Şimdi Ara

Bilgisayar kitleniyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba, sistemim gigabyte ds3 anakart,2x2 Corsair 6400 ram ve q6600 işlemciyi 3.15ghz overclock ile yaklaşık 3 senedir kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntım olmadığı gibi 3ds max render işlerimi saatlerce stabil bir şekilde de yapabiliyorum. zone alarm ve antivir programlarınıda kullanmaktayım

sıkıntım şöyleki son 1.5 haftadır 3. kez bilgisayar herhangi bir zamanda hernagi bir işlem sırasında donuyor, ne fare ne klavyenin capslak ışıkları hiç birşey hareket etmiyor restart atmak zorunda kalıyorum.. Buna ne sebep olabilir?

teşekkürler

• Merhaba sistemi 3 yıldır oc li şekilde kullanıyorsan transistorlerde problem olabilir diyeceğim ama öyle ahım şahım bir hıza çıkarttmamışsın, ram, işlemci, kuzey köprüsü ve, vtt voltaja destekleme yap bir dene... çünkü uzun zaman oc li kullanılan sistemlerde stabilite bozukluğu normaldir voltaj yükseltmek geçici çözüm.... bu yolu dene yine takılırsa parçalara yoğunlaşırsın... en az %10-15 voltaj ver.... ramde oc yoksa ona dokunmana gerek yok, şunuda deneyebilirsin denetim masasından yönetimsel araçlar olay görüntüleyicisi ve oradan sistem sekmesine gir, bilgisayarın takıldığı saat ve tarihe bak hata kodu neymiş onu bir öğrenelim....
  • cevap için teşekkür ederim, win7 64 bit ingilizce kullanıyorum ve belirttiğin tanıma uygun action center diye bir ayar gördüm. Sanırım söylediğin yer burası?eğer burasıysa herhangi bir kayıt girdi bulunmuyor...

diğer önerdiğin yöntemden anladığım kadarıyla zaman içerisinde sorunsuz olan parçalar yorulduğu için bu tip düzensizlik yapabilir, çözümüde kararlılığı artırmak için voltajı yükseltmek....bu arada ocz vendetta 2 soğutucu var ve 500watt blue strom2 psu kullanıyorum.
  • Bir çok kez uzun zaman oc li kullanılmış işlemci ve ramlerde normal voltaj değerlerinde düzgün çalışmayıp daha yüksek voltajlarda problemsiz çalıştığını gördüm, bu transistorlerin patlamasından ve ya zarar görmesinden veya bu na benzer birimlerde oluşan sıkıntılardan kaynaklanır, ramlerde, kuzey köprüsünde, vtt (fsb) voltajında ve işlemcide %10 ila 15 lik bir artış yapıp gözlemle sonra diğer aşamalara geçersin, ram test, hdd bad sector taraması, farklı ekran kartı vss... win7 pro da hata raporlarına bakma ihtiyacım hiç olmadı, xp ye dönüp problemi orada araştırsan belki daha çözücü olur...
  • yardımların için teşekkür ederim, şimdilik teknik bilgim ve zaman darlığından ötürü overclock ayarını 3.15 ten u 2.88 e düşürdüm voltajıda 1.33 vermiştim (yaptığım testler sonucu mimimum bu değer stabil olmuştu) 1.30 a düşürdüm. ramlerde voltaj artırmayı bilmediğimden eski sistemde 700mhz de çalışıyorlardı şimdi 800e yükseldiler çarpan ayarlamaları ile. bi süre bu şekilde kullanmayı düşünüyorum eğer yine bu sorun tekrarlarsa eski overclock ayarlarına dönüp dediğin voltajları biraz daha artırırım. ancak şimdi bu tip bişeyi denemeyişimin sebebi yorumların doğrultusunda çıkardığım sonuca göre bilgisayar parçalarımın ömrünü kısaltmak istemiyorum sürekli yüklenerek. çünkü 3.15 ile 2.88 arasında performans olarak 4dklık bir renderda 15 sn fark ediyor madem overclockun yan etkileri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı 15sn fark için bilgisayarımın ömrünü kısaltmaya değmez:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zan -- 24 Ekim 2010; 2:54:01 >

• kusura bakmayın yeni konu da açmak istemiyorum.bu overlok ayarını nasıl yapıyorsunuz ustalarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyhun11 -- 24 Ekim 2010; 3:10:39 >
  • http://forum.donanimhaber.com/m_13137111/tm.htm Burda anlatılmış biraz işine yarar mı bilmiyorum. Burası da overclock bölümü buraya açarsan daha sağlıklı çözümler bulursun.http://forum.donanimhaber.com/forumid_18/tt.htm
  • ilginç gelicek belki, pekde anlam veremedim, bahsettiğim son ayarlara rağmen (voltajı ve ghz hızını düşürmem şeklinde) starcraft 2 oyununda ekranda daha önce olmayan anlamsız atlamalar ve grafik hataları belirdi. Daha önce belirtmediğim ama acaba diye aklıma soru işareti olarak birşey takıldı. Havalar soğuduğu için ocz vendeetta2 soğutucunun fan kontrolünü otomatiğe getirmiştim. Yani işlemci belli bir seviyeye kadar (ortalama 45 - 55 derece arası) ısındığında fan dönüyor onun dışında duruyordu. Fanı sürekli çalıtştır moduna getirdiğimde hiç bir grafik hatası gerçekleşmedi ancak 20dk sonra mavi ekran hatası aldım ekranda gördüğüm ve hatırladığım kadarıyla physical ram buffer vs... gibi şeyler yazıyordu. Sonra overclock ayarlarımı eskisi gibi yapınca oyunu yaklaşık 2 saat kadar oynadım ve hiç bir sorun yok. Umarım ilk başta sorduğum bilgisayarın kilitlenme sorunu bu ayarlarda tekrarlanmaz ve sadece tek sorun işlemci soğutucusunun sürekli çalışıp çalışmamasıdır.İlginç, düşüncelerinizi merak ediyorum...

• tesadüfde olabilir belki ama fan kontorlünü bu işle alaka kurmamın sebebi, bunuda yaklaşık 2 haftadır kapalı tutuyor olmamdı.Yani sorunları yaşamam ile fanı otomatiğe almam aynı süreye denk geliyor.
  • hocam anladığım kadarıyla senin voltaja ihtiyacın var, o sistemi 1-2 sene daha kullanırsın korkma, sadece bana kullandığın anakartın chipsetini ? kuzey köprüsünün default kaç voltta çalıştığını (NB volt) ve voltaj veriyormusun ? ramler kaç mhz de kaç voltta hangi timinglerde çalışıyor bunlara cevap verirsen sana yardımcı olmaya çalışırım...
  • bu arada, en son belirttiğim fan çalışma özelliğini sürekli hale getirdikten sonra 3gündür herhangi bir donma sorunu yaşamıyorum, kendimce sorunu buna bağladım....ilgin içinde teşekkür ediyorum önerilerini dinlemek için bios ayarlarımı yolluyorum. overclock işlemini sadece bu ekrandan yapıorum, ramlerin çarpanlarına nasıl dokunuluyor bilmiyorum onlar stok olarak ne geldilerse öyle, ama system memory multiplier çarpanının en uygunu o şekilde ayarlayabildiğim için 800lük ramler 700 de çalışıyorlar. sistemdeki benim bildiğim voltaj durumu resimdeki gibi.

Bilgisayar kitleniyor

Bilgisayar kitleniyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zan -- 27 Ekim 2010; 1:03:58 >

• rem e voltaj vermene bence hiç gerek yok, onu normal yapabilirsin zira 100 mhz aşağıda bile çalışıyor boş yere ramler efor sarfetmiş olur...

mch overvotage ye +0.2
    fsb overvoltage yi +0.2
    Ram e bu durumda voltaj vermiyorduk..
    cpu voltage 1.400

bus 375*9 3375 MHZ
    ram bu durumda 750 mhz olur yine voltaja gerek yok

verdiğin voltaj değerleri çok normal kesinlikte donanıma zarar verecek düzeyde değiller rame +0,3 vt vermişssin zaten oc siz parçaya bile voltaj verecek kadar gözün karaysa deyimi yerindeyse bunlar sana vız gelir tırız gider

birde disable yapman gereken bazı özellikler var bunlar overclcokta stabiliteyi yakalamak için kapatılır, herhangi bir zararı yoktur... tam aksine işimizi kolaylaştıracaktır
    C1E fonksiyonu disable
    Stepspeed özelliği, disable
    (ppm) Eist mode, disable
    Virtualization Technology disable
    Limit CPUID MaxVal disable
    Execute Disable Bit disable

sadece bunları kapatıp menüdeki diğer ayarları olduğu gibi bırakmalısın, bir kaçtanesi menüde olmayabilir, sen olanlar üzerinde uygulamayı yap anakarttan anakarta değişiklik gösterebiliyor...

