir.
Eğer bana dersenizki Türkiye de vergi adaleti vardır; bende size derim ki farklı ülkelerde mi yaşıyoruz.

Bir arkadaşta şimdi yakaladığımız tempoyu demiş.. Bilmiyor ki cari açık nedir? Dış - İç borç nedir? İstihdam nedir? Asgari ücret nerelerdedir?
Doğru söylediği şeyler de var. Ancak konumuz siyaset veya vergilerin nereye harcandığı değil (Aslında öylede ; bizim belediye başkanının Audi A6 makam arabası var. ) sadece ve sadece motorlu taşaıtlar vergi adaletsizliği....

2307 Mesaj
1 Ocak 2011; 21:36:08 

Bravo
kimse inkar etmesin milletde para var. ha Devlet de en kolay vergi tahsilatını bu sektörden yaptığı için bu düzen böyle devam eder.
misal; adamın fabrikada 53 kişi çalışıyor mevzuata göre 50 den sonra engelli+doktor+revir v.s. bulundurması lazım napıyor bizim vatandaş, 49 u başka şirket 3 ü başka şirket! ,
aldığı evi en düşükden gösteriyor veya eşinin oğlunun üstüne yapıyor v.s. bi şekilde vergi kaçırıyor. ancak otomotivden kaçıramıyor. şirketinin dahi üzerine yapsa yakıtını alıyor, bayiden alırken vergisini ödüyor. yani kuyumcunu - doktorun - en kötü yeleğin 400 TL ye satıldığı Tommy mağzasında dükkanın köşeye astığı "bu işyerinde asgari ücret uygulanır" ibaresiyle yaptığı gibi otomobilden kaçıramıyor vergiyi. o yüzden de devlet yükleniyor sigaraya otomotive.

quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

Ama Allah aşkına doğru dürüst bir metro ağı mı var yada ne bileyim millette para mı var falan edebiyatı yapmayın.. Elinizi vicdanınıza koyun.. Benimle beraber trafikte beklerken, kafanızı sola çevirin de 1 buçuk saatte aldığınız yolu 18dakikada giden metrobüs ve metro yolcularını görün..

1982'den beri İstanbul'da yaşıyorum.. 1995 yılında Şirinevler'den Fındıkzade'ye 97nolu otobüsle 45-50 dakikada ayakta giderdik.. yıl 2011 artık ister metro ile git.. ister metrobüsle 2 vesait git.. İstersen otobüsle git.. o zamanlar 3 şeritte otobüs- minibüs-taksi beraber giderken şimdi 6 şeride kadar yol var.

Türkiye tabii ki İStanbuldan ibaret değil ancak bu yapılanlar vergilerle yapılıyor..

Ben vergiye değil adaletsizliğe karşıyım da kuru edebiyata kaçıyor kusura bakma.. arabasına 9bin tl vergi ödeyen adam lastiğine 2500tl, kaskosuna 4000tl veriyor.. o kadarcık vergi koymaz ona.. Zaten 9000tl vergi ödeyen adamın bazen günlük kazancı o kadar..

Gücünün yetmediği otomobile binmeyeceksin arkadaş..
Akaryakıt pahalı diyorsan basmayacaksın..
Maaşım az diyorsan 24 ay taksitle Iphone 4 almayacaksın..
Kira pahalı diyorsan daha düşük semtte oturacaksın..

buları yapacaksın ki borçtan kurtulup arabanı da evini de peşin para alacaksın.. Ondan sonra ister bas gaza, istersen 2000motor araca bin.. istersen iphone 4 al..

Herkes ayağını yorganına göre uzatacak.. Bu yazdıklarımı kendi nefsime yazdım.. İğne de çuvaldız da bana... Hep başkasına suç bulanları hiç sevemedim şimdiye dek..

Araba lüks değildir.. ama Lüks araba lükstür.

Nefis gıdasını aldıkça acıkır, ruh gıdasını aldıkça doyar.

