Şimdi Ara

--> DELL U2311H IPS Monitör İncelemesi <-- Uygun Fiyatlı IPS Monitör

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
11.400
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Uzun bir süredir monitör arayışındaydım. Samsung, LG, Acer, HP gibi bir çok markayı düşündüm, bazılarını almak üzereydim ama son anda vazgeçtim ve en sonunda DELL U2311H model monitörü aldım.

Monitör hakkında teknik bilgileri vereyim öncelikle;

Ekran
    Panel Boyutu: 58,4 cm (23�)
    En/Boy Oranı: Geniş Ekran (16:9)
    Panel Türü: IPS (Düzlem İçi Geçiş)
    Optimum Çözünürlük: 60 Hz'te 1920 x 1080
    Kontrast Oranı: 1000:1 (tipik), 10.000:1 (dinamik)
    Parlaklık: 300 cd/m2 (tipik)
    Tepki Süresi: 8 ms (griden griye)
    İzleme Açısı: (178° dikey / 178° yatay)
    Renk Gamı: %82 (%100 sRGB kapsamı içinde)
    Renk Derinliği: 16,7 milyon renk
    Piksel Aralığı: 0,265 mm
    Ekran Türü: Düz Panel Ekran

Bağlantı Özelliği
    HDCP ile 1 Dijital Görsel Arabirim konnektörü (DVI-D)
    DisplayPort (DP)
    Video Grafik Dizisi (VGA)
    1 adet USB 2.0 yukarı akım bağlantı noktası
    4 adet USB 2.0 aşağı akım bağlantı noktası
    Dell Soundbar için DC güç konnektörü

Stand
    Yüksekliği Ayarlanabilir stand, ekseni etrafında çevirme, eğme, döndürme ve yerleşik kablo yönetimi

Güç Tüketimi (Tipik): 33 W (ses ve USB bağlantısı olmadan)
    Güç Tüketimi Hazırda Bekleme / Uyku Modu: 1 W'tan az

------------------------------------------

Monitör yurt dışından pazartesi günü geldi ve bugün elime geçti. İstanbulda DELL ürünleri satan bir firma ile temastaydım ve ürünü getirdikleri gibi aldım. Mayıs 2010 yılında üretilen bir ürün, LCD teknolojisi olmasına rağmen enerji tüketimi çok az. Grafik ve web işiyle uğraştığım için IPS panelli bir monitör benim için harika bir seçim oldu. Oyun oynamayı severim ama çok fazla oynayan biri değilim o yüzden 8ms'yi sorun etmedim.

Kutu içeriği şu şekilde;

Monitör, stand, VGA, DVI ve USB kablo, CD ve kitapcık.

Kurulumu yaptıktan sonra görünüşü

İlk başta ölü piksel var mı diye baktım ve hiç ölü piksel çıkmadı. Ayrıca monitörün 0 piksel ve 3 yıl garantisi var. Bu insana oldukça güven veriyor. Monitörün tasarımı benim için muhteşem. Sade bir tasarım olması bazılarının hoşuna gitmeye bilir ama ince kenarlı monitörlere bayılıyorum. Pivot ayak olması da bir diğer güzelliği. İstediğim yükseklikte ayarlayabiliyorum. Çok rahat hareket ediyor.

Monitörü esas tercih etmemin sebebi IPS panel olması. Henüz standart renk ayarları ile kullanıyorum ve buna rağmen renk ayarlarından çok memnunum. Sadece parlaklığını kıstım çünkü gözümü aldı. CRT monitörümü aratmadı hiç bir şekilde. Hazırladığım web sitelerini kontrol ettim ve renklerde hiç fark göremedim. Siyah ve beyaz kalitesi ise en çok merak ettiğim konuydu ve çok iyi sonuçlar aldım.

Siyah renk testinde burada gördüğünüz sayılardaki siyahların hepsini seçebiliyorum. İş yerinde ki monitörüm de 7-1 arası hiç ayırt edilmiyordu.

