Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (655. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (2 Mobil) - 5 Masaüstü2 Mobil
5 sn
31.290
Cevap
907
Favori
3.046.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 653654655656657
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: van_hoijdonk

quote:

Orijinalden alıntı: Shafter

quote:

quote:

Alırken kazanmak en önemlısı.bunu da kıra carpanı ışe ancak anlarsınız.mısal alacagınız 250 bın yl lık evın kırası 1000 tl ıse kafa kafayadır.ancak kırası 1300 tl ıse kar ederek almışınızdır. İst ıçın kıra carpanı max 250 olmalı.

Ev 210.000.

Kirası 1000-1100 TL civarında bu durumda 210 ay demektir.Bu durumda 16 yılda para amorti edecek demektir. Karlı oluyoruz sizin hesaba göre.

evet kacirmayin.birde giris kat + yuksek giris harici ise direk alin..

Yok aldım hocam yarın 3. taksidi ödeyeceğim. :)

2 ay oldu alalı.

Alt 2 kat dükkan, cepheden baktığında 3. kat ama giriş kat diye geçiyor. :)

200 altı çarpanı olan evler diğerlerıne gore cok daha fazla prım yapıyor. Geçtiğimiz kasım ayında aldıgım evın çarpanı 160 tı.. Kirası 2500 tl idi ev 390. Ev birden fiyatı 600 e cıktı 1 sene olmadan.alırken etrafımdakıler dalga gecıyodu kredi çekip 180 bin faiz ödenir mi diye.şu an o faizi 1 senede kapamış oldu ev kendi kendine.
    Ev alırken ilk kriter 250 altında kıra carpanı olması
    2. Site de 1+1 olmaması.
    3. Zemın kat ve yuksek giriş olmaması
    4.en fazla 10 yasında olması (10 yıllık kredı cektıgınızde ev 20 yasında olacak bıttıgınde fe sız de en azından evı satabılırsınız bi 10 yıl daha kredı cekecek bırısıne )

Tum bu kriterlere uyan evler daıma prım yapacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shafter -- 29 Ağustos 2015; 18:30:14 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Prestigi10

quote:

Alırken kazanmak en önemlısı.bunu da kıra carpanı ışe ancak anlarsınız.mısal alacagınız 250 bın yl lık evın kırası 1000 tl ıse kafa kafayadır.ancak kırası 1300 tl ıse kar ederek almışınızdır. İst ıçın kıra carpanı max 250 olmalı.

Adana icin bir kira carpani var mi hocam bilsiginiz.? Bu carpan semt göre degisirmi?

Malesef bılgım yok.
    Ancak mumkun oldugunca 200 kıra altında olsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Shafter kullanıcısına yanıt
    1- İstanbul'da maalesef siteler uçmuş olduğundan ya da Beylikdüzü'ne gitmek istemezsen ancak bizim gibi apartmandan alabilirsin.
    2- Site olmadığından zaten böyle bir sıkıntı yok. Girişteki 3 daire 2+1 üst katlar 3+1. Hatta apartmandaki en küçük daire benim 78 metrekare.
    3- Bir üst kata 290 bin liraya satmışlar ki ben aldığımda bir bu daire ve yan taraftaki amerikan mutfaklı daire vardı. Amerikan mutfak olan 83 metrekareydi ama hiç hoşumuza gitmedi. Arka tarafa bakan odası çok kötü yerdeydi bana kalırsa. Şimdi aldığım dairenin küçük odası kapı girişinin yanında. Orası karanlık oda denebilir. Onun haricinde saat 14'ten güneş batana kadar salon yatak odası ve balkon güneş alıyor. Hatta klima taktırmak ilk önceliğim olacak, şuanda bile eve gittiğimizde ölüyoruz sıcaktan.
    4- Sıfır binadan aldım. :)

