- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
İlk Türk Savaş Uçağı
65 Cevap4699 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

501 Mesaj
16 Aralık 2010; 18:25:39 

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla kavramsal tasarım yapılması için Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının da kararlaştırıldığını ifade eden Bakan Gönül, "Yani bu, ilk Türk savaş uçağının yapılması için verilmiş bir karardır" dedi.

Bakan Gönül, savaş uçağı yapımına yönelik soru üzerine de "İlk defa Türkiye'de bir muharebe uçağının projelendirilmesi talimatı verildi" dedi.

Uçağın "yeni nesil" olacağını kaydeden Gönül, "F4 uçaklarının, zaman içerisinde tabii bir görev süreleri var, bir hayatları var, onun bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek bir harp uçağı" diye konuştu.

Gönül, F35 ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de F35 projesinin dışardan alınan bir proje olmadığını, 9 ülke tarafından ortak üretildiğini kaydederek, "Bizim 6-7 milyar dolarlık bir üretim payımız var. F35 muhtemelen dışarıyla beraber ürettiğimiz son proje olacak" dedi.

Savaş uçağının üretimi noktasında Güney Kore ile işbirliğinin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya karşılık da Gönül, dünyada savaş uçağı projelerinin şu anda 5-6 ülke tarafından gerçekleştirilebildiğine işaret ederek, Güney Kore'nin de Türkiye gibi bir savaş uçağı yapma niyeti bulunduğunu söyledi.

Kaynak:http://www.cnnturk.com/2010/turkiye/12/15/ilk.turk.savas.ucagi.yolda/599604.0/index.html

Nasıl bakıyorsunuz konuya?

168 Mesaj
16 Aralık 2010; 18:56:35 

Maalesef çok duyduk bu konuları. Olabiliritesine pek güvenmiyorum ama olmasını temenni ediyorum.

2138 Mesaj
17 Aralık 2010; 0:06:42 

f-35 değilde f-22 çok süper olurdu bizim için.

Kupa geliyor dediler
Haydi havaya eller
Kroos, Götze, Müller
Alman olmak ne güzel.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
17 Aralık 2010; 3:26:09 

KFX e girişeceğiz o zaman G. Kore ile birlikte. Bence iyi yapmış oluruz. Bir yerlerden girmek lazım artık. Amerika' nın yancısı olmakla yürümez bu işler. Sıra sana geliverir...

203 Mesaj
17 Aralık 2010; 8:12:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Byfe

f-35 değilde f-22 çok süper olurdu bizim için.

Çay, kahve? Başka bir arzunuz var mı?

Bakan Bey her zamanki gibi boş konuşuyor...

Sadece İETT'ni yıllık bütçesi 18 milyar,
Milli Savunma Bakanlığı'nın yıllık bütçesi 16 milyar...

abc

449 Mesaj
17 Aralık 2010; 15:06:30 

çok duyduk bunları..bakan bey çocuk kandırdığını sanıyor galiba..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MirageLord -- 17 Aralık 2010; 15:07:23 >

devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayicisini kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.

501 Mesaj
18 Aralık 2010; 12:54:55 

Konu Dışı'nda okuduğuma göre motor hariç geri kalanları yerli olacakmış.Eğer Yapabilirlerse iyi bir haber

Uzaklaştırılmış
20 Aralık 2010; 10:49:35 

Yapılsın diye karar alınmış kardeşim işte. Sizde hem yapılsın istersiniz hemde karar alınınca palavra der geçersiniz. Zaten bu milletin bu kadar eziklik psikolojisi içerisinde olması nedendir bilinmez.

203 Mesaj
20 Aralık 2010; 11:31:50 

quote:

Orijinalden alıntı: Hellmarch!

Yapılsın diye karar alınmış kardeşim işte. Sizde hem yapılsın istersiniz hemde karar alınınca palavra der geçersiniz. Zaten bu milletin bu kadar eziklik psikolojisi içerisinde olması nedendir bilinmez.

Bunun eziklikle alakası yok. Bakanların her zamanki gibi boş boş konuşmaları... Laf var icraat yok!

abc

Uzaklaştırılmış
20 Aralık 2010; 16:27:59 

quote:

Orijinalden alıntı: DeIimavi

Bunun eziklikle alakası yok. Bakanların her zamanki gibi boş boş konuşmaları... Laf var icraat yok!

Ben mevcut hükümeti zerre sevmem istediğine sorabilirsin ama bu konuda haklarını yememek lazım. Türk Savunma Sanayii ne bakıldığında öz kaynaklarla birşey yapma konusunda büyük bir devrim yaşadı. Hala daha bir sürü proje var. t-155, t129, tcg gökçeada, cirit,umtas,tiha,karayel, kasırga füzeleri, asel flir, hürkuş, savunma uydusu,kobra, kaya ve daha aklıma gelmeyen bir çok yerli malı sisteme destekleri had safhada idi.

203 Mesaj
21 Aralık 2010; 8:04:08 

quote:

Ben mevcut hükümeti zerre sevmem istediğine sorabilirsin ama bu konuda haklarını yememek lazım. Türk Savunma Sanayii ne bakıldığında öz kaynaklarla birşey yapma konusunda büyük bir devrim yaşadı. Hala daha bir sürü proje var. t-155, t129, tcg gökçeada, cirit,umtas,tiha,karayel, kasırga füzeleri, asel flir, hürkuş, savunma uydusu,kobra, kaya ve daha aklıma gelmeyen bir çok yerli malı sisteme destekleri had safhada idi.

Hayır hayır. Savunma konusunda her zaman Genelkurmay daha etkili olmuştur. Ve bu saydığın projelerin bir çoğu zaten 2003 yılı öncesinden planlanmıştır.

abc

Uzaklaştırılmış
21 Aralık 2010; 20:02:39 

quote:

Hayır hayır. Savunma konusunda her zaman Genelkurmay daha etkili olmuştur. Ve bu saydığın projelerin bir çoğu zaten 2003 yılı öncesinden planlanmıştır.

Ya boşversene hocam. Genel kurmay planlıyor tamam da bu ve benzeri projeleri defalarca rafa kaldırttı siyasiler. Dediğim gibi haz etmediğim bir hükümetin desteği olmasa bu projeler olmazdı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

449 Mesaj
22 Aralık 2010; 11:40:07 

madem o projelere destek verildi verdikleri desteği karşılığı olarak niye onları kullanmayıp dışarıdan almaya mecbur bu hükümet ? heronlara para bayılmayı biliyolar ama ülkede zaten casus uçak üretildi diye biliyorum..onların dahada hızlı bitirilmesini sağlamak yerine nedir bu ithalat merakı anlamadım ben..borç borç borç..

laf var icraat yok delimavi'nin dediği gibi..

mehmetçik-1 tüfeğide %100 türk malı denildi..Heckler&Koch'un özentisi çıktı..

devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayicisini kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.

Uzaklaştırılmış
23 Aralık 2010; 1:50:15 

quote:

Orijinalden alıntı: MirageLord

madem o projelere destek verildi verdikleri desteği karşılığı olarak niye onları kullanmayıp dışarıdan almaya mecbur bu hükümet ? heronlara para bayılmayı biliyolar ama ülkede zaten casus uçak üretildi diye biliyorum..onların dahada hızlı bitirilmesini sağlamak yerine nedir bu ithalat merakı anlamadım ben..borç borç borç..

laf var icraat yok delimavi'nin dediği gibi..

mehmetçik-1 tüfeğide %100 türk malı denildi..Heckler&Koch'un özentisi çıktı..

Acil alım lazımdı heronlar o zaman en iyisi çıktı ve alındı ama İsrail' in çirkefliği ile bir kısmı da alınamadı sanırım. Şimdi yerli ihaların üretimi tamamlandı ve bir çoğu girmeye başladı.

Mehmetçik konusunda haklısın. MKE kadar devlet içerisinde hantal bir kurum yok. Gerçekten TSK nın sırtında bir kambur. Kal edip başka bir kurum kursalar yerine çok iyi olur.

1231 Mesaj
26 Aralık 2010; 23:38:52 

Hükümetin, yerli savunya verdiği önemi ve desteği daha önce hiç bir hükümet vermemiştir!

Daha önce planlanmıştı gibi bilgi deformasyonu yapmak,hangi amaca hizmetir ?

Düşünmek başka şey,planlama ve icraate dökmek bambaşka bir şeydir.

Savunma sanayi,2003'den günümüze kadar ki ar-ge harcamaları ve yeli sanayi paylerı: http://www.ssm.gov.tr/a...falar/bugunkudurum.aspx

Yerli savunma sanayi oranına Milli Tank (ALTAY),Helikopter (ATAK),Deniz araçları (Milgem) ve piyade tüfeği (mehmetçik ) Dahil değildir.

Dünyada insansız hava aracı üreten üç ülke var diye biliyorum. ( ABD,israil ve Türkiye ) Türkiye'nin insansız hava aracı (İHA) projesi,israilin porjeyi geçtiktirme ve aselsanın ürettiği gözletme sisteminin heronları yerleştirmede sorun çıkarması üzerine başlanmış ve gerçekleştirilmiş bir projedir.

Mehmeçik-1 bir silahı hakkında çok spekülasyon haberler dönüyor! Mehmetçik-1 silahı,x şirketten hakları alınarak geliştirilmiş ya da benzer bir silah olarak tasarlanmış olabilir. Önemli olan bu silahın,MKEK'nin tesislerinde yerli sanayinin katıları ile %100 üretmektir ve 2011 yılından itibaren seri olarak da üretilecektir.

Aksini iddia eden kanıtlamak ile mükelleftir.

Türkiyenin savaş uçağı üretme konusunda zaten 1930 dan gelen,insan gücü ve kabiliyeti. Türkiye,kendi savaş uçağını dört yıl içinde gökyüzüne çıkaracaktır ve hali hazırda zaten eğitim uçağı (Hürkuş) tasarlanmıştır.
http://www.tai.com.tr/p...KU%C5%9E%29__PROGRAM__6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _kılıç_ -- 26 Aralık 2010; 23:58:44 >

Ya yeni bir yol bulacağız,ya yeni bir yol yapacağız.
Hannibal Barca

203 Mesaj
27 Aralık 2010; 10:15:02 

quote:

Orijinalden alıntı: _kılıç_

Hükümetin, yerli savunya verdiği önemi ve desteği daha önce hiç bir hükümet vermemiştir!

Daha önce planlanmıştı gibi bilgi deformasyonu yapmak,hangi amaca hizmetir ?

Düşünmek başka şey,planlama ve icraate dökmek bambaşka bir şeydir.

Siz bu projeleri 2-3 yılda bitecek mi zannediyorsunuz. Önümüzdeki yıl seçimler var. AKP'nin seçilememesi halinde projeler devam edecektir ve belkide 2-3 hükümet gördükten sonra tamamlanacaktır. Bu tür büyük projeleri hükümet değil devlet yapıyor. Hükümet ile devlet arasındaki fark ise hükümet gidici, devlet kalıcıdır

Ne demek istediğiniz anlamadım

quote:

Orijinalden alıntı: _kılıç_
Türkiye,kendi savaş uçağını dört yıl içinde gökyüzüne çıkaracaktır

Anladım efendim! Bende sizi ciddiye alarak cevap veriyorum Sonuç olarak güzel bir espriydi.

Yahu Bakan bile 2020 sonrası diyor

abc

615 Mesaj
27 Aralık 2010; 10:50:28 

Arkadaşlar bu konuda ne kendimizi ezik görmeliyiz ne de çok yüksekten atmalıyız. 4 senede uçak değil motor aksamının pimini basacak fabrika kurmak lazım gelir. Uçak yapmak kağıttan katlayıp havaya atmaya benzemez. Kendi uçağımızı üretebilir miyiz? Tabii ki üretebiliriz. Artık o insan gücümüz insan vasfımız ve teknolojimiz yeterli seviyeye gelmiştir. Yapamadığımız tek şey jet motorudur ki onu da Allah' ın izniyle insanlarımızın gayreti ile başarırız.

Burada sorulması gereken sorulardan birisi de şudur. Biz bu uçağı yaparken kimler taş koyacak bu yola veya hangi insanlarımız sözde kazalara kurban gidecek veya istenecek?

@_kılıc_

Dostum çok fazla hatalı bilgiye sahipsin. O bilgilerini bir güncelle istersen. Zira donanımsal uyumluluk sorunu çıkartabilirler bünyede...

HTC Desire S Kullanıcılar Kulübü

..Lenovo y500 i73630QM 8GB RAM, GT650M SLI(2*2gb gt650m)

203 Mesaj
27 Aralık 2010; 16:23:23 

Benim verdiğim gibi alıntılarla cevap verseydiniz daha iyi olurdu.

Bahsettiğiniz konular hakkında genel olarak cevap vereceğim;

Mehmetçik-1 konusunda verdiğiniz kaynağı okumadınız sanırım. İlgili kaynaktan bir cümle;
"testlerden başarıyla geçmesi halinde 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale getirilecek."

