Şimdi Ara

Trafikte Bilincli Hareket Ediyorum Kulubu (75 Kisi) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
385
Cevap
4
Favori
17.945
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Doğru söylüyorsunuz ama eve gelene kadar her kavşakta bu insan evlatlarıyla karşılaştığım için son kavşakta dayanamadım artık.

Ayrıca bugün, babamla GOP'ta tek yönlü sokağa ters giren dört kişiyle tartıştık ve hepsinin plakalarını tek tek polise bildirdim. Tek yönlü sokağa girmemle karşıma arabanın çıkması bir oldu. Haklı olarak yol benimdi ve karşıdaki sürücüyü kibar bir dille sskağın tek yön olduğu şeklinde uyardım ama hemen arkasındaki kornaya bastı ve arabadan indi, derken arkaya bir araba daha. Sokağın başındayım, arkam bomboş; istesem geri gidebilirim ama yol benim olduğu için gitmedim ve iş inâda bindi. Karşımdakiler artist artist konuşunca da kontağı kapattım, kameramı alıp her aracın fotoğrafını tek tek, plakaları görünecek şekilde çektim. El kol hareketleriyle konuşmaya başlayınca ben de "Bas geriye!" dedim ve tartışma alevlendi. O sırada arkaya bir araç daha geldi ve sürücüsüne söyledim. Sağolsun, hanımefendi geri geri çıktı ama arkadan bir tane de pastahane arabası geldi ve bu da diğerlerinden farklı değildi. Acaba ben mi hatalıyım diye sokağın başına gittim ve sağa dönüş yasaktır tabelasını gördüm. O tabela ve bekleyen araçları kadrajaalacak şekilde tekrar bir fotoğraf çektim. Arabaya oturmak için döndüğüm sırada pastacı çırağı "Çek arabanı yoksa polis çağırırım" diye atar yapınca 155'i arayıp hepsinin tek tek plakalarını, araçların model ve renklerini; hatta sürüclerin eşgallerini bile verdim. O sırada arkadan sesleri de geldiği için karşıdaki memur kesin inanmıştır. Telefonu daha kapatmadan bana atar yapan pastacı çırağı geri bastı. Öndeki iki arabanın sahibi de söylenerek geri gitmek zorunda kaldı. En öndeki de beş dakika bekleyip aracını çekti.

Bu olayla aklıma gelen, grup ilkelerine eklenmesii rica ettiğim "Her ne şartta olursa olsun ters yöne girmem" ve "Kavşaktan dönünce, yaya gecidindekilerin geçmesini beklerim" var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paramedik 112 -- 11 Kasım 2010; 17:18:27 >

• kararlılığınız güzel.
    tebrik ederim.
    aynı olay benim başımada geldi ve bende sizin gibi yol vermeme konusunda kararlı idim.
    karşımdaki kamyonet sürücüsü o kadar nazik bir şekilde rica ettiki, kırmadım artık.
  • Benide ekleyin üstağdım.

Ekleme olarak Motorsikletler Trafikde farkedilmiyor aldırış edilmiyor. ve motosiklet kazaları ölümle sonuçlanabiliyor. lütfen aşşağıdaki resimi konu başına da koyarsanız çok iyi olur.

Trafikte Bilincli Hareket Ediyorum Kulubu (75 Kisi)