Beyaz testinde ise yine çok iyi bir sonuç aldım. 254 hariç bütün değerleri çok rahat görebiliyorum. 254 biraz dikkatli baktığım zaman seçiliyor. Küçük bir ayarla bunu düzelteceğim.

Benim için en önemli olan siyah ve beyaz testlerinden oldukça başarılı bir sonuç çıktı. Filmlerde karanlık sahnelerde hiç bir sorun gözükmüyor. Çok ayrıntılı olarak inceleyemedim ama ilk izlenimim çok iyi. 3-4 tane film açtım, karanlık sahnelerde bir rahatsızlık hissetmedim. Belki en çok merak edilen konunun backlight olduğunu biliyorum. Etrafta hiç ışık yokken aldığım backlight bu şekilde;

Sol köşede biraz sızıntı var ve açınıza göre bu sızıntı oldukça büyüyor. Ama tek sızıntı burada, diğer köşelerden bir sızıntı göremedim. Biraz canımı sıksa da bunun normal olduğunu biliyorum ve bir sorun yaratmayacak benim için. Filmlerde hiç gözükmüyor onuda söyleyeyim.

IPS panel olmasının en büyük artılarından biri yan açılardan görüntüsünde bir değişiklik olmaması. İşte kanıtları...

Bilgisayarım da şu anda sadece PES2011 yüklü. Diğer oyunları yüklediğim zaman onlarında bilgilerini veririm bu başlıkta. 8 ms nedeniyle hayalet efektinin az da olsa olabileceğini düşünüyorum, ama hem PES2011 de hem de filmlerde bunu hissetmedim. Zaten almadan önce bir sürü incelemesini okumuştum, oyun videolarını izlemiştim ve hiç bir sıkıntı vermemişti bana. Araba yarışlarında hiç bir sorun yaratamıyor 8ms. Zaten insan gözünün algılayabileceğini pek sanmıyorum, ama yorumlarda bazı FPS oyunlarda hissedildiğini söylemişlerdi. Bu 8ms değerinin gerçek değer olduğunu biliyorum, çoğu firma gibi satış politikası için düşürülen bir değer değil. O yüzden çok sorun etmiyorum.

Eğer renk doğruluğu sizin için önemliyse, çizim ya da grafik işiyle uğraşıyorsanız ve monitör alacaksanız birinci tercihiniz bu monitör olmalı. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Fiyat performans oranı herhalde en üst seviye IPS panelli monitördür. Diğer monitör alacak arkadaşlarda tercih edebilir. Dediğim gibi 8ms çok sorun değil, o farkı hissetmeniz çok zor. Ayrıntılı oyun incelemesini daha sonra yazacağım zaten.

Okuduğunuz için teşekkürler...

--

Fiyat hakkında yazdığım yazıyı kaldırdım. Haklı olarak burada ki yazdıklarımı okuyan arkadaşlar monitörü aldığım Radius Bilgisayardan aynı ücretle almayı talep etmişler. Firma da zor durumda kalmış benim yüzümden. Onlardan özür diliyorum, kötü bir niyetim yoktu. Ürün incelemesi yaptığım için fiyatıda yazmıştım bilgilendirmek için...

Monitörü almak isteyen arkadaşlar, firmadan fiyat talebinde bulunurlarsa uygun bir fiyata anlaşabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.r.t -- 21 Aralık 2010; 9:30:54 >

• sağlam monitör , peki İPS modeli nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Momo-Oz

sağlam monitör , peki İPS modeli nedir ?
    Büyük ihtimalle e-IPS. Bazı sitelerde H-IPS yazmışlar ama e-IPS en uygun IPS panel. Bu fiyata daha iyisi zor olur zaten. Ama bence oldukça iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: c.r.t

Büyük ihtimalle e-IPS. Bazı sitelerde H-IPS yazmışlar ama e-IPS en uygun IPS panel. Bu fiyata daha iyisi zor olur zaten. Ama bence oldukça iyi.

