Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (634. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
31.281
Cevap
907
Favori
3.046.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 632633634635636
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: casual

ben "allah aşkına" lafın gelişi söyledim, zira bu konular soyut şeyler, allah ın adına anmasaydım cevap vermek istememen çok üzücü, zira allah ın adını anıp haksız kazanç elde eden ve/veya özet olarak kötü insan sayılmayacak kadar çok.

konuya dönersek ben yüksek lisans iktisat okudum. hiçbir saadet zinciri sonsuza kadar sürmez, peki gayrimenkuldeki bu duruma neden saadet zinciri diyorum; çünkü 2002 ve öncesi konut fiyatlarını çok iyi biliyorum türkiye kırsal kesim harici ortalama fiyatlar 12-13 yılda 10 kat artmış durumda. bunu söylerken yeni ve proje tarzı yaşam alanlarını kast etmiyorum. yani herhangi biryerde hergangi bir daire, otoparkı bile yok, üstelik 12 yıl önceye göre 12 yıl daha yaşlı bina ve 2002 fiyatının şuan 10 katı fiyatına alıcı buluyor.

bu durum istanbul gibi bir şehirde çok daha vahim, iktidar konut sektörünü inanılmaz destekliyor hemde ne pahasına olursa olsun. fakat bu sürdürebilir bir durum değil.. hiç birşeyi sadece 3-5 yıla yada bu günkü konjonktüre bakıp değerlendiremezsiniz. altın fiyatları 2000 usd yi gördügünde 2001 yılanda 270 dolardan işlem gördüğünü bilmiyorlardı ve alanların elinde patladı şuan 1200usd ons ve daha da düşecek.

12 yıllık enflasyon artışı %100 seviyesinde konut fiyat artışı %1000 buradaki anormalliği görmeyen ya hiçbirşey bilmiyordur yada vur kaç peşindedir. insanların gelirleri deki artış ta hemen hemen enflasyon düzeyinde yani 12 yılda %100 arsa fiyatlarını konut balonunu şişirenler arttırdı konut balonu patladığında arsa fiyatlarınında inanılmaz düşeceğini herkes gözlemleyebilir.

fırtına geçtiğinde tek kaybeden sıradan vatandaş olacak, cebinden çalınan paralarla.

kardeşim orada yani allah aşkına kısmında sadece ince bir latife yapmıştım.
    burası forum ve tabiiki allah adına demeseydinde cevap alabilirdin. yanlışlıkla kırdıysam kusura bakma :)
    konuya dönersek;
    bende sadece lise mezunuyum ve olaylara biraz daha tüccar zihniyeti ile bakanlardanım.
    konut sektöründe fiyatların çok hızlı yükseldiği konusunda hemfikiriz.
    hatta ilerleyen dönemlerde bir balon oluşabileceğinide düşünüyorum.
    umarım ispanya benzeri bir durum ile karşılaşmayız.
    yanlız unutmaman gereken, bir ürünün değerini asıl belirleyen şey arz talep dengesidir.
    yani insanlar 12 yıl öncesine göre 10 kat daha fazla konut talebinde bulunuyorsa ki şu anda talep bunun çok daha fazla üzerinde
    konut fiyatlarının bu kadar artması son derece normal oluyor.
    tekrarlamak gerekirse bir konut balonu oluşacağı ve ülkemizde bir sıkıntıya neden olabileceği konusunda seninle hemfikirim.
    olay tamamen hükümetlerin önümüzdeki süreçte olayları nasıl yöneteceği ile ilgili.
    ama bu sürecin en kısa vadesinin dahi 5 yıl oldugunu düşünüyorum.
    bugunku konut satış adetleride benim soylediğimi destekler niitelikte.