• Ben de motosikletlere karşı ilgiliyim ve yarı profesyonel bisiklet sporuyla da ilgileniyorum ama çoğu zaman yolda kasksız motosiklet kullanan, araçların arasından son sürat geçen motorcuları görünce sinir oluyorum. Motosikletli değil ama dün bir tane Audi TT, gerilerden araçlara makas atarak geliyordu. Ben de işi biraz yavşaklığa vurarak, TT'ci boş olan sağ şeride geçtiğinde sağa sinyalimi verip sağa yanaşmaya başladım. Güzel bir frenlemeyle yavaşladığında da kendi şeridime oturdum. Zaten şeritten de tam çıkmamıştım. Aslında benim yaptığım sadece bir uyarıydı. Arabam büyük, acımaz; aniden sağa da geçebilirdim.
  • @lapya hocam, istersen imzayi 1. sayfaya yerlestir.. Yeni uyeler imzayi bulamiyabilirler..
  • arkadaslar konuya ilgi oldugunu gormek cok guzel. iki gundur "sevgili" uydunet yuzunden netim yok, telefondan da ekleme, imza gibi komplike islemleri yapmak zor. eklemelri ve istekleri en kisa zamanda ilk mesaja ekleyecegim. bol sabirli surusler...
  • bu arada sabir demisken, dun sabah basima ne geldi. oveclere cikan ara sokakta yokus yukari zaten durmusken bir kari koca karsidan karsiya gececk, ben de yurumedim, buyrun dedim, kimsenin bekleyecegi yok. arkamdaki sabahin 8 inde basmaz mi kornaya, selektore bir de solumdan gelip adamlari ezme pahasina bana uyuyorsun, yurusune gibi el isareti yapmaz mi :) baktim yeminle sac bas daginik, yuzunu bile yikamamis belli ki gec kalmis, ama bundan bize ne? o insanlarin yaya olarak hic mi hakki yok. zaten yaya gecidi olmayan olsa da uyulmayan, bizim olmayan "insafimiza" kalmis hersey yayalar icin. guler misin aglar misin. celik gibi sinir lazim, 10 sn icin insanin insana saygisi sifira iniyor. katlanmasi ne kadar zor...
  • Aşağıdaki mesajımı ARACINIZDA SAVUNMA AMAÇLI ALETLER BULUNDURUYOR MUSUNUZ? konusuna yazdım ancak daha sonra fark ettim ki Motorlu Araçlar Konu Dışı sayfasındaymış. Güncel olması bakımından ve bilinçli hareket etmeye yönelik bu başlıkta izninizle eklemek istiyorum.

Trafikte sorun yaşadınız, tanımadığınız birisi veya birileri ile yol verme, korna çalma, selektör yapma, sesi açma, makas atma, önüne kırma, kıza bakma, tampona sürtme, kapıya yanaşma, uzunları açma, hızlı gitme, tepişme, acı fren yapma, el/kol hareketi, sözlü hakaret ve artık çiğnenebilecek ne kadar erkek kuralı, adam sözü ve şoför terbiyesi varsa hepsi nedeni ile gerçekten durup elinizdeki sopa, değnek, taser, biber gazı, kesici ve delici alet, ateşli silah vb. kullanmayı düşünür müsünüz...

Bir daha düşünün...!

Kaba kuvvetle hiçbir yere varmanız mümkün değil. Polisi aramaktan başka yapmanız gereken ve yapabileceğiniz birşey yok. Hukuk haklının yanında, haksızın karşısında. Hukuk kendi eline alındığında ters tesir yapan bir kızgın demir gibidir. Eline aldığında seni yakar. Polisi aramak utanılacak, ayıp veya erkekliğe yakışmayan, feminin bir hareket değildir. Adalet daima tecelli eder ve bu nedenle sorun yaşadığınızda lütfen EMNİYET GÜÇLERİNDEN başka güçlere başvurmayın.

Bir düşünün...

Kavşakta korna sesi, selektör yakma ve el kol hareketi nedeni ile efendi bir biçimde uyarmayı uygun bulduğunuz cıs-takçı 1 araba önünüze kırdı, içinden izbandut, zebellah, predator gibi elindeki yumruk veya tuttuğu sopadan başka kaybedek hiçbirşeyi kalmamış 3-4 çam yarması indi, ya da cılız ama elinde ateşli silahı olan gece hayatı müdavimi birkaç tip indi. Bagajı açıp sopanızı mı çıkaracaksınız? Torpidoya ulaşmaya mı çalışacaksınız? Yapabileceğiniz en iyi şey aracınızla doğrudan Polis Noktası, Emniyet Müdürlüğü, Semt/Mahalle Karakoluna gitmektir.

Kavgaya tutuşsanız bile her iki taraf da "O başlattı...!!!" diyeceğinden pirincin taşını polis ayıklamayı hiç sevmez, sizi nöbetçi hakime sevk eder. Siz haklı iken sırf karşı tarafta en ufak yaralanma, travma, sakatlanma, hastenelik durum vb. olsa bile "HAYATİ TEHLİKE" kuralına göre nezarette tutulursunuz. Yani adamın burnu kanasa bunu sizden bilirler. Size karşı dava açılabilir, hem sivil, hem kavu davası. Bu tür işlerin sonu çok acı olabilir.

O nedenle lütfen;

- Daima SERİN ve SOĞUKKANLI olun
    - Yanınızda kağıt ve kalem bulundurun ya da
    - Anında resim çeken ucuz fotoğraf makinası
    - Size sataşan kişilerden uzaklaşın.
    - Alıngan olmayın, kişisel almayın
    - Kaybedeceklerinizi düşünün
    - Düşünürken beyninizi kullanın
    - Karşı tarafı sosyokültürel analiz edin

Trafikte hiçbirşey sizin A'dan B'ye giderken hayatınızı değiştirecek veya elinizdekileri kaybetmeyi göze alacak kadar önemli veya değerli olamaz. Sabah sağ ve salim işe, okula, veya artık nereye ve akşam da sağ ve salim eve, misafirhaneye, otele, veya artık nereye varmanızdan daha KIYMETLİ olamaz.

- Baba...!!!
    - Ne var..?
    - Karakoldayım!
    - İyi bo... Aferin!
    - Baba kapatma!
    - Ne yapmamı bekliyordun?
    - Beni kurtar buradan!
    - 25 yaşında adamsın, ne yaptın da karakola düştün!
    - Baba arkadaşlarla kavga ettik, Cem'in burnunu kırdılar.
    - Sende birşey var mı?
    - Bir yumruk yedim, bir iki tane de tokat attılar.
    - Eve gel, bir iki tokat da ben atayım!
    - Babaaaaa....

• TANER GÖDE
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Aşağıdaki mesajımı ARACINIZDA SAVUNMA AMAÇLI ALETLER BULUNDURUYOR MUSUNUZ? konusuna yazdım ancak daha sonra fark ettim ki Motorlu Araçlar Konu Dışı sayfasındaymış. Güncel olması bakımından ve bilinçli hareket etmeye yönelik bu başlıkta izninizle eklemek istiyorum.

Trafikte sorun yaşadınız, tanımadığınız birisi veya birileri ile yol verme, korna çalma, selektör yapma, sesi açma, makas atma, önüne kırma, kıza bakma, tampona sürtme, kapıya yanaşma, uzunları açma, hızlı gitme, tepişme, acı fren yapma, el/kol hareketi, sözlü hakaret ve artık çiğnenebilecek ne kadar erkek kuralı, adam sözü ve şoför terbiyesi varsa hepsi nedeni ile gerçekten durup elinizdeki sopa, değnek, taser, biber gazı, kesici ve delici alet, ateşli silah vb. kullanmayı düşünür müsünüz...

Bir daha düşünün...!

Kaba kuvvetle hiçbir yere varmanız mümkün değil. Polisi aramaktan başka yapmanız gereken ve yapabileceğiniz birşey yok. Hukuk haklının yanında, haksızın karşısında. Hukuk kendi eline alındığında ters tesir yapan bir kızgın demir gibidir. Eline aldığında seni yakar. Polisi aramak utanılacak, ayıp veya erkekliğe yakışmayan, feminin bir hareket değildir. Adalet daima tecelli eder ve bu nedenle sorun yaşadığınızda lütfen EMNİYET GÜÇLERİNDEN başka güçlere başvurmayın.

Bir düşünün...

Kavşakta korna sesi, selektör yakma ve el kol hareketi nedeni ile efendi bir biçimde uyarmayı uygun bulduğunuz cıs-takçı 1 araba önünüze kırdı, içinden izbandut, zebellah, predator gibi elindeki yumruk veya tuttuğu sopadan başka kaybedek hiçbirşeyi kalmamış 3-4 çam yarması indi, ya da cılız ama elinde ateşli silahı olan gece hayatı müdavimi birkaç tip indi. Bagajı açıp sopanızı mı çıkaracaksınız? Torpidoya ulaşmaya mı çalışacaksınız? Yapabileceğiniz en iyi şey aracınızla doğrudan Polis Noktası, Emniyet Müdürlüğü, Semt/Mahalle Karakoluna gitmektir.

Kavgaya tutuşsanız bile her iki taraf da "O başlattı...!!!" diyeceğinden pirincin taşını polis ayıklamayı hiç sevmez, sizi nöbetçi hakime sevk eder. Siz haklı iken sırf karşı tarafta en ufak yaralanma, travma, sakatlanma, hastenelik durum vb. olsa bile "HAYATİ TEHLİKE" kuralına göre nezarette tutulursunuz. Yani adamın burnu kanasa bunu sizden bilirler. Size karşı dava açılabilir, hem sivil, hem kavu davası. Bu tür işlerin sonu çok acı olabilir.