2008 Mesaj
1 Ocak 2011; 21:47:46 

aslında hiç birimiz vergiden şikayetçi değiliz.bu vatana canımızda,malımızda feda.amaaaa şikeyetimiz
1-adaletsiz vergi toplanması
2-toplanan vergilerin çar-çur edilmesi

4039 Mesaj
1 Ocak 2011; 21:52:11 

Renault Kangoo 1.9 D Express Comfort arabamız var 2001 model bu araç 800 tl vergi alınır mı arkadaş ya bi yardımcı olun lütfen doğrumu hesaplamışız . Ruhsatta 1940 yada 1970 olucak motor hacmi var 2001 model araba yani bu kadar para alınır mı yuh ...

Taste the Doom !

1965 Mesaj
1 Ocak 2011; 22:03:03 

@ synthesizer

alınma sakın,fikirlerine saygım var ama birkaç mesaj üstte yazdıklarının buradaki eleştrilere cevap olmakla zerre kadar alakası yok mantığı açısından..

demişsin ki "arabasına 9bin tl vergi ödeyen adam lastiğine 2500tl, kaskosuna 4000tl veriyor.. o kadarcık vergi koymaz ona.. Zaten 9000tl vergi ödeyen adamın bazen günlük kazancı o kadar"..yani senin mantığına göre yüksek kazancı olanlara karşı vergi adaleti falan olmamalı..sana göre o adam nasılsa "kazanıyor" ona koymaz adaletsiz vahşi vergiler,ödesin eşşek gibi..vergisini ödemeyen (ödeyemeyen değil ödemeyen) ve devletin affettiği üç kağıtçıların yükünü "iyi kazanıyor" diye belkide birçok insana ekmek yediren "o adam" sırtlasın..değil mi ?

işte bu anlayış yüzünden asla toplum olarak hakkımızı arayamadık,vatandaş olarak hakkımızı aramanın,bilmemkaç yılda bir sandık önümüze geldiğinde "x" veya "y" partisine oy vermek yada vermemek olduğunu sandık..sokaklara dökülüp hakkını arayanlara biber gazı sıktık,copladık,"anarşist" dedik "komünist" dedik (aşırı olanları,ideolojik görüş yüzünden ortalığı yakıp yıkanları bende tasvip etmiyorum karıştırmayalım)..ama gemicik sahibi olanlara,oğlu bir anda zenginleşip fabrikatör olanlara ses etmedik hatta alkış tuttuk millet olarak..bu tüm iktidarlar döneminde böyleydi..

Ben ücretli bir çalışan olarak 30 gün boyunca ter döküyorum,yeri geliyor gece vardiyada,yeri geliyor bayramda-seyranda aralıksız çalışıyorum,benim gibi yüzlercesi binlercesi mevcut..Ay başı geldiğinde devlet benden gelir beyanı bile istemiyor,direk vergiyi kesiyor kaynağında çünkü vatandaşını adam yerine koymuyor,yalan beyanda bulunan bir mükellef olduğunda,doğru dürüst yaptırım uygulayamayacağını kendiside biliyor o yüzden işini sağlama alıyor.Beyanla vergi ödeyenleri de doğru dürüst denetleyip "vergi adaleti" sağlamaya çalıştığına da hiç inanmıyorum,"nasılsa kurulmuş bir düzen aman ellemeyeyim böyle gitsin"..mantık bu...

Altımdaki 2009 model aracımın hala borcunu ödüyorum ve bu aracı kullanırken;aldığım yakıtta da ödediğim MTV'de de yükümlülüklerimi fazlasıyla yerine getiriyorum ama devlet bana-bize karşı yükümlülüğünü ne kadar yerine getiriyor..Bu yükümlülük sadece toplu ulaşımı iyileştirmesi,kaliteli yollar yapması değil..Gerçekten "adil" olması..Herkes evini arabasını peşin para alsın demişsin birde..Bu yorumuna ancak ifadesiyle cevap verilebilir..

Devletin bakanının,zamlar yüzünden millet burnundan solurken,akaryakıt fiyatları için "ne güzel işte,araçları az kullanırlar bu sayede çevre de korunur" kabilinden laflar ederek resmen alay etmesi aslında trajikomik halimizin özetidir..

Bu yüzden bende hak yiyenlere hakkımı helal etmiyorum..

"Trance music is a natural drug that will heal us all"
http://www.astateoftrance.com/

565 Mesaj
1 Ocak 2011; 22:21:49 

Bu kadar ağır vergi ödeyen bir millete vergilerin nerede kullanıldığını açıklama görevini üstlenmeniz çok takdire şayan. Avukatlık yapmak pek mantıklı değil savunulacak hiçbir tarafı yok. En pahalı benzini de ben kullanıyorum en pahalı elektriği de. En ağır vergileri de ben veriyorum şeytanın avukatlığını yapmak zordur ama iyi gelir getirir siz de haklısınız. Durmak yok yola devam o zaman ne diyelim.

08' Fiat Bravo 1.4 T-Jet Emotion Lav Kırmızı

1522 Mesaj
1 Ocak 2011; 22:33:52 

quote:

Orijinalden alıntı: kocatepe

quote:

Merhaba arkadaşım...

Evet aldım sanırım; İktisat fakültesinde öğrenciyim aynı zamanda da.
Lüx malın esnekliği diye birşey de duydum elbet. Ancak konumuzla ne alakası olduğunu algılayamadım. Anlatıpta beni aydınlatırsanız (mümkünse fluerasan ışıkla) çok mutlu olacağım. Yanlış olabilirim.
Zira biz burada lüks bir mal ile artık ihtiyaç durumuna gelmiş bir malın; (Mercedes in yaptığı işi bir dacia logan da yapabilir yani bizi bir yerden biryere götürebilir, Otomobilde günümüzde ihtiyaç konumunu almıştır bana göre) devlet tarafından tahsil edilen vergisinin arasındaki adaletsizlikten bahsediyoruz.. Sonuçta geliri az olupta lükse kaçmadan sadece ihtiyacını karşılamak için dacia almış olan vatandaş Arabasının değerinin %3 ünü öderken mercedes sahibi olan vatandaş aracının bedelinin %1 ini ödemektedir. Bu da bana göre adaletsizliktir.
Eğer bana dersenizki Türkiye de vergi adaleti vardır; bende size derim ki farklı ülkelerde mi yaşıyoruz.

Bir arkadaşta şimdi yakaladığımız tempoyu demiş.. Bilmiyor ki cari açık nedir? Dış - İç borç nedir? İstihdam nedir? Asgari ücret nerelerdedir?
Doğru söylediği şeyler de var. Ancak konumuz siyaset veya vergilerin nereye harcandığı değil (Aslında öylede ; bizim belediye başkanının Audi A6 makam arabası var. ) sadece ve sadece motorlu taşaıtlar vergi adaletsizliği....

Benim ülkemde yani Türkiye'de vergi adaletlidir. (Senin hangi ülkede yaşadığını bilmiyorum.)

cari açığımız yüksek bunu kabul ediyorum ama cumhuriyet tarihinden beri bana bi yıl söyle o yılda cari açığımız şuan ki açıktan az olsun var mı öyle bir yıl? bu ülke neler gördü neler faizlerin 1 gecede rekor üstüne rekor kırarak % kaç arttığını biliyor musun? Tempo yakaladığımız 9 yılda hiç bir hükümet yetkilisinden devalüasyon kelimesini duydun mu? asgari ücretten bahsetmişin 9 yıl önceki asgari ücreti biliyor musun? iç-dış borç olayına hiç gelmeyelim istersen. He haklı olduğun yerlerde var mesela makam araçları ülkemizde ki bürokratların makam aracı sevdası ne zaman biter bilemiyorum.

kaçıncı sınıfsın bilmiyorum ama o oturduğun sıralarda ben 3 sene önce oturuyordum

565 Mesaj
1 Ocak 2011; 22:41:08 

Sadece siyaset yapıyorsun. Başka hiç birşey değil. 9 yıl önceki asgari ücret fiyatını sormuşsun arkadaşa. Peki benzin fiyatı? Bu siyasi iktidarın sevdalısı olabilirsin ama burada vergilerin arttırılmasına kimsenin tahammülü yok. Ki vergilerin arttırılmasını savunurken de kullandığın "herkesin arabası olsa yolların hali" kelimesi de gerçekten ortaçağ düşüncesi.

1140 Mesaj
1 Ocak 2011; 22:59:24 

Bu adamlarla aynı dini paylaştığıma utanıyorum....

..Atam İzindeyiz H100'ün İçindeyiz Yanlaya Yanlaya Öleceğiz..

