Şimdi Ara

BUDERUS GB 012 KULLANANLAR (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.456
Cevap
31
Favori
286.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: ultimatetnctr

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaslar otm_p galiba sorunlu.
    Ben 7 gün programlayarak kullaniyorum, ancak ilk 1, 2, 3. Günler sorunlu çalışıyor. Otm_p kombi ile tam iletişime ya gecemiyor, yada otm_p arızalı. Fakat diğer 4. 5. 6.ve 7. Günler sorunsuz çalışıyor. Otm_p yi yaklaşık 2 aydir kullaniyorum. Yukarıdaki sorunu hep yaşadım.
    Arkadaslar bu otm_p resetleneniliyormu?
    Lütfen biri bana acil yardım etsin.
    Otm_p fabrika ayarlarına nasıl geri getirilebilir?

K1 tuşuna 5 saniye kadar sürekli basınız, resetlenir.

Yok hocam birşey değişmedi.
    Bütün ayarlar aynen duruyor.
    Acaba hangi durumdayken 5 saniye basmam gerekir?

Sadece basılı tutacaksınız o kadar. Hangi mod olursa olsun basılı tutulduktan bir süre sonra resetlenmesi gerekir.

Yok hocam bir türlü reset atilmiyor.
    Acaba bunun pilini söksem resetlenmis olurmu? Gerçi pili sökülüyormu onuda bilmiyorum ya.

Pili sökülür. Ancak kablolarını da çıkarıp bir süre bekleyin.
    Kabloyu çıkardıktan sonra (pil takılı iken) K1 tuşuna basılı tutarak resetlemeye de çalışabilirsiniz.

Peki yayın bütün yolları deneyecegim. Teşekürler. Sende olmasan ne yapardık.
    Bu arada günlük tüketimim 6.5 m3e kadar düştü. Pompa kademesini 2 ye çektim. Şimdiye kadar bir sorun olmadi. Peteklerde gayet güzel ısınıyor.
    Yalnız bir ara 7.5 m3lere çıktı sarfiyat.
    Iki gün önce bütün petekleri üstten su basarak alt taraftanda gidere vererek temizledim. Petekleri bu sene ilk defa kullanmama rağmen inanilmaz pislik çıktı. Gözlerime inanamadım. Simsiyah zift gibi pislik aktı. Bu temizlikten sonra günlük sarfiyatım 6.5 m3e düştü. Artık çok rahatim. Hatta bazen 6.2m3 oluyor.
    Peteklerin performansı inanilmaz artti

Burdan tüm kombi kullanicilarina sesleniyorum. Her sene bir kere peteklerinizu temizleyin. Temizligi çok basit bütün petekleri temizlemek 1 saatimi aldı.
    Ustelik peteklere bağlı olan hicbir giriş çıkış borularını sökmedim.
    Önce banyodaki peteğin alt bostaki rekorunu söktum, sistemdeki suyu boşaltım.
    Daha sonra diğer peteklerde:
    Giriş ve çıkış vanalarını kapadım.
    Üst hava alma yerindeki rekoru (ismini bilmediğim için rekor diyorum, anlayin işte :) söktum.
    Yine alt taraftaki bostaki rekoru söktum.
    Altına bir leğen koydum. Üstten tazzikli şu bastım.çıkan pisliğe inanamadım.

Yanlış bilgi vermeyelim: her yıl petek temizliği yapılması doğru değil. 5 yılda 1 kez yada kombi değiştiğinde bu işlemin yapılması doğru olacaktır. Oksijen bariyerli boruya sahipseniz bu süre daha da uzayabilir. Her yıl 1 yada 2 defa sadece dönüş suyu filtresi temizliği yeterli olacaktr.
    Sık petek temizliğinin dezavantajları;
    1- Sisteme her yeni su basılmasında taze oksijeni de vermiş olursunuz. Böylece paslanmaya ve kireçlenmeye zemin hazırlanmış olacaktır. Oysa ki tesisattaki suyun zaman içinde oksijeni azalır.
    2- Petek sökülüp temizlendikten sonra monte edilirken çok dikkatli olunmalıdır. Ketenle iyice sarılmalı, diş kaptırılmamalıdır. 1 damla kaçak olsa hergün suyu tamamlamak zorunda kalırsınız!