O nedenle lütfen;

- Daima SERİN ve SOĞUKKANLI olun
    - Yanınızda kağıt ve kalem bulundurun ya da
    - Anında resim çeken ucuz fotoğraf makinası
    - Size sataşan kişilerden uzaklaşın.
    - Alıngan olmayın, kişisel almayın
    - Kaybedeceklerinizi düşünün
    - Düşünürken beyninizi kullanın
    - Karşı tarafı sosyokültürel analiz edin

Trafikte hiçbirşey sizin A'dan B'ye giderken hayatınızı değiştirecek veya elinizdekileri kaybetmeyi göze alacak kadar önemli veya değerli olamaz. Sabah sağ ve salim işe, okula, veya artık nereye ve akşam da sağ ve salim eve, misafirhaneye, otele, veya artık nereye varmanızdan daha KIYMETLİ olamaz.

- Baba...!!!
    - Ne var..?
    - Karakoldayım!
    - İyi bo... Aferin!
    - Baba kapatma!
    - Ne yapmamı bekliyordun?
    - Beni kurtar buradan!
    - 25 yaşında adamsın, ne yaptın da karakola düştün!
    - Baba arkadaşlarla kavga ettik, Cem'in burnunu kırdılar.
    - Sende birşey var mı?
    - Bir yumruk yedim, bir iki tane de tokat attılar.
    - Eve gel, bir iki tokat da ben atayım!
    - Babaaaaa....

Taner Abim, biber gazı şart diğerlerinden (yumruk, tekme tokat, sopa, çakı, bıçak, inşaat demiri(!), haydar, kuru-sıkı, kuru-sıkıdan bozma, tuhsatlı, ruhsatsız, pompalı, yarı otomatik, tam otomatik....) iki yönlü sakınmak gerek

• Benide ekleyin lütfen
  • quote:

Orijinalden alıntı: alikum

Kriterler

1-Tum yollar benim deyip kaptirip gitmiyorsan,
    2-Her kosulda sinyal veriyorsan,
    3-Durulmasi gereken yerde durup yol veriyorsan,
    4-Far ayarini yaptirip ondeki surucunun gozunu aynasindan hasemat etmiyorsan,
    5-Sis farlarini zamansiz yakmiyorsan,
    6-Seridine sigamayip diger seritleri ezmiyorsan,
    7-Aynalarini muntazam kullaniyorsan,
    8-Cam acik muzigi sonuna kadar yukseltmiyorsan,
    9-"Hicbir kosulda" ondekinin tamponuna kadar girip taciz etmiyorsan,
    10-Kirmizi isikta gecenin dordunde kamera olmasa da duruyorsan,
    11-Yayalara mumkun oldugunca yaya gecitlerinde yol veriyorsan,
    12-Tehlikeli sekilde makas atanlara kiziyor,ayipliyor ve yapmiyorsan,
    13-Olmadik yere uygunsuz sekilde park etmiyorsan,
    14-Karşındaki araç hata yapsa dahi olgunluk ve hoşgörü ile karşılıyor, camı indirip küfür etmiyorsan
    15-Yol hakkın olduğu zamanlarda bile yol veriyorsan,
    16-Yaşlılara/bayanlara ve engelli plakalılara her zaman öncelik tanıyorsan,
    17-Hatan olmasa bile özür dileme erdemini gosteriyorsan,
    18-Arabada asla cep telefonuyla konuşmuyorsan,
    19-Emniyet kemersiz bir metre gitmiyorsan,
    20-Yolcu koltuğuna oturan herkese hatta arka koltuktakilere de emniyet kemeri taktirtiyorsan,
    21-Hiçbir zaman minikleri araba koltuksuz taşımıyorsan,
    22-Gün ne kadar özel olursa olsun arabayı sen kullanacaksan 1 yudum dahi alkol almıyorsan,
    23-Bisiklet ve motorsikletlere karsi daha dikkatli arac surmeye calisiyorsan,
    24-Yesil isigi kacirmamak icin sari yanmak uzereyken inadina gaza basmiyorsan,
    25-Yağmurlu havalarda yayalara sıçrayan sulara karşı yerine göre yavaş ve kaldırımdan uzak gidiyorsan,

