Şimdi Ara

MSI, GeForce GTX 460 gamına hız aşırtmalı yeni bir model daha ekledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Özel tasarımlı Radeon HD 6870 Twin Frozr II modelinin resmi tanıtımını geçtiğimiz gün yapan MSI, ürün gamına GeForce GTX 460 tabanlı yeni bir model daha ekliyor. N460GTX Cyclone 1GD5/OC modeliyle aynı özelliklere sahip olan ekran kartının en büyük farkı, sahip olduğu özel tasarımlı soğutucusu. Nvidia'nın 40nm üretim teknolojisiyle hazırladığı F104 GPU'sundan güç alan yeni model, doğrudan GPU ile temas kurabilen iki adet Bakır ısı borusuna ve 9cm çapında fana sahip özel soğutucu ile serinletiliyor.

Çift slot tasarıma sahip olan ekran kartı, 256-bit bellek veri yolu desteğine, 336x paralel işlem birimine ve 1GB GDDR5 bellek kapasitesine sahip. Standart modelde 625MHz olan GPU hızının 725MHz'e, 1350MHz olan paralel işlemci hızının da 1450MHz'e yükseltildiği yeni modelde bellekler ise 3600MHz'de çalışıyor. CUDA, PhysX, 3DVision ve SLI gibi teknolojilere destek sunan ekran kartı, görüntü aktarımı için çift DVI ve HDMI konnektörlerini kullanıyor. MSI'ın yeni modeli Avrupa listelerine 155 Avro'dan giriş yaptı.

• iş olsun diye çıkarılmış bir ürün GTX 460 Cyclone bu sogutucudan daha perf. oldugu kesindir..
  • gtx 500 serisinin gündeme geldiği şu günlerde tamamen gereksiz bir hareket olmuş... Geçenlerde Gigabyte'ın meşhur SuperOverclock serisinin gtx 480 versiyonu haberi verilmişti. 15 gün sonra gtx 580 çıktı!
    Bir aya kadar gtx 560 çıkacak, hala yok özel soğutucu yok overclock edilmiş kart... hani özel dizayn ilk kartın olsa neyse ama bu gtx 460'ın overclocklu 4. model...
  • evet doğru gtx 560 çıkacak yakında asıl tahminime göre ozaman sukse yapacak helede gtx 560 da iyi oc olursa çok satar tahminim fiyatı 250-300dolar seviyesinde olur performansıda gtx 470i geçer gtx 480e yakın performans verir oc hali ise gtx 480i rahat geçer gibime geliyor
  • Tabi canım haklısınız hepsi fuzuli çıkıyo sanki her kart alan GTX 580 alıyo da ...

Çok modelin olması iyidir .

Sonuçta bu model Cyclone ile aynı fiyata satılmayacak .
  • normalde kasa içinde oldukça ufak görünen 9cm fan ekran kartı üzerinde nekadar da büyük görünüyor...
  • Cyclone varken buna neden ihtiyaç duyalım ki? Ne gibi artıları var acaba?
  • Yukarıdaki soğutucu Cyclone'dan daha iyi soğutur.. Bariz bir biçimde.

GTX460 alacak olsam Cyclone yerine bunu alırım. Her türlü...
  • Kaynak da belirtelim ki insanları kandırmayalım demi..http://www.tcmagazine.com/tcm/news/hardware/32017/msi-releases-new-overclocked-geforce-gtx-460-card

Or Techpowerup
  • quote:

Orijinalden alıntı: F.@.T.İ.H

GTX 460 Cyclone bu sogutucudan daha perf. oldugu kesindir..

Vahiy indi galiba.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@U

quote:

GTX 460 Cyclone bu sogutucudan daha perf. oldugu kesindir..

