Şimdi Ara

Doğrulandı: AMD Radeon HD 6900 serisi 4D ALU tasarımını baz alıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
8.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • DirectX 11 destekli ikinci jenerayon ekran kartı ailesini, Radeon HD 6800 serisiyle birlikte endüstrinin beğenisine sunan AMD, yüksek performans segmenti için radikal değişiklikler planlıyor. Radeon HD 6850 ve Radeon HD 6870 modellerinde kullanılan Barts kod adlı yeni grafik biriminden farklı olarak, Radeon HD 6900 serisi için tasarlanan Cayman kod adlı grafik biriminin detayları netleşmeye başladı. AMD tarafından şimdiye kadar hazırlanan en güçlü grafik yongası olduğu belirtilen Cayman GPU'su için Radeon 9700 serisinde kullanılan RV300 GPU'sunun gerçekleştirdiği performans sıçramasının bir benzerini tekrarlayacağı iddia ediliyor.

Detaylı teknik özellikleri henüz açıklanmayan Cayman GPU'sunun güç verdiği Radeon HD 6950 ve Radeon HD 6970 modellerine ait resmi bir döküman gün ışığına çıktı. AMD'ye ait döküman, Cayman GPU'sunda, paralel işlem birimlerinin (Stream/Shader Processors) verimliliğini arttırmaya yönelik köklü bir değişikliğe gidildiğini doğrulamış oldu. Radeon HD 5800 serisinde kullanılan Cypress GPU'sundan farklı olarak Cayman tasarımında 5D ALU (Mantık Birimi) terkibinden vazgeçen AMD, daha az zar alanında daha yüksek verimlilik sağlayan 4D ALU tasarımına geçiş yapıyor. Hangi konfigürasyona (3+1 ya da 2+2) sahip olduğu henüz bilinmeyen bu köklü değişiklik ile Evergreen serisinde %80 civarında olduğu öne sürülen paralel işlemci çalışma verimliliğinin daha yüksek seviyelere çıkartılacağı belirtiliyor.

alt="Doğrulandı: AMD Radeon HD 6900 serisi 4D ALU tasarımını baz alıyor"

Mantık Birimine yönelik tasarım değişikliği sayesinde, başka hiç bir değişikliğe yer verilmediği takdirde bile, benzer konfigürayonlardaki Cayman GPU'sunun Cypress GPU'sundan daha performanslı olacağı iddia ediliyor. 20 SIMD x 16 ALU x 5SP ile toplamda 1600 paralel işlem birimine sahip olan Cypress GPU'sundan farklı olarak Cayman GPU'su için muhtemel senaryonun 20 SIMD x 24 ALU x 4 SP ile toplamda 1920 paralel işlem birimine sahip olacağı yönünde bazı iddialar kulaktan kulağa dolaşsa da bu bilgi henüz doğrulanmadı. Gün ışığına çıkan resmi dökümanın diğer detaylarına baktığımızda ise Radeon HD 6900 serisiyle birlikte AMD cephesinde 2GB GDDR5 bellek kullanımının yaygınlaşacağını söyleyebiliriz. Hatırlanacağı üzere çift GPU'lu modelleri bir kenara bırakırsak, AMD sadece 6 monitör kullanımına olanak tanıyan Radeon HD 5870 Eyefinity6 Edition modelinde standart olarak 2GB GDDR5 bellek kapasitesine yer vermişti. 32x ROP birimi ve 128 Z/Stencil gibi GPU özelliklerine sahip olacak Radeon HD 6950 ve Radeon HD 6970, bağlantı özellikleri açısındansa Radeon HD 6800 serisindeki anlayışı sürdürüyor ve çift DVI ile birlikte çift DisplayPort 1.2 ve HDMI 1.4 konnektörleriyle geliyor. Radeon HD 5800 serisine göre geometri performansını 2 kat arttıracağı belirtilen Radeon HD 6900 serisi AMD'nin bir başka dökümanına göre Radeon HD 5800 serisi ile kıyaslandığında Tessellation performansını da üç kat arttıracak.

