Şimdi Ara

Doğrulandı: AMD'nin 8 çekirdekli Bulldozer işlemcisi 16MB bellek kapasitesiyle gelecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
7.602
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD'ni Bulldozer tabanlı yeni nesil işlemci ailesi için merak edilen detaylar her geçen gün biraz daha netlik kazanıyor. Şubat ayında düzenlenecek 2011 IEEE International Solid-State Circuits Konferansı'nın katılımcı detayları arasında yer alan bilgiler, AMD'nin Bulldozer işlemci ailesi için önemli ipuçları verdi. Bilindiği gibi Bulldozer mimarisi ile birlikte AMD, tasarım anlayışında güncellemeye giderek modül yapısına geçiş yapıyor. İşlemci içerisinde yer alan ve hem ortak hem de bağımsız kaynaklara sahip olan çift çekirdekli modüllerin sayısı, işlemci modeline göre şekillenecek ve örneğin 8 çekirdekli Bulldozer işlemcisi dört modülden oluşacak. Elde edilen bilgilere göre, Bulldozer mimarisindeki çift çekirdekli her modül, 3.5GHz ve üzeri hızlara çıkabilecek şekilde tasarlanmış. 11 metal katmanlı 32nm High-K Metal Kapı SOI CMOS teknolojisiyle hazırlanan işlemcilerdeki her modül, 213 milyon transistör içeriyor ve 0.8v ile 1.3v gerilimleri arasında çalışabiliyor.

AMD'nin açıklamalarına göre modül tasarımını esas alan yeni mimari, aynı üretim teknolojisiyle hazırlanacak K10.5 mimarili işlemcilere kıyasla artan performans ve saat hızlarına rağmen güç tüketimi ve zar alanı konusunda önemli avantajlar sağlayacak. Çift çekirdekli her modülün 2MB, yani her çekirdeğin 1MB Seviye 2 bellek kapasitesiyle donatıldığı üst seviye Bulldozer işlemcileri aynı zamanda 8MB büyüklüğünde Seviye 3 bellek kapasitesiyle gelecek ve bu sayede örneğin 8 çekirdekli masaüstü Bulldozer işlemcisi toplamda 16MB bellek kapasitesine sahip olacak. Çoklu izlek performansına yönelik önemli tasarım güncellemeleri içeren Bulldozer tabanlı işlemcilerin, artan bellek kapasitesiyle birlikte tek izlekli uygulamalarda da performans çıtasını mevcut jenerasyona kıyasla önemli ölçüde yukarı taşıması bekleniyor. Bulldozer mimarisindeki bir diğer önemli güncelleme ise ilk defa Phenom II X6 ailesinde gördüğümüz TurboCore teknolojisi üzerine olacak.

Bilindiği gibi TurboCore teknolojisi ile uygulama ihtiyacına göre kullanılmayan çekirdekler kapatılarak üç çekirdeğe kadar çalışma frekansı otomatik olarak arttırılabiliyordu. AMD'nin Bulldozer işlemcileriyle birlikte kullanacağı TurboCore 2.0 teknolojisi ile birlikte çekirdek yerine modül kontrolü devreye girebilir. Zira 8 çekirdekli ve 16MB bellekli üst seviye işlemcilerin 3.5GHz gibi yüksek bir hızda standart olarak çalışması beklenmezken, TurboCore 2.0 teknolojisiyle birlikte işlemci modeline göre çalışma frekansının 500MHz civarında otomatik olarak artacağı ve yine modeline göre hızların 3.5GHz ve üzerine çıkabileceği üzerinde duruluyor.

• artık gelsin beklemek insanı çıldırtıyor :D
  • Yine "+" takılarımı geliyor acaba...
  • hakikaten bu teknolojiye para yetişmez.daha yeni toplamak zorunda kaldığım sistemim bir ay geçmeden 50 lira zarar yazmaya başladı.1090 t nin fiyatı 475 iken şimdi neredeyse 420 civarına düştü.Aslına bakarsanız bu terbiyesizlik gibi ama adamlar elindekini sürdükçe fiyatlar tabana doğru gevşemeye gidiyor.beklediğim bir tek ekran kartı kaldı şimdi.hayırlısıysa 6900 serisi de çıksın onu da alayım daha da 5 yl tık dedirtmez sistem bana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: anaksunamon

hakikaten bu teknolojiye para yetişmez.daha yeni toplamak zorunda kaldığım sistemim bir ay geçmeden 50 lira zarar yazmaya başladı.1090 t nin fiyatı 475 iken şimdi neredeyse 420 civarına düştü.Aslına bakarsanız bu terbiyesizlik gibi ama adamlar elindekini sürdükçe fiyatlar tabana doğru gevşemeye gidiyor.beklediğim bir tek ekran kartı kaldı şimdi.hayırlısıysa 6900 serisi de çıksın onu da alayım daha da 5 yl tık dedirtmez sistem bana.

