Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir (1 Mobil) - 9 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31.294
Cevap
907
Favori
3.047.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
84. Sırada  bugün en iyi #7
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kocaballi

@mamply
    Çok güzel anlatmışsınız ancak mühendislik okumama rağmen şu faiz hesap işlerini bir türlü kafam basmıyor....
    Şimdi soruma geleyim.
    İş bankasından 2005 yılı itibarşyle Ev kredisi kullanmaktayım. Yani mortgageden önce almıştık.
    Faiz düşüşlerinde faydalanmak amacıyla iki defa yeniden yapılandırmadan faydalandık.
    İkinci yapılandırmayı iki sene önce yaptık. Şuanda yaklaşık üç senemiz kaldı.
    Elimizde bir miktar nakit var krediyi kapatmaya yeter sanırım.
    Bu durumda krediyi kapatmak bizim için zvantajlı olur mu? Ne dersiniz?

Kapamayı düşündüğünüz tutar en son kullandığınız faiz oranı kalan vadeyi ilk kullanım tutarı ve ne kadarını kapadığınızı yazasanız size net karınızı yazabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: mamply

quote:

Orijinalden alıntı: RİCARDOQUARESMA

selamlar.

kredi işlerinden az çok anlıyorum ancak refinansman yani erken ödeme ya da kredinin yılını veya tutarını düşürmek için bir miktar yüklü para yatırmak istiyorum.

kredim 5 yıllık

1 yılını ödedim kaldı 4 yıl

aylık 2610 tl ödüyorum

50000 tl ödeyerek yıl bazında kredimi düşürmek istiyorum.

öğrenmek istediğim konu şu

şu an 105000 tl bu gün kapatırsam ödeyeceğim ücret olarak gözüküyor.

ben 50000 tl yatırdığım zaman yüzde 2 ye varan erken ödeme cezası 105000 üzerinden mi yapılacak yoksa 50000 üzerinden mi yada 50000 ödenince geri kalan 55000 üzerinden mi. bilen arkadaşlar açıklarsa sevinirim. teşekkürler.

Erken kapama hakkında aynı sayfa üzerinde ayrıntılı bir açıklamam mevcut orayı okuyunuz.Erken kapama cezası sadece kapatılacak tutar için yani kapatmayı düşündüğünüz 50.000.-TL için ödenir oda 50.000*1,02=51.000 yani 1.000.-TL ceza ödersiniz.50.000 ana para kapaması yaptığınız için muazzam faiz silinir.Üstteki yazımı okuyun anlamazsanız anlamadığınız noktayı sorarsınız.Sizi tebrik ediyorum...

10 yıl için 0,86 civarı.Bugüne kadar en fazla 0,74-0,72 seviyelerine kadar düşmüştü.Maraflar hariç diyerek aşağıdaki siteden ne kadar faiz ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz:

http://www.kredipazari.com/konut-kredisi-mortgage-hesaplama.html

• şuan 39 ay ödeme sürem var,

39 ay sonrasında toplam ödemem 25600 olacakmış

eğer şimdi kapatırsam 21.300tl+500 tl ceza söz konusu

şimdiden teşekkürler...

quote:

quote:

@mamply
    Çok güzel anlatmışsınız ancak mühendislik okumama rağmen şu faiz hesap işlerini bir türlü kafam basmıyor....
    Şimdi soruma geleyim.
    İş bankasından 2005 yılı itibarşyle Ev kredisi kullanmaktayım. Yani mortgageden önce almıştık.
    Faiz düşüşlerinde faydalanmak amacıyla iki defa yeniden yapılandırmadan faydalandık.

Kapamayı düşündüğünüz tutar en son kullandığınız faiz oranı kalan vadeyi ilk kullanım tutarı ve ne kadarını kapadığınızı yazasanız size net karınızı yazabilirim.

• quote:

şuan 39 ay ödeme sürem var,

şimdiden teşekkürler...

quote:

quote:

@mamply
    Şimdi soruma geleyim.

3.500 - 4.000.-TL arası bir karınız olmaktadır.Eğerki gelirinizden eminseniz ve birikiminizi bir yerde değerlendirmek istiyorsanız hayalinizi ertelemeyin çünkü o hayal için belki yıllarca birikim yaptınız.Şu an yıllarca biriktirdiğiniz o parayı erken kapamaya yönlendirirseniz belki 2-3 sene daha o hayalinizi ertelemek zorunda kalabilirsiniz.Bu güne kadar faizinizin %90'ından fazlasını ödediğiniz için son balığı kurtarmakmı mantıklı yoksa hayalleri gerçekleştirmekmi?Bana kalırsa erken kapama sizi çok çok mutlu etmeyecekse hayalinize yönelin eğerki sizi çok ferahlatacaksa birikiminizi o yöne yönlendirmeniz daha mantıklı olacaktır.Unutmayınki erken kapama sizin birikiminizi 3.500 tl kadar artırmak demektir.İçinizizdeki sesi dinleyin...

