Rus dili ve edebiyatı
24 Cevap5238 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2425 Mesaj
2 Kasım 2010; 20:27:19 

Üniversitede bu bölümü okuyanlar ve okuyacaklar bildiklerini paylaşırsa sevinirim.gelecekteki imkanları.bu sene kaç puanla girebilceğimiz.zor olup olmadığı vesaire.

393 Mesaj
5 Kasım 2010; 21:23:46 

rus dili ve edebiyatı okumasamda kendi çabamla kurslarla ruscamı geliştirdim.
çok zor bir dildir aynı turkçe gibi her kelime tek tek çekimlenir "gidiyorum gidiyorsun vb.." yani inglizce gibi "i go, u go, he goes.." kadar basit değil bu bir :)
ikinci olarakda her nesne kadın ve erkek olarak ayrılır ve hepsi için ayrı ayrı sıfat alır
üçüncü olarak bir kelimeyi çoğul yapmak bir işkencedir ingilizce gibi "pen-pens" kadar kolay olmaz
daha bu liste uzar gider ama son olarak sunu söleyim en zoru belkide bu: konusma yazma okuma 3 de farklıdır misal bi kelimeyi okuyusta farklı okursunuz kitapdaki alfabeyle yazılısı farklıdır vede el yazısı olarak yazılısı farklı :d biraz karısık oldu ama matbaa alfabesi el yazısında değişiyo özet olarak :D

son olarak edebiyatıda zordur bu dilin bence cunku dunyaca unlu yazarların çogu bu diyarlardan gelmiştir:D

tabi bir iyi tarafı varsa rusca gelecegin dilidr ve dunyanın çogu yerinde geçerlidir litvanyadan moldovyaya azerbaycandan ukranyaya. eğer dil okuyasan gireceğin en mantıklı 2 bolum çince yada ruscadır.

216 Mesaj
15 Ocak 2011; 1:11:17 

rebelmario kardeşim sen onu bunu bırak ...sadece gelmek ve gitmek fiillerini ezberle ....dünyanın en zor çekimleri bunlardır yıllarını alır öğrenmesi..7 yılımı verdim rusyada hala daha çok zorlandığım yerler var ...gerçekten zor iş vesselam..allah sabır versin.. saygılarımla

Şefkatle beslenen dost yılan gibidir.

0 Mesaj
17 Ocak 2011; 10:11:19 

evet rusçayı öğrenmek zordur Türk insanı için... Ben ana dili olarak biliyorum, en sevdiğim dil de rusçadır... soru olursa yardımcı olurum...

2141 Mesaj
23 Ocak 2011; 1:10:18 

Kiril alfabesini öğrendim kendi basıma da birşeyler öğrenemiyorum

Kurs var ama oradakiler az -cok rusca biliyorlar gitmek ile gitmemek arasında kaldım

Asosyallik Üzerine

Nedir bu dünyadaki yahudi egemenliği ?

216 Mesaj
23 Ocak 2011; 14:08:51 

majesty ..ben sadece 3 ay kurs aldım kazakistanlı bir bayandan ....okumak sorun değil...pratik yapman lazım ..ben devlet kurslarına veya tömer gibi kurs veren yerleri bilmiyorum ...ama bu işi ana dilinden bilen birisinden öğrenmek daha güzel..öyle bir imkanın varsa...sende benim gibi yap biraz pahalı olur ama garantili olur

Şefkatle beslenen dost yılan gibidir.

17 Mesaj
6 Nisan 2011; 1:36:18 

ankara universitesinde rus dili okuyan bir arkadasim var, bu universitede can egrisi uygulamasi yok, ders gecme notu 70. haberin olsun, tercihlerini ona gore yap

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

61 Mesaj
20 Kasım 2011; 5:03:35 

Rusça öğrenmek istiyorsan Rus dili ve edebiyatı bölümü seçme!!! Orada haracayacağın parayla ukrayna ve rusyada bi çok üniversitede okuyaiblirisn Türkiye'deki eğitimlerin hiçbirisini beğenmedim. Çok yükleniyorlar ve hiç eğlenceli değiller. Üniversitede Harcayacağın parayı tömer'e ver orda öğren çok kral öprenirsin

SAMSUNG GALAXY S III
4.8" Super AMOLED 720p HD Gorilla Glass 2 Ekran | Exynos 4412 Quad Chipset | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 İşlemci | Mali-400MP GPU | 16/32/64 GB Depolama | 64 GB kadar MicroSD ile Arttırılabilir Hafıza | 1 GB RAM | Bluetooth v4.0 A2DP, EDR | 8 MP 3264x2448 pixels, Autofocus, LED Flash Kamera | 1080p HD Video Kayıt | TV - Out MHL | Android OS, v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) İşletim Sistemi

210 Mesaj
20 Kasım 2011; 13:04:09 

Rus dili ve edebiyati okuyorum ben.Hatta su an ilk vizeme calisiyorum .Bolum bana baya zor geldi.Sifat fiil ne varsa cinslere gore ayri ayri cekimlemen gerekiyor.Ayrica cok fazla istisna var. Kisacasi cok zor.

