Şimdi Ara

2.EL ARABA NASIL ALINIR ? (Benim derlediklerim içeride) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
193
Cevap
90
Favori
83.943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnsanlar neden birbirlerini kandırmaya çalışır anlamam ki diğer aracımı satarken herşeyini söyledim göstermediler bile sürdü sadece tamam dedi kapora verdi 2 gün sonra satışı verdik paramızı aldık gittik başka aracımızı aldık geldik..

Not ; 17 yaşında iken satmıştım aracı :D :D dürüst olunca bayan bir öğretmen geldi aldı :D :D

Dipnot ; 18 deyim suan
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilbilge_11

ben birkaç sey sormak istiyorum

1. A iline gittik B marka arac alacagız ancak aracın orada yetkili servisi yok C marka aracın servisine baktırabilir miyiz ne kadar güvenilir olur

2. yetkili servis veya satıcıdan test aracı alınır mı

3.yetkili servisten 2.el araç alırken expertizi onlara mı yaptıracaz vede yaptırırsak ne kadar güvenilir olur expertiz

4. A iline gittik yetkili servis yok experi normal bir ustaya yaptırsak ne kadar güvenilir olur bilmediğimiz şehir sonuçta

yetkili servisten en büyük risk kendi açıklarını söylemeyeceklerdir ve başka servise göstermeye de izin vermeyeceklerdir. galeri vb den almayı düşündüğümde de oraya yakın servislerin kendini çok riske atmayacağını söylemişlerdi, ne derece doğru bilemiyorum tabii.

test aracı birçok acemi tarafından ve epey km yapmış olacaktır muhtemelen, tabii satmak için km sini büyük ihtimalle düşüreceklerdir. bir de ilk acemi sürüşlerine maruz kaldığından sonrasında masraf çıkarabilir sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: fremdsprache

quote:

1. A iline gittik B marka arac alacagız ancak aracın orada yetkili servisi yok C marka aracın servisine baktırabilir miyiz ne kadar güvenilir olur

3.yetkili servisten 2.el araç alırken expertizi onlara mı yaptıracaz vede yaptırırsak ne kadar güvenilir olur expertiz

4. A iline gittik yetkili servis yok experi normal bir ustaya yaptırsak ne kadar güvenilir olur bilmediğimiz şehir sonuçta

yetkili servisten en büyük risk kendi açıklarını söylemeyeceklerdir ve başka servise göstermeye de izin vermeyeceklerdir. galeri vb den almayı düşündüğümde de oraya yakın servislerin kendini çok riske atmayacağını söylemişlerdi, ne derece doğru bilemiyorum tabii.

test aracı birçok acemi tarafından ve epey km yapmış olacaktır muhtemelen, tabii satmak için km sini büyük ihtimalle düşüreceklerdir. bir de ilk acemi sürüşlerine maruz kaldığından sonrasında masraf çıkarabilir sanırım.

peki yetkili servisler böyle üçkağıt yapabilirler mi yetkili distrb bu konuda duyarlı davranmaz mı

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fremdsprache

quote:

peki yetkili servisler böyle üçkağıt yapabilirler mi yetkili distrb bu konuda duyarlı davranmaz mı

yanlış yorum yapmak istemem, ben de geçen yıl aylarca 2.el araç bakmıştım sonunda indirimden 0 almak nasip oldu. o ara araştırırken hep böyle şeyler duydum, dedikleri 0 araç olmadığında sorumluluğu olmuyormuş. Bundan sonra 2. el araç alacak olsam, yetkili servis kayıtları tam olanlar dışında bakmam. Kendim de ileri satarken soru işareti kalmasın diye alıcıda düzenli tutacağım servis kayıtlarını.

en temizi sanırım tanıdık vasıtasıyla bulabilmek güven açısından ama olmayınca olmuyor, insanlara olan güvenim azaldı benim araç ararken:)

• Daha 10 gun once kazik yemis birisi olarak Ankara'da basimdan gecenleri paylasayim ki ornek alanlar olsun:

Internetten buldugum 2009 model jetta icin pazarligin ardindan, yetkili Dogus servisleri ekspertiz yapmiyoruz dedikleri icin ozel bir computestciye gittik, saniyorum galerici ile tanisiyorlar. Km haric herseye baktilar, guvenemedigimden ordan cikinca baska bir computestcide beynine tekrar baktirdim, bir sorun gozukmedi. Aracin satisini aldik, sonrasinda VW servisine triger degisimi icin sormaya gittigimde, 87000 km'de aldigim aracin, en son ocak ayinda 120.000 km'de bakika girdigini ogrendim.

