- x
İnsaf! 1.4 motor araç KM'de 0.40 TL yakıyor.
50 Cevap12946 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1022 Mesaj
24 Ekim 2010; 20:26:24 

Arkadaşlar,
Bundan birkaç hafta önce 2000 model otomatik vitesli, benzinli VW Polo 1.4 almıştım. Aldıktan hemen sonra bakımlarını yaptırdım (bujiler, triger seti, motor kulakçıkları, balatalar vs.). Daha sonra depoyu doldurdum (160 TL'ye doldu). Bugün depo bitti ve korkunç manzarayla karşılaştım: Şehir içinde KM'de 0.40 TL! Arabada hiçbir sorun yok. Neden bu kadar çok yakıyor anlamıyorum... Ne tavsiye edersiniz arkadaşlar? LPG taktırsam KM'de ne kadara düşer?

Lütfen yardım edin. Bu araba ocağıma incir ağacı dikecek yoksa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e-XPLoDeR -- 25 Ekim 2010; 21:06:27 >

3593 Mesaj
24 Ekim 2010; 20:29:21 

araciniz gayet normal yakiyor, benzin pahali. (3.78tl/lt)

sehirici tuketiminiz 10 litre, muadili bir cok arac duz haliyle 10 lt yakar ki sizinki otomatik.

bir an once lpg taktirin, 12 lt lpg yakar; litresi 2 tlden hesaplarsaniz kmde 24 kurusa gezersiniz.

hayirli ugurlu olsun araciniz.

438 Mesaj
24 Ekim 2010; 21:50:42 

ben 7 sene boyunca otomatik araba kullandım. otomatik arabalarda fazla gaza abanmamak lazım. bırakın araç kendi momenti ile hızlansın..

Canon G12
Citroen c3 1.4i confort
http://www.fotokritik.com/kullanici/salserol

1022 Mesaj
24 Ekim 2010; 22:01:58 

O halde en iyisi LPG'ye geçmek sanırım...

803 Mesaj
24 Ekim 2010; 22:17:42 

Polo öyle arkadaşım gaza biraz fazla bastınmı içiyo.

10516 Mesaj
24 Ekim 2010; 22:21:02 

Otomatik yakar maalesef.Güle güle kullanın.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

324 Mesaj
24 Ekim 2010; 23:47:03 

bende 2002 1.6 Golf Comfortline otomatik var s.içi 20 kuruş

uzunda ise 16 kuruş yakıyor Brc marka lpg var polo tahminim daha az yakar benim arabadan benzinde arabaya binmenin bi mantıgı yok 4 liraya dayanmış.

1022 Mesaj
25 Ekim 2010; 20:56:35 

Teşekkürler berkcanvardali, deserthawk ve rene54.

Arkadaşlar, bugün LPG taktırmaya karar verdim. Birkaç gün içerisinde taktıracağım artık.

3607 Mesaj
25 Ekim 2010; 22:17:00 

otomatik benzinli ve 1.4 gayet normal yakıyor araç..

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

378 Mesaj
25 Ekim 2010; 22:39:39 

quote:

Orijinalden alıntı: emtue

sehirici tuketiminiz 10 litre, muadili bir cok arac duz haliyle 10 lt yakar ki sizinki otomatik.

bir an once lpg taktirin, 12 lt lpg yakar; litresi 2 tlden hesaplarsaniz kmde 24 kurusa gezersiniz.

Benzin pahalı hakkaten

3060 Mesaj
25 Ekim 2010; 22:59:22 

deserthawk,

otomatik yakar.. diye genelleme yapmışsınız.. bu konu polemiğe kolayca dönüşebileceği için açıklama yapmak zorundayım.. otomatik vitesli araçlar manuel viteslilere göre yarım litre daha fazla yakabilir.. ama en çok yarım litre.. daha fazla değil.. eğer bahsi geçen araç şehiriçinde kullanılyorsa o zaman daha çok yakabilir.. yani burada tek suçlu otomatik vites değil..

