Şimdi Ara

Mızıka ile ilgili herşey (ANA KONU)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
408
Cevap
50
Favori
143.318
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Meraba arkadaşlar bundan sonra mızıka ile ilgili herşeyi bu başlıkta toplayalım, belki başlamak isteyenlere yardımcı olur..

Temel olarak 2 tane mızıka türü vardır. Diatonik ve Kromatik

----

Diatonikler genelde 10 delikli olur ve temel notalar vardır.

Örneğin c mızıkasındaki deliklere üfleme veya içine çekmeyle sadece c (do) majör dizisinin sesleri çıkar.

----

Kromatiklerde ise genelde 10-12-14 deliklidir ve bunaların bazılarında da "pompa" denilen bir mekanizma bulunur.

Bu pompa yardımıyla kromatik mızıkadan bir oktavı oluşturan 12 ses de çıkartılabilir.

----

mızıka konusunda önce ne tür müzikten hoşlandığınız ya da ne tür müzik çalmak istediğinize karar vermelisiniz

Kromatik mızıka daha çok klasik müzik, caz, latin müzikleri çalmak için kullanılır.
    (bu müziklerin armoni yapısı nedeniyle çok sayıda sese ve geçişe ihtiyaç vardır pek bilmiyorum da öyledir herhalde.)

----

diatonikler is blues, rock gibi müziklerde daha çok kullanılır. diatonik mızıkanın öğrenmesi göreceli olarak daha kolaydır.

----

mızıka seçmeden sonra ilk iş mızıkayı düzgün tutmaktır.

mızıka (sağ elini kullananlar için) sol elin baş parmakla işaret parmağının arasına oturtulup ağıza paralel şekilde tutulur,
    sağ el de elin büyüklüğüne göre istenen şekilde mızıkayı tamamen kapatacak şekilde sol elin üstüne kapatılır.

sonraki kısım ise mızıkadan düzgün bir şekilde tek nota (single note) çıkarabilmek.
    düzgün bir tek nota parmaklarınızla bir tek delik dışında tüm delikleri kapatıp mızıkaya üfleyip içinize çekmenizle çıkan sestir.

bu gerçekten en önemli kısımıdır mızıka çalmanın.

single note çıkarmak için kullanılan 3 teknik vardır:

1) dil yuvarlama. genetik bir özelliktir. herkes yapamaz tam olarak dilini u şekline getirmeyi. yuvarladığınız dili mızkaya yapıştırısınız. mızıkayla hava alış-verişini yuvarlanan dilin ortasından yapar dille etrafdaki delikleri kapatırsınız. yapması zordur.

2) dil ile kapatma. dilinizi kullanarak üfleyeceğiniz deliği ağzınızın sağ (sol) tarafında bırakır dilinizle sol(sağ) tarafta kalan delikleri kapatırsınız.

3) balık dudağı(düz üfleme): ayna karşısında bir süre çalıştıktan sonra dudaklarınızı balık dudağı şekline getirip havanın girip çıkması için sadece bir delik genişliği kadar yer bırakıp.

düzgün tek nota sesleri çıkarmak gerçekten çok önemli. tam istenilen bir ses çıkarılana kadar 2 hafta süre geçebilir.

gelelim harmonikalara.

blues çalmak için piyasada en uygun fiyata alınabilecek nispeten en kaliteli aletler hohner ya da lee oskarların major diatonik harmoniklarıdır.

orta üst seviyedekiler:

hohnerın blues harp, marine band, special 20, pro harp, big river harp orta üst seviyee modeleri bunlar yaklaşık 25$ civarındalar. daha ucuz istiyorsanız hohner blues band fiyatına göre en üstün performansı veren mızıka ama bulunması kolay değil pek.

blues çalmak için ise major diatonik mızıkayı "second position" ya da "cross harp" adı verilen teknikle çalmak gerekiyor. bu teknikle perfect 5'liler çevrimine göre c mızıkadan g blues şarkılar çalınıyor. (yani mızıkanın tonundan 5 yarım ses daha pes tondan blues çalınabiliyor.)

internetten araştırmayla daha detaylı bilgi bulabilirsiniz ancak genel olarak ditaonik harmonikalarda blues dizisi (major pentatonik ya da tam bilmiyorum bunu da) second position da:

2: diatonic harmonikanın delik numarası
    d:draw (içine çekme)
    b:blow (üfleme)
    db:draw bend (bükme - içine çekerken havanın açısını değiştirip sesi yarım ses tizleştirme)

2d , 3db , 4db , 4d , 4b , 5d , 6b

major blues şarklara bu dizideki notaları kullanarak rahatça eşlik edebilirsiniz.

