- x
Tarihte gelmiş geçmiş en akıllı en stratejik ve en büyük komutan hangi komutan?
560 Cevap31571 Görüntüleme6 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<      [2] 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

720 Mesaj
30 Aralık 2010; 11:06:14 

büyük komutan diye sıraladıklarınızın hepsinin şartlarının incelerseniz, yenetilmeye hazır bir kitlenin ve birazda gaz ile ölüme göndereceğin fedailerinin olduğunun görürüsün. fatih sultanmehmet. tamma büyük komutan ama bakın bir devletin padişahı. çlmeye hazır binlerce eleman. yani başa geldiğinde zaten savaş sanatı için eğitildi ve hazır bir ordu.

m. kemal içinde aynı şartlar geçerli..

bu şartların olmadığı tek insan cengiz han. bütün herşeyi sıfırdan ele alarak sadece komutan değil bir sistem kurucu olarakta dahi biri. şu an orduların pek çoğu onun yötemlerini kullanıyor, en son bildiğim geçen bin yılın tek adamı seçilmişti zaten.

belkide tek başarısızlığı kendinden sonra kurduğu sistemi karuyacak birlerini bırakmamış olmasıdır ki o bile diğer anlada kendisinin büyük biri olduğunuda ortaya çıkarır. Yani kendisi bile istesede kendisi kadar başarılı birini çıkaramadı. Yani onun başarısı sadece Allah vergisi.

imza atmayı öğrenmem lazım

1735 Mesaj
30 Aralık 2010; 14:49:14 

quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

Kendisinin üstün savaş dehasını anlamak için Yermük ve Mu'te savaşlarını incelemek lazım.
100 bin kişilik bir orduyu 3 bin kişilik bir ordu ile bozguna uğratan namı değer Seyfullah.
Ruhuna bin ruhum feda olsun...

halid bin velid tabiki büyük komutandır fakat bu savaşlardaki rakamların gerçekçi hiçbir kanıtını ben bulamadım. varsa elinizde paylaşır mısınız?
gerçek olduğuna inanmamakla beraber, 3.000 kişi 100.000 kişiyi yeniyorsa bence bu 3.000 kişiyi yöneten komutanın zekasının yanında bir o kadar 100.000 kişiyi yönetenin beceriksizliğidir.

Türkiye'nin yarısı merinos, merinos sevdalısı Allah Allah...

846 Mesaj
30 Aralık 2010; 17:00:14 

quote:

Orijinalden alıntı: destroyer39

yanlış bilginizi düzelttim sadece.

yani başka bir kişide de, hem general hem de Cumhurbaşkanlığı yapmış başka bir kişide de, Mareşallik ünvanı var.

Hindenburg 'u araştırdım biraz biliyorum aşağı yukarı, o yüzden onun Mustafa Kemal Atatürk ile kıyaslanamayacak bir komutan olduğunu söylemek yerinde olur. Çünkü Hindenburg teknolojik üstünlük kurarak savaşlar kazandı. Pekala stratejileri destan yazmaya yeter ama M.K.Atatürk 'ün sadece Çanakkale savaşı bile yeter kanısındayım.

2342 Mesaj
31 Aralık 2010; 17:21:06 

@_fisico_

Ben herhangi bir karşılaştırma yapmıyorum, isim de söylemiyorum.

Sadece Mareşalliğin (cumhurbaşkanı ve general olmuş) bir kişide olmadığını söylüyorum.

Teşekkürler

Ayakları bakımlı kadınlar ile, ayakları bakımsız kadınların dünyası çatışmada...

1327 Mesaj
31 Aralık 2010; 18:03:48 

Eğer Gerçekse hakkındaki yazılanlar kesinlikle Halid Bin Velid...

578 Mesaj
1 Ocak 2011; 2:48:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Luzifer

Yanlış soruya verilecek her cevap yanlıştır.

En doğru cevap !

396 Mesaj
1 Ocak 2011; 17:25:20 

cengiz han
adolf hitler

bunlar dünyayı salladı :d cengiz han dünyanın en büyük katilidi ve mecüc ve yecüc belki duydunuz cengiz han onlardandır :d

Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın kabul edildiğinden daha küçük bir yaşta Üniversite’den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.

817 Mesaj
2 Ocak 2011; 1:10:10 

quote:

Orijinalden alıntı: nietzsche

Fatihe büyük komutan demek biraz garip.

Çok komiksiniz.

Tam gemiler kaçtı derken, turnalar uçtu derken

SEN çıkıp gelsen.

817 Mesaj
2 Ocak 2011; 1:21:20 

Her olayı kendi şartları ve dönemi içinde değerlendirmek gerekir. Komutanları da içinde bulunduğu durumda değerlendirmek doğru olur.

Hannibal, Rommel, Napolyon ... büyük konutanlar. Ama Türk Milleti bence en büyük komutanları yetiştirmiştir.