4096 Mesaj
25 Ekim 2010; 23:20:22 

Tavsiyem bir an önce aracınızı satmanız ve lpg ye verecek parayı üstüne koyup bir ve biraz daha zorlayıp dizel bir araç almanız. Citroen c3 dizel kullanıyorum 50 TL ye 350 Km yaptım şehir içi. Citroen dizel,pejo dizel ve fiesta dizel aynı motor bunlardan birisine geçmeniz sizin yararınızadır.

Amarok BiTDI Highline

12545 Mesaj
26 Ekim 2010; 0:01:56 

quote:

Orijinalden alıntı: e-XPLoDeR

Arkadaşlar,
Bundan birkaç hafta önce 2000 model otomatik vitesli, benzinli VW Polo 1.4 almıştım. Aldıktan hemen sonra bakımlarını yaptırdım (bujiler, triger seti, motor kulakçıkları, balatalar vs.). Daha sonra depoyu doldurdum (160 TL'ye doldu). Bugün depo bitti ve korkunç manzarayla karşılaştım: Şehir içinde KM'de 0.40 TL! Arabada hiçbir sorun yok. Neden bu kadar çok yakıyor anlamıyorum... Ne tavsiye edersiniz arkadaşlar? LPG taktırsam KM'de ne kadara düşer?

Ben şahsen Lpg yi tavsiye etmiyorum biraz paranoyak olacak ama..
kardeşimin 4 kasa otomatik golfü vardı oda çok yakıt yüzünden lpg taktı araç habire stop etmeler vs sonra baktı olmayacak satmak zorunda kaldı dikiş tutmadı yani.
eğer sorun yakıtsa dizel bir araba alın kardeşimde öyle yaptı.

bu alman markası lpg ile çok uyumlu değil bence benzini koyup gazlayacaksınız gözünüz yakıtta olmayacak.

yakmıyor içiyor resmen helede benzinli olanlar.

4096 Mesaj
26 Ekim 2010; 0:06:40 

No ss No güven diyenler için
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dj_Gençkan -- 26 Ekim 2010; 0:10:38 >

Amarok BiTDI Highline

5839 Mesaj
26 Ekim 2010; 0:59:43 

polo otomatic içer,c3 az yakar hesap budur.Hele ki hızlanmalar ve devir alışını ayarlıyamıyorsanız.

WW lpg seven bir araç grubu değildir.

Feqiye Teyran

1022 Mesaj
26 Ekim 2010; 6:16:06 

Resmen içiyor arkadaşlar. Bıktım, bıktım... Dün 30 TL'lik benzim aldım. ODTÜ'ye vs. gidip geldim. Sayacı sıfırladım, 65 km yol gittim ve şu an 0'a dayanmak üzere ibre...

Satmak ve dizel araba almak konusunu düşünmeye başladım ben de. 16.000'e almıştık. Devir işlemleri, bakımı, değişeni vs. derken 17.250'ye geldi bize neredeyse. Arabanın, (satıcı deyimiyle) değişeni yok hakikaten ve sorunsuz. Satsak kaça satabiliriz?

4096 Mesaj
26 Ekim 2010; 12:54:04 

Bu arada c3 ün yanında wv jetta 1.6 fsi var onun şehir içi ortalaması 10 LT civarında. Bencede senin araba fazla yakıyor 30 TL ye 80-90 arası yapman lazım kullanımda mı hatan var yani yarı debriyajla vs mi gidiyorsun acaba merak ettim.

Amarok BiTDI Highline

1080 Mesaj
26 Ekim 2010; 19:38:29 

Otomatik vites pololar 4 ileri vitestir, hız yapmaya kalkarsanız daha da fazla yakar

bende de 2004 otomatiik polo var, aynı sıkıntıyı yaşıyorum

Bu sitede yer alan yazılar bana aittir ve şahsım dışındaki herhangi bir kişi ya da kurumun konumunu, stratejilerini veya görüşlerini temsil etmez.

4424 Mesaj
26 Ekim 2010; 20:27:05 

yakıt sarfiyatı normal kardeş.

Hyundai Accent Era 2009 1.4lt 16v 97ps DOHC

New Thinking. New Possibilities.