Kesin ve net bir şekilde ifade ediyorum; Mehmetçik-1 seri üretime geçmeyecek!

Uçak konusunda;
6 Ekim 1928'de Kayseri'de Almanlarla ortak olarak Junkers A-20'nin üretimine başlandı. 3 Mayıs 1929'da Almanlar tüm hislelerini bize devrettiler... Daha sonra Abd, Alman ve İngiliz uçakları üretildi. Ancak bunların tasarımı bize ait değildir!

Nuri Demirağ ve Selahaddin Alan'nın önemli katkıları olmıştur. Ancak yine bir "savaş uçağı" yapılmadı!

Nuri Demirağ Alman ile ortak uçak üretmiştir. Ancak bu uçaklar şartnameye aykırı olduğu için kabul edilmemiştir. Irak, İran vs. gibi dış ülkelerden gelen uçak taleplerini de yine hükümet kabul etmemiştir. Sonuç olarak Nuri Demirağ'ın açtığı okul kapatılmış, havaalanı istimlak edilmiş ve elde kalan uçaklar hurda olmuştur...

Uçak sanayiimiz Atatürk'ün vefatından sonra sürekli olarak engellenmiştir...

Benim Türkçeme laf ediyorsunuz. Okumama, yazmama laf ediyorsunuz, buyrun;

Yazdığınız cümle aşağıda;

"2015 uçak motor tasarım ve üretim yılıdır. onuda tekzip edelim."

Bu cümlenin hemen altındaki bağlantıdan alıntı;
"2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi hedefleyen TEI..."

Türkçe'de bu iki cümle arasında dağlar kadar fark vardır.

Abd dahil hiç bir ülke bir yıl içinde uçak motoru tasarımı + üretimi ya-pa-maz!

Yahu verdiğiniz bağlantıda bile "2020'den sonra üretilecek" diyor. Siz önümüzdeki 4 yıl içinde uçağın havalanacağını söylüyorsunuz.

abc

1231 Mesaj
27 Aralık 2010; 21:11:31 

quote:

Benim verdiğim gibi alıntılarla cevap verseydiniz daha iyi olurdu.

Bahsettiğiniz konular hakkında genel olarak cevap vereceğim;

Mehmetçik-1 konusunda verdiğiniz kaynağı okumadınız sanırım. İlgili kaynaktan bir cümle;
"testlerden başarıyla geçmesi halinde 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale getirilecek."

Kesin ve net bir şekilde ifade ediyorum; Mehmetçik-1 seri üretime geçmeyecek!

Mkek yetkilleri:

Şu anda TSK tarafından kullanılan G3 piyade tüfeklerinin daha çok düzenli ordu savaşları için üretildiğini, ağır ve bakımı zor olan bu tüfeklerin yerine daha hafif ve bakımı kolay olan yeni nesil bir piyade tüfeğine ihtiyaç duyulduğunu belirten yetkililer, bu nedenle Milli Modern Piyade Tüfeğinin tasarlandığını söylediler.

Modern piyade tüfeğinin G3'e göre daha hafif, namlu ömrünün daha uzun, boyunun daha kısa olduğuna işaret eden yetkililer, şu bilgileri verdi:

''Tasarımdan itibaren tamamen yerli, hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan Kara Kuvvetleri Komutanlığının verdiği teknik şartnameye uygun olarak üretimi başlatılan piyade tüfeklerinin ilk prototiplerinden 3'ü üretildi. Bundan sonra parça parça kalifikasyonu yapılacak, çalışabilirliği test edilecek. Bütün parçaların kalifikasyonu yapıldıktan sonra seri üretime geçilecek. Tüfek, 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale gelecek. Gaz piston sistemi ile çalışan bu tüfek, şu anda dünyada kullanılan üçüncü jenerasyon piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini üzerinde topluyor.''

Yani mehmetçik-1 mkek testlerinde zaten test edilmiş ve tsk'nın onayına sunulmuştur. 2011'de kuvetle muhmetel serii üretilecektir. Aksini iddia eden hiçbir kaynak yok! ama bir forumda (trmilitary) silah üretilmeyecek gibi bir kanı vardır ama kaynak yoktur!!!

Nuri demirağ,almaların ürettiği parçaları, montajlamanın yanında hiç bir zaman olmamıştır. Nuri demirağ,Türkiyenin lk uçak fabrikasını kuran kişidir.

Nuri demirağ, uçak üretiminin atasıdır. katıkıdan öte türkiyenin uçak üretimin de atasıdır.

Nuri demirağ hakkında pek bilgin yok burdan iyice araştır özellikle belgeler bölümünü http://www.nuridemirag.com/belgeler.asp ve ''laf bunlar icraat yok''ile uçak üretmemizi engellenir ise bambaşka anlam taşıyan cümleleridir.

quote:

Benim Türkçeme laf ediyorsunuz. Okumama, yazmama laf ediyorsunuz, buyrun;

Yazdığınız cümle aşağıda;

"2015 uçak motor tasarım ve üretim yılıdır. onuda tekzip edelim."

Bu cümlenin hemen altındaki bağlantıdan alıntı;
"2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi hedefleyen TEI..."

Türkçe'de bu iki cümle arasında dağlar kadar fark vardır.

Yahu verdiğiniz bağlantıda bile "2020'den sonra üretilecek" diyor. Siz önümüzdeki 4 yıl içinde uçağın havalanacağını söylüyorsunuz.

Motor yerine,uçak yazmışım ve bunu ''tekzip'' etmişim. 2015 uçak değil, motor tasarımı ve üretimi gerçekleştirilecek. Fakat sen tekzip'in ne anlama geldiğini bilmediğin için yine 2015 demişsin. İşde o yüzden Türkçen de sorun var diyorum.

Ayrıca projeleri genelkurmaya 2003' öncesi başlattı diyorsun. Tamamen yanlış!

İnsansız Hava Araçları (2004),

Altay Milli Tank (2008),

Milli Helikopter ATAK (2008)

Milli gemi projesi MİLGEM ( inşa fikri 1996,ssm'nin kararı 2000,projenin dizaynına başlama 2004,ilk gemilerin denize indirme 2008 dir.)

Senin bilgilerin kulaktan dolma şeyler.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Hannibal Barca

203 Mesaj
28 Aralık 2010; 8:19:23 

Diyorsun ki;

"Mehmetçik-1 2011 yılında seri üretime geçecek."

Diyorum ki;

"Mehmetçik-1 seri üretime geçmeyecek."

Diyorsun ki;

"Nuri Demirağ Almanlarla ortak üretim yapmamıştır."

