Şimdi Ara

2 Yıllık Yüksekokul Mezunu Teknikerlere Mühendislik Kapısı Açılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
185
Cevap
2
Favori
87.357
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • YÖK tarafından hazırlanan projeye göre 2 yıllık yüksekokul mezunu teknikerler eğitim programından geçirilerek 4 yıllık diploma alacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu teknikerlere mühendislik yolu açacak bir proje başlattı. Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında 2 yıllık yüksekokuldan mezun olan 650 bin kişi, işlerinin başında hazırlayacakları projelerle lisans diploması alabilecek. Projeden, özellikle meslek teknik yüksekokulu mezunları ile sağlık meslek yüksekokulu mezunları yararlanacak. YÖK, 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan 650 bin kişinin, herhangi bir üniversiteye devam etmeden, 4 yıllık fakülte mezunu olmalarını sağlayacak.

Hayat Boyu Öğrenme Projesi adı verilen uygulama kapsamında, ön lisans diploması olan mezunlar, eğitim programından geçirilerek lisans diploması elde edecek. Projeyle, kamu ve özel sektörde çalışan ön lisans mezunlarının eğitim kalitelerinin artırılması ve nitelikli iş gücünün sağlanması hedeflenecek.

Yurtdışı eğitimi

YÖK, hayat boyu eğitim konusunda çalışmalarına hız verdi. Proje kapsamında 2 yıllık yüksekokul ve teknik okul mezunu olanlara yurtdışında ve yurtiçinde eğitim verilmesi öngörülüyor.

Projeye göre; bu kişilere öncelimle eğitim yoluyla okumaları gereken dersler bildirilecek ve bu derslerde belirli bir miktar kredi kazanmaları istenecek. YÖK tarafından saptanacak kredi miktarına ulaşan 2 yıllık okul mezunlarına, 4 yıllık fakülte diploması verilecek. Böylece, meslek ve teknik okul mezunlarının iş gücü nitelikleri yükseltilecek. Kendi alanlarında son teknolojik gelişmeleri, yeni bilgileri öğrenecek. Bu sistem, İngiltere ve ABD’de uygulanıyor. Bu eğitimlerden geçenler, 4 yıllık lisans mezunu sayılıyor.

--

ya o kadar olumsuzluğa rağmen (işsizlik vs...) mühendislik seçeyim diyorum ama (ilgim olduğu için) ama bu da olursa yuh derim artık..

öss'de barajı geçememiş meslekten myo'ya geçiş yapmış adamla aynı ünvanı almak için öss'e kasıp mühendislik fakültesinde ölümüne ders Paylaş:

çalışacağıma öğretmen olup kpss'e çalışırım daha iyi..

http://www.milliyet.com.tr/650-bin-teknikere-muhendislik-yolu-aciliyor/guncel/haberdetay/16.12.2010/1326938/default.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi combat-ant -- 17 Aralık 2010; 18:51:01 >

• Tasarım bölümü mezunuyum ,mühendislik derken ? Yani ben basvurabilirmiyim acaba. Dört yıllık olması için işletmeye kayıt oldum amasimdilikzaten hazırlıkta yim sonra uç ve dört olacak. Şansım varsa bakayimbi tasarımlarıma güveniyorum ama dört yıllığa geçmem için dersten de sınav ederse o biraz zorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gold Üye

Tasarım bölümü mezunuyum ,mühendislik derken ? Yani ben basvurabilirmiyim acaba. Dört yıllık olması için işletmeye kayıt oldum amasimdilikzaten hazırlıkta yim sonra uç ve dört olacak. Şansım varsa bakayimbi tasarımlarıma güveniyorum ama dört yıllığa geçmem için dersten de sınav ederse o biraz zorlar
    tarasarım bilmiyorum da mesela adam elektrik myo'u okumuş(elektrik teknikerliği) işte eksik dersleri belirlenip onları da mühendis yapacaklarmış...sanki mühendisimiz az bi de teknikerleri üstüne mühendis yapıyoruz..

oldu olacak meslek lisesi mezun olana versinler mühendislik diplomasını...
  • Hocam, MYO ve yök sitesine az bise baktım fakat kaynak göremedim nerede bu haber.
    4 yıllık diplomasi için kaç bin isterlerse neredeyse veririm bitsin artık bu Ömür boyu okuma hayatı :@
  • quote:

Hocam, MYO ve yök sitesine az bise baktım fakat kaynak göremedim nerede bu haber.
    4 yıllık diplomasi için kaç bin isterlerse neredeyse veririm bitsin artık bu Ömür boyu okuma hayatı :@
    iyi iyi çıksında alalım diplomamızı
  • quote:

Hocam, MYO ve yök sitesine az bise baktım fakat kaynak göremedim nerede bu haber.
    Hadi bakalım süper olur..Artık elektrik mühendisi oluruz artık....
  • quote:

güzel haber
  • quote:

Orijinalden alıntı: omer_loopus

Hadi bakalım süper olur..Artık elektrik mühendisi oluruz artık....

Alıntıları Göster
    Bende mobilya mezunuyum nasıl bi mühendislik diploması verilebilirki? Endüstüri mühendisliğiyse züper olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: winchester

Bende mobilya mezunuyum nasıl bi mühendislik diploması verilebilirki? Endüstüri mühendisliğiyse züper olur

Alıntıları Göster
    kaynak:http://www.milliyet.com.tr/650-bin-teknikere-muhendislik-yolu-aciliyor/guncel/haberdetay/16.12.2010/1326938/default.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: combat-ant

kaynak:http://www.milliyet.com.tr/650-bin-teknikere-muhendislik-yolu-aciliyor/guncel/haberdetay/16.12.2010/1326938/default.htm

Alıntıları Göster
    tmmob'un çok ciddi bir tavır takınması lazım genel grev vs..

