Şimdi Ara

AMD, Catalyst 10.10 sürücüsünü kullanıma sundu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
9.366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alt="AMD, Catalyst 10.10 sürücüsünü kullanıma sundu"

Uzun süredir merakla beklenen Radeon HD 6800 serisi ekran kartlarını lanse eