- x
ÇEK KIRDIRMA HAKKINDA
42 Cevap36334 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1370 Mesaj
17 Kasım 2010; 15:05:29 

Arkadaşlar arabayı sattım gibi Bursa'ya. Lakin ödemede ufak bir sıkıntı var. 4.000 TL yi 2.000+2.000 şeklinde çek olarak yapmak istiyorlar. Talip olan çok yakın bir arkadaşımın arkadaşı. Esas sorum şu olacak:
Bu çeklerin biri Aralık 15 ine diğeri ise Ocak 2 sine verilmiş. Bu tarihlerden önce ben bu çekleri bozdurmak istesem, yani kırdırsam zararım ne olur? 4000 TL üzerinden şu kadarı kesilir diyebilirmisiniz?

Olumsuz Alışverişler: Tesseract

831 Mesaj
17 Kasım 2010; 15:17:51 

rakam küçük arkadaşım kırdırma boşuna yamyamlara düşer, o yüzdende rakamlar %6-7 iken 15- 20 çekende olur.
sağlamsa cirolayıp kullanmaya bak
ticari çekse bankanıza başvurun en minimalize şekilde onlar kırar.

1370 Mesaj
17 Kasım 2010; 16:58:53 

Bana araba alırken kalan kısım olarak verecekler. Sanırım ticari çek. Bankalar bozarmı bunu?

773 Mesaj
17 Kasım 2010; 17:20:56 

Bankalar çek kırmaz hocam anca günü gelince bankadan çekin meblağsını alabilirsin.Eğer aracını verme niyetindeysen hangi bankanın çekini sana verdilerse o bankadan çek sahibi hakkında bilgi alabilirsin en azından vurulan çeki vs.olmadığı ortaya çıkar

01'Fiat Marea 2.0 20v HLX

1370 Mesaj
17 Kasım 2010; 17:44:08 

Çekleri İstanbulda sebze halindeki büyük bir toptancı vermiş. Merak ettiğim zamanı geldiğinde çekin üstündeki miktarı almaya gittiğimde karşılıksız çıkma ihtimali varmı? Böyle bir durumda ne yapmam lazım? Bu konularda hiçbir bilgim yok. Yardımınıza ihtiyacım var.

1611 Mesaj
17 Kasım 2010; 18:00:36 

çekin karşılıksiz çıkma ihtimali her zaman var ama o kişinin mali portfoyu onemli o durumda bankalar her önüne gelene vermez genelde çek çek eğer ziraat işbank halkbank gibi bir banka ise bana güven verir genelde ama mümkün mertebe nakit tercih ederim

773 Mesaj
17 Kasım 2010; 18:03:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Gökhan KARPUZ

Çekleri İstanbulda sebze halindeki büyük bir toptancı vermiş. Merak ettiğim zamanı geldiğinde çekin üstündeki miktarı almaya gittiğimde karşılıksız çıkma ihtimali varmı? Böyle bir durumda ne yapmam lazım? Bu konularda hiçbir bilgim yok. Yardımınıza ihtiyacım var.

Sizin yerinizde olsam çekle araç satışı vermem ben.Dediğim gibi hangi bankanın hangi şubesinin çekiyse o banka ile konuşun derim.Veya bankacı tanıdığınız varsa o baksın.(çeklerini ödeyip ödemediği evinin adresine kadar bankadaki ekranlarda çıkıyor)Genelde aralık ve ocak ayında diğer aylara nazaran çekler protesto oluyor.Ne kadarda arkadaşınızın tanıdığıda olsa size çekle arabanızı satmanızı tavsiye etmiyorum.Para kolay kazanılmıyor aracınızı alacak olan kişide kusura bakmayın ama eline ne kadar nakiti varsa o araçlara baksın

427 Mesaj
17 Kasım 2010; 18:32:24 

bankalar çekler hakkında artık bilgi vermekten kaçınıyor her çek için bankaların 600 tl sorumluğu var çek karşılıksız çıkarsa her çek için 600 tl size öder arkasını kaşeler sizi yollarlar sonra sizde icra dairesine müraccat edersiniz işler sarpa sarar çekle çok araç aldım ama hiç satmadım genelde galeriler çekle senetle araç satar yada araç çok eski modelse satıcı vadeyi kabul eder ramaklmar çok büyük değil aracınız için ne kadar istiyorsunuz geri kalanı peşin mi alacaksınız ayrıca aracı peşinde satmak çokmu zor vadeli vermeyi kabul ediyorsunuz aracın üstüne rehin koyarak kendinizi garantiye alabilirsiniz başka bir yolu yok zaten