Bu şekilde gerekli ayarlamaları yap smart fan özelliğini kapat bir dene, takılma probleminden eser olmamakla birlikte çok ciddi performans artışı ve stabilite yakalayacaksın, yaptığın ayarlar donanımına bir zarar vermez, çünkü bu şekilde bırak limitleri zorlamayı, limitlerin yanına bile yaklaşmış değiliz.... bunları aynen yap bir bismillah çek kaydet çık sonuçları bekliyorum...

• verdiğin bilgiler gerçekten detaylı ve önemliy ve hep tereddüt ettiğim şeylerin aydınlanmasını sağladın saol. Ancak denemeden önce bi kaç sorum olacak, bu kadar voltaj artırımına 500watt lık psu yeterli olur mu?kasada 1hdd, 8600gt ekran kartı,1 dvd yazıcı, sisteme bağlı webcam, canon tarayıcı mevcut.

Gerçi güzelce açıklamışsın benim yaptığım ve seninde belirttiğin ayarların sisteme bir zarar vermeyeceği konusunu ama yinede sormak istediğim şey ; uzun süreli overclocklu şekilde kullanılan bilgisayarlarda parçaların daha çabuk yorulmasından bahsetmiştin, bu overclock limitlerini zorlayan bilgisayarlar için mi geçerli? yoksa 100mhz arıtımı olsa dahi en ufak overclock yapılan bilgisayar için de geçerli mi?

ram e nasıl olmuş bilmiorum, ben özellikle voltaj vermemiştim. sekmenin üzerine gelindiğinde işareti görünmediği içinde ayarlanmıyor sanmıştım.ama düzelttim şimdi

işleme geçmeden önce cevabını bekliyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zan -- 30 Ekim 2010; 13:42:21 >

• Merhaba, overclock kim ne derse desin yapılan parça üzerinde deformasyona yol açar bu katidir. fakat yaptığın overclcok sonucunda sistemi stabil bir şekilde kullanıyorsan, stabil olmayan şekilde yaptığın overcloktan daha az yıpranma olur, mesela ram i ele alalım timingleri düşürüp voltajsız kullanım ramlere zarar verir, veya yüksek hızlarda düşük timingli ve ya voltajsız kullanım yine zarar verir, ve ya gereksiz denilecek derecedeki yüksek voltajlı kullanım yine zarar verir, tabi burda 800 mhz lik ramleri 820-830 mhz de voltaj vermen gerekiyor demiyorum parçalar belli bir noktaya kadar voltaj istemezler... hal böyleyken daha kararlı ve profesyonel bir değerde çalıştırmak en sağlıklısı olacaktır, bu yazdıklarımı uygulamadan önce işlemcinin hangi revizyon olduğuna cpu-z den bakabilirmisin.... çünkü default voltaj değeri nedir onu bilerek hareket edelim en sağlıklısı olacaktır, ayrıca sistemindeki psu gerçek 500w ise gayet yeterli markası modeli nedir ? ucuz yollu birşey ise oc denemesinden doğru düzgün bir sonuç alamayız ve riskli olacaktır tabi...

• kısacası az yada çok değerde yapılsa bile, overclock sisteme zarar vermekte, ama stabil ve aşırıya kaçılmayan sistem daha uzun süre kullanılır sonucunu çıkarıyorum açıklamalarından...ve önerdiğin değerlerin de uzun süre gideceğini söylüyorsun ki sistemi aşırı derecede zorlamadığımız için.

psu FSP bluestrom II 500watt kullanıorum, özellikle bunu tercih etmiştim. İşlemciyide GO revizyon almıştım cpu-z dede öyle görünüor;)
  • Evet overclcok böyle birşeydir ama açıklamalar tamamiyle kendi fikrim değil uzun süredir overclock konusunda gerek yerli gerek yabancı forumlardan gözlemlediğim şeyler birazda işin içinde olunca daha iyi tecrübe oluyor avrupada bu işi çok bilinçli yapıyorkar... ama bizde güzel sonuçlar alıyoruz kazandığımız bir çok yarışma var tabiki birazda imkan meselesi herkes evga x58 ler i7 ex ler alıp deneyemiyor... neyse go revizyonun birçok vid değeri var bilgisayar yük altında cpu-z de o/c siz default ayarlarda max voltaj ne oluyor ? onu söylersen seni güzel bir sonuca ulaştırıcaz inşALLAH...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mgedik06 -- 2 Kasım 2010; 0:59:26 >
  • mesleğini merak ettim doğrusu...

