Şimdi Ara

GeForce GTX 580'nin teknik özellikleri detaylandı, ısıl güç tasarımı 244 Watt

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
0
Favori
6.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alt="GeForce GTX 580'nin teknik özellikleri detaylandı, ısıl güç tasarımı 244 Watt"

Nvidia'nın resmi lansmanı için geri sayıma başladığı yeni amiral gemisi GeForce GTX 580 detaylandı. 8 Kasım'da lanse edilecek yeni model, daha önceki pek çok haberimizde belirttiğimiz üzere 512x CUDA çekirdeği (paralel işlem birimi) ve 128x TMU birimiyle geliyor. GeForce GTX 480 ile kıyaslandığında çalışma frekanslarında da artış olan GeForce GTX 580, 772MHz GPU, 1544MHz paralel işlem birimi ve 4008MHz bellek saat hızlarında görev yapıyor. 384-bit bellek veri yolu esteğine ve 1536MB GDDR5 bellek kapasitesine sahip olan GeForce GTX 580, teknik pek çok açıdan GeForce GTX 480'nin üzerinde yer almasına rağmen aynı zamanda güç tüketimini de aşağı çekmeyi başarıyor. Referans tasarımlı GeForce GTX 480 için 250 Watt olan TDP değeri daha yüksek hızlara, paralel işlemci sayısı ve TMU birimine sahip olan GeForce GTX 580'de 244 Watt olacak.

Henüz resmi açıklama yapılmadığı için kartın gerçek performansı hakkında net bir bilgi bulunmuyor ancak Çin kaynaklı bazı test sonuçlarına göre GeForce GTX 580, AMD'nin mevcut ürün gamındaki tek GPU'lu en hızlı modeli olan Radeon HD 5870'den genel olarak %45 civarında daha hızlı olmayı başarırken, Tessellation odaklı uygulamalarda ise fark iki kata kadar çıkabiliyor. Genel değerlendirmede çift GPU'lu Radeon HD 5970 modelinin gerisinde kalan GeForce GTX 580, AMD cephesinde ay sona ermeden lanse edilmesi beklenen Radeon HD 6970'in rakibi olacak gibi görünüyor. Radeon HD 6970 için de detaylar henüz netleşmiş olmasa da AMD dökümanları Tessellation odaklı uygulamalarda yeni modelin Radeon HD 5870'den üç kat daha hızlı olacağını iddia ediyor.

• bu özelliklere rağmen 244Watt iyi bir değer. bakalım bu haliyle performansı nasıl olacak.

aslında geçen sene sonu için söz verilen ve beklenen kart buydu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 2 Kasım 2010; 16:58:18 >
  • 772MHz GPU, 1544MHz paralel işlem birimi ve 4008MHz bellek saat hızlarında görev yapıyor. 384-bit bellek veri yolu esteğine ve 1536MB GDDR5 bellek kapasitesine sahip olan GeForce GTX 580 244w harciyor ... EEEeeee iyi !!!! valla iyiii ........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TrMhMt -- 2 Kasım 2010; 12:55:38 >
  • Hd5870ede gelen vurmuş giden vurmuş :))

birde bu tdpyi gerçekte yansıtamıyor sanırım çünkü hd5970i bile geçiyordu gtx480 güç tüketiminde..
  • nvidia elindekini alladı pulladı ve gördüki amd nin 6900 adımı sıkı geliyor ondan önce sunayım dedi ,bu nvidia ya az da olsa zaman kazandıracak ama ben gerçekten nvidianın bundan sonraki hamlesini çok merak ediyorum ( tek gpu olarak ) çünkü elinde pek bişey kaldığını sanmıyorum
  • quote:

birde bu tdpyi gerçekte yansıtamıyor sanırım çünkü hd5970i bile geçiyordu gtx480 güç tüketiminde..