Mete Han, Bumin Kağan, Alparslan, Timur, Attila, Yavuz, Fatih, Selahaddin Eyyubi, Şeyh Şamil ve daha saymadığımız birçok isim (Bunlar içinde Türk olmayanlar da var)

En büyük hangisi demek doğru değil.

Tam gemiler kaçtı derken, turnalar uçtu derken

SEN çıkıp gelsen.

163 Mesaj
2 Ocak 2011; 1:47:46 

Atatürk, Patton, Rommel... Yakın zamanda dünyanın gördüğü en iyi komutanlar bence. Pamukoğlu paşa da bu listede yer alır ama kaçıncı sırada olur bilemem.

"Never trust a government that doesn't trust its own citizens with guns. "

153 Mesaj
2 Ocak 2011; 15:57:08 

Fatih Sultan Mehmed

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Ocak 2011; 19:04:49 

quote:

Orijinalden alıntı: Vakkas.

En doğru cevap !

esas siz ikinizin bu konuya yazdığı her cevap yanlıştır bu konuya yazdığın her cevap yanlış

1422 Mesaj
2 Ocak 2011; 19:12:20 

Mustafa Kemal Ata[Türk]
Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim'de bu listeye konabilir.

''Toros dağlarının tepelerinde tek bir Türkmen evinin bacası tüter halde kalmış ise ben bu milletten umudumu kesmem; bayrağımı göğsüme sarar, milletimin istikbali uğruna ölürüm.''

Mustafa Kemal ATATÜRK

115 Mesaj
2 Ocak 2011; 19:48:29 

ATATÜRK diyorum

Uzaklaştırılmış
2 Ocak 2011; 21:21:18 

Dünya komutanı > MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Komünizm komutanı > CHE
Diyorum 1. Ulu önder 2. Che diğerleri tartışılır

1205 Mesaj
2 Ocak 2011; 21:36:32 

quote:

Orijinalden alıntı: Vakkas.

En doğru cevap !

sonunda benim yazdığımla alakalı bir şey yazan çıkmış. yoksa öyle arada eriyip gitti yazdıklarım.

Alıntı yaptığım kardeşlerim boşverin herkes kendince eğleniyor işte, karşılaştırmak bizim milletin en berbat huylarındandır. Millet aralarında sadece 20 yıl fark olan ve video ile izleyebileceği messi ile maradonayı karşılaştırırken bin bir türlü zorluk çekiyor.

Her hangi birisi aralarında yaklaşık 1400 yıl olan iki kişiyi rahatça karşılaştırabiliyor. Bizde böyleyiz işte

Bazı insanlar, bazen insanlar...

3280 Mesaj
3 Ocak 2011; 2:38:42 

Aslan yürekli riçırd :P

Soru eksik bu arada. Böyle soru mu olur :)

Iletisim kurmayi guclestiren herkesi blokluyorm

951 Mesaj
3 Ocak 2011; 3:29:23 

yazılan çoğu komutan için;

büyük orduları var,

çoğu zaman en kalabalık ve en vahşi onlar,

donanımları tam,

orduları genelde paralı, profesyonel,

bir yerlere gidip birilerini kesiyorlar, genelde hain sorunları yok,

belki de en önemlisi insiyatif onlarda, savaş kararını kendileri veriyor ne zaman kendisini hazır hissederse,

Atatürk gibi si yok yani...

hakanto,

ölmeyi emretmek akıllıca değil diyorsun ama,
ya ölmezsen ve yenilirsen, geride bıraktıklarının başına gelecekleri kabul edebilirmisin?
dünyanın yarısında cengizhan ın genlerinin dolaşması, sana bir fikir verebilir sanırım...

EL ELİN İŞİNİ ELİNİN UCU İLE YAPARMIŞ

YGS doğru cevap bulma kodu: http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=48085231

1735 Mesaj
6 Ocak 2011; 17:18:41 

quote:

Orijinalden alıntı: ogh

yazılan çoğu komutan için;

büyük orduları var,

çoğu zaman en kalabalık ve en vahşi onlar,

donanımları tam,

orduları genelde paralı, profesyonel,

bir yerlere gidip birilerini kesiyorlar, genelde hain sorunları yok,

belki de en önemlisi insiyatif onlarda, savaş kararını kendileri veriyor ne zaman kendisini hazır hissederse,

Atatürk gibi si yok yani...

o komutanlar ordularını 0 dan kurup oraya getirmiş ama...
mete han mesela babasının ölüme gönderdiği yerden kurtulup başarmıştır dünyanın en acımasız ordusunu kurmayı...
atatürkde 0 dan kurmuştur ama sadece ülkesini kurtarmayı başarmıştır. ayrıca atatürkün komutanlık adına "hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır" kuramı dışında ürettiği farklı birşey yoktur. ki bu kuram da çok uygulanan çığır açmış bir kuram olmamakla beraber dahice sayılmaz genelde...
atatürk büyük bir komutandır fakat en iyi olma noktasında önünde çooook kişi vardır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onlyone -- 7 Ocak 2011; 6:21:12 >

Türkiye'nin yarısı merinos, merinos sevdalısı Allah Allah...