İşin en güzel yanını söyliyeyim. Aldığım yere metro gelecek 2017'de. Şuanda metro durağına 380 adım (telefon saydı sağolsun) 2.5-3 dakika mesafesi var. Yan binada giriş katı 250 bin lira, normalde metroya 10-15 dk yürüme mesafesi olan evler 250 bin lira civarındayken. Mütahitin 6. ayda ödemesi olmasından faydalandım diyebilirim. 245 bin dediği daireyi çingene pazarlığıyla 210 bine bitirdik. Emlakçı tapu vs. bana 220 bine geldi. 100 bini 6 yıllık kredi. Ödeyeceğim faiz 38 bin onu eklersem bile emsal fiyatlarına ulaşıyor. Yan binada 2 yıllık giriş kat (aynı seviyede) daireye 250 bin isteniyor. Muhiti çok gezdim çok ev baktım.

Hatta buraya anlaştığımız gün tapu çıkmamıştı. Pazar günüydü ve salı tapu çıkacak dedi salı tapu çıkmazsa almayacaktık. Salı günü saat 15'te tapunun fotoğrafını gönderdi mütahit ben de bankaya ilettim. 3 hafta nişanlımla gezdik sonrasında babam geldi 2-3 gün ve fiyatları görünce sizi kazıklıyorlar sandım demişti ama 250'den aşağı düzgün daire olmadığını gördü. Burayı ilk dışarıdan gördüğümüzde 245'e sıkıntı yoksa alalım, çünkü direk cadde üzeri, önünde otobüs durağı, karşısı park ve metroya baktığımız en yakın daireydi.

Mütahite son ne olur dediğinde 235'i duyunca babam girişti pazarlığa, 3 saat cebelleştiler. 210 bin lira veririm, 10 bin lira salı günü tapu gelince, 100 bin tapuda işlemi yaparken, 100 bin de krediden dedi ve iş bitti.

Mütahitin sıkışık durumundan faydalandık kısacası. Yoksa 245'e de alacaktık. :)

• quote:

1- İstanbul'da maalesef siteler uçmuş olduğundan ya da Beylikdüzü'ne gitmek istemezsen ancak bizim gibi apartmandan alabilirsin.
    2- Site olmadığından zaten böyle bir sıkıntı yok. Girişteki 3 daire 2+1 üst katlar 3+1. Hatta apartmandaki en küçük daire benim 78 metrekare.
    3- Bir üst kata 290 bin liraya satmışlar ki ben aldığımda bir bu daire ve yan taraftaki amerikan mutfaklı daire vardı. Amerikan mutfak olan 83 metrekareydi ama hiç hoşumuza gitmedi. Arka tarafa bakan odası çok kötü yerdeydi bana kalırsa. Şimdi aldığım dairenin küçük odası kapı girişinin yanında. Orası karanlık oda denebilir. Onun haricinde saat 14'ten güneş batana kadar salon yatak odası ve balkon güneş alıyor. Hatta klima taktırmak ilk önceliğim olacak, şuanda bile eve gittiğimizde ölüyoruz sıcaktan.
    4- Sıfır binadan aldım. :)

İşin en güzel yanını söyliyeyim. Aldığım yere metro gelecek 2017'de. Şuanda metro durağına 380 adım (telefon saydı sağolsun) 2.5-3 dakika mesafesi var. Yan binada giriş katı 250 bin lira, normalde metroya 10-15 dk yürüme mesafesi olan evler 250 bin lira civarındayken. Mütahitin 6. ayda ödemesi olmasından faydalandım diyebilirim. 245 bin dediği daireyi çingene pazarlığıyla 210 bine bitirdik. Emlakçı tapu vs. bana 220 bine geldi. 100 bini 6 yıllık kredi. Ödeyeceğim faiz 38 bin onu eklersem bile emsal fiyatlarına ulaşıyor. Yan binada 2 yıllık giriş kat (aynı seviyede) daireye 250 bin isteniyor. Muhiti çok gezdim çok ev baktım.