64 Mesaj
26 Ekim 2010; 21:19:34 

kardeş seni çok iyi anlıyorum, yazılanların bir çoğuna kulak asma sen , o kadar güzel bakım yaptırdığın arabanıda satıyım deme!şu aşamadan sonra yapacağın tek şey aracına lpg montajı yaptırmak.şahsen lpg li peugeot 206 kullanıyorum ve lpg den soğuyacak kadar büyük çapta sorun yaşamadım!ufak tefek 1-2 pürüz oldu ama hemen giderildi!
yapman gereken zavoli atiker brc gibi kaliteli ve servis ağı yaygın firmalardan birini tercih edip çok iyi bi usta bulup montaj yaptırmak. sorup soruşturmadan gidip birine montaj yaptırma en pahalı lpg kitinde bile sorun yaşarsın!ustasını bul taktır ve rahatla!!!saygılar...

1022 Mesaj
26 Ekim 2010; 22:25:10 

Arkadaşlar, BRC marka LPG taktırmaya karar verdim. Yarın gidip taktıracağım ve sonra depoyu tam doldurup uzun yola çıkacağım. Bakalım ne kadar yakacak bu kez. Sonuçları buradan size bildiririm.

1579 Mesaj
28 Ekim 2010; 4:54:08 

onu bunu bilmem ama imzandaki sitene girdim cok beyendim bide bir sorum olacak osmanlica olarak oglumun ismini yazdim yuzde yuz dogrumudur?

1022 Mesaj
28 Ekim 2010; 7:58:23 

kjj,
Görüşleriniz için teşekkür ederim. Osmanlıcanın kendine göre yazım kuralları var. Yani bu kuralları bilmeden tam olarak doğru yazılamaz. Mesela Türkçede bir tane /t/ var, ama Osmanlıcada üç tane. Bu yüzden, örneğin Tarık yazarken hangi kalın /t/, tel yazarken ince /t/ kullanmak gerekli. Bunun gibi pek çok husus var.

Oğlunuzun ismi nedir? Ben yardımcı olayım.

1384 Mesaj
28 Ekim 2010; 20:58:32 

2006 model VW Polo 1.4 benzinli (otm. vites) sahibi arkadaşım var, daha dün arabasıyla gezdik şehiriçi km.de 350 kuruş yaktığını söyledi...

Ford Focus TDCI(109)

3593 Mesaj
28 Ekim 2010; 21:10:20 

quote:

Orijinalden alıntı: plantamax

Neresi normal ? O 1.4 polo kaç hp üretiyorda normal diyorsunuz ? 1.4 170hp motorun yakıtını düşürmek istediğimde 9 litre seviyesine çekebiliyorum dur-kalk trafiğinde sakin kullanım ile...Geceleri tenha şehir içinde 6 litre ile yine gezebiliyorum istediğimde...Tabi istediğimde 15 litrede çok rahat yakıyor

Burdan varacağımız nokta; istediğinde 10 litre altına düşmüyorsa o 1.4 polo motoru, bir sorun var demektir...Aracınızı kontrol ettirin bence...

hayatinda babanin jettasi disinda kac tane araba kullandin? hic kendine ait araban oldu mu? hic surdugun bir arabada sorun cikti da kendi basina tamirciye/ servise goturdun mu?

ehliyetin var mi?

enjeksiyon, turbo, sikistirma orani gibi farklarin; mekanik ve elektronik gaz kelebegi arasindaki farki vs biliyor musun?

hayatinda motoru motor kapaksiz kac kere gordun? kac kere cebinden para veripte benzin aldin?

haddini asan yorumlar yapma, motorda hicbir sorun yoktur. Hayatinda binmedigin, surmedigin, gormedigin araclar hakkinda da ahkam kesme.

babanin 15 bin km yapmamis jettasi ile 10 senelik bir araci kiyasladigina gore bosa yaziyorum aslinda.

Konu sahibi arkadas, BRC iyi tercihtir; garanti konusunda sikinti yasamazsiniz montaj yaptirdiginiz yere dikkat edin en azindan ustalar adam olsun.