Alıntıları Göster
    sanırım hdmi çıkışı yok eksi tarafı o artı şu testleri hangi programla yapıyorsunuz merak ettim
    ips paneller crt nin yerini 3 5 sene sonra tam olarak alır bu a grafikciler için çok güzel olacak fakat fiyat olarak aşırı pahalılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-3E5F5BDEA

sanırım hdmi çıkışı yok eksi tarafı o artı şu testleri hangi programla yapıyorsunuz merak ettim
    ips paneller crt nin yerini 3 5 sene sonra tam olarak alır bu a grafikciler için çok güzel olacak fakat fiyat olarak aşırı pahalılar

Alıntıları Göster
    Evet HDMI yok ama DisplayPort var. DisplayPort teknik özellik olarak HDMI'dan daha iyi ve lisansının ücretsiz olması tercih edilme sebebi. HDMI olsaydı fiyatı biraz daha pahalı olurdu. Benim için bir sorun yok açıkcası, DVI fazlasıyla yetiyor ki kablo olsa DisplayPort ile bağlayacaktım ama daha sonra yapacağım.

Testleri yaptığım bir program değil web sitesi.http://www.lagom.nl/lcd-test/

Burada ki görüntüler monitörünün renk değerlerini ve hızı gibi özelliklerini test etmenizi sağlıyor.

• quote:

Evet HDMI yok ama DisplayPort var. DisplayPort teknik özellik olarak HDMI'dan daha iyi ve lisansının ücretsiz olması tercih edilme sebebi. HDMI olsaydı fiyatı biraz daha pahalı olurdu. Benim için bir sorun yok açıkcası, DVI fazlasıyla yetiyor ki kablo olsa DisplayPort ile bağlayacaktım ama daha sonra yapacağım.

Testleri yaptığım bir program değil web sitesi.http://www.lagom.nl/lcd-test/

Burada ki görüntüler monitörünün renk değerlerini ve hızı gibi özelliklerini test etmenizi sağlıyor.

Alıntıları Göster
    600 lira az fiyatmı yaa bana nedense fiyat avantajı yok gibi geldi monitorsun acıkcası saga solada pek bakmadım ama

• quote:

Orijinalden alıntı: herhangi1i

600 lira az fiyatmı yaa bana nedense fiyat avantajı yok gibi geldi monitorsun acıkcası saga solada pek bakmadım ama

IPS panelli bir monitöre göre düşük Bu fiyatın üstüne satılan TN panel monitörler var.Tabii ki az değil, ama benim demek istediğim faklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.r.t -- 1 Kasım 2010; 16:10:21 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: herhangi1i

IPS panelli bir monitöre göre düşük Bu fiyatın üstüne satılan TN panel monitörler var.Tabii ki az değil, ama benim demek istediğim faklı.

Alıntıları Göster
    Arkadaşım uzun süredir böyle birşey arıyordum ama HDMI bağlantısı yokmuş :( Benim Laptop'ta tek çıkış var o da HDMI. Kısacası o aldığın firmadan HDMI bağlantılı bu tarz ips panel ürün getirtme şansın var mı? 50 TL fazlasına ben senden alayım :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ondokuz

Arkadaşım uzun süredir böyle birşey arıyordum ama HDMI bağlantısı yokmuş :( Benim Laptop'ta tek çıkış var o da HDMI. Kısacası o aldığın firmadan HDMI bağlantılı bu tarz ips panel ürün getirtme şansın var mı? 50 TL fazlasına ben senden alayım :)

Alıntıları Göster
    bence iyi bir secim yapmıssınız. gayet uygun fiyata gelmis,hayırlı olsun
  • quote:

Öyle bir seçenek yok maalesef. HDMI çıkışlı modeller farklı ve oldukça pahalı. Ama dert etmene gerek yok çünkü bir ucu DisplayPort diğer ucu HDMI çıkışlı bir kablo ile aynı performansta işini görebilirsin. Ya da DisplaPort'u HDMI'a çeviren küçük bir aparat alıp kullanabilirsin.
  • quote:

quote:

Öyle bir seçenek yok maalesef. HDMI çıkışlı modeller farklı ve oldukça pahalı. Ama dert etmene gerek yok çünkü bir ucu DisplayPort diğer ucu HDMI çıkışlı bir kablo ile aynı performansta işini görebilirsin. Ya da DisplaPort'u HDMI'a çeviren küçük bir aparat alıp kullanabilirsin.

Alıntıları Göster
    IPS panelli monitör için fiyat gayet iyi fiyat çok diyen arkadaşlar diğer IPS panelli monitörlerin fiyatlarına bakmalarını tavsiye ederim 2 el fiyatları bile bu fiyattan fazla ama tabi herkes toptan fiyatından alamadığı için ürünün fiyatı 580 lira demek doğru olmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: kara duman

IPS panelli monitör için fiyat gayet iyi fiyat çok diyen arkadaşlar diğer IPS panelli monitörlerin fiyatlarına bakmalarını tavsiye ederim 2 el fiyatları bile bu fiyattan fazla ama tabi herkes toptan fiyatından alamadığı için ürünün fiyatı 580 lira demek doğru olmaz

Yazımdan yanlış anlaşılıyor herhalde. Bu fiyatı herkese veremezler. O yüzden bu yazıyı fiyat referansı olarak göstermezseniz sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.r.t -- 1 Kasım 2010; 16:12:28 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kara duman

Yazımdan yanlış anlaşılıyor herhalde. Bu fiyatı herkese veremezler. O yüzden bu yazıyı fiyat referansı olarak göstermezseniz sevinirim

Alıntıları Göster
    KONU İÇİN TESEKKURLER BU TARZ IPS PANEL ARIYORDUM FİYAT PERFORMANS UYGUN BİR MONİTOR

• quote:

Orijinalden alıntı: Dreampark

KONU İÇİN TESEKKURLER BU TARZ IPS PANEL ARIYORDUM FİYAT PERFORMANS UYGUN BİR MONİTOR

Alıntıları Göster
    iyi güzel ama 8 ms maalesef pek ıyı sayılmaz..2ms monıtorler var ıken 8 ms monıtor almak bılmeıyorum ama oyunlarda ıstenmyen göruntulere yol acabılır..oyun ıcın veya eyfinity ıcın alacaksanız beyler mutlaka ama mutlaka 2 ms olmasına özen gösterın
  • quote:

Orijinalden alıntı: atiktuk

iyi güzel ama 8 ms maalesef pek ıyı sayılmaz..2ms monıtorler var ıken 8 ms monıtor almak bılmeıyorum ama oyunlarda ıstenmyen göruntulere yol acabılır..oyun ıcın veya eyfinity ıcın alacaksanız beyler mutlaka ama mutlaka 2 ms olmasına özen gösterın

Yanlışınız var. Bu IPS panelli bir monitör. O yüzden 8 ms oldukça iyi bir değer. Tn panelli monitörler ile kıyaslamayın. Bu monitörler oyun oynamak için değil, iş yapmak için kullanılıyor.
  • quote:

quote:

Yanlışınız var. Bu IPS panelli bir monitör. O yüzden 8 ms oldukça iyi bir değer. Tn panelli monitörler ile kıyaslamayın. Bu monitörler oyun oynamak için değil, iş yapmak için kullanılıyor.

c.r.t e katılıyorum ama şahsen 8ms ile oyun oynanabilceginde düşünüyorum ghosting olayı insandan insana değişir 8ms gibi bir değerde , mümkünse oyun testleride paylaşırsanız çok iyi olacaktır , insanların aklında 8 ms şüphe uyandırıyor bu öngörüleri kesin bir hale getirmek yararlı olacaktır diye düşünüyorum , monitör hakkında şunu söyliyebilrm gayet güzel fiyatıda IPS panel için uygun iyi günlerde kullanmanız dileğiyle

