Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: efekan_02 , efekan_02 Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 5 Misafir - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31.297
Cevap
907
Favori
3.047.476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Dallamos

quote:

Orijinalden alıntı: YaYa

Şuanki faiz oranları düşünüldüğünde gerçekten çok iyi bir orandan almışsınız kredinizi, şimdiden hayırlı olsun Allah güle güle oturmayı nasip etsin inşallah.

Bu arada arkadaşlar cuma günü banka eve exper gönderdi exper evi gördü resimlerini çekti şimdi ne olacak peki, sorduğumda raporu pazartesiye yetiştiririm dedi raporunda evin değeri şu kadardır diyip bizim istediğimiz miktar onaylanacak yada evin değeri azmış diyip en fazla bu kadarmı kredi verebiliriz diyecekler?

Birde diyelimki kredimiz onaylandı sonrasında tapu vs işlemleri nasıl gerçekleşiyor yani hem evi satan kişi hem alan kişi için müsait bir gün belirleniyor o günmü gidiliyor tapuya ve tapuya bankanın avukatıda geliyor diye duydum kredi çekini ev satan kişiye vermek için bu doğrumudur prosedür nasıl gerçekleşiyor bu işleri kredi onaylandıktan sonra bankamı ayarlıyor, çalıştığım için her zaman işten izin alma durumum malesef yok bu bilgilere ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, umarım siz de bir an önce arzu ettiğiniz eve kavuşursunuz.

Ekspertiz raporunda belirtilen değer sizin almak istediğiniz kredi tutarının en az %33,3 fazlası olmalıdır. Yani siz 100'000 TL kredi istiyorsanız ekspertiz değeri en az 133'300 TL olmalıdır, aksi halde istediğiniz tutarda kredi alamayabilirsiniz.

Kredinin onaylanmasının ardından banka size ipotek evraklarını verip satışı gerçekleştirmenizi bekliyor. Siz de evsahibiyle birlikte gerekli evrakları hazırlayıp sabahtan tapu dairesine başvurunuzu yapıyorsunuz, size tapu harç tutarlarını, nereye yatıracağınızı belirten bir kağıt veriyorlar, bunları yatırıp dekontları tapu dairesine geri getiriyorsunuz, öğleden sonra da satış gerçekleşiyor. Bu esnada bankanın yetkilisi de hazır bulunup ipoteği koyuyor ve kredi serbest bırakılıyor.

Yani bankayla olacak görüşmeler dışında 1 günlük izin almanız yeterli olacaktır. Diğer güne sarkmamasını garanti etmek için sabah erkenden (saat 8 gibi) tapuda olursanız büyük ihtimalle öğleden sonra herşey hallolur, tabii ki eksik evrak, vs olmaması halinde.

Bu arada alacağınız konutun DASK'ını yaptırmadan tapu dairesine gitmeyin, boşuna vakit kaybı olur, DASK olmadan başvuru kabul etmiyorlar.

Tapu için gerekli belgeler:

- 10 yıldan daha yeni Nüfus Cüzdanı ya da pasaportun aslı ve 1 adet fotokopisi. (DİKKAT: Ehliyet, kurum kimliği,vs geçerli değil.)
    - TC Kimlik Numarası Nüfus Cüzdanında yazmıyorsa internet sorgulama sayfasından alınacak çıktı.
    - Varsa tapunun aslı.
    - Satıcıdan 1 adet, alıcıdan 2 adet vesikalık fotoğraf.
    - Belediyeden alınacak, rayiç bedeli gösteren vergi borcu yoktur yazısı.
    - Hem alıcı hem de satıcının adres ve telefon bilgileri. (Nüfus cüzdanı fotokopisinin üzerine yazılabilir.)
    - DASK poliçesi

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorunuz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin.

