Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (691. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (1 Mobil) - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31.180
Cevap
903
Favori
3.030.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 689690691692693
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: weboil

Masrafları aynı kabul edersek birinci kredi çok daha ucuz olur. Kredi maliyeti hesaplanırken toplam geri ödemeye bakmak hiç de doğru olmaz ve bence sizi de yanıltmış.
    Şöyle bir soru sorsam; 2010 Ocakta yumurta 25 kuruş, 2012 ocakta 30 kuruş, 2016 ocakta 35 kuruş. Yumurta ne zaman en ucuzdu?
    Rakamlara bakarsak 2010 ocakta en ucuz görünür. Fakat işin içine enflasyon vb. kullanılması gereken tüm parametreleri katan bir yöntemle hesaplanırsa muhtemelen en ucuz bugün çıkacaktır. Kredi için de böyle bir hesaplama yöntemi zaten mevcut. Kredi Yıllık Toplam Maliyet Oranı. Bence bakılması gereken şey bu. Çünkü pazarlamacılar müşterinin toplam geri ödemeye bakarak yanılmasını isterken kendileri buna bakmazlar. Gerçek maliyete bakarlar. Sizin verdiğiniz oranların her ikisi de aynı bankanınsa pazarlamacılar coşmuş diyebilirim. Azalan ödemede krediyi daha hızlı kapatmanıza rağmen faiz oranını artırmışlar. Ayıp yani.
    Kredi toplam maliyeti için şu yazıya bakabilirsiniz; yazıya bakabilirsiniz.

Kesinlikle bu düşünceye katılıyorum.

Benim fikrim;
    1-Eğer elinize yüklü bir para geçip erken kapatacaksanız mümkün olduğunca sabit ödemeli ve az masraflı hatta masrafsız krediye yönelmeniz. Oran masraflı krediye göre biraz fazla olabilir ama totalde siz çok daha karlı olursunuz.

2- Eğer elinize yüklü bir para geçip erken kapatmayacaksanız da; mümkün olduğunca değil, KESİNLİKLE SABİT ÖDEMELİ ve mümkün olduğunca düşük oranlı krediyi tercih etmeniz. Yani önem sırası= sabit ödemeli + düşük oran + düşük masraf : Total ödemeye bakın.

Sabit ödemeli kredinin dışına çıkınca bankaların uyanıklık ve dalavereleri başlıyor.

Ayrıca kabaca bir hesap yapınca sabit ödemeniz ; 2250 değil 2.188 olmalı.
    Totalde aynı 183.000. Siz yuvarlama mı yaptınız yoksa içinde başka bir masraf falan mı var .

Ayrıca konut kredisi çekerken masrafı krediye eklemeyin bence.
    Örnek: 2000 lira toplam masraf krediye eklenince o 2.000 de 84 ay 1.09 oran gibi çekilmiş ve %0.5 masrafı da ekleniyor. Total de 3.063 TL ediyor.

Mümkünse bulabiliyorsanız; Kredi masrafı + Dask + Konut Sigortası + Hayat sigortası ücretlerini cebinizden karşılayıp ödeyin ki faizi azalsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fehmi02 -- 1 Şubat 2016; 17:39:59 >
  • Düzeltme.
    .
    .............................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fehmi02 -- 1 Şubat 2016; 17:37:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: infest06

bir sorum olcak 200.000 tl kredi çeksem diyelimki 1.08 den 120 ay
    3 ay sonra bir ev satılırsa tüm krediyi kapatsam ne kadar zarar ederim?
    Evi ölü fiyatına satmamak için.

Kredi çekerken masraflar tahmini: 1.000 + 350 Dask Sigorta + 500 Exp + 100 Hayat S +: 2.000 civarı eder.

3 aylık taksit: 2.981 x 3 : 9.000 eder.
    Bunun ; 2.500'ü ana para 6.500'ü faiz.

Erken kapama da : 197.500 x %2 : 4.000 eder.

