Şimdi Ara

IDC: AMD ve VIA üçüncü çeyrekte pazar paylarını arttırdı, Intel'in liderliği sürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Piyasa analizleri yapan bağımsız araştırma kuruluşu IDC, işlemci pazarının üçüncü çeyrek profilini çıkardığını yeni çalışmasını yayınladı. Yaz dönemini kapsayan üçüncü çeyrek dilimde büyüme hızının beklentilerin altında kaldığını belirten IDC, adet ve gelir artışının sırasıyla %2.1 ve %2.5 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

İkinci çeyrek ile kıyaslandığında en büyük sıçramayı %4.1'lik satış artışı ile sunucu işlemcileri gerçekleştirirken, masaüstü işlemcilerinde artış %2.4, mobil işlemcilerde ise %1.6 oldu. Üreticilerin pazar paylarına baktığımızda ise AMD'nin %0.2 artış ile payını %19.2'ye, VIA'nın ise %0.1 artış ile payını %0.4'e yükselttiğini görüyoruz.

Intel'de ise %0.3'lük kayıp yaşanmakla birlikte, %80.4 olarak kaydedilen üçüncü çeyrek pazar payı ile firmanın baskın liderliği devam ediyor. Üçüncü çeyrekte yapılan satış oranlarına baktığımızda ise Intel'in sunucu/mobil/masaüstü için %93.7, %85.9, AMD'de ise aynı sırayla %6.3, %13.7 ve %27.8 olduğu bildiriliyor.

• AMD nin sunucu ve mobil de yükselmesi gerekiyor.
  • Keşkle Intel ve AMD %40, Via 'da %20 olsaydı. AMD'de yapılacak pek birşey yok, bundan sonrası pazarlama,reklam vs.., bilmiyorum bir çabaları varmı ama Mac'lerde de AMD görmek istiyorum.
  • AMD önümüzdeki yıl pazar payını ciddi ölçüde artırabilir.. çok sağlam geliyor ama tabi intelde boş durmuyor bu arada..
  • inşallah amd güzel işler yapar yeni mimari ile
  • intelin i9 serisi hazırdır bile amd bulldozeri çıkardığı zaman indirir amd ye gibime geliyor.umarım amd artık iyi işler yapar
  • quote:

Orijinalden alıntı: car_26

intelin i9 serisi hazırdır bile amd bulldozeri çıkardığı zaman indirir amd ye gibime geliyor.umarım amd artık iyi işler yapar

Eğer aksilik çıkmazsa (ve Intel ertelemezse) 2011 ilk çeyreğinde Intel'in yeni mimarisi kullanıma sunulacak. Bulldozer daha sonra çıkartacak.

AMD en iyi atışını yapacak. Bu kadar yıl geliştirdiklerini söyledikleri mimarinin, gerçekte ne kadar iyi (ya da kötü) olacağını göreceğiz. Sıkı bir rekabete sebebiyet vermelerini dilerim...
  • Önümüzdeki ay Via NanoDC işlemcili sistemler de satışa başlıyor, demekki Via ciddi bir satış patlamasının eşiğinde, özellikle kullanıcılar kasalarını küçültmeye başladıkça Via sistem satışları gün be gün artacaktır. Yan faktörler de var, mini-ITX kulplu kasalar her yerde olmuyor. Sistemi nerden alırsanız alın, kasa için ayreten bir gezintiye çıkmanız gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AndryTR

quote:

intelin i9 serisi hazırdır bile amd bulldozeri çıkardığı zaman indirir amd ye gibime geliyor.umarım amd artık iyi işler yapar

Eğer aksilik çıkmazsa (ve Intel ertelemezse) 2011 ilk çeyreğinde Intel'in yeni mimarisi kullanıma sunulacak. Bulldozer daha sonra çıkartacak.

AMD en iyi atışını yapacak. Bu kadar yıl geliştirdiklerini söyledikleri mimarinin, gerçekte ne kadar iyi (ya da kötü) olacağını göreceğiz. Sıkı bir rekabete sebebiyet vermelerini dilerim...

şunu burada söyleyeyim hatta ss de alıyorum,amd bulldozeri çıkardığı zaman intelde yeni bir seri çıkartıp bulldozeri yıkacak veyahut bulldozerden önce bi işlemci serisi çıkaracak fakat bulldozer bu işlemcilerin çok gerisinde kalacak.intel fanı felan değilim hatta ilk defa intel sistem topladım bu sene ama bu dediğimden eminim.
    umarım fail olurum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emir.ksk -- 11 Kasım 2010; 21:17:39 >

• AMD 2011 de budozerle 20 çekirdege ulaşılabilecegini söylüyor % oranı seneye en az 3 4 artar.

bastır AMD :D
  • Amd intel arasında ki görünmez kavgada, amd üstünlüğü sağlayacak gibi...
  • quote:

şunu burada söyleyeyim hatta ss de alıyorum,amd bulldozeri çıkardığı zaman intelde yeni bir seri çıkartıp bulldozeri yıkacak veyahut bulldozerden önce bi işlemci serisi çıkaracak fakat bulldozer bu işlemcilerin çok gerisinde kalacak.intel fanı felan değilim hatta ilk defa intel sistem topladım bu sene ama bu dediğimden eminim.
    umarım fail olurum

hiç şunu düşündünmü,amdnin sunucu işlemcisi olarak 12 çekirdekli mangy cours işlemcisi var,6 çekirdekli phenomların durumu ortada ne en iyisi ne kötü,amd 12 çekirdekli mangy cours işlemcisinin desktop versiyonunu çıkarsa multi thread destekli programlarda intelin şuanki desktop işlemcilerini çok rahat geçer ama çıkartmıyo,neden peki?

• neden
    yanlış anlama bilmediğimden sordum
  • quote:

neden
    yanlış anlama bilmediğimden sordum

açıkçası bende bilmiyorum
    birçok sebebi olabilir,6 çekirdekli phenomlarda bile 125w tdb var 12 çekirdeklisini sen düşün,gerçi amd tdbyi düşürmek için saat frekansını düşürüyo mangy coursların,zaten mangy coursda intelin Q6600 2x2 gibi 2 tane 6 çekirdekli istanbul işlemcisinden oluşuyo
    6 çekirdekliyi bile tam manada kulanabilen program çok kısıtlı çıkartsa bile testlerde pek bişey görülemeyebilir,şimdilik gerek duymuyolar belkide

• Desktopda hangi uygulamada geçer acaba, SQL server oynarken olabilir, tabi intel'in server kozunu unutmak lazım.
    http://www.anandtech.com/show/2978/amd-s-12-core-magny-cours-opteron-6174-vs-intel-s-6-core-xeon/7
  • VIA adına sevindim.Umarım pazardaki gelişimi devam eder.
  • amd sunucuda artık aşması laım intelle hemen hemen yarı yarıya paylaşmas lazım pazarı ..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.