• öncelikle teşekkür ediyorum cevap için. yukarıdaki yazıyı ayrıntılı okumamıştım. nette yasa ile ilgili birşeyler bulmaya çalıştım net birşey bulamadım. ayrıntılı olarak sorum ki benden sonrakiler de faydalansın diye. normalde biz yeniden yapılandırdık ancak bizden 100 bin liranın tamamı üzerinden yüzde 2 komisyon alındı. ben de buna itiraz edeceğim. tebrik etme olayı galiba bunu da anlamıyosan ne anlayacaksın durumuydu :d tekrar teşekkürler.
  • quote:

öncelikle teşekkür ediyorum cevap için. yukarıdaki yazıyı ayrıntılı okumamıştım. nette yasa ile ilgili birşeyler bulmaya çalıştım net birşey bulamadım. ayrıntılı olarak sorum ki benden sonrakiler de faydalansın diye. normalde biz yeniden yapılandırdık ancak bizden 100 bin liranın tamamı üzerinden yüzde 2 komisyon alındı. ben de buna itiraz edeceğim. tebrik etme olayı galiba bunu da anlamıyosan ne anlayacaksın durumuydu :d tekrar teşekkürler.

Yasa çıkmadan önce sizden komisyon aldı iseler kesinlikle bunu mahkemeye vererek alabilirsiniz.Tebrik etmemin nedeni ise bu kadar kısa sürede yüksek meblağı kapatma girişiminde bulunup yüksek faizden kurtulduğunuz içindir.
  • kredimiz 5 yıllıktı bu miktarı ödeyerek 2 yıla düşürdük. bu işlemi yapalı 1 yıl olmadı. yasa 2007 de çıktı yanılmıyorsam. ayrıca dosya masrafı ücretlerinin itiraz ile geri alındığını duydum. bu konuda ne önerirsiniz? şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: apdeleyt

Arkadaşlar selam. sayfaları okuyamadım uzun uzun kusura bakmayın belki soracağım sorunun cevabı vardır içlerinde.

soruma geleyim. bende kiracıyım ve ev almak istiyorum banka kredisiyle almaya açıkçası çekimserim ama başka çarem de yok malesef. şimdi almak istediğim evin değeri ortalama 100 bin tl. elimde nakit olarak 10bin tl var. geri kalan 90bini kredi kullanmak istiyorum. kazandığım parada 1.250-1450 tl arası oynuyor.sizce böyle bir şeye kalkışmam mantıklımı? hadi alayım dedim aylık ödemesi ne olur tahmini? yada başka ne yapabilirim alternatif olarak?

90.000.-TL 10 sene 0,86 orandan kredi kullanırsanız aylık ödemeniz 1.205.-TL oluyor. Hesap için:http://www.kredipazari.com/konut-kredisi-mortgage-hesaplama.html
    Bu işe kalkışmanız mümkün değil.Çünkü 250.-TL ile geçinmeniz gerekiyorki evli iseniz bu imkansız.Ailenizin yanında yaşıyorsanız minimal düzeyde yaşayıp ilerde maaşınızın artacağınıda düşünerek bu işe girebilirsiniz.

• quote:

kredimiz 5 yıllıktı bu miktarı ödeyerek 2 yıla düşürdük. bu işlemi yapalı 1 yıl olmadı. yasa 2007 de çıktı yanılmıyorsam. ayrıca dosya masrafı ücretlerinin itiraz ile geri alındığını duydum. bu konuda ne önerirsiniz? şimdiden teşekkürler.

Eğer o zaman banka ile anlaşma yoluna gitse idiniz bu %2 kapama olayı bankanın kendi insiyatifinde olduğu için oranı düşürebilirdi yada hiç istemeyebilirdi.Kanunen banka şu an haklı konumda olduğu için hukuki yoldan bunu almanız mümkün değil o yüzden bu zararı sindirmeniz gerekiyor.Unutmayınki çok büyük faizden zaten kurtuldunuz o yüzden bunu fazla kafanıza takmayın.Hayatta o kadar çok zararlarımız varki bence kafanıza hiç takmayın yolda giderken şanssız biçimde arabanızın arızalanıp masraf çıkarttığını düşünün yoksa bu sürekli sizin kafanızı yorar.Bardağın dolu tarafına bakın siz büyük bir faizi sildirdiniz kırılan bardakları kurtarma şansınız yok.