• quote:

Alıntıları Göster
    Uzun zamandır söylenen şeyler. Eğer bu şekilde hayata geçerse 4 yıllık okuyup mühendis olanların itibarını zedelemekten öteye gitmez. Zaten önlisansta çok kalitesiz eğitim veriyorlar, mezuniyetten sonra da o proje bir şekilde yapılır, bizim millet kılıfına uydurur sonra mühendis oluverir.

• quote:

Alıntıları Göster
    Hiç te güzel haber filan değil.Lisede 4 sene(yatmışki myo ya geçmiş) üniversite de 2 sene yatanla, lisede çalışan üniversitede kız görmeden 4 sene kendini paralayan adam aynı kefeye konamaz.Kaldi ki daha makina, inşaat gibi bölümleri 4 senede bitiren görmedim.

Mühendislik okumuyorum ama şu durumda mühendis olsam sinirden yök binasına bomba atıcak kıvama gelirim.
    Bu ülkede herkes mühendis olmak zorunda değil.Azimi olan çalışan mühendis olsun.Bu konulara yatkın olan adamda tekniker olarak devam etsin,herkesi mühendis yapınca değişen tek şey tv programlarına çıkan diplomalı işsiz sayısında ki artış olacak.

2 sene öncesine kadar myo mezunları serbest muhasebeci de olabiliyordu neyseki o kaldırıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChelseaSmile -- 17 Aralık 2010; 18:58:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ChelseaSmile

Hiç te güzel haber filan değil.Lisede 4 sene(yatmışki myo ya geçmiş) üniversite de 2 sene yatanla, lisede çalışan üniversitede kız görmeden 4 sene kendini paralayan adam aynı kefeye konamaz.Kaldi ki daha makina, inşaat gibi bölümleri 4 senede bitiren görmedim.

Mühendislik okumuyorum ama şu durumda mühendis olsam sinirden yök binasına bomba atıcak kıvama gelirim.
    Bu ülkede herkes mühendis olmak zorunda değil.Azimi olan çalışan mühendis olsun.Bu konulara yatkın olan adamda tekniker olarak devam etsin,herkesi mühendis yapınca değişen tek şey tv programlarına çıkan diplomalı işsiz sayısında ki artış olacak.

2 sene öncesine kadar myo mezunları serbest muhasebeci de olabiliyordu neyseki o kaldırıldı.

Alıntıları Göster
    @ChelseaSmile

aynen ben bile ygslys'de hedefi mühendislik olan bir öğrenci olarak sinirlerim bozuldu.. böyle birşey olursa kesinlikle mühendislik yazmam.. barajı geçemeyen meslek liselilerle asla meslektaş olmak istemem..

Allah belanı versin yök..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi combat-ant -- 17 Aralık 2010; 19:04:12 >

• quote:

Alıntıları Göster
    süper olur

• quote:

Clısanları sanki cok farklı adam teorik bilgiyle mühendis oluyor, mühendislik dediğin şey uygulamadır.

• quote:

@ChelseaSmile

aynen ben bile ygslys'de hedefi mühendislik olan bir öğrenci olarak sinirlerim bozuldu.. böyle birşey olursa kesinlikle mühendislik yazmam.. barajı geçemeyen meslek liselilerle asla meslektaş olmak istemem..

bak bak aşağılayışlara...ben öss'yi matematik bilmediğimden kazanamadım lisede bütün derslerim iyiydi...2 yıllık bitirdim ve okulda aldığım eğitim çok iyiydi yine matematik yüzünden dgs'yi kazanamadım...Matematik bilmediğim mesleğimi iyi bilip bilmediğim anlamına gelmiyor emin ol ki biraz daha iş tecrübem olursa mühendislerin bilgi düzeyine bile ulaşabilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: Saurone

quote:

@ChelseaSmile

bak bak aşağılayışlara...ben öss'yi matematik bilmediğimden kazanamadım lisede bütün derslerim iyiydi...2 yıllık bitirdim ve okulda aldığım eğitim çok iyiydi yine matematik yüzünden dgs'yi kazanamadım...Matematik bilmediğim mesleğimi iyi bilip bilmediğim anlamına gelmiyor emin ol ki biraz daha iş tecrübem olursa mühendislerin bilgi düzeyine bile ulaşabilirim

mühendis ne demektir,ne iş yapar,eğitimi nasıldır hiç haberin var mı?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Saurone

quote:

@ChelseaSmile

mühendis ne demektir,ne iş yapar,eğitimi nasıldır hiç haberin var mı?

Alıntıları Göster
    yukarııı

• quote:

yukarııı

Alıntıları Göster
    varolan eğitim sistemi ve müfredat gözönüne alındığında son derece malca bi uygulama

ben boşuna mı 2 kez öss ye girip 340 puan aldım ?

4 senelik dershane masrafını geri versinler o zaman ?

ben boşunamı 4 yıldır projelerle uğraşıom ?

ben boşunamı ....

boşuna mı ...

diyede gider bu
  • quote:

yukarııı

Alıntıları Göster
    Dostum genelleme yapmak yanlış olur, ben çok 2 yıllık mevzunu tanıyorum mühendislerin üstünde çalışan,önemli olan kendini geliştirmesi ayrıca bildiğim kadarıyla 2 yıllıklar kalkıyor ve sanırım bu sene puan ile alacaklar.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.