Bunu bilmiyordum tesekkurler bilgi için.

• www.kombipazar.com internet sitesinden hiçbişey almamnızı rica ediyorum. Ben Otm-p siparişi verdim siparişi vermedende sordum elinde varmı diye onlarda var dedi. 3 gündür kargoda bişey yok en son bugün baklayı ağızlarından çıkardılar elimizdede yok ısısan ana depodada yok 20.01.2012 gibi gelecek o zaman yollarız dediler. Bu kadar berbat bir ticaret zihniyeti olmaz bunlar neden kücücük bir firma kaldıklarını kendilerine bir sorsunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: atlatma

www.kombipazar.com internet sitesinden hiçbişey almamnızı rica ediyorum. Ben Otm-p siparişi verdim siparişi vermedende sordum elinde varmı diye onlarda var dedi. 3 gündür kargoda bişey yok en son bugün baklayı ağızlarından çıkardılar elimizdede yok ısısan ana depodada yok 20.01.2012 gibi gelecek o zaman yollarız dediler. Bu kadar berbat bir ticaret zihniyeti olmaz bunlar neden kücücük bir firma kaldıklarını kendilerine bir sorsunlar.

Hocam bulunduğunuz çevredeki kombicilerden isteyin onlara vardır.
    Yalnız kazik yemeyin. Ben bir buçuk ay önce 170tlye aldım. 200 tl isteyen yerde oldu. Çok araştırdım. Ve 30tl ucuza aldım. Kombicileri iyi gezin

• herkese merhaba

bende 2 gündür gb 012 ve Otm-p kullanıyorum ancak şu sıcak suyu bi türlü stabil hale getiremedim 3-5 sn sıcak akıyor sonra hemen soğuyor.. yardımcı olabilir misiniz?

teşekkürler
  • mrb arkadaşlar...ben de 5 aydır gb 012 kullanıyorum..öncelikle şunu belirteyim ki;her yönüyle çok memnunum..burda ki yorumları okuyunca bir parça şanslı olduğumu düşündüm çünkü otm-p evime doğalgaz işini yapan firma tarafından hediye olarak verildi.120 m2 brüt 90- 95 m2 net evime 6.6 m dd plus petek ve İzmirgaz a ödenecek miktar dahil 5000 tl mal oldu..İzmirgaz bedeli hariç 4350 tl civarı bir meblağ yani..burdaki değerli arkadaşlara bir sorum olacak..kombi su basıncı 1 bar dı bundan 1.5 ay önce,servisi aradım sorun olur mu diye su basıp 1.5 yapın dedi.1.5 bar yaptıktan 3-4 gün sonra yine 1 e düştü ama 1 den aşağı hiç düşmedi.ben de 1 de kullanmaya devam ediyorum..otm-p den oda sıcaklığını 1 derece yükseltince basınçta biraz yükseliyor..sorum şu arkadaşlar;basıncın 1 olması sorun olur mu?şayet herhangi bir kaçak olsa 1 in de altına düşmesi gerekmiyor mu?teşekkürler..

• quote:

Orijinalden alıntı: khazaddum35

mrb arkadaşlar...ben de 5 aydır gb 012 kullanıyorum..öncelikle şunu belirteyim ki;her yönüyle çok memnunum..burda ki yorumları okuyunca bir parça şanslı olduğumu düşündüm çünkü otm-p evime doğalgaz işini yapan firma tarafından hediye olarak verildi.120 m2 brüt 90- 95 m2 net evime 6.6 m dd plus petek ve İzmirgaz a ödenecek miktar dahil 5000 tl mal oldu..İzmirgaz bedeli hariç 4350 tl civarı bir meblağ yani..burdaki değerli arkadaşlara bir sorum olacak..kombi su basıncı 1 bar dı bundan 1.5 ay önce,servisi aradım sorun olur mu diye su basıp 1.5 yapın dedi.1.5 bar yaptıktan 3-4 gün sonra yine 1 e düştü ama 1 den aşağı hiç düşmedi.ben de 1 de kullanmaya devam ediyorum..otm-p den oda sıcaklığını 1 derece yükseltince basınçta biraz yükseliyor..sorum şu arkadaşlar;basıncın 1 olması sorun olur mu?şayet herhangi bir kaçak olsa 1 in de altına düşmesi gerekmiyor mu?teşekkürler..