default voltajı söylemeden önce, bana söylediğin ilk voltaj ayarlarını uyguladım rame yanlışlıkla verilmiş voltajı normale getirip diğer 2 seçeneğe +0,2 vererek 1.4 voltajla 3375mhz hızla sistem gayet stabil çalıştı. Ve bunun üstüne ilk önceki overclocklu sistemle karşılatşrımak üzere bir test yaptım. bilgisayarda 3ds max render süreleri beni ilgilendirdiği için testleri o programdan baz alıorum, kısacası;

1-)işlemciye 1,33 voltaj 700mhz ram 3150mhz işlemci ile 15 dk 48sn de bir renderi aldım ve bu süre boyunca işlemcinin sıcaklığı 52 derecelerdeydi
    2-)belirttiğin ayarlarda işlemciye 1,4 voltaj, mch overvotage ye +0.2, fsb overvoltage yi +0.2, 750mhz ram ve 3375mhz işlemci ile 13dk 43sn de aynı renderi aldım ve işlemci sıcaklığı 57 derecelerdeydi
    3-)Bu değerlerden biraz daha az voltaj vererek , işlemciye 1,35 voltaj, mch overvotage ye +0.1, fsb overvoltage yi +0.1, 730mhz ram ve 3280mhz işlemci ile aynı renderi 14 dk 8sn de aldım ve işlemci sıcaklığı 53 lerdeydi...

sonuç olarak rakamları maddelere göre isimlendircek olursam, 1. sistemde 15.43 dk lık renderda 2.sistemde 2dklık bir kazancım var iken 3. sistemde 1dk 40sn lik bir kazancım var.2.ile 3.sistem arasında, bilgisayarı daha çok zorlayarak sadece 20 snlik bir kazanç elde ediyorum.20 sn için buna değmeyeceğini düşünüyorum.Bu yüzden 1.40dk lık kazanç benim için yeterli, yanılıyor muyum? daha az voltaj, daha az sıcaklık ile 3.sistemi kullanıyrum şu an ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım neyseki,umarım yaşamam devamında?

• 5 yıldır bilgisayar teknisyenliği yapıyorum öncesinde de 5-6 yıl kadar sadece meraklı bir kullanıcıydım o kadar, elimden çok fazla anakart ram ve işlemci geçiti, overclcok serüvenindeki tecrübemde 1999 yılında pentium II 266 mhz işlemciye 400 mhz ile çalıştırmamla başladı... gelelim testlere...

öncelikle sistemin performans durumunu daha iyi analiz edebilmen için everest ultimate 5.50 ve süper pi programını indirmeni tavsiye ederim.... testlerde işlemcinin sıcaklığı q6600 gibi yükaltındaki ve 1.400 vt ile çalışan bir işlemciye göre gayet normal bu arada thermal macun kullanmıyorsan güzel bir macun ile 5-6 derecelik bir düşme yaşarsın...
    genelde kullandığın tarzda bir program ile böylesine bir performans kıyaslaması yapılmaz ama 2. ayar ile 3. ayar arasında çok küçük bir fark var durum böyleyken sana bir 4. ayar tarifi gerekli işlemci sıcaklığını kafana takma yük altında benim 45nm lik E8400 üzerinde thermalrigth ultra 120 gibi başarılı bir soğutucu olmasına rağmen 1.375 vt da 55-60 dereceye ulaşıyor hal böyleyken senin değerlerin çok başarılı...

gelelim 4. overclcok profiline

mch overvotage ye +0.2 ( kuzey köprüsü voltajı)
    fsb overvoltage yi +0.3 ( işlemci fsb voltajı, kuzey köprüsü ile işlemci arasındaki veri yollarına verilen voltaj yüksek fsb de voltaja gereksinimi olur )
    Ram e voltaj yok
    cpu voltage 1.425