Tabii hemen galericiyi aradim,aracin onceki sahibi kurumsal bir firma oldugu icin sucu atamadi, fakat onlara baska bir esnaftan gectigini, bu tur seylerin yapilabildigini, artik normal oldugunu vs soyledi. Ben iade etmek istiyorum dedim, fakat param yok, 250-300 lira vereyim sorunu giderelim dedi.

Isin garip yani, computest raporunda km yeride bos, yani yazmamislar.

Simdi hala gorusuruyoruz galerici ile, ben 1500-2000 lira civarinda bir fark alay istiyorum. Pek yanasmiyor tabii, elindeki baska araclarla takas edeyim diyor. Seytan durtuyor dolandiriciliklarini yanina koyma, git mahkemeye ver, savciliga suc duyurusunda bulun. Ama guzel ulkemde malesef adalete guvenim yok.

Siz siz olun, kesinlikle servise gidin. Veya telefon acip son bakim km'sini yada triger degismismi vs diye sorun. Ayrica aradaki sozlesmeyede aracin km'sini yazin muhakkak.

Bakalim ne olacak, fakat adamla anlasamazsak kesin bir sekilde ugrasacagim, web sayfasi acacgim, hem dolandiricilik yapacaklar hemde utanmadan mahkemeye basvursanda birsey olmaz diye arsiz arsiz konusacaklar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu arada bu konuda ne yapabilirim? Basindan gecenler bu konudako tecrube ve onerilerini paylasirlarsa sevinirim...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende başımdan geçen herkezin okuyunca şaşıracağı bir anımı anlatayım.

Yana yana Focus hatcback arıyorum, kıtlık-kıran girdi hiçbiyerde yok.Koca ostim pazarında bitane yok,galerilerde yok,yokta yok.... Neyse sonunda İstanbul’dan haber geldi. Arkadaşımın YAKINDAN tanıdığı, uzun zaman beraber çalıştıkları bir diş hekimi tamda aradığım özelliklerde bir focus satıyormuş. Temiz mi ?? Temiz, kaza bela yok , cirlop gibi arabaymış (hekimin dediği).

Atladık üç arkadaş istanbula…. üçümüzde arabadan az çok anlıyoruz, orada servise felanda gösteririz, tamam!!! Buluştuk adamla hoşbeş, arabayı inceliyoruz biyandan. Araba tam orijinal boya dahi yok, yani bizcede araba cirlop . Gerek yoktaaa hadi birde servise gösterelim dedik . Servisin yolunu tuttuk. Giderken arkadaş dedi ki ruhsatı alabilirmiyim? Burdan sonrası şokk…………..
    - Aaa ruhsatta focus chia SEDAN yazıyoo.
    - Eeee araba hatcback ????
    - Aaaa bu ruhsatta TRŞ damgası da var
    - “O” ne ki
    - Bilmiyorum ama babam TRŞ damgası olan arabaları almam derdi.
    TRAFİK polisi bir arkadaş var, arayalım soralım neymiş. !! Oda bilmiyormuş !! ne yapalım? Neyse fazla uzatmayalım. Adamla oraya gidiyoruz.,buraya gidiyoruz. Öğrenmeye çalışıyoruz. Adamda bizim gibi şaşkın, arabanın fabrikasını dahi aradı halletmeye çalışıyor, bir taraftan da “ruhsatı ilk veren memurun yaptığı bi hatadır, onun yüzünden uğraşıp duruyoz şimdi. Yaa ben meşgul bir insanım işi gücü bıraktım, sen bunu gidince hallet ruhsat elli lira bişey benim zamanım yok” felan diyor. Bizde öylemi yapsak istanbulda bu işi halletmek zor gerçekten, orda yaparız??? diyoruz.

Allahtan sonuçta dedik ki ; hocam sen bu işi hallet paran hazır bi alo de gelir alırız, dedik ayrıldık. Sonra bir araştırma yaptık kii araç sedanmış aslında, pert olmuş, sedan kasa bulamamışlar hatcback kasa giydirmişler. onun içinde boya dahi yok arabada. TRŞ damgası da (kırmızı) bu yüzden basılırmış. Adamda bunu zaten biliyormuş, oda bize giydirmeye çalışıyormuş bidaha ses çıkmadı zaten.

Bunu birkaç konuda paylaştım ki herkesi ayıktırayım diye. Böyle anıları olan varsa lütfen paylaşsın. Yazık günah bir sürü para veriyoruz. Bile bile alsak neyse ona göre de satarız.

• quote:

Orijinalden alıntı: ugurgazi
    Boyası, şusu, busu derken çoğu kişi borca girip sıfır araba alıyor. milli servet boşa gidiyor. saygılarımla

Aslında uğurgazi arkadaşımızın dediği gibi; paranoyaya döndü bu iş. Milli serveti gavura akıtıyoruz.