Basınç, kombi soğuk iken 1 in altına düşmemelidir. Çalışırken zaten bir miktar yüksek çıkacaktır. Basıncın 1'e düşmesi ve hiç aşağı inmemesi ilginç. Bence tesisatta bir kaçak var. Tüm bağlantıları kuru bir peçeteyle kontrol edin. 1 damla bile varsa, nedeni orasıdır. Muhtemelen bu bağlantıların birisi iyi sıkılmadığı için kaçak var.
    Bu sorunu gidermelisiniz.

• quote:

quote:

mrb arkadaşlar...ben de 5 aydır gb 012 kullanıyorum..öncelikle şunu belirteyim ki;her yönüyle çok memnunum..burda ki yorumları okuyunca bir parça şanslı olduğumu düşündüm çünkü otm-p evime doğalgaz işini yapan firma tarafından hediye olarak verildi.120 m2 brüt 90- 95 m2 net evime 6.6 m dd plus petek ve İzmirgaz a ödenecek miktar dahil 5000 tl mal oldu..İzmirgaz bedeli hariç 4350 tl civarı bir meblağ yani..burdaki değerli arkadaşlara bir sorum olacak..kombi su basıncı 1 bar dı bundan 1.5 ay önce,servisi aradım sorun olur mu diye su basıp 1.5 yapın dedi.1.5 bar yaptıktan 3-4 gün sonra yine 1 e düştü ama 1 den aşağı hiç düşmedi.ben de 1 de kullanmaya devam ediyorum..otm-p den oda sıcaklığını 1 derece yükseltince basınçta biraz yükseliyor..sorum şu arkadaşlar;basıncın 1 olması sorun olur mu?şayet herhangi bir kaçak olsa 1 in de altına düşmesi gerekmiyor mu?teşekkürler..

Basınç, kombi soğuk iken 1 in altına düşmemelidir. Çalışırken zaten bir miktar yüksek çıkacaktır. Basıncın 1'e düşmesi ve hiç aşağı inmemesi ilginç. Bence tesisatta bir kaçak var. Tüm bağlantıları kuru bir peçeteyle kontrol edin. 1 damla bile varsa, nedeni orasıdır. Muhtemelen bu bağlantıların birisi iyi sıkılmadığı için kaçak var.

teşekkür ederim cvp için..dediğiniz gibi yapacağım.fakat herhangi bir ıslaklık gelmezse bağlantı noktalarından,servisi çağırmalı mıyım?basıncın 1 olması önemli bir sorun mudur??bir de konuyla alakası yok ama bu başlıktaki arkadaşlar için paylaşmak istedim,dün fatura geldi 142 tl,kombi 24 saat açıktı.bence çok uygun bir fatura, açıkçası beklediğimden az geldi...

• quote:

quote:

quote:

teşekkür ederim cvp için..dediğiniz gibi yapacağım.fakat herhangi bir ıslaklık gelmezse bağlantı noktalarından,servisi çağırmalı mıyım?basıncın 1 olması önemli bir sorun mudur??bir de konuyla alakası yok ama bu başlıktaki arkadaşlar için paylaşmak istedim,dün fatura geldi 142 tl,kombi 24 saat açıktı.bence çok uygun bir fatura, açıkçası beklediğimden az geldi...

Dikkat ederseniz kombi soğuk iken dedim. Kombiyi kapatın, basınç yine 1 ise, fazla sorun değil. Yine de araştırılması lazım. Kombi soğuduğunda basınç 1 in altına iniyorsa daha büyük bir sorundur. Mutlaka bulunup çözülmesi gerekir. Zaten 0,5 e düşerse kombi çalışmaz. Sürekli kontrol etmek mümkün değildir. Gece düşer, kombi kapanır, ev donar. Tabi siz de...
    Genelde bu işi kombiciler değil, sıhhi tesisatçılar çözer. Yada piyasada serbest kombi tamircisi olarak çalışıp, sıhhi tesisat işinden anlayanlar.
    Genelde yakıt sarfiyatını m3 olarak karşılaştırmakta yarar var. Sanırım sizin aylık 150 m3 civarındadır. 24 saat kullanımda, ortalama 21-23 derece iç ısıda, günlük 5 m3 sarfiyat çok düşük kabul edilmelidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 25 Aralık 2011; 20:30:22 >

