Şimdi Ara

140.000'den fazla yeni işçi almaya hazırlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
5.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Dünyanın en büyük kontratlı elektronik üreticisi Foxconn, agresif büyüme stratejisini yeni yılda da sürdürmeyi planlıyor. Başta Apple ve HP olmak üzere kendi alanlarında dünya devi firmalara üretim yapan Foxconn, Çin'in Zhengzhou şehri kurduğu üretim üssü için yeni yılda kadrosuna 140,000'den fazla yeni işçi daha katmaya hazırlanıyor.

Çin merkezli haber sitelerinin, Zhengzhou şehrinin yöneticilerine dayanarak verdiği habere göre 140 hektarlık bir alana kurulacak olan yeni üretim üsstünün birinci etap çalışmaları tamamlandı. Birinci etapta çalıştırılmak üzere kadrosuna katmayı planladığı 140 bin'den fazla yeni işçi için 19 yatakhane binası inşa eden Foxconn, 49 tanesinin daha inşasına devam ediyor.

Foxconn yeni üretim üssünden ilk beş yıl için 75 milyar dolar seviyesinde kümülatif üretim değeri yaratacağını tahmin ediyor.

• adamlar ucuz işçi ile teknolojiyi kendi merkezlerinde ürettire ürettire teknoloji devi haline geldi resmen
  • ilk resimdeki kadının surat ifadesi ne kadar etkileyici. alttaki resim de insana "insan bu mudur" sorusunu sorduruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeFurkan

adamlar ucuz işçi ile teknolojiyi kendi merkezlerinde ürettire ürettire teknoloji devi haline geldi resmen

ülkelerin ekonomisi açısından sömürü olmadan sermaye birikimi olmaz..
    bizde de gümrük duvarları sayesinde sırf sermaye birikimi olsun diye halkın yerli (!) üreticilerce sömürülmesine müsade edildi
    ama hala gelişmiş bir ülke değiliz..
    adamlar en azından teknoloji merkezi olmayı başarıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: fraktron

ilk resimdeki kadının surat ifadesi ne kadar etkileyici. alttaki resim de insana "insan bu mudur" sorusunu sorduruyor.

+1
    kapitalist düzen... dünyanın gidişatı hiç güzel değil.büyük şirketler daha'da büyüyor her alana kayıyorlar resmen bir krallık oldular

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi logarkapağı -- 29 Aralık 2010; 14:06:58 >
  • quote:

ilk resimdeki kadının surat ifadesi ne kadar etkileyici. alttaki resim de insana "insan bu mudur" sorusunu sorduruyor.

ne yazık ki...
  • quote:

robotlaşmış bir ifade; tamamiyle boş, duygudan yoksun
  • ilk resimdeki kadının yüz ifadesi aslında bunun o kadarda iyi olmadığını kanıtlıyor
  • Bugüne kadar 13 tane işçisi intihar etmiş bir marka Foxconn.
    Çok zor olan çalışma ortamlarını yeni açılacak bu tesislerinde de devam ettirirlerse bu tip intihar olaylarının sayısı daha da artacaktır

Bu arada başlıkta marka belirtilmemiş.
  • kümes in içindeki hindiler gibiler. nerden aklıma geldiyse...
  • üstteki resme bakılırsa daha çok intihar haberi gelecek gibi. 140.000 işçi değil köle alacak heralde.
  • damgalanmış insansı robot onlar.

etiketlenmiş.

görevi belli

maaşı belli

gideri belli

insansı robotlar.

modern köleler işe alınacak deselermiş ya.
  • 80-90'larda çevrilen ve gelecekte geçen bazı bilim kurgu filmlerinde devleşmiş şirketlerin nasıl dünyayı ele geçirdiği, devletlere bile yalakalık yaptırdığı, düzene uyanların yaşama hakkı olduğu ama insanca yaşamak isteyen "asiler" in yeraltında yaşamak zorunda kalıp nasıl suçlu muamelesi gördüğü anlatılıyordu.

O zamanlar bunlara sadece film deyip geçiyorduk ama dünyanın gidişatına bakılırsa adamlar geleceği o zamandan görmüşler.
  • Ülkemizde asgari maaşla çalışmak zorunda olan insanlardan bir farkını göremedim ben.
    Kölelikse; bizde de var. Fark ? Bizde sonuç = 0.

Onlarda ise;
    En azından teknolojik üretim altyapısı ellerinde.
  • Foxconn hem ucuz hem kaliteli anakartlar ve anakart parçaları üretir severim kendisini

aslında Türkiye'ye de şöyle bir üst açsa fena olmaz hani

Mercury, msi alacağınıza Foxconn alın daha iyi hem uzun ömürlü.
  • Türkiye de 1 senedir iş bulamadık,Çin e gitsek buluruz demekki
  • Düzen Capitalist- Tüketim Kaçınılmaz - Para Az - Kölelik paydasında birleşen TÜKETİCİ+ÇALIŞAN - En üstte PATRON .
  • Oto fabrikalarında herşeyi robotlar yapıyor diye sitem eder millet işçi alınmıyor işsizlik var derler. Ama işçi ihtiyacı olduğu zamanda insanalr niye çalıştırılıyor derler anlamak güç doğrusu Ne güzel işte 140 bin kişi ekmek parası kazanacak. Tabi çalışma koşulları nasıldır bilmiyorum ama seri üretim yapan bir fabrikada herkesin yeri ve görevi bellidir malesef biri A vidasını montajlarken bir yan stantda diğer işçide B vidasını montajlar ve bitirir, diğeride bunu kontrol eder vs..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Oto fabrikalarında herşeyi robotlar yapıyor diye sitem eder millet işçi alınmıyor işsizlik var derler. Ama işçi ihtiyacı olduğu zamanda insanalr niye çalıştırılıyor derler anlamak güç doğrusu Ne güzel işte 140 bin kişi ekmek parası kazanacak. Tabi çalışma koşulları nasıldır bilmiyorum ama seri üretim yapan bir fabrikada herkesin yeri ve görevi bellidir malesef biri A vidasını montajlarken bir yan stantda diğer işçide B vidasını montajlar ve bitirir, diğeride bunu kontrol eder vs..

Tabii ki işçi de gerek. Ancak çalışma şartları önemli. Sen orda üretimini arttırmak için adamı robot gibi saatlerce durmadan çalıştırırsan, gider intihar eder tabii. Çalışmasın demiyoruz. Çalışsın, ama insan gibi koşullarda çalışsın, robot gibi değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: 4Bs0LuT

quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Oto fabrikalarında herşeyi robotlar yapıyor diye sitem eder millet işçi alınmıyor işsizlik var derler. Ama işçi ihtiyacı olduğu zamanda insanalr niye çalıştırılıyor derler anlamak güç doğrusu Ne güzel işte 140 bin kişi ekmek parası kazanacak. Tabi çalışma koşulları nasıldır bilmiyorum ama seri üretim yapan bir fabrikada herkesin yeri ve görevi bellidir malesef biri A vidasını montajlarken bir yan stantda diğer işçide B vidasını montajlar ve bitirir, diğeride bunu kontrol eder vs..

Tabii ki işçi de gerek. Ancak çalışma şartları önemli. Sen orda üretimini arttırmak için adamı robot gibi saatlerce durmadan çalıştırırsan, gider intihar eder tabii. Çalışmasın demiyoruz. Çalışsın, ama insan gibi koşullarda çalışsın, robot gibi değil.

Çinde insan gibi çalışmak ? çok zor be hacı leşşak oralar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayati54 -- 29 Aralık 2010; 17:14:31 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.