Ben ne yapıyorum

1-Kesinlikle
    2-%99.9
    3-kesinlikle
    4-Kati Suretle, %10000
    5-kesinlikle
    6-kesinlikle
    7-kesinlikle
    8-kesinlikle
    9-Dur bakalım orda, adam 70 le sol şeridi kapatacak, geldiğimi görecek, selektör korna yapacam yine yol vermeyecek bende tamponuna girmeyecem ha..eksozundan girer hava filtresinden çıkarım, acımam, pişman olmam, gerekirse sağdan bile dalarım, ki genelde dalarım

10- dururum, harbi dururum, sallamıyorum.
    11- anayolun ortasında olmadıktan sonra özellikle yaşlı-kadın ve çocuklara mutlaka yol veririm, yaya geçidi olsun olmasın
    12- bakınız 9. madde, adam gibi sürüyorsa makas felan atmam, ama insanlıktan anlamıyorsa makasın kralını yer, küfredermiş felan önemli değil, bende ederim, ağzım armut toplamıyor

13- etmem, edenede gıcık olurum, uygun yere park ederken bile aklımda herzaman "önümdeki arkamdaki çıkabilirmi?" ve "buraya benden başka bir insan evdadı daha girebilir, adam gibi park edeyim " düşünceleri olur
    14- hata yaparsa olgunlukla karşılayabilirim, ama hata ile sığırlık arasında bayağı kalın bir çizgi var, sığırlık yapanlara ettiğim küfürleri buraya yazsam rtük forumu süresiz kapatır.
    15-duruma göre değişir, karşımdakinde bir çakallık seziyorsam vermem, almaya kalkarsada araya girerim gıcıklığına. fakat baktım ki adam tali yoldan çıkacak, arkamda da yoğun trafik var ve kimse yol vermiyor, genelde durur yol veririm, tabi efendi gibi bekliyorsa
    16- yaşlılar ve engellilere mutlaka, bayanlara genelde, ama bazen bayanlar bayan olmanın avantajını kullanmaya çalışıyor, aklı sıra çakallık yapıyor, o zaman "kadın-erkek eşitliği" ilkesiyle hareket ederim
    17-trafiktir herşey olabilir(kasıt olmadıktan sonra) karşımdaki insan hatasını bilip adam gibi davranıyorsa bende insanlığımı bilir, ortamı yumuşatmak için "ya sende kusura bakma" gibisinden iki kelime ederim.
    18-kabul ediyorum bu benim hatam, ne yazıkki yapıyorum
    19-şehirler arasında mutlaka takarım ama şehir içinde takmıyorum ne yazık ki, ama yaptığımı kesinlikle onaylamıyorum, hatta kendime bile kızıyorum, siz siz olun ve mutlaka takın
    20- dediğim gibi şehirler arası yollarda mutlaka taktırırım, hele hele baktım ki arkadaki uyuyacak mutlaka taktırırım. yok mok derse pislik yapar yine taktırırım, en son babamla kavga etmiştim bu yüzden, hem arka koltukta uyuyacak, hemde kemer takmayacak, yok öyle yağma
    21-valla çocuğum yok, hatta evli bile değilim, arabama genelde çoduk pek binmez, bindiğinde ise çok daha dikkatli kullanırım ve ön koltuğa oturtturmam.
    22-alkol konusunda gerçekten kıllıyımdır, direksiyon başındayken içmem, içirtmem, herzaman şunu söylerim "benim ehliyetimi herşeyden dolayı alabilirsiniz ama alkolden dolayı asla"
    23-ya yeminle söylüyorum dikkat ediyorum da onlar kendine neden dikkat etmiyor, daha bugün birtanesi mobilet ile sol şeridi kapatmış gidiyor, adrenalin bağımlısımıdır, ecelmi çağırıyor anlamadım gitti
    24- basmam
    25- genelde çok dikkat ederim, ama geçenlerde ne yazıkki görmediğim bir çukur yüzünden birini yıkadım hafiften, indim "özür diledim, istersen gel evine kadar bırakayım" dedim, bıraktım

bu durumda benide kabul ediyorsan yaz gelsin, yok etmem dersen canın sağolsun

Gerçekten güzel bir yazı olmuş zevkle okudum

• -Her kosulda sinyal veriyorsan,

Bunu bazen yapmıyorum. Özellikle arkamda kimse yoksa..ama doğru değil biliyorum..

-Karşındaki araç hata yapsa dahi olgunluk ve hoşgörü ile karşılıyor, camı indirip küfür etmiyorsan

Bu biraz yapı meselesi.. Hata var hata var.. Hata vardır yanlışlıkla veya art niyetle yapılmadığı bellidir. Hata vardır p.çliğine yapılmıştır. 2. durumdaki gibi ise sineye çekemiyorum..