Hatta buraya anlaştığımız gün tapu çıkmamıştı. Pazar günüydü ve salı tapu çıkacak dedi salı tapu çıkmazsa almayacaktık. Salı günü saat 15'te tapunun fotoğrafını gönderdi mütahit ben de bankaya ilettim. 3 hafta nişanlımla gezdik sonrasında babam geldi 2-3 gün ve fiyatları görünce sizi kazıklıyorlar sandım demişti ama 250'den aşağı düzgün daire olmadığını gördü. Burayı ilk dışarıdan gördüğümüzde 245'e sıkıntı yoksa alalım, çünkü direk cadde üzeri, önünde otobüs durağı, karşısı park ve metroya baktığımız en yakın daireydi.

Mütahite son ne olur dediğinde 235'i duyunca babam girişti pazarlığa, 3 saat cebelleştiler. 210 bin lira veririm, 10 bin lira salı günü tapu gelince, 100 bin tapuda işlemi yaparken, 100 bin de krediden dedi ve iş bitti.

Mütahitin sıkışık durumundan faydalandık kısacası. Yoksa 245'e de alacaktık. :)

Zaten yukarıda da yazdıgım gibi alırken kazanmak cok onemlı. Ve eviniz odediginiz kredının faizini şimdiden çıkarmış sizinde.bende evimi 2011 fiyatından aldım muteahhıtın sıkışıklığından dolayı.
    Bu yuzden yukarıda madde madde yazdım. Insanlar halen ev fıyatları dusecek sanıyor ancak oturacağı evi alanlar hep kardadır bunu unutmayın.. Yatırım amaçlı başka. Fakat kira mı yoksa kendı evının borcu mu .. Bunun cevabı cok kolay bence. Bu yuzden 1.20 bile olsa faizler ev alınmalı.500 tl lik eve 100 l zam yapıyolarsa 1000 tl lik eve 200 zam gelecek her sene hesaplayın sonu nereye varacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ev 210.000.

Kirası 1000-1100 TL civarında bu durumda 210 ay demektir.Bu durumda 16 yılda para amorti edecek demektir. Karlı oluyoruz sizin hesaba göre.

evet kacirmayin.birde giris kat + yuksek giris harici ise direk alin..

Yok aldım hocam yarın 3. taksidi ödeyeceğim. :)

2 ay oldu alalı.

Alt 2 kat dükkan, cepheden baktığında 3. kat ama giriş kat diye geçiyor. :)

200 altı çarpanı olan evler diğerlerıne gore cok daha fazla prım yapıyor. Geçtiğimiz kasım ayında aldıgım evın çarpanı 160 tı.. Kirası 2500 tl idi ev 390. Ev birden fiyatı 600 e cıktı 1 sene olmadan.alırken etrafımdakıler dalga gecıyodu kredi çekip 180 bin faiz ödenir mi diye.şu an o faizi 1 senede kapamış oldu ev kendi kendine.
    Ev alırken ilk kriter 250 altında kıra carpanı olması
    2. Site de 1+1 olmaması.
    3. Zemın kat ve yuksek giriş olmaması
    4.en fazla 10 yasında olması (10 yıllık kredı cektıgınızde ev 20 yasında olacak bıttıgınde fe sız de en azından evı satabılırsınız bi 10 yıl daha kredı cekecek bırısıne )

Tum bu kriterlere uyan evler daıma prım yapacak.

Hocam bahsettiğin o %100 lük artış senin eve özel bir durum değildidi.İstanbul dışını bilmiyorum ama İstanbul'da geçtiğimiz 1,5 sene içersinde ne olduğunu anlayamadan ev fiyatları özellikle değerli bölgelerde tam iki kat arttı.Her 7-8 senede bir böyle birşey oluyor İstanbul'da ve sonraki senelerde standart artış grafiğine oturuyor.Nedenini bilmiyorum ekonomiden anlamam pek ama bu durum ile daha öncede karşılaştım.Kardeşim KOşuyolu merkezden 2 sene olmadı 340.000 tl ye 3+1 altı site dairesi.Emsalleri 600-700 arası satışa çıkıyor ve bir hafta ilan asılı kalmıyor.Üstelik krediyi 0,70 altında bir oranla çekti tam küsüret6ı hatırlamıyorum şimdi.Bende o sıralar dragos Orhantepe'de çok eski ama sahil yoluna hemen hemen sıfır bir daireyi 5.000 tl için almadım 145.000 di şimdi 350-400.000 arası değeri var.Ben o treni kaçırdım maalsef.Bu yaz başında Soyak Evreka'da 2+1 64 m2 sahibinden bir daire ile 255.000 tl ye anlaştım.Son anda ucu ucuna hesap yapmaktan dolayı olmadı.Sonra bir anda ne olduğunu anlamadım fiyatlar geçtiğimiz aya kadar 320-350000 arasına yükseldi.Bu bir anda oldu.Sitede çalışan marka emlakçıların bunda parmağı var diye düşünüyorum.Geçen hafta baktığımda bir tane acil 285.000 e satışa daire çıktı ama elmdeki ev,i satmadan alamıyorum beni aşıyor.İşlerimde iyi değil eskisi gibi cesaretli değilim.