1522 Mesaj
1 Ocak 2011; 23:09:46 

quote:

Orijinalden alıntı: Bulbulinho

Sadece siyaset yapıyorsun. Başka hiç birşey değil. 9 yıl önceki asgari ücret fiyatını sormuşsun arkadaşa. Peki benzin fiyatı? Bu siyasi iktidarın sevdalısı olabilirsin ama burada vergilerin arttırılmasına kimsenin tahammülü yok. Ki vergilerin arttırılmasını savunurken de kullandığın "herkesin arabası olsa yolların hali" kelimesi de gerçekten ortaçağ düşüncesi.

Peki benzin fiyatı mı?

yapma Allah aşkına sen araştırmıyorsun al ben yazayım da oku bi zahmet

2001 yılı benzin fiyatı: 1.55 - 1.70 TL bandında
2001 yılı asgari ücret: 139,5 TL

2011 yılı benzin fiyatı : 3,97 - 4,04 TL bandında
2011 yılı asgari ücreti: 837 TL

Arada ki farkı görebiliyorsundur umarım bunu görmek için üni. mezunu lise mezunu olmaya gerek yok

1374 Mesaj
1 Ocak 2011; 23:11:40 

quote:

Allah belalarını versin.

Amin! Ahh,nerde o günler.

1127 Mesaj
1 Ocak 2011; 23:14:53 

Kesinlikle katııyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: desoto

18966 Mesaj
1 Ocak 2011; 23:35:22 

Türkiye'ye taşınmıştık. Yıl 1985'ten sonraki yakın zaman. Bir gün annem eve geldi, bembeyaz kesilmişti, sonra mutfakta ağladı. Babam geldi hemen yanına, sebebini sordu. Yolun başındaki manavdan sebze almış, parasını öderken manav "parayı tezgaha koy, elime sayma, abdestim bozulur" demiş.

Çağdaş ve çağdışı çatıştığında böyle şeyler oluyor...

Bir daha da o manavdan alışveriş yapmadık zaten, ama mahalleden de ayrılamadık, çünkü kendi evimizdi ve taşınmak da sözkonusu değildi. Sırf merakımdan adamın mezhebini de sordurdum.

quote:

Orijinalden alıntı: portiwashere
Kesinlikle katııyorum.
quote:

Orijinalden alıntı: desoto

DİN KİŞİSEL KARARDIR
DİNDE FARKLILAŞMA OLMAZ
HEPİMİZ HAK ÖNÜNDE EŞİTİZ
DİN HİÇBİRYERDE TARTIŞILAMAZ
KUL VE ALLAH ARASINA KİMSE GİREMEZ
YANDAŞ CEMAAT TEKKE ZAVİYE OLMAMALI
DİN MALZEME EDİLEMEZ, ARAÇ OLARAK KULLANILAMAZ
DİN VE İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLAMAK DEVLETİN GÖREVİDİR

306 Mesaj
1 Ocak 2011; 23:49:19 

B*k yiyenler...Allah canınızı almıya

Türk insanıda para gibidir..içinde Atatürk yoksa sahtedir...

84 Mesaj
1 Ocak 2011; 23:53:31 

Düşecek düşecek ötv mtv hepsi kaldırılacak

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1032 Mesaj
1 Ocak 2011; 23:57:58 

yabancı futbolculardan teknik direktörlerden almadığı vergiyi benzinden ve araçlardan alıyor

COMINGSOON

14815 Mesaj
1 Ocak 2011; 23:58:28 

quote:

quote:

Peki benzin fiyatı mı?