-Hatan olmasa bile özür dileme erdemini gosteriyorsan,

Bunu neden yapiyim? Bence bu madde olmamış :)

-Arabada asla cep telefonuyla konuşmuyorsan,

Mümkün mertebe.. Kimse ben elimi dahi sürmüyorum diyemez bence.. İlla ki bakıyorum anne baba kardeş değilse %90 açmıyorum sonra geri dönüyorum.. ama arada açtığım da oluyor trafik durumuna göre.. onda da yoldayım deyip kısa kesiyorum .. Defalarca arkadaşlarım bana bi cevap versen nolucak diye serzenişte bulunduğuna göre bu maddeye riayet edebiliyorum diyebilirim.

Size 3 madde önerebilirim :D

-Kamera ve radar olan yerlerde bunları görünce frene basıp hem kendini hem başkalarını aldatmıyorsan, ( ankaralılar daha iyi anlayacaktır bunu..)

-Park ettiğim aracımdan inerken, yanımdaki araçla mesafemi kontrol ederek park ediyorsan. Kapıyı açarken bakıyor, gergedan gibi açıp yanındaki arabaya kapıyı çarpmıyorsan..

-Caddede ilerlerken, ileride trafiğin kapalı olduğunu ve aslında daha ilerleyemeyeceğini bile bile, yol isteyenlere yol vermeyerek( bu muhtemelen karşı şeritten gelip bizim şeridimiz tarafındaki bir sokağa dönmeye çalışan bir araç olabilir.) dönmeye çalışan aracın önünü tıkayarak, onun arkasından gelenlerin de ilerleyememesine ve o bölgede trafiğin kitlenmesine sebebiyet vermiyorsan..

• Konya Yolu'ndan inerken, radarı gören herkes frene asılıyor ve radara 500 m mesafede tüm araçların bir tarafı kızarmaya başlıyor. Aslında buna da şükür demek lazım. Önceden sol şeridi 160-200 km/s gibi hızlarla kapatıp gidenler, şimdi 70 km/h' geçemiyorlar.

Yol verme konusunda da çok haklısınız. Önümdeki araçlar ilerlemiyorsa, sağ ve sola dönecek araçlara mutlaka yol veririm ve başkalarının da vermesini beklerim. Sanki boş yerleri doldurunca Tetris'teki gibi, aynı sıradaki araçlar yok olacak ve yol açılacak. Kolay sinirlenmem ama bu yüzden onlarca kişiyi dip gazla diplerine sokularak, farlarımı yakarak taciz etmişimdir. Siz bunu yapmayın tabi. :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paramedik 112 -- 13 Kasım 2010; 18:38:53 >
  • @lapya;

ekleyebilirsiniz...
  • uydunet sanirim halolldu, birazdan eklemeleri yaparim arkadaslar.

bu arada cumhurbaskanimizi da bu ornek fotografiyla kulubumuzun fahri uyesi ilan ediyorum, izninizle :)

http://twitpic.com/36guir
  • quote:

Orijinalden alıntı: SauronxTR

Benide ekleyin üstağdım.

Ekleme olarak Motorsikletler Trafikde farkedilmiyor aldırış edilmiyor. ve motosiklet kazaları ölümle sonuçlanabiliyor. lütfen aşşağıdaki resimi konu başına da koyarsanız çok iyi olur.

Biz motosikletlileri farkediyoruz ama sanırım onlar bizi farketmiyor. Yanımdan her seferinde bir motosikletli geçtiğinde la-havle çekiyorum. O kadar tehlikeli hareketler yapıyorlar ki anlatamam.

Bunun yanında yıllarca mobilet kullanmış birisi olarak koruyucu kabini olmayan bütün araçlara ekstra dikkat gösterir, gerekirse onları korumak için kendi aracımı feda edebilirim.

• Hepsini yapan varsa tebrik etmek lazim. benim bazen ihlal ettigim 3 tane var.

-Tehlikeli sekilde makas atanlara kiziyor,ayipliyor ve yapmiyorsan,
    Artik yapmiyorum eskiden yaptim. Bazen icim kipardaniyor ama kendimi tutuyorum.

-Gün ne kadar özel olursa olsun arabayı sen kullanacaksan 1 yudum dahi alkol almıyorsan,
    Yasal siniri gecmeden kullaniyorum.