• arkadaşlar burdan yardımcı olunabilecek bi konu değil mi bu? çok basit bişi olabilir ama bilmiyorum napayım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: DarKMooN_Scott

herkese merhaba

bende 2 gündür gb 012 ve Otm-p kullanıyorum ancak şu sıcak suyu bi türlü stabil hale getiremedim 3-5 sn sıcak akıyor sonra hemen soğuyor.. yardımcı olabilir misiniz?

teşekkürler

Boruda önceden kalan sıcak su akıp bitince soğuyup tekrar ısınmasının, kombiyle musluk arasındaki mesafeye bağlı olarak 20-40 saniye kadar sürdüğü bir durumsa sorun yok. Ama bu sürede veya sonrasında bile hiç sıcak su gelmiyorsa, kombide üç yollu vana arızası olabilir.
    Yok, sorun sıcak suyun geç gelmesi ise kombiniz muhtemelen eco modundadır, comfort modunda kullanın. Sarfiyatın biraz artması karşılığında tabi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: DarKMooN_Scott

herkese merhaba

teşekkürler

Boruda önceden kalan sıcak su akıp bitince soğuyup tekrar ısınmasının, kombiyle musluk arasındaki mesafeye bağlı olarak 20-40 saniye kadar sürdüğü bir durumsa sorun yok. Ama bu sürede veya sonrasında bile hiç sıcak su gelmiyorsa, kombide üç yollu vana arızası olabilir.
    Yok, sorun sıcak suyun geç gelmesi ise kombiniz muhtemelen eco modundadır, comfort modunda kullanın. Sarfiyatın biraz artması karşılığında tabi...

su bi süre ısınıyor daha sonra buz gibi oluyor 3-5 sn deilde en fazla 15 sn sonra çok da uzun sürmüyor.. işin kötü taradı servis geldiğinde annem evdeydi ben çalıştığım için izin alamadım annemde yaşlı olduğu için anlama olasılığı yok otm-p yi tam olarak kullanmayı bilmiyorum :)

cevap için teşekkürederim :)

• Sserin Merhaba.Size bir sorum olacak.Ben yatak odasının peteğini büyütmek istiyorum,yani bulunan peteğin tam karşısına bir petek daha taktırmak istiyorum.Tesisatım mobil sistem,yatak odasındaki mevcut peteğe t boru atılarak karşı duvara tesisat götürülebilir mi ve ne kadar randımanlı olur?Kombim gb 012 evde toplam 7 metre petek var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: halomid

Arkadaşlar bu sorunu bilen var mı daha önce sormuştum?

Aşağıda yazan yazıda brülörü sadece kullanım suyu için de kullanabiliyoruz.ancak kombi kalorifer devresi kullanılmadığı sürece sıcak sudan faydalanamıyorum.kullanım suyu musluğunu açtığımda maalesef kombi dijital panelinde ne musluk simgesi ne de =H simgesi var.Hatta kombiyi yaz moduna aldım maalesef sıcak su vermedi,yani kazan suyu kullanım ısısına göre sıcak su sağlıyor ancak bu su hem yetersiz hem de bazen soğuk bazen sıcak akıyor,çok kısık şekilde kullanmak gerekiyor .Servisi çağırmalımıyım ? Önerilerinizi bekliyorum.

BUDERUS GB 012 KULLANANLAR

arkadaşlar sorun çözüldü.tesisat hatasıymış.
    ev yapımı sırasında su ustası (bu beceriksize usta demek ne kadar abes kaçıyorsa bilemem) soğuk su giriş ile kullanım suyu girişlerini ters bağlamış,haliyle kombide soğuk girişi yerine sıcak su basılıyor ki aynı şebekeden su sağlanıyor,maalesef kazan için ısıtıan suyu kullanıyormuş,bu haliyle 1 ay kullandım gb 012 yi hiç bir sıkıntı çıkarmadı.
    Ancak son zamanlarda özellikle sıcak su konusunda sıkıntı başlayınca servisi çağırdım ki servisten bu performansı beklememe rağmen hemen arızayı buldular.
    Peki bu kadar zaman bu şekliyle kullandığım kombide (bir arıza yok) ilerleyen zamanlarda bir problem yaşarmıyım, yazın ki bakımda özellikle bir parçasını değiştirme öneriniz var mı?
    Herkese selamlar .