Cevabınız için bende size teşekkür ederim,kafama takılan noktaları sormak istiyorum:

1.Sabah erken saatte tapu dairesine yine ev sahibiylemi gitmek gerekiyor?
    2.Vergi borcu yoktur yazısını ev sahibi kendisimi alıp yanında getirecek(ev onun ya sonuçta)
    3.Diyelim sabahtan evrak vs işlerini hallettik sanırım bize öğleden sonrası için randevu verecekler bu sırada bankayada bizmi haber veriyoruz şu saatte tapu dairesinde olunması konusunda yoksa bankaya zaten bilgi gidiyormu?
    4.Tapu masraflarını ve nereye yatıralacağını belirten bir kağıt veriliyor demişsiniz sanırım önce bütün masrafları yatırıyoruz öğleden sonra tekrar geldiğimizde orada tekrar ekstra bir para istenmiyor sadece imzalar atılıp satış gerçekleşiyor, doğrumuyum?
    5.Sizce ortalama 120-130 m2 ve 155bin tl ye satın alınan bir evin tapu masrafı ne kadar tutar(rayiç bedeli ne kadar bilmiyorum ama sanırım 150bin civarında olursa 4-5 bin tl arası tutuyormuş)

• Tapuda 105.000 TL gözüken ev için yaklaşık 3700 TL tuttu tapu harçları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaTRiX

Tapuda 105.000 TL gözüken ev için yaklaşık 3700 TL tuttu tapu harçları.

Umarım bizimkisi o kadar tutmaz
  • Teşekkürler

quote:

Orijinalden alıntı: MaTRiX

quote:

Orijinalden alıntı: abrahamme

Arkadaşlar size 10 puanlık uzman sorusu ;

Krediye başvurmak isteyen biri, diyelimki aylık 2000 lira maaşı var fakat ssk yı asgari ücretten yatırıyorlar. Bu kişi nasıl ev alabilir. Şirket atentli kağıda bu kişi şirketimizde 200 lira almaktadır yazıp kaşelerse bununla alabilirmi. Yoksa bankanın ssk kayıtlarını inceleme yetkisi varmı ?

Teşekkürler.

"Şirket atentli kağıda bu kişi şirketimizde 200 lira almaktadır yazıp kaşelerse" alabilirsin.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dallamos

quote:

Şuanki faiz oranları düşünüldüğünde gerçekten çok iyi bir orandan almışsınız kredinizi, şimdiden hayırlı olsun Allah güle güle oturmayı nasip etsin inşallah.

Bu arada arkadaşlar cuma günü banka eve exper gönderdi exper evi gördü resimlerini çekti şimdi ne olacak peki, sorduğumda raporu pazartesiye yetiştiririm dedi raporunda evin değeri şu kadardır diyip bizim istediğimiz miktar onaylanacak yada evin değeri azmış diyip en fazla bu kadarmı kredi verebiliriz diyecekler?

Birde diyelimki kredimiz onaylandı sonrasında tapu vs işlemleri nasıl gerçekleşiyor yani hem evi satan kişi hem alan kişi için müsait bir gün belirleniyor o günmü gidiliyor tapuya ve tapuya bankanın avukatıda geliyor diye duydum kredi çekini ev satan kişiye vermek için bu doğrumudur prosedür nasıl gerçekleşiyor bu işleri kredi onaylandıktan sonra bankamı ayarlıyor, çalıştığım için her zaman işten izin alma durumum malesef yok bu bilgilere ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, umarım siz de bir an önce arzu ettiğiniz eve kavuşursunuz.

Ekspertiz raporunda belirtilen değer sizin almak istediğiniz kredi tutarının en az %33,3 fazlası olmalıdır. Yani siz 100'000 TL kredi istiyorsanız ekspertiz değeri en az 133'300 TL olmalıdır, aksi halde istediğiniz tutarda kredi alamayabilirsiniz.

Kredinin onaylanmasının ardından banka size ipotek evraklarını verip satışı gerçekleştirmenizi bekliyor. Siz de evsahibiyle birlikte gerekli evrakları hazırlayıp sabahtan tapu dairesine başvurunuzu yapıyorsunuz, size tapu harç tutarlarını, nereye yatıracağınızı belirten bir kağıt veriyorlar, bunları yatırıp dekontları tapu dairesine geri getiriyorsunuz, öğleden sonra da satış gerçekleşiyor. Bu esnada bankanın yetkilisi de hazır bulunup ipoteği koyuyor ve kredi serbest bırakılıyor.