• quote:

Orijinalden alıntı: orlando23

quote:

Orijinalden alıntı: drgripin

Güncel faiz oranı alan var mi

AKBANK 0,89 masraf: 1700

HALKBANK 0,92 masraf: 800 (dosya ucreti yok)

YAPIKREDİ 0,92 masraf: ....

bu oranlar bugun alındı

teşekür ederim..
  • Özellikle lüks ve pahalı projelerde balon patlayabilir.
    http://www.kursattuncel.com/2015/04/elim-sende-oyunu-nereye-kadar-devam-edecek/

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bankalar bunu imzalaman gerekiyor bunu alman lazim dediginde diretirsen daha uygun olmasi konusunda yardimck olurlar. Hayat sigortasi pahallidir ferdi kaza yaparlar. Ama brn sigorta yapmak istemiyorum dedigindd kusura bakma yardimci olamiyoruz der gecerler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: VİNN

quote:

Orijinalden alıntı: casual

ben "allah aşkına" lafın gelişi söyledim, zira bu konular soyut şeyler, allah ın adına anmasaydım cevap vermek istememen çok üzücü, zira allah ın adını anıp haksız kazanç elde eden ve/veya özet olarak kötü insan sayılmayacak kadar çok.

konuya dönersek ben yüksek lisans iktisat okudum. hiçbir saadet zinciri sonsuza kadar sürmez, peki gayrimenkuldeki bu duruma neden saadet zinciri diyorum; çünkü 2002 ve öncesi konut fiyatlarını çok iyi biliyorum türkiye kırsal kesim harici ortalama fiyatlar 12-13 yılda 10 kat artmış durumda. bunu söylerken yeni ve proje tarzı yaşam alanlarını kast etmiyorum. yani herhangi biryerde hergangi bir daire, otoparkı bile yok, üstelik 12 yıl önceye göre 12 yıl daha yaşlı bina ve 2002 fiyatının şuan 10 katı fiyatına alıcı buluyor.

bu durum istanbul gibi bir şehirde çok daha vahim, iktidar konut sektörünü inanılmaz destekliyor hemde ne pahasına olursa olsun. fakat bu sürdürebilir bir durum değil.. hiç birşeyi sadece 3-5 yıla yada bu günkü konjonktüre bakıp değerlendiremezsiniz. altın fiyatları 2000 usd yi gördügünde 2001 yılanda 270 dolardan işlem gördüğünü bilmiyorlardı ve alanların elinde patladı şuan 1200usd ons ve daha da düşecek.

12 yıllık enflasyon artışı %100 seviyesinde konut fiyat artışı %1000 buradaki anormalliği görmeyen ya hiçbirşey bilmiyordur yada vur kaç peşindedir. insanların gelirleri deki artış ta hemen hemen enflasyon düzeyinde yani 12 yılda %100 arsa fiyatlarını konut balonunu şişirenler arttırdı konut balonu patladığında arsa fiyatlarınında inanılmaz düşeceğini herkes gözlemleyebilir.

fırtına geçtiğinde tek kaybeden sıradan vatandaş olacak, cebinden çalınan paralarla.

kardeşim orada yani allah aşkına kısmında sadece ince bir latife yapmıştım.
    burası forum ve tabiiki allah adına demeseydinde cevap alabilirdin. yanlışlıkla kırdıysam kusura bakma :)
    konuya dönersek;
    bende sadece lise mezunuyum ve olaylara biraz daha tüccar zihniyeti ile bakanlardanım.
    konut sektöründe fiyatların çok hızlı yükseldiği konusunda hemfikiriz.
    hatta ilerleyen dönemlerde bir balon oluşabileceğinide düşünüyorum.
    umarım ispanya benzeri bir durum ile karşılaşmayız.
    yanlız unutmaman gereken, bir ürünün değerini asıl belirleyen şey arz talep dengesidir.
    yani insanlar 12 yıl öncesine göre 10 kat daha fazla konut talebinde bulunuyorsa ki şu anda talep bunun çok daha fazla üzerinde
    konut fiyatlarının bu kadar artması son derece normal oluyor.
    tekrarlamak gerekirse bir konut balonu oluşacağı ve ülkemizde bir sıkıntıya neden olabileceği konusunda seninle hemfikirim.
    olay tamamen hükümetlerin önümüzdeki süreçte olayları nasıl yöneteceği ile ilgili.
    ama bu sürecin en kısa vadesinin dahi 5 yıl oldugunu düşünüyorum.
    bugunku konut satış adetleride benim soylediğimi destekler niitelikte.

Fiyatların haksız yükseldiği kesin..bunda emlakçı gazlamasının %80 oranında etkisi olduğu,mal sahiplerinin bu topraklardaki genlerden dolayı aç gözlü ve para düşkünü olduğu,pof poflanmayı ülke insanı olarak sevdiğimiz,malımızdan bahsediyorken "bizim buralar çok değerlendi,..... tl verdiler vermedim .... istiyorum işlerine gelirse !.." zihniyetine genel olarak sahip olduğumuz bir toplumda yaşamamız,ben dahil 2. evi alma peşinde koşmamız v.b durumlardan dolayı inanılmaz bir balon fiyat durumu mevcut.

(Özeleştiri yaptım ama benim 2. ev alma niyetim kiraya verip yan gelip yatmak değil,Çocuğum üniversite ve sonraki masrafları için,çok fazla inanmadığım bir sistem olan bireyesel emeklilik sigortası yerine düşünmemdir.. Para biriktirme olayını birçok kişi gibi ben de yapamıyorum,olmuyor bir türlü..Ancak biryerlere borç ödersem para biriktirebiliyorum.Çalıştığım işyerinde sıkıntı var,yaşım 38 emekli olma ihtimalim yok gibi ama yine de bir ailenin ikinci bir evi olmaması lazım,gelecek kaygısı yaşamaması,gelecek güvecesinin olması,sendikal haklarının olması lazım ama hiçbiri yok bende )

Ayrıca kendi bildiğim yerden örnek vereyim,Maltepe bölgesi Aydınevler,Bağlarbaşı mahallesi,Zümrütevler,Cevizli,soğanlık mahalleleri son 6-7 yılda yeninden yapıldı.Hem boş arsalara toplu konutlar yapıldı hem de tek katlı iki katlılar yıkılıp yerlerine 20 daireli binalar yapıldı.Bir başka örnek Esenyurt'ta onbinlerce toplu konut yapıldı.Halen de yapılıyorBu durum tüm İstanbul için geçerli..Son 10 yılda İstanbul nüfus artışı ile yapılan daire sayısı normalde birbirine yakın olması lazım..Öncesinde "konut açığı var" denilemez bana göre koca bir tüccar yalanı..Ne yani öncesinde insanlar çadırdamı kalıyordu İstanbul'da?Herkez kendi evi veya kira bir dairede oturuyordu sonuçta..Peki son 10 yılda yapılan konut sayısı aile nüfus artış oranından çok çok fazla ise bu dairelerde kim oturuyor ya da oturacak..Çok sayıda boş konut var bunların sahibi kim? Böyle bir durumda ev fiyatları düşeceğine niçin sürekli yükselir bunu anlamak mümkün değil..Normalde bir mülkün 10 senelik kira getirisi,o mülkün satış değerini resmiyette belli eder.Ama İstanbul da bu böyle yürümüyor.1000 tl kira geitirisi olan bir mülkün satış değerini bulmak için minimum 200 ve üstü ile çarpmanız gerekiyor.Bu mülk birde değerli bir alanda ise bu oran çok çok orantısızlaşabiliyor..Adam daire satıyor ilana bakıyorsunuz satış değeri 300.000 tl açıklamaya bakıyorsunuz "yatırım için ideal 1000 tl kira getirili!..." benzeri salakça bilgiler yazıyor..300.000 tl olan bir mülkün kira ederi 1500 tl olmalı.Kiraya maksimum 1000 tl ye verilebiliyorsa o mülkün değeri 200.000 tl yi geçmemeli..Bu dengesizlik bana görede çok yakında patlayacaktır..Başka türlüsünü aklım almıyor...Ev sahipleri kiracı bulamamaya başladığı anda fiyatlar düşer..İşte ozaman daire değil kiracı değerli konuma gelir...Kiracının evden değerli konuma yerleştiği bir durumda da ev fiyatları gümler..
    Allah her aileyi ev nasip etsin.Aslında bu devletlerin birinci vazifesidir..

• quote:

Orijinalden alıntı: orlando23

quote:

Güncel faiz oranı alan var mi

AKBANK 0,89 masraf: 1700

HALKBANK 0,92 masraf: 800 (dosya ucreti yok)

YAPIKREDİ 0,92 masraf: ....

bu oranlar bugun alındı

Halk Bankasını zorlarsanız biraz daha gevşeyecektir. 0,90'a kadar veriyorlar. -(Geçen hafta bir dostum aldı)
  • skayacik S kullanıcısına yanıt
    Para biriktirme konusunda yalnız değilsiniz :) ben de borç yapmadan para biriktiremeyenlerdenim.

Kira olayına gelince; kiranın değeri evin fiyatının 240'da 1'idir. Yani 20 yılda 1ay'ı.

Örneğin Ev 240bin tl ise kira değeri 1.000 olması lazım, tabiki bu rakam biraz daha yükselip azalabilir fakat makas çok ise orada bir anormallik var demektir.

• VİNN V kullanıcısına yanıt
    olaya her açıdan bakabilirsiniz tabiki, zaten gayrimenkulde inanılmaz fiyat artışı yaşandıysa bu sıradan insanların değil yetkililerin hesaplamısı gereken bir konudur, sıradan insanlar bunu düşünemez ve düşünmekte zorunda değildirler, ben şahsen sadece forumdaş olduğumuzdan dolayı bile sizin bu işten kazançlı çıkmanızı isterim. işin ekonomik, ahlaki boyutunu değerlendirmek bilgi işi ve bunu vatandaşlar yapmak durumunda değil.

fakat söyledğiniz gibi, konuta talep artıkça fiyatların artması doğal, olayın başka doğru tarafı talep azaldıkça fiyatlar düşer. fiyatların düşmesine sebep talebin azalmazından kaynaklanacağına hem fikiriz tabi talebi azaltan faktörlerin neler olacağını bilmek lazım, faiz artışı talebi azaltır, insanların konuta ihtiyacı olsa bile ekonomik olarak konut alacak durumda olmamaları talebi düşürür, ben konut alacak durumda (gerçek konut ihtiyacı) sıradan vatandaşın oldukça azaldığı kanaatindeyim, türkiyede tassarruf sahiplerinin bir çoğu konuta yöneldi, tassarrufu olmayanlar fakat geliri görece iyi durumda olanlar ve biraz birikimi olanların birçoğuda konut aldılar.

benim bildğim konut fiyatının tamamı kredi olarak verilmiyor bunun olduğunu varsaysak bile konut alabilmek için asgari ücretin oldukça üstünde bir gelire sahip olmak lazım, işte bu noktada kilitleniyoruz. türkiyede hem işsizlik oldukça yüksek ve zayıf büyüme ile bu işsizlik dahada artacak zayıf büyüme ücretlerdeki reel artışı bırakın nominal artmasının bile önüne geçecek.

12 yıldır yaşanan bu konut satışlarının zayıflamaması imkansız, ben aşırı zengin belli bir z ümreyi ve onların konut ihtiyaçlarını kast etmiyorum zira sıradan vatandaş o konutlardan zaten satın almıyor. malesef ülkemizde artık konut alabilecek sıradan insan kalmadı .. gelirlerin artmayacağı ve zayıf büyüme ile işşizliğin artacağını düşünürsek. ben 5 yıldan daha kısa bir zamanda konut fiyatlarında düşüşün başlayacağını öngürüyorum. 1-2 yıl gibi bir süre...

hele ki dolar hızlı bir yükselişe geçerse merkez bankası ciddi bir faiz artışı yapmak zorunda işte o zaman balon inmez, patlar. bu kredili konut alanları ve bankaları ciddi sıkıntıya sokar. umarım öyle bişey olmaz. fakat öyle yada böyle, konut fiyatları aşağıya gidecek. düğmeye ne zaman basılacak tabi bilinmez.