1519 Mesaj
6 Ocak 2011; 21:27:43 

Bence Mustafa Kemal Atatürk METEHAN ve Fatih Sultan Mehmet

11.9.2012

1519 Mesaj
6 Ocak 2011; 21:44:39 

Şunu unutmayın.Biz savaşçı bir milletiz.Hatta şuanda 16 yaşındaki bir çocuğun eline silahı versen vatanı için canı pahasına savaşabilir.Bu yüzden objektif bakamıyoruz.Bizim soyumuz savaşçılardan geliyor.Moğol türklerini her ne kadar sevmesekte aynı kan akıyor damarlarımızda.Moğollar barbardı evet.Çocukları bile acımadan kesmişlerdi.Ama sonuçta onlarda bizim eskilerimiz gibi türk ve savaşçı.İlk çağ bizim sayemizde kapandı orta çağ başladı(KAVİMLER GÖÇÜ)
İŞTE ANLATAYIM NASIL BİZİM SAYEMİZDE İLK ÇAĞ BİTTİ ORTA ÇAĞ BAŞLADI.

İlk türk devleti olan hun devleti Germen ve diğer kavimleri asyadan batıya doğru kovarak onların avrupaya gitmesini sağladı.Bu yıllarca sürecek bir göçtü.Böylece avrupa oluştu.Aynı zamanda kavimler göçü ile birlikte bizans imparatorluğu parçalandı.İlk çağın sonu orta çağın başlangıcıdır.

ORTA ÇAĞIN BİTİŞİ VE YENİ ÇAĞIN BAŞLANGİCİ

Sadece FATİH SULTAN MEHMET İN İSTANBULU ALMASI.ORTA ÇAĞIN BİTİŞİ YENİ ÇAĞIN BAŞLANGICI.YENİ ÇAĞIN BİTİŞİ İSE 1786 FRANSIZ İHTİLALI.

Hepsi bizim sayemizde oluyor.Eskiden olan savaşlarda ki HİLAL veya KURTKAPANI taktikleri yıllarca kullanıldı.Bunu da bizim atalarımız buldu.Şimdi biz onların uğraşarak yaptıkları şeyleri kenara bırakarak.En iyisi hangisi tartışması mı yapalım ? Dİyelim ki yapmalıyız bana kalırsa en iyisi atatürktür.Dağılmış parçalanmış bir ülkenin küllerinden yeni bir devlet kurmuştur atatürk.Bu a nlamda eşi benzeri yoktur saygıyla anıyoruz ve şu anda bu konudaki herkesin atatürkün ruhuna bir FATİHA okumasını istiyorum.

11.9.2012

Uzaklaştırılmış
6 Ocak 2011; 21:55:05 

quote:

Orijinalden alıntı: combaba

büyük komutan diye sıraladıklarınızın hepsinin şartlarının incelerseniz, yenetilmeye hazır bir kitlenin ve birazda gaz ile ölüme göndereceğin fedailerinin olduğunun görürüsün. fatih sultanmehmet. tamma büyük komutan ama bakın bir devletin padişahı. çlmeye hazır binlerce eleman. yani başa geldiğinde zaten savaş sanatı için eğitildi ve hazır bir ordu.

m. kemal içinde aynı şartlar geçerli..

bu şartların olmadığı tek insan cengiz han. bütün herşeyi sıfırdan ele alarak sadece komutan değil bir sistem kurucu olarakta dahi biri. şu an orduların pek çoğu onun yötemlerini kullanıyor, en son bildiğim geçen bin yılın tek adamı seçilmişti zaten.

belkide tek başarısızlığı kendinden sonra kurduğu sistemi karuyacak birlerini bırakmamış olmasıdır ki o bile diğer anlada kendisinin büyük biri olduğunuda ortaya çıkarır. Yani kendisi bile istesede kendisi kadar başarılı birini çıkaramadı. Yani onun başarısı sadece Allah vergisi.

Tek Atatürk bölümüne pek katılmıyorum. Hemen hemen 0dan üst seviyelere ulaşmış bir komutandır Mustafa Kemal. Cengiz Han ile Atatürk'ün dönemi farklıydı. Cengiz Han döneminde ok, kılıç vsvs. gibi bir ateş teknoloji gücü olmayan silahlar vardı. Atatürk'ün zamanında ise, dünyanın en güçlü ordularından olanlar vardı. Hem teknoloji olarak hem de ittilal devletleri. Yani her devlet birbirlerini koruyordu. Amaç sadece Türk devletini(osmanlı)ni yıkmak. Cengiz Han gerçekten büyük bir komutan ama tarih icabıyla teknolojik şartlar dolayısılığıyla Atatürk ile aynı mertebeye koyulmaz. Yani karşılaştırılmaz demiyorum, farklı dönem, farklı silahlar olarak anlayabiliriz bunu.

