Şimdi Ara

ÇEK KIRDIRMA HAKKINDA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
85.989
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar arabayı sattım gibi Bursa'ya. Lakin ödemede ufak bir sıkıntı var. 4.000 TL yi 2.000+2.000 şeklinde çek olarak yapmak istiyorlar. Talip olan çok yakın bir arkadaşımın arkadaşı. Esas sorum şu olacak:
    Bu çeklerin biri Aralık 15 ine diğeri ise Ocak 2 sine verilmiş. Bu tarihlerden önce ben bu çekleri bozdurmak istesem, yani kırdırsam zararım ne olur? 4000 TL üzerinden şu kadarı kesilir diyebilirmisiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: black_sea_28

nedir bu aracın markası ve modali ?

İmzamdaki araç hocam linkide bu:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-renault-megane-trabzonda-tek-siyah-inci-coupe-f7r-32888980/detay
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

quote:

Orijinalden alıntı: comanchee

quote:

Orijinalden alıntı: ihg70

Çekin kırdırılmasından neyi kastettiğinizi bilmiyorum.

Çekin ödeme günü diye birşey yok, çünkü çekte vade olmaz. Çek görüldüğü (ibraz edildiği) anda ödenir. Çekin 1 tane ya da 5 tane olması ya da hangi sırayla ibraz edildikleri veya birarada ya da ayrı ayrı ibraz edilmeleri birşey ifade etmez. Çek(ler)in ibrazı karşısında da hiçbir savunma yapılamaz. Çek ibraz edildiği anda ödenir veya arkası yazılır.

Fakat yerleşik ticari teammüller ve ticari ahlak (güven) nedeniyle insanlar çeki nakit paraya dönüştürmek için üzerindeki tarihi beklerler (ki bu tarih yasalara göre hiç bir şey ifade etmez).

bu yıl yürülüğe giren yeni çek kanununa göre çek ileri bir tarihe keşide edilmiş ise keşide tarihinden evvel tahsil edilemiyro.buna göre çek alın çek verin

Yanlış biliyorsunuz.

Keşke yukarıdaki mesajımı okusaydınız.

5941 sayılı Çek Kanunu karşılıksız çeke ilişkin ceza esaslarını düzenlemektedir. Bu kanuna göre çek, keşide tarihinden önce ibraz edilip karşılıksız çıkarsa, karşılıksız çek keşide etme suçu oluşmaz. Ama çek hala tahsil edilebilir.
    Yeni Çek Kanunu Kabul Edildi ve Resmi Gazetede Yayımlandı.
    6273 SAYILI ÇEK KANUNU 3 Şubat 2012 CUMA GÜNLÜ RESMİ GAZETEDE (MÜKERRER) YAYINLANMIŞ VE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR
    3 Şubat 2012 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28193 (Mükerrer)
    ÇEK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
    Kanun No. 6273 Kabul Tarihi: 31/1/2012
    Resmi Gazete

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kardes -- 5 Şubat 2012; 16:58:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kardes

Yeni Çek Kanunu Kabul Edildi ve Resmi Gazetede Yayımlandı.
    6273 SAYILI ÇEK KANUNU 3 Şubat 2012 CUMA GÜNLÜ RESMİ GAZETEDE (MÜKERRER) YAYINLANMIŞ VE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR
    3 Şubat 2012 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28193 (Mükerrer)
    ÇEK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
    Kanun No. 6273 Kabul Tarihi: 31/1/2012
    Resmi Gazete

bende bunu yazmaya girmiştim yeni çek kanunu dolandırıcılık olarak kullanmak isteyenler türemeye başladı bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

quote:

Orijinalden alıntı: ihg70

Çekin kırdırılmasından neyi kastettiğinizi bilmiyorum.

Çekin ödeme günü diye birşey yok, çünkü çekte vade olmaz. Çek görüldüğü (ibraz edildiği) anda ödenir. Çekin 1 tane ya da 5 tane olması ya da hangi sırayla ibraz edildikleri veya birarada ya da ayrı ayrı ibraz edilmeleri birşey ifade etmez. Çek(ler)in ibrazı karşısında da hiçbir savunma yapılamaz. Çek ibraz edildiği anda ödenir veya arkası yazılır.

Fakat yerleşik ticari teammüller ve ticari ahlak (güven) nedeniyle insanlar çeki nakit paraya dönüştürmek için üzerindeki tarihi beklerler (ki bu tarih yasalara göre hiç bir şey ifade etmez).

Bu konuda geçici bir düzenleme yapıldı.

----------------
    31/12/2011 tarihine kadar, üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir. (31.12.2009 olan süre 5838 sayılı kanun ile 31.12.2011 tarihine uzatılmıştır.)

Yeni kanunun geçici olarak getirdiği en büyük değişikliklerden biride Çekin ancak üzerinde bulunan tarihte bankaya ibraz edilmesi zorunluluğudur. Çeki elinde bulunduran kişi çeki, üzerindeki tarihten önce bankaya ibraz ederek kendisine kısmi veya bir başka tutarda ödeme yapılmasını talep edemez ve bu çek için vadesinden önce hukuki işlem yapamaz.

Çekler, 31.12.2011 tarihine kadar üzerinde bulunan Tarihten önce bankaya ödemesini yapılması için ibraz edilemeyecektir. İbraz edilmesi durumunda karşılıksız işlemi yapılamayacaktır. Ayrıca bu çekler için Hukuki yollara başvurulamayacaktır

Bu düzenleme karşılıksız çek keşide edenin ceza sorumluluğu hakkında.

Çekte vade olmaz. Vadesinden önce ibraz edilen çek de bankada karşılığı varsa ödenir, karşılıksızsa karşılıksız kaşesi basılır.

5941 sayılı kanun ile gelen düzenleme (yukarıda yazan) vadeden önce çekin bankaya ibrazı halinde keşidecinin ceza sorumluluğunu kaldırdı, o kadar. Yani çek bedelinin tahsili açısından hala sorun yok. Vadesi 100 yıl sonrasına yazılı olan çek bankaya ibraz edilirse karşılığı varsa lehtara ödenir, yoksa karşılıksız işlemi yapılır.

Konu sahibi arkadaşa tavsiyem, çek işine girmemesi. Riske gerek yok. Çek ülkemizde çok büyük bir risk.

rica etsem konuya bakıp yardım edermisiniz

http://forum.donanimhaber.com/m_104495556/tm.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: ayuming

Merhaba elimde faturasiz bi cek var alacak karsiligi aldim bunu kirdirabilcegim bi yer varmi vergi mukellefi de degilim

faktoring mi ? şöyle bir şey buldum amahttp://www.krediustasi.com/cek-kirdirma-nedir/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.