Diyorum ki;

Almanlar ile ortak NUD-38'i geliştirmiştir.
http://www.nukte.org/usnasilaldatildik
http://www.uted.org/der...temmuz/nuridemirag1.htm

Diyorsun ki;

"Motor yerine,uçak yazmışım ve bunu ''tekzip'' etmişim. 2015 uçak değil, motor tasarımı ve üretimi gerçekleştirilecek. Fakat sen tekzip'in ne anlama geldiğini bilmediğin için yine 2015 demişsin. İşde o yüzden Türkçen de sorun var diyorum. "

Diyorum ki;

Of be of! Bundan sonra sana laf anlatmaya çalışmayacağım!

abc

1231 Mesaj
29 Aralık 2010; 12:31:45 

quote:

Diyorsun ki;

"Mehmetçik-1 2011 yılında seri üretime geçecek."

Diyorum ki;

"Mehmetçik-1 seri üretime geçmeyecek."

Benim söylemim,Mkek'in yapmış olduluğu açıklamlara dayanıyor ve o Mkek'in yapmış olduğu açıklamada mehmetçik-1 silahının,mevcut G-3'lerden iyi olduğu yönündedir.

Senin söylemin ise ''kuruntu'' dan ibaret,mehmetçik-1 üretilmeyecekğine dair,hiçbir resmi açıklama yok. Hâl böyle iken,bir çok mühendisten ve bürokrattan kendini üstün görüyorsun.

quote:

Diyorsun ki;

"Nuri Demirağ Almanlarla ortak üretim yapmamıştır."

Diyorum ki;

Almanlar ile ortak NUD-38'i geliştirmiştir.
http://www.nukte.org/usnasilaldatildik
http://www.uted.org/der...temmuz/nuridemirag1.htm

''Almanlar ile ortak NUD-38 geşliştirmiştir''

Bu yukarıda ki cümle yanlış anlaşılmaya açık bir anlam taşımaktadır. Yani Demirağ,kendi değil almanların sayesinde üretebilmiş gibi bir anlam çıkıyor ki bu anlam yanlıştır.

Nuri Demirağ, Türkiyenin ilk uçak fabrikasını %100 yerli olarak kurarak 65 adet planör ve 10 adet eğitim uçağını özgün olarak üretmiştir. NUD-38'in ise tasarımını selahattin alan tasarlamış ve almanyadan gelen uzmanların katısı olmuştur. Bu katkı almanların resmi bir devlet katkısı değildir. Eğer ki o alman mühendisler olmasa,geç olur ama yinede o uçaklar gökyüzünde olurdu.

quote:

Diyorsun ki;

"Motor yerine,uçak yazmışım ve bunu ''tekzip'' etmişim. 2015 uçak değil, motor tasarımı ve üretimi gerçekleştirilecek. Fakat sen tekzip'in ne anlama geldiğini bilmediğin için yine 2015 demişsin. İşde o yüzden Türkçen de sorun var diyorum. "

Diyorum ki;

Of be of! Bundan sonra sana laf anlatmaya çalışmayacağım!

Türkiye de zaten, F-35'in gövde ve motorunda bulunan 300 kritik parçayı kale grubu üretilmekdedir. ( http://www.milliyet.com...008/1016641/default.htm )

Tusaş yetkileleri, ''Dünyada üzerinde TUSAŞ'ın ürettiği parça olmayan Boing'in neredeyse olmadığını ifade eden yetkililer, Boing 737'nin çeşitli ülkelere ayda 35 adet uçak sattığına işaret ettiler.''

( http://www.airkule.com/....asp?page=haber&id=7843 )

TUSAŞ, F-35'in EN KARMAŞIK parçasını üretti (http://www.nethaber.com/Ekonomi/156692/TUSAS-F-35in-EN-KARMASIK-parcasini )

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve savunma şirketlerinin vizyon sahibi olması ve üretim standartlarının çok yüksek olması nedeniyle Türk üreticilerin tercih edilir durumda olduğuna dikkat çeken Pepin, şunları kaydetti:

''9 yıl önce TAI ile çalışmaya başladık. O dönemde ayda 200 parça gönderiyorlardı. Bugün bu rakam 15-20 bine çıktı.

http://www.stargazete.c...ayacak-haber-300148.htm

Benim tek bir yazımda ''Türkiye 1 yıl içinde uçak motoru üretecektir'' diye bir tabirim olmamıştır.

Türkiye 2015 yılın da %100 yerli tasarım uçak moturunu üretecek,demiştim. Nerden çıkardın ''1 yıl '' da üretilecektir dedi mi ?

Ve son olarak,

Yazılarında anlaşılıyor ki tartışma kültürün yok ve bildiklerin eksik ve ya çoğu yanlış şeyler. Bu konular araştırma gerektirir!

Daha gençsin, ''Yani of be of sana laf anlatmaya çalışmayacağım...'' :)

Hannibal Barca

28 Mesaj
1 Ocak 2011; 1:43:02 

f35 gayet iyi ama bildiğim kadarıyla yapımında 6 sponsor ülke var ve bunların arasında türkiye yok.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
1 Ocak 2011; 1:53:01 

quote:

Orijinalden alıntı: -RedBaron-

f35 gayet iyi ama bildiğim kadarıyla yapımında 6 sponsor ülke var ve bunların arasında türkiye yok.

0

3367 Mesaj
1 Ocak 2011; 16:59:27 

quote:

Orijinalden alıntı: -RedBaron-

var

// .. Sanki paraya ihtiyacın yokmuş gibi çalış
Hiç kimse senin canını acıtmamış gibi sev
Hiç kimse sana bakmıyormuş gibi dans et
Hiç kimse sesini duymuyormuş gibi şarkı söyle
Sanki dünya cennetmiş gibi yaşa .. //

61 Mesaj
1 Ocak 2011; 19:49:46 

Biraz yanlış anlaşılmış.
Ne deniyor haberde;
quote:

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla kavramsal tasarım yapılması için Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının da kararlaştırıldığını ifade eden Bakan Gönül, "Yani bu, ilk Türk savaş uçağının yapılması için verilmiş bir karardır" dedi.

Şu an bu konseptte kullanılan uçak TSK'da F-5...

Yani bu uçak bir F-35 bir F-22 olmayacak.Ama olabildiğince yerli olacak.Tıpkı Milgem gibi.

Eğer sizin düşünceniz çift motorlu, stealth, uzun menzilli bir uçak ise...o da konsorsiyumlarla oluşacak...KFX belki...