Uzaklaştırılmış
7 Ocak 2011; 0:56:49 

Malatya jandarmada Hasan başçavuş. Üstüne tanımam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

951 Mesaj
7 Ocak 2011; 2:20:31 

aslında kurtuluş savaşının komutanı ben idim,

mareşal ben olmalıydım!

EL ELİN İŞİNİ ELİNİN UCU İLE YAPARMIŞ

YGS doğru cevap bulma kodu: http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=48085231

2907 Mesaj
7 Ocak 2011; 7:30:30 

Sonradan yaptigim arastirma sonrasinda Maresallik uzerine olan iddiamda kismen yanildigimi gorup, yukaridaki mesajimi sildim. Iddiam Fevzi Cakmak'in daha once Maresal olduguna, Ataturk'un sonradan bu rutbeyi aldigina yonelikti. Fakat tek hakli oldugum nokta olan Osmanli doneminde Fevzi Cakmak'in Ataturk'ten daha yuksek rutbeye sahip olusunu dogru hatirlayamamam nedeniyle karistirmisim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Challenger -- 7 Ocak 2011; 7:33:59 >

http://yasar.senturk.name.tr

1805 Mesaj
7 Ocak 2011; 18:35:56 

quote:

Orijinalden alıntı: Bethrezen

Adolf Hitler

Özellikle Almanların Blitzkrieg taktiği

347 Mesaj
7 Ocak 2011; 18:48:45 

Fatih Sultan Mehmet Han

Yavuz Sultan Selim

Ver elini tesbihim memlekete gidelim.

378 Mesaj
8 Ocak 2011; 15:36:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Darth Nihilus

Osman Gazi ile Gazi Osman Paşa'yı ayıramayan bir adama laf anlatmaya çalışıyorsun hocam. Boş ver en iyisi.

ya dostum bu konunun amacının herkesin görüşünü açık bi şekilde belirtebilir olması değil mi ki? yani adam atatürk ü en iyi komutan olarak görmüyorsa bu onun bileceği iş değil midir? bunun belirli bir kriteri yok, olmadığı için de doğru veya yanlış gibi bir değerlendirme yapmak da söz konusu olamaz. kimine göre atatürk tür, kimine göre adolf hitler, kimine göre ise hiç kimsedir. düşünce özgürlüğünün güzelliği de burdan kaynaklanıyor neticesinde. herkes düşüncesini belirtecek ki fikir alışverişi yapılabilsin.
haksız mıyım sence?

Don't worry, Be happy!

3280 Mesaj
8 Ocak 2011; 15:53:18 

Şu kıyaslama yapanlar Atatürk'ün önünde daha çooooook kişi var diyorlarya, kim onlar merak ediyorum =)

Uzaklaştırılmış
8 Ocak 2011; 16:39:17 

beyler bütün komutanlar hariç tek bir komutanı unuttunuz 300 kişilik ordusuyla 1 milyon kişilik orduyu yenen efsanevi sparta kralı leonidas

3280 Mesaj
8 Ocak 2011; 17:14:22 

Yenen derken? =)

2907 Mesaj
9 Ocak 2011; 3:16:23 

quote:

Orijinalden alıntı: ercan yılın

beyler bütün komutanlar hariç tek bir komutanı unuttunuz 300 kişilik ordusuyla 1 milyon kişilik orduyu yenen efsanevi sparta kralı leonidas

Hayir, yenemedi. Leonidas savas esnasinda askerlerinin bir kismindan once oldu. Sonra da digerleri oldu. 300 Spartali orada katledildi. Ancak bu 300 Spartaliyi bu kadar onemli yapan sey, Persleri uzun sure oyalayip, Yunanlilar'in hazirlik yapmasini saglamalariydi. Yoksa, Persler dogrudan gelmis olsaydi, bu Yunanlilarin ve bati medeniyetinin temellerini olusturan sistem ve kulturun sonu olurdu.

Bu acidan bakildiginda Leonidas ve 300 Spartali kahraman sayilabilir. Ancak bu Leonidas'i taktiksel acidan dunyanin en iyileri arasina sokmaz. Cunku ortada cok buyuk bir taktiksel yonetim yok. Sadece oleceklerini bile bile Persler'i biraz daha oyalamak adina kendini feda edenler var.

Uzaklaştırılmış
9 Ocak 2011; 11:04:47 

quote:

Orijinalden alıntı: Challenger

Hayir, yenemedi. Leonidas savas esnasinda askerlerinin bir kismindan once oldu. Sonra da digerleri oldu. 300 Spartali orada katledildi. Ancak bu 300 Spartaliyi bu kadar onemli yapan sey, Persleri uzun sure oyalayip, Yunanlilar'in hazirlik yapmasini saglamalariydi. Yoksa, Persler dogrudan gelmis olsaydi, bu Yunanlilarin ve bati medeniyetinin temellerini olusturan sistem ve kulturun sonu olurdu.

