Şimdi Ara

Oktav nedir? Ünlülerin ses oktavları ve ses grupları!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
70.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir notanın 7 nota inceltilerek elde edilen ince sesine kadar ki bölümü bir oktavdır.

Örneğin; Kalın Do dan İnce Do ya kadarki 8 notalık ses dizisi bir oktav sayılmaktadır. (Oktav denilebilmesi için nota değil ses aralığı önemlidir.)

iki ses arasındaki sekiz notalık ses dizisine denir. do-re-mi-fa-sol-la-si-do bir oktavdır. hangi nota ile başlarsanız onun bir incesi/kalını ile bitersiniz ve bir oktav elde edersiniz.
    en yüksek değeri (insanın sahip olabileceği) kimisine göre 8, kimisine göre 7, kimisine göre de 5 olan ses dizisidir aynı zamanda.
    eğer en yüksek oktav değeri 8 ise sıralama şu şekildedir :

1. oktav : erkeklerin bu dizideki sesleri çıkarması mümkündür. en ünlü 1. oktav temsilcisi ;barry white
    2. oktav : birçok erkek sesi bu kategoridedir. mariah carey bu oktav aralığının nadide bayan temsilcilerinden biridir.
    3. oktav : birçok ses bu kategoridedir. özellikle erkek sesleri bu kategoriye uygundur. bayanlardan yine nadir olarak bu dizideki sesleri çıkartabilen insanlar vardır.
    4. oktav : ara oktavdır. en çok rastlanan ses dizilerini barındırır. erkek sesleri için ilk sınır noktasıdır. bu sınıra erişebilen erkek sayısı azdır.
    5. oktav : birçok bayan sesi bu kategoridedir. erkek sesleri için ikinci sınır noktasıdır. bu sınıra erişebilen erkek sayısı yok denecek kadar azdır.
    6. oktav : sopranoların çıkartabildiği ses dizisidir. christina aguilera ve yine mariah carey bu dizideki sesleri rahatlıkla çıkartabilir.
    7. oktav : bir kişinin çıkartabileceği en nadir ses dizisidir. pavarotti ve mariah carey (yine ve yine) bu dizideki sesleri rahatlıkla çıkartabilir.
    8. oktav : insan sesinin ulaşamayacağı ses dizisi olarak adlandırılır. ancak yine de mariah carey'nin emotions isimli parçasında bu ses dizisinin sınırlarına ulaştığı iddia edilir.

Ünlülerin ses grupları ve oktavları

Christina Aguilera: 3 oktav 6 ses/ Ses grubu:Spinto soprano
    Amy Lee: 2 oktav 2 ses / Ses grubu:Mezzo soprano
    Satoko Tanaka: 4 oktav /Ses grubu:Koleratur soprano (japon ünlü soprano)
    Luciano Pavarotti :4 oktav/Ses grubu:Tenor (Yüksek C'nin kralı)
    Diana Damrau :3.5 oktav/Ses grubu:Lirik koleratur soprano
    Georgia Brown:8 oktav/Yüksek koleratur soprano (guinness rekorlar kitabına göre dünyanın en geniş ses aralığı)
    Tim Storms:6 oktav/Tenor(guinness rekorlar kitabına göre dünyanın en geniş 2.ses aralığı)
    Freddie Mercury:Yaklaşık 4 oktav(falsetto dahil) /Konuşurken bariton ancak şarkı söylerken tenor.
    Lady Gaga:Kontralto(En kalın.Erkeğe en yakın kadın sesi)
    Şebnem Ferah 2.5 oktav/Ses grubu:alto/mezzo soprano
    Sertab Erener:3 oktav/Ses grubu:koleratur soprano
    Ferhat Göçer:Baritona yakın tenor.
    Cem Adrian:5 oktav/ses grubu:Bas,bariton,tenor,alto,soprano,koleratur soprano (Bütün ses gruplarındaki sesleri çıkarabiliyor)
    Mariah Carrey:7 Oktav/ses grubu:koleratur soprano

Şimdilik bu kadar güncellenecektir.
    Kaynak:Official siteler,Fan klupler,ses üzerine kurulmuş forumlar,müzik öğretmenleri vb.

• Kimsenin ilgisini çekmedimi yahu ?
  • güzel konu

Frekanslar ile ilgili birkaç bir şey de ben söyleyim. İlk oktavın başlangıcı 32 Hz civarı alınarak oluşturululan bu seviyelerin her biri, bir öncekinin kabaca 2 katı (oktav) frekansa sahipir. Pratikte bu liste şu şekilde gider:

• Teşekkürler.Upi
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0RK

http://forum.donanimhaber.com/m_39761854/tm.htm

Bu konuda ayrıntı yok ve çoğu yanlış bilgi.Belirli bir kaynak yok vs.Burası daha bilimsel.
  • Hocam hangisinin iyi olduğunu sormadım önceden verilmiş bir konuyu arama yapmadan açtığını belirtmek istedim. Gerekli kaynakları, bilgileri oraya yazarsın ilk mesaja eklerim bu kadar basit.

Önceden açılmış bir konu bir daha açılırsa hangisinin daha iyi-kötü olduğuna bakılmıyor. Kitlenirse emeğine yazık olur.
  • quote:

Hocam hangisinin iyi olduğunu sormadım önceden verilmiş bir konuyu arama yapmadan açtığını belirtmek istedim. Gerekli kaynakları, bilgileri oraya yazarsın ilk mesaja eklerim bu kadar basit.

Önceden açılmış bir konu bir daha açılırsa hangisinin daha iyi-kötü olduğuna bakılmıyor. Kitlenirse emeğine yazık olur.

Anladım.Haklısınız.İşinize yarayan bilgileri alıntılayabilirsiniz...
    Konuda silinebilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.caner

quote:

Hocam hangisinin iyi olduğunu sormadım önceden verilmiş bir konuyu arama yapmadan açtığını belirtmek istedim. Gerekli kaynakları, bilgileri oraya yazarsın ilk mesaja eklerim bu kadar basit.

Anladım.Haklısınız.İşinize yarayan bilgileri alıntılayabilirsiniz...
    Konuda silinebilir...

Tamam hocam ekliyorum Teşekkürler anlayışınız için.

Diğer konuya destek verirseniz sevinirim
  • İlginç.
  • Cem adrian bu listede 5 oktav gozukuyor ama biraz internette bakinirsanizda sonuc 7 oktav deniyor ?
  • Georgia Brown'a bakmıştım. Kadın bildiğiniz teremin
  • Mariah Carey biraz abartılmış değil mi?Ki zaten yeni çıkan albümlerde (yeniden kasıt son 10 yıldır falan) kesinlikle stüdyo kayıtlarına güvenmeyin.Teknoloji çok gelişti sonuçta sesler ile oynama yapılabiliyor.Bu arada örnek gösterebilirseniz Carey hakkında çok iyi olacak. Merak ettim açıkcası.
  • Updullah olacak ama benim bildiğim Şebnem Ferah'ın sesi 3.5 oktav.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 6 Ekim 2019; 17:56:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Şu kaç oktav?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.