Şimdi Ara

Digitimes: Radeon HD 6970, GeForce GTX 580'den yavaş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
168
Cevap
0
Favori
9.681
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Uzakdoğu merkezli saygın yayın organlarından Digitimes'ın, ekran kartı üreticilerinden kaynaklara dayandırarak verdiği yeni bir habere göre Radeon HD 6970, GeForce GTX 580'den yavaş olacak. Cayman XT GPU'sunun güç verdiği Radeon HD 6970 modeli için AMD ise fiyata oynayacak ve yeni model GeForce GTX 580'e kıyasla 50$-70$ daha ucuz olacak.

15 Aralık'ta yapılacak lansman birlikte pazara sürülecek Radeon HD 6900 serisi ekran kartlarının ilk etapta sınırlı sayıda satışa sunulacağı da Digitimes'ın haberindeki detaylar arasında yer alıyor. 256-bit bellek veri yolu desteğine ve 2GB GDDR5 bellek kapasitesine sahip olan Radeon HD 6970'in, GTX 480'den hızlı olacağı yönünde bir takım iddialar uzun süredir konuşulmasına rağmen, GeForce GTX 580 karşısında neler yapacağı merakla bekleniyor.

Nvidia cephesine baktığımızda ise daha önce Aralık ayında lanse edilebileceği belirtilen Fermi X2 modeli için sessizlik sürerken, şu aşamada hakkında çok fazla bilgi de bulunmuyor. Mevcut durum dikkate alındığında son dakika sürprizi olarak Fermi X2 piyasaya sürülmez ise AMD'nin çift GPU'lu Radeon HD 5970 modeli önemli bir başarıya imza atmış olacak. Zira geçtiğimiz sene Kasım ayında lanse edilen HD 5970, iki yılı (2009-2010) da lider kapatarak bu alanda tekrarlanması zor bir başarıyı hanesine yazdırmış olacak.

• Benim kart ya HD5970 kimse bu kartı geçemez :D oyunlar cocuk gibi kalıyor bu kart ile :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BehramX -- 13 Aralık 2010; 0:55:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BehramX

Benim HD5970 kimse bu kartı geçemez :D oyunlar cocuk gibi kalıyor bu kart ile :)

hll kanka
  • quote:

Orijinalden alıntı: annihilator

quote:

Orijinalden alıntı: BehramX

Benim HD5970 kimse bu kartı geçemez :D oyunlar cocuk gibi kalıyor bu kart ile :)

hll kanka

• 580 çıktığında kartı yerden yere vuran amd fanatiklerinin yorumlarını bu kartların çıkışıyla birlikte ilgiyle takip edeceğim. Zira hiçbirini inandırtamadık 6970 in 580 den başarısız olacağını.

Ama dert değil 6990 gelecek nasılsa, dert tasa kalmaz. Fiyatı mı, ucuzdur ucuz, 1700 lira falan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozkan_tpc

580 çıktığında kartı yerden yere vuran amd fanatiklerinin yorumlarını bu kartların çıkışıyla birlikte ilgiyle takip edeceğim. Zira hiçbirini inandırtamadık 6970 in 580 den başarısız olacağını.

Ama dert değil 6990 gelecek nasılsa, dert tasa kalmaz. Fiyatı mı, ucuzdur ucuz, 1700 lira falan.

Başarıyı sadece performansla ölçerseniz yanılgıya düşersiniz. F/P başta olmak üzere; sessizlik, güç tüketimi, ek özellikler gibi birçok değişken var. Hemen "başarısız" diye yaftalamak garip oluyor.
  • quote:

580 çıktığında kartı yerden yere vuran amd fanatiklerinin yorumlarını bu kartların çıkışıyla birlikte ilgiyle takip edeceğim. Zira hiçbirini inandırtamadık 6970 in 580 den başarısız olacağını.

Başarıyı sadece performans olarak görüyorsan 500w güç çeken ve 80-90 derecelerde dolaşan GTX 580 kral o zaman sana göre
    Aynı ÖSS'yi kazandıktan sonra sadece onların çabasıyla kazandığını düşünüp sahip çıkan dershaneler gibisin..!!
    Koş kap bir kaç tane GTX 580... aman pardon ÖSS şampiyonu

• quote:

Orijinalden alıntı: GuitarMania

quote:

Başarıyı sadece performans olarak görüyorsan 500w güç çeken ve 80-90 derecelerde dolaşan GTX 580 kral o zaman sana göre
    Aynı ÖSS'yi kazandıktan sonra sadece onların çabasıyla kazandığını düşünüp sahip çıkan dershaneler gibisin..!!

