IŞIK HIZI-İZAFİYET TEORİSİ-ZAMAN-KAVRAMININ OLMAMASI
45 Cevap3056 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

261 Mesaj
21 Aralık 2010; 22:56:29 

Arkadaşlar hemen hemen hepimizin bildiği einsteinın izafiyet teorisini üzerine tartışalım bir bilgi sayfası olsun istedim bu konuya dair bildiklerinizi yazarmısınız unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır. Öncelikle ben başlayayaım araştırma yaptım ve şu sonuca vardım bir madde ışık hızına çıktığında o madde için zaman kavramı kalmıyormuş yani örnek vermek gerekise ışık hızında 10 yıl boyunca uzayda dolaşsanız dünyaya geldiğinizde hiç yaşlanmamış olup gezintiye çıkmaya başladığınız zamandan hiçbir farkınız olmuyormuş ama tabi sn de 300.000 km ile yani ışık hızında giderseniz bunlar gerçekleşiyor mesela uzay aracına (sn de 300.000 km ile gidiyor varsayalım) binerken 15 yaşındasınız 10 yıl boyunca dolaştınız dünyaya döndünüz 25 yaşında olmanız gerekirken hala 15 yaşında oluyormuşsunuz bana çok ilginç geldi böyle bir şeyi paylaşmak istedim. Einstein ın izafiyet teorisine göre hızlanan cisimlerde zaman yavaş ilerliyormuş belki bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olup bizi bilgilendirecek olan vardır.
.

187 Mesaj
14 Ocak 2011; 2:25:43 

Bu konular hakkında hiç teknik bir bilgim yok ama kulaktan dolma şeylerle bu olayı bende biliyorum. Cidden çok ilginç bişey. Birde zaman boyut değiştirme ile ilgili şeyler duydum. Zaman grafikleri falan. Bu konunun çok fazla yorum almış olması gerektiğini tahmin ederdim aslında :))

Tam 35 İzmiR ;)

http://img708.imageshack.us/img708/3139/16486616822344322058910.jpg

816 Mesaj
14 Ocak 2011; 12:47:43 

iyide ışık hızında giderken uzayı nasıl göreceksinki ? hiç birşey göremezsinki gözün algılamaz hiç birşeyi o hızda :S yani o hızda giderken 10 sene napıcan ? su bile içemezsin xD

2396 Mesaj
14 Ocak 2011; 12:50:08 

ışık hızına ulaşmak mümkün olmadığından tartışmaya gerek yok Ulaşsak bile bize en yakın galaksiye gitmemiz 2,5 milyon yıl sürer.

Hergün vuruyom guru guru gubara - CeyhanPrensiGenco

1224 Mesaj
14 Ocak 2011; 13:38:17 

geçenlerde discovery de bi fizikçi uzay vakum yöntemi gibi bişeydn bahsetti. uzayda önündeki boşluğu vakumlama aynı zamanda arkasındaki alanı genişletme yöntemi ile ışık hızından 8 kat daha fazla hıza olanak sunduğunu falan anlattı bu bahsettği tasarım 2 gezengen arasını kısaltarak uzun mesafeler almaya yarayan bi sistem bu sistemin ileride gerçek olacağına inanıyorum yani anlayacağınız yıldızlara gitmek hayal olmayacak

125 Mesaj
14 Ocak 2011; 14:02:41 

quote:

Orijinalden alıntı: best of europe

Arkadaşlar hemen hemen hepimizin bildiği einsteinın izafiyet teorisini üzerine tartışalım bir bilgi sayfası olsun istedim bu konuya dair bildiklerinizi yazarmısınız unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır. Öncelikle ben başlayayaım araştırma yaptım ve şu sonuca vardım bir madde ışık hızına çıktığında o madde için zaman kavramı kalmıyormuş yani örnek vermek gerekise ışık hızında 10 yıl boyunca uzayda dolaşsanız dünyaya geldiğinizde hiç yaşlanmamış olup gezintiye çıkmaya başladığınız zamandan hiçbir farkınız olmuyormuş ama tabi sn de 300.000 km ile yani ışık hızında giderseniz bunlar gerçekleşiyor mesela uzay aracına (sn de 300.000 km ile gidiyor varsayalım) binerken 15 yaşındasınız 10 yıl boyunca dolaştınız dünyaya döndünüz 25 yaşında olmanız gerekirken hala 15 yaşında oluyormuşsunuz bana çok ilginç geldi böyle bir şeyi paylaşmak istedim. Einstein ın izafiyet teorisine göre hızlanan cisimlerde zaman yavaş ilerliyormuş belki bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olup bizi bilgilendirecek olan vardır.
.

bence zamandan bağımsız olmak imkansız örneğin güneş ışınları dünya'ya 8 saniye de geliyor.Onlarda ışık hızında .Ama Koyu yerle yazılan kısma katılıyorum.yani hız:yol/zaman förmülünden yola çıkarsak zaman yolu 300.000 yap, saniyeyi 1 yapman gerekiyor.zamanı 0 yaptığında hızın miktarı gibi birşey olmuyor.Bunlar lise mantığıyla düşündüklerim.Ama ileri düzey bilgilerde işin içine ne haltlar giriyor bilemem