Arada ki farkı görebiliyorsundur umarım bunu görmek için üni. mezunu lise mezunu olmaya gerek yok

2011 yılında ele geçecek net asgari ücret tutarı 629,96 TL'dir. Brüt olarak verilen tutar 796,50 TL iken işçi eline geçen miktarda 166,54 TL'lik vergi ve diğer kesintiler bulunmaktadır. Senin verdiği 837 TL'lik tutar ise 6. aydan sonrası için belirlenen brüt tutardır. Bu ücretin de kesintiler sonrası işçi eline geçecek olan net tutar 655,57 TL'dir. Senin yaptığını yazdığın araştırma çarpık bir araştırmadır. 2001 yılının başında verilen ücret yılbaşında 139,95 TL iken bu rakam yıl sonunda 167,94 TL'ye ulaşmıştır. Yani senin hesabın 2011'in üst dilimini, 2001'in ise alt dilimini göz önünde bulundurmaktadır. Genel olarak savunduğun hükümetin de kendisini savunma ve saldırma mekanizması hep bu tarz çarpıklık üzerine kuruludur. Ayrıca 2001 yılında asgari ücret 27,99 lira zamlanırken bu yılki zam 20,704 lirada kalmaktadır. 2001 yılındaki 27,99 liranın şimdiki 20,704 liraya göre artan enflasyon oranını göz önünde bulundurarak ne kadar yüksek bir zam miktarı olduğunu görebilirsin.

Renault almak isteyen benden fiyat alsın

6726 Mesaj
2 Ocak 2011; 0:01:22 

quote:

Orijinalden alıntı: joushkun

quote:

quote:

Peki benzin fiyatı mı?

2011 yılında ele geçecek net asgari ücret tutarı 629,96 TL'dir. Brüt olarak verilen tutar 796,50 TL iken işçi eline geçen miktarda 166,54 TL'lik vergi ve diğer kesintiler bulunmaktadır. Senin verdiği 837 TL'lik tutar ise 6. aydan sonrası için belirlenen brüt tutardır. Bu ücretin de kesintiler sonrası işçi eline geçecek olan net tutar 655,57 TL'dir. Senin yaptığını yazdığın araştırma çarpık bir araştırmadır. 2001 yılının başında verilen ücret yılbaşında 139,95 TL iken bu rakam yıl sonunda 167,94 TL'ye ulaşmıştır. Yani senin hesabın 2011'in üst dilimini, 2001'in ise alt dilimini göz önünde bulundurmaktadır. Genel olarak savunduğun hükümetin de kendisini savunma ve saldırma mekanizması hep bu tarz çarpıklık üzerine kuruludur. Ayrıca 2001 yılında asgari ücret 27,99 lira zamlanırken bu yılki zam 20,704 lirada kalmaktadır. 2001 yılındaki 27,99 liranın şimdiki 20,704 liraya göre artan enflasyon oranını göz önünde bulundurarak ne kadar yüksek bir zam miktarı olduğunu görebilirsin.

Dağılın.

oçkd fiao ifrs stat çgu iüd nnu ir n
Kim ulan bu Erol Egemen?

1126 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
terbüyesüzcanavar
2 Ocak 2011; 0:03:34 

1140 Mesaj
2 Ocak 2011; 0:04:46 

quote:

quote:

quote:

Peki benzin fiyatı mı?

Adam haklı beyler...

..Atam İzindeyiz H100'ün İçindeyiz Yanlaya Yanlaya Öleceğiz..

565 Mesaj
2 Ocak 2011; 0:06:01 

quote:

quote:

Peki benzin fiyatı mı?

Fiyatlar arasındaki farkı ben de biliyorum emin olun. Yanı sıra benim maaşıma da gelen zamın da farkındayım yaklaşık % 150 civarı 8 yılda. Vatandaşa verdiğini sadece benzinle almadığının da farkında olmak gerekir. Ben bunu örnek olarak sordum ki 0.98 kuruş ağustos 2001 fiyatıdır. O da ayrı mesele. Bu zammı meşrulaştırmak için çaba harcamanız tuhaf. Ben artık bu devlete aşırı vergi ödemekten bıktım açıkçası. Vergiler bize yol su elektrik olarak geri dönüyormuş. Sokak lambasına bile verdiğimiz aşırı vergilerden pay ayıramayıp bunu da bize ödetmeye başladılar. Allah sonumuzu hayır etsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bulbulinho -- 2 Ocak 2011; 0:07:50 >

1522 Mesaj
2 Ocak 2011; 0:26:02 

quote:

quote:

quote:

Peki benzin fiyatı mı?

2011 yılı için üst dilim 837 TL değildir.

hangi enflasyon arttı ÜFE mi? TEFE mi? Çekirdek Enflasyon mu?

1522 Mesaj
2 Ocak 2011; 0:28:23