***Chromatic Harmonica****

Mızıka ile ilgili herşey (ANA KONU)

***Diatonik Harmonica****

• mızıka tab arşivi olan bi site buldum,http://www.harmonicacountry.com/ burdan yararlanabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fenerbahçe

mızıka tab arşivi olan bi site buldum,http://www.harmonicacountry.com/ burdan yararlanabilirsiniz
    Birsürü konu var Mızıka ile ilgili.Benim bile var .

Ama yine de mızıka sevenler için alternatif bir konu olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: St.Rendroy

Birsürü konu var Mızıka ile ilgili.Benim bile var .

Ama yine de mızıka sevenler için alternatif bir konu olabilir.

Alıntıları Göster
    Ya 16 delikli aldım ben hata mı etmişim?Epey zor nota basması...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Firenze

İlk başta bende öyle yapmıştım.Büyüğü daha güzeldir düşüncesiyle

Acil 10 delikliye geç hocam.
  • quote:

quote:

Vay arkadaş ya neyse bu 16'lığı 10 yaşındaki kuzenime vereyim de 10 delikliyi alayım
  • quote:

quote:

quote:

Vay arkadaş ya neyse bu 16'lığı 10 yaşındaki kuzenime vereyim de 10 delikliyi alayım

Alıntıları Göster
    tremolo mızıka var demek iki çeşit değilmişş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apeka -- 27 Aralık 2010; 18:55:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: apeka

tremolo mızıka var demek iki çeşit değilmişş

Alıntıları Göster
    Ya bend yapmayı başarabilen var mı nasıl yapılıyor?
  • quote:

Alıntıları Göster
    black sabbath-war pigs geliyor aklıma
  • quote:

bendede bu sorun var hocam ya yapabilen biri varsa videoulu anlatım falan yapsa harika olurda uğraşan yok :ı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fenerbahçe

quote:

bendede bu sorun var hocam ya yapabilen biri varsa videoulu anlatım falan yapsa harika olurda uğraşan yok :ı

Alıntıları Göster
    bende yapamıyorum bir hevesle almıştım mızıkayı ama bayağı pratik istiyo.Anca basit şarkıları çalıyorum yeni başlayanlar bye bye love parçasından başlayabilir çok zor değil hemde güzel parça.
  • quote:

Orijinalden alıntı: riaz

bende yapamıyorum bir hevesle almıştım mızıkayı ama bayağı pratik istiyo.Anca basit şarkıları çalıyorum yeni başlayanlar bye bye love parçasından başlayabilir çok zor değil hemde güzel parça.

Alıntıları Göster
    position olayı nedir? 1st position 2nd position filan var ne ayak onlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: heavy metal boy

• quote:

Orijinalden alıntı: afd92

quote:

Alıntıları Göster
    MODLAR

ben öğrendim anlatayım madem

önce modları biraz bilsek iyi olur
    do mızıkayla do blues çalmaya çalışıp "ulan niye olmuyo" diyorsanız şimdi geliyor olay

tonu do alalım, do mızıkanız var sayalım (majör) (üşenenler atlasın, teorik bilgi içeriyor)

do re mi fa sol la si do ------- bu bildiğimiz do majör dizi (gam) do ionian da denir
    re mi fa sol la si do re ------- bu ne demek, yine do majörün notalarını kullanıyorsun lakin, karar sesin (tonun) re, bu dizinin adı re dorian
    mi fa sol la si do re mi -------- aynı dizinin eksenini (kök sesini, tonunu) değiştirdik yine, mi phrygian
    fa sol la si do re mi fa --------- fa lydian
    sol la si do re mi fa sol -------- sol mixolydian
    la si do re mi fa sol la ---------- bu bildiğin la minör dizisi, la aeolian da denir, do majör ve la minör dizileri birbirlerinin "paralel dizisidir", do majör, la minörün ilgili majörüdür, veya la minör, do majörün ilgili minörüdür de denir, zaten bir enstruman çalıyorsan bunu bilirsin, ton la minör de olsa, do majör de olsa, aynı sesleri (tuşları,perdeleri) çalarsın, fark eden şey karar sesin ve seslerin duruculuk/yürüyücülük özellikleri
    si do re mi fa sol la si -------- si locrian