çekleride kırdırmak isterseniz %7 ile %15 arasında aylık faiz alırlar çeki sizinde cirolamanız gerekir aklınızda olsun bu ülkede çek cirolamak en büyük risktir çünkü çekin sahibi çeki ödemezse sizde icralıksınızdır bilginiz olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkan_2120 -- 17 Kasım 2010; 18:34:19 >

1417 Mesaj
17 Kasım 2010; 19:14:10 

4 milyarin %7'si kabaca 300 lira eder.
Eger musteri elinizden kacmasin istiyorsaniz, ben olsam fiyati 300 lira daha kirarim ama parayi nakit isterim.

1442 Mesaj
17 Kasım 2010; 19:18:27 

sakın o çeki alma derim

гi∂єг ๏ภ tђє รt๏г๓

4186 Mesaj
17 Kasım 2010; 19:43:52 

Çek işleri bu mevzularda çok sakattır dikkat edin derim , çeki çirolayıp kırdırırsan daha büyük bela alabilirsin başına onun için , bu tarz işlerde para peşin kırmızı meşin

Golf tsi dsg 140hp
Polo 6N 1.6 75 hp

1370 Mesaj
17 Kasım 2010; 20:04:26 

anlaşıldı o zaman adama söyleyim çeki kırdır farkı cebinden ver derim canlı olsun az olsun.

3311 Mesaj
17 Kasım 2010; 20:31:48 

Çekleri al satışı verme çekler ödenince satışı ver iş bitsin ..

427 Mesaj
17 Kasım 2010; 21:52:25 

quote:

Orijinalden alıntı: Fantastic Light

Çekleri al satışı verme çekler ödenince satışı ver iş bitsin ..

peki adam bu esnada bir kaza yapıp kaçsa yaralamaı yada ölümlü bir kaza olsa ruhsat sahibi nasıl hesap verecek sonuçta devlet araç sahibini tanır sen akşama kadar da anlatısın ben aracı sattım çekle vadesi bitmeden devir vermedim diye

aracın satışını verirsin noterden ama senetleri noterde işletip aracın üstüne rehin bırakırsın senetler ödenince rehini kaldırırsın hem araç üstünde hakkın olur hemde resmi sorumluğun olmaz tabi alan kişi aracı parçalayıp satmazsa araç üstünde hakkın olur :) bu ülkede o kadar şey oluyorki inanın insan kendinin ne kadar saf kaldığına anlam veremiyor senetle çekle pek araç satmama taraftarın olun derim ben

2891 Mesaj
17 Kasım 2010; 21:52:27 

Çekin kırdırılmasından neyi kastettiğinizi bilmiyorum.

Çekin ödeme günü diye birşey yok, çünkü çekte vade olmaz. Çek görüldüğü (ibraz edildiği) anda ödenir. Çekin 1 tane ya da 5 tane olması ya da hangi sırayla ibraz edildikleri veya birarada ya da ayrı ayrı ibraz edilmeleri birşey ifade etmez. Çek(ler)in ibrazı karşısında da hiçbir savunma yapılamaz. Çek ibraz edildiği anda ödenir veya arkası yazılır.

Fakat yerleşik ticari teammüller ve ticari ahlak (güven) nedeniyle insanlar çeki nakit paraya dönüştürmek için üzerindeki tarihi beklerler (ki bu tarih yasalara göre hiç bir şey ifade etmez).

Bazen yolculuk gidilecek yerden daha güzeldir

3311 Mesaj
17 Kasım 2010; 21:55:26 

quote:

Orijinalden alıntı: serkan_2120

peki adam bu esnada bir kaza yapıp kaçsa yaralamaı yada ölümlü bir kaza olsa ruhsat sahibi nasıl hesap verecek sonuçta devlet araç sahibini tanır sen akşama kadar da anlatısın ben aracı sattım çekle vadesi bitmeden devir vermedim diye

aracın satışını verirsin noterden ama senetleri noterde işletip aracın üstüne rehin bırakırsın senetler ödenince rehini kaldırırsın hem araç üstünde hakkın olur hemde resmi sorumluğun olmaz tabi alan kişi aracı parçalayıp satmazsa araç üstünde hakkın olur :) bu ülkede o kadar şey oluyorki inanın insan kendinin ne kadar saf kaldığına anlam veremiyor senetle çekle pek araç satmama taraftarın olun derim ben

Detaylı bir satış sözleşmesi ile bu durum ortadan kalkar ..