Kabaca: 2000 masraf + 6500 faiz + 4000 erken ödeme: 12.500 eder. 50 - 100 TL geri alırsanız 12.400 civarı zararınız olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fehmi02 -- 1 Şubat 2016; 17:38:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: iyazici

Gunaydin arkadaslar 2014 agustos ayinda vakifbanktan 0,91 oran ile 180 bin 120 ay vade kredi cekmistim aylik odemelerim 2471 lira.Elime 65 bin lira para gecti diyorumki gidip yatirayim o parayi bankaya anaparadan dussun tekrar yapilandirmaya gideyim ortalama 100 bin tl borcum kaliyo onuda 36 ay vade yapayim sizce mantiklimi yoksa biraz daha beklemelimiyim.Saygilar

Bence hiç beklemeyin.

Şubat ayını da öderseniz:164.000 gibi bir ana para kalıyor.

64.000 + 1.300 erken kapama: 65.300 verirseniz ana para 100.000 kalıyor.

Ödeyebiliyorsanız 100.000 36 aya oran 1.10 bile olsa aylık: 3.380 x 36: 121.650 ediyor.

yani artı olarak: 21.650 + 1.300: 23.000 faiz masraf ödeyeceksiniz
    .

Ama bekleyip ödemezseniz her ay ödediğiniz taksidin: 2.471 = 970 Ana para + 1.500 faiz şeklinde gidecek. 15 ay bekleseniz fazladan 23.000 faiz ödersiniz.

Beklemeyip sonuna kadar öderseniz: bugünden itibaren toplam 88.000 daha faiz ödeyeceksiniz.

Bence bırakın ay haftayı, gün bile beklemeden oranlara bakmadan gidip kapatın.

Çünkü oran bugün 100.000 36 ay için
    1.10 olsa: 21.650
    1.10 değil 1.00 olsa: 19.570
    1.10 değil 0.90 olsa: 17.520
    1.10 değil 0.80 olsa: 15.500
    1.10 değil 0.70 olsa: 13.500 faiz verirsiniz.

Sonuç : Beklemeye hiç gerek yok bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fehmi02 -- 1 Şubat 2016; 17:38:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fehmi02

quote:

Kredi çekerken masraflar tahmini: 1.000 + 350 Dask Sigorta + 500 Exp + 100 Hayat S +: 2.000 civarı eder.

Kabaca: 2000 masraf + 6500 faiz + 4000 erken ödeme: 12.500 eder. 50 - 100 TL geri alırsanız 12.400 civarı zararınız olur.

Kredi çekeceklere şu programları tavsiye ederim.

Oran süre ve meblayı girince; Kredi taksidi, faizi, toplam geri ödeme ve taksitteki faiz ve ana para dahil her konuda bilgi veriyor.
    Bankaya gitmeden ve ordayken bile kendiniz oranları girip hesaplama yapabilirsiniz.
    Yada Orana bakarak taksidi veya süreyi kendinize göre belirleyebilirsiniz. (Düz sayıları severim. Taksit düz 2.000 veya 2.500 gibi olsun diye süreyi kendime göre ayarlarım)

Android cihazınız varsa mutlaka kredi öncesi incelemek için indirin.

Kredi Hesaplama:
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tr.kavuntek.kredi.hesaplama

Hesap Kitap:
    https://play.google.com/store/apps/details?id=net.gnhn

Kardeş sen niye her mesajın altına bu programların reklamını yapıyorsun ?

Varsa bi kazancın söylede bilek. Yüklerik geçer. Ama sen böyle reklam yaptıkça ben bile yüklü olan kredi hesaplaması programını silesim geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: By_EKReM

quote:

quote:

.........................

Varsa bi kazancın söylede bilek. Yüklerik geçer. Ama sen böyle reklam yaptıkça ben bile yüklü olan kredi hesaplaması programını silesim geldi.

Son mesajda altta programla yapımcıyla bir ilgim olmadığını yazmıştım ama, demek pek anlam ifade etmemiş.

Bu konuyu uzun zamandır takip ediyorum. Bankaların ne dolaplar çevirerek insanları zarara soktuğunu gördüğüm için, yardımcı olmak - bankaların oyununa gelmemeleri için böyle programları kullanıp kredi çekmeye gitmeden önce bilgi sahibi olabilmeleri için elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Hiç tanımadığım insanlarla telefonla konuşup yardımcı olmaya çalıştığım bile oldu.

Bu programlardan kesinlikle bir kazancım yok, programcıyı kesinlikle bilmem tanımam. Yanlış anlaşıldım kusura bakmayın.
    Mesajlarımı düzelterek siliyorum.
    Sizde alıntı yaptığınız mesajda düzenleme yaparsanız programlardan geriye birşey kalmayacak.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: By_EKReM

quote:

quote:

.........................

Son mesajda altta programla yapımcıyla bir ilgim olmadığını yazmıştım ama, demek pek anlam ifade etmemiş.

Bu konuyu uzun zamandır takip ediyorum. Bankaların ne dolaplar çevirerek insanları zarara soktuğunu gördüğüm için, yardımcı olmak - bankaların oyununa gelmemeleri için böyle programları kullanıp kredi çekmeye gitmeden önce bilgi sahibi olabilmeleri için elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Hiç tanımadığım insanlarla telefonla konuşup yardımcı olmaya çalıştığım bile oldu.

Bu programlardan kesinlikle bir kazancım yok, programcıyı kesinlikle bilmem tanımam. Yanlış anlaşıldım kusura bakmayın.
    Mesajlarımı düzelterek siliyorum.
    Sizde alıntı yaptığınız mesajda düzenleme yaparsanız programlardan geriye birşey kalmayacak.

Kardeşim sen yanlış anladın beni. Varsa bi kazancın destekde oluruz. Problem değil :).

Ama her mesajda atınca "bi kazancı mı var acaba" diye düşündüm. yardımcı olmak istediğinin farkındayım. Burası tam yeri yardım için zaten.
  • Yanlış anlaşılabilir diye sildim. Yoksa kazancım yok.
    Çok şükür kendi aylık kazancım bana fazlasıyla da yetiyor.

Programlarla Bir ilgim olsaydı belirtir ve destek vermenizi de isterdim.
    Problem yok.
    Yardım amaçlı yazmıştım.
  • Arkadaşlar bende arsamın birini satamadığımdan dolayı kredi çekmek zorunda kaldım
    15 gundur bankaları dolaşıyorum

ilk Kuveyttürke gittim hesaplarım orda olduğundan bana 1.15 den 1.10 a düştü tabi kredi kartı kmh ve 3 otomatik talimatına bireysel emeklilik yaparsam 1.095 e dustuler yani yarım puan gerek olmadığından onu es geçip masrafları sordum exper ipotek carti curtu 1200 gibi bir rakam çıktı ancak icinde hayat sigortası yok 70 bine aylık ödeme 1.056 tl geri odeme 126 yada 127 bin

sonra ziraata sordum annem üzerinden emekliye uyguna verirler belki diye kapıyı 1.13 den açtı

sonra bu ay şirketim finanbank ile anlaşmış maaş musterisi olarak onlara gittim 70bine 1.09 dan veriyor
    ancak söyle birşey var masraflardan kafam karıştı
    dosya 350
    ipotek 120
    exper 507
    dask konut sigortası 450
    buraya kadar tamam ama birde hayat sigortası var 1400 tl dedi 10 yillikmis eger tek seferde ödersiniz bu rakam aylik taksitle olursa ayrica vade farki odersiniz dedi simdi bu hayat sigortasini yaptirmak zorunlumu yada yaptirmasam kredi onayinda sikiniti yasarmiyim zaten benim maaşa direk kredi çıkmıyor 2 kefil istedi bende buldum maaşı yuksek iki kişi