500watt değil yahu jeneratörle çalışıyor. 6970 çok farklı da gtx580 e laf atıyorsun. bence sen gtx480 le gtx580 i karıştırıyorsun güzel kardeşim. nerede 90 dereceyi görmüş gtx580 ? rüyanda mı?

• yav herşeyi geçtimde bu sitede 7-24 yorum yazan yemeden içmeden polemik yaratmaya çalışan milleti ti'ye alıyorum sanan (onlar kendilerini bilir) arkadaşlar var bunlar acaba hayatlarını nasıl idame ettiriyorlar bir işin ucundan tutayım azıcık sosyalleşeyim demiyolarmı yada hiçmi sıkılmıyorlar yemin ederim herşeyden çok bunu merak ediyorum :P
  • quote:

quote:

Daha cayman xt nin tdp sini bilmiyoruz Ducati adlı kullanıcıya göre 480 den daha fazla güç çekiyo
    Onun için bu tip güçle ilgili yorumları kesin incelemeler çıktıktan sonraya bırakalım

• Ne atraksyon yaratılıyor şu kartlar için beya AmdSaray, NvdiaBahçe mübarek :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi renklem -- 13 Aralık 2010; 1:44:25 >
  • Yavaş olsun. Faketmez ki.

Ne ile neyi kıyasladığınıza bağlı.

GTX580 in fiyatı MİNİMUM 1000 TL. Zaten az önce baktım Palit gelmiş. 1000 Lira En düşük son kullanıcı fiyatı olacak..

Bu kart ta 300$ FOB fiyatı var. 160$ da üzerine kâr , taşıma masrafı falan getirseler 460$ olur.

460$ + KDV de 820 Lira yapar.

1000 Liralık karttan %22 daha ucuz. Performansı %22 düşük olamayacağına göre sorun yok demektir.

Eğer:

Daha düşük ısıda çalışırsa,
    Daha az gürültü yaparsa,
    Daha az güç ihtiyacı duyuyorsa
    Performans farkı da GTX580 den birazcık azsa,

Pek çok kullanıcının tercih sebebi olabilir. Kaldı ki güç kaynağı konusunda kararsız kalan kullanıcılar eğer çektiği güç az olursa bu karta yönelirler.

HD 5870 GPU sunun Die Size ı 334mm2 idi.

6970 in Die Size ı ise yazdığına göre 389mm2 olacakmış.

Eğer doğru ise arada %16 fark var.

En iyimser düşünce ile sadece aralarında maliyet farkı olarak Die boyutu olduğunu düşünerek hareket edecek olursak:

396$ (5870 Fiyatı) x %16 + = 459$ çıkar. Yani yeni kart, eğer abartıp kârı arttıralım demezlerse 460$ olabilir.

Tabi GTX580 in fiyatını 550$ + KDV olur diyerek doğru tahmin etmiş birisi olarak bunlar benim tahminlerim. Yine doğru çıkabilir diye düşünüyorum ama tabi benimle aynı fikirde olmayan arkadaşlar da olabilir...

Haa bu arada zaten 5870 in fiyatı epeydir aynı idi. GTX470 in fiyatında yapılan indirim baktım yansımış. Kartın fiyatı Türkiye'de 287$ + KDV olmuş.

Bu da zaten 5870 te de yakında indirim olacağını gösteriyor. Eğer 5870 in fiyatı 350$ lara gerilerse bu kartın fiyatı 449$ + KDV olabilir.

Rakama iyi bakın!!! 449$ diyorum. Bu rakam AMD nin çok sevdiği rakamlara benziyor. Doğru çıkarsa şaşmam valla...

• quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

500watt değil yahu jeneratörle çalışıyor. 6970 çok farklı da gtx580 e laf atıyorsun. bence sen gtx480 le gtx580 i karıştırıyorsun güzel kardeşim. nerede 90 dereceyi görmüş gtx580 ? rüyanda mı?

Bizim bilmediğimiz bir şey biliyorsun heralde ya da biz haberin ayrıntılarında kaçırdık.