• quote:

quote:

öncelikle teşekkür ediyorum cevap için. yukarıdaki yazıyı ayrıntılı okumamıştım. nette yasa ile ilgili birşeyler bulmaya çalıştım net birşey bulamadım. ayrıntılı olarak sorum ki benden sonrakiler de faydalansın diye. normalde biz yeniden yapılandırdık ancak bizden 100 bin liranın tamamı üzerinden yüzde 2 komisyon alındı. ben de buna itiraz edeceğim. tebrik etme olayı galiba bunu da anlamıyosan ne anlayacaksın durumuydu :d tekrar teşekkürler.

Yasa çıkmadan önce sizden komisyon aldı iseler kesinlikle bunu mahkemeye vererek alabilirsiniz.Tebrik etmemin nedeni ise bu kadar kısa sürede yüksek meblağı kapatma girişiminde bulunup yüksek faizden kurtulduğunuz içindir.

mortgage çıktığı zaman yasaya dahil olmak istemiyorum diye dilekçe vermiştim ...kredim tüketici kredisi olarak adlandırılmıştı...
    dilekçe vermeyenler direkt olarak mortgage'e geçmişlerdi, diye biliyorum. bu zamana kadar 3-4 kez ara ödeme yaptım ama %2 ödemedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: paanther

quote:

quote:

mortgage çıktığı zaman yasaya dahil olmak istemiyorum diye dilekçe vermiştim ...kredim tüketici kredisi olarak adlandırılmıştı...
    dilekçe vermeyenler direkt olarak mortgage'e geçmişlerdi, diye biliyorum. bu zamana kadar 3-4 kez ara ödeme yaptım ama %2 ödemedim.

Siz mortgage yasasına göre değerlendirilmezsiniz diye biliyorum o yüzden mutlaka dilekçe ile bankanıza başvurmanızı tavsiye ederim mutlaka o tutarı mücadele ederseniz alırsınız.

• şu an için yani yakın dönemde gerçekleştirmeyi düşündüğüm bu boyutta bir hayalim yok....

takıldığım şu: ben bu 21800 tlyi 39 ay faizde veya b likit fonda değerlendirsem daha mı karlı olurum o konuda bana bir fikir verirseniz sevinirim.

çünki karım görece bu kapattığımda kazancım olacak rakam kadar olacaksa diğer borcumu kapatayım kafam rahat olsun.

yok faiz veya b likit fondan daha yüksek getiri elde edeceksem o şekilde değerlendireyim, krediyi de ödemeye devam edeyim.

quote:

quote:

şimdiden teşekkürler...

quote:

quote:

@mamply
    Şimdi soruma geleyim.

3.500 - 4.000.-TL arası bir karınız olmaktadır.Eğerki gelirinizden eminseniz ve birikiminizi bir yerde değerlendirmek istiyorsanız hayalinizi ertelemeyin çünkü o hayal için belki yıllarca birikim yaptınız.Şu an yıllarca biriktirdiğiniz o parayı erken kapamaya yönlendirirseniz belki 2-3 sene daha o hayalinizi ertelemek zorunda kalabilirsiniz.Bu güne kadar faizinizin %90'ından fazlasını ödediğiniz için son balığı kurtarmakmı mantıklı yoksa hayalleri gerçekleştirmekmi?Bana kalırsa erken kapama sizi çok çok mutlu etmeyecekse hayalinize yönelin eğerki sizi çok ferahlatacaksa birikiminizi o yöne yönlendirmeniz daha mantıklı olacaktır.Unutmayınki erken kapama sizin birikiminizi 3.500 tl kadar artırmak demektir.İçinizizdeki sesi dinleyin...

• Arkadaşlar şu anda konut kredisi faiz oranları sizce yüksek mi? Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde ne tarz bir oynama bekliyorsunuz? Yukarı yönlü mü aşağı yönlü mü ?
  • quote:

şu an için yani yakın dönemde gerçekleştirmeyi düşündüğüm bu boyutta bir hayalim yok....

takıldığım şu: ben bu 21800 tlyi 39 ay faizde veya b likit fonda değerlendirsem daha mı karlı olurum o konuda bana bir fikir verirseniz sevinirim.