Yani bankayla olacak görüşmeler dışında 1 günlük izin almanız yeterli olacaktır. Diğer güne sarkmamasını garanti etmek için sabah erkenden (saat 8 gibi) tapuda olursanız büyük ihtimalle öğleden sonra herşey hallolur, tabii ki eksik evrak, vs olmaması halinde.

Bu arada alacağınız konutun DASK'ını yaptırmadan tapu dairesine gitmeyin, boşuna vakit kaybı olur, DASK olmadan başvuru kabul etmiyorlar.

Tapu için gerekli belgeler:

- 10 yıldan daha yeni Nüfus Cüzdanı ya da pasaportun aslı ve 1 adet fotokopisi. (DİKKAT: Ehliyet, kurum kimliği,vs geçerli değil.)
    - TC Kimlik Numarası Nüfus Cüzdanında yazmıyorsa internet sorgulama sayfasından alınacak çıktı.
    - Varsa tapunun aslı.
    - Satıcıdan 1 adet, alıcıdan 2 adet vesikalık fotoğraf.
    - Belediyeden alınacak, rayiç bedeli gösteren vergi borcu yoktur yazısı.
    - Hem alıcı hem de satıcının adres ve telefon bilgileri. (Nüfus cüzdanı fotokopisinin üzerine yazılabilir.)
    - DASK poliçesi

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorunuz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin.

Cevabınız için bende size teşekkür ederim,kafama takılan noktaları sormak istiyorum:

1.Sabah erken saatte tapu dairesine yine ev sahibiylemi gitmek gerekiyor?
    2.Vergi borcu yoktur yazısını ev sahibi kendisimi alıp yanında getirecek(ev onun ya sonuçta)
    3.Diyelim sabahtan evrak vs işlerini hallettik sanırım bize öğleden sonrası için randevu verecekler bu sırada bankayada bizmi haber veriyoruz şu saatte tapu dairesinde olunması konusunda yoksa bankaya zaten bilgi gidiyormu?
    4.Tapu masraflarını ve nereye yatıralacağını belirten bir kağıt veriliyor demişsiniz sanırım önce bütün masrafları yatırıyoruz öğleden sonra tekrar geldiğimizde orada tekrar ekstra bir para istenmiyor sadece imzalar atılıp satış gerçekleşiyor, doğrumuyum?
    5.Sizce ortalama 120-130 m2 ve 155bin tl ye satın alınan bir evin tapu masrafı ne kadar tutar(rayiç bedeli ne kadar bilmiyorum ama sanırım 150bin civarında olursa 4-5 bin tl arası tutuyormuş)

1. Evet
    2. Evet
    3. Bankaya siz haber veriyorsunuz.
    4. Sabahtan harçları yatırıp dekontu götürünce öğleden sonrası için randevu veriyorlar, siz de bankayı arayıp saati bildiriyorsunuz.
    5. Evi alırken hangi değerden gösterdiyseniz bu değerin %3.3'ü tutarında tapu harcı ödüyorsunuz (%1.65 alıcıdan, %1.65 satıcıdan) + 30 TL + döner sermaye (145 TL) kadar bir masraf çıkıyor. Tapuda beyan ettiğiniz değer rayiç bedelden ve kullandığınız kredi tutarından daha düşük olamıyor. Mesela rayiç bedel 100'000 TL ise ve siz 110'000 TL kredi kullanıyorsanız en az 110'000 TL beyan etmeniz gerekiyor. Tapu harcı da 110'000 TL üzerinden hesaplanıyor.

Eğer evi 155 bine alıyorsanız rayiç bedel 60-90 bin aralığındadır diye tahmin ediyorum. Yukarıdaki durumu da göz önüne alarak kendiniz hesaplayabilirsiniz tapu harç tutarını.

• Teşekkür ederim tekrardan,sanırım dediğiniz gibi evin rayiç değeri benim kullandığım krediden yüksek olmayacak ve bana sanırım 110bin tl üzerinden bir tapu masrafı çıkacak buda yaklaşık 3750 gibi bir rakama geliyor
  • Cidden Eminevim vardı ne oldu ona. Geçen yıl bir popüler olmuştu. Siteleri daha duruyor. Şikayetvar sitesine baktım orada da bir şikayet yok haklarında. Ama ben oradan ev aldım süper işliyor diyende duymadım.
  • İlk defa sizden duydum bu siteyi ve girip okudum ama bana pek akıl karı gelmedi açıkçası bir zamanların saadet zinciri tarzı bir sistemden farkı yok adamlar oldukları yerden para kazanma derdindeler bence
  • Bufüne ait bir haber.

http://emlak.ensonhaber.com/sahte-muteahhitlere-rekor-ceza.html

Sahte müteahhitlere rekor ceza

İstanbul Tuzla'da yapılan bir emlak dolandırıcılığına rekor ceza geldi. Sahte müteahhitler aynı evi birden çok kişiye satmış. Üstelik ortada evde yok. Satış maket üzerinden gerçekleştirilmiş. Diğer vakalara emsal teşkil edecek olan cezanın miktarı da tam 126.5 yıl olacak.

Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında bazı firari kooperatif yöneticileriyle birlikte yargılanan Yeni Has İnşaat Sanayi şirketinin vekili Mesut Şimşek'in, aynı zamanda İstanbul 9.Ağır Ceza Mahkemesi'nde başka bir kooperatif yolsuzluğundan yargılandığı ifade edildi.

104 mağdurun aldatıldığı belirtilen gerekçeli karara göre sanığa verilen ve Yargıtay'ın onadığı rekor hapis cezası kararı şöyle anlatıldı: "Tuzla Aydınlıköyü'nde villa yapacaklarını söyleyen Yeni Has İnşaat Sanayi şirketinin ortakları Hasan Şimşek ile oğlu Mesut Şimşek, vatandaşları ikna etmek için önce 'maket villa' yaptılar. Ardından maket villalara benzer örnek gerçek bir villa inşa ederek mağdurlara tanıttılar.

104 KİŞİYLE SÖZLEŞME İMZALADILAR

Örnek villayı teşhir amacıyla vatandaşlara gezdiren inşaat şirketi yetkilileri, mağdurlardan yüzbinlerce lira para topladılar. 104 mağdurla villa satış vaadi sözleşmesi imzalayan inşaat şirketi yetkilileri, beklenen villaları yapmadılar. Hatta yapılmayan bir villayı, birden fazla kişiye satarak dolandırıcılık yaptılar.

180 DAİREYİ 350 KİŞİYE SATTILAR

Bu arada aynı inşaat şirketinin yöneticileri, başka bir kooperatif dolandırıcılığı suçlamasıyla karşı karşıya kaldılar. Tuzla'da 'Huzur Sitesi' adıyla 180 daireyi 350 kişiye sattıkları gerekçesiyle Mesut Şimşek ve Hasan Şimşek'in de aralarında bulunduğu 8 sanığa İstanbul 9.Ağır Ceza Mahkemesi'nde ikinci bir dava açıldı.

Bir daireyi birden fazla kişiye sattıkları iddiasıyla yargılanan sanıklar, mahkemedeki ifadelerinde suçlamaları kabul etmediler.

İddianamede tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden sanıkların, bu ticari faaliyetleri sırasında hileli davranışlarıyla tüm mağdurları aldatıp haksız kazanç sağladıkları ifade edildi. İddianamede, 157 kişinin mağdur olduğu belirtildi.

MAKETTEN EV ALIRKEN DİKKAT!

Avukat Rıdvan Pehlivan ve Mustafa Demirbağ, İstanbul 9.Ağır Ceza Mahkemesi'nin vereceği kararla sanıkların alacakları hapis cezasının 250 yılı aşacağını söylediler. Mağdurların avukatları, vatandaşları alacakları ev konusunda ise şöyle uyardılar; "Maketten ev alırken tapu kayıtlarını mutlaka sorun.

Müteahhitler, kanunlardaki boşluklardan ve vatandaşların bilgisizliğinden faydalanmakta ve geçersiz satış sözleşmeleri yaparak insanları dolandırmaktadırlar. Bu nedenle müteahhitleri araştırın, her emlak tabelası asana, emlakçı gözüyle bakmayın ve güvenilir şirketlerden ev alın"

• quote:

Orijinalden alıntı: hakki.sert

Cidden Eminevim vardı ne oldu ona. Geçen yıl bir popüler olmuştu. Siteleri daha duruyor. Şikayetvar sitesine baktım orada da bir şikayet yok haklarında. Ama ben oradan ev aldım süper işliyor diyende duymadım.

o is bana biraz zor gibi geldi.sonucta kirada otururken bir yandanda eminwim icin para yatırmak gerekiyor. Biliyorsunuz ki bu bir yardımlasmak için kurulmus we cekılıs sıze cıkmamıssa diyelım 100bin tl lik bi almak istedigini belirttin we aylık 1000tl yatırcaksın 50ay para yatırmak gerekiyor oraya 51,ay ewini alıyorsun.

sonucta hem kira hemde birikim yapabılırım dıyorsan mantıklı bir iş. bildigim kadarıya 100bın ıcıın 5900tl fark oluyor yatırdıgın parada...
  • Bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası o iş
  • Arkadaşlar bankadan haber geldi kredim onaylanmış hayırlısıyla öğleden sonra izin alıp gidip imza atıcam bankaya yarında kısmetse tapu işlemlerini halledip bitiricez bu işi, aldığım kredi için bilgiler şu şekilde

Halkbankası 110.000 TL, 120 ay vade, faiz oranı 0,76
    Aylık ödeyeceğimiz miktar 1.400,58 TL
    Toplam ödenecek miktar 168.070 TL

Masraflar: 500tl dosya masrafı, 350tl exper, 335tl dask ve konut sigortası, 650tl 10 senelik hayat sigortası
    Toplam Masraf:1835 tl

Hayat sigortasını banka zorunlu tuttu ama tutmasada bizim zaten yaptırmaya niyetimiz vardı.

Not: Krediyi eşim adına alıyoruz, normalde gittiğimiz bütün bankalar 0,79-0,80-0,81 aralığında faiz oranları verdiler ve bir kuruşta aşağıya inmediler(bu en son faizlerin yükselmesi yüzünden) bir tek halkbankası eşim kamu personeli olduğu için ona özel bu oranı verebileceğini söyledi ve bizede uygun geldiği için halkbankasını tercih ettik umarım ilerde bir problem ile karşılaşmayız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YaYa -- 10 Şubat 2011; 9:16:13 >

• sayın eviiniz hayırlı uğurlu olsun güle güle oturun inşallah. YaYa kredi oran olarak en son şu kampanyadan mı faydalandınız?Kamu personeli için kendileri mi indirimde bulundular acaba yoksa siz biraz pazarlık etmek istedinizde mi bu indirimi yaptılar.Bilgilendirebilir misiniz?
    http://www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=2035
  • quote:

Arkadaşlar bankadan haber geldi kredim onaylanmış hayırlısıyla öğleden sonra izin alıp gidip imza atıcam bankaya yarında kısmetse tapu işlemlerini halledip bitiricez bu işi, aldığım kredi için bilgiler şu şekilde

Halkbankası 110.000 TL, 120 ay vade, faiz oranı 0,76
    Aylık ödeyeceğimiz miktar 1.400,58 TL
    Toplam ödenecek miktar 168.070 TL

Masraflar: 500tl dosya masrafı, 350tl exper, 335tl dask ve konut sigortası, 650tl 10 senelik hayat sigortası
    Toplam Masraf:1835 tl

Hayat sigortasını banka zorunlu tuttu ama tutmasada bizim zaten yaptırmaya niyetimiz vardı.