şimdi ben bu krediyi en gec 5 6 ay sonra kapaticam arsam yaza kadar satilir ama ev fiyatlari uctugu için şuan evi almam lazım ve nisan ayına düğün tarihi koyduk

finansbank bütün bankalarin erken odemede yüzde 1 lik cezayı söyledi ben bunu yuzde 2 diye biliyordum ama finans yuzde 1 dedi

siz ne onerirsiniz bana 70 bin TL odemelerij düşük olmasi için 120 ay vadeli ancak 5 -6 en gec yaz sonuna kapaticam krediyi zararim olacak ama mecburum bu sekilde yapmaya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • by_MuKa kullanıcısına yanıt
    tamamen aynı durumda sayılırız.
    bende dini hassasiyetler sebebiyle faizli bankaları es geçip katılım bankalarına yöneldim
    en düşük oranı albaraka 1.08 verdi tek kefil ile bence onlara da danış.
  • mehmetmetingülcan kullanıcısına yanıt
    o hassasiyet bendede var ancak şuan başka çarem kalmadığı için mecburen diğer bankakara yöneldim Albaraka kapatılmamışmıydı hocam benmi yanlış hatırlıyorum

alacağım evin sahibi yurtdışına konferansa gitti şansıma
    normalde bu hafta içi halletmem gerekiyordu ama şimdi adamın gelmesini beklicem gelsin evin tapusunun fotokopisi ve kefillerin maaş bordrolarıyla birlikte aynı gün hem Kuveyttürke hemde finansa başvuru yapicam
    kuveytte eğer hayat sigortasi olayi yoksa 1 yada 2 puan yukarida olsun onlardan Çekicem
    ama onların erken kapamada ceza bedeli nedir bilmiyorum

• Bugün vakıfbank 100.000 tl 60 ay vade 1,11 kullanıldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: by_MuKa

Arkadaşlar bende arsamın birini satamadığımdan dolayı kredi çekmek zorunda kaldım
    15 gundur bankaları dolaşıyorum

ilk Kuveyttürke gittim hesaplarım orda olduğundan bana 1.15 den 1.10 a düştü tabi kredi kartı kmh ve 3 otomatik talimatına bireysel emeklilik yaparsam 1.095 e dustuler yani yarım puan gerek olmadığından onu es geçip masrafları sordum exper ipotek carti curtu 1200 gibi bir rakam çıktı ancak icinde hayat sigortası yok 70 bine aylık ödeme 1.056 tl geri odeme 126 yada 127 bin

sonra ziraata sordum annem üzerinden emekliye uyguna verirler belki diye kapıyı 1.13 den açtı

sonra bu ay şirketim finanbank ile anlaşmış maaş musterisi olarak onlara gittim 70bine 1.09 dan veriyor
    ancak söyle birşey var masraflardan kafam karıştı
    dosya 350
    ipotek 120
    exper 507
    dask konut sigortası 450
    buraya kadar tamam ama birde hayat sigortası var 1400 tl dedi 10 yillikmis eger tek seferde ödersiniz bu rakam aylik taksitle olursa ayrica vade farki odersiniz dedi simdi bu hayat sigortasini yaptirmak zorunlumu yada yaptirmasam kredi onayinda sikiniti yasarmiyim zaten benim maaşa direk kredi çıkmıyor 2 kefil istedi bende buldum maaşı yuksek iki kişi

şimdi ben bu krediyi en gec 5 6 ay sonra kapaticam arsam yaza kadar satilir ama ev fiyatlari uctugu için şuan evi almam lazım ve nisan ayına düğün tarihi koyduk

finansbank bütün bankalarin erken odemede yüzde 1 lik cezayı söyledi ben bunu yuzde 2 diye biliyordum ama finans yuzde 1 dedi

siz ne onerirsiniz bana 70 bin TL odemelerij düşük olmasi için 120 ay vadeli ancak 5 -6 en gec yaz sonuna kapaticam krediyi zararim olacak ama mecburum bu sekilde yapmaya

Benim tavsiyem bu ikisinin dışında birşey yapmanız.

Kredi erken kapatılacaksa bence en uygunu mümkün olduğunca orana bakmadan MASRAFSIZ KREDİ çekmek.
    Bu süre 5-6 ay gibi bir süreyse bence bundan hiç şaşmayın.