Bu acidan bakildiginda Leonidas ve 300 Spartali kahraman sayilabilir. Ancak bu Leonidas'i taktiksel acidan dunyanin en iyileri arasina sokmaz. Cunku ortada cok buyuk bir taktiksel yonetim yok. Sadece oleceklerini bile bile Persler'i biraz daha oyalamak adina kendini feda edenler var.

yanılıyorsun filmde adamın anlatımında adam başarabilirdik kazanabilirdik diyor yani pers ordusunu yenip zaferden söz ediyor perslerin ilk saldırısındada deprem oluyor ki ilk saldırıda en az 50.000 asker saldırıyor ve pers okları güneşi kapatıyor ama leonidas ve askerleri pers ordularının ve asyanın ordularını yenip tam zafer kazanacaklarkene leonidasın savaşmasını reddettiği bir kambur xerxes e direk spartaya giden bir keçi yolunu gösteriyor ve leonidasta dağlardaki okçulara ve ölümsüzlere aldırmadan xerxesin önüne çıkıyor ve malesef ölüyor ama sparta ordusu hazırlıklarını yapıyor ve 10.000 spartalı tüyleri ürperteci bir şekilde bağırarak saldırıyorlar ve zafer kazanıyorlar

420 Mesaj
9 Ocak 2011; 11:59:58 

quote:

Orijinalden alıntı: Bethrezen

Adolf Hitler

Onbaşı değilmiydi o ??

BENCE

Metehan (10 luk 100 luk 1000 lik sistemin kurucusu )

Kanuni

Atatürk

Eisenhower ( çıkartmayı o havada yapması ne biliim tahmin edilmicek gibi )

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2907 Mesaj
9 Ocak 2011; 23:40:57 

quote:

yanılıyorsun filmde adamın anlatımında adam başarabilirdik kazanabilirdik diyor yani pers ordusunu yenip zaferden söz ediyor perslerin ilk saldırısındada deprem oluyor ki ilk saldırıda en az 50.000 asker saldırıyor ve pers okları güneşi kapatıyor ama leonidas ve askerleri pers ordularının ve asyanın ordularını yenip tam zafer kazanacaklarkene leonidasın savaşmasını reddettiği bir kambur xerxes e direk spartaya giden bir keçi yolunu gösteriyor ve leonidasta dağlardaki okçulara ve ölümsüzlere aldırmadan xerxesin önüne çıkıyor ve malesef ölüyor ama sparta ordusu hazırlıklarını yapıyor ve 10.000 spartalı tüyleri ürperteci bir şekilde bağırarak saldırıyorlar ve zafer kazanıyorlar

Film mi? Uzgunum ama filmler gercek hikayelere dayandirilsa bile kurgudurlar. Yani, filmler her zaman gercek tarihle uyusmaz, yapimcisinin-hikaye yazarinin istegi dogrultusunda gider. O yuzden filmlerden tarihi net bir sekilde ogrenemez ve filmleri tarih konusunda referans alamazsiniz.

300 Spartali filmini Hollywood pohpohlamasi oldugu icin izlemedim. Yukarida yazdiginiza bakilirsa iyi ki de izlememisim. Ancak Termofil Savasi uzerine okudum, belgeseller izledim.

Savasi iddia ettiginizin aksine ve ilk mesajimda soyledigim gibi Persler kazandi. Savas hakkinda biraz gercek bilgi elde etmek icin Wikipedia'ya bakabilirsiniz:
http://tr.wikipedia.org...rmofil_Sava%C5%9F%C4%B1

Tabi Inglizceniz varsa daha da detayli suradan okuyabilirsiniz:
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Thermopylae

Uzaklaştırılmış
9 Ocak 2011; 23:55:16 

http://www.adherents.com/adh_influ.html

En etkin 100 kişi. Askerlik var mı içinde bakın.

Türkçeye de çevrilmiş.

http://urun.gittigidiyo...H-HART_W0QQidZZ20364720

163 Mesaj
10 Ocak 2011; 0:14:32 

quote:

Orijinalden alıntı: S 850

http://www.adherents.com/adh_influ.html

En etkin 100 kişi. Askerlik var mı içinde bakın.

Türkçeye de çevrilmiş.

http://urun.gittigidiyo...H-HART_W0QQidZZ20364720

Var. Üstelik 1. sırada.

"Never trust a government that doesn't trust its own citizens with guns. "

Uzaklaştırılmış
10 Ocak 2011; 13:16:47 

quote:

Film mi? Uzgunum ama filmler gercek hikayelere dayandirilsa bile kurgudurlar. Yani, filmler her zaman gercek tarihle uyusmaz, yapimcisinin-hikaye yazarinin istegi dogrultusunda gider. O yuzden filmlerden tarihi net bir sekilde ogrenemez ve filmleri tarih konusunda referans alamazsiniz.

