Şimdi Ara

Hibrit otomobiller ve elektrikli araçlar için kablosuz şarj sistemi geliştiriliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
5.549
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alt="Hibrit otomobiller ve elektrikli araçlar için kablosuz şarj sistemi geliştiriliyor"

Hibrit otomobillerin hızla yaygınlaşması ve sadece elektrikle çalışan modellerin yavaş yavaş yollara çıkmasıyla birlikte pratik kullanıma yönelik yeni ihtiyaçlar da baş göstermeye başladı. Delphi Automotive ve WiTricity firmaları, yeni nesil otomobiller için devrim gibi bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıkladılar. Hibrit araçlar ve elektrikli otomobiller için kablosuz şarj teknolojisi üzerinde çalışan ikili, bu sayede kullanıcıları önemli bir dertten kurtacaklarını öne sürüyorlar.

Bilindiği gibi mevcut alt yapı koşullarında, hibrit araç veya tam elektrikli otomobil kullanıcılarının, şarj için ilgili şarj istasyonunda veya garajlarında, şebeke ile araç arasında kablolu bağlantı kurmaları gerekiyor. Geliştirilmekte olan yeni teknolojide ise, park alanlarında asfalta döşenmiş sabit resonatörlör ile ilgili araçtaki entegre resonatör arasında güç transferi özel bir şarj kontrolcüsünün yönetiminde kablosuz olarak gerçekleştiriliyor. Geliştirici firmaların iddiasına göre, kablosuz yapının verimlilik sıkıntısı bulunmuyor ve 3300 Watt'ın üzerindeki verimli taşıma kapasitesiyle araçların kablosuz olarak tam şarj edilebilmesi mümkün kılınıyor. WiTricity ve Delphi Automotive tarafından geliştirilen teknolojinin ne zaman hazır olacağı ve hangi üreticilerle iş birliğine gidileceği ise henüz bilinmiyor.

alt="Hibrit otomobiller ve elektrikli araçlar için kablosuz şarj sistemi geliştiriliyor"

alt="Hibrit otomobiller ve elektrikli araçlar için kablosuz şarj sistemi geliştiriliyor"

• buna benzer bi teknoloji hali hazırda traş makinalarını şarj etmek için kullanılıyor. altta bi manyetik alan oluşturuluyor buda makinanın içindeki bobini çeviriyor ve temas olmadan şarj ediliyor. traş makinalarında kullanılma sebebi ise aletin su geçirmez özellikte oluşu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aahmety

buna benzer bi teknoloji hali hazırda traş makinalarını şarj etmek için kullanılıyor. altta bi manyetik alan oluşturuluyor buda makinanın içindeki bobini çeviriyor ve temas olmadan şarj ediliyor. traş makinalarında kullanılma sebebi ise aletin su geçirmez özellikte oluşu.

sana puanım dohuz kanka.
  • quote:

Orijinalden alıntı: StevenDiaz

quote:

Orijinalden alıntı: aahmety

buna benzer bi teknoloji hali hazırda traş makinalarını şarj etmek için kullanılıyor. altta bi manyetik alan oluşturuluyor buda makinanın içindeki bobini çeviriyor ve temas olmadan şarj ediliyor. traş makinalarında kullanılma sebebi ise aletin su geçirmez özellikte oluşu.

sana puanım dohuz kanka.

az vermişin panpa

• yollara bunlardan döşesen sürekli şarj durumunda otomobilini sürebilirsin
  • Benim diş fırçasıda kablosuz şarj oluyo bu arabalarmı olamıycak:)
  • Evin altindaki garajmizda bu sistem oldugunu dusunemiyorum

Her gelen misafir beles elektrik diye
  • Yollarda olabilir mi acaba? Elektrikli bir araçla şehirler arası gitmek mümkün mü. Araştırmadım amma merak ettim. Üşeniyorum da araştırmaya :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: AfterFxMania

yollara bunlardan döşesen sürekli şarj durumunda otomobilini sürebilirsin

Ben de konuya girerken acaba yola mı döşediler diye düşünmüştüm.
  • Youtube girebilenler şunu izlesin çok etkilenecekler.

• İzledim. Tesla Coil değil mi o. Bu şekilde müzik yapan grup var. Youtube dan arattırın. Arc Arttack diye...
  • arabanın altında açıktamı duracak? bi kasislik işi var.
  • Yolların tamamında olmasada, ücretli yollarda (otobanda) her 100 km'nin 35 km'si böyle olabilir, sanırım yeter.

Yolların tamamı böyle olursa bataryalara gerek kalmazdı zaten.
  • almanlardan asfalt yapmayı öğrenmişler, almanlarda onlardan yama yapmayı.
  • daha çook uzun bir yol var bu teknoloji için.
  • Kansere güzel bir davetiye daha!
  • verimsiz olmali. mikrodalga firinin ustunde oturacaz desenize... cok mu zor bi prize oturtmak bi dugmeye basip gerekli sarz deligini buldurmak. kayiplar artar.israf olur. elektrikte bedava degil... hersey oturdugumuz yerden olmayi versin. saglikli olsun azcik zahmetli olsun. kizdim ama...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali277

Youtube girebilenler şunu izlesin çok etkilenecekler.

ölecek diye bekledik o kadar...

prestij diye bi film var git onu izle en azından etkilenirsin azck bu videoda bişe yok

• Deli emin görseydi ;

"Şe.....fsizim bu benim aklıma daha önce gelmişti" derdi.
  • www.esarj.com da şöyle bir şey yazmışlar :

Otoparkınızda, sitenizde yada yakınınızda bulunan Efacec Ev Tipi Şarj Üniteleri ile aracınızı şarj edebilirsiniz. Ancak EŞARJ, kurmuş olduğu şarj ünitesi ağı ile elektrikli aracınızla seyahat ederken size yakın ve uygun durumda bulunan bir şarj ünitesinden yararlanabilmenizi sağlamaktadır. Bu şekilde elektrikli aracınızı şarj bitme endişesi taşımadan kullanabilme rahatlığına kavuşabilirsiniz.

Ayrıca bir çok elektrikli araç, içinde bulunan GPS üzerinden EŞARJ gibi şarj operatörlerine ulaşabilecek, online olarak sizin için en yakın ve uygun şarj noktasını tespit edebilecek ve sizi en uygun yoldan ilgili noktaya kadar yönlendirebilecektir.

sizce ne kadar doğrudur bu gps olayı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.