10516 Mesaj
28 Ekim 2010; 21:53:15 

quote:

Orijinalden alıntı: meteg

deserthawk,

otomatik yakar.. diye genelleme yapmışsınız.. bu konu polemiğe kolayca dönüşebileceği için açıklama yapmak zorundayım.. otomatik vitesli araçlar manuel viteslilere göre yarım litre daha fazla yakabilir.. ama en çok yarım litre.. daha fazla değil.. eğer bahsi geçen araç şehiriçinde kullanılyorsa o zaman daha çok yakabilir.. yani burada tek suçlu otomatik vites değil..

Yakıyor işte,ben de onu diyorum.Yarım litre daha fazla yakanı görmedim;ama şöyle diyeyim size.Şehiriçinde ben manuel aracımla 9 lt/100 km yakıyorum,tiptronik 10'un altına hiç düşmüyormuş,hatta 10.5 falan yakıyormuş.

VAG grubundan çok arabaya bindim ve şunu söyleyebilirim ki DSG haricinde hepsi yakıt tüketimini belirgin bir şekilde arttırıyor.Aslına bakarsanız çift kavramalılar hariç hepsinin belirgin bir etkisi var.

@plantamax

Yakıt tüketimi normal.TSI ile 1.4 motoru,DSG ile Polo'daki tiptroniği karıştırma birbirine.

Konu sahibi arkadaş,tercihiniz mantıklı.Benzin aldı başını gidiyor.BRC'yi kullanan tanıdıklarım memnun.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

6367 Mesaj
28 Ekim 2010; 22:27:20 

quote:

kjj,
Görüşleriniz için teşekkür ederim. Osmanlıcanın kendine göre yazım kuralları var. Yani bu kuralları bilmeden tam olarak doğru yazılamaz. Mesela Türkçede bir tane /t/ var, ama Osmanlıcada üç tane. Bu yüzden, örneğin Tarık yazarken hangi kalın /t/, tel yazarken ince /t/ kullanmak gerekli. Bunun gibi pek çok husus var.

Beyler PM denen birsey var...

1022 Mesaj
12 Mart 2012; 14:34:15 

Arkadaşlar,
Açtığım konuyu hortlatmış olacağım ama... Aracıma konuyu açtıktan sonra LPG taktırmıştım. Son zamlarla birlikte, LPG'de şehir için 35 kuruş yaktığını hesapladım. Tabii ısınana kadar (LPG'ye geçene kadar) harcadığı benzini de hesaba katarsak, 36-37 kuruşu buluyordur eminim. İşime gidip gelmem günde 10-15 TL'ye mal oluyor diye artık servisi kullanmaya başladım. İlgilenenlere...

8048 Mesaj
12 Mart 2012; 15:04:54 

quote:

Arkadaşlar,
Açtığım konuyu hortlatmış olacağım ama... Aracıma konuyu açtıktan sonra LPG taktırmıştım. Son zamlarla birlikte, LPG'de şehir için 35 kuruş yaktığını hesapladım. Tabii ısınana kadar (LPG'ye geçene kadar) harcadığı benzini de hesaba katarsak, 36-37 kuruşu buluyordur eminim. İşime gidip gelmem günde 10-15 TL'ye mal oluyor diye artık servisi kullanmaya başladım. İlgilenenlere...

hocam kazığı öyle yağladılar soktular, sonra da o yağı aldılar çıkmıyor kazık, eskiden lpg iyi kötü bir kaçış oluyor-du. ben de lpg taktırmayı düşünmüştüm fiyat almıştım. sonra bir gecede korkunç bir zam geldi lpg ye de. daha tüp parası verilecek, amorti edecek, motor ısınacak, 10 binde bir lpg bakımı yapılacak, ayarı yapılacak derken her türlü gireceğinin farkına vardım. daha dün izmirde de dizel aracımın deposunu 195 liraya doldurdum e benzinli aracın deposu da 210 liraya doluyor, dizel aracı alırken neredeyse 10 bin liraya varan fark, turbo gibi sarf malzemesini kabulleniyoruz sadece 1 depoda 100 km ye yakın daha fazla gidebilmek için. anlayacağınız dizel araçtan da umudu kestim.

herhalde sırada bir tane a sınıfı araç var, sonra da motor, sonra da bisiklet.

