Şimdi Ara

Garmin - Next - Tomtom / Sokak Deneyimlerim ile Karşılaştırmam

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
0
Favori
9.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Modellerin birbirlerine olan aynı serideki yakınlıklarından ziyade,
    Fiyat olarak aynı aralıkta bulunan modelleri,
    Aynı arabanın içinde, aynı sokaklarda, aynı meteorolojik şartlarda Garmin Nüvi 205, Next YE-GA 4624 ve Tomtom XL modellerini test etme fırsatım oldu.

Tomtom, aracı kullanırken ön camda tasarımı itibariyle çok hoş görülüyor. Garmin'de eski tasarımına rağmen iyi görünse de bu konuda Next çok iyi durmuyor ama tercihlerimize göre özelleştirebildiğimiz menüler, bakış açısı şeçenekleri, menü ve harita renkleri, veya topografik arazi gösterimleri gibi daha pek çok konuda ( -ki bu konular navigasyonu kullanırken en çok temas ettiğimiz alanlar oluyor) lider. Garmin ise yaya olarak da kullanılabilecek kadar uzun giden şarjı ve sinyal çekişinin diğer modellere göre daha iyi olması ile puan topluyor.

Bana göre plastik ve malzeme kalitesinde;
    1-Garmin Nüvi 205
    2-Tomtom XL
    3-Next YE-GA 4624

Ön camdaki şık görümlerde;
    1-Tomtom XL
    2-Garmin Nüvi 205
    3-Next YE-GA 4624

Menü Yazılım Kişiselleştirme ve Uygulamalarda;
    1-Next YE-GA 4624 (Açık ara önde)
    2-Garmin Nüvi 205
    3-Tomtom XL

Sinyal çekiş gücünde;
    1-Garmin Nüvi 205 (Açık ara önde)
    2-Next YE-GA 4624
    3-Tomtom XL

Sonuç olarak; Garmin, plastik kalitesi ve daha başarılı sinyal çekiş gücü ile lider olacağını söylememi beklemenize rağmen ben, liderlik koltuğuna araç içinde sürekli yazımla iç içe olduğumuz için igo Primo'nun başarısı ile Next'i koyuyorum. Malesef Tomtom diğerlerinden çok altta kalmasa bile sadece ön camda çok şık görülmesi dışında bir artısını göremediğim için son sırayı alıyor.

Bende bıraktığı izlenimler ile 1.Next, 2.Garmin, 3.Tomtom.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karadeniz Otoyolu -- 24 Kasım 2010; 13:56:07 >

• Merhaba Karadeniz Otoyolu,

Karşılaştırmanızdaki GARMIN 205 ve NEXT 4624 arasındaki sinyal çekiş farkını hangi şartlarda görebiliyorsunuz.Bende yaklaşık 15 gündür 4624 kullanıyorum ve sinyal göstergesi kapalı alana girmedikten sonra (Çanak anten sembolü ve 3 noktacıktan oluşan sinyal göstergesi ) full görünüyor, acaba aradaki farkı hangi şartlarda gördüğünüzü paylaşırsanız varsa cihazın handikaplarını öğrenmiş oluruz.Mesela sinyal düştüğünde (Aynı anda GARMIN'de sinyal tam çekerken ) hava şartları mı ?,ağaçlık veya binaların bulunduğu bölgemi ? yada Tünel içi ve çıkışlarında mı ? farkediliyor artı rota hesaplamaya tekrar geçip zaman kaybettiriyor mu ?
    Biraz fazla soru oldu fakat bende kullandığım cihazın diğer cihazlar ile farkını sizin gibi kıyaslama yapan birinden öğrenmek istedim.
    Saygılar,
  • Araba içinde çok ince bir fark var, asıl belirgin fark zorlanmalarda çıkıyor.
    Araba içindeyken şöyle görülüyor; 90 derecelik bir sokaktan dönerken belkide saniyenin yarısı kadar bir farkla Garminin arkasından takip ediyor Next 4624. Yani peş peşe ama o ekrandaki hassas milimetrik saniye farkını görüyorsunuz. Çok mu önemli, trafikte hiçbirşey farketmiyor.