çünki karım görece bu kapattığımda kazancım olacak rakam kadar olacaksa diğer borcumu kapatayım kafam rahat olsun.

yok faiz veya b likit fondan daha yüksek getiri elde edeceksem o şekilde değerlendireyim, krediyi de ödemeye devam edeyim.

quote:

quote:

şimdiden teşekkürler...

quote:

quote:

@mamply
    Şimdi soruma geleyim.

Karınız 9,50 orandan anlaştığınızı düşünürsek : (21.800*9,50*39*30 / 36.500 )*0,85= 5.642,76.-TL olacaktır.Tavsiyem faiz işlerine hiç bulaşmadan ve günah kazanmadan faiz belasından bir an önce kurtulmanız yönündedir.Kredi kapamaydı faiz geliriydi diye kafanız yorulmaktansa bir an önce huzurla yaşamayı tercih edin derim bu benim sadece kişisel fikrim.Seçim tabiki sizin...

• quote:

Orijinalden alıntı: borntobewild

Arkadaşlar şu anda konut kredisi faiz oranları sizce yüksek mi? Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde ne tarz bir oynama bekliyorsunuz? Yukarı yönlü mü aşağı yönlü mü ?

8 ay önce 100.000.-TL kredi kullansa idiniz 52.791.-TL faiz öderdiniz.Şu an ise 60.715 faiz ödemeniz gerekiyor.Elinizde euro yada altın tuttu iseniz bu faiz farkını karşılamış olabilirsiniz.Faiz oranından ziyade alacağınız evin fiyatı içinize siniyormu yada sizi aldığınız takdirde inanılmaz mutlu edecekmi buna karar verin.Sizi mutlu edecek faiz oranının azlığı değil seçtiğiniz evin size katacağı değerdir.Kirada iseniz her geçen gün zararda devam ediyorsunuz demektir o yüzden %1 lerin üzerinde faizleri senelerce yaşamış bir vatandaş olarak olaya faiz oranı olarak değil psikolojik olarak bakmanız gerektiğidir...

• @mamply

ilginize teşekkürler......
  • quote:

quote:

Arkadaşlar şu anda konut kredisi faiz oranları sizce yüksek mi? Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde ne tarz bir oynama bekliyorsunuz? Yukarı yönlü mü aşağı yönlü mü ?

8 ay önce 100.000.-TL kredi kullansa idiniz 52.791.-TL faiz öderdiniz.Şu an ise 60.715 faiz ödemeniz gerekiyor.Elinizde euro yada altın tuttu iseniz bu faiz farkını karşılamış olabilirsiniz.Faiz oranından ziyade alacağınız evin fiyatı içinize siniyormu yada sizi aldığınız takdirde inanılmaz mutlu edecekmi buna karar verin.Sizi mutlu edecek faiz oranının azlığı değil seçtiğiniz evin size katacağı değerdir.Kirada iseniz her geçen gün zararda devam ediyorsunuz demektir o yüzden %1 lerin üzerinde faizleri senelerce yaşamış bir vatandaş olarak olaya faiz oranı olarak değil psikolojik olarak bakmanız gerektiğidir...

psikolojik olarak nasıl bakabilirim ki? aylık 750 TL kirada oturuyorum, 150 000 TL civarında konut kredisini zorlanmadan öderim ama bankaların %75 zırvalığı yüzünden kirada oturmaya mahkum kalıcam gibi duruyor.

• Keşke bu faiz haramdır bilincini öğrencilere burs dağıtıp sonrada faiziyle geri alanlara da aşılayabilseniz.
  • quote:

quote:

quote:

psikolojik olarak nasıl bakabilirim ki? aylık 750 TL kirada oturuyorum, 150 000 TL civarında konut kredisini zorlanmadan öderim ama bankaların %75 zırvalığı yüzünden kirada oturmaya mahkum kalıcam gibi duruyor.

1.450 gelir var iken 1.250 tl lik riske gir diyemeyiz.kim diyorsada senin kötülüğünü istiyor demektir.En azından 2.000 tl gelirin olsa idi gir derdim.ille kiradan kurtulmak istiyorsan kendine 550.-tl lik daha gelir kapısı oluşturmaya çalış(özel ders ver yada elinden ne geliyorsa) o zaman girmeye değebilir hemde maaşınız artacaktır ama üzgünümki 250.-tl ile geçinmeniz mümkün değil.
    Direkt ev almak yerine çıkmış kooperatif hissesi satın alıp 7-8 sene süresince kooperatif taksitlerini ödemekte sizin için bir çözüm olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamply -- 21 Haziran 2011; 9:26:55 >

• Ayda 3000Tl ödemeli 7 yıl lık bi kredi alsam yaklaşık geri ödemesi ne kadar olur tahminen.
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.