911 Mesaj
20 Kasım 2011; 13:54:21 

ıstanbul üniversitesi 4 +1 eğitim veriyor yani .1 sene hazırlık. okuyorsun yada geçebiliyorsun.ayrıca 2.yada 3. Sınıfa kadar dil eğitimi devam ediyor ondan sonra edebiyatına geçiyorsun

911 Mesaj
20 Kasım 2011; 14:33:35 

quote:

Orijinalden alıntı: beyazpiyon

Üniversitede bu bölümü okuyanlar ve okuyacaklar bildiklerini paylaşırsa sevinirim.gelecekteki imkanları.bu sene kaç puanla girebilceğimiz.zor olup olmadığı vesaire.

ıstanbul üniversitesi 5bin ile kapatmıştı yanlış hatırlamıyorsam ygs ağırlıklı ben gitmedim artistlik yaptım 1500 de olduğum ıçin ama şimdi keşke gitseydim farklı dil öğrenirdim.ingilizceyi zaten biliyoruz.bence git yani.

322 Mesaj
19 Aralık 2011; 18:50:54 

ben gazi veya anadolu üniversitesi rus dili ve edebiyatı okumak istiyorum. baktım zor geldi bir ayaklı sözlük ayarlarım kendime ( Turizm beldesinde yaşıyorum ) Yardım alırım hehe

Hata yapılmadan gerçeğin değeri anlaşılamıyor.

45 Mesaj
13 Ocak 2012; 21:42:19 

Ruscam ana dilim gibidir soru olursa yazin. Rusca hakkinda tartismaya hazirim.

0 Mesaj
30 Ocak 2012; 12:18:06 

Rusça öğrenminin ilk bir kaç ayı zor geliyor. Ben de İst. Aydın üniversitesinde rusça türkçe çevirmenlik okuyorum hazırlığın ilk ayları çok zordu ama zamana bırakmak lazım tabi çalışmak şart. rusçayı görünce ingilizce çok basit geldi. şimdi metin üzerinde çalışmalar yapıyoruz. hareket fiileri zordur zaten ileri seviye rusçasının konusu. biz grameri daha bitiremedik. acele ile öğrenilece bir dil değil. Ama ahenk var, tarzancadan uzak. isim türetmede türkçeye çok benziyor.

440 Mesaj
31 Ocak 2012; 11:21:34 

rusyada üniversiteye git. hem hayatının en guzel yıllarını yaşa, hem rusça öğren. Ama neden rusça öğrenmek ister bir insan anlamam. Turizm sektörü mü ? Yoksa karı kız olayı mı ?
Eğer iş içinse, bilen çok var.

..

372 Mesaj
18 Ağustos 2012; 0:37:16 

quote:

Orijinalden alıntı: proexot

rusyada üniversiteye git. hem hayatının en guzel yıllarını yaşa, hem rusça öğren. Ama neden rusça öğrenmek ister bir insan anlamam. Turizm sektörü mü ? Yoksa karı kız olayı mı ?
Eğer iş içinse, bilen çok var.

Nasıl bilen çok var?İleri derece Rusça biliyorum diye 100 ihracat firmasına başvuru yapsam 80'i görüşmeye çağırır.
Hala daha aranan bir dil Rusça.

Herşeyin Yaşındayım 14 Farkındayım

SteamID:dorukhansn
OriginID:dorukhansn
sap gibiyim, sap, sap...

440 Mesaj
27 Ağustos 2012; 14:17:44 

dostum git alanyaya siradan magazadan birine gir. hepsi rusca biliyor. azeriler hem turkce hem rusca biliyor. cokda zor degil ruca bilen birini bulmak.

..

232 Mesaj
29 Ağustos 2012; 13:15:40 

quote:

dostum git alanyaya siradan magazadan birine gir. hepsi rusca biliyor. azeriler hem turkce hem rusca biliyor. cokda zor degil ruca bilen birini bulmak.

Dostum Azeriler veya Kazaklar ana dilleri kadar iyi rusça konuşuyorlar.(bir yerde ana dilleri sayılır.) Ama türkiyeye veya çalısacakları sektöre genelde yabancılar.Yani rusça bilmek aslında yalın olarak hiçbirşey ifade etmiyor. Ben sana şunu söyleyebilirim bir yedek parça firmasında çalısıyorum Satınalma müdür yardımcısıyım. Yedek parça konusunda kendi üzerime tanımıyorum sektörde ve 2450 TL maaş alıyorum. Ama rusça biliyor olsaydım bu rakam şu anda minimum 4500 tl olacaktı ve 15 günde bir haftalık yurtdısı seyahati+ prim olacaktı. Bu sebeple yurtdısına yerleşiyorum bir süre. Dil öğrenme ve daha fazla geliştirme amacıyla. Çalıştığı sektörde kendine güvenen birisi + dil öğrenirse bahsedilen paraları alabilir.

