- x
Soyadımızın nereden geldiği nasıl öğrenilebilir?
7 Cevap38902 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2509 Mesaj
22 Aralık 2010; 22:20:22 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Soyadımızın nereden geldiğini, niçin konulduğunu öğrenebileceğimiz resmi, güvenilir bir kaynak var mıdır? Yoksa illa aileyi tek tek araştıracak mıyız? Eğer öyleyse biraz zor...

Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme

691 Mesaj
22 Aralık 2010; 22:44:50 

Benim bildiğim soyadı kanununda herkes kendisine göre birşey almıştı.Kafasına göre yani ne istersen ona göre koyuyorlardı.

1934 yılında Soyadı Kanunu çıktı, her Türk kendine bir soyadı alacaktı. Herkes kendi soyadını kendisi seçtiği için insanların bütün gizli aşağılık duyguları ortaya çıktı. Dünyanın en cimrileri �eli açık�, dünyanın en korkakları �yürekli�, dünyanın en tembelleri �çalışkan� gibi soyadları aldılar. Bir mektup yazabilecek zamanda ancak imzasını atabilen bir öğretmenimiz kendisine�çevikel� soyadının almıştı. Irkçılığın yayıldığı günler olduğundan, özellikle Türklüğü karışık olanlar ırkçılığı anlatan soyadlarını kapışıyorlardı. Her türlü yağmada hep sona kaldığım için güzel soyadı yağmasında da sona kaldım. Bana, ortada böbürlenebileceğim bir soyadı kalmadığından, kendime �nesin� soyadını aldım. Herkes �nesin� diye çağırdıkça ne olduğumu düşünüp kendime geleyim istedim.�

Aziz Nesin.

Açtığın her yaradan, hesap soracak yaradan..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
22 Aralık 2010; 23:43:27 

Herkese ayrı ayrı soyadımı vermişler yoksa ailenin en büyüğü kimse ona soyadını verip akrabalık durumuna göre kişilere aynı soyadını vermiş olabilir mi?

Uzaklaştırılmış
23 Aralık 2010; 0:16:10 

babaannemin babasinin soyisminin nerden geldigini biliyorum; 6-7 dil bildigi icin DİLMAÇ :) babaannemde 2 tane biliyordu rahmetli, 1-2 tanede cat pat konusuyordu...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2509 Mesaj
23 Aralık 2010; 17:29:15 

Arkadaşlar çoğumuz soyadımızın nereden geldiğini bilmiyoruz. Daha açık bir deyişle nereden geldiğimizi, ne olduğumuzu bilmiyoruz. Ne kadar güzel değil mi? Belki de benim büyüklerim sadrazamdı, padişahtı kim bilir...

Uzaklaştırılmış
23 Aralık 2010; 21:13:01 

quote:

Orijinalden alıntı: F1SECO

Arkadaşlar çoğumuz soyadımızın nereden geldiğini bilmiyoruz. Daha açık bir deyişle nereden geldiğimizi, ne olduğumuzu bilmiyoruz. Ne kadar güzel değil mi? Belki de benim büyüklerim sadrazamdı, padişahtı kim bilir...

Nüfus müdürlüğünde tanıdığın varsa eğer her türlü öğrenebilirsin. Soyadı kanundan öncekine de ulaşılır, tabii işin içine lakaplar girince bir yerden sonra sağlıklı bilgiye ulaşman zorlaşır ancak 1800'lerin başına kadar rahatlıkla gidilebilir. Tabii tanıdığın yoksa seni geri gönderiyorlar.

5271 Mesaj
24 Aralık 2010; 13:44:16 

0

2509 Mesaj
24 Aralık 2010; 22:32:33 

quote:

Orijinalden alıntı: Le petit prince

Nüfus müdürlüğünde tanıdığın varsa eğer her türlü öğrenebilirsin. Soyadı kanundan öncekine de ulaşılır, tabii işin içine lakaplar girince bir yerden sonra sağlıklı bilgiye ulaşman zorlaşır ancak 1800'lerin başına kadar rahatlıkla gidilebilir. Tabii tanıdığın yoksa seni geri gönderiyorlar.

Bildiğim kadarı ile yok... Olsa iyi olurmuş, insanın soyunu bilmesi güzel bir şey.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » Soyadımızın nereden geldiği nasıl öğrenilebilir?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.219