Kısa bir hesapla;
    Masraflı da:
    Dosya : 350 her bankada standart maksimum kredinin binde 5idir. Bazı bankalar düşürebilir. Ziraat 1.250 yerine 750 almıştı.
    İpotek: 120 hemen hepsinde aynı
    Exper : 500 yakın rakamlardır.
    DASK Sigorta: 300 - 450 arası bankaya göre değişir. Ama DASK hepsinde aynı gibidir. Dışarıdan da yapılabilir. Metrekare küçük girilirse Sigorta düşük çıkar.
    Hayat Sig: 800 - 4000 arası değişir. Asıl bankalar arası fark bunda çıkar. Bide sabit ödemeli dışındaki ödemelerde.

36 aydan kısa vadelerde yapılan erken kredi kapamalarında ceza olarak Kalan ana paranın %1'i, kalan taksit sayısı 36 aydan uzunsa kalan ana paranın %2'sini ödersiniz.

8 Ay üzerinden hesap yaparsak;

Masraflı kredi de:

Sizin masraflar 1.430 + 1.400: 2.830 ediyor.

Krediyi erken kapattığınızda geri 300-400 arası hayat sigortası alırsınız. Kalır 2.430
    Erken kapamadan: Kalan Ana para: 67.650 x %2 =1.350 civarı
    8 ayda ödediğiniz para: 1.054 x 8: 8.400. Bunun 6.000 i faizdir.

Yani zararınız : 2.430 + 1.350 + 6.000 : 9.780 ediyor.

Bide masrafsıza bakarsak;
    Oran abartılı olup 1.30 bile olsa : 70.000 120 Ay taksidi 1.155 oluyor.
    8 ayda: 1.155 x 8 =9.240

Krediyi erken kapattığınızda : Kalan ana para: 67.950 x %2 : 1.360 eder.

Zararınız : 7.240 Faiz + 1.360 Erken kapama = 8.600 + Sizden alacağı diğer masraflar (Masrafsız da sadece dosya mı yoksa başka masraflarda mı alınmıyor bilmiyorum. Öğrenip ona göre hareket etmek lazım.)

Sonuç olarak bence ;
    1- Öncelikle Masrafsız krediye yönelin.
    2- Kesinlikle Hayat sigortasını 10 yıllık değil Mutlaka rakama bakmadan yıllık yapın. Erken kapamada geri pek birşey alamazsınız (Akbank 460 TL lik sigortadan geriye 6 ay sonra bile sadece 120 TL ödedi)
    3- Orana çok takılmayın. Hesaba baktığınızda 8 ay için 1.10 yerine 1.30 bile olsa faizi toplamda 1.240 fark ediyor ki Masraflı masrafsız arası 1.10 yerine çok çok 1.15 olur. Oda 240 TL fark ediyor.

4- Krediyi erken kapatacağınızı kesinlikle Bankacıya SÖYLEMEYİN. Size karşı tavrı değişir oranda yardımcı olmaz. Bide krediler bir nevi bankacıların Performansı Döner Sermayesi gibidir. Aynı yıl içinde çekilip tekrar kapatılırsa onlara hiçbir katkısı olmuyor. Bundan dolayı karı olmayacağından boşuna kürek çekmek istemeyebilir.

Saygılar, Hayırlı olması dileğiyle iyi geceler.

(Ne yazı yazıp hesap çıkarmışım :) )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fehmi02 -- 3 Şubat 2016; 22:07:48 >
  • hani noldu ya, tek partili iktidar kuruldu, aziz millet istikrar dedi, hak dedi kul dedi..
    herşey düzelecekti, piyasalar belirsizdi, düzen bozuktu..
    hani hükümeti bekliyorduk kurların, dövizin, faizin düzelmesi için?? insan gibi yaşamak için??
    tavuk'un kilosu benzinden daha pahalı dünyada, bizde enerji sektöründe bir ucuzlama gözlemlendi mi?
    dogalgaz, elektrik faturalarından birçok kişi ağlıyor, görüyorum. beter olsunlar, çocuklarına 2 TL harçlık bile veremez duruma gelirler umarım.
    ne bu faizler ya? 1,10 'lar ahaha ne çok bilen vatandaş vardı burada, seçim zamanı sayfalarını açın okuyun, herşey iyi olacaktı mevcut iktidar tekrar seçilirse.
    bekleyin canlar bekleyin daha emecekleri kanınız var.
  • 70.000 tl kredi çekmeyi planlıyorum aylık ödeme 3000-3500 arası olacak şekilde en uygun kredi nerden alabilirim. Şimdiden yardımlarınız ve paylaşacağınız bilgiler için teşekkürler.(Bu arada ev 125 m2 maaş iş bankasına yatıyor-bir devlet bankasından %1.12 oran var şu an en iyi teklif olarak)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kvadankpakal