5646 Mesaj
17 Kasım 2010; 22:01:16 

quote:

Orijinalden alıntı: ihg70

Çekin ödeme günü diye birşey yok, çünkü çekte vade olmaz. Çek görüldüğü (ibraz edildiği) anda ödenir. Çekin 1 tane ya da 5 tane olması ya da hangi sırayla ibraz edildikleri veya birarada ya da ayrı ayrı ibraz edilmeleri birşey ifade etmez. Çek(ler)in ibrazı karşısında da hiçbir savunma yapılamaz. Çek ibraz edildiği anda ödenir veya arkası yazılır.

Fakat yerleşik ticari teammüller ve ticari ahlak (güven) nedeniyle insanlar çeki nakit paraya dönüştürmek için üzerindeki tarihi beklerler (ki bu tarih yasalara göre hiç bir şey ifade etmez).

Bu konuda geçici bir düzenleme yapıldı.

----------------
31/12/2011 tarihine kadar, üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir. (31.12.2009 olan süre 5838 sayılı kanun ile 31.12.2011 tarihine uzatılmıştır.)

Yeni kanunun geçici olarak getirdiği en büyük değişikliklerden biride Çekin ancak üzerinde bulunan tarihte bankaya ibraz edilmesi zorunluluğudur. Çeki elinde bulunduran kişi çeki, üzerindeki tarihten önce bankaya ibraz ederek kendisine kısmi veya bir başka tutarda ödeme yapılmasını talep edemez ve bu çek için vadesinden önce hukuki işlem yapamaz.

Çekler, 31.12.2011 tarihine kadar üzerinde bulunan Tarihten önce bankaya ödemesini yapılması için ibraz edilemeyecektir. İbraz edilmesi durumunda karşılıksız işlemi yapılamayacaktır. Ayrıca bu çekler için Hukuki yollara başvurulamayacaktır

1309 Mesaj
17 Kasım 2010; 22:24:37 

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

----------------
31/12/2011 tarihine kadar, üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir. (31.12.2009 olan süre 5838 sayılı kanun ile 31.12.2011 tarihine uzatılmıştır.)

Yeni kanunun geçici olarak getirdiği en büyük değişikliklerden biride Çekin ancak üzerinde bulunan tarihte bankaya ibraz edilmesi zorunluluğudur. Çeki elinde bulunduran kişi çeki, üzerindeki tarihten önce bankaya ibraz ederek kendisine kısmi veya bir başka tutarda ödeme yapılmasını talep edemez ve bu çek için vadesinden önce hukuki işlem yapamaz.

Çekler, 31.12.2011 tarihine kadar üzerinde bulunan Tarihten önce bankaya ödemesini yapılması için ibraz edilemeyecektir. İbraz edilmesi durumunda karşılıksız işlemi yapılamayacaktır. Ayrıca bu çekler için Hukuki yollara başvurulamayacaktır

+1
çekler gününde muteberdir...

427 Mesaj
17 Kasım 2010; 22:31:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Fantastic Light

Detaylı bir satış sözleşmesi ile bu durum ortadan kalkar ..

ah be dostum keşke öyle olsa ama devlet amca diyorki ben size araç satış sözleşmesi için aracı olarak noterleri gösterdim sizin kendi aranızda yapacağınız hiçbir sözleşme beni bağlamaz her türlü borç ve kazada ruhsatın üstünde adı yazan kişiyi tanırım sizin aranızda devlet olmadan yaptığınız şeyler devleti bağlamaz devletle aramızdaki aracı kişilerde noterlerdir noterlerdede bu tarz durumlar için araca rehin bırakma hakkı verilmiştir resmi sorumluluk aracı yeni alan kişide ama aracın eski sahibinin halen araç üstünde hakkı var yeni sahibi satış yapamaz devir veremez... işler böyle yürür yoksa sen zannediyormusun aracın sorumluluklarından basit bir a4 kağıdına yazacağın detaylı bir sözleşme ile kurtulacağını öyle olsa neden noterlere her satışta para veriyoruz delimiyiz?? yapardık bi detaylı sözleşme ohh 70 tl cebimizde kalırdı bu sırf araç satışları için değil tüm resmi devir işlerindede aynıdır şirket satışları iş yeri devirleri

1370 Mesaj
18 Kasım 2010; 8:21:23 

Özet olarak çek işinden uzak dur diyorsunuz anladım. Bakalım bugün tekrar konuşacağım vatandaşla. Kırdırma işi oluyorsa kendi kırdırsın farkını versin. 12 istiyordum arabaya ama araya çok sevdiğim bir asker arkadaşım devrem girince öyle böyle derken 11 e düştüm. Bu seferde çek muhabbeti çıktı karşıma.

