Şimdi Ara

Resmi Bilgi: AMD Radeon HD 6990, 2011'e ertelendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
5.331
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD dün gerçekleştirdiği Analist Günü 2010 etkinliğinde en güncel ekran kartı yol haritasını da açıkladı. Radeon HD 6850 ve Radeon HD 6870 modellerini geçtiğimiz ay içerisinde satışa sunan firmanın, Radeon HD 6900 serisi yeni ekran kartlarını duyurması beklenirken, daha önceki yol haritasından farklı olarak Radeon HD 6990'ın ertelendiği bildirildi.

AMD'nin bir önceki yol haritasında Aralık ayı içerisinde lanse edileceği belirtilen çift grafik işlemcili Radeon HD 6990 için, erteleme yaşanabileceğini bazı haberlerimizde belirtmiştik. 4D ALU tasarımını temel alan Cayman GPU'sunun çiftine sahip olan Radeon HD 6990'ın en güçlü ekran kartı olarak Radeon HD 5970'in yerine konumlandırılması bekleniyor.

GeForce GTX 580 modelini kullanıma sunan ve Fermi X2 -bu modelinin GF104 tabanlı GeForce GTX 460 X2 olabileceği söyleniyor- modeli için hazırlıklarına devam eden Nvidia'nın, ürün gamındaki en güçlü ekran kartı olacak çift GPU'lu Fermi X2 için pazara ne zaman giriş yapacağı bilinmiyor ancak bazı kaynaklar Aralık ayını işaret ediyor.

alt="Resmi Bilgi: AMD Radeon HD 6990, 2011'e ertelendi"

Eğer söylendiği gibi olursa, Nvidia uzun bir aradan sonra yeniden en hızlı ekran kartına sahip olabilir ve 2010'u lider kapatarak hissedarlarını memnun edebilir. AMD'nin ertelemeye gitmesinin spesifik nedenleri henüz bilinmiyor ancak bu noktada TSMC'deki üretim verimliliğinin düşük olmasıyla birlikte kartın karmaşık yapısına dikkat çekiliyor.

Bilindiği üzere Cayman GPU'su, AMD'nin şimdiye kadar hazırladığı en büyük grafik işlem yongası olacak. Firmanın dökümanlarına göre Cayman GPU'sunun kullanılacağı Radeon HD 6950 225 Watt'ın altında, Radeon HD 6970 ise 300 Watt'ın altında güç tüketecek. Yani 300 Watt'ın altında olacak bir HD 6990 için firmanın tasarıma özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

Çift grafik işlemcili Radeon HD 6990'dan bağımsız olarak Radeon HD 6950 ve Radeon HD 6970 modellerinin takviminde ise bir değişiklik olmadı. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde AMD'nin yeni modellerini tanıtması bekleniyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu modellerde kullanılacak Cayman GPU'su tasarım anlamında önemli farklılıklar taşıyor.

Nvidia tarafından dünyanın en hızlı grafik yongası olarak lanse edilen GF110 karşısında, Radeon HD 6970'e güç vermesi beklenen Cayman XT'nin nasıl bir performans sergileyeceği henüz bilinmiyor ancak yine daha önceki haberlerimizde belirttiğimiz gibi HD 5870 yani Cypress XT GPU'suna kıyasla üç kat daha iyi tesellation performansı sunması bekleniyor.

alt="Resmi Bilgi: AMD Radeon HD 6990, 2011'e ertelendi"

Dilerseniz şimdi biraz da AMD'nin Mobil GPU planlarından bahsedelim. Pazara erken girmenin avantajıyla Mobility Radeon HD 5000 serisi ekran kartları yüksek satış başarısına ulaşan AMD, 2010'un kalan kısmı için radikal bir değişiklik düşünmüyor. Yol haritasından da görüldüğü üzere AMD, tüm stratejisini 2011 üzerine kurmuş durumda.

Firmadan gelen resmi bilgilere göre Vancouver adını taşıyan Mobility Radeon HD 6000 serisi 2011'de lanse edilecek. Mobility Radeon HD 5000 serisine benzer şekilde Ocak ayındaki CES fuarında lanse edilebileceği düşünülen mobil grafik yongaları arasında en dikkat çekici olan Blackcomb kod adlı yüksek performans modeli olacak.

40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan, DirectX 11 destekli ikinci nesil mobil grafik yongasının, Mobility Radeon HD 5870'in yerini alması bekleniyor. Isıl güç tasarımının 35 Watt+ seviyesinde olacağı belirtilen GPU'nun yanı sıra AMD farklı segmentler için Granville,Whistler, Capilano, Seymour ve Robson GPU'larını da endüstrinin beğenisine sunacak.

• gtx 580 'e gün doğdu
  • 6990 ile 6970 arasında 5970 ile 5870 arasındaki gibi performans farkı yok buda bana saat hızı düşürülmüş 6950lerin kulanılacağı fikrini oluşturdu yada saat hızı aşırı düşürülmüş 6970ler kulanılarak hayvani overclock psu su yeten kulanıcılara bırakabilir
  • Eyer amd GTX580 geçemezse kayıp yaşar tabiki
    ve 6970 nekadar performans artışı sergilicek oda önemli tabiki nvidia gibi %40 civarı bir artış sergiliyebilmeli firma sade Tessellation performansını ortaya koydu suana kadar ama DX9 nasıl bir grafik çizicek o daha belli deyil gerçi 6970 şi ertelemedi; performans bence GTX580 yakın olucak; bir supriz bekliyorum acıkcası
  • vallahi bu tabloya göre bence HD6870X2 yi HD6990 olarak sunacak gibime geldi çünkü HD68** serisinde cf verimlilik oranı %95 bir ortalama tuturuyor buna biraz daha sp eklenirse çok rahat tablodaki konumu alır.
  • tesellation hikaye. şimdilik kralla yola devam 7000-8000 nereye kadar götürürse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

tesellation hikaye. şimdilik kralla yola devam 7000-8000 nereye kadar götürürse.