• ben bugün itibari ile kredi çektim. ödemem her ayın 28 i oldu.. ben ayın 15 inde ödeme yapsam yapsam yani 13 gün önceden.. 13 günlük faizde ufak bir indirim olabilir mi?

edit . 0,89 dan akbanktan kullandım. sadece 150 tl ipotek ücreti var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drgripin -- 28 Mayıs 2015; 15:47:26 >
  • drgripin kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun, Rabbim sıkıntısız bir şekilde ödeyip bitirmeyi nasip etsin inşallah.

• quote:

ben bugün itibari ile kredi çektim. ödemem her ayın 28 i oldu.. ben ayın 15 inde ödeme yapsam yapsam yani 13 gün önceden.. 13 günlük faizde ufak bir indirim olabilir mi?

edit . 0,89 dan akbanktan kullandım. sadece 150 tl ipotek ücreti var

Nasıl yani dask konut sigortası ekspertiz ücreti yokmu ?

Edit : ödemeleri ayın 15 .de başlatsaydınız keşke tüketici kredisinde böyle denk deldiği zaman ilk taksit düşük oluyordu konutu bilmiyorum kabul ediyorlarmı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Han_09 -- 28 Mayıs 2015; 20:13:24 >
  • Han_09 H kullanıcısına yanıt
    hocam 15 inde olsun dedim ama ek masraf çıkar dediler.. 28 yerine taksitlerimi 15 inde ödesem faizde ufakta olsa indirim olmaz mı dedim..%2 ceza oluyormuş erken ödemelerde..az öncede biraz araştırdım..şikayetvar gibi yerlerde tüketicileri borçlu çıkardıkları bile oluyormuş. ama sanırım bu konuyla ilgili yeni bir yasa çıkacakmış yakın zamanda.
  • allah razı olsun..herkese kolay ödemeler nasip eyler inşallah.
    Hayırlı olsun bende öğrenmiş oldum 150 tl den başka sigorta ekspertiz gibi masraf almadılar mı öyleyse yarın bende akbanka ugruyayım
    hocam yalnız biz proje kapsamında ev aldık..yani projenin daha %50 si tamamlandığı için..dask..ekspertiz yok zaten.. dosya ücreti ve hayat sigortası almadılar bilginiz olsun.
  • tamam şimdi anlaşıldı projelerde parayı taksitler halinde ödüyorlar zaten faiz ondan uygun
    bügün vakıfa uğradım maaş bankam
    130, için %0,95 aylık 120x1820 tl ekspetiz 600 dask ve konut 400
    111 ay %0,90 ilk 12 ay 1776 +99 ay 1924
    102 ay %0,90 ilk 12 ay 1866 +90 ay 2022
    dask + sigorta hepsinde aynı hayat+dosya +ipotek almıyorlar 102 ay bana uyar dedim başka bankalara gitmedim uğraştırmadan alırım diye.
    normal faiz oranı 0,89 akbankın.. bir konuşun bence. dask zaten bütün kredilerde mecbur değil mi?
    altta belirtmiştim hepsinde aynı derken yazdığım üç ödeme şeklini kast etmiştim ekspertiz 600 dask ve sigorta 400 tl bu ikisinden başka ödeme yok dediler yarın dolaşayım bankaları tşk...
  • Tecrübeli arkadaşlara sormak istiyorum.
    Almayı düşündüğüm ev için kredi çekeceğim tutarın ortalama aylık ödemesi eşimle benim maaşımın %80'ine denk geliyor. Bu durumda kefil sayısını artırıp kefillerin de maaş belgelerini bankaya ibraz ettiğimde sorunsuzca kredi çekebiliyor muyum?

Öte yandan evi olan babamın evini ipotek ederek ben kendi üzerime daire almak için kredi başvurusunda bulunabilir miyim?

Bir de güncel faiz oranlarını bilenler yazarsa sevinirim. Hangikredi com da 0,92 'den başlıyor minimum. :/

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hero4262321 kullanıcısına yanıt
    Garanti işe bak bir kaç şubeye git görüşme yap maaş alınan bankalar kolaylık gösteriyor tapu kiminse krediyi o çekebiliyor sanıyorum tam emin değilim...
  • 
Sayfa: önceki 632633634635636
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.