• Arkadaşlar su sorunu bende de var ne yazık ki.ECO moddan normal moda nasıl geçeceğiz bilgisi olan var sa çok sevinirim.Diğer bi sorum ben kombinin devirdaim pompa kademesini 3 ten 2 ye aldım ancak sanki sesi daha çok arttı gibi.Yani bir vınlama sesi var önceden yoktu diye hatırlıyorum.Acaba devirdaim pompası mı zorlanıyor ne dersiniz??
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

Arkadaşlar su sorunu bende de var ne yazık ki.ECO moddan normal moda nasıl geçeceğiz bilgisi olan var sa çok sevinirim.Diğer bi sorum ben kombinin devirdaim pompa kademesini 3 ten 2 ye aldım ancak sanki sesi daha çok arttı gibi.Yani bir vınlama sesi var önceden yoktu diye hatırlıyorum.Acaba devirdaim pompası mı zorlanıyor ne dersiniz??

alperenxxx arkadaşım ben her zaman burada sorunumu belirtmeden önce kullanım kılavuzunu okurum.
    Eco mod yada normal mod diye adlandırmışsın,kullanım kılavuzunda sıcak su için ECO mod min 40 derece - max 50 derece arası ; bunların üzerinde ise (60 dereceye) kadar daha yüksek dereceli sıcak su temini için daha fazla doğalgaz yakacağı için comfort diye tabir edilir.
    Evde gb 012 sıcak su konusunda şu an problem yok, ancak sıcak su musluğunu açıp kapatırsanız arada hem biraz çok sıcak hem biraz soğuk su ardından ise normal olarak devamlı sıcak su verecektir.
    Bildiğim kadarıyla çift eşanjörlü kombimiz eşanjöründe birinde su ısıtılırken diğer eşanjörde ise istediğimiz ısıya su sıcaklığı getirilip kullanıma verilmektedir.Ancak musluğu açıp kapattığımızda ilk eşanjördeki çok ısıtılan su hemen diğer eşanjörde işlem görmeden kullanım musluğuna akacak ki su çok sıcak olacak,ardından sıcak suyun yerini alan soğuk ısıtılamadan çok az bir süre akacaktır .Zaten çift eşanjörün faydası devamlı yani kesintisiz ve istenilen derecede sıcak su sağlamasıdır. Çok sıcak ardından biraz soğuk su aktıktan sonra her iki eşanjör artık devrede olduğundan istediğimiz sıcak suyu istediğimiz sıcaklıkta kullanabiliriz.Benim önerim sıcak suyu kullanırkan sürekli ve musluğu biraz kısarak kullanın hiç bir problem yaşamazsınız.Ancak sık sık musluğu açıp kapatırsanız yukarıdaki işlemler sırasıyla gerçekleşip ancak istediğiniz suya kavuşursunuz.
    Devirdaim pompası kademesi için ise kombi ile en yüksekteki (uzunluğu değil)petek arası yükseklik önemli,buna dikkat et derim.Vınlama artıyorsa tekrar 3.kademeye getir.
    Herkese iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halomid -- 27 Aralık 2011; 11:44:10 >

• bende 3 ay önce buderus gb012 kombi aldım ve 3 gün önce yeni aldığım eve gazın açılması ile ilk açılımını gelen servis gerçekleştirdi.

benim sorunum servis kombiyi 55dereceye ayarladı ve kombi 24 saat kendini 57.5 dereceye sabitleyip çalıştı ben sürekli kontrol ettim durduğunu görmedim 24 saatte 20 m3 yaktı bu çok ama çok fazla değilmi böyle giderse aylık 600tl fatura öderim dün servisi çağırdım anlattım olayı yoğuşma yaptığı için sürekli çalışması normal dedi 20m3 yaktığını belirttiğimde ilk faturanız gelsin öyle bakarız dediler 600 tl ödedikten sonra ne anlamı kaldı bu işin o parayı üstüne koyar daha üst bir model alırdım. bende 2 gündür 40-45 derecede çalıştırıyorum buşekilde sürekli çalışmıyor ama 50 derece ve üstünü ayarladığımda sürekli çalışıyor. gündüzleri evde yokken yani sabah 8de 40a ayarlıyorum akşam 6:30da eve gelince 45 yapıyorum ama yinede çok yakmaya devam ediyor bu şekildede günde 15 m3 yakıyor ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bu konudaki tecrübelerinizi söylerseniz sevinirim.