Ama benim beklentim olabildiğince yerli bir ve tasarım bakımından (yumuşak hatlar vb.) stealth bir Harrier...

Uzaklaştırılmış
2 Ocak 2011; 15:15:15 

quote:

Orijinalden alıntı: TheRealHıstory

Biraz yanlış anlaşılmış.
Ne deniyor haberde;

Şu an bu konseptte kullanılan uçak TSK'da F-5...

Yani bu uçak bir F-35 bir F-22 olmayacak.Ama olabildiğince yerli olacak.Tıpkı Milgem gibi.

Eğer sizin düşünceniz çift motorlu, stealth, uzun menzilli bir uçak ise...o da konsorsiyumlarla oluşacak...KFX belki...

Ama benim beklentim olabildiğince yerli bir ve tasarım bakımından (yumuşak hatlar vb.) stealth bir Harrier...

Hocam Harrier' ı ne yapacağız uçak gemimiz yok ki? KFX bizim için biçilmiş kaftan olabilir. Kore ve hatta Japonya' yı da bir şekilde dahil edip geliştirmeliyiz.

6730 Mesaj
2 Ocak 2011; 17:58:58 

Arkadaşlar NURİ DEMİRAĞ 1936 yılında BEŞİKTAŞ ta bir tane değil, birçok yerli uçak üretti. 1942 yılında 6 kişilik yolcu ve posta uçağı, bombardıman uçağı olarak kullanılabilen 2 uçak daha yaptı...Şimdiki yeşilköy Hava Limanı Nuri Beyin uçak deneme pistleri ve uçuş okulu idi...Rahmetliyi öldürmekten beter etmişler.....Googlede okuyunuz... O kaç bin m2 lik kocaman arazı m2 si 1,5 kuruştan değer biçilip 0,5 kuruşu vergi olarak kesilip m2 si 1 kuruştan istimlak edilmiş.....Nette çok ayrıntılı bilgiler var... Kendi uçağımızı yapma projesi İnşallah bu sefer başarıya ulaşılır....Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 11 Ocak 2011; 18:46:05 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

61 Mesaj
2 Ocak 2011; 18:41:09 

quote:

Hocam Harrier' ı ne yapacağız uçak gemimiz yok ki? KFX bizim için biçilmiş kaftan olabilir. Kore ve hatta Japonya' yı da bir şekilde dahil edip geliştirmeliyiz.

Sevgili Hellmarch!
Bu uçağın kavramsal tasarımı bittiğinde çoktan bizim bir LHD/ Hafif uçak gemimiz olacak

Zaten Harrier sadece uçak gemilerinde kullanılmıyor.V/STOL strike aircraft deniyor.Yani yer tarruz içinde kullanılır.

Uzaklaştırılmış
3 Ocak 2011; 1:29:47 

quote:

Sevgili Hellmarch!
Bu uçağın kavramsal tasarımı bittiğinde çoktan bizim bir LHD/ Hafif uçak gemimiz olacak

Zaten Harrier sadece uçak gemilerinde kullanılmıyor.V/STOL strike aircraft deniyor.Yani yer tarruz içinde kullanılır.

LHD olursa Yunanistanlılar kafayı yerler herhalde, kalplerine iner. Dikine veya kısa kalkış yapabilen bir uçaktan önce bence bize hava-hava kapasitesi yüksek mümkünse stealth bir sistem lazım. Hayal gibi ama imkansız zaman alır bizim ordu için. Ama Harrier' ın gelişmiş modeli de yerli olduktan sonra müthiş olur. Artık kendi kapasitemizi kullanma zamanı.

61 Mesaj
3 Ocak 2011; 13:57:22 

quote:

LHD olursa Yunanistanlılar kafayı yerler herhalde, kalplerine iner. Dikine veya kısa kalkış yapabilen bir uçaktan önce bence bize hava-hava kapasitesi yüksek mümkünse stealth bir sistem lazım. Hayal gibi ama imkansız zaman alır bizim ordu için. Ama Harrier' ın gelişmiş modeli de yerli olduktan sonra müthiş olur. Artık kendi kapasitemizi kullanma zamanı.

tahminleriniz doğru: http://www.defencenet.g.../index.php?topic=429.50

süreç altay tankındaki gibi de işleyebilir.t/50 konseptinin teknolojisinin transferi olabilir.zira kriterler de çok benzer.çünkü t-50 yer taarruz uçağı şeklinde de modifiye edilebiliyor.

1352 Mesaj
3 Ocak 2011; 14:04:12 

Arkadaşlar arka arkaya yazışmalarda alıntı yaparken sadece cevap yazdığınız bölümü alıntı yapın lütfen. Aksi takdirde sayfalarda gereksiz kalabalık oluyor.

Airbus 340-300, Airbus 330-300, Airbus 330-200, Airbus 330-200F, Airbus 321-200, Airbus 320-200, Airbus 319-132/100, Boeing 737-900ER, Boeing 737-800, Boeing 737-700, Boeing 737-400

Uzaklaştırılmış
4 Ocak 2011; 13:40:06 

quote:

tahminleriniz doğru: http://www.defencenet.g.../index.php?topic=429.50

süreç altay tankındaki gibi de işleyebilir.t/50 konseptinin teknolojisinin transferi olabilir.zira kriterler de çok benzer.çünkü t-50 yer taarruz uçağı şeklinde de modifiye edilebiliyor.

Komşuyu telaş daha olmadan almış besbelli. Google translate ile baktığım kadarıyla saygı duymayı da öğreniyorlar yavaş yavaş.

Tabi Altay da ki gibi işlerse çok büyük ar-ge gerektirir gibi geliyor. Ama ben Nato üyeliğimizden ötürü t-50 ye ihtimal vermiyorum. Mühimmatta inanılmaz farklılıklar olur. Ha derler ki biz size teknolojiyi verelim siz istediğiniz füzeyi takarsınız ki Ruslar ona hiç sıcak bakmaz. Bence bizim f-35 in f 135 motorlarını Türkiye de ürettirmek için çaba harcamalı ve o motorları tersine mühendislikle kopyalamalı en azından tecrübe elde etmeli ve 10 yıl içerisinde kendi motorumuzu üretmeliyiz. Zaten diğer malzemeyi iyi kötü yapabiliriz bence.

61 Mesaj
4 Ocak 2011; 18:25:27 

t-50 yanlış anlaşılmış

http://en.wikipedia.org/wiki/KAI_T-50_Golden_Eagle

benim bahsettiğim t-50 budur.

Edit:

@Hellmarch

Motoru kopyalamak?!? Şaka dimi şaka Bu işte Çinliler bile zorlandılar ve motordan istenilen verimi elde edemediler.