1713 Mesaj
18 Kasım 2010; 8:49:55 

nedir bu aracın markası ve modali ?

711 Mesaj
18 Kasım 2010; 10:54:21 

bence hiç bulaşma
herkez sözüde durur konuşulan şekilde hiç bir şey olmadan da sonuçlanabilir.ama....
işin amasıda var ve bu canını çok yakar o yüzden uzak dur derim .

2891 Mesaj
18 Kasım 2010; 11:16:58 

quote:

----------------

Bu geçici düzenlemeden haberim yoktu.
Bilgi için teşekkür ederim.

Çekin üzerine vade tarihi koyup bir de bununla ilgili yasal düzenleme yaparak dünya literatürüne geçmişler.
Çünkü vade koyulduğu anda bunun adı asla "Çek" olamaz. Senet veya bono denir.

Bazen yolculuk gidilecek yerden daha güzeldir

1370 Mesaj
18 Kasım 2010; 11:47:16 

quote:

Orijinalden alıntı: black_sea_28

nedir bu aracın markası ve modali ?

İmzamdaki araç hocam linkide bu:

http://www.sahibinden.c...oupe-f7r-32888980/detay

831 Mesaj
19 Kasım 2010; 23:02:28 

quote:

Orijinalden alıntı: MRT_RS

Bankalar çek kırmaz hocam anca günü gelince bankadan çekin meblağsını alabilirsin.Eğer aracını verme niyetindeysen hangi bankanın çekini sana verdilerse o bankadan çek sahibi hakkında bilgi alabilirsin en azından vurulan çeki vs.olmadığı ortaya çıkar

sana kırmamışlar hoca
bankalar çek bloke alır, çek cirolatılır getirene bu tip rakamlar üstüne kmh hesabı açılır şahıs adına, günü geldiğinde çek parası yatarsa kmh kapanıp çek tahsil edilir.çek tahsil edilmezse kmh borçlusu yasal faizle borçlu duruma düşer kapatana kadar vs vs.bu sistemde çek krılmış olur.fakat biraz tuzlu gelir.

6748 Mesaj
19 Kasım 2010; 23:14:39 

quote:

----------------

Bu düzenleme karşılıksız çek keşide edenin ceza sorumluluğu hakkında.

Çekte vade olmaz. Vadesinden önce ibraz edilen çek de bankada karşılığı varsa ödenir, karşılıksızsa karşılıksız kaşesi basılır.

5941 sayılı kanun ile gelen düzenleme (yukarıda yazan) vadeden önce çekin bankaya ibrazı halinde keşidecinin ceza sorumluluğunu kaldırdı, o kadar. Yani çek bedelinin tahsili açısından hala sorun yok. Vadesi 100 yıl sonrasına yazılı olan çek bankaya ibraz edilirse karşılığı varsa lehtara ödenir, yoksa karşılıksız işlemi yapılır.

Konu sahibi arkadaşa tavsiyem, çek işine girmemesi. Riske gerek yok. Çek ülkemizde çok büyük bir risk.

oçkd fiao ifrs stat çgu iüd nnu ir n
Kim ulan bu Erol Egemen?

1370 Mesaj
21 Kasım 2010; 11:02:48 

Arkadaşlar bu çek cirolama işi nasıl oluyor? Arkadaşın teklifini kabul ettim. Galerici arkadaşım getir sıkıntı olmaz ama söyle çeki cirolasın dedi. Bende nasıl olduğunu bilmiyorum o arkadaşta bilmediğini söyledi.

6748 Mesaj
21 Kasım 2010; 11:34:38 

Çeki cirolamak demek, çekten kaynaklanan hukuki sorumluluğu kabul etmek demek.

En basitinden o çek bir gün ödenmezse çekin sorumlularından biri siz olursunuz, çek bedelinin ödenmesi için size de gelebilirler.

Kim ulan bu Erol Egemen?