forumu araştırdım pompanın 2de çalışmasıyla daha az yaktığını gördüm bende baktığımda 3 deydi ve 2 ye aldım şimdi kombi devreye girince daha hızlı şekilde sıcaklığı yükseliyor neredeyse yarı yarıya çalışma süresi düştü bunun zararı olurmu olmaz diye düşünüyorum zararı olsa neden pompa ayarı yapsınlar sabit yaparlardı.

evimin özelliklerini anlatayım 5. kat un üst dubleks daire toplam kullanım alanı 135m2 toplam petek boyu 7.5 metre dış cepe yalıtımlı çatı yalıtımlı çatı hem içten hem dıştan yalıtımlı yeni bina altımda oturan var. istanbu eyüpde

yardımlarınızı bekliyorum servise kaldıysa işimiz çok zor ilgilenmiyorlar. birde bazı ayarlardan bahsediliyor o ayarlar nedir 100 100 80 gibi birşeylerden söz edilmiş o ayarlara nasıl ulaşırım

• quote:

Orijinalden alıntı: kimyager43

bende 3 ay önce buderus gb012 kombi aldım ve 3 gün önce yeni aldığım eve gazın açılması ile ilk açılımını gelen servis gerçekleştirdi.

benim sorunum servis kombiyi 55dereceye ayarladı ve kombi 24 saat kendini 57.5 dereceye sabitleyip çalıştı ben sürekli kontrol ettim durduğunu görmedim 24 saatte 20 m3 yaktı bu çok ama çok fazla değilmi böyle giderse aylık 600tl fatura öderim dün servisi çağırdım anlattım olayı yoğuşma yaptığı için sürekli çalışması normal dedi 20m3 yaktığını belirttiğimde ilk faturanız gelsin öyle bakarız dediler 600 tl ödedikten sonra ne anlamı kaldı bu işin o parayı üstüne koyar daha üst bir model alırdım. bende 2 gündür 40-45 derecede çalıştırıyorum buşekilde sürekli çalışmıyor ama 50 derece ve üstünü ayarladığımda sürekli çalışıyor. gündüzleri evde yokken yani sabah 8de 40a ayarlıyorum akşam 6:30da eve gelince 45 yapıyorum ama yinede çok yakmaya devam ediyor bu şekildede günde 15 m3 yakıyor ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bu konudaki tecrübelerinizi söylerseniz sevinirim.

forumu araştırdım pompanın 2de çalışmasıyla daha az yaktığını gördüm bende baktığımda 3 deydi ve 2 ye aldım şimdi kombi devreye girince daha hızlı şekilde sıcaklığı yükseliyor neredeyse yarı yarıya çalışma süresi düştü bunun zararı olurmu olmaz diye düşünüyorum zararı olsa neden pompa ayarı yapsınlar sabit yaparlardı.

evimin özelliklerini anlatayım 5. kat un üst dubleks daire toplam kullanım alanı 135m2 toplam petek boyu 7.5 metre dış cepe yalıtımlı çatı yalıtımlı çatı hem içten hem dıştan yalıtımlı yeni bina altımda oturan var. istanbu eyüpde

yardımlarınızı bekliyorum servise kaldıysa işimiz çok zor ilgilenmiyorlar. birde bazı ayarlardan bahsediliyor o ayarlar nedir 100 100 80 gibi birşeylerden söz edilmiş o ayarlara nasıl ulaşırım

