Şimdi Ara

Android 2.3, Samsung Galaxy S'e port edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
7.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Google'ın resmi lansmanını kısa bir süre önce yaptığı Gingerbread kod adlı Android 2.3 işletim sistemi için kaynak kodlarını yayınlamasıyla birlikte geliştiricilerin çalışmaları hız kazandı. İlk olarak Nexus S ile tanıtılan Android 2.3 için tahmin edildiği gibi oldu ve Galaxy S modeli için port çalışmaları hızlı başladı. Bilindiği üzere Google'ın kendi markasını taşıyan Nexus S isimli telefon Samsung tarafından üretilirken, pek çok açıdan Güney Koreli firmanın diğer telefonu Galaxy S'ten izler taşıyor.

XDA Developers'tan Supercurio rumuzlu kullanıcı, Android 2.3'li Galaxy S'in videolarını yayınladı. Görüntülerden de anlaşılabileceği üzere resmi bir güncelleme olmasa da oldukça akıcı çalışan Android 2.3'lü Galaxy S'te GPS ve WiFi çalışmazken bu sorunların zamanla aşılması bekleniyor

• 2.3 custom rom olarak htc desire çıkalı ("port etmek" bu terim ne kadar doğru bilmiyorum bu meret zaten bu telefonlar için üretildiyse neden port ediliyor ki, zaten galaxy android çalıştıran bir alet) nerdeyse 2 hafta oluyor. nedense hiç bir yerde haberini görmedik neden ? çünkü hala çalışmayan donanımlar var kamera wifi vb gibi. burdada değişen hiçbir şey yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: symbiat

2.3 custom rom olarak htc desire çıkalı ("port etmek" bu terim ne kadar doğru bilmiyorum bu meret zaten bu telefonlar için üretildiyse neden port ediliyor ki, zaten galaxy android çalıştıran bir alet) nerdeyse 2 hafta oluyor. nedense hiç bir yerde haberini görmedik neden ? çünkü hala çalışmayan donanımlar var kamera wifi vb gibi. burdada değişen hiçbir şey yok.

Port etmek, çalışır hale getirmek gibi denebilir. Ayrıca haklısınız Desire'da GingerNinja isimli bir rom var Gingerbread'den port edilmiş olarak.
  • galaxy s de NFC modülü yok diye biliyorum. 2,3 versiyonu galaxy s e uygulansa bile bu durumda galaxy s kullanıcıları, gingerbread in tüm nimetlerinden(çevredeki android tabanlı cihazlarla iletişim kurma olanağından) faydalanabilecek mi acaba?
  • yaw sirf bu olay yuzunden android bi turlu yukselemedi iphonede direk guncellemeleri alirken malesef androidde boyle bisi yok illa port falan edicen boyle cakma seyleride bi cok insan sevmiyo tabi insan bi ton para verdigin makinaya 2 gun sona ayni fiyata daha iyi bi yazilimla piyasaya cikinca uzuluyo ... nexus s ilk ciktiginda bi cok kisi yaw bunda blutooth 2.0 var falan diye elestiri aldi bence sirf 2.3 icin bile bu makina tercih edilmeli
  • Android direk güncelleme alamazda ne demek? İphone dan bile daha kolay alır, iphone kabloyla bağlanmak zorunda, android cebinizde güncellenir, burdaki olay güncellemeyi aldığınız markanın mesela samsung un kendi telefonlarına uyarlıyıp yayınlamış olması durumudur, samsung bunu acaip geciktirirr, bu sebeble google talefonları daha iyi, mesela nexus 1 ve nexus s bunlar saf androiddir ve güncelle derseniz şak diye güncellenir, 1. sırada nexus serisi ve sonrasında en çabuk güncelleme gelen alet HTC dir, nexus avantajlı çünki çıkan yazılım direk nexus a göre yapılmış olur, mesele 2.3 android gingrebread var yarın 2.3.1 zinzerbreak çıktı diyelim, bu yazılımı direk ve anında alacak model nedir? Tabiki nexus s, menüden güncelle dersiniz olur, iphone halt etmiş yani.
  • Nexus one icinde mevcut bayadır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alimelle

Android direk güncelleme alamazda ne demek? İphone dan bile daha kolay alır, iphone kabloyla bağlanmak zorunda, android cebinizde güncellenir, burdaki olay güncellemeyi aldığınız markanın mesela samsung un kendi telefonlarına uyarlıyıp yayınlamış olması durumudur, samsung bunu acaip geciktirirr, bu sebeble google talefonları daha iyi, mesela nexus 1 ve nexus s bunlar saf androiddir ve güncelle derseniz şak diye güncellenir, 1. sırada nexus serisi ve sonrasında en çabuk güncelleme gelen alet HTC dir, nexus avantajlı çünki çıkan yazılım direk nexus a göre yapılmış olur, mesele 2.3 android gingrebread var yarın 2.3.1 zinzerbreak çıktı diyelim, bu yazılımı direk ve anında alacak model nedir? Tabiki nexus s, menüden güncelle dersiniz olur, iphone halt etmiş yani.

iyide arkadaşın demek istediği bütün cihazlara gelmesi. bence spica var 1.5 ile geliyor ve resmi yükseltmesi türkiye için yok. window phone 7 için okuduğum kadarıyla bütün telefonlara bir gelecekmiş yüklsetme. bence bçyle bişi mutlaka gerekli. adam 1 sene önce 1 milyr verip i7500 alacak sonrasında 1.5 ile tleefonu kulllanacak. hiç bi program yüklenmes vs vs vs. kendi işletim sistemini baltalıyor resmen google.

• quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz
    iyide arkadaşın demek istediği bütün cihazlara gelmesi. bence spica var 1.5 ile geliyor ve resmi yükseltmesi türkiye için yok. window phone 7 için okuduğum kadarıyla bütün telefonlara bir gelecekmiş yüklsetme. bence bçyle bişi mutlaka gerekli. adam 1 sene önce 1 milyr verip i7500 alacak sonrasında 1.5 ile tleefonu kulllanacak. hiç bi program yüklenmes vs vs vs. kendi işletim sistemini baltalıyor resmen google.

i7500 güzel bir örnek ama aynı zamanda uygunsuz bir örnek, yanlış bilmiyorsam ram'ı kısıtlı idi. Bendeki Hero için 2.1 geldi ve gayet güzel çalışıyor.

Bunun temel sebebi Android'in hala yeni bir işletim sistemi olması ve çok farklı donanımlara destek veriyor olması. Zaman içinde inanıyorum ki Android iyice kalibre olacak ve bu sıkıntılar ortadan kalkacak. Şu anda cep telefonu donanımları (tıpkı masa üstü bilgisayarların 90'ların sonunda yaşadığı gibi) hızlı bir evrim sürecinde. Bir süre sonra teknolojik sınırlara dayanacaklar ve bu ilerleme yavaşlayacak. Ve problemler azalacak. Gün gelecek (masaüstü) Win7 için (Vistanın üstüne) söylediklerimizi Androidin gelecekteki bir sürümü için söyleyeceğiz.

Bana kalırsa (ki kalırmı bilmem) bu biraz da biz cep telefnu alanların seçim hatasından kaynaklanıyor. Fazla dikkatli seçimler yapmıyoruz. Duygusalız telefon alırken.

quote:

Orijinalden alıntı: daywalker41

galaxy s de NFC modülü yok diye biliyorum. 2,3 versiyonu galaxy s e uygulansa bile bu durumda galaxy s kullanıcıları, gingerbread in tüm nimetlerinden(çevredeki android tabanlı cihazlarla iletişim kurma olanağından) faydalanabilecek mi acaba?

Evet yok, destekleme. NFC ve Gyro işlevleri olmayacak.

• Yeni bir android sürümü yayınlandıgında bundan galaxy s faydalanamıyorsa bir daha samsung telefon almaya tövbe ederim :D
  • Nexus S, Samsung Galaxy S modelinin ne kadar başarılı bir model olduğunun en büyük ispatıdır. Öyle ki koskoca Google'ın telefonu neredeyse Galaxy S'in kopyası. Tamam her iki telefonunda donanım kısmını zaten Samsung üretiyor ama Galaxy S dünya çapında büyük bir başarıya imza atmamış olsaydı Nexus S, Galaxy S'ten bu kadar fazla iz taşırmıydı? Tabi ki taşımazdı...
  • @ExpertDG

Elbetteki faydalanacak. Ama ne zaman faydalanacak? İşte bütün mesele bu. Samsung bu konuda oldukça sabıkalı. Sanırım 2011 yılının şubat ya da mart aylarında resmi 2.3 desteği ancak gelir.