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1224 Mesaj
14 Ocak 2011; 14:08:17 

quote:

Orijinalden alıntı: logarkapağı

bence zamandan bağımsız olmak imkansız örneğin güneş ışınları dünya'ya 8 saniye de geliyor.Onlarda ışık hızında .Ama Koyu yerle yazılan kısma katılıyorum.yani hız:yol/zaman förmülünden yola çıkarsak zaman yolu 300.000 yap, saniyeyi 1 yapman gerekiyor.zamanı 0 yaptığında hızın miktarı gibi birşey olmuyor.Bunlar lise mantığıyla düşündüklerim.Ama ileri düzey bilgilerde işin içine ne haltlar giriyor bilemem

senin yazdığın denklem mekanik fizik için geçerli zaten bu anlatılanlar quantum fiziği ile ilgili yani o denklem burada geçmez ayrıca günek ışınları dünyaya 8 saniyede değil 8.5 dakikada ulaşır

125 Mesaj
14 Ocak 2011; 14:12:14 

quote:

Orijinalden alıntı: oGuxXx*

senin yazdığın denklem mekanik fizik için geçerli zaten bu anlatılanlar quantum fiziği ile ilgili yani o denklem burada geçmez ayrıca günek ışınları dünyaya 8 saniyede değil 8.5 dakikada ulaşır

iyi ki beni durdurdun Az kalsın 2 dakika da Einstein'ı yerle bir ediyordum

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3068 Mesaj
14 Ocak 2011; 15:55:07 

Size bir soru, ışık yavaşlatılabilir mi?

457 Mesaj
14 Ocak 2011; 15:57:58 

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Havalı, havasız ortamda bile hız fark ediyor. Yavaşlatılabiliyor.

256 Mesaj
14 Ocak 2011; 16:11:31 

Işık hızına çıkan cisim için zaman kavramı yok olmuyor. Sadece yavaşlıyor. Fakat ışık hızına çıkmak şuan bilinen fizik gerçeklerinde imkansız. Yani, teknik olarak imkansız değil, doğa açısından imkansız =)

Şöyleki; Bir cisim hareket etmeye başladığında, sahip olduğu kütle değişmeye başlar. Hızlandıkça değişen kütleye cismin rölativistik kütlesi diyoruz. Bu bağıntı ise şu şekilde işliyor, M = m x 1/√(1-v²/c²). Yani, rölativistik kütle, cismin sahip olduğu durgun (yani gerçek) kütlenin "gama" formülü ile çarpılmasıdır. Gama formülü yukarıdaki çarpımın sağındaki formül. Burada v: cismin sahip olduğu anlık hız, c: ışık hızı. Bu formülden gittiğimizde, cisim ışık hızına çıkarsa, yani v=c olursa M = m/0 oluyor. Yani cismin kütlesi sonsuza ulaşıyor. Böyle bir şey mümkün olmadığı için ışık hızın çıkmak mümkün değildir.

Madem böyle, "ışık nasıl oluyorda ışık hızında gidebiliyor?" sorusu akıllara geliyor bu sefer. Doğada, kütlesiz bir oluşum mümkün değil gibi geliyor fakat var. Işık fotonlardan oluşuyor. Foton, kütlesiz bir oluşum ve bu sayede ışık hızında gidebiliyor.

Bunların dışında, ışık hızında zamanın genleşmesi ise şu şekilde işliyor. Yine yukarıdaki gibi T = γ x t bağıntısı ile bulunur. Yine gama ile ölçülen zamanın çarpılmasıdan, sahip olduğumuz hızdaki zamanı öğreniyoruz. Aynı bağıntı geçerli olduğu için ışık hızında bu sefer zaman sonsuza gidiyor. Yine ışık hızına çıkmak mümkün değil. Fakat ufak bir hesap yapalım ve neler oluyor görelim =)

T = γ x t
0,85c hızında giden bir aracımız olsun. Yani 255.000km/sn.
T = 1/√1-v²/c² x t
T = 1/√1-0.7225 x t
T = 1/√0.2775 x t
T = 1/0.526 x t
T = 1.9 x t

Görüldüğü üzere yaklaşık yarı yaroya bir zaman genleşmesi oluştu. t yerine 10 yıl yazarsak, T = 19 yıl oluyor. Yani 0,85c hızındaki araçta geçen zaman 10 yıl iken, dünyada 19 yıl geçiyor.

218 Mesaj
5 Mayıs 2011; 15:44:20 

Einstein “Özel İzafiyet Teorisi” iki kabule dayanmaktaydı:
1) İzafiyet prensibi olarak bilinen düzgün hareketin izafi olması;
2) Düzgün harekette ışığın hızı her doğrultuda aynı olması. Bu her iki postülat Michelson-Morley tarafından yapılan ve diğer deneylerle de gözlenmiştir. Buna göre ışık kaynağına yaklaşan veya ondan uzaklaşan için ışık hızları, her ne kadar kaynağa doğru koşan daha büyük bir ışık hızı beklerse de, aynıdır. Buna göre ışığa yetişmek için hareket eden bir kimseden, ışık kendi sabit hızı ile kaçacaktır. Sonuç olarak hiçbir cisim ışıktan hızlı hareket edemez. (vikipedia dan alıntıdır)