Aslında burada sorun aviyonikler.Bundan 2 hafta önce bir grup F-16'ya yerli yazılım yüklendi.Bu da ARGE 2004'te olduğu gibi aviyonik testleri için olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheRealHıstory -- 4 Ocak 2011; 18:31:16 >

Uzaklaştırılmış
5 Ocak 2011; 0:04:59 

quote:

t-50 yanlış anlaşılmış

http://en.wikipedia.org/wiki/KAI_T-50_Golden_Eagle

benim bahsettiğim t-50 budur.

Edit:

@Hellmarch

Motoru kopyalamak?!? Şaka dimi şaka Bu işte Çinliler bile zorlandılar ve motordan istenilen verimi elde edemediler.

Aslında burada sorun aviyonikler.Bundan 2 hafta önce bir grup F-16'ya yerli yazılım yüklendi.Bu da ARGE 2004'te olduğu gibi aviyonik testleri için olabilir.

Ha o t - 50.

Motor kopyalamak zor iş tamam da ne yapabiliriz ki şu durumda? Afaki konuşuyorum sadece. Dediğim gibi aviyoniklerde fena değiliz, jdam falan da yapmaya başladık yanılmıyorsam, geriye bir tek motor kalıyor. Ya İsveç gibi Amerika' dan alırız ki yine haşhaş ekimi kıbrıs meselesinde ki gibi bir ambargo yersek yerli uçak yapmanın manası kalmaz. Ama tabi fazla hayalperest olmanın da manası yok. Adım adım ilerlemeli kazanımlar bir uçak yapmaya müsait olduğu anda bize uygun gelen bir model geliştirmeliyiz. Ama piyade tüfeği gibi hk416 ya mehmetçik 1 diyip işin içinden çıkacaklarsa hiç olmasın daha iyi.

2991 Mesaj
5 Ocak 2011; 19:30:13 

Olsa çok iyi olur ama hep geri kalıyoruz hep...

61 Mesaj
6 Ocak 2011; 22:57:47 

Yahu bırakalım şu geri kalmış muhabbetini.Üsttede geçmiş bir muhabbet bu konuda.

Tamamen milli artık uzak bir kavram.F-35 US Army için Amerikada üretilecek değil mi?Fakat bu bile muallakta.Örneğin motorun bazı kritik parçalarını üreten şirket uçakla alakası olmayan BMW tarafından satın alındı!

Eurofighterda ise radar ABD'li!

Günümüzde küreselleşen bir dünyadayız ve her parçayı kendimiz üretmeye kalksak sonumuz: CCCP!

Örneğin Japonyada bazı yasalar yüzünden dışarıya silah satılamıyor!Ama yinede ABD uçaklarında kullanılan elektronik parçaların çoğu Japon!Ve bu işten para kazanıyorlar...

Yani sevgili dostlar; bizim şu an bu uçak için yapabileceğimiz bekleyip tasarımı görmek

Uzaklaştırılmış
8 Ocak 2011; 20:56:32 

quote:

0

Hocam resimde Türk bayrağı bile var ilk f35 sahiplerinden biriside biz olaca merak etme.

61 Mesaj
25 Ocak 2011; 18:31:45 

Italy, Brazil Top Turkey's List Of Potential FX Partners

Turkish officials are seeking foreign partners to help build the country's first fighter jet and will likely open talks with Italy's Alenia Aeronautica and Brazil's Embraer, said top procurement officials familiar with the FX program.

"We expect TAI to open negotiations with both manufacturers later this year," one procurement official said. "And in 2012 we'll know with whom we'll take the road."

The government has asked the national aerospace company, Turkish Aerospace Industries (TAI), to figure out how the partnership will work. TAI will also receive $20 million from the national procurement office, or the Undersecretariat for Defense Industries (SSM), to produce the "conceptual design" of a fighter aircraft to be built after 2020.

In recent years, Turkey's drive to make more of its top-line arms has produced indigenous programs for its Land Force and Navy. The FX effort aims to build airpower increasingly independent of U.S. technology, analysts and officials here said.

Last December, Defense Minister Vecdi Gonul said Turkey would develop and manufacture its next air-to-air fighter aircraft, either by itself or in cooperation with another country.

Gonul said Turkey may cooperate with South Korea but implied it is not a strong possibility.

Turkish defense officials said the "Korean option" failed because Seoul insisted on having an overwhelming majority in the effort.

If implemented, the program is meant to give Turkey airpower parallel to its present and future U.S.-made fleet.

The Turkish Air Force now operates F-16s and F-4s. Turkey also is a partner in the U.S.-led Joint Strike Fighter (JSF) consortium that is building the F-35 Lightning II stealth fighter jet.

Ankara plans to buy about 100 F-35 aircraft worth nearly $15 billion. Many Turkish companies are members of the JSF consortium of nine Western nations, and are producing parts for the aircraft. Turkey also will receive 30 modern F-16 Block 50 fighters from Lockheed Martin, the F-35's top maker, as a stopgap until F-35 deliveries begin around 2015.

Officials said that Turkey's new fighter "would be a next-generation type, would replace the older, U.S.-made F-4Es and would function well with the F-16s and the F-35."

They confirmed the new aircraft mostly would be meant for air-to-air fighting. The F-4Es are air-to-air fighters, while the F-16s and F-35s are designed mainly for air-to-ground operations.

Turkey's present fleet of up to 90 F-4 aircraft has been modernized jointly by Israel and Turkey, practically falling outside of U.S. operational control. But these Vietnam-era fighter jets will phase out after 2020.

"What Turkey seeks is apparently to have an airpower partly independent of U.S. operational controls," said one analyst here who asked not to be named. "The new aircraft other than the F-16s and the F-35s will serve this strategic goal. The Turks are seeking a two-pronged approach: to maintain both U.S. and national assets; U.S., with the upgraded F-16s and the F-35s, and national with the FX program."

The FX program means Turkey will abstain from buying a European fighter. In December, Gonul ruled out any potential acquisition of the Typhoon fighter jet built by the Eurofighter consortium.

But Turkish procurement officials still voiced willingness for talks with Alenia Aeronautica, one of the Eurofighter partners, for separate talks for the coming Turkish fighter, along with Embraer.