Allah belanızı versin, benzinden aldığınız vergi(haraç) haram zıkkım olsun, çocuklarınız bile mezarlarında huzur bulamasın inşallah.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2804 Mesaj
12 Mart 2012; 16:23:25 

lpg ninde boku cikti, cozum naturel gas

1579 Mesaj
13 Mart 2012; 23:14:33 

....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kjj -- 14 Mart 2012; 1:18:26 >

1579 Mesaj
13 Mart 2012; 23:17:08 

quote:

kjj,

öesajınızı epey bır gec gordum oglumun adı AZİZ MURAT SADECE AZİZ OLSADA OLUR....SIMDIDEN TSK EDERIM...

2340 Mesaj
15 Mart 2012; 13:49:06 

http://img542.imageshac...mg542/3314/imageqxw.jpg

Neredeyse benim araba ile (4600cc 305hp) aynı yakıyor :))

Sevineyimmi uzuleyimmi anlamadım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Apple Macbook Pro RETINA 13 i5 2,4 Ghz - 8GB Ram 256SSD - - - Apple iPad 2 Wifi 16GB - - - Apple iPhone 5 16GB + iPhone 4S 16GB - - - Chrysler 300C - 3.0 CRD / MiniCooper 1.6 Cabrio

102 Mesaj
25 Ağustos 2012; 2:41:22 

hey gidi hey bende 98-99 otomatik vitesli vw lere bakıyordum , konunun başında benzin fiyatına bak daha 2 sene olmuş , bide şimdi bak.

koyun milletimin yüzündne bir araba sahibi olamadık , hadi olacaz onuda süremeyecez anlaşılan

HTC ve VOLVO

429 Mesaj
25 Ağustos 2012; 12:39:27 

bende de 2004 düz vites 1.4 polo var 9 litre yakıyo şehir içinde sizin ki normal

megane 2 1.5 dci 80 hp
Golf 6 1.6 102 hp

3 Mesaj
6 Şubat 2013; 20:13:02 

quote:

Arkadaşlar,

2004 1.4 polo basicline otomatik 200 tl depoyu fulledim azina kadar 500 km ye yakin sehir ici bogaz trafikleri dahil yol gittim suan bu msj yazarken benzin gostergesi yaniyo. Buda normal gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

sino

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Şubat 2013; 22:04:42 

quote:

Arkadaşlar,

30-35 kuruş civarı yakarsa normal. Sizinki fazla yakıyor, bence servise gösterin.

6710 Mesaj
6 Şubat 2013; 22:32:43 

quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

30-35 kuruş civarı yakarsa normal. Sizinki fazla yakıyor, bence servise gösterin.

En son 5 sene önce benzin aldınız galiba!!! Hatırlatayım 95 oktan 4.85TL.

318 Mesaj
6 Şubat 2013; 22:49:30 

sizin yine iyi ben ankara sehir içi tamamı 1.3 astra ile 36 krs yakıyorum ve cok yüklenmiyorumda

GOLF 122 TSİ

ps3 slim 120gb

4275 Mesaj
6 Şubat 2013; 23:49:03 

Konu 2010da açılmış, şimdiki zamlarla 1 tl falan yakıyodur zavallı.

874 Mesaj
7 Şubat 2013; 0:31:43 

quote:

Orijinalden alıntı: r0x

Konu 2010da açılmış, şimdiki zamlarla 1 tl falan yakıyodur zavallı.

aynen. eleman satmıştır artık. la tüp taksa amorti edecek 2yıla araba kendini.

o değilde benim araç ta yakıyor. tüp yok 37-38 kurş 1.2palio. bugün 4,87 den benzin aldım içime oturdu. üzüldüm ne diyeyim.