Kırmızı ile yazılan kısımdan anlaşılan ışık hızına yetişmek imkansızdır. Çünkü siz ne kadar hızlı hareket etsenizde ışığın size göre hızı sabit olacaktır diyor

2278 Mesaj
5 Mayıs 2011; 15:59:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Shadow_catcher

Işık hızına çıkan cisim için zaman kavramı yok olmuyor. Sadece yavaşlıyor. Fakat ışık hızına çıkmak şuan bilinen fizik gerçeklerinde imkansız. Yani, teknik olarak imkansız değil, doğa açısından imkansız =)

Şöyleki; Bir cisim hareket etmeye başladığında, sahip olduğu kütle değişmeye başlar. Hızlandıkça değişen kütleye cismin rölativistik kütlesi diyoruz. Bu bağıntı ise şu şekilde işliyor, M = m x 1/√(1-v²/c²). Yani, rölativistik kütle, cismin sahip olduğu durgun (yani gerçek) kütlenin "gama" formülü ile çarpılmasıdır. Gama formülü yukarıdaki çarpımın sağındaki formül. Burada v: cismin sahip olduğu anlık hız, c: ışık hızı. Bu formülden gittiğimizde, cisim ışık hızına çıkarsa, yani v=c olursa M = m/0 oluyor. Yani cismin kütlesi sonsuza ulaşıyor. Böyle bir şey mümkün olmadığı için ışık hızın çıkmak mümkün değildir.

Madem böyle, "ışık nasıl oluyorda ışık hızında gidebiliyor?" sorusu akıllara geliyor bu sefer. Doğada, kütlesiz bir oluşum mümkün değil gibi geliyor fakat var. Işık fotonlardan oluşuyor. Foton, kütlesiz bir oluşum ve bu sayede ışık hızında gidebiliyor.

Bunların dışında, ışık hızında zamanın genleşmesi ise şu şekilde işliyor. Yine yukarıdaki gibi T = γ x t bağıntısı ile bulunur. Yine gama ile ölçülen zamanın çarpılmasıdan, sahip olduğumuz hızdaki zamanı öğreniyoruz. Aynı bağıntı geçerli olduğu için ışık hızında bu sefer zaman sonsuza gidiyor. Yine ışık hızına çıkmak mümkün değil. Fakat ufak bir hesap yapalım ve neler oluyor görelim =)

T = γ x t
0,85c hızında giden bir aracımız olsun. Yani 255.000km/sn.
T = 1/√1-v²/c² x t
T = 1/√1-0.7225 x t
T = 1/√0.2775 x t
T = 1/0.526 x t
T = 1.9 x t

Görüldüğü üzere yaklaşık yarı yaroya bir zaman genleşmesi oluştu. t yerine 10 yıl yazarsak, T = 19 yıl oluyor. Yani 0,85c hızındaki araçta geçen zaman 10 yıl iken, dünyada 19 yıl geçiyor.

Usta sen ne yaptın ya beynim döndü bu yazıyı okudum ya 1 hafta kafam kendien zor gelir.

36 Mesaj
7 Mayıs 2011; 17:46:43 

Merhaba öncelikle bu gibi olayları merak ediyorsan ilgini çekicek bir sürü kitap var örneğin bir tanesini söylim
zamanın daha kısa tarihi (stephen hawking), zamanın kısa tarihi(stephen hawking), İzafiyet teorisi (albert einstein yazar) bu gibi kitapları alıp okuya bilirsin ben bunlardan 2 tanesini okudum.zamanın daha kısa tarihi ve izafiyet teorisi, albert einstein'nin kendi yazdığı kitap bana ağır geldi ama stephen hawking in yazdığı kitap süperdi.Almanı tavsiye ederim. Bu arada diyorsun ya 10 sene ışık hızında gitsem sen ışık hızında gitmeye başladığın anda senin için zaman durur.Ve sonsuza kadar gidersin.Yani kitaplardan çıkarımım bu mesela zamanın daha kısa tarihi kitabından örnek vermek istiyorum örneğin atıyorum jüpiterin uzaklığı bizden 2 ışık yılı.Bizim ışık hızında giden bir makineye binip gitmeye başladığımız anda dünya üzerinde 2 sene değil yüzyıllar geçiyor ve neye göre ışık yılı ve aynı zamanda einstein hiçbir maddenin ışık hızında gidemeyeceğini de ispatlamıştır.Kütlesi olan hiçbir şey! ışık hızında gidemez ve hatta bunu biz lise 4 konusu olarak da fizik dersinde ispatlamıştık hoca tahtaya yazmıştı istersen sana bunların taranmışını atabilirim :D
Örneğin şunu söylemeyi unuttum ben küçükken albert einstein fuarı vardı :D ona gitmiştim daha küçüktüm bu konuyla ilgili baya birşeyler vardı.Ve ışık saatlerini araştır.Bunlar senin izafiyet teorisini daha iyi anlamanı sağlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aabluka -- 7 Mayıs 2011; 17:49:45 >

369 Mesaj
7 Mayıs 2011; 19:03:38 

Aynştan , ışık hızına ulaşmak imkansız ancak ışık hızına yaklaşabilirler demişti ..Bu konuda eğer böyle bir kavram olmasaydı ne değişebilirdi ki?

makyajı akıyor farkının herkesleşiyorsun.