-Yesil isigi kacirmamak icin sari yanmak uzereyken inadina gaza basmiyorsan,
    Su an yasadigim yerde sari gorunce herkes frene basiyor, ben hala gaza basiyorum. Bir turlu kurtulamadim bu huyumdan.
  • Kriterlerin yanına kendimce 100 üzerinden puanlarımı yazdım.

Bu arada, çok önemli bir madde mi unutulmuş, ben mi görmedim. Emniyet Şeridi ihlali...

Kriterler

1-Tum yollar benim deyip kaptirip gitmiyorsan - 80
    2-Her kosulda sinyal veriyorsan - 90
    3-Durulmasi gereken yerde durup yol veriyorsan - 90
    4-Far ayarini yaptirip ondeki surucunun gozunu aynasindan hasemat etmiyorsan - 100
    5-Sis farlarini zamansiz yakmiyorsan - 100
    6-Seridine sigamayip diger seritleri ezmiyorsan - 100
    7-Aynalarini muntazam kullaniyorsan - 95
    8-Cam acik muzigi sonuna kadar yukseltmiyorsan - 100 (Jazz ve soul müziği kısık sesle dinlemek gerekir Bangır bangır çalınmaz)
    9-"Hicbir kosulda" ondekinin tamponuna kadar girip taciz etmiyorsan - 100 (Aksine araç takip mesafesine dikkat ederim, bugüne kadar tamponuna dayanıp öndeki aracı iterek ilerletebileceğini düşünen birçok "zeki eleman gördüm ama henüz bunu başaranı olmadı. Umarım onlar da bir gün bu gerçeğin farkına varıp bu huylarından vaz geçerler)
    10-Kirmizi isikta gecenin dordunde kamera olmasa da duruyorsan - 95
    11-Yayalara mumkun oldugunca yaya geçitlerinde yol veriyorsan - 100 (Arkamdan kaptırıp gelen ve duramayacak bir araç olması durumu hariç. Ayrıca iki şeritli bir yolda yayaya yol vermeden önce arkamdan yan şeritten gelen olmadığından emin olurum. Yoksa yol verdiğiniz insana iyilik değil büyük kötülük yaparsınız)
    12-Tehlikeli sekilde makas atanlara kiziyor, ayipliyor ve yapmiyorsan - 95 (Bazen acelem olduğunda ve önümdeki araçların aralarında 150 -200 mt aralık ve sonrası yol boş ise ben de bir iki makas atıyorum)
    13-Olmadik yere uygunsuz sekilde park etmiyorsan - 95 (Hatta park ederken hem öndeki araca çıkacak kadar mesafe hem de bir başka aracın da park edebilmesini sağlayacak kadar yakın park etmeye özen gösteririm)
    14-Karşındaki araç hata yapsa dahi olgunluk ve hoşgörü ile karşılıyor, camı indirip küfür etmiyorsan - 95 (Hata yapmışsa üzerinde bile durmam ama inadına ve pisliğine yapmışsa küfür ederim ama araba içinde. Bırakın küfürü, yan baktın diye insanların birbirini öldürdüğü bir toplumda ne camı açarım ne arabadan inerim. Benim aileme karşı sorumluluklarım var ve hayatı seviyorum)
    15-Yol hakkın olduğu zamanlarda bile yol veriyorsan, - 90 (Yamyamlık edip sıkıştırarak yol almaya çalışanlar hariç)
    16-Yaşlılara/bayanlara ve engelli plakalılara her zaman öncelik tanıyorsan,- 100
    17-Hatan olmasa bile özür dileme erdemini gösteriyorsan, - (Hatam yoksa niye özür diliyorum. Bu maddeyi anlamadım)
    18-Arabada asla cep telefonuyla konuşmuyorsan - 60 (Araç kitim yok, kulaklık da kullanmıyorum. Bu ikisinden birini yapabilirim ama nedense yapmıyorum. Yolda giderken çok nadiren, konu önemli ise konuşuyorum. Ayrıca kilitlenmiş, "aldım verdim beni seni yendim" modunda giden trafikte zaman zaman konuşuyorum)
    19-Emniyet kemersiz bir metre gitmiyorsan, - 100 (1980 li yıllarda Türkiye'de araçlarda sabit emniyet kemeri varken ben yurt dışından makaralı kemer getirtmiştim.)
    20-Yolcu koltuğuna oturan herkese hatta arka koltuktakilere de emniyet kemeri taktirtiyorsan, - 85 (Yolcu koltuğundaki kemer takmazsa kontağı kapatırım gitmem. Arka koltuktakilere de ısrarcı oluyorum ama bu konuda pek etkili olmuyor)
    21-Hiçbir zaman minikleri araba koltuksuz taşımıyorsan, - 100 (Gerçi oğlan büyüdü ama 6-7 yaşına kadar araç koltuğu hep arka koltuktaydı. Ayrıca, çocukların yeri 15-16 yaşına kadar hep arka koltuktur, ön koltuğa oturamazlar. Hatta arkadaşımın çocukları kendi arabalarında önde otururken, benim arabama bindiklerinde hemen arkaya geçerler, bilirler benim bu konuda kuralcı ve kararlı olduğumu )
    22-Gün ne kadar özel olursa olsun arabayı sen kullanacaksan 1 yudum dahi alkol almıyorsan - 99 (Hayatımda 1 defa aşırı içtim, onda da ayılmak için 1 saat boyunca boğaz kıyısında ayazda yürüyüp en az 3-4 bardak sade nescafe içmiştim. Tamamen ayılmama ve kendimi çok iyi hissetmeme rağmen tedbiri elden bırakmayıp bomboş yolda en sağdan 40 km ile tıngır mıngır gitmiştim ve gecenin 4'ünde Tarabya'dan Fenerbahçe'ye yaklaşık 1 saatte gelmiştim.Onun dışında araç kullanacaksam Bira bile içmem)
    23-Bisiklet ve motorsikletlere karsi daha dikkatli arac surmeye calisiyorsan - 100 (Ama onlar benim gösterdiğim dikkati göstermiyorlar, kaç defa aynama çarptılar yanımdan geçerken)
    24-Yesil isigi kacirmamak icin sari yanmak uzereyken inadina gaza basmiyorsan - 95 (Acelem varsa bazen gazlayıp birkaç saniye kala kırmızıya yakalanmadan geçmişliğim vardır)
    25-Yağmurlu havalarda yayalara sıçrayan sulara karşı yerine göre yavaş ve kaldırımdan uzak gidiyorsan - 100 (Hem ben dikkat ediyorum hem de karşıdan suları yara yara gelen olursa üzerine sürüp onu yavaşlamaya zorluyorum)