Fark şurada ortaya çıkıyor;
    Ben köyde yaşayan bir insanım. En son kasabada kullanıp kapadığım Garmin ve Next, Hemşin'e gelmeden sol yamaçtaki Meleskur köyüne giden vadide açıyorum iki cihazı (tarihler aynı değil ama, önceden Garmini açıyordum şimdi Next'i) Garmin konumu bulurken, Next'in birkaç kez bulamadığını gördüm. Next'in bulduğuda oluyor tabi ama bulamadığı zamanlar oldu onu diyorum.

Birde iç hatlar uçuşlarında kabinden bir yolcu olarak cam kenarında iki modeli de denemiştim. İz kayıtları arşivimde kayıtlı olması lazım. O an uçak denizden kaç metre yüksekte, kaçla gidiyor, vs. bunları kaydediyordum cam kenarında. Garmin, kalktığı havaalanından Trabzon havaalanına kadar her anı kaydederken, yine başka bir gün Next, daha hava alanı içindeyken bağlanmada sorun yaşadı. Trabzona inip cihaza baktığımda ise 4-5 yerde kesiklik olacak şekilde yolu kaydedebilmişti. Yani ara ara bağlanmış, ara ara bulamamış.

Ama yinede trafikte hiç belli olmadan yani sorunsuzca bağlanıyor elbette. Benim bu dediklerim zorlanan şartlarda

• Yazınızın son kısmı için şunu da belirteyim,
    Tünel çıkışlarında Next anında bağlanıyor uyduya. Bizim buradaki tünellerden biliyorum, hep aynı hızda giderim, Garminin nerede ve Next'in nerede bağlandıklarını iyi biliyorum.

Next tünel çıkışlarında Garminden daha hızlı bağlanıyor ve tekrar rota hesapla gibi şeylerle uğraşmıyor. Aynen yolunuza devam ediyorsunuz.
  • Merhaba Karadeniz Otoyolu,

Öncelikle açıklamanız için teşekkür ederim,zannedersem yazdıklarınızdan sonra çıkarttığım sonç NEXT ve GARMIN gerçek manada navigasyon yaparken pek de sıkıntı yaratacak sorun yok.90 derecelik dönüşlerdeki fark tahminim GARMIN ile IGO yazılımlarından da kaynaklanıyor olabilir.
    Farklı zamanlardaki konum bulma (Uydu bulma ) sıkıntısı acaba o anda uydu konumlarıyla alakalı olabilir mi,esasında tam karşılaştırma yapabilmek için iki cihazı aynı anda aynı şartlarda denemek çok daha güzel olabilir şayet böyle birşeye fısatınız olursa çok sevinirim.
    Tabi havadaki testiniz bambaşka bu konuda farklar neden olabilir yetkililer veya konuya vakıf arkadaşlar bilgi verirse bizlerde bilgi sahibi oluruz.
    Son olarak esas navigasyonla alakalı testinizde Tünel çıkışlarında sorunsuz bir şekilde navigasyon yapabilmesi güzel bir şey,çünkü bilmediğimiz bir yolda tünelden çıkarken şayet ilk kavşaktan ayrılmamız gerekir ve cihaz bocalarsa hiçhoş olmdı.

Netice olarak her iki marka cihaz GARMIN ve NEXT karakteristik (Yazılım ,multimedya gibi) olarak farklı da olsalar,hem BAŞARSOFT haritası kullanmaları hemde teknik ekip olarak düzeyli ve yeterli derecede yardımcı olmaları zaten beğenimi kazanma sebebidir.Tabi NEXT IGO PRIMO yazılımının daha detaylı ve görsel olarak kullanım kolaylığı sağlaması hemde fiyat olarak daha makul olması benim tercih sebebim olmuştur.

Saygılar,

• Evet, ben bu güne kadar bir çok yazılım ve cihaz kullandım ama "igo Primo" dan daha başarılı bir yazılım görmedim.
  • mba arkadaşlar.ben garmin nüvi250w kullanıyorum fakat beş gün öncesi kendi hatamdan dolayı arızalandı.yani dc-12 volt verdim şu anda hiç açılmıyor.bi yardım ltf.ne yapmam lazım.saygılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: utogitar

mba arkadaşlar.ben garmin nüvi250w kullanıyorum fakat beş gün öncesi kendi hatamdan dolayı arızalandı.yani dc-12 volt verdim şu anda hiç açılmıyor.bi yardım ltf.ne yapmam lazım.saygılar...