İşlemci tek başına neki ,borduda değiştirmemiz gerekecekmiş hadi ordan diyoruz tabiki bu duruma.
  • evet anakartlarda değişecek bulldozer için alacağımdan değil ama çıksada görsek ne menen bişey olacak tantanası bile yetti arkadaş.
  • AMa artık söylede bişi var 150 dolarlık işlemciler bile 300 350 dolarlık işlemcilere kafa tutuyor.
  • ben bu buldozerlerden öyle ahım şahım bir performans sıçraması beklemiyorum.. eski neslin üzerinde max. %20 koy olsun sana yeni nesil..
  • 4 gözle bu işlemciyi bekliyorum

yoksa intelin 6 çekirdeklerinin ucuzlayacağı yok

amd nin 6 çekirdekleri malesef intele yeterince rakip olamadı
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeFurkan

4 gözle bu işlemciyi bekliyorum

Biri 350 TL biri 2000 TL çok mantıklı bu iki işlemciyi karşılaştırıp ''amd nin 6 çekirdekleri malesef intele yeterince rakip olamadı'' bu yorumu yapmak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

quote:

Biri 350 TL biri 2000 TL çok mantıklı bu iki işlemciyi karşılaştırıp ''amd nin 6 çekirdekleri malesef intele yeterince rakip olamadı'' bu yorumu yapmak...

Bence olaya tersten bakıyorsun. Amd rakip olamadığı için intelde fiyatlar uçtu. Performansta i7 lerle yarışabilseydi bugün yarı yarıya düşmüştü i7 lerin fiyatları.
  • fiyata bakarsak gayet rakip olmuş :)
    buldozerdem umutluyum beklediim gibi gelirse almayı düşünüorum
    artık sistemi deiştirmenin zamanı geldi die düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozkan_tpc

quote:

quote:

Bence olaya tersten bakıyorsun. Amd rakip olamadığı için intelde fiyatlar uçtu. Performansta i7 lerle yarışabilseydi bugün yarı yarıya düşmüştü i7 lerin fiyatları.

i7 lerin fiyatı düşmezdi amd ler biraz daha pahalı olurdu bana göre

• Buldozer işlemcisi tabikide i7980x gibi işlemcileri geride bırakacak ama intelin yeni nesil sandy bridgeleri geçebilecekmi onu daha bilmiyoruz..

gerçi intel daha iyisini yaparsa yine bizim yararımıza uygun fiyattan buldozer alırız..

teknoloji ne kadar ilerlerse o kadar bizim yararımıza..
  • AVX destekli yazılımlarda abartı bir performans artışı olacaktır, zaten Intel'in de AMD'ninde bahsettiği performans sıçraması bu uygulamandan alınan sonuçlara bakılarak deniliyor, diğer getirisi ise izlek performansında max çekirdek verimi ile olacak güç tüketimi düşecektir, zaten iki firmada paralel teknolojilerle çalışıyorlar.
  • quote:

quote:

Rakip olsaydı fiyat düşerdi mantıgını kullanmış arkadaş o yüzden rakip olamadı demiş,sen mantıksızsan adam ne yapsın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: dronegd

Buldozer işlemcisi tabikide i7980x gibi işlemcileri geride bırakacak ama intelin yeni nesil sandy bridgeleri geçebilecekmi onu daha bilmiyoruz..

gerçi intel daha iyisini yaparsa yine bizim yararımıza uygun fiyattan buldozer alırız..

i7 980x öyle kolay kolay ayak altına alınabilecek bir işlemci değil,AMD-İntel tatışması boş tartışma ancak bükemediğin bileğide öpeceksin,i7 980 ve 970 apayrı işlemciler onları bu savaşın içine sokmayın...Sandy bridge testleride nette mevcut i7 2600k=i7 970,2.8 GHz bir buldozer 3.2 GHz lik i7 960 ı geçsin o zaman AMD yi ayakta alkışlarım,şu an sattıgı işlemcler f/p yalnız f küçük kalırken P büyümeli f/P olmalı...
  • quote:

Buldozer işlemcisi tabikide i7980x gibi işlemcileri geride bırakacak ama intelin yeni nesil sandy bridgeleri geçebilecekmi onu daha bilmiyoruz..

sandy bridge merkezi işlemciden ziyade gpu da performans sıçraması yapacak gibi. tabi ati ve nvidia gpularıyla ne kadar baş edebilir bilemeyiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cose Turche

quote:

i7 980x öyle kolay kolay ayak altına alınabilecek bir işlemci değil,AMD-İntel tatışması boş tartışma ancak bükemediğin bileğide öpeceksin,i7 980 ve 970 apayrı işlemciler onları bu savaşın içine sokmayın...Sandy bridge testleride nette mevcut i7 2600k=i7 970,2.8 GHz bir buldozer 3.2 GHz lik i7 960 ı geçsin o zaman AMD yi ayakta alkışlarım,şu an sattıgı işlemcler f/p yalnız f küçük kalırken P büyümeli f/P olmalı...

İŞİN UZMANI.
    YAPILACAK EN GÜZEL ŞEY SUSMAKTIR...

SAYGILAR DOSTUM..
    AYNEN KATILIYORUM.

• Intel'in i7 serisi işlemcileri gerçekten de üst düzey.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.