NVidia'nın 480 için açıkladığı TDP değerinin aslından düşük olduğu yönünde iddialar vardı ama bununla ilgili ortaya konmuş ciddi bir test de hatırlamıyorum. Yine de 480 gibi limitlerinde bir kartı %20 daha performanslı hale getirip TDP'sini az da olsa düşürebilmişse NVidia iyi bir iş çıkarmış demektir.
  • demiştim

performansı %15 artırıp TDP'yi düşürmek güzel bir başarı. bu arada TDP'nin kabul edilmiş bir tanımı yok, Nvidia'nın TDP tanımı ile AMD'nin TDP tanımı farklı (AMD ve Intel'in de farklı örneğin) dolayısıyla tutmamaları normal.

Eğer HD6970 performans/watt'ı HD6800-HD5800 serisine oranla ciddi şekilde artıramadıysa, Nvidia en sonunda Performans/Watt olarak AMD'yi neredeyse yakalamış oluyor.

Ama halen Fermi GPU'larının boyutu AMD GPU'larla karşılaştırılamayacak kadar büyük, dolayısıyla Nvidia'nın kâr marjları AMD'nin çok altında halen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi annihilator -- 2 Kasım 2010; 13:01:33 >
  • NVIDIA'yı tebrik ederim şimdiden FERMI'yi adam gibi bir hale sokmuş olacaklar bu değişiklikle.
    5870'ten %45 hızlı olmak kartı 5970ile aynı seviyeye taşır. AMD'ye bu durumda çok iş düşüyor.
    6970'in 5970'ten kesinlikle hızlı olması lazımki fark yaratsın . Eğer olmazsa NVIDIA bu jet-launch
    ile liderliğini ilan eder..
  • Bu kart problemi gelicek bence.
  • Bu yeni 512cuda lı çekirdek ile bu kadar iyi TDP başarımı sağlıyorlarsa aynı tasarımı baz alarak yeni bir GTX 460 tasarlasalar ve TDP değerlerine aşağı çekseler gerçekten iyi olur.. Adıda GTX 560 olurdu.. :) Bence nvidia çok iyi çalışmış.. daha yüksek hız daha fazla çekirdek daha düşük güç tüketim değeri. Bütün kartlarda görmek isteriz..
  • gtx 480 250 watt, gtx 580 244 watt.. arada 6 watt fark var, bence çokta önemli bir fark değil. ama performans yükselecekse buna değer.
  • Nvidianin tdp si genelikle salamasyon oluyor onun icin test sonuclarini bekliyorum
  • şimdi tesselationda 580, 2 tane 5870 gücünde imiş yaklaşık.
    amd ye göre ise 6970, tesselationda 3 tane 5870 gücünde.
    bunlar ne kadar doğru bilmem ama fantomun ormanda kaç kaplan gücünde olduğunu teksas tommiks nesli hatırlayabilir.
  • neden 512 bit değil? bellek bant genişliği daha fazla olsa çok mu yakıyor?
  • Bitin yükselmesi demek; zar alanının büyümesi, daha fazla güç tüketilmesi, daha fazla ısınması demek.
  • 5870 e %45 fark atıyormu cidden
  • fermiler içinde % bilmem kaç dediler çıka çıka %5 çıkmıştı. Ben şahsen inanmıyorum ama işallah bir sıçrama yaparlar.
  • gtx480 5870'ten %20civarında hızlı
    gtx580'de gtx480'den %20 civarında hızlı olacagına göre

1.20 x1.20 : 1.44 yani %44hızlı cıkıyor basit hesapl
    Bildigimiz gibi 5970 gtx480'den %20civarı hızlı olduğundan
    6970'in 5970'ten hızlı olması şart sonucuna varıyoruz

Bu durumda 6970 = 5870x 1.5 olmalı yoksa ''FAIL'' olur kart benden söylemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cestvrai -- 2 Kasım 2010; 14:36:12 >
  • O zaman en hızlı ekran kartını bekliyoruz ? Nvidia güzel iş çıkarmış, inşallah son kozunu oynamıyordur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alirezzak

Bu kart problemi gelicek bence.

bence problemli olan sensin
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.