36 Mesaj
7 Mayıs 2011; 21:27:57 

merhaba last feredom kardeşim ışık hızına ulaşmak imkansız deil zaten ışık ışık hızında gidiyor sadece madde olan ve kütlesi olan nesne yada nesnenelerin ışık hızında gitmesi imkansız.Peki kardeşim yerçekimi kavramı olmasadı fizik de çoğu denklem yada açıklamalar nasıl yapılabilirdi tabikide hayatımız yine devam ederdi ama çoğu şeyi açıklayamazdık.

1391 Mesaj
8 Mayıs 2011; 0:45:10 

sürtünmesiz ortamda yani uzayda en hızlı uzay aracımız saniyede 8 km hızla gidiyor yeni geliştirilen teknoloji ile saniyede yaklaşık 28 km hızla gidecek.

yani 300.000 km/saniye hızla ulaşmak yakın zamanda çok mümkün değil.

ayrıca aklıma geldikçe beynimi boşluğa düşüren bir şey var. bildiğiniz, inandığınız tüm değerleri devre dışı bırakarak cevaplayın, sadece mantığınızla;

Sonsuz boşluk kavramı hakkında ne düşünüyorsunuz? yani tamam evrenin belli noktalarını biliyoruz. ya ötesi? git git nereye kadar? ve her şey nereden geldi?

bu sorunun cevabını (en azından şimdiki hayatımızda) öğrenmemiz mümkün değil biliyorum. ama siz bu soru aklınıza gelince ne hissediyorsunuz merak ediyorum.

345 Mesaj
8 Mayıs 2011; 1:17:55 

insanı falan geçtimde,moleküler boyutundaki objeleri ışığın içine sokarak seyahet ettirsek,amaca ulaşmış olurmuyuz,yani ışık araç olucak saçma bi teori ama?

PSN:mertkender

Uzaklaştırılmış
38 gün cezanın,
37 gün 15 sa. 5 dk. kadarı kaldı.
8 Mayıs 2011; 10:33:17 

Mesajim bulunsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

256 Mesaj
18 Mayıs 2011; 2:21:26 

@flava, öncelikle şunu belirtmekte fayda var, uzay sürtünmesiz ortam değildir. Son derece seyrek bir ortamdır fakat tamamen sürtünmesiz değildir. Birim boşluğa düşen parçacık sayısı, dünyadaki atmosfere göre oldukça düşük. Bu yüzden sürtünmesiz kabul ediliyor. Sorularına geçersek, big bang teorisinden haberin vardır mutlaka. Şuanlık teori düzeyinde kaldığı için evrenin kesinlikle nasıl oluştuğunu bilemiyoruz. Bu konuyla alakalı en kaliteli görsellerden biri de şudur;

0

@punkandroll, objelerin büyük veya ufak veya çok ufak kütleli olması bir şeyi değiştirmiyor. Ufak molekül dediğinin de kütlesi var ve kütlesi olan hiç bir madde ışık hızına ulaşamaz.

187 Mesaj
19 Mayıs 2011; 0:03:22 

quote:

@flava, öncelikle şunu belirtmekte fayda var, uzay sürtünmesiz ortam değildir. Son derece seyrek bir ortamdır fakat tamamen sürtünmesiz değildir. Birim boşluğa düşen parçacık sayısı, dünyadaki atmosfere göre oldukça düşük. Bu yüzden sürtünmesiz kabul ediliyor. Sorularına geçersek, big bang teorisinden haberin vardır mutlaka. Şuanlık teori düzeyinde kaldığı için evrenin kesinlikle nasıl oluştuğunu bilemiyoruz. Bu konuyla alakalı en kaliteli görsellerden biri de şudur;

0

@punkandroll, objelerin büyük veya ufak veya çok ufak kütleli olması bir şeyi değiştirmiyor. Ufak molekül dediğinin de kütlesi var ve kütlesi olan hiç bir madde ışık hızına ulaşamaz.

peki kütlesi olan hiç bişey neden ışık hızına ulaşamıyor ?

Tam 35 İzmiR ;)

256 Mesaj
19 Mayıs 2011; 20:01:39 

quote:

Orijinalden alıntı: JiOxP

peki kütlesi olan hiç bişey neden ışık hızına ulaşamıyor ?

Einstein'ın çalışmalarıyla bulunan sonuçlar bunlar. Yapılan deneyler sonucunda E = mc² formülü ve görelilik kuramının formülü ve yukarıda anlattığım formül olan γ bağıntısından bulunur. Konunun teorik bilgi kısmı şu şekilde;

Evrendeki (yani bizim uzayımızdaki) her madde, hareket hızına bağlı olarak çeşitli değişimlere uğruyor. Cisim hız kazandıkça kütleisnde artış meydana geliyor. Bunun sebebi çözülebilmiş değil, doğanın kanunu diyelim. Aynı zamanda, hızlandıkça zamanı da büküyor cisim.