Eğer anında sürüm yükseltmek isteyorsanız kendine has arayüz kullanmayan firmalardan telefon almalısınız. Yani Google'dan. Nexus S olabilir mesela.

HTC bile en az 2 ay bekletmek zorunda sizi.
  • İşte olay bu, android olayında sorunsuz uptade sadece nexus serisinde oluyor, diğerlerinde olmuyor sebebide kullandıkları farklı arayüzler, hepsi aynı saf androidi kullansa bu seferde farksız olacaklar, bu yüzden durum böyle, şimdi nexus s alayım diyordum ondanda vazgeçtim, Lg Optimus 2x gelmek üzre, samsung bundan sonra tegra platformunda üretim yapacakmış, bu durumda çift çekirdekli model almak en iyisi olacak gigi, ee bu işin sonu yok, ya bunu alıcaz yada kağnı gibi gelişen İphone 4 gibi aletlerden alıcaz, hiç değilse 1 sene rahat ederiz.
    Galaxy s gingerbread ten sonra olduğu yerde kalacaktır, zaten onuda tam çalıştıramaz, samsung un sıradaki telefonu çift çekirdekli tegra serisi olacağından galaxy s 1 sene içinde tozlu raflarda yerini alacaktır, nexus s te hacamat olur ama onun avantajı geliştirici telefonu olmak, bu yüzden daha 2 sene idare eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gurol

quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

i7500 güzel bir örnek ama aynı zamanda uygunsuz bir örnek, yanlış bilmiyorsam ram'ı kısıtlı idi. Bendeki Hero için 2.1 geldi ve gayet güzel çalışıyor.

Bunun temel sebebi Android'in hala yeni bir işletim sistemi olması ve çok farklı donanımlara destek veriyor olması. Zaman içinde inanıyorum ki Android iyice kalibre olacak ve bu sıkıntılar ortadan kalkacak. Şu anda cep telefonu donanımları (tıpkı masa üstü bilgisayarların 90'ların sonunda yaşadığı gibi) hızlı bir evrim sürecinde. Bir süre sonra teknolojik sınırlara dayanacaklar ve bu ilerleme yavaşlayacak. Ve problemler azalacak. Gün gelecek (masaüstü) Win7 için (Vistanın üstüne) söylediklerimizi Androidin gelecekteki bir sürümü için söyleyeceğiz.

Bana kalırsa (ki kalırmı bilmem) bu biraz da biz cep telefnu alanların seçim hatasından kaynaklanıyor. Fazla dikkatli seçimler yapmıyoruz. Duygusalız telefon alırken.

quote:

Orijinalden alıntı: daywalker41

galaxy s de NFC modülü yok diye biliyorum. 2,3 versiyonu galaxy s e uygulansa bile bu durumda galaxy s kullanıcıları, gingerbread in tüm nimetlerinden(çevredeki android tabanlı cihazlarla iletişim kurma olanağından) faydalanabilecek mi acaba?

Evet yok, destekleme. NFC ve Gyro işlevleri olmayacak.

örnekte bi sıkıntı yok. i5700 de de aynı durum mevcut hatta i7500 2.2 port edildi.

• Selamlar, Google Nexus S Galaxy S deki gibi gorilla çizilmez ekrana sahip değil. Samsung resmi olarak açıklamış. NExus S ekranı kolay çizilmekte. Ekranı sert camdan değil... Kolay çizilmekte.

Samsung bilindiği üzere resmi olarak Android 2.2.1 e Kies üzerinden geçmiş. Bende XXJPX orjşnal sürümünü kullanmaktayım. Genelde epey hızlı... Burda keramet Linux kernelin yeni olması ve Android 2.2.21 olması byük katkısı olsa gerek. Samsung kendi arayüzü üzerinden ext4 gibi formata geçmediği sürece lag sorunları az çok yaşanacak.

Android 2.3 güncellemesi olacağı bölgesel Samsung yetkilileri tarafınca ifade ediliyor. Önemli olan dosya sistemi Nexus S de olduğu gibi dosya biçimi ext4 mü? ext4 e geçilmesiyle lag sorunu resmi olarak çözülecek mi? Resmi olmadan ext4 formatlı dosya sistemleri epey hızlı...