Yurt dışında böyle bir takıntı yok. hurda arabaları alıp toparlayıp satan sektörler var. discovery'de bununla ilgili programlar bile var.
    yok arabada değişen varsa ağır darbe almıştır, şaşi yamulursa arabada dengesizlik olurmuş. Rallicimiyiz biz en ufak dengede sürüş bozulacak.
    40 yıllık söfere şasisi darbe görmüş arabayı kullandır, eminim farkı anlamaz, ama ahkam keser "şasi darbe almışsa sakat o araba alınmaz" diye.
    yıllardır ustalar bu konu üzerinden pirim yapar, 0 km satıcıları kar eder.
    İnşallah bu gereksiz paranoyalarımızdan kurtuluruz

• quote:

Orijinalden alıntı: ertp

Daha 10 gun once kazik yemis birisi olarak Ankara'da basimdan gecenleri paylasayim ki ornek alanlar olsun:

Internetten buldugum 2009 model jetta icin pazarligin ardindan, yetkili Dogus servisleri ekspertiz yapmiyoruz dedikleri icin ozel bir computestciye gittik, saniyorum galerici ile tanisiyorlar. Km haric herseye baktilar, guvenemedigimden ordan cikinca baska bir computestcide beynine tekrar baktirdim, bir sorun gozukmedi. Aracin satisini aldik, sonrasinda VW servisine triger degisimi icin sormaya gittigimde, 87000 km'de aldigim aracin, en son ocak ayinda 120.000 km'de bakika girdigini ogrendim.

Tabii hemen galericiyi aradim,aracin onceki sahibi kurumsal bir firma oldugu icin sucu atamadi, fakat onlara baska bir esnaftan gectigini, bu tur seylerin yapilabildigini, artik normal oldugunu vs soyledi. Ben iade etmek istiyorum dedim, fakat param yok, 250-300 lira vereyim sorunu giderelim dedi.

Simdi hala gorusuruyoruz galerici ile, ben 1500-2000 lira civarinda bir fark alay istiyorum. Pek yanasmiyor tabii, elindeki baska araclarla takas edeyim diyor. Seytan durtuyor dolandiriciliklarini yanina koyma, git mahkemeye ver, savciliga suc duyurusunda bulun. Ama guzel ulkemde malesef adalete guvenim yok.

Siz siz olun, kesinlikle servise gidin. Veya telefon acip son bakim km'sini yada triger degismismi vs diye sorun. Ayrica aradaki sozlesmeyede aracin km'sini yazin muhakkak.

Bakalim ne olacak, fakat adamla anlasamazsak kesin bir sekilde ugrasacagim, web sayfasi acacgim, hem dolandiricilik yapacaklar hemde utanmadan mahkemeye basvursanda birsey olmaz diye arsiz arsiz konusacaklar.

Doğuş Servisi ekspertiz vermiyor ama triger değiştirirken km oynanmış olduğunu söylüyor vay Doğuş vay

• Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: azaptar

quote:

Orijinalden alıntı: ugurgazi
    Boyası, şusu, busu derken çoğu kişi borca girip sıfır araba alıyor. milli servet boşa gidiyor. saygılarımla

Aslında uğurgazi arkadaşımızın dediği gibi; paranoyaya döndü bu iş. Milli serveti gavura akıtıyoruz.

Yurt dışında böyle bir takıntı yok. hurda arabaları alıp toparlayıp satan sektörler var. discovery'de bununla ilgili programlar bile var.
    yok arabada değişen varsa ağır darbe almıştır, şaşi yamulursa arabada dengesizlik olurmuş. Rallicimiyiz biz en ufak dengede sürüş bozulacak.
    40 yıllık söfere şasisi darbe görmüş arabayı kullandır, eminim farkı anlamaz, ama ahkam keser "şasi darbe almışsa sakat o araba alınmaz" diye.
    yıllardır ustalar bu konu üzerinden pirim yapar, 0 km satıcıları kar eder.
    İnşallah bu gereksiz paranoyalarımızdan kurtuluruz

Bu konuda yazan her arkadaşın fikirlerini dikkate aldım.Öncelikle konuyu açan arkadaşa ve diğer herkese teşekkürler. Bugün bir araba aldım. Sonuçta teste soktuğumuzda, arabada herşey güzel çıktı. Sadece full vernik var bu arabada dedi. Boya yok, değişen yok ama ful vernik var dediler. eee dedim? Bu arabayı satarken komple boyalı gibi davranılar dedi. Sen gerisini söyle bana dedim, arabanın motoru kasası nasıl?. Çok iyi dedi. O zaman yemişim gerisini diyip aldım :) Bütün gün arabayı test ettim, mest oldum. Maşallah tıkırtı bile yok. Güzel ülkemdeki paranoyalı insanlar sayesinde ucuza araba alınabiliyor :) Özetle size katılıyorum ve bazı temiz arabların bile fiyatlarını düşürmelerinden dolayı paranoya yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ertp