Formül şu:
M = 1/√1-v²/c² x m

0.85c hızında hareket edern bir cismin kütlesi;

M = 1/√1-0.7225 x m
M = 1/√0.2775 x m
M = 1/0.526 x m
M = 1.9 x m

Yani yaklaşık 2 katına çıkıyor. Aynı bağlantıdan zamanı bükmesi de bulunabiliyor. Buradaki formülde c, ışık hızı, v, cismin hızı. Görüldüğü üzre v=c olursa formülde 1/0 belirsizliği meydana geliyor. Bunun limiti ise sonsuza gittiği için, teorik olarak ışık hızına çıkan bir maddenin kütlesi sonsuza ulaşıyor. Fakat böyle bir şey mümkün olmayacağı için kütlesi olan maddelerin ışık hızına ulaşması imkansız.

1391 Mesaj
25 Mayıs 2011; 0:18:12 

Bing bang sadece bir teori, bütün evrenin bir supriz yumurtadan çıkmış olabilecegi ihtimali kadar...

Tamam bigbang yani büyük patlama oldu diyelim. Onca şey oraya nasıl geldi? Kim getirdi? Tabi ki bunun cevabını kimse veremez. Benim asıl merak ettigim felsefi yönü. Yani nereye gitsen boşluk. Sınır yok. Çok acayip...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fLaVa -- 25 Mayıs 2011; 0:19:59 >

1619 Mesaj
25 Mayıs 2011; 0:55:01 

quote:

Einstein'ın çalışmalarıyla bulunan sonuçlar bunlar. Yapılan deneyler sonucunda E = mc² formülü ve görelilik kuramının formülü ve yukarıda anlattığım formül olan γ bağıntısından bulunur. Konunun teorik bilgi kısmı şu şekilde;

Evrendeki (yani bizim uzayımızdaki) her madde, hareket hızına bağlı olarak çeşitli değişimlere uğruyor. Cisim hız kazandıkça kütleisnde artış meydana geliyor. Bunun sebebi çözülebilmiş değil, doğanın kanunu diyelim. Aynı zamanda, hızlandıkça zamanı da büküyor cisim.

Formül şu:
M = 1/√1-v²/c² x m

M = 1/√1-0.7225 x m
M = 1/√0.2775 x m
M = 1/0.526 x m
M = 1.9 x m

Yani yaklaşık 2 katına çıkıyor. Aynı bağlantıdan zamanı bükmesi de bulunabiliyor. Buradaki formülde c, ışık hızı, v, cismin hızı. Görüldüğü üzre v=c olursa formülde 1/0 belirsizliği meydana geliyor. Bunun limiti ise sonsuza gittiği için, teorik olarak ışık hızına çıkan bir maddenin kütlesi sonsuza ulaşıyor. Fakat böyle bir şey mümkün olmayacağı için kütlesi olan maddelerin ışık hızına ulaşması imkansız.

Bu formüle göre ışığın da ışık hızında olmaması gerekmez mi? Maddeler de sıkıştırılmış yüksek enerjiden oluşuyor. Fotonlar da madde tanecikleri kadar yoğun olmasa da enerji parçacıkları. Yani kütleleri olmak zorunda değil mi?

Kimilerini boğan deniz, kimilerine yeni kıtalar gösterir.

10490 Mesaj
25 Mayıs 2011; 1:07:28 

Bir cisim hızlandıkça zaman onun için göreceli(izafi) olarak yavaşlar.
Sebebi de şudur: Bir cisim ne kadar hızlı giderse gitsin(örneğin ışık hızına %99 oranında yaklaşsın) "ışık" o cismin yanından aynı yönde yine saatte 300bin km/h ile geçer.
Yani bir otomobil düşünün 200km/h ile gidiyor, yanından geçen araç 220 ile gidiyorsa o otomobilin içindekiler yanından geçen aracı 20 ile gidiyor gibi görür ama ışık yine 300bin ile geçiyor gibi görünür bu da kalan tek sabit olan zamanı değişken hale getirir.

Burada hız göreceli olarak artmıştır, yol sabittir kalan tek sabit olan zaman bükülerek küçülür.

Yani seni bi uzay aracına bindirip ışık hızına çok yakın bir hızla fırlatsak o uzay aracının içine bir de saat koysak...
Sen o saate göre uzayda 1 yıl kalıp dünyaya döndüğünde dünya da 5 belki 10 yıl geçmiş olacaktır.
Yani sen hızlı olduğun için zaman sana göre(rölativite) yavaş akmıştır.

Uzay/zamanı 2 şey büker.
1. Hız
2. Yer çekimi

Yer çekimi uzay düzlemini büktüğü için ışık bükülen o düzlemde daha çok yol katedeceği için daha yavaş yol almış gibi olur ve zaman yer çekimi arttıkça yavaşlar.

Bu nedenle yörüngedeki gps uydularındaki saatler sapmalı olarak ayarlanır çünkü yer çekiminin zamanı saptırması dünya ile yörüngede küçük farklar ortaya çıkartır bu da o cismin o saate göre yanlış konumda olmasını doğurur hesaplamalarda.