Öncelikle geçmiş olsun.
    Senin bu yaşadıklarının aynısını bende ilk taktırdıgımda yaşadım. Benim ilk günlerde 24m3 yakıyordu. Ben aksarayda yaşıyorum. Burdaki servis hiçbir halttan anlamıyor. Gerçi sonra öğrendik. Adam burdaki mercedes fabrikasindan emekliymis. Artık is basa düşmüştü bende kombicilik oynamaya başladım. Senin ilk yapman gerekenleri söylüyorum.
    Önce: tasarruf için
    1)Mutlaka bir modülasyonlu oda termostadina ihtiyacın var. Bu cihaza ait olan OTM_P termostadi oneririm.
    2) söylemiş olduğun 100 100 80 servis düzlem fonksiyon ayarlarıdır. Bu ayarlara su yolla ulaşacaksın.
    Kombinin üzerine bulunan mode+artı+eksi bu uç tuşa aynı anda yaklaşık 5 saniye basılı tut. Karşına 1.2.c yazısı gelecek, burası 1 düzlem fonksiyon ayarları. Bizim 2 düzlem fonksiyon ayarlarına görmemiz gerek.
    Karşına 1.2c yazısı çıktıktan sonra sadece (artı ve eksi) tuşlarına yaklaşık 5 saniye basili tut. Karşına 2.1.A gelecek.
    1)2.1.A ya mode tusuyla gir. 100e ayarlanmış değeri 75e çek. Mode tusuna iki saniye basılı tut (75 değerini hafızaya alması için.)
    2) Bir kere (artı) tusuna basarak, 2.1.b ye gel. Yine mode tusuyla giriş yap. Karşına çıkan 100 değerini 75 yap. Mode tusuyla iki saniye basılı tut değeri hafızaya al.
    3) yine artı tusuyla 2.2.b ye gel. Yukarıda söylediğim gibi ayara gir. 82 değerini, çok soguk, ayazı çok olan bir yerde yasiyorsan bu değeri 65 e al. Eger deniz kenarına ılıman bir yerde yasiyorsan ve yogusmadan verim almak istiyorsan 55e al. Daha sonra değeri hafızaya al. Yalnız bizim burdaki amacımız çok yoğuşma yapmasını sağlamak değil. Daha az gazla tasarruflu ısınmak. Bunu hiçbir zaman unutma.
    4) servis düzlem fonksiyonu ayarlarından çıkmak için, (mode+artı+eksi) üc tusa 5 saniye basili tut.

2.1.A yi 100den 75 çekmekle tasarruf sağlamış olduk.
    2.1.byi 100den 75 çekmekle kullanim suyunda ısıtılan gazdan tasarruf sağlamış olduk.
    2.2.b yi 82 den artık hangi değere cektiysen. Petek ısısını ayarladığımız değerle sınırlandırmış olduk. Mesela 55e ayarladıysan. Kakorifet ısırma devresini maximum 55 derece ye ayarlayabiliriz.

Umarım ayrıntılı bir anlatım olmuştur.
    Takildigin yer olursa sorabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultimatetnctr -- 31 Aralık 2011; 10:36:32 >

• arkadaslar merhaba
    kiracıyım ve kombim buderus. yoğusmalı değil. modeli istenirse verebilirim(suan bilmiyorum) arkadaslar evin mantolaması var. en ust katta ve kuzey goney istikametindeyiz. sorunumuz ısınamıyoruz. kombi öalısırken belli bir sure sonra ekranda 2P yazısı çıkıyor ve kombi kendisini sogutmaya alıyor. peteklerde iyice sogumaya baslıyor. bunu nasıl engelleyebiliriz? banyoda sıcak su kullandığımız zaman 2P ye daha cabuk geciyor. sırf bu yuzden tasınmayı dusunuyorum. ısısnamadıktan sonra neden oturayım ki? evin ilk oturanıyız. 3. senemiz. ilk sene bina yenidir dedik. 2. sene servis geldi oda ısı termostatını iptal etti. 3. senemizde de usuyoruz. ufoyu cogu zaman acmak zorunda kalıyoruz. altımızda kiracı vs. var. tavsiyeleriniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugurgazi

arkadaslar merhaba
    kiracıyım ve kombim buderus. yoğusmalı değil. modeli istenirse verebilirim(suan bilmiyorum) arkadaslar evin mantolaması var. en ust katta ve kuzey goney istikametindeyiz. sorunumuz ısınamıyoruz. kombi öalısırken belli bir sure sonra ekranda 2P yazısı çıkıyor ve kombi kendisini sogutmaya alıyor. peteklerde iyice sogumaya baslıyor. bunu nasıl engelleyebiliriz? banyoda sıcak su kullandığımız zaman 2P ye daha cabuk geciyor. sırf bu yuzden tasınmayı dusunuyorum. ısısnamadıktan sonra neden oturayım ki? evin ilk oturanıyız. 3. senemiz. ilk sene bina yenidir dedik. 2. sene servis geldi oda ısı termostatını iptal etti. 3. senemizde de usuyoruz. ufoyu cogu zaman acmak zorunda kalıyoruz. altımızda kiracı vs. var. tavsiyeleriniz?