kral felan diyonda gtx580 + o.c krallı dağıtır benden demesi (tabiki bunun için iyi bir soğutma lağzım)

ekleme;
    crysis 2'de kesin gtx580 birinci olacak (bunların dışında hd6990 vs fermi x2)
    gtx460 1 gb bile hd6870'i geçecektir (nvidiaEA)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heatblast -- 10 Kasım 2010; 11:08:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: heatblast

quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

tesellation hikaye. şimdilik kralla yola devam 7000-8000 nereye kadar götürürse.

kral felan diyonda gtx580 + o.c krallı dağıtır benden demesi (tabiki bunun için iyi bir soğutma lağzım)

ekleme;
    crysis 2'de kesin gtx580 birinci olacak
    gtx460 1 gb bile hd6870'i geçecektir (nvidiaEA)

ben kralla 5970'i kastettim hocam. şimdilik yetiyor. yeni kartım büyük ihtimal dx12 olur

• benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu, gecikmenin her türlüsüne karşıyım..

6990
  • quote:

GeForce GTX 580 modelini kullanıma sunan ve Fermi X2 -bu modelinin GF104 tabanlı GeForce GTX 460 X2 olabileceği söyleniyor- modeli için hazırlıklarına devam eden Nvidia'nın, ürün gamındaki en güçlü ekran kartı olacak çift GPU'lu Fermi X2 için pazara ne zaman giriş yapacağı bilinmiyor ancak bazı kaynaklar Aralık ayını işaret ediyor.

%90 verimlilik ile çalışan GTX 460 SLI testlerde doğru dürüst 5970'i geçememişken bu gpu'larla yapılmış x2 kart hd6990'ı nasıl geçecek acaba çok merak ediyorum. AMD büyük fantazi yapmaz ise yine çift gpu'da lider olacak gibi.
  • özellikle 6870 crossfire konfigrasyonunun performansını gördükten sonra AMD ye daha fazla şans tanıyorum. 2011 yılı işlemci ve ekran kartı bakımından tam bi savaş yılı olucak bence. Kazanan kim olur kestiremiyorum ancak AMD işlemci ve ekran kartı bakımından mimari değişikliği ve bununla beraber performans yükselmesi ile INTEL ve NVİDİA yı zor günler bekliyor... şunu demeden de geçemiyorum ya AMD olmasaydı.. şu an i7 ler gtx 580 ler olurmuydu ?????
  • Eğer beklenildiği gibi 6970 5870'e göre 3 kat daha iyi tesellation performansı verecekse ve diğer iyileştirmelerde eklenirse 5870'e göre en az % 50 ve yukarısı performans bekliyorum. Bu açıdan bakıldığında 6970 rahatlıkla Gtx 580'i geçebileceğini düşünüyorum. Nvidianın Gtx480'i bu kadar iyileştirebileceğini sanırım Nvidiacılar bile düşünmüyordu. Bana kalırsa Nvidia Amd'ye kötü sürpriz yaptı.
  • 6970 gtx580 den iyi olacak gibime geliyor
  • turks ne orda ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: undergroundfasulye

turks ne orda ya

ada ismi
  • 580'le birlikte son yapılan testlerde ortaya çıkan genel performans tablosunu özetlediğimde AMD'nin 580'e yetişmesi için ne kadarlık bir performans kazanması gerektiği açık bir şekilde ortaya çıkıyor:
    Resmi Bilgi: AMD Radeon HD 6990, 2011'e ertelendi

Bu tabloda 5850 %64, 5870 ise %75 değerinde. 5870 yerine çıkacak olan 6970'in 580'i yakalayabilmesi için 5870'ye göre en az %33'lük bir performans kazancı sağlaması gerekiyor. 580'in genel tabloda 480'in sadece %13 performans kazancıyla hazırlandığına baktığımızda AMD'nin işi zor görünüyor. Ancak 480'nin kendi limitlerinde bir kart olduğunu ve 5870'in hem zar alanı olarak hem de yeni mimarinin getirdiği kazançlar bakımında gelişmeye daha açık bir yapıda olduğunu gözönüne alırsak en az %25'lik bir performans kazancı yakalayacağını düşünüyorum. Dolayısıyla 6970 büyük ihtimalle 580'e yakın ama gerisinde bir kart olacak. Zaten 6970, 580'i geride bırakabilirse o zaman AMD'nin 6990 gibi bir karta ihtiyacı olmayacaktır. Ancak AMD'nin Barts ile yakaladığı performans artışı 5770'e oranla %38 civarında, 5800 serisinde de %34 ve üzeri bir kazanç yakalarsa 580'i tek GPU'da geçecektir.

AMD'nin yayınladığı son slaytlara göre 6990'ın 2011 ilk çeyreğine sarktığı kesinleşti, bunun iki sebebi var, ya teknik bir sıkıntı yaşıyorlar ya da 580'i gördükten sonra 6970 ile onu az farkla da olsa geride bırakacaklarını görüp, 6990'ı, NVidia'nın 6970'e karşı piyasaya süreceği çift GPU'lu bir modele karşı hazır tutma hesapları içindeler. İlginç bir yıl sonu olacak.

• Ati yıl içinde, kısa bir süreliğine, liderliği kaybedebileceğini söylemişti. Gtx580'den mi bahsediyordu (daha iyi olacağını düşünmüş olabilirler) yoksa çift gpu'lu fermi'den mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.