Şimdi Ara

Süperbilgisayar yarışında performans liderliği Çin'e geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
3.708
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• İddialar gerçek oldu ve Çin, haberimizin başlığında da belirttiğimiz gibi süperbilgisayar yarışında liderlik koltuğunda oturan Amerika'yı geride bıraktı. TOP500 listesine ilk sıradan giriş yapan Çin yapımı yeni süperbilgisayar Tianhe-1A, Intel'in Xeon 5600 serisi 14396 adet işlemciyle birlikte Nvidia'nın Tesla M2050 GPU'sunun 7168 tanesine sahip.

Çin'in Tianjin bölgesindeki Ulusal Süperbilgisayar Merkezi'ne kurulan Tianhe-1A, bir önceki en hızlı süperbilgisayar olan ve AMD Opteron işlemcilerini kullanan, Cray yapımı Jaguar'a hem performans hem de güç tüketiminde ciddi farklar atmış durumda. Intel'in Yüksek Performanslı Bilgi-İşlem Organizasyonundan sorumlu genel yöneticisi Rajeeb Hazra açıklamasında, 1Xeon işlemciler için yol haritamız, insanlığın en büyük problemlerini çözmek için muazzam güçte süperbilgisayarlar sağlamaya devam ediyor." dedi.

Bu arada Intel'in TOP500 listesindeki tüm süperbilgisayarların %80'inde ve en hızlı 5 modelin 3'ünde yer aldığını da not düşelim.

• Helal olsun ne diyelim Türkleride görmek isteriz ama bu altyapıyla çok zor...
  • quote:

Intel'in Xeon 5600 serisi 14396 adet işlemciyle birlikte Nvidia'nın Tesla M2050 GPU'sunu7168 tanesine

sayısal üstünlük nivida dayken intel in başarıyı tek başına sahiplenmesi gerçekten komik
  • quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

quote:

Intel'in Xeon 5600 serisi 14396 adet işlemciyle birlikte Nvidia'nın Tesla M2050 GPU'sunu7168 tanesine

sayısal üstünlük nivida dayken intel in başarıyı tek başına sahiplenmesi gerçekten komik

14396>7168???
  • Haklısın gerçekten komik :)
  • ilk sırada yine amerika var intel ve nvidia yüzünden
  • Yahu biriside çıkıp desinki şu süperbilgisayar sayesinde şu problemi çözdük. Bir hastalığa çaremi buldunuz, evrenin oluşumunu mu aydınlattınız, deneye gerek olmadan yeni parçacıklar mı keşfettiniz, ne yaptınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Yahu biriside çıkıp desinki şu süperbilgisayar sayesinde şu problemi çözdük. Bir hastalığa çaremi buldunuz, evrenin oluşumunu mu aydınlattınız, deneye gerek olmadan yeni parçacıklar mı keşfettiniz, ne yaptınız.

Overclock yapmışlar
  • Yorumlar süper
  • quote:

Orijinalden alıntı: atyay

quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

quote:

14396>7168???

Aynı işi daha az işlemci ile yapıyor
  • bu tür bilgisayarların meteorolojide kullanıldığını duymuştum. ger çekten bu işlemler için böylesine pc lere ihtiyaç var mı? birde başka kullanım alanları nelerdir?
    yani bu adamlara deli desen değil, akıllı desen hiç değil
  • @elektro_gadget katılıyorum sana.Bu kadar güçlü bir bilgisayarları var madem ne iş yapılıyor.Sadece finans işleri yapılmadığı belli ne yapılıyor.
  • Çin in ekonomisi tahmin edilenden de hızlı büyüyor. 5 yıla kalmaz amerikan ekonomisi çin in yanında yavru kuş kalacak. Zamanında böcek yiyen çinliler şimdi teknolojiyi yiyor bitiriyor. Helal olsun.
  • Bu kadar güçlü bilgisayarlarla neyi hesaplıyorlar acaba? Yüzlerce süper bilgisayar var ama ne yaptıklarını çoğu kişi bilmiyor. Tamam bazıları CERN'deki deneyin hesaplanmasında kullanılıyor, onu biliyorum. Peki geri kalanı ne iş yapıyor?
  • Benim evede lazım birtane xd
  • Bu kadar bilgisayarın gücü birlikte çalışacak şekilde nasıl birleştiriliyor anlamadım. Cluster mı bu cihazlar???
  • bu süper pc neyle çalışıyor elelkdırıklemı yoksa güneş ışınları falan beslememı bunun hakkında acıklama varmı elekdırıkleyse zaten tr ye gelmez batarlar elekdırık ödemekden bıde bu pc lere bağlanacak ınt hızları cok yuksek olması gerek tr de hala 1 mb göremeyen yerler dolu..
  • Süper bilgisayarda olasılık hesaplamada kullanılıyor. Simülasyon yapıyorlar. Gerçeğe yakın sonuçlar almak için.
  • Bulldozer çıkana kadar izin veriyorum otursunlar koltuğa. Sonra sepetleriz. :))
  • bu tarz bilgisayarlarla örneğin sismolojik hareketler ölçülüp hesaplanıyor ama hala hesaplama güçleri yetersiz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.