"We view both companies as suitable partners for our national [fighter] procurement program," the procurement official said.

http://www.defensenews....p?i=5520431&c=FEA&s=CVS

Özet:Embraer veya İtalyan Alenia ile ortaklık düşünülüyor.(teknolojik destek)Korenin hala bir çözüm olduğunun fakat pek de istekli olmadığımız yazıyor falan filan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BerylliumSulphur -- 25 Ocak 2011; 18:33:27 >

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
1 gün 7 sa. 27 dk. kadarı kaldı.
26 Ocak 2011; 2:39:48 

THK için kritik zaman 2014-2020 yılları arasıdır bu süre zarfında sayıları 150 yi bulan ve yarısı rezerv durumda olan F4 lerimizin büyük bölümünü emekli edeceğiz fakat yerlerine yılda ancak 8-9 adet F-35 koyacağız.Bu süre zarfında küçülen envanterin takviyesi için 2015 li yıllara gelmeden stop gap alımı bekleniyor.Bu kapsamda ABD'nin elinden çıkarmaya başlayacağı ikinci el F16C/D block 30/40, F15C/D ler yada daha cuzi miktarda EF-2000 siparişi olabilir.Ancak 2020 li yıllarda F35 lerin tamamen servise girmesiyle rahatlayacak.Bundan sonra ise yerli uçak projelerimiz sonuç verecektir.

61 Mesaj
26 Ocak 2011; 19:48:36 

quote:

Orijinalden alıntı: trapspeed

THK için kritik zaman 2014-2020 yılları arasıdır bu süre zarfında sayıları 150 yi bulan ve yarısı rezerv durumda olan F4 lerimizin büyük bölümünü emekli edeceğiz fakat yerlerine yılda ancak 8-9 adet F-35 koyacağız.Bu süre zarfında küçülen envanterin takviyesi için 2015 li yıllara gelmeden stop gap alımı bekleniyor.Bu kapsamda ABD'nin elinden çıkarmaya başlayacağı ikinci el F16C/D block 30/40, F15C/D ler yada daha cuzi miktarda EF-2000 siparişi olabilir.Ancak 2020 li yıllarda F35 lerin tamamen servise girmesiyle rahatlayacak.Bundan sonra ise yerli uçak projelerimiz sonuç verecektir.

Saçma!Özellikle F-15C/D ve EF'nin alımı!Bir miktar F16 alınmasını düşünebiliriz fakat envantere yeni uçak girmesi de öyle kısa süren bir iş değil.EF için bilmiyorum ama F15'in thoughbook'u yok ve bu yüzden personeli de uzun bir eğitimden geçirmeliyiz.Zaten teknoloji transferiyle bile el sürmediğimiz EF ise imkansız.block 40'lar için haklısınız belki de bir miktar F16 daha alacağız.

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
26 Ocak 2011; 22:07:59 

quote:

Orijinalden alıntı: BerylliumSulphur

Saçma!Özellikle F-15C/D ve EF'nin alımı!Bir miktar F16 alınmasını düşünebiliriz fakat envantere yeni uçak girmesi de öyle kısa süren bir iş değil.EF için bilmiyorum ama F15'in thoughbook'u yok ve bu yüzden personeli de uzun bir eğitimden geçirmeliyiz.Zaten teknoloji transferiyle bile el sürmediğimiz EF ise imkansız.block 40'lar için haklısınız belki de bir miktar F16 daha alacağız.

Saçma falan değil;

F-15 Türkiye'nin yıllardan beri gizli gündeminde olan bir uçak, Terminator 2020 modernizasyonu yürürlükteyken bir miktar F15 alımı düşünülmüştü (özellikle yunanistanın F15H teklifi alması bunun baş sebebi) yine 2003 mart tezkeresi öncesi ABD tarfından ikinci el F15 satışı gündemdeydi.Eğer 2020 li yılların başına kadar bir stop gap alımı olacaksa bunun F15 olma ihtimali de var.Yumurta bi tarafa gelmeden hareket etmeyi sevmeyen bir milletiz fakat 2020 li yılların başında envanterde sadece 230 civarı F16 ve 50-60 F35 bulunması demek yumurtanın istenmeyen yere gelmesi demek.

Neden F15;
Her ne kadar "thoughbook" ve teknik altyapı olmasa bile F4E 2020 lerin icra ettiği göreve bu üçlüden en uygunu bu uçaklar.Altyapı hazırlığı minimum 5 sene sürse bile bu uçaklar 2030+ yıllara kadar havasahasını koruyabilir.

Neden F16;
Son 25 yıldır neredeyse tüm gelişmiş altyapımızı,mühimmat, aviyonik geliştirme ve entegrasyonu,eğitim vb.. neredeyse hepsini F16 lara bağladık.İkinci el F16 alımı hem uyumu daha kısa olan hemde modernizasyon opsiyonu olan bir seçenek.Fakat ABD nin ilk etapta emekli edeceği modeller block 30/40 dan ziyade 32/42 lerdir.Ve kullandıkları "pratt whitney" motorlar alışkın olmadığımız ve bilmediğimiz motorlar.Bu yüzden bu opsiyonun da bekleme süresi var.

Neden EF-2000;
Tamamen yeni bir sistem ve parayı veren düdüğü çalar nitelikte çok az ihtimali olsa dahi bazı SSM yetkililerin ve EADS'ın ikide bir THK için EF-2000 i tekrar tekrar gündeme getirmesi (gayrıresmi ağızlardan) bu alımı da öne sürüyor.yukarıda belittiğim gibi eğer böyle bir alım olacaksa sayısıda az olacaktır.2-3 filo belki daha az.çıplak birim maliyeti 70 milyon€ ya yakın ve bu fiyata 5 adet ikinci el F16 alınabilir.

61 Mesaj
26 Ocak 2011; 23:03:47 

Sevgili trapspeed;

F-15 alımı eskide kaldı.90'lı yıllarda.Hani zor günlerdi.Allah bir daha o günleri yaşatmasın...

Herneyse; MSB Vecdi Gonul'un de dediği gibi EF ise rafta.Ebediyen.Belki EF-2020 ama EF-2000 değil.Hani Alenia'ya kapı açılması da EF-2020 içindi.Göreceğiz.

1636 Mesaj
26 Ocak 2011; 23:15:30 

F-35 in yapımında Türkiye nin de olduğunu sanıyorum.Hatta bende gerçek ölçekli bir maketide mevcut.

Uçak imalatına gelecek olursak;

Ülkemiz için oldukça geç kalınmış bir proje ancak şimdi yapılmaması için hiçbir sebep yok.Eğer Kayserideki uçak fabrikamız kapatılmasaydı kendi uçaklarımızla yolcu taşıyor olurduk.Yinede hiçbir şey için geç değil yapılabilir ancak ar-ge süreci uzun sürecektir hemen bir şeyler görmeyi beklememek gerekir.