Vahiy indi galiba.

vahiy inmedi gtx460 cyclone u kullandım bu sogutucuyuda internette inceledim..

sırf iş olsun diye yorum yapmaya gerek yok..
  • Gösteriş için çıkarıldığını düşünüyorum. Görsel olarak kullanıcıyı etkiliyor görüldüğü üzere...
  • GTX 580 Twin Frozr görmek isteriz. Tadından da yenmez walla...!
  • gtx 560 çıkacağı için eldeki fazlaca şişmiş stokları allayıp pullayıp eritecekler
  • quote:

vahiy inmedi gtx460 cyclone u kullandım bu sogutucuyuda internette inceledim..
    sırf iş olsun diye yorum yapmaya gerek yok..

Peki o zaman varsayımlar üzerine konuşuyorsun madem ben sana biraz açıklayayım.

Ben bir şey yazdığım zaman bilmediğim konu üzerine hiç yorum yapmam. Çünkü bilenleri dinlemeyi tercih ederim.

Yukarıda yorumumda bu kartın soğutucusunun Cyclone'dan daha iyi olduğunu zaten yazmıştım. Madem inanmadın o zaman nedenini de anlatayım. Uzun uzadıya anlatmak biraz sıkıyor ama bilgilendirme maiyetinde olduğu için yardım etmeyi severim.

Şimdi öncelikle soğutucu yani heatsink türlerinden bahsedeyim. Heatsink olarak 3-4 çeşit tür var. Bir tanesi normal heatsink o zaten bildiğiniz. MSI'ın kullandığı Cyclone da ise yuvarlak yani Thermaltake in ORB adını verdiği tür kullanılıyor. Bu sistem normal heatsinklerden daha iyi soğutmakta. Sebebi ise Fin'ler yani yapraklar yuvarlak olduğu için fanın üflediği hava akımı her yönden eşit olarak çıkmakta ve fan merkeze yerleştirildiği için arada kayıp yok yani direk yapraklardan çıkıyor. Fena değil iyi..
    Ama MSI Cyclone'da öyle değil. Heatsink'in üzerinde delikler var ve altında da zaten %30-35 lik bir kısım bulunmuyor. Bu yüzden hava sıkışmıyor ve o boşluklardan kaçıyor.

Bir de Asus'un kullandığı DirectCU sistemi var. Bu Sunbeam'in Core Contact adlı sistemiyle aynı. GPU çok ısındığı için ısıyı oradan en hızlı uzaklaştıran teknik en iyi tekniktir. Şu an hava soğutmada kullanılan en iyi soğutma sistemi Vapour Chamber ile Core Contact veya diğer adıyla DirectCu sistemidir. Bu sistemde son derece verimli olan Heatpipe yani ısı boruları vasıtasıyla ısı anında emilip yapraklara aktarılır. Burada ısı borusunun kalınlığı çok önemlidir. Benim gördüğüm 6 ve 8mm lik ısı boruları var. Tabi bunlar satılan modeller arasında. Özel yapım bir şey varsa o zaten olabilir. Isı borusunun yüzeyini ezerek dümdüz hâle getirip direkt olarak soğutulacak olan yüzeye teması ile en yüksek verim alınır. Vapour Chamber teknolojisi de zaten bunun gibi bir sistem ve kendisini Sapphire'in en iyi soğutmalı olan Toxic modellerinden biliyoruz..

Soğutmaya etkisinde en önemli şeylerden ikincisi de havanın kaçmaması. Yani üflenen hava kayba uğramadan yoğun bir biçimde soğutma yapraklarından geçmeli ki işe yarasın. İşte burada yukarıdaki ekran kartında yaptıkları gibi fanın çevresini kapatmak ve üflenen havanın tamamını Fin'lere yönlendirmek gerekiyor. Ama Cyclone'da öyle değil.

Ve maalesef li Cyclone'da ısı boruları direkt olarak GPU çekirdeğine temas etmiyor...

Son olarak da kullanılan Fan'ın boyutunu söylemek istiyorsun. Fanın boyutu ufaksa eğer iyi hava üflemek için çok hızlı dönmek zorundadır. Neyse ki hem Cyclone da hem de yukarıdaki soğutucuda fan boyutu büyük. Cyclone da 10cm ama bence iyi olmayan bir fan var. Yukarıdaki fan ise yapraklarının üretim tarzı açısından Cyclone dan daha verimli ve aynı zamanda Heatsink'i Cyclone'dan çok daha büyük yüzey alanı kaplıyor. Bunlar hariç kenarları kapalı olduğu için üflenen havanın tamamı heatsinlerin üzerinden geçmek zorunda. Bu yüzden verimi daha fazla olur. Şimdi resimlere bakarsanız daha iyi anlarsınız. Fanlara bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Cyclone'un finleri iyi ama arada açıklık olduğu için hava buradan dışarı kaçıyor. Hadi onu geçtim heatsink yarım yapılmış neredeyse ve o açık olan taraftan hava dışarı kaçıyor. Yani hava akımı var ama hava basıncı yok. O koskoca fanın verimi düşüyor. Keşke heatsink'i tamamen yuvarak yapsalardı. Biraz daha ufak yapsalar olabilirdi. Ama konu biraz ticari. MSI burada Cyclone ile biraz da kullanıcının gözüne hitab etmeye çalışmış, o yönde oynamış.

Son olarak söylüyorum. Yukarıdaki soğutucuyu Cyclone'a değişmem...

• bu kadar çok gtx460üzerinde durmalarının nedeni nedir acaba çok merak ediyorum her gün yeni bir gtx460haberi yayınlanıyor neymiş bu kart ya
  • merak ediyorum bu kartında testleri geldiginde acaba abarttıgnız kadar bir sogutma farkı olacak mı ? ? ?

msı gtx460 cyclone son derece serin çalışan bir karttır. üzerindeki sogutucu görüntüden daha fazlasını verebiliyor.. ginede teşekkürler uzunca yazmış zaman ayırmışsınız..

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GeForce_GTX_460_Cyclone_OC_1_GB/34.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F.@.T.İ.H -- 27 Kasım 2010; 11:08:55 >

• quote:

merak ediyorum bu kartında testleri geldiginde acaba abarttıgnız kadar bir sogutma farkı olacak mı ? ? ?
    msı gtx460 cyclone son derece serin çalışan bir karttır. üzerindeki sogutucu görüntüden daha fazlasını verebiliyor.. ginede teşekkürler uzunca yazmış zaman ayırmışsınız..

Güzel soru gerçekten. Teşekkürler.

Önce şunu söylemek istiyorum. Cyclone kötü değil. Zaten iyi olduğunu üstteki mesajımda söylemiştim. İyi soğutmasının sebebi büyük kanatlı büyük fan ve Heatsink'in değdiği yüzey alanının büyük olması. Sonuçta değmiş olduğu yüzey AMD'nin eski 4890 serisindfeki gibi küçük olsaydı o kadar iyi soğutmayacağı için daha iyi bir Cyclone yapmak durumunda kalacaklardı. Sadece tasarım biraz hatalı. Hava aşağı kısımdan kaçacak şekilde delikli olmamalıydı. Sonra GPU'nun hemen üstüne denk gelen ve içerisinde ısı borularının bulunduğu kısımda heatsink gerçekten çok ince. Orası daha etli (kalın) olabilirdi. Bu iki..

İşte yukarıdaki yazdığım yüzey ile alakalı cümleyi doğrulayan resim:

Yeni Cyclone Arka:

Eski Cyclone Arka:

Yeni Cyclone Ön:

Eski Cyclone Ön:

Şimdi benim kısaca anlatmak istediğim olay şu:

Yeni soğutucunun fanı Cyclone dan daha ufak 100mm değil 90mm. Yalnız avantajları:
    1- Kenarları kapalı ve fan ile üflenen Airflow direk Heatsink'in üzerinden geçiyor.
    2- Tahmin ettiğim üzere daha ucuz !
    3- DirectCu veya Sunbeam'ın Core Contact sistemi ile aynı sistem kullanılmış:

Resme bakarsanız ısı borularının normal dışarıda kalan kıswınları nikel kaplı iken GPU ya temas eden kısmı etkilenme hiç olmasın diye bakır olarak bırakılmış kaplanmamış.

Son olarak da Hayır abarttığım gibi fark falan olmaz bence ama fanı daha küçük olmasına rağmen aynı soğutmayı sağlar diye düşünüyorum. Ama esas handikapımız para. Yani yeni soğutuculu olanın daha ucuz olduğunu sanıyorum. Sonuçta daha uygun fiyata, daha küçük fan olmasına rağmen, aynı veya çok az daha iyi bir soğutma bile sağlasa bence büyük başarıdır. Kim aynı performansa daha çok para vermek ister ki..

Haaa. Eski Cyclone'daki heatsink olsaydı, GPU ya değen kısmı da direk ısı boruları olsaydı o zaman var ya ! Manyak olurdu işte...

Bu arada Asus'un DirectCU olan modelindeki soğutma ile yukarıdaki MSI'ın yeni modelindeki soğutma şekil olarak neredeyse aynı:

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocKing

quote:

merak ediyorum bu kartında testleri geldiginde acaba abarttıgnız kadar bir sogutma farkı olacak mı ? ? ?

Güzel soru gerçekten. Teşekkürler.

Önce şunu söylemek istiyorum. Cyclone kötü değil. Zaten iyi olduğunu üstteki mesajımda söylemiştim. İyi soğutmasının sebebi büyük kanatlı büyük fan ve Heatsink'in değdiği yüzey alanının büyük olması. Sonuçta değmiş olduğu yüzey AMD'nin eski 4890 serisindfeki gibi küçük olsaydı o kadar iyi soğutmayacağı için daha iyi bir Cyclone yapmak durumunda kalacaklardı. Sadece tasarım biraz hatalı. Hava aşağı kısımdan kaçacak şekilde delikli olmamalıydı. Sonra GPU'nun hemen üstüne denk gelen ve içerisinde ısı borularının bulunduğu kısımda heatsink gerçekten çok ince. Orası daha etli (kalın) olabilirdi. Bu iki..

İşte yukarıdaki yazdığım yüzey ile alakalı cümleyi doğrulayan resim:

Yeni Cyclone Arka:

Eski Cyclone Arka:

Yeni Cyclone Ön:

Eski Cyclone Ön:

Şimdi benim kısaca anlatmak istediğim olay şu:

Yeni soğutucunun fanı Cyclone dan daha ufak 100mm değil 90mm. Yalnız avantajları:
    1- Kenarları kapalı ve fan ile üflenen Airflow direk Heatsink'in üzerinden geçiyor.
    2- Tahmin ettiğim üzere daha ucuz !
    3- DirectCu veya Sunbeam'ın Core Contact sistemi ile aynı sistem kullanılmış:

Resme bakarsanız ısı borularının normal dışarıda kalan kıswınları nikel kaplı iken GPU ya temas eden kısmı etkilenme hiç olmasın diye bakır olarak bırakılmış kaplanmamış.

Son olarak da Hayır abarttığım gibi fark falan olmaz bence ama fanı daha küçük olmasına rağmen aynı soğutmayı sağlar diye düşünüyorum. Ama esas handikapımız para. Yani yeni soğutuculu olanın daha ucuz olduğunu sanıyorum. Sonuçta daha uygun fiyata, daha küçük fan olmasına rağmen, aynı veya çok az daha iyi bir soğutma bile sağlasa bence büyük başarıdır. Kim aynı performansa daha çok para vermek ister ki..

Haaa. Eski Cyclone'daki heatsink olsaydı, GPU ya değen kısmı da direk ısı boruları olsaydı o zaman var ya ! Manyak olurdu işte...

Bu arada Asus'un DirectCU olan modelindeki soğutma ile yukarıdaki MSI'ın yeni modelindeki soğutma şekil olarak neredeyse aynı:

bilgilendirme için teşekkürler..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.