300 Spartali filmini Hollywood pohpohlamasi oldugu icin izlemedim. Yukarida yazdiginiza bakilirsa iyi ki de izlememisim. Ancak Termofil Savasi uzerine okudum, belgeseller izledim.

Savasi iddia ettiginizin aksine ve ilk mesajimda soyledigim gibi Persler kazandi. Savas hakkinda biraz gercek bilgi elde etmek icin Wikipedia'ya bakabilirsiniz:
http://tr.wikipedia.org...rmofil_Sava%C5%9F%C4%B1

Tabi Inglizceniz varsa daha da detayli suradan okuyabilirsiniz:
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Thermopylae

ben spartalılar kazandı demedim persler kazandı ama termofil savaşı bitince sparta ordusu 10.000 askeriyle persleri bozguna uğrattılar bu arada 300 spartalı filmi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 filmden 1 i seyretmemekle hata yapmışsın seyreden varsa arkadaşa anlatsın nasıl bir film olduğunu

3280 Mesaj
10 Ocak 2011; 13:32:52 

quote:

ben spartalılar kazandı demedim persler kazandı ama termofil savaşı bitince sparta ordusu 10.000 askeriyle persleri bozguna uğrattılar bu arada 300 spartalı filmi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 filmden 1 i seyretmemekle hata yapmışsın seyreden varsa arkadaşa anlatsın nasıl bir film olduğunu

http://www.imdb.com/title/tt0416449/ 7.8

3991 Mesaj
10 Ocak 2011; 13:39:38 

quote:

quote:

ama sparta ordusu hazırlıklarını yapıyor ve 10.000 spartalı tüyleri ürperteci bir şekilde bağırarak saldırıyorlar ve zafer kazanıyorlar

A! Elbereth Gilthoniel! Silivren penna míiriel. O menel aglar elenath, Gilthoniel, A! Elbereth! A Elbereth Gilthoniel. O menel palan-díriel. Le nallon sí. Di-nguruthos. A tiro nin, Fanuilos!

Dark Evo 5 Led, Core i5-760, Nvidia Gtx470, Microlab 2.1 FC-361, Philips 42PFL540, Samsung 46C750, Samsung BH2430, iPod Mini A1051,Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy S4 i9500, Nokia 5310, Xbox360 Elite 120gb Asus 15" N55SF

Okyanus ötesine selam olsun!

2342 Mesaj
10 Ocak 2011; 16:40:17 

Bırakın şu çoçuğu

Ayakları bakımlı kadınlar ile, ayakları bakımsız kadınların dünyası çatışmada...

2907 Mesaj
10 Ocak 2011; 19:19:58 

quote:

Bir seyi karistiriyorsun. Arkadan gelen 10.000 asker Spartali degil, diger Yunan sehir-devletleri tarafindan olusturulmus karma bir ordu. O yuzden Sparta ordusu 10.000 askeriyle geldi, yendi dersen yanilirsin.

Acikcasi Hollywood pompalamalari beni bayiyor. Film konusunda oldukca seciciyimdir. Hele hele tarih konusunda o kadar yalan yanlis film yapiliyor ki... Onun yerine kitap okumayi tercih ederim. Keza benzer sey bilim kurgu kitaplarina da oluyor. Dunyalar Savasi'na da o donemde insanlar, "cok super film, harika, kesin izlemelisin" diyordu. Birgun elime denk geldi, sadece birkac dakika dayanabildim. Nerede H.G. Wells'in kitabinda olusturdugu muhtesem hava, nerede o parlak sasali Hollywood pompalamasi?

Son olarak, 300 kotu bir film olarak degerlendirilmistir ve Persler'i canavar gibi gosterdigi icin acikca irkci bir filmdir. Independence Day ne kadar iyi bir filmse, 300 de o kadar iyi bir film.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Challenger -- 10 Ocak 2011; 19:46:45 >

3991 Mesaj
10 Ocak 2011; 20:11:55 

quote:

Bir seyi karistiriyorsun. Arkadan gelen 10.000 asker Spartali degil, diger Yunan sehir-devletleri tarafindan olusturulmus karma bir ordu. O yuzden Sparta ordusu 10.000 askeriyle geldi, yendi dersen yanilirsin.

Acikcasi Hollywood pompalamalari beni bayiyor. Film konusunda oldukca seciciyimdir. Hele hele tarih konusunda o kadar yalan yanlis film yapiliyor ki... Onun yerine kitap okumayi tercih ederim. Keza benzer sey bilim kurgu kitaplarina da oluyor. Dunyalar Savasi'na da o donemde insanlar, "cok super film, harika, kesin izlemelisin" diyordu. Birgun elime denk geldi, sadece birkac dakika dayanabildim. Nerede H.G. Wells'in kitabinda olusturdugu muhtesem hava, nerede o parlak sasali Hollywood pompalamasi?

Son olarak, 300 kotu bir film olarak degerlendirilmistir ve Persler'i canavar gibi gosterdigi icin acikca irkci bir filmdir. Independence Day ne kadar iyi bir filmse, 300 de o kadar iyi bir film.