Kuş gibi uçmaksa özgür olmak , biz ruhumuzu kuş yapar yine uçarız....
İstikbal Göklerdedir Göklerdeki Hava Aracı Senin Elinde....

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
27 Ocak 2011; 0:30:19 

quote:

Sevgili trapspeed;

F-15 alımı eskide kaldı.90'lı yıllarda.Hani zor günlerdi.Allah bir daha o günleri yaşatmasın...

Herneyse; MSB Vecdi Gonul'un de dediği gibi EF ise rafta.Ebediyen.Belki EF-2020 ama EF-2000 değil.Hani Alenia'ya kapı açılması da EF-2020 içindi.Göreceğiz.

Evet işte söylemek istediğim şey de bu zor günler. Elinizdeki 200e yakın F104 ü emekli ediyorsunuz fakat yerlerine aynı miktar F16 yı aynı zamanda koyamıyosunuz.bu durumun benzerini 2015 den sonra yaşayacağız.

61 Mesaj
27 Ocak 2011; 10:11:24 

Yaşamayacağız...Herhalde 2015'te F-4'lerin yavaş yavaş emekli edilmesinden bahsediyorsunuz.FX ne için var peki?Ya da F-35'lerin asıl görevi ne olacak?

90'lı yıllarda kaç kez savaşın eşiğine geldi bu millet...Benim demek istediğim de buydu.Hani yanlış anlaşılmış galiba...

618 Mesaj
28 Ocak 2011; 18:49:12 

quote:

Yaşamayacağız...Herhalde 2015'te F-4'lerin yavaş yavaş emekli edilmesinden bahsediyorsunuz.FX ne için var peki?Ya da F-35'lerin asıl görevi ne olacak?

90'lı yıllarda kaç kez savaşın eşiğine geldi bu millet...Benim demek istediğim de buydu.Hani yanlış anlaşılmış galiba...

Yaşayacağız. Sebebi ise açık ve net.

F-4'leri emekli edeceğiz ancak F-35'lerin bize kaç yılında gelmeye başlayacağını ve gelmesinin tamamlanmasının ne kadar süreceğini bile net olarak bilmiyoruz. Ayrıca kısa bir süre olmayacak ve hepsi birden gelmeyecek.

Daha tam olarak var olmayan FX için ve hala testleri süren bir F-35'den bahsediyoruz.

Sayın Trapspeed haklı bu konuda...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi N.alper -- 29 Ocak 2011; 14:35:44 >

Yapacak hiçbir şey kalmadığında, hiçbir şey yapmamak en iyisidir. Sonra hayal etmeye devam etmek gerekir. Sırf hayatın bir anlamı kalsın diye.

61 Mesaj
29 Ocak 2011; 13:48:24 

200 uçak derken?F-16'lardan mı söz ediyoruz?Yoksa bu kız beni fazla mı çarptı?

618 Mesaj
29 Ocak 2011; 14:34:07 

quote:

200 uçak derken?F-16'lardan mı söz ediyoruz?Yoksa bu kız beni fazla mı çarptı?

Hocam kusura bakma, ben uçmuşum orada, final notlarını beklerken yazmıştım yorumu

Yapacak hiçbir şey kalmadığında, hiçbir şey yapmamak en iyisidir. Sonra hayal etmeye devam etmek gerekir. Sırf hayatın bir anlamı kalsın diye.

61 Mesaj
29 Ocak 2011; 21:15:57 

Önemli değilde gerçekten aklıma takılan bir soru var.

Şimdi F-4'leri emekli edeceğiz, ama sayıda sıkıntı yaşayacağız.Hani sayıda belki ama F-35'in kabiliyetleri ile F-4'ünkü bir mi?Birde olaya bu açıdan bakmak lazım.

618 Mesaj
29 Ocak 2011; 22:23:16 

quote:

Önemli değilde gerçekten aklıma takılan bir soru var.

Şimdi F-4'leri emekli edeceğiz, ama sayıda sıkıntı yaşayacağız.Hani sayıda belki ama F-35'in kabiliyetleri ile F-4'ünkü bir mi?Birde olaya bu açıdan bakmak lazım.

Haklısınız. F-35'i kabiliyet açısından F-4 ile kıyaslamak mantıklı değil.

Ancak göz önünde bulundurulması gereken birşey var. O yıllarda elimizde ki uçak sayısı hava sahamızı korumak ve bölgede söz sahibi olmak için yeterli olacak mı...

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
30 Ocak 2011; 22:40:03 

quote:

Orijinalden alıntı: N.alper

Haklısınız. F-35'i kabiliyet açısından F-4 ile kıyaslamak mantıklı değil.

Ancak göz önünde bulundurulması gereken birşey var. O yıllarda elimizde ki uçak sayısı hava sahamızı korumak ve bölgede söz sahibi olmak için yeterli olacak mı...

Aslında yeterli olacaktır . çünkü yunanistan henüz yeni nesil savaş uçağına ve sayısına karar vermedi, önümüzdeki bir kaç yıl için de karar vereceğini sanmıyorum. İsraili her zaman ayrı tutmak lazım zaten hep üstünler. Bölgedeki güç dengeleri belki değişmez ama şu an THK'ya göre pasif olan Avrupa ülkelerinin filoları gelişebilir. Mesela İtalya,Almanya.

61 Mesaj
31 Ocak 2011; 13:39:22 

İngiltere'nin emekli edeceği EF'lerden alacaklardır büyük ihtimalle.

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
31 Ocak 2011; 17:20:36 

quote:

İngiltere'nin emekli edeceği EF'lerden alacaklardır büyük ihtimalle.

Mantıklı aslında ama Tranche 1 seviyesindeki EF'ler F-16 Block52 lerden daha gelişmiş değiller.

12 Mesaj
31 Ocak 2011; 17:35:23 

Umarım devrim arabası gibi takılmaz. ama umutluyum hükümetin bu çalışmalarından.

Aviation Management

618 Mesaj
31 Ocak 2011; 21:38:25 

quote:

Orijinalden alıntı: trapspeed

Mantıklı aslında ama Tranche 1 seviyesindeki EF'ler F-16 Block52 lerden daha gelişmiş değiller.

Mesele aslında sadece gelişmişlikte değil.

İngiltere'nin emekli edeceği EF-2000'ler sizin de dediğiniz gibi Tranche 1 seviyesinde. Bu uçakların Hava - Yer kabiliyeti neredeyse yok. Ayrıca bu uçaklar sürekli testlerde , geliştirmelerde kullanıldığı için çok fazla yıpranmış durumda.

61 Mesaj