Şimdi Ara

GPU pazarı 3. Çeyrek: AMD pay kaybetti, Nvidia ve Intel yükselişte

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
4.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Piyasa analizleri yapan Jon Peddie Research, ekran kartı üreticilerinin üçüncü çeyrek sonuçlarını masaya yatıran yeni raporunu yayınladı. Yaz dönemini kapsayan üçüncü çeyrekte grafik yongalarının satışında %0.9 oranında düşüş yaşandığını belirten Jon Peddie Research, bu durumun arkasında yatan en önemli neden olarak gelişmiş ülkelerdeki notebook satışlarının %8.4 düşmüş olmasını gösteriyor. 25 milyondan fazla DirectX 11 GPU sattığını ve bu alanda %90 pazar payı ile açık ara lider olduğunu belirten AMD, üçüncü çeyreğin kaybeden ismi oluyor. JPR'nin rakamlarına göre AMD'nin ikinci çeyrekte %25 olan pazar payı, üçüncü çeyrekte %22.3'e gerilirken, Nvidia ve Intel ise pazar paylarını arttırdı.

İkinci çeyrek pazar payı %20.7 olan Nvidia, üçüncü çeyrekte %21.2'lik paya ulaşırken, Intel ise %53.4 olan payını %55.6'ya çıkarmayı başardı. Jon Peddie Research, 2009 yılına oranla 2010'da %14 artış ile 473.1 milyon GPU satılacağını tahmin ediyor.

• Geç gelse de GTX460 ve GTS450'nin meyveleri bunlar. Bu tarz şeylerde sallamayı sevmem ama dördüncü çeyrekte AMD yine yükselişe geçecek bence HD6800 serisi ile.
  • gtx460 sayesinde yükselişte nvidia
  • nvidia için birşey diyemiyorum çünkü son çeyrekte güzel çıkış yaptılar ancak intel ne yapmış da pazar payını arttırmış???

benim tek aklıma gelen tekelci zihniyetin bütün baskısıyla kalitesiz grafik çözümlerine piyasada rakip çıkmaması
  • olay nvidiada değil intel de yüzde 2 den fazla çalmış bunun anlamıda millet gitgide igplere yöneliyor pc oyun piyasası öldükçe intelin gpu pazarı artacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eric13 -- 27 Ekim 2010; 0:59:04 >
  • İntelin buralara kadar gelmesinde netbook ve notebook lardaki onboard ekran kartı olmasın !?. Intel işlemcilerini zaten pahalıya satıyor. Insanlar gidip intel alıyorsa enayilerdir. Amd niye pay kaybetti acaba?. Merak ettim şimdi. 4. Çeyrekte tekrar yükselişe geçebilir amd. Eğer 68xx kartlarının fiyatları gtx460 civarı olursa amd açık ara fark ile önde girer. Hadi amd yolun açık olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Legend -- 27 Ekim 2010; 1:04:21 >
  • İntel işini biliyor kafaları çalışıyor her girdiği yerde 1 numara olmayı başarıyor..

bu devirde uyanık olacaksın :)
  • sanırım nvidia batıyor kepenkler yarılandı bunu görebiliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircibu
    sanırım nvidia batıyor kepenkler yarılandı bunu görebiliyorum

Niye hocam arttırmışlar paylarını. Iyiye işaret değil mi?. Nvidia batarsa kart fiyatları uçuşa geçer. Nvidia batmamalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Legend

quote:

Niye hocam arttırmışlar paylarını. Iyiye işaret değil mi?. Nvidia batarsa kart fiyatları uçuşa geçer. Nvidia batmamalı

Çok iyidi yalnız Yok crysislik bi durum olmuş

Nvidia nın toparlanması fiyatta rekabete yani tüketiciye de yaradı
  • nooldu yaw nvidia batıyodu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: annihilator

nooldu yaw nvidia batıyodu?

hayel ettim yaptım olacak!

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Legend

quote:

• Zaten 6000 serisinin amacıda bu GTX460 iyi bir kart fiyatıda iyi satışlarının düşmesi çok normal bakalım bir 6970 bir helsin görelim eyer iyi olurlarsa tekrar yükseliye geçebilir işte serbet piyasanın güzellikleri
  • Batmaz nvidia yılların grafik üreticisi aslanım benim : batmaz dimi ?:D
  • Batmamalı. Eğer bilgisayar piyasasında tekel firma varsa, o firmalar acımasız oluyor. Nasıl olsa benim kartımı almak zorunda diyip kartları pahalıya satıyor. Ne kadar rekabet o kadar kazanç.
  • quote:

JPR'nin rakamlarına göre AMD'nin ikinci çeyrekte %25 olan pazar payı, üçüncü çeyrekte %22.3'e gerilirken, Nvidia ve Intel ise pazar paylarını arttırdı.

Aslında son derece normal bir durum zira AMD zaten Dx11 öncesi pazar payı olarak gerideydi, Dx11 sayesinde %90'lık bir pay yakaladı ve şimdi NVidia'nın özellikle 460 ile pazardan belli bir pay kapması ve oranını arttırması zaten olağan bir durumdu. Ama şu haberi okuyunca 7-8 ay öncelerinde yayınlanan NVidia'nın sözleri geliyor aklıma "ATI, pazar payımızı almak için çalışıyor" gibisinden birşeydi. Kendilerini araştıran, üreten bir firma olarak gösterip, ATI'yi sadece NVidia'nın pazar payından pay kapmaya çalışan bir firma olarak tanımlamışlardı. Şimdi roller ne kadar çabuk değişmiş.

• Amd rakipsizken yükseldi şimdi 6xxx serisi var ama onunda karşılığı var. ancak 69xx lere karşılık gelmezse yükselir. nvidia fiyat indirimleriyle çok rekabetçi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 27 Ekim 2010; 9:26:18 >
  • Intel'in bu payının sebebi laptop ve netbook'larda intel tercih edilmesidir. Fusion'lar ile birlikte tüketici aradığını uygun fiyata bulacaktır.

Bu oranları 2011'de görmek lazım...
  • quote:

AMD'nin pazar payı %90 biliyorsun, bu arada mesajını ciddiye alanlarda olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 27 Ekim 2010; 16:50:57 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.