blues çalan adam bilir zaten, bluesda hangi gamlar kullanılır, minör ve majör pentatonik gamlar, blues gamı, nadiren de olsa minör, dorian ve mixolydian gamları

tonu do olan bi şarkıya sen do mızıkayla eşlik etmeye çalışınca ne oluyor, do majör gamında çalmış oluyorsun, bak bakalım bluesda do majör var mıymış? yokmuş, ne varmış, dorian ve mixoldydian, yani do majör mızıkayla sol mixoldyian (tonu sol olan blues şarkılarda) veya re dorian (tonu re olan blues şarkılarda) çalabilirsin
    veya blues çalmak istemiyorsan do majör veya la minör gamlarında çalabilirsin
    aynı mantıkla mi phrygian, fa lydian, si locrian gamlarında da çalabilirsin, bunlarla blues yapılmaz, ne yapılır? onu ben de bilmiyorum

POZİSYONLAR

işaretleri ben bi yazıyım da
    mızıkanda C yazıyorsa mızıkanız do majör, D re, E mi, F fa, G sol, A la, B si, çok bebek adımları gibi geldi şimdi yazınca ama

şayet do majör mızıkayla do majör tonunda bir şeyler çalıyorsan 1. pozisyonda çalıyorsun demektir, diğer pozisyonlar bu ses üzerine (tam) 5liler çıkıyoruz, bu ne demek? şöyle

do, re, mi, fa, sol bu 2. pozisyon oluyor mızıkada, yani bütün o zırvalık bunun içindi,
    sol, la, si, do, re 2. pozisyondan da bir 5li çıktık, bu 3. pozisyon oluyor

yani 2. pozisyonda çalıyorum diyorsan mixoldyianda, 3. pozisyonda çalıyorsan dorianda çalıyorsun, mixoldyian, doriana göre daha majör (neşeli) diye biliyorum

hee 1. pozisyonda blues yapılmaz mı?
    yapılır efenim
    -aa nasıl??
    yapılır da şimdi majör gamda çalmış olacaksın ya, e bluesu da majör diziyle çalamazsın ya, napcaz baba, majör pentatonikte çalcaz, yani diğerlerindeki gibi öyle her deliği kullanamayacağız, bu biraz daha zor sanırım, başta buna kasmayın, yani tonu do olan blues şarkıya do mızıkayla eşlik etmek çok kolay değil, 1st position blues'da bilgim yok pek, yanlış bilgi vermedim inşallah

yani son paragrafta demiş olduk ki sol blues şarkıya, do majör mızıkayla 2. pozisyonda (sol mixoldyianda) eşlik edersek, hiç arıza ses gelmez, kafana göre takıl kanka yani, bi de bend yapıyorsan deme keyfine de o da başka sayıya artık :)

@edit 1 Nisan 2011

Tarafamcı denenmiştir

3rd position blues (dorian mod, mesela do majör mızıkayla tonu re olan şarkıya eşlik etmek, mızıkanın normal tonunun üstüne bir Büyük İkili, yani tam ton çıkarak da bulabiliriz) çalmak da 2nd position blues (mixoldyian mod, mesela tonu do majör olan mızıkayla tonu sol olan şarkıya eşlik etmek) çalmak kadar kolaymış

1st position bluesda da zor birşey yok

Hatta ve hatta çok alakasız bir tondaki şarkıya da az da olsa eşlik edebilirsiniz, şöyle ki; elinde do majör mızıka olsun, şarkının tonu da mi olsun, miden 12 bar bluesda (bilen bilir 1 4 5 akorlarını) mi, la, si akorları çalınır, sen de en azından mızıkayla bu notaları çalabilirsin, ek olarak diğer notaları da deneyip kulağına kötü gelen notaları çalmazsın, olur biter :) tabi bu şekilde çalarken bütün delikleri kullanamayacaksın, ama yine de az da olsa eşlik edebilirisin

Duyum çok önemli, kulağınıza güvenin, güçlendirin, dinleyin, çalın, farklı yeni şeyler deneyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heavy metal boy -- 1 Nisan 2011; 19:10:51 >
  • quote:

MODLAR

ben öğrendim anlatayım madem

önce modları biraz bilsek iyi olur
    do mızıkayla do blues çalmaya çalışıp "ulan niye olmuyo" diyorsanız şimdi geliyor olay

tonu do alalım, do mızıkanız var sayalım (majör) (üşenenler atlasın, teorik bilgi içeriyor)

do re mi fa sol la si do ------- bu bildiğimiz do majör dizi (gam) do ionian da denir
    re mi fa sol la si do re ------- bu ne demek, yine do majörün notalarını kullanıyorsun lakin, karar sesin (tonun) re, bu dizinin adı re dorian
    mi fa sol la si do re mi -------- aynı dizinin eksenini (kök sesini, tonunu) değiştirdik yine, mi phrygian
    fa sol la si do re mi fa --------- fa lydian
    sol la si do re mi fa sol -------- sol mixolydian
    la si do re mi fa sol la ---------- bu bildiğin la minör dizisi, la aeolian da denir, do majör ve la minör dizileri birbirlerinin "paralel dizisidir", do majör, la minörün ilgili majörüdür, veya la minör, do majörün ilgili minörüdür de denir, zaten bir enstruman çalıyorsan bunu bilirsin, ton la minör de olsa, do majör de olsa, aynı sesleri (tuşları,perdeleri) çalarsın, fark eden şey karar sesin ve seslerin duruculuk/yürüyücülük özellikleri
    si do re mi fa sol la si -------- si locrian

blues çalan adam bilir zaten, bluesda hangi gamlar kullanılır, minör ve majör pentatonik gamlar, blues gamı, nadiren de olsa minör, dorian ve mixolydian gamları

tonu do olan bi şarkıya sen do mızıkayla eşlik etmeye çalışınca ne oluyor, do majör gamında çalmış oluyorsun, bak bakalım bluesda do majör var mıymış? yokmuş, ne varmış, dorian ve mixoldydian, yani do majör mızıkayla sol mixoldyian (tonu sol olan blues şarkılarda) veya re dorian (tonu re olan blues şarkılarda) çalabilirsin
    veya blues çalmak istemiyorsan do majör veya la minör gamlarında çalabilirsin
    aynı mantıkla mi phrygian, fa lydian, si locrian gamlarında da çalabilirsin, bunlarla blues yapılmaz, ne yapılır? onu ben de bilmiyorum

POZİSYONLAR

işaretleri ben bi yazıyım da
    mızıkanda C yazıyorsa mızıkanız do majör, D re, E mi, F fa, G sol, A la, B si, çok bebek adımları gibi geldi şimdi yazınca ama

şayet do majör mızıkayla do majör tonunda bir şeyler çalıyorsan 1. pozisyonda çalıyorsun demektir, diğer pozisyonlar bu ses üzerine (tam) 5liler çıkıyoruz, bu ne demek? şöyle

do, re, mi, fa, sol bu 2. pozisyon oluyor mızıkada, yani bütün o zırvalık bunun içindi,
    sol, la, si, do, re 2. pozisyondan da bir 5li çıktık, bu 3. pozisyon oluyor

yani 2. pozisyonda çalıyorum diyorsan mixoldyianda, 3. pozisyonda çalıyorsan dorianda çalıyorsun, mixoldyian, doriana göre daha majör (neşeli) diye biliyorum

hee 1. pozisyonda blues yapılmaz mı?
    yapılır efenim
    -aa nasıl??
    yapılır da şimdi majör gamda çalmış olacaksın ya, e bluesu da majör diziyle çalamazsın ya, napcaz baba, majör pentatonikte çalcaz, yani diğerlerindeki gibi öyle her deliği kullanamayacağız, bu biraz daha zor sanırım, başta buna kasmayın, yani tonu do olan blues şarkıya do mızıkayla eşlik etmek çok kolay değil, 1st position blues'da bilgim yok pek, yanlış bilgi vermedim inşallah

yani son paragrafta demiş olduk ki sol blues şarkıya, do majör mızıkayla 2. pozisyonda (sol mixoldyianda) eşlik edersek, hiç arıza ses gelmez, kafana göre takıl kanka yani, bi de bend yapıyorsan deme keyfine de o da başka sayıya artık :)