hani noldu ya, tek partili iktidar kuruldu, aziz millet istikrar dedi, hak dedi kul dedi..
    hani hükümeti bekliyorduk kurların, dövizin, faizin düzelmesi için?? insan gibi yaşamak için??
    tavuk'un kilosu benzinden daha pahalı dünyada, bizde enerji sektöründe bir ucuzlama gözlemlendi mi?
    dogalgaz, elektrik faturalarından birçok kişi ağlıyor, görüyorum. beter olsunlar, çocuklarına 2 TL harçlık bile veremez duruma gelirler umarım.
    ne bu faizler ya? 1,10 'lar ahaha ne çok bilen vatandaş vardı burada, seçim zamanı sayfalarını açın okuyun, herşey iyi olacaktı mevcut iktidar tekrar seçilirse.

Kredi kullanmaya niyeti olan arkadaşlarımıza bu müthiş yardımlarınız için teşekkür ederim. Mümkünse bir daha yardımcı olmaya çalışmazsanız memnun olurum.
  • Abim için 120 ay 120.000 kredi bakıyoruz en uygun oranlar şuan kimde acaba tek tek dolaşmadan nasıl görebiliriz, ilk defa kredi çekicek nelere dikkat etmeliyiz tşk.

• quote:

Orijinalden alıntı: kvadankpakal

hani noldu ya, tek partili iktidar kuruldu, aziz millet istikrar dedi, hak dedi kul dedi..

İşin daha da kötüsü hocam; sevgili MB bu sektörü ayakta tutabilmek için ortalama faizi %8,5-9 civarlarında tutuyor. Yani MB bankalara ortalama %8,5-9 dan para verip fonluyor, Devlet hazinesi ihale açtığında bu bankalar devlete %11-12 üzerinden borç veriyor. %2-3 Devlet- yani biz- soyuluyoruz. Sırf bu rantçı ve yandaş sektör ayakta olsun diye.
  • fehmi02 F kullanıcısına yanıt
    cevap ve hesaplar için teşekkür ederim
    ozaman ben bugün tekrar tüm bankaları arayıp masrafsız konut kredisi için bilgi alayım
    erken kapatacagım için dediğiniz gibi masrafsızda zararim daha az olacak ama 60 65 ay beni çok fazla zorlar o yuzden kısa vadeli benim için imkansız çünkü arsanın satilmama ihtimalinide göz önünde bulundurmam lazım (Çanakkalede denize 50mt yapilacak bogaz koprusune yakin İmarlı arsa nasıl satilmiyor anlamış değilim )

bankacılar karinlarini doyursunda sil baştan aramaya başlayım :)

bide aklima baska birşey geliyor annem 63 yaşında ziraattan emekli maaşı aliyor ziraatta masrafsiz kredi var ama annemin emeklisi düşük 1000 1100 tl civarı acaba ordanmi ceksem krediyi 70 bin verirlermi acaba

• by_MuKa kullanıcısına yanıt
    Vadeyi dediğiniz gibi hesabınıza göre ayarlamanız yararınıza olur.

Anneniz maaşını oradan alıyorsa bu avantajdır. Maaş düşük olduğundan aile içi ekstra gelir isterler.
    Sizin geliriniz varsa onu gösterseniz yeterlidir.

Bu arada ev Annenizin adına olacak bilginiz olsun.
  • 
Sayfa: önceki 689690691692693
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.