• quote:

quote:

cevabının içinde benim yazdıklarımı da onaylamıssın aslında..dediğim gibi monitör iyi güzel fakat oyun amaclı düşünülüyorsa 2ms modellere yönelmek daha ıyı olurdu..fakat dediğin gibi iş amaclı kullanılacak ise response time ın cok da can alıcı bir önemi kalmıyor..bu monitöre oyun monitörü diyemeyiz dediğin gibi daha cok iş amaclı monitör olabilir..(ne olursa olsun 8ms günümüzde cok da iyi bir deger değil ister oyun ,ister iş amaçlı monitör olsun)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atiktuk -- 20 Aralık 2010; 10:52:32 >

• quote:

quote:

quote:

cevabının içinde benim yazdıklarımı da onaylamıssın aslında..dediğim gibi monitör iyi güzel fakat oyun amaclı düşünülüyorsa 2ms modellere yönelmek daha ıyı olurdu..fakat dediğin gibi iş amaclı kullanılacak ise response time ın cok da can alıcı bir önemi kalmıyor..bu monitöre oyun monitörü diyemeyiz dediğin gibi daha cok iş amaclı monitör olabilir..(ne olursa olsun 8ms günümüzde cok da iyi bir deger değil ister oyun ,ister iş amaçlı monitör olsun)

Alıntıları Göster
    Tabii ki salt oyun amaçlı bir monitör değil. O konuda haklısınız ama ben bu monitörü alırken oyun için değil, renk doğruluğu için aldım. Ayrıca iş için kullanılan monitörlerde 8 ms oldukça iyi bir değer. 6 ms olanları var ama onlarda çok pahalı, tam profesyonel işi.

Oyun da oynuyorum, filmde izliyorum ama 8 ms sorun olmadı benim için. Oyun testlerini yapıp burada paylaşmak istiyorum, ama yanlış bilgi vermemek için biraz daha bilgi topluyorum. O zaman tekrar konuşuruz bunları. Bence bu monitörün IPS panel olması, nispeten uygun fiyatı ve renk doğruluğu ile ön plana çıkması gerekiyor.

• quote:

Tabii ki salt oyun amaçlı bir monitör değil. O konuda haklısınız ama ben bu monitörü alırken oyun için değil, renk doğruluğu için aldım. Ayrıca iş için kullanılan monitörlerde 8 ms oldukça iyi bir değer. 6 ms olanları var ama onlarda çok pahalı, tam profesyonel işi.

Oyun da oynuyorum, filmde izliyorum ama 8 ms sorun olmadı benim için. Oyun testlerini yapıp burada paylaşmak istiyorum, ama yanlış bilgi vermemek için biraz daha bilgi topluyorum. O zaman tekrar konuşuruz bunları. Bence bu monitörün IPS panel olması, nispeten uygun fiyatı ve renk doğruluğu ile ön plana çıkması gerekiyor.

İşin orası kesinlikle öyle bu konuda hem fikiriz , oyunlardada sorun yaratmıyorsa bence alınabilcek en iyi monitördür. Bu sanırım kullancagım son TN panel monitör olur bundan sonra inşallah bende IPS e geçmeyi düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: donda

quote:

İşin orası kesinlikle öyle bu konuda hem fikiriz , oyunlardada sorun yaratmıyorsa bence alınabilcek en iyi monitördür. Bu sanırım kullancagım son TN panel monitör olur bundan sonra inşallah bende IPS e geçmeyi düşünüyorum

Alıntıları Göster
    hortlatalım :)
    600 tl ye başka markaların IPS panelli modelleri var mıdır?HDMI girişi lazım ..

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.