Not: Krediyi eşim adına alıyoruz, normalde gittiğimiz bütün bankalar 0,79-0,80-0,81 aralığında faiz oranları verdiler ve bir kuruşta aşağıya inmediler(bu en son faizlerin yükselmesi yüzünden) bir tek halkbankası eşim kamu personeli olduğu için ona özel bu oranı verebileceğini söyledi ve bizede uygun geldiği için halkbankasını tercih ettik umarım ilerde bir problem ile karşılaşmayız

Çok iyi almışsınız. Hayırlı olsun. Allah tamamına erdirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: sadbul

sayın eviiniz hayırlı uğurlu olsun güle güle oturun inşallah. YaYa kredi oran olarak en son şu kampanyadan mı faydalandınız?Kamu personeli için kendileri mi indirimde bulundular acaba yoksa siz biraz pazarlık etmek istedinizde mi bu indirimi yaptılar.Bilgilendirebilir misiniz?
    http://www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=2035

Normalde adresini verdiğiniz yerdeki tablo gibiydi oranlar ancak eşim kamu personeli olunca bu teklif kendilerinden geldi eşinizin adına çekerseniz faiz oranımız bu olur diye, hatta şöyle bir olay bile gerçekleşti, biz normalde bankayla 0,75 olarak anlaştık ama ertesi gün gittiğimizde faizler yükseldi 0,79 dan aşağı veremeyiz dediler sonra biz itiraz ettik böyle bişey nasıl olabilir biz 0,75 ten anlaşmıştık diye sonra genel müdürlüğe arayıp sordular en fazla 0,76 ya kadar indiler aslında normalde 0,75 ten alacaktık

• Akbank'tan kredi alırken geçen cuma üzerine basa basa masraf 1400 tl yi geçmeyecek şekilde anlaşmıştım ve kredi o şekilde onaylanmıştı..Tamam demişlerdi..Ancak şimdi masrafın 1506 tl yi bulduğunu farkettim..Bu rakama itiraz edince bu sefer evin m2 sinin büyük olduğunu bilg.hesaplama yaparken bu rakamı çıkardığını vs..vs..söylediler..Oysa evin m2 sini de bana sormuşlardı ve zaten kendilerine başvuru aşamasında tapu fotokopisini vermiştim..Ayrıyeten DASK ve konut sigortasını akbanktan yaptım ve 170 m2 değer üzerinden ikisine 506 tl peşin para ödedim..Halbuki bunu da kredinin içine katacaklarını benim hiç para ödemeyeceğimi söylemişlerdi..

Konut ve dask sigortasını bütün bankalar peşin alıyorlarmış kredi kartıyla da taksit yapabileceklerini söylediler ancak kredinin içine katmıyorlarmış..Bu doğru mudur?

Adamlarla oturuyoruz pazarlık yapıyoruz bir rakam üzerinde anlaşıyoruz iş ciddiye binince dansöz gibi kıvırıyorlar, sözlerinde durmuyorlar..Bir de 85000 tl krediye ihtiyacım varken 75000 tl ye onay verdiler ve son olarak bütün bunlara razıyken bugun tapu dairesine gittik avukatı arıyoruz adam şehir dışına çıkmış ortalarda yok..!

Bu yukarda yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsunuz?..Ben bankayı şikayet etmeyi düşünüyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: x15

Akbank'tan kredi alırken geçen cuma üzerine basa basa masraf 1400 tl yi geçmeyecek şekilde anlaşmıştım ve kredi o şekilde onaylanmıştı..Tamam demişlerdi..Ancak şimdi masrafın 1506 tl yi bulduğunu farkettim..Bu rakama itiraz edince bu sefer evin m2 sinin büyük olduğunu bilg.hesaplama yaparken bu rakamı çıkardığını vs..vs..söylediler..Oysa evin m2 sini de bana sormuşlardı ve zaten kendilerine başvuru aşamasında tapu fotokopisini vermiştim..Ayrıyeten DASK ve konut sigortasını akbanktan yaptım ve 170 m2 değer üzerinden ikisine 506 tl peşin para ödedim..Halbuki bunu da kredinin içine katacaklarını benim hiç para ödemeyeceğimi söylemişlerdi..