**E-87**

372 Mesaj
29 Ağustos 2012; 13:19:42 

quote:

Bana alanya gibi tatil yerlerini söyleme.Ordakiler pratik rusça biliyorlar.Selam,şuraya,oraya,nerede vs.
Azeriler,tatarlar bilimum rusya içinde yaşayan diğer milletler rusça biliyor evet ama türkçe bilmiyorlar.
Ve de rusça o kadar kolay bir dil değil.eğer orda doğup yaşadıysan bir süre tabiki kolay gelir.

sap gibiyim, sap, sap...

440 Mesaj
10 Eylül 2012; 15:53:12 

quote:

Orijinalden alıntı: dorukhansn

Bana alanya gibi tatil yerlerini söyleme.Ordakiler pratik rusça biliyorlar.Selam,şuraya,oraya,nerede vs.
Azeriler,tatarlar bilimum rusya içinde yaşayan diğer milletler rusça biliyor evet ama türkçe bilmiyorlar.
Ve de rusça o kadar kolay bir dil değil.eğer orda doğup yaşadıysan bir süre tabiki kolay gelir.

beldibinde sıradan bir magazaya girdim (lokum satiyor ), bende hep pratik rusca bildiklerini saniyordum.. muhabbet ederken cok iyi derecede rusca bildigine sahit oldum ( adami distan gorseniz babam gibi)
merak ettim sordum, hocam ruscayı nerede ogrendiniz acaba dedim
Moskova devlet universitesi mezunuyum dedi. :)
O pratik rusca dediginiz olay elbetde var, ama geneli cok iyi derecede biliyor.
Bizzat kanitlayabilirim. Eger antalyaya ugrarsaniz

..

372 Mesaj
10 Eylül 2012; 16:12:58 

quote:

beldibinde sıradan bir magazaya girdim (lokum satiyor ), bende hep pratik rusca bildiklerini saniyordum.. muhabbet ederken cok iyi derecede rusca bildigine sahit oldum ( adami distan gorseniz babam gibi)
merak ettim sordum, hocam ruscayı nerede ogrendiniz acaba dedim
Moskova devlet universitesi mezunuyum dedi. :)
O pratik rusca dediginiz olay elbetde var, ama geneli cok iyi derecede biliyor.
Bizzat kanitlayabilirim. Eger antalyaya ugrarsaniz

Moskova Devlet'te okuyup Antalya'da lokum satanı biraz garip karşılarım ben.
Ne okuduğunu sorsaydın bari.Yada emekli miymiş?Ve kaç dil biliyor?
Çünkü Rusça,Türkçe ve doğal olarak İngilizce bilipte lokum satmak çok uç bir durum benim gözümde.

sap gibiyim, sap, sap...

440 Mesaj
22 Eylül 2012; 14:20:51 

türkçe ingilizce ve rusça biliyordu. Benim etrafımda rusça bilen dolu insan var. Birisi var hele harika biliyor , şarap firmasında çalışıyor.
Rusça buralarda para etmiyor artık.

..

1 Mesaj
9 Kasım 2012; 10:03:47 

Bu bölüm ile ilgili geniş bilgilere yer vermeye çalıştım. Çalışmalarım devam ediyor. Tıklayınız.

Rusça hakkında özgün bilgiler bulabilir ve aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.
http://rusdiliveedebiyati.com/

172 Mesaj
10 Ocak 2013; 11:54:47 

quote:

türkçe ingilizce ve rusça biliyordu. Benim etrafımda rusça bilen dolu insan var. Birisi var hele harika biliyor , şarap firmasında çalışıyor.
Rusça buralarda para etmiyor artık.

Amma da sallamışsınız. Sizin Rusça biliyor dediğiniz turizm beldesinde çalışanlar 400 bin kelimelik rusça'nın anca 1000 kelimesine vakıftır. Rusça öğrenimi hiç sonlanmaması gereken aşırı zor bir dil ve bu dili bilen bir kişi ama iyi seviyede bilen, çok güzel işlerde çalışabilir. Öğretim görevlisi olabilir, bakanlıklarda çalışabilir, özel sektörde el üstünde tutulan eleman olur. Türkiye'nin ticaret hacmi en büyük ortağı olan Rusya'nın dilinden bahsediyoruz siz bize lokum satan adamdan bahsediyosunuz.

• Microsoft Xbox 360 S 250GB

• 6 Mesaj
    23 Haziran 2014; 14:48:05 

Sayfa:   [1]
    Sayfa: [1]
    Foruma Git
    Bölümde Ara
    Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
    Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.547