4275 Mesaj
7 Şubat 2013; 0:37:04 

quote:

Orijinalden alıntı: Tutunamadi

aynen. eleman satmıştır artık. la tüp taksa amorti edecek 2yıla araba kendini.

o değilde benim araç ta yakıyor. tüp yok 37-38 kurş 1.2palio. bugün 4,87 den benzin aldım içime oturdu. üzüldüm ne diyeyim.

Bendede 1.2 palio var rahat ol seni en iyi anlayan benim

2267 Mesaj
7 Şubat 2013; 0:54:55 

quote:

Orijinalden alıntı: emtue

benzın pahalı ama 3.78 tl su anda olsa zil takıp göbek atardık heralde

su anda 4.85

2155 Mesaj
7 Şubat 2013; 0:56:13 

quote:

bende anlıyorum sizi 1.4 megane 50 tl benzin ile 130 km anca gidiyor

Ölümü bilen hiç gelirmi Rabbini bilmezlikten . Sagopa Kajmer

1984 Mesaj
7 Şubat 2013; 8:31:14 

Bir öğretmen tanıdığımda bir önceki kasa 1.2 clio var, clio 3 sanırım. Şehir içinde 10 lt. yaktığını söylemişti. O yüzden durum müsait ettikçe büyük motor almak daha avantajlı.

163 Mesaj
7 Şubat 2013; 9:23:43 

Ben artık hiç umursamıyorum 12.5 ortalama ile, sonuçta araba Vectra 2.5 V6, yaksın o kadar, sesi yeter

874 Mesaj
7 Şubat 2013; 21:50:14 

quote:

hocam tüp varmı bari?

43 Mesaj
20 Nisan 2013; 16:18:52 

arkadaşlar bende 2004 1,4 polo basicline var yeni aldım. 400 km (uzun yolda) 135 tl yaktı. ŞEhir içi trafikte dur kalk ve eşimi alıştırma için filan kullandım 170 km de 100 tl yaktı ocağıma incir ağacı dikti ya:( bu kadar fark neden olabilir.
not: debriyaj yukarda kavrıyo ve bujiler değişmemiş.

2004 1.4 basicline polo

3568 Mesaj
20 Nisan 2013; 18:12:59 

quote:

Orijinalden alıntı: yalcin7488

arkadaşlar bende 2004 1,4 polo basicline var yeni aldım. 400 km (uzun yolda) 135 tl yaktı. ŞEhir içi trafikte dur kalk ve eşimi alıştırma için filan kullandım 170 km de 100 tl yaktı ocağıma incir ağacı dikti ya:( bu kadar fark neden olabilir.

debriyaj balatasını değiştir. LPG taktır.

1579 Mesaj
21 Nisan 2013; 0:56:54 

quote:

Orijinalden alıntı: yalcin7488

eşiniz yeni alıştıgından kalkışlarda gazı cok vermiştir ....

1614 Mesaj
13 Ağustos 2013; 15:35:52 

konuyu hortlatayım

2008 model triptonic polom var.Geçen hafta depoyu doldurup akçaya tatile gittim.585 km yol yaptım.tekrar fulledim.165 liralık benzin aldı.Uzun yolda 0,28 kuruş yakmış hesabıma göre.Şehir içinde en az 0,40 kuruş yakıyor.Arabanın menzilide uzun yolda rahat 600 kmyi bulurken,şehiriçinde en fazla 400-450 km arası ışık yanıyor. arabamın kullanması çok zevkli, yakıt yüzünden,ne arabamı değiştirmeyi ne de lpg düşünüyorum, senede 15000km den çok yapanların benzinli polo'dan uzak durmalarını tavsiye ederim.motor 1.4 olsa da yakıt tüketimi onları üzecektir.

2008 MODEL POLO 1.4 TİPTRONİC-37P3000BRAVIA-DIGITURKPLUS-NOKIA LUMIA 920-TOSHIBAA100-233-LUMIX FZ38-MACBOOK PRO 2.66GHZ 15 INC 320 GB
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Yardım ve Sigorta işlemleri » İnsaf! 1.4 motor araç KM'de 0.40 TL yakıyor.
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.389