Ancak şunu söyleyeyim..özellikle merkez yerlerde ev fiyatı nekadar yükselirse yükselsin bu yalşıma kadar asla geriye gittiğini hiçbir krizde görmedim.Koşuyolu,Kozyatağı,bağdat caddesi,göstepe tarafları bildiğim yerler ve fiyatı bırakın ikiyi 3-4 katlayan yerler var özellikle katı az olup kentsel dönüşüme uygun olan yerlerde.Kozyatağı adam 10 katlı 3+1 alıp yerine yine 10 katlı 3+1 veriyor üste koyduğu 4 dublexin 2 tanesinin parası ile inşaatı bitiriyor diğer ikisi ile kar ediyor.%85 oranla müteahitler birbiri ile yarışıyor şuan.Dubleksin fiyatı 1,5-2.000.000 arasında değerle satılıyor.Normal sıfır 3+1 ler 750,000-1.200.000 arası gidiyor.

3 sene önce yalvardım işyerinden arkadaşlara gelin 2-3 kişi birtane 3+1 alalım çok değerlenecek buralar diye kimse yanaşmadı.Şimdi kafalarını taşlara vuruyorlar.Bende fikir ve takip çok ama bir türlü eyleme dönüşemedi maalesef.Bunda İŞyerimin her yılbaşında yandık bittik kül olduk edebiyatı yapması nedeni ile oluşan cesaret kaybı ve birde şans büyük etken.

Ayrıca kira getirisi düşük olan bir ev herzaman değersiz olduğu anlamına gelmez.İçerisi harap eski püskü bir evdir kira gettrisi çok düşüktür ancak arsa değeri çok yüksektir,Arsa payı çok yüksektir,katı azdır vb kritelerde olan bir mülk kira getirisi yüksek olan bir mülkten çok daha değerli olabilir.Örneğin sahibi oldum ev krediye uygun değil 5 kat fazlası olan 11 katlı ruhsatsız bir sitede 3+1 140 m2 inanılmaz güzel bir sitede daire ve bugun kiraya çıkardığınızda yarın tutuluyor. Şuanki ederi 230.000 civarı kiracı 1050 tl ödüyor gayet iyi ama hiçbir zaman dairenin değeri diğerleri oranında artış sağlamıyor.Annemlerin evi Koşuyolu'nun tam göbeğinde Murat sitesi.Kira geitirsi 1700 civarı şuan ancak daire değeri 450-550 arası.60 m2 net 2+1 kıç kadar daire ama arsası bölgenin en değerli arsası konumunda ve 6 katlı 11 bloklu bir site.Karşı sırasındaki 2,5 katlı villalar ve yan tarafındaki validebağ ormanı,(habamam sınıfınının çekildiği ve şuan müze olan tarihi saray ile komşuyuz) nedeni ile imar artışı alamıyor ve şuan beklemede..En kötü ihtimalle bina bina anlaşılıp daire sahipleri kendisi yapabilir zira Validebağ sitesi şuan bu şekilde inşaata başladı diye duydum.Blok blok anlaşmışlar bir taşeronla..2+1 75 m2 bir dairenin inşaat maliyeti yeni zamlar ile 100.000 tl
    civarı ancak sonrasında daire değeri 1.000.000 tl yi geçer o konumda..Bu örneği övünmek için yazmadım lütfen yanlış anlaşılmasın,Kira getirsine bakılarak yatırım yapmanın herzman doğru seçenek olmadığını anlatmak için yazdım.

