Şimdi Ara

Son 10 yılın müzik çaları iPod, 9 yaşında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
3.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Walkman ile başlayan portatif müzik çalar pazarının liderliğini uzun süre elinde bulunduran Sony'nin 21.yy'ın başlamasıyla birlikte tahtını Apple'a devretmek zorunda bıraktıran ürün ailesi iPod; 9 yaşında...

Son yıllara iPhone ile damgasını vuran Apple, bundan tam 9 sene önce 23 Ekim 2001 tarihinde Cupertino'daki merkez yerleşkesinde düzenlediği etkinlik ile 5GB'lık depolama alanı sunan, Mac OS işletim sistemini zorunlu tutan ve bilgisayar ile bağlantısını FireWire 400 üzerinden gerçekleştiren iPod'u gün yüzüne çıkarmıştı. İkinci nesille birlikte Windows platformuna da destek vermeye başlayan iPod, 2002 ve 2003 senelerinde çok fazla satmasa da 2004'le birlikte 2005 yılıyla birlikte çok önemli satış sayılarına ulaşmayı başardı. 2005 yılındaki 20 milyonu aşan satış sayısını 2006 yılında 40 milyona yükselten iPod, 2007-2008 ve 2009 yıllarındaysa 50 milyonluk barajın altına hiç düşmedi.

Bugüne baktığımızdaysa yaklaşık 1000 şarkı kapasiteli ilk nesil iPod'un aksine, çok daha küçük formdaki iPod Nano'nun 2000 şarkı saklayabildiğini görüyoruz. Ayrıca iPod Nano, sadece müzik deneyimi sunmuyor elbette. Benzer şekilde iPod Touch'da, müzik deneyimin yanı sıra bir mobil oyun konsolu ya da sayısal bir asistan olarak kullanıcıların vazgeçilmez cihazları arasında yer alıyor. Ancak Apple, klasik iPod tasarımından vazgeçemeyenler için tıklama tekerleği nam-ı diğer Clickwheel ile kullanılan 160GB'lık iPod Classic'i de ürün gamında tutmaya devam ediyor. Fakat son yıllarda bu modelde neredeyse hiçbir değişikliğe gidilmemesi; iPod sevdalılarını korkutmuyor değil.

Yıl 2010; iPod ailesinin 4 üyesi bulunuyor

Yıl 2001; 1000 şarkı depolayabilen 1.Nesil iPod

• Birisi söylese ya bana, şu baştan ikinci iPod hangisi oluyor acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: pisahmet

Birisi söylese ya bana, şu baştan ikinci iPod hangisi oluyor acaba?

Son nesil nano.
  • çok çok büyük bir başarıya imza attı apple.. apple'ın ilk başlarda ki durdurulamayan büyüyüşü sırasında sony'nin hiçbirşey yapmadan izlemesi ise oldukça garip bir durumdu... o zamanlar mp3lerin yasallığı konusu oldukça gündemde olduğu için sony fazla yaygınlaşacağını pek düşünmüyordu sanırım.. yoksa bu alanda sony ormanda ki aslan gibiydi.. ama appleın ipoddan çok daha önemli yaptığı çok daha büyük bir başarısı vardı.. O da marka psikolojisi.. appleın en büyük icadıdır..
  • ipodların pazar payı hızla geriliyor şu sıralar.diğer markaların yaptığı ataklar apple'inkilerden önde olunca bu sonuç kaçınılmazdı zaten.
  • bende clickwheel ın daima kalmasından yanayım açıkcası.iPod için bir ikondur bu bence

5g iPod'um bozulduğu için çok üzüldüm.şu an iPhone 4 sahibiyim,tüm müzik arşivimi atamıyorum maalesef,dinlesem de ne bileyim aynı tat yok gibi geliyor

bir ipod classic alsam mı diye düşünüyorum ara sıra fakat,belirtildiği üzere 2 yıldır bir değişiklik yok,hem bir yandan acaba daha iyisi çıkar mı sorusu var

hem de acaba türünün son örneği mi olacak bu cihaz sorusu
  • 9 yaşındaki ipod nasıl son 10 yılın müzik çaları olur. Son 9 yılın olsun, olmalı.
    Başlıkta anlatım bozukluğu var sanırım ya da olmaya da bilir, ne biliyim... Bilemedim.

İpod u sevmiyorum o ayrı.
  • İpod nano'lara son iki nesildir radyo koymayı nihayet akıllarına getirebildiler..
    wolfson audio chipli bir player'a bakalım ne zaman hassas eqolazyzır'lı bir yazılım yapacaklar..
    3 ve 4 nesil nano kullanmaya ancak 15- 20 gün kadar dayanabildim.. Ses tonlama ayarları çok yetersiz...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.