Kasım ayı içerisinde lanse edilecek Radeon HD 6950 ve Radeon HD 6970 modelleri için henüz fiyat bilgisi açıklanmazken, çift GPU'lu Radeon HD 6990 ise son dakika değişikliği olmadığı takdirde Aralık ayının başı gibi lanse edilmiş olacak.

• hadi bakalım amd sağlam geliyor hd6900 serisi ile
  • 6870CF mi yapsak bunları mı beklesek şaşırdık iyice...
  • bekleyim görelim bakalım 6850 fiyatıda düşer umarım bunlar çıkınca
  • 6990'ı sabırsızlıkla bekliyoruz.
  • Bu seriyle performansda sıçrama yaparsa benim açımdan büyük süpriz olur asıl performans artışını 28nm 7xxx serisinden bekliyorum
  • Yeni bir PC toplamıyan herkes beklemelidir. Bu sefer gerçekten beklemenin tam zamanıdır. ;)
  • Oyun firmaları PC için oyun geliştirmedikten sonra ekran kartı uzaya çıksa ne olur. ATI ve Nvidia bu işe el atmazsa onların bu ekran kartlarını alan insan sayısı çok azalacak...
  • 6970 test sonuçlarına göre alıyorum beklemedeyim ;)
  • onu gecelim de bu ekran kartını zorlayacak oyunlar bekliyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: CodeMachine

Oyun firmaları PC için oyun geliştirmedikten sonra ekran kartı uzaya çıksa ne olur. ATI ve Nvidia bu işe el atmazsa onların bu ekran kartlarını alan insan sayısı çok azalacak...

Call of duty, Battlefield gibi oyunlar oldugu surece bu sayi ne kadar azalirsa azalsin onemi yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhamadko -- 31 Ekim 2010; 21:55:53 >
  • AMDnin yeni nesil kartlarının (7xxx) mart nisan gibi çıkacağını söyleyenler nerede ikidir soruyorum hala göremedim.. harika bir öngörüleri varmış..
  • bu kart cidden bir iş yapabilir

fakat mevcut hd 6870 in fiyatına bakarsak hak etmediği bir fiyattan gelecek gibi
  • Amd hd 6800 serisinde yanlış bilmiyorsam 5(4+1)shader ünitesi kullandı.
    Neden amd hd 6800 serisinde caymandaki gibi 4 shader ünitesi kullanmadı yada kullanmak istemedi?
  • Hafızam beni yanıltmıyorsa Gtx480 1200tl fiattan gtx470 950tl fiattan ülkemize giriş yapmıştı

6970-6950 Bunlardan eksiği değilde fazlası olduğuna göre 800-1000tl fiattan girer sanırım
  • hadi bakalım şimdi millet aralığın sonunu beklesin bakalım o çıkınca bu kez hangi ayı bekliyecekler çok merak ediyorum
  • Amd elindeki kozu çok iyi kullanıyor ve 6900 serisi gerçekten güçlü geliyor ,nvidia çalışma hızını artırmaz ise amd elini güçlendirerek devam edecek
  • Tam beklediğim gibi. x1800'den x1900'e geçiş gibi bu da. Ancak biraz daha farklı elbet. Tahminen bir sonraki seride de mimari değişiklikler devam edecektir. Zaten önemli olan da o seri olacak gibi. Çünkü 40nm üretim süreci hâlâ devam etmekte ve AMD bu süreçte başarılı olacaktır. Esas mesela daha köklü değişikliklerle gelecek yeni seri 28nm'de nasıl ölçeklenebilecek. Yine de HD6900'ler ciddi bir merak konusu. Hele ki x1900'ler gibi olursa, mükemmel olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CodeMachine

Oyun firmaları PC için oyun geliştirmedikten sonra ekran kartı uzaya çıksa ne olur. ATI ve Nvidia bu işe el atmazsa onların bu ekran kartlarını alan insan sayısı çok azalacak...

Oyun konsollarınada amd ve nvidia kart satıyor. Tilki dönüp dolaşıp amd nvidia ya gidiyor!
  • 6900 ile heyecanlandırıyor AMD bizleri
    merakla bekliyorum bu seriyi
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.