Android 2.3 genel olarak iyileştirme ve birkaç yenilik barındırmakta... Android 2.3 ün kaynak kodu da artık yayınlandı. Bundan sonra porting vs.. büyük hız kazanacaktır özellikle Galaxy s de...

• Nexus One modelinin ve taze gelin Nexus S modelinin kıyamete kadar bütün Android sürümlerinden yararlanabileceğinimi düşünüyorsunuz?
    Mesele Android 3 yada 3/2*4 Zartzortbread sürümünden Nexus One'ın hadi onu geçtim Nexus S'in uyumlu olacağının garantisi varmı?

Arkadaşlar birinin size kötü haberi vermesinin vakti geldi.

Öyle ben telefonu aldım bütün güncellemeleri isterim yok öyle üç kuruşa beş köfte! Adamlar aptalmı sana 2010 yılının Haziran ayında sattığı telefonla
    seni 2016 yılında çıkacak Android 8.31 sürümünden bedava faydalandırsın. Samsung, HTC vs... gibi firmalarda sinek avlayacak öylemi? Sana satacak
    telefonu sonra sen 5 sene kullanacan ve bütün sürümleri alacan. Ohh suyundanda koy Şakir. Ne güzel memleket yaa... Her sene en az bir telefon alalım ki
    Kore, ABD, Kanada ve Finlandiya ekonomilerine katkımız olsun değilmi... Bu işin kuralı bu. Bizler yolunacak kazız beyler kendimize gelelim artık! Birleşelim, örgütlenelim ne biliyim bişeyler yapalım yaa

• quote:

Orijinalden alıntı: Miller57

Nexus One modelinin ve taze gelin Nexus S modelinin kıyamete kadar bütün Android sürümlerinden yararlanabileceğinimi düşünüyorsunuz?
    Mesele Android 3 yada 3/2*4 Zartzortbread sürümünden Nexus One'ın hadi onu geçtim Nexus S'in uyumlu olacağının garantisi varmı?

Arkadaşlar birinin size kötü haberi vermesinin vakti geldi.

Öyle ben telefonu aldım bütün güncellemeleri isterim yok öyle üç kuruşa beş köfte! Adamlar aptalmı sana 2010 yılının Haziran ayında sattığı telefonla
    seni 2016 yılında çıkacak Android 8.31 sürümünden bedava faydalandırsın. Samsung, HTC vs... gibi firmalarda sinek avlayacak öylemi? Sana satacak
    telefonu sonra sen 5 sene kullanacan ve bütün sürümleri alacan. Ohh suyundanda koy Şakir. Ne güzel memleket yaa... Her sene en az bir telefon alalım ki
    Kore, ABD, Kanada ve Finlandiya ekonomilerine katkımız olsun değilmi... Bu işin kuralı bu. Bizler yolunacak kazız beyler kendimize gelelim artık! Birleşelim, örgütlenelim ne biliyim bişeyler yapalım yaa

E tabii ki kimsenin öyle bir beklentisi yok. Ama bir telefona sadece bir sürüm kurabilmek, hadi bilemedin yalvar yakar bir sonraki sürüme çıkabilmek ne demek? iPhone 2G ye resmi destek iOS 4.0 ile kesildi. Yani 3 yıl sonra.

Ancak i7500 galaxs Android 1.6 ile çıktı ve orada kaldı. HTC Hero 1.6 ile çıktı yalvar yakar 2.1 e geldi ve orada kaldı. Farkı görebiliyor musun?

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

E tabii ki kimsenin öyle bir beklentisi yok. Ama bir telefona sadece bir sürüm kurabilmek, hadi bilemedin yalvar yakar bir sonraki sürüme çıkabilmek ne demek? iPhone 2G ye resmi destek iOS 4.0 ile kesildi. Yani 3 yıl sonra.

Ancak i7500 galaxs Android 1.6 ile çıktı ve orada kaldı. HTC Hero 1.6 ile çıktı yalvar yakar 2.1 e geldi ve orada kaldı. Farkı görebiliyor musun?

Apple yalnızca kendi üretimi olan telefonlara hizmet verirken Android' in neredeyse dünyadaki tüm telefon üreticilerine hizmet vermesi olabilir mi bunun nedeni ? Ayrıca i7500 Galaxy, Android 1.5 ile çıktı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.