Bir de hiçbir cisim ışık hızında hareket edemez, ışık hızına çıkan cisim enerjiye dönüşür E=m.c^2 enerjiye dönüşen cismin kütlesi m, c ışık hızı, E ise enerjidir bu denklemde.

edit: bir de karadelik mevzusu var...
Karadeliğe siyah diye delik deniyor zanneder bazıları ancak karadelik hakkatende uzayda bir yırtıktır.
Şöyle ki ışık dalgalarını uzay denen buz pisti gibi dümdüz bir yüzey üstünde yuvarlanan bilyeler olarak hayal edin...
Karadelik öyle bir kütleyle uzayı büker ki(ya da kırar) uzayda bir delik oluşturur.
O yuvarlanarak hareket eden ışık dalgaları karadeliğe cumburlop diye girer çünkü uzayda ilerleyecek bir mekanı yırtmıştır karadelik var olan kütlesiyle.
Kütle belli ölçülerde uzayı büker ancak karadelik deler uzayı.

Bu nedenle boyut olmayan yerde zamandan söz etmek mümkün olmadığından karadeliğin içinde zaman kavramı işlemez.

Zaten kütle uzayı bükmeseydi yer çekimi denen şey olmazdı.

Foton ve diğer atomaltı parçacıkların fiziği çok daha farklı olmakla beraber orada astrofizik işlemez, bu iki fizik dalı diyelim zaten ortak paydada bazı şeyleri açıklamak için yırtınıyor şu anda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 25 Mayıs 2011; 1:18:06 >

Bronz-Elmas arası çok uygun fiyata eloboost yapılır.

437 Mesaj
25 Mayıs 2011; 1:26:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Einstein

Bu formüle göre ışığın da ışık hızında olmaması gerekmez mi? Maddeler de sıkıştırılmış yüksek enerjiden oluşuyor. Fotonlar da madde tanecikleri kadar yoğun olmasa da enerji parçacıkları. Yani kütleleri olmak zorunda değil mi?

Hocam öyle bir soru sormuşsunuz ki fizik de zaten bunu bulmaya çalışıyor. Bazen kütlesi var bazen yok deniyor vb.
Cevabı yok kısaca.
Geç vakit olduğundan detaya giremiyorum.

256 Mesaj
25 Mayıs 2011; 3:05:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Einstein

Fotonları enerji parçacığı olarak tanımlamanız mümkün değil. Enerjiye sahip olmak ile enerjiden oluşmak aynı şeyler değildir. Fotonlar kütlesizdir. Fizik bunu bulmuştur, muamma olan bir şey yoktur.

10490 Mesaj
25 Mayıs 2011; 12:22:28 

Fotonlar atom altı yapılardır.
Ne tam bir enerji ne de kütledir. Kuantondur.
Bunun gibi graviton vb parçacıklarda var.
Daha önce söylediğim gibi kuantum fiziği ile astrofiziğin teorilerini birleştirip genel bir kuram oluşturmak için çalışılıyor günümüzde. Birkaç fikir var ama net bir şey yok ortada henüz.

187 Mesaj
26 Mayıs 2011; 4:43:06 

quote:

Formül şu:
M = 1/√1-v²/c² x m

M = 1/√1-0.7225 x m
M = 1/√0.2775 x m
M = 1/0.526 x m
M = 1.9 x m

çok teşekkürler. sanırım kütlesi olan hiç bişey ışık hızına çıkamaz dedikleri şey biraz kaba taslak söylenmiş bişey. peki ışık hızında gidilirse. boyut değişimi ileri zamanamı olur yoksa geçmişemi gidilir ?

Tam 35 İzmiR ;)

10490 Mesaj
26 Mayıs 2011; 11:50:29 

quote:

çok teşekkürler. sanırım kütlesi olan hiç bişey ışık hızına çıkamaz dedikleri şey biraz kaba taslak söylenmiş bişey. peki ışık hızında gidilirse. boyut değişimi ileri zamanamı olur yoksa geçmişemi gidilir ?

Işık hızında gidilince izafi olarak zaman durur, yani ışık hızında yol alan bir cisim zaman kavramını yitirir.
Işık hızına yakın bir hızla seyehat ederseniz geleceğe gidilmiş olur. Çünkü sizin için geçen 1saat, uzaydaki herhangi bir mekan için onlarca saat olabilir.

1 Mesaj
26 Mayıs 2011; 22:25:09 

bir örnekte ben vereyim..

bir kafede güzel bir kızla neşeli bir sohbet ettiğinizi düşünün.. 2-3 hatta 4 saat geçtiğini biri size söylese ne çabuk geçti daha yeni gelmiştik? diye düşünmeden edemezsiniz.. şimdi tam tersi bir durumu düşünelim aynı mekanda çirkin bir kızla sohbet etmeye çalıştığınızı düşünün.. 10 dk sanki saatlermiş gibi gelir..Benim düşünceme göre izafiyette buna bağlı birşey.. mesela otobüste hayallere dalıp ineceği durağı kaçıran çok olmuştur.. size 10 saniye daldınız gibi gelir ama en az 5 durak geçmiştir yanlışmıyım? ( bana çok oldu ) rüyada da böyledir bilim adamları bir rüya en fazla 8 saniye içinde gerçekleşir demiştir.. ama rüyayı gören için saatler boyu devam etmiş gibi gelir.. benim düşüncem ışık hızında bu dünyada tek birşey olduğudur oda düşünce.. hayal ve rüya örneğide bunu kanıtlar yanlışmıyım?

