Şimdi Ara

Nvidia paralel işlemci sayısı kırpılmış GeForce GTX 460 SE modelini hazırlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
4.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yüksek performans segmenti için hazırladığı GeForce GTX 580 modelini 8 Kasım'da duyurmaya hazırlanan Nvidia, yaz dönemine damga vuran GeForce GTX 460 modelinin özel bir versiyonunu hazırlıyor. GeForce GTX 460 SE olarak isimlendirilen yeni modelin, mevcut karta kıyasla en büyük farkı; paralel işlemci sayısının kırpılmış olması.

Bilindiği üzere 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GF104 GPU'sunun güç verdiği GeForce GTX 460 modeli, iki farklı konfigürasyonla pazara sunulmuştu. Daha düşük fiyatlı olan modeli 768MB GDDR5 bellek kapasitesine ve 192-bit bellek veri yolu desteğine sahip olan kartın üst modeli ise 256-bit bellek veri yolu desteği ve 1GB GDDR5 bellekle geliyor.

alt="Nvidia paralel işlemci sayısı kırpılmış GeForce GTX 460 SE modelini hazırlıyor"

Paralel işlemci sayısı her iki model için 336x olarak belirlenen GeForce GTX 460'ın SE uzantılı yeni versiyonu ise 288x paralel işlem birimiyle geliyor. Tasarım olarak mevcut modellerle ile aynı dizaynı esas alan ekran kartı, 256-bit bellek veri yolu desteğine ve 1GB GDDR5 bellek kapasitesine sahip.

Paralel işlemci sayısıyla birlikte saat hızları da düşürülen GeForce GTX 460 SE, 650MHz GPU ve 1300MHz bellek saat hızlarıyla geliyor. Isıl güç tasarımı 150 Watt olan yeni model, görüntü aktarımı için çift DVI ve HDMI konnektörleriyle gelirken, çoklu ekran kartı kurulumları için çift yollu SLI teknolojisini desteklediğini de belirtelim.

15 Kasım'da lanse edilmesi beklenen yeni modelin fiyatı hakkında henüz net bir bilgi olmamakla birlikte 768MB bellek kapasiteli GeForce GTX 460 ile benzer seviyede yer alabileceği ve AMD'nin olası Radeon HD 5700 indirimine karşı konumlandırılacağı tahmin edilirken, Nvidia ise konuyla ilgili olarak henüz herhangi bir açıklama yapmış değil.

• Madem harcadığı enerji değişmeyecekse kırpmanın mantığını anlamıyorum. Bu ürünlerin kırpılmasındaki amaç nedir? Kırpılmış ürün ben olsaydım almazdım orjinali dururken.
  • 460 1gb uzerinden hem 460 768mb hem de bunu satacak fazla donanim bilgisi olmayanlar gtx 460 1gb diye alacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheDeSPoT

Madem harcadığı enerji değişmeyecekse kırpmanın mantığını anlamıyorum. Bu ürünlerin kırpılmasındaki amaç nedir? Kırpılmış ürün ben olsaydım almazdım orjinali dururken.

Maliyeti kısmak, daha ucuza satmak, amd'nin belirli bir seviyeye konuşlandırdığı kartlara alternatif yaratmak.
  • Arada kırpılmamış olanları rast gelir millette sevinir biraz reklam olur biraz daha satar. HD5770 250tl ye kadar düştü. Bu kart ona fiyat olarak rakip olabilir mi ? Zor görünüyor. Ama bilinçsiz kullanıcıyı 1gb ve 256bit olması biraz daha etkiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 4 Kasım 2010; 20:04:09 >
  • kartın pesinden su haberler cıkıcak. Aslında gtx460 kırpılmamıs sadece bıos hilesiyle kapatılmıs ufak bır yazılımla normal gtx460 olucak buda buda kullanıcılara cazıp gelıcek ve cok satıcak ama bıos a yapılan bu mudahale yuzunden kart garantı dısı bırakılıcak temız ıs cıkarılıcak
  • Aslında kartı başarılı yapacak etken fiyatı olacaktır zira 450 beklenen etkiyi yapamamıştı, onun yerine o segmente yönelik bir ürün olarak düşünülüyor olabilir.
  • Şuna GTX455 desen ölür müsün envidiya...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Riqimaru

Şuna GTX455 desen ölür müsün envidiya...

Sanıyorum ki o kart iptal oldu. Tabi yine de yapılabilir ancak yeni serilere geçerken GTS400 ismi vuruculuğunu yitirir. Onun yerine ismini herkesin duyduğu GTX460 olarak belirlemek daha mantıklı olur Nvidia için.