değerli bilgilerin için teşekkür ederim kitapçıkdan o değerlere nasıl ulaşacağımı buldum ve forumda daha önce belirtilen değerleri girdim 75 75 72 yaptım pompa ayarınıda 2 ye çektim bu çok etki yaptı gaz tüketiminde. şuan gaz tüketimim 9.5m3 oldu ama üskatın peteklerini kapattım yoksa tüketim 13m3 oluyor bunu 3 saat boyunca kombinin yaktığı m3 hesaplayım çıkarttım. yukarıda 3.20m petekvar alt katta ise 4.50m petek var ve 4.5m peteği ısıtmak için 9.5m3 gaz tüketmesi bana çok fazla geliyor eski evim yalıtımsızdı protherm marka kombi vardı ve günlük 24 saatte 6m3 civarı tüketim oluyordu. yeni aldığımız eve yoğuşmalı aldık ben 6m3 den daha az tüketmesini geçtim okadar bile tüketse razıyım :D

birde anlamadığım olay 50 ve 55 dereceye ayarladığımda kombi sürekli çalışıyor hiç durmuyor o nedenle 20m3 yaktı sizdede aynısımı olduda 24m3 yaktı bu kombiyi hiç 50 dereceye ve üstüne ayarlayamıcazmı

• quote:

Orijinalden alıntı: kimyager43

quote:

Orijinalden alıntı: ugurgazi

arkadaslar merhaba

değerli bilgilerin için teşekkür ederim kitapçıkdan o değerlere nasıl ulaşacağımı buldum ve forumda daha önce belirtilen değerleri girdim 75 75 72 yaptım pompa ayarınıda 2 ye çektim bu çok etki yaptı gaz tüketiminde. şuan gaz tüketimim 9.5m3 oldu ama üskatın peteklerini kapattım yoksa tüketim 13m3 oluyor bunu 3 saat boyunca kombinin yaktığı m3 hesaplayım çıkarttım. yukarıda 3.20m petekvar alt katta ise 4.50m petek var ve 4.5m peteği ısıtmak için 9.5m3 gaz tüketmesi bana çok fazla geliyor eski evim yalıtımsızdı protherm marka kombi vardı ve günlük 24 saatte 6m3 civarı tüketim oluyordu. yeni aldığımız eve yoğuşmalı aldık ben 6m3 den daha az tüketmesini geçtim okadar bile tüketse razıyım :D

birde anlamadığım olay 50 ve 55 dereceye ayarladığımda kombi sürekli çalışıyor hiç durmuyor o nedenle 20m3 yaktı sizdede aynısımı olduda 24m3 yaktı bu kombiyi hiç 50 dereceye ve üstüne ayarlayamıcazmı

Nerde yaşadığınızı yazsaydınız size tüketiminiz normal olup olmadığını söyleyebilirdim.
    Eski evinizle şu andaki eviniz arasında ki bu fark birçok yolla açıklanabilir.
    Meselâ eski evinize en üst kattamiydi.
    Eski eviniz apartmansa bunun kaçıncı katında oturuyordunuz. Çünkü alt ve üst komşunuzda yakiyorsa bu dize zaten tasarrufu getirecektir.
    Eski evle yeni evin izalasyonu arasında fak olabilir.
    Şu andaki evinizde özelikle pencere ve kapılarda kaçak lar olabilir.
    Ve en önemlisi eski evle yeni ev arasındaki cephe farki. Şu andaki eviniz hangi cepheye bakiyor.

Birde unutmadan pompa kademesini 2ye alırken dikkat. Eger sen 2. Katida yakacaksan kademeyi 3 e cekmen gerekebilir. Pompa 2. Kademe de üst kata su basmada yetersiz kalabilir. Bunu 2. Kademedeyken üst kattaki peteklerin ısınıp ısınmadigindan anlayabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultimatetnctr -- 1 Ocak 2012; 11:04:50 >

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.