256 Mesaj
26 Mayıs 2011; 23:01:24 

@Jioxp, bu konuda net olarak bilinen bir şey yok. Yani "zaman durur" veya "geleceğe gidersin" gibi söylemlerde bulunmak mümkün değil. Teoriler zamanın duracağı yönünde. Fakat ortada bir kanun yok.

@Artless, bu biraz işin metafizik boyutu sayılır. Yani anlattığınız durumu babam da demişti bana. Fakat bu şekilde işlemiyor doğa.

187 Mesaj
27 Mayıs 2011; 10:06:10 

çok teşekkürler. aklıma çok acayip şeyler geliyor. Zaman dalgaları ışık hızına yakın bi süraat ile gidildiğinde boyut atlanıyosa bunun adı bir yerden bir yere ışınlanma gibi bir anlama gelmezmi ?

boyut atlanılacağı için ışık hızındanda daha hızlı gitmek mümkün gibime geliyor. Yani bi zaman dalgasından diğerine kontrollü gidilirse bu dediğim sizce mantıklımıdır. bununla ilgili herhangi bi açıklama var mı ?

Bu konu hakkında bilimsel formülsel bir bilgim yok.

Tam 35 İzmiR ;)

256 Mesaj
27 Mayıs 2011; 22:15:30 

Zaman dalgası olarak tanımlamak pek mümün değil aslında zamanı. Dediğiniz durumu inanın ben de bilmek isterdim fakat, bu soruya fizik bile cevap veremiyor henüz. Şu şekilde bir şey olabilir, paralel evren denen bir teori var. Bu teoriye göre, hayatınızda karşınıza gelen tercihlerin bütün olasılıklarını başka paralel evrenlerde yaşıyorsunuz. Yani örneğin şuanda saçlarınız 3 numara iken, başka bir paralel evrende omzunuza kadar uzun.

32 Mesaj
28 Mayıs 2011; 1:34:39 

quote:

Bilimsel makaleler bulunan bir sitede okumuştum sanırım.
Şöyleki;
Işık hızında ilerlediğimizde zaman duruyor.
Işık hızına yaklaştığımızda geleceğe gidiyoruz. Yukarıdaki üyemizinde sizin sorunuzu verdiği cevap gibi.
Okuduğuma göre ise,ışık hızını geçmemiz durumunda (labaratuvar ortamında ışık hızı birçok kez geçildi) geçmişe gidiyoruz.
Sebebi ise ışık hızını geçtiğimizde görüntüler bizi geriden takip ediyor.
Yani eğer ki a noktasından b noktasına giderken ışık hızını geçerseniz , geçmişe gideceğinizden,görüntüyü geriye doğru izleyeceğinizden, o anda kendinizi biraz önceki halinizde a noktasından b noktasına giderken izlersiniz.Ve bu söyleceğim biraz saçma ama yazılana göre eğer izlediğiniz görüntünüzün o an yanına gidebilirseniz,onunla el bile sıkışabilirsiniz.(buna inanmiyorum :)
Bence forumdaki bu konuda bilgili ve bu konuya ilgisi olanlarda tartışmaya daha fazla katıldığı halde, konu daha eğlenceli bir hal alacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxtugraxx2 -- 28 Mayıs 2011; 1:38:26 >

187 Mesaj
28 Mayıs 2011; 7:09:34 

Birde şunu düşünelim. 100 - 150 sene içerisinde teknoloji kornuç derecede gelişti. bundan 150 sene sonra nerelere ulaşır düşünün. Yani 150 sene sonra gelişen teknoloji ve fizik biliminin doğuracağı deneylerle bence bu zaman kavramını daha iyi kavranılacağı aşikar. Yanlız bunu düşününcede aklıma şu soru takılıyor

eyer gelecekteki insanlar geçmiş veya geleceğe gitme yollarını bulacaksalar bizim zamanımıza gelmeleri olası değilmidir. Ve eyer geçmişe gelirlerse geleceği değiştirme imkanlarıda vardır :D

Birde şunu sormak istiyorum eyer ışık hızına yaklaşıldıkça zaman daha hızlı ilerliyorsa
- hız, yol ve zaman dikkate alınırsa zaman hızlanacağına göre yolun kısalması gerekmezmi ? Bu sayedede normalden çok daha hızlı ulaşım sağlanılmış olmazmı?

Çok enteresan

Tam 35 İzmiR ;)

1391 Mesaj
15 Haziran 2011; 2:03:04 

bir de merak ettiğim bir konu var;

malum big bang teorisi var, her şeyin başlangıcı. her ne kadar teoride olsa temelde bilime ters düşen bir durum. madde yoktan kendi kendine var olamaz. büyük patama oldu varsayalım peki o kütle oraya nerden geldi? cidden inancınız ne olursa olsun her şey nasıl oluştu sorusu insanın kafasını karıştırıyor.