Konut ve dask sigortasını bütün bankalar peşin alıyorlarmış kredi kartıyla da taksit yapabileceklerini söylediler ancak kredinin içine katmıyorlarmış..Bu doğru mudur?

Adamlarla oturuyoruz pazarlık yapıyoruz bir rakam üzerinde anlaşıyoruz iş ciddiye binince dansöz gibi kıvırıyorlar, sözlerinde durmuyorlar..Bir de 85000 tl krediye ihtiyacım varken 75000 tl ye onay verdiler ve son olarak bütün bunlara razıyken bugun tapu dairesine gittik avukatı arıyoruz adam şehir dışına çıkmış ortalarda yok..!

Bu yukarda yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsunuz?..Ben bankayı şikayet etmeyi düşünüyorum..

dostum bende bu olaylara şahit oldugum ıcın geneldede özelbankaların böle uckagtcılık yaptıklarını bıldıgım ıcın devlet bankası olan vakıfbankı tercıhettım avukat olayıda cok sacmaymıs avukat gelemıyorsa tapuya ıpotek koymaya bankanın vekıl ettıgı bırısı gelır ben evı alırken mudur yardımcısı bırısı geldı ıpotek koymaya ben 55.000 tl kredı cektım 1150 masrafı kredı ıcınden kestıler hıcbır odeme yapmadım

• benim de korkum sonradan çıkabilecek bu tür pürüzler. sahtekar mı bunların hepsi ya..

halkbankası şu an için en uygun oranları veriyor, alan arkadaşa hayırlı olsun. tapudan sonra da süreci yazar mısınız lütfen?
  • Merhabalar. Bir arkadaşım kendine göre bir ev buldu ve şu sıralar son aşamadalar. Tapu harcını genelde alıcıya yıkmaya çalışıyorlar ancak ben bu işin farkında olduğum için uyardım kendisini. Geçen sene yüzde 3 iken bu sene 3.3 olmuş durumda. benim sormak istediğim bir konu var. Alacakları ev bir kooperatif evi. Araştırdığımda kooperatif dağıtımında tapu harcının olmadığını öğrendim. Ancak arkadaşım direk kooperatiften almıyor. O kooperatiften bir vatandaşın evini alıyor. Zaten tapuda da evin değeri 0 tl olarak gözüküyor. Ancak ev kooperatif payı olmaktan çıkıp 3. kişilere satışı olacağı için normal ev statüsünde mi işlem görecek. Yani tapu harcını 1.65 alıcı 1.65 satıcı mı ödeyecek? Yoksa kooperatif olduğu için tapu harcı yokmudur? Zaten tapuya gidince masrafı oradan otomatik çıkarıyor. Alacağı ev 100 bin tl civarı her halukarda tapu masrafının 1.65 ini ödemeyeceği için 1650 tl cebinden az para çıkacak ama kooperatiflerde durum istisna ise önceden bilgi sahibi olmanın iyi olacağını düşündüm. Bilen arkadaşlar var ise yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: x15

Akbank'tan kredi alırken geçen cuma üzerine basa basa masraf 1400 tl yi geçmeyecek şekilde anlaşmıştım ve kredi o şekilde onaylanmıştı..Tamam demişlerdi..Ancak şimdi masrafın 1506 tl yi bulduğunu farkettim..Bu rakama itiraz edince bu sefer evin m2 sinin büyük olduğunu bilg.hesaplama yaparken bu rakamı çıkardığını vs..vs..söylediler..Oysa evin m2 sini de bana sormuşlardı ve zaten kendilerine başvuru aşamasında tapu fotokopisini vermiştim..Ayrıyeten DASK ve konut sigortasını akbanktan yaptım ve 170 m2 değer üzerinden ikisine 506 tl peşin para ödedim..Halbuki bunu da kredinin içine katacaklarını benim hiç para ödemeyeceğimi söylemişlerdi..

Geri dönüş şansı varsa git başka bankayla anlaş derim.

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.