Daha 10 gun once kazik yemis birisi olarak Ankara'da basimdan gecenleri paylasayim ki ornek alanlar olsun:

Bu kısım gerçekmi nasıl yetkili Dogus servisleri ekspertiz yapmaz ? şimdi 2. el volkswagen marka araç alıcak olsam yetkili servise sokup rapor alamıyormuyum ? şaka gibi sanayideki kim olduğu belli olmayan ahmet mehmet ustaya baktır artık. Ben yetkili servis raporunu cebime koymadan asla araç almam büyük risk bu zamanda

• rezerveliyelim okurum fırsat bulunca
  • bende okurum kalsın
  • güzel paylaşım araba almadan önce tekrar okuyacağım bilgiler rezerve
  • Arkadaşlar tüm konuyu okudum bende 2.el araç almak istiyorum ama bende yazan bir arkadaş gibi biraz pimpirikliyim. Konuda geçmiş bende merak ediyorum. Dod yada benzeri bir firmadan araç almak mantıklı mıdır? Çok pahalı mı satıolar?

1) Araç hakkında verdikleri bilgiler kesin doğrumudur aksi ispat edilirse dava flm.
    2)Km ile oynanmış olabilir mi olursa anlaşılma ihtimali?
    3) Sonradan bu adamlara bu km ile oynanmış pert kaydı varmış dendiğinde sorumlulukları var mı?

Not Mesela Ankara opis servis yazmış ekspertiz yapılan araçlara sadece görsel olarak rapor verilmektedir. Daha sonra çıkacak sorunlardan mesul değiliz.
  • infest06 kullanıcısına yanıt
    araç bakarken internette malum sitede açıklamalarda aracı doddan aldığını ama sonradan onların verdiği exp raporundan farklı sonuçlar çıktığını ve dodun zararını telafi ettiklerini yazıyordu sonuçta kurumsal yapısı olan bir kurum ellerinden raporu aldıktan sonra farklı birşey cıkarsa telafi ederler sanırım
  • quote:

araç bakarken internette malum sitede açıklamalarda aracı doddan aldığını ama sonradan onların verdiği exp raporundan farklı sonuçlar çıktığını ve dodun zararını telafi ettiklerini yazıyordu sonuçta kurumsal yapısı olan bir kurum ellerinden raporu aldıktan sonra farklı birşey cıkarsa telafi ederler sanırım

Valla bu şekildeyse burdan almak baya mantıklı olur. Ben dodun soru cevaplarına baktım;

http://www.dod.com.tr/sss.aspx

Almış olduğum aracın tramer sorgusunda birçok kaza görünüyor, bana sadece 3 parça değiştiği bildirilmişti, bu ne anlama geliyor?

Aracınızın size bildirilen 3 parça değişim işçiliği yüksek bir tuar olabileceği gibi, kaporta aksamı dışında değiştirilen mekanik parçaların 101 nokta işleminde tespit edilmesi mümkün ve gerekli değildir, aracınızda herhangi bir değer kaybı yaratmaz.

Tramer sorgusunda hiçbir kaporta işlemi yapılmamış olan kayıtlar ve lastik değişimi gibi küçük işlemler de olabilmekte ve bu da yanlış algılamalara yol açabilmektedir.

Ayrıca tramer kayıtlarında, kaydı gönderen sigorta şirketinden kaynaklı hatalar olabileceğini de unutmamak gerekir.

Araç kaporta-boya kontrolü, temelde insan unsuruna bağlı bir işlemdir, sadece DOD tarafından aracınızın değer kayıpları ile ilgili olarak yararlanabileceğiniz KeyDOD sanal ekspertiz modülü oluşturularak, bütün müşterilerimize açık bir sistem geliştirilmiştir.

Buradaki değerler referans alınarak, hatalı oluğu tespit edilen ve tüketicinin araçtan elde etmiş olduğu değeri azaltan bütün ekspertiz işlemlerinde gerekli müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infest06 -- 17 Eylül 2013; 15:50:41 >

• Çok yararlı bir konu olmuş.Ben 5 araba görmeye gittim. 3'ünün kmsi farklı çıktı. Özellikle galericilere hiç bir güvenim kalmadı.

İnsanımız bozulmuş, belki de büyük şehirler bütün insani değerlerimizi aldı götürdü.
  • Ustad hiç yorumları okumadan direk yazıyorum teşekkür ederim. sabitlenmeli bence.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.