Yukarıdaki 25 maddeye ilaveten

26 - Emniyet şeridini kullanmam - 95 (Kullananları mümkün olduğunca ya sıkıştırır veya ortalayarak geçmelerini engellemeye çalışırım. Bir istisna, otobanda sağdan çıkacaksam, ayrım yerine gelmeden birkaç yüz metre önce emniyet şeridine girmişliğim vardır)
    27 - Kavşak veya yol geçişlerinde önümdeki trafik yürümüyorsa ilerleyip kavşağı ve geçişleri tıkamam - 100 (Bu durum yurt dışında trafik kurallarında net olarak yazılıdır . Geçemeyeceğin kavşağa girmek ve cezası çok ağırdır ama bizde trafik polisi bile bunun suç olduğunun bilincinde olmadığı gibi, yandan kavşağa dalıp trafiği kilitliyen araca ceza keseceğine, trafiği kesip o araca yol veriyorlar)
    28 - Girilmez yola girmek - 95 (Şehir turu yaptırmadığı sürece, bir iki sokak ileriye gitmekte sakınca görmem)

Şıklar ve cevaplarıma bakınca çoğuna oldukça dikkat ettiğimi görüyorum. Ama tamamına % 100 uyuyorum diyecek biri değilim, olmam da mümkün değil.

Takdir, sizlerin. Saygılarımla,

• Almanyadan ikamet etmekteyim ve bu konuyu acan arkadasa ve kendilerini
    bilincli , profesyonel kaptanlar olarak tanitan üyeleri yürekten kutluyorum..

evet, alamanyada genelde trafikte bir düzen var...keske Türkiyede´de ayni
    sey gecerli olsa..trafik isaretleri var,lamba var, kanun ve kural desen o da mevcut..

eee, peki nerde problem ( egoist,cahil ve bilincsis sayin soförler ) ..lütfen kimse
    alinmasin..ama 21.yüzyila gireli 11 sene oldu ve halen güzel ÜLKEMDE trafik ana baba günü

kolay gelsin ve kazasis belasis yolcuklar
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.