@edit 1 Nisan 2011

Tarafamcı denenmiştir

3rd position blues (dorian mod, mesela do majör mızıkayla tonu re olan şarkıya eşlik etmek, mızıkanın normal tonunun üstüne bir Büyük İkili, yani tam ton çıkarak da bulabiliriz) çalmak da 2nd position blues (mixoldyian mod, mesela tonu do majör olan mızıkayla tonu sol olan şarkıya eşlik etmek) çalmak kadar kolaymış

1st position bluesda da zor birşey yok

Hatta ve hatta çok alakasız bir tondaki şarkıya da az da olsa eşlik edebilirsiniz, şöyle ki; elinde do majör mızıka olsun, şarkının tonu da mi olsun, miden 12 bar bluesda (bilen bilir 1 4 5 akorlarını) mi, la, si akorları çalınır, sen de en azından mızıkayla bu notaları çalabilirsin, ek olarak diğer notaları da deneyip kulağına kötü gelen notaları çalmazsın, olur biter :) tabi bu şekilde çalarken bütün delikleri kullanamayacaksın, ama yine de az da olsa eşlik edebilirisin

Duyum çok önemli, kulağınıza güvenin, güçlendirin, dinleyin, çalın, farklı yeni şeyler deneyin

Alıntıları Göster
    Çok teşekkürler, elinize sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: afd92

Çok teşekkürler, elinize sağlık

Alıntıları Göster
    öncelikle saol dostum emek vermişsin güzel anlatım. peki mızıka çalmayı öğrenenler nasıl öğrendiniz kursu falan varmı yoksa böyle konulardan bakarakta öğrenebilirmiyiz? kuçuk oldugundan kolay taşınması da ayrı bi olay yani iyi baya

son olarak kaç aya öğrenebiliriz düzgün,şaşırmadan çalmayı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VROOOM -- 20 Şubat 2011; 18:51:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: VROOOM

öncelikle saol dostum emek vermişsin güzel anlatım. peki mızıka çalmayı öğrenenler nasıl öğrendiniz kursu falan varmı yoksa böyle konulardan bakarakta öğrenebilirmiyiz? kuçuk oldugundan kolay taşınması da ayrı bi olay yani iyi baya

son olarak kaç aya öğrenebiliriz düzgün,şaşırmadan çalmayı?

Alıntıları Göster
    bazı mızıkalarda tek boşluk varken bazılarında o tek boşluk yatay olarak 2 ye bölünmüş ne işe yarıyo o boşluklar
  • quote:

Orijinalden alıntı: -radiohead-

bazı mızıkalarda tek boşluk varken bazılarında o tek boşluk yatay olarak 2 ye bölünmüş ne işe yarıyo o boşluklar

o yatay olarak 2ye bölünmüş olanların türü sanırım "tremolo", başka bilgim yok

10 deliklinin çalımı daha rahat olabilir

mızıkaya yeni başlayan biri ilk önce "tek ses" çıkarmayı öğrenir, sonra mesela "2 hole shake" öğrenebilirisin, 2 delik arasında gidip gelme, bunları kendi kendine öğrenebilirisin

daha sonra bluesda vazgeçilmez olan "bend" tekniğini deneyebilirisn, tarifi yazarak zor, birinin öğretmesi iyi olur tabi ama nette videolar da bulabilirisn sanırım
  • quote:

quote:

mızıkaya yeni başlayan biri ilk önce "tek ses" çıkarmayı öğrenir, sonra mesela "2 hole shake" öğrenebilirisin, 2 delik arasında gidip gelme, bunları kendi kendine öğrenebilirisin

daha sonra bluesda vazgeçilmez olan "bend" tekniğini deneyebilirisn, tarifi yazarak zor, birinin öğretmesi iyi olur tabi ama nette videolar da bulabilirisn sanırım

saol dostum bu mızıka iyice kafama yattı gibi mydukkandan baktım başlangıç için yani 10 delikli artık neyse 50-60 liraya güzel bir şeyler vardı.zaten çok kolay taşınan bi müzik aleti seside güzel fiyatıda ucuz pek çalanın çıkmaması ilginç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VROOOM

quote:

quote:

saol dostum bu mızıka iyice kafama yattı gibi mydukkandan baktım başlangıç için yani 10 delikli artık neyse 50-60 liraya güzel bir şeyler vardı.zaten çok kolay taşınan bi müzik aleti seside güzel fiyatıda ucuz pek çalanın çıkmaması ilginç.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar iyi bir mızıkanın fiyatı nedir?marka olarak tavsiye ederseniz iyi olur
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.