773 Mesaj
21 Kasım 2010; 12:50:13 

Keşki almadan resayman alsaydınız bankadan.Çeki verecek kişidende ciro alın.Ben bu çek işlerine her zaman soğuk bakan bireyim.Aralık ocaktı sanırım vadesi (2010 aralık 2011 ocak) bu aylarda diğer aylara nazaran çekler çok dönüyor vuruluyor.Ben olsaydım kabul etmezdim.Ama anlaşmışsınız artık hayırlı olsun demek düşer bizede

4282 Mesaj
21 Kasım 2010; 14:55:14 

Çek senetle bir zamanlar çok uğraştım. Firmaların çeklerini günü geldiğinde bozdurup ufak meblalar alıyordum. Kısacası piyasada firmalar arasında çek döndürüyorduk. A şirketinin çeklerini B şirketinden aldığımız mal karşılığında kırdırıp, Kalan çekleri C şirketine veriyorduk. Daha sonra C şirketine hizmet verip, karşılığında yine çek alıyor, bunları da yine diğer firmalar arasında döndürüyorduk. Günü geldiğinde de bu çekleri yine biz bozduruyorduk.
(Sırf kesinti olmasın diye, çekin çıktığı banka şubesinden bozduruyorduk. E ihtiyaç meselesi )

Yüzlerce çekin arkasında imzam vardır.. Bu işi iki kişi yapıyorduk, arkadaşımın benden habersiz ciroladığı bir çek elinde patladı. Karşılıksız çıkınca yaklaşır 10 bin lira ödemesi gerekti. Ne kazandıysak oraya gitti, üstüne birde bankadan kredi çekip tamamladı. Hala onları ödemeye çalışıyor.

Yani çek işi çok riskli. Ayrıca çekleri almadan bir bakın, arkasında kaç tane ciro var daha öncesinden

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Mazut Pawıı ~~ Kendi Mazotumu Üretmeye Çalışırken Kimyager Olacağım.. ~~
Dacia Logan 1.5 dCi 2006 İnci Gri ~~ Bak Logan deyip geçme, üzerim :)
Dead Line

6748 Mesaj
21 Kasım 2010; 16:40:37 

Ceki gercek kisi ciro ederse ve cirosuna tc kimlik numarasını yazmazsa, cek hamili de cirantalari tanımıyorsa cirantalarin adreslerini bulmak imkansıza yakın. Ama cek hamili cirantalari tanıyorsa cirantalarin işi zor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1429 Mesaj
21 Kasım 2010; 20:39:30 

quote:

Orijinalden alıntı: ihg70

bu yıl yürülüğe giren yeni çek kanununa göre çek ileri bir tarihe keşide edilmiş ise keşide tarihinden evvel tahsil edilemiyro.buna göre çek alın çek verin

DÜN:AMD PHENOM X3@X4 720 2.8@3.4 GHZ- GIGABYTE GA-MA790x-UD443 ANAKART- 2*2 1066MHZ CRUCIAL BALLISTIX TRACER RED EDITION RAM- 320 GB SAMSUNG SATAII HDD - POWERCOLOR HD4870 1 GB VGA-FSP 550w PSU*****BUGÜN:ACER 5740G İ3 330M+ATI HD5600M----PUNTO EVO 1.4 77HP DYNAMIC DULOGIC SKYDOM

6748 Mesaj
21 Kasım 2010; 20:55:24 

quote:

Orijinalden alıntı: comanchee

bu yıl yürülüğe giren yeni çek kanununa göre çek ileri bir tarihe keşide edilmiş ise keşide tarihinden evvel tahsil edilemiyro.buna göre çek alın çek verin

Yanlış biliyorsunuz.

Keşke yukarıdaki mesajımı okusaydınız.

5941 sayılı Çek Kanunu karşılıksız çeke ilişkin ceza esaslarını düzenlemektedir. Bu kanuna göre çek, keşide tarihinden önce ibraz edilip karşılıksız çıkarsa, karşılıksız çek keşide etme suçu oluşmaz. Ama çek hala tahsil edilebilir.

Kim ulan bu Erol Egemen?

349 Mesaj
22 Kasım 2010; 16:28:07 

benden sana bi tavsiye halcinin çekinden uzak dur. hele istanbul hali aman diyim. bursada elinde halcinin çekini yırtan çok çiftçi tanıyorum. parayı nasılsa alırım ciro var falan deme hiç birşey alamazsın.kanunlar suçludan ve kadından yanadır. bir avukatlık bürosuna gidince tuvalette bile raf konulduğunu ve dolu olduğunu görebilirsin icra dosyalarını kasdediyorum. güvenip versen bile son çek ödenene kadar sakın satışı verme.

Guest
22 Kasım 2010; 16:37:29 

riske girme hocam.