Bu kartın esas amacı sanırım elde kalan sorunlu gf104 gpu'larını satabilmek. Yoksa çöpe gidecek o gpu'lar. Aslında kullanılması güzel, sonuçta performanslı bir gpu ancak isim olayı kafa karıştırıcı ve gereksiz. Hazır yeni seri hazırlıyorsun o halde yaz üstüne GTS555 diye olsun bitsin. Satmazsa gel yanıma...
  • saçma olmuş bence aynı isim alakasız 2 kart yutturmaca oyunu resmen bant genişliği çok ama işlem gücü az:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheDeSPoT

Madem harcadığı enerji değişmeyecekse kırpmanın mantığını anlamıyorum. Bu ürünlerin kırpılmasındaki amaç nedir? Kırpılmış ürün ben olsaydım almazdım orjinali dururken.

Üretimdeki verimlilikle alakalı. Nasıl AMD 4 çekirdekli ürettiği ama 1 çekirdeği arızalı çıkan işlemcileri 3 çekirdek diye satıyorsa nVidia da bazı Shader üniteleri sorunlu olan GPU ları tekrar kullanabilmek amacıyla böyle yapıyordur.

Sen yine alma kırpılmışı. nVida çöpe atacağına yarı fiyatına satar yine alan çıkar.
  • çakma 460 geliyor :D yakında 460XL çıkar.Bu kartlar 460 adını lekelemese bari
  • Nvidia artık 400 serisi bırakıp 500 serisine odaklanıp, ayrıca bu kartlara masraf yerine gtx460 fiyatını daha aşağı çekerse hem daha çok kar eder hemde millet 6800 serisi almaktan vazgeçer
    Nvidia gtx460'ın ayarlarıyla oynamamaya davet ediyorum.
  • Bence kartin cikma sebebi 500 serisinde 400 serisine alternatif butun kartlari cikaracak 400 serisini biterecek tabi 500 serisi ilk ciktiginda fiyatlari yuksek olacagindan 400 serisinden maliyeti ve satisi ucuz bi kart geride birakacak muhtemelen bu kart o kart
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rainbow6

Bence kartin cikma sebebi 500 serisinde 400 serisine alternatif butun kartlari cikaracak 400 serisini biterecek tabi 500 serisi ilk ciktiginda fiyatlari yuksek olacagindan 400 serisinden maliyeti ve satisi ucuz bi kart geride birakacak muhtemelen bu kart o kart

En mantıklı yorum da bu sanırım. Amaç yeni seriye şu en hareketli dönemde
    yer açmak çünkü en kritik dönem son çeyrek ve ilk çeyrek. 6800 serisinin
    abartıldığı kadar olmaması ve şu an 5970 dışında artık fiyatlarını haketmeyen 5870'i ve 5850'i de tercih etmiyor tüketiciler ve bu durum performans segmentinde ortalığı resmen Nvida'ya bırakmak gibi oluyor biraz. 6800'ler şöyle olucak ardından 6900'ler kasıp kavuracak derken
    AMD ayağında hız aşırtmalı 6870 görüyoruz 15 20 mhz kadar. Asus bugün
    gtx 580 duyurusunu bile yaparken nerde 6900?

• 500 serisi arifesinde, yine ne çakallık peşinde bunlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: setek01
    En mantıklı yorum da bu sanırım. Amaç yeni seriye şu en hareketli dönemde
    yer açmak çünkü en kritik dönem son çeyrek ve ilk çeyrek. 6800 serisinin
    abartıldığı kadar olmaması ve şu an 5970 dışında artık fiyatlarını haketmeyen 5870'i ve 5850'i de tercih etmiyor tüketiciler ve bu durum performans segmentinde ortalığı resmen Nvida'ya bırakmak gibi oluyor biraz. 6800'ler şöyle olucak ardından 6900'ler kasıp kavuracak derken
    AMD ayağında hız aşırtmalı 6870 görüyoruz 15 20 mhz kadar. Asus bugün
    gtx 580 duyurusunu bile yaparken nerde 6900?

Kasımın ortasında lanse edilecek diye biliyorum veya Aralık başı falan da olabilir...

Yalnız şu kart dehşet overclock olacak gibime geliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 4 Kasım 2010; 23:06:17 >
  • gtx460 768mb'den daha iyi bir kart olacaktır
    gtx460 1 gb'nin 1 sm kırpılmış modeli olacak
  • bu kart standart karta göre 5 dolar daha ucuz satılır heralde :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Riqimaru

Şuna GTX455 desen ölür müsün envidiya...

aaa ölür biter ozaman zamanında bende böle bi nane yemişdim fx 5700 yerine fx 5700LE almışık haberimiz yok
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.