Ekleme: @OverClocKing yorumlarını severek okuyorum her şeyin iyi güzel de
    bir de şu yazılarını gözümüze gözümüze sokmasan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 13 Aralık 2010; 1:51:42 >
  • Ben herşeye performans gözüyle bakan arkadaşlara yaptım o yorumu...
    @sadtneverdie
    Forumda inceleme testlerinde kaç derece olduğundan haberin yok sanırım..
    Belki ben rüyamda görmüşümdür ama doğruları gördüğüme eminim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuitarMania -- 13 Aralık 2010; 1:53:49 >

• Ben kendim kullanıyorum GTX 580 ve kart 83c'yi geçmiyor. O kadar ısınmasının sebebide sessiz olması yüzünden zaten, oyun oynarken bile pek sesi duyulmuyor kartın.
  • quote:

Ben herşeye performans gözüyle bakan arkadaşlara yaptım o yorumu...
    @sadtneverdie
    Forumda inceleme testlerinde kaç derece olduğundan haberin yok sanırım..
    Belki ben rüyamda görmüşümdür ama doğruları gördüğüme eminim

son noktayı koymuşsun kardeş

• Amd nin bu kadar iddiasına karşılık alakasız bir performans bence garip. 6. hissimi kullanarak diyorum ki kartta kullanılan "dual graphics engine" mevcut sürücü yapısıyla uyumsuz. 1 ay içinde ciddi bir sürücü güncellemesi yapılacak gibi geliyor bana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiesTorN
    Ben kendim kullanıyorum GTX 580 ve kart 83c'yi geçmiyor. O kadar ısınmasının sebebide sessiz olması yüzünden zaten, oyun oynarken bile pek sesi duyulmuyor kartın.

Evet GTX580 in fanı GTX480 e göre baya baya sessiz çalışıyormuş.
    Yalnız 83 c' konusunda ufak bir hatırlatma. Oradaki 87c' de çalışan Asus GTX580 testi bir hafta kadar sanırım önce yapılmıştı. Tabi test yapılan ortamı bilmiyorum ama o zaman havalar normaldi. Şu an ayağımın altında elektrik sobası yanıyor ve dışarısı -1 derece.
    87c' olan kartın 83c' olması belki onunla alakalı olabilir. Belki de senin kartın daha serindir o da olabilir. Neyse. Belirteyim dedim. Test ortamları aynı olmadığı için kıyaslama yapamayacağım.

Bu arada biraz araştırma yaptım. AMD 6970 in fiyatını GTX580 den düşük tutarak yarışacağı söylentileri dolaşıyor. Internet'te de birileri 449$ gibi kelimeler kullanmış ve diğer kullanıcılar da bu fiyatı mantıklı bulmuşlar.

Bana da öyle geliyor.

Bu arada @yelkowan
    Yazılarını gözümüze sokmasan demişsin ya. Benim Netbook var LG X130. Onun ekranı çok ufak olduğu için 21.5" ekran kullanıyorum. Çözünürlük te 1920*1080 olduğu için ben anlayamıyorum. Benim mesajlarım bende normal görünüyor. Sende nasıl görünüyor ki yani sorun neresinde? Büyük falan mı , ayarlarda mı bir şey var ? Söylersen ona göre ayarları kurcalarım ben de. Bu arada teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 13 Aralık 2010; 2:13:35 >

• Yahu kuyuya bir taş attık sıraya girildi taşı çıkartmak için :) Sevmem de böyle polemikleri. Ne amd ne nvidia, bana göre son kullanıcı kazansın. Sadece körü körüne fanatiklik yapanlara kızıyorum. Tamam savunuyosunuz ama olumsuz yanlarını da görün, tamamen köreltmeyin gözleri. Yada rakibin ürünü hakkında olumlu yönleri de inkar etmeyin. Ondan sonra adamlar anesteziyle cebinizde elinizden büyük delik açıyor vakumla çekiyor parayı ruhunuz duymuyor.
  • ya daha sıcak çalışırsa çalışsın size ne

o kartı tasarlayan mühendis garantisini veren mühendis elbette sizden iyi biliyor

asıl önemli olan ne kadar ses çıkarttığı

ayrıca bu kartlardaki 30 50 wattlık güç farklarına takılanlara hayret ediyorum

800 tl bir karta bayıl

bir lambadan daha azlık enerji farkına takıl

lol
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.