Mesela 2 arkadaşsınız ve 250.000 şer bin ödeme gücünüz var bence bahsettiğim şekilde bir daireyi ortak alabilir ve bekleyebilirsiniz.Bu uzun vadede çok daha karlı bir yatırım olabilir ama ben o arkadaşı hiç bulamadım maalesef :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skayacik -- 31 Ağustos 2015; 9:35:44 >

• van_hoijdonk kullanıcısına yanıt
    Allah güle güle bir ömür oturmayı nasip etsin. Diyenler var ev fiyatları dip yapacak diye ama bence bu bir hayal, talep arzı çoktan geçti, kriz olsa bile insanlar başka şeylerden kısıyor, ev temel ihtiyaç.

• quote:

Orijinalden alıntı: the_thing

Allah güle güle bir ömür oturmayı nasip etsin. Diyenler var ev fiyatları dip yapacak diye ama bence bu bir hayal, talep arzı çoktan geçti, kriz olsa bile insanlar başka şeylerden kısıyor, ev temel ihtiyaç.

Tabi sizin dusencenizde ev fiyatları herşene iki kat artmali .Ekonomisi mükemmel bir ülke oluruz nede olsa ev fiyatları alım gücünü arttırır.Kullanılan teknolojik kapı koluyla neler yapılmazdı.Ramazanda sebzeye meyveye zam yapan zeki esnaflarız biz .
    Yakışıyor bakalım evler bu ülkeyi kurtaracak mi gorucez .
    saygilar

• quote:

Orijinalden alıntı: planmeca

quote:

Orijinalden alıntı: the_thing

Tabi sizin dusencenizde ev fiyatları herşene iki kat artmali .Ekonomisi mükemmel bir ülke oluruz nede olsa ev fiyatları alım gücünü arttırır.Kullanılan teknolojik kapı koluyla neler yapılmazdı.Ramazanda sebzeye meyveye zam yapan zeki esnaflarız biz .
    Yakışıyor bakalım evler bu ülkeyi kurtaracak mi gorucez .
    saygilar

Benim isteğim ev fiyatlarının her sene ikiye katlanması değil, insanların ev sahibi olması.

Tabiki ülkeyi evler kurtarmaz; insanlar batırır veya insanlar çıkarır.

Saygılar bizden.

• Halkbanktan 1.02 den kredi çektim çarşambaya kadar sonuçlanır. Tapu tesliminde para müteahitin hesabına geçecek. Sistem nasıl işliyor. Risksiz bir şekilde tapuyu almam için nelere dikkat etmem gerekiyor? Tşk

• Ülkenin durumu böyle iken kredi çekilmez lakin. geçen sene tanıdığım müteahhitten aldığım ev 1 aya bitiyor.Faizler yılın ilk dönemlerinde 0.80 lerde iken şimdi 1 küsürlerde içim cız etmiyor değil. Geri çekeceğim tutarı min.a indirmeye çalışıyorum. Varmı bu aralar kredi çeken banka önerecek arkadaşlar.
  • Sizin yerinize banka riski 0 a indiriyor zaten, sizin dikkat etmeniz gereken elden vereceğiniz para; bu işlemi ya bir sözleşme ile güvence altına alın ya da işlemi tapu dairesinde işlemler gerçekleştirilirken memur karşısında yapın. Bu arada şimdiden eviniz hayırlı olsun, güle güle oturun.