36 Mesaj
5 Şubat 2012; 16:53:25 

Yeni Çek Kanunu Kabul Edildi ve Resmi Gazetede Yayımlandı.
6273 SAYILI ÇEK KANUNU 3 Şubat 2012 CUMA GÜNLÜ RESMİ GAZETEDE (MÜKERRER) YAYINLANMIŞ VE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR
3 Şubat 2012 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 28193 (Mükerrer)
ÇEK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Kanun No. 6273 Kabul Tarihi: 31/1/2012
Resmi Gazete

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kardes -- 5 Şubat 2012; 16:58:22 >

-------------

3416 Mesaj
5 Şubat 2012; 18:12:28 

quote:

Orijinalden alıntı: kardes

Yeni Çek Kanunu Kabul Edildi ve Resmi Gazetede Yayımlandı.
6273 SAYILI ÇEK KANUNU 3 Şubat 2012 CUMA GÜNLÜ RESMİ GAZETEDE (MÜKERRER) YAYINLANMIŞ VE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR
3 Şubat 2012 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 28193 (Mükerrer)
ÇEK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Kanun No. 6273 Kabul Tarihi: 31/1/2012
Resmi Gazete

bende bunu yazmaya girmiştim yeni çek kanunu dolandırıcılık olarak kullanmak isteyenler türemeye başladı bile.

Ruhumuz olmadan bizler sadece birer makinayız

'08 Fiat Fiorino 1.3 mjet

3486 Mesaj
5 Şubat 2012; 18:15:01 

konu hort olmuş yanlız. 1 senelik konu yaa..

36 Mesaj
5 Şubat 2012; 18:26:49 

Tartışılır.(Eski Çek Kanuna göre) 2000 küsür kişi ceza evinde nitelikli dolandırıcılık suçundan dolayı yatıyordu.Çoluk çocuk perişan aileler dağılıyor. Tabikide Dolandırıcılık yapanıda var.Ayıklamak gerekiyordu devletde bu konuyu çalışmış ve kanunu bu şekilde değiştirmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kardes -- 5 Şubat 2012; 18:27:31 >

-------------

6951 Mesaj
13 Eylül 2012; 13:24:54 

dükkanımı satılığa çıkardım birisi çek önerdi bisüürü hikaye enlattı dikıdrıma felan de. Para peşin çekten anlamam dedim tok satıcıyım satılmassa satılmasın hatta sahte paraylada uğraşamam kendisi benim adıma parayı bankaya yatırır öyle satarım okadar çok parayı saymakla uğraşamam alan varsa şartlarım budur okadar

Q9400 2.66@3.5 ghz ------gtx 660 oc li-----4gb kingston ddr2 800@1066 mhz -----Gigabyte p35ds3l ------coler master 390w----- philips 42'' lcd tv----skystar hd 2 tv kart-----logitech kablosuz set

1 Mesaj
23 Ocak 2013; 18:16:18 

bende kırdırmak istiyorum.oranı miktarı nedir.% kaç keserler?

14 Mesaj
1 Şubat 2013; 18:02:40 

Arkadaş arabasını satmıştır, parasını belki çek belkide nakit almıştır.
Bende farklı arkadaşlarımız için birşeyler yazayım.

Daha önce bir aracım vardı Volkswogan-Transit aracı edirne'den bir fırıncı telefon açtı
almak istiyorum fırıncıyım köylere ekmek götürecegim zart zurt...

17.500 tl çek versem 3 aylık uygun mu ?

Bende inşaat yapıyordum çeki kullanır malzeme alırım falan filan dedim.

Ve Arabayı İPOTEK Rehin vs koymadan direkt adama teslim ettim.
Çek'i daha önce bankalardan sordurmuştum fakat; çekin istanbul'da bir inşaat işleri yapan kişiye ait olduğunu şuana kadarda o şahsın hiçbir çekinin yazılmadıgını söylediler...

Çek'e güvendik.
Günü geldiğinde ödenmedi.
Avukat'a vermek ayrı bir dert

Bakın siz borçlu olun herşeyinizi alır avukatlar
Ama mağdur olursanız hiçbir şey alamazsınız :):):)

Adam piyasada yok, bu şekilde bir dünya insanı dolandırmış.
Çekler hep yazılmış, üzerine hiçbir şey yok.
Adam'da piyasada yok.

Kısacası çek ile iş yapmayın derim.
Haciz yapamıyorsun.
Hapis yok
Hiçbir şey yok :)

ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.

6367 Mesaj
1 Şubat 2013; 19:24:42 

Hapis cezasi kalkti ya su dakikadan sonra cekle is yapilmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.422