Aynen katılıyorum. Lord of the Rings'i okuduysan, kitaptan sonra filmin ne kadar abzürt geldiğini görmüşsündür. Bunun gibi birşey işte anlatılmak istenen.

A! Elbereth Gilthoniel! Silivren penna míiriel. O menel aglar elenath, Gilthoniel, A! Elbereth! A Elbereth Gilthoniel. O menel palan-díriel. Le nallon sí. Di-nguruthos. A tiro nin, Fanuilos!

Dark Evo 5 Led, Core i5-760, Nvidia Gtx470, Microlab 2.1 FC-361, Philips 42PFL540, Samsung 46C750, Samsung BH2430, iPod Mini A1051,Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy S4 i9500, Nokia 5310, Xbox360 Elite 120gb Asus 15" N55SF

2907 Mesaj
10 Ocak 2011; 23:58:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Kraven
Aynen katılıyorum. Lord of the Rings'i okuduysan, kitaptan sonra filmin ne kadar abzürt geldiğini görmüşsündür. Bunun gibi birşey işte anlatılmak istenen.

Lord of the Rings konusunda biraz duralim. Tamam kitabin yerini tutamaz ama yigidi oldur hakkini yeme. En azindan havayi yakalamaya calismislar, bir destansilik tadi vermislerdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Challenger -- 11 Ocak 2011; 0:01:05 >

3991 Mesaj
11 Ocak 2011; 0:08:07 

quote:

Lord of the Rings konusunda biraz duralim. Tamam kitabin yerini tutamaz ama yigidi oldur hakkini yeme. En azindan havayi yakalamaya calismislar, bir destansilik tadi vermislerdi.

Bilmiyorum bence de tam tersi. Kitaptan sonra film çok boş geliyor. Çok önemli karakterlerin olmayışı, mekanların tanıtılmaması hele uncut versiyonda bir mouth of Sauron faciası varki öff Allah'tan vizyondaki versiyonda çıkarmışlar orayı

846 Mesaj
11 Ocak 2011; 0:08:58 

Lord OF The Rings 'de ayrıca eksik bırakılan yerler de var, o da tamamen savaş filmi olmasın diye sanırım. Extented versiyonlarında gösteriyorlar bir kısmını.

Ama anlatılmak istenen de ortada zaten, bazı yapımlar olayları çarpıtacak kadar abartabiliyorlar.

109 Mesaj
11 Ocak 2011; 15:07:06 

ben iskender diyorum; ordusunu savaşarak ,hindistan a kadar götürmek
kolay olamasa gerek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luna167 -- 11 Ocak 2011; 15:08:07 >

istediğini söyleyen, istemediğini işitir.
hayat;siz başka planlar yaparken,başınıza gelendir.

5740 Mesaj
12 Ocak 2011; 23:58:11 

Kazikli voyvoda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1048 Mesaj
13 Ocak 2011; 8:52:06 

quote:

Orijinalden alıntı: KingofEvil

600 yıllık bir imparatorluğun temelini atmış olan GaziOsman
Alınması neredeyse imkansız olan İstanbul'u alan Fatih Sultan Mehmet.
Padisah olarak ise tabii ki de inanılmaz politik zekasıyla II. Abdülhamid.

Mustafa Kemal bana göre o kadar da büyük bir lider değildi.Nedeni ise koskocaman Osmanlı topraklarının çok azını alabilmiş olmasıdır
ve de önemli petrol kaynaklarımızı yabancılara kaptırmasıdır.

Sanki kaptırmasa bugün o petrolü çıkarabilcektik.

Söz dinleyen,kendini duyamaz.Friedrich Nietzsche.

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2011; 12:56:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Cem

Kazikli voyvoda

bu adamı dediğine inanmıyorum bu adam osmanlı ordusuna karşı çıkamayak kadar korkak olan tek komutan

3984 Mesaj
13 Ocak 2011; 14:24:30 

300, safsatanın önde gideni, ırkçı, bak şu etkenler olmasaydı biz onları yenip destan yazacaktık tarzı, ancak olayın aslını bilmeyenleri kandırmaya çalışırlar işte, açıkçası kötü bir film.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maximum_Carnage -- 13 Ocak 2011; 14:25:49 >

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2011; 18:20:22 

quote:

Orijinalden alıntı: Maximum_Carnage

300, safsatanın önde gideni, ırkçı, bak şu etkenler olmasaydı biz onları yenip destan yazacaktık tarzı, ancak olayın aslını bilmeyenleri kandırmaya çalışırlar işte, açıkçası kötü bir film.

film güzel bir film ama çok ırkçı bir film filmin ırkçılığı filmi sevilmez hale getiriyor

106 Mesaj
16 Ocak 2011; 8:41:30 

quote:

Orijinalden alıntı: BrutaL41

Türk olduğum için değil sadece böyle olduğu için söylüyorum.

Atatürk tabiki.