• hocalar ben tüm masraflar dahil 300 bine aldım . düz rakkam küsüratlar var ama düz yazıyım dedim . daireyi min 1000 TL den kiraya verebilrim hemen gider . şimdi kira çarpanı böyle mi . kredim 10 yıllık . kira 1000 tl x 12 ay . yılda 12 000 ediyor . 300bin bölü 12 000 dediğimizde 25 sene cıkıyor . benim kredi 10 yıl . nasıl bir hesaplama var bu kira çarpanında . yardımcı olabilirmisiniz . evi aldım zaten pendik yenişehirde bir sitede .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sevenhillli

hocalar ben tüm masraflar dahil 300 bine aldım . düz rakkam küsüratlar var ama düz yazıyım dedim . daireyi min 1000 TL den kiraya verebilrim hemen gider . şimdi kira çarpanı böyle mi . kredim 10 yıllık . kira 1000 tl x 12 ay . yılda 12 000 ediyor . 300bin bölü 12 000 dediğimizde 25 sene cıkıyor . benim kredi 10 yıl . nasıl bir hesaplama var bu kira çarpanında . yardımcı olabilirmisiniz . evi aldım zaten pendik yenişehirde bir sitede .

300.000 TL banka faizli tutar mı? Yoksa Faizsiz peşin para 300.000 TL olarak mı aldınız ?
    şayet 300.000 peşin aldıysanız kira çarpanı 300 e gelir buda evi pahalıya aldığınızı gösterir. 1.500'e verirseniz evi ancak karlı olursunuz...
  • yok hocam evin tutarı 300 bin 0,86 dan faizli konut kredisi ile 120 ay aldım . sanırım cok pahalıya almısım
  • quote:

yok hocam evin tutarı 300 bin 0,86 dan faizli konut kredisi ile 120 ay aldım . sanırım cok pahalıya almısım

Hocam malesef evet pahalı yatırım olarak aldıysanız. Ancak bazı bölgeler kira çarpanı düşük olmasına rağmen prim potansiyeli yüksek olabiliyor. Bu sebeple belki buradan bir avantajınız olabilir...
  • Öte yandan 1+1 aldım geçen sene 500 TL kira alıyorum. 60.000 TL ye almıştık lüks havuzlu siteden. Yani çarpanım 120.. İşte bu karlı yatırım. Şu anda da 90 bin TL ye hemen satılıyor...
  • hocam viaporta yakınım oturmak için aldımdı 2+1 . site içinde havuz filanda var . gerçi yatırım olmadıgı ıcın fazla dusunmuorum zarar mı fılan dıye . Allah herkese nasip etsin arkadaslar
  • quote:

hocam viaporta yakınım oturmak için aldımdı 2+1 . site içinde havuz filanda var . gerçi yatırım olmadıgı ıcın fazla dusunmuorum zarar mı fılan dıye . Allah herkese nasip etsin arkadaslar

Hocam oralar genel olarak sürekli gelişen primlenen bir bölge. Hemde oturmak için aldıysanız hiç aldırış etmeyin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legend_Come_Back -- 2 Eylül 2015; 17:21:27 >
  • Legend_Come_Back kullanıcısına yanıt
    Hocam gelişmekte olan bi bölgede tam 1 yıl önce 180 bin ₺' ye aldığım sıfır daire şuan 250-260 bin ₺ yapıyor. Kira getirisi 700 - 750 ₺ civarı. 10 yıl vadeli kredi çekmiştim, 1 yıl kadar ödedim yapılandırma yaptım. Şuan 7 yıl 8 aylık ödemem kaldı. Taksit 1.795 ₺. Sence durum nasıl

• quote:

Orijinalden alıntı: commandostigre

Hocam gelişmekte olan bi bölgede tam 1 yıl önce 180 bin ₺' ye aldığım sıfır daire şuan 250-260 bin ₺ yapıyor. Kira getirisi 700 - 750 ₺ civarı. 10 yıl vadeli kredi çekmiştim, 1 yıl kadar ödedim yapılandırma yaptım. Şuan 7 yıl 8 aylık ödemem kaldı. Taksit 1.795 ₺. Sence durum nasıl

Hocam 1 senede %50 prim çok iyi. Gelişme devam ediyorsa bekleyin derim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legend_Come_Back -- 2 Eylül 2015; 17:22:50 >
  • 
Sayfa: önceki 653654655656657
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.