1224 Mesaj
15 Haziran 2011; 12:11:15 

quote:

Orijinalden alıntı: fLaVa

bir de merak ettiğim bir konu var;

malum big bang teorisi var, her şeyin başlangıcı. her ne kadar teoride olsa temelde bilime ters düşen bir durum. madde yoktan kendi kendine var olamaz. büyük patama oldu varsayalım peki o kütle oraya nerden geldi? cidden inancınız ne olursa olsun her şey nasıl oluştu sorusu insanın kafasını karıştırıyor.

hocam fizikçiler uzayda küçük partiküllerin biraraya gelerek bu patlamayı oluşturduğunu, yani yoktan var olma durumunun olmadığını açıklıyor ancak sizinde dediğiniz gibi bu bir teori

3325 Mesaj
15 Haziran 2011; 12:48:19 

Evrenin sonunun olup olmadığını soran bir arkadaş olmuş. Ben olayın fiziki boyutunu anlatmaya çalışayım.
Şu an evren hakkında bilinenlere göre evrenimiz ışıktan daha hızlı bir şekilde genişliyor. Yani bunun anlamı ışık hızını geçmediğimiz sürece (ki daha önceki mesajlarda bu bir çok kez yazılmış) evrenin sonuna ulaşmamız şu anki bilgilere göre mümkün değil.

3956 Mesaj
15 Haziran 2011; 17:13:05 

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Bırak yavaşlatmayı, pakette bile saklıyorlar ışığı

505 Mesaj
16 Haziran 2011; 0:39:45 

quote:

Orijinalden alıntı: best of europe

.

yanlış biliyorsun açıklıyayım.
teoriye göre eğer ışık hızının üstünde bi hızla hareket edersen zaman senin için daha yavaş geçer. yani 15 yaşında uzaya gidip ışık hızında 10 yıl dolaşırsan gerçek zamanda, aslında geldiğinde 18 yaşlarında olursun.
zaman dünyadaki biri için 10 yıl geçmiştir.senin için ise 3 yıl.

3325 Mesaj
16 Haziran 2011; 1:38:06 

quote:

Orijinalden alıntı: furer

yanlış biliyorsun açıklıyayım.
teoriye göre eğer ışık hızının üstünde bi hızla hareket edersen zaman senin için daha yavaş geçer. yani 15 yaşında uzaya gidip ışık hızında 10 yıl dolaşırsan gerçek zamanda, aslında geldiğinde 18 yaşlarında olursun.
zaman dünyadaki biri için 10 yıl geçmiştir.senin için ise 3 yıl.

Hocam siz de yanlış biliyorsunuz.
İşin aslı ışık hızının üstüne çıkmam şu an bilinen fizik kurallarına göre mümkün görünmüyor.
Sizin bahsettiğiniz zaman bükülmesi olayı ışık hızına yaklaşıldığında meydana geliyor.
Atıyorum 0,95c hız ile giden bir araçla Güneş Sistemi'mize 25,3 ışık yılı uzaklıkta bir yıldız olan Vega'ya gidip gelmek araçta bulunan bizim için 5 sene sürerken, bizi dünyada bekleyenler için belki de 60 sene sürecek.

1391 Mesaj
16 Haziran 2011; 1:43:34 

quote:

Orijinalden alıntı: oGuxXx*

hocam fizikçiler uzayda küçük partiküllerin biraraya gelerek bu patlamayı oluşturduğunu, yani yoktan var olma durumunun olmadığını açıklıyor ancak sizinde dediğiniz gibi bu bir teori

yoktan var olma yok diyorsun da hocam o partiküller nerden geldi?

505 Mesaj
16 Haziran 2011; 23:56:59 

quote:

Orijinalden alıntı: jedi_master

Hocam siz de yanlış biliyorsunuz.
İşin aslı ışık hızının üstüne çıkmam şu an bilinen fizik kurallarına göre mümkün görünmüyor.
Sizin bahsettiğiniz zaman bükülmesi olayı ışık hızına yaklaşıldığında meydana geliyor.
Atıyorum 0,95c hız ile giden bir araçla Güneş Sistemi'mize 25,3 ışık yılı uzaklıkta bir yıldız olan Vega'ya gidip gelmek araçta bulunan bizim için 5 sene sürerken, bizi dünyada bekleyenler için belki de 60 sene sürecek.

doğru orda yanlış anlatmışım. doğrusu senin de dediğn gibi ışık hızına yaklaştıkça demek daha doğru olur. zaman olayını zaten sende aynı şekilde açıklamışsın

412 Mesaj
17 Haziran 2011; 7:46:20 

bulunsun

1224 Mesaj
17 Haziran 2011; 9:46:21 

quote:

Orijinalden alıntı: fLaVa

yoktan var olma yok diyorsun da hocam o partiküller nerden geldi?

benim bahsettiğim durum big bang teorisi için geçerli. Ancak sorduğun soruya şöyle bi cevap verebilirim. Başlangıçta yokluğun var olduğunu nerden biliyorsunuz? İlla uzay yoktan mı var olacak? Ya her zaman varsa? İnsan beyninin kabul etmeyeceği o kadar çok şey var ki... Tabi bu bnm görüşüm.
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı Özel » IŞIK HIZI-İZAFİYET TEORİSİ-ZAMAN-KAVRAMININ OLMAMASI
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.109