Neden mi? çünkü ülke o zaman en mükemmel yıllarını yaşamıyordu. Hatta çok çok kötü bir dönemdeydi. Bu dönemde tüm sorumlulukları alarak en mantıklı şekilde düşünerek ülkemizi , Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

Stratejileri sadece askeri alanda değil siyasi vb. alanlarda uygulayarak bize ne kadar mükemmel bir insan olduğunu göstermiştir.

türk devletini yine yüce türk milleti kurmustur.bunu tek kisiye maledemezsiniz.
hatta mahir kaynaga göre kurucusu osmanli derin devletidir.

106 Mesaj
16 Ocak 2011; 8:44:11 

en büyük komutan konusuna gelince, tartisilir. duygusal davranmak gerekirse 2. Mehmet benim gözümde .
ama katildigi 100 den fazla savasta yenilgi yüzü görmeyen Halid Bin Velid i de unutmamak gerekir

121 Mesaj
16 Ocak 2011; 23:26:05 

quote:

Orijinalden alıntı: KingofEvil

600 yıllık bir imparatorluğun temelini atmış olan GaziOsman
Alınması neredeyse imkansız olan İstanbul'u alan Fatih Sultan Mehmet.
Padisah olarak ise tabii ki de inanılmaz politik zekasıyla II. Abdülhamid.

Mustafa Kemal bana göre o kadar da büyük bir lider değildi.Nedeni ise koskocaman Osmanlı topraklarının çok azını alabilmiş olmasıdır
ve de önemli petrol kaynaklarımızı yabancılara kaptırmasıdır.

diğerlerinde haklısın ama 2. Abdülhamid de kesinlikle haklısın mükemmel bir lider. Her ne kadar halkımıza yan lış tanıtılsada

1428 Mesaj
17 Ocak 2011; 1:15:04 

II. Abdülhamit hakkında şunu söyleyemim:
Otto Von Bismarckın Abdülhamit hakkındaki sözü; (Alman İmaparatorluğunun Kurucusu)

''Dünyâda 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünyâ siyâsîlerindedir.''

Türk Savunma Sanayi Sayfası

4944 Mesaj
17 Ocak 2011; 11:25:10 

quote:

Orijinalden alıntı: destroyer39

@_fisico_

Ben herhangi bir karşılaştırma yapmıyorum, isim de söylemiyorum.

Sadece Mareşalliğin (cumhurbaşkanı ve general olmuş) bir kişide olmadığını söylüyorum.

Teşekkürler

Yine destroyerden çok güzel bir cevap. objektif bakış açınıza hayranım. Ben sizin nedemek istediğinizi tamolarak anladım ancak KALIPLAŞMIŞ düşüncelere bunu anlatamassınız. Bazı yazan Atatürkçü düşüncedeki arkadaşlar sizin Atatürkü tanıdığınız kadar ne tanıyorlar nede yüceltebiliyorlar.

Yazdıklarınız Sizi Yansıtır...

4944 Mesaj
17 Ocak 2011; 12:05:24 

Arkadaşlar bazı dürtülerinizle yazıyorsunuz malesef. Sank düşmanlık hisleri var bazı arkadaşların içlerinde. Bazı zamanları zamanın içinde düşünsek. Fatih Sultan Mehmet İn zamanı ile Atatürkün komutanlığı zamanını ve dünya siyasetini aynı kefede değerlendiremessiniz. Fatih Sultan Mehmet koskoca karşısında hemen hemen hiçbir devletin duramayacağı bir devletin başındaydı. Atatürk ün ise durumu tam tersidir neredeyse

Bunları göz önünde bulundurursanız iyi olur.

Bence Fatih Sultan MEHMET, Yavuz Sultan SELİM ve Halit bin Velid..

Halid Bin Velidi ve O zamanki orduyu küçümseyen arkadaşlar. öteki tarafı beceriksiz olarak nitelendirebilirsiniz ancak, öyle değil, ben bildiğim kadarıyla anlatayım siz yorumlarsınız.

O zaman savaş alanında genelde Osmanlının hilal taktiğinin tam tersi olarak tam savaşın ortasına girerlerdi. herkes sırtını birbirine dayayarak yaklaşık 100 kişilik bir grupla bile koskoca ordulara baya zarar verebiliyorlardı. Arakdan saldırı gelmediği durumlarda ve duruma göre gerçektende iyi bir taktik.

Tabi zaman içerisinde bazı şeyler değişebilir ancak bunu biraz içimizdeki nefret duygusu ile yorumlamayalım. Ayrıca siyasi deha olarak ve askeri yetenek olarak ikisininde bir arada bulnmasını bekleyemeyiz.

Bence Atatürk ün siyasi dehası daha ağır basıyordu.

Yazdıklarınız Sizi Yansıtır...

3366 Mesaj
17 Ocak 2011; 19:32:24 

Halid Bin Velid
stratejik zekası ve harp tekniği yüksek bir komutan.velhasılı zeki insan

COMINGSOON