Bus 400*9 cpu 3600 mhz
    Ram otomatik 800 mhz olacak

C1E fonksiyonu disable
    (ppm) Eist mode, disable

burada bir stabilite sıkıntısı olup olmadığını öncelikle süper pi deneyerek anlarız ver. 1.5 kur calculate kısmından 32 mb yi seç bilgisayar hesaplamaya başlasın test biraz uzun sürebilir 30 dk flan test sorunsuz şekilde biterse bir nebze stabil demek sonra senin program ile bir test yap sıcaklığı dert etme yük altında bir q6600 göre çok normal... yani overclocklu bir q6600 ün boşta 35-45 derece arasında olması gayet iyidir... bilgisayara everest ultumate 5.5 yoksa kur karşılaştırmalı test kısmından cpu queen yazan yere tıkla sağ taraftaki listeye sağtuş yenile yap işlemcinin diğer işlemcilere kıyasla kaç puan aldığını görürsün... herhangi bir stabilite probleminde yukarıda belirttiğin 2. ayarda işlemciye 1,400 yerine 1,375 vt vererek kullanmanı tavsiye ederim...

• Açıklayıcı birş ekilde verdiğin cevaplarla bu işte ilgili ve deneyimli olduğun oldukça belli oluyor. Sistemi 4.belirttiğin özellikleri uygulayarak zorlamayı pek düşünmüyorum aslında ama,
    C1E fonksiyonu disable
    (ppm) Eist mode, disable

belirtmiş olduğun bu özellikleri biostan bulabildiklerimi buldum ve belirttiğin gibi disable haline getirdim.Ve en son bıraktığım ayarlarda şu an pek sıkıntı yaşamıyorum. Çalışma zamanımdan ötürü şu an ki sistem kendi programıma(3ds max) kıyasla stabil olduğu için yeni ayarlar denemeye biraz çekiniyorum açıkcası.

Soğutucu fanda şu an artcic silver 5 kullanmaktayım bu arada...

***Ayrıca çok merak ettiğim bir şey daha var.Şuan ramler 800lük olduğu için çarpanları düşürüp 730 da kullanmak durumunda kalıyorum.Çarpanları yükselttiğimizde rakamları tam bilmiyorum ama 900 ve 1000leri geçiyordu bu değerler. Merak ettiğim şey ise 1333 lük ram alırsam ve çarpanları yükselterek 1333e yaklaşarak kullanırsam bir sorun yaşarmıyım? Çünkü render da ramin mhz si süreyi oldukça etkiliyor....***

• Bundan sonrası sana kalmış anakartın için gerekli ayalamalar bu sayfada kayıtlı artık, olurda bir gün denemelerini daha üst seviyelere ulaştırmak istersen buradaki ayarlaradan kafanda az çok bir fikir oluşur... ramlerin frekansı ne kadar yüksek olursa o kadar stabil ve iyi overclcok yapmış olursun bilgisayarın performansıda o denli artmış olur, forumda 2*1 gb lik 1333 mhz lik kitler 60-65 tl ye satılıyor bunlardan timingleri düşük olanları seçersen daha yüksek performans alırsın... ramlerin dual kanal çalışması single kanala nazaran ( yani 2gb lik tek modül ) masaüstü ve ve uygulamalarda %30 daha fazla performansı arttırır... bu sana hiç bir sorun yaşatmaz aksine olumlu sonuçlar verir, su şekilde; işlemcinin kuzey köprüsü ile haberleşme hızı önemli derece yükseltince ramlerin hızınıda yükseltmen gerekir aksi taktirde anakart ve ramler darboğaza girer işlemciye cevap gecikir... işlemciyi 5000 mhz dede kullansan ramler sıkıntılı çalıştığından olumlu bir sonuç alamazsın, 1333 mhz lik ram ile yüksek fsb lerde stabilite ve performans artacaktır... gözle görülür bir fark yaşarsın... bütün bunları yaptık ve bunlardan farklı olarak masaütünde veya programlarda daha yüksek performans yakalama imkanım varmı dersen; son bir tavsiyem 2 tane 250 gb lik 16 mb cache sata2 hard diski raid 0 pozisyonunda kullanırsan, karşında sanki i5 veya i7 flan var sanacaksın... bunun garantisini veriyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mgedik06 -- 10 Kasım 2010; 14:37:34 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.