Garmin Türkiye mümessili Baytekin firmasıdır ,orayla irtibata geçerseniz yardımcı olacaklardır.www.baytekin.com.tr 0212 251 20 23

EDİT:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi step-team -- 25 Kasım 2010; 23:14:23 >
  • tşk.ederim arkadaşım bilgin ve alakan için...
  • Karadeniz Otoyolu verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ama uçakta açmak sakıncalı bence bu cihazı..
  • Sinyal yayan bir cihaz olmadığı için bir sakıncası yok aslında. Elektronik olduğu için tedirgin oluyoruz bilinçaltımızda. Ama bu GPS cihazları sadece üzerine gelen uydu sinyallerini yorumlayıp ekranda gösteriyorlar. Aynı sinyaller, kolumuzdaki saatede geliyor, metal bir kül tablasına da. Sadece onlar yorumlayıp çözemiyorlar. Cep telefonları yada diğer tehlikeli cihazlar gibi değiller, kendi halinde cihazlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Karadeniz Otoyolu

Mükemmel bir şey ya
  • Ne o mükemmel olan ? Resimdeki detayların belki 10 katı detay Primo'da zaten var
  • seboist64 primoyla karşılaştırmıyor ki, maksimum hızın rakamlarını diyor!
  • herkese iyi günler.eşime evlilik yıldönümü hediyesi almak istiyorum.navigasyon cihazları hakkındaki yorumlarınızı okudum ama yine de bilene sormak daa mantıklı geldi.
    next düşünüyorum.ama 250-300 arası bir cihaz almak istiyorum.yardımcı olur musunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gulsah021

herkese iyi günler.eşime evlilik yıldönümü hediyesi almak istiyorum.navigasyon cihazları hakkındaki yorumlarınızı okudum ama yine de bilene sormak daa mantıklı geldi.
    next düşünüyorum.ama 250-300 arası bir cihaz almak istiyorum.yardımcı olur musunuz?

Next'in YE-GA 4624 modelini 250-300 tl arasında bir fiat'a alabilirsiniz..Cihaz şuanda en iyi navigasyon yazılımı olan,ıgo primo ve başarsoft harita kullanmakta.. Cihazdan ve satış sonrası destek'ten memnun kalacagınıza eminim
  • quote:

Orijinalden alıntı: _İMKANSIZ_

quote:

Orijinalden alıntı: gulsah021

herkese iyi günler.eşime evlilik yıldönümü hediyesi almak istiyorum.navigasyon cihazları hakkındaki yorumlarınızı okudum ama yine de bilene sormak daa mantıklı geldi.

Next'in YE-GA 4624 modelini 250-300 tl arasında bir fiat'a alabilirsiniz..Cihaz şuanda en iyi navigasyon yazılımı olan,ıgo primo ve başarsoft harita kullanmakta.. Cihazdan ve satış sonrası destek'ten memnun kalacagınıza eminim

Bu cihazı bende düşünüyorum. Ama BT ve Av'in girişi yok. bir üst A modeli gelecek diye duydum ama, 4624A onda BT ve Av'in olacak mış. haberiniz var mı?
    Bir de kullananlarda pek olumsuz yoruma rastlamadım..

• ben de bu cihazı almayı düşünüyorum ama kafamı kurcalayan bir konu sadece 2 yıl harita güncellemeden bahsetmiş satıcı site, bu sorun oluşturur mu?
  • en azından net bir şekilde 2 yıl demişler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gok2001han

ben de bu cihazı almayı düşünüyorum ama kafamı kurcalayan bir konu sadece 2 yıl harita güncellemeden bahsetmiş satıcı site, bu sorun oluşturur mu?

2 yıl olan ücretsiz güncelleme. bu sürenin sonunda cihaz o şekilde kalmayacak tabii ki, ücreti dahilinde yeni haritaları satınabilirsiniz. birde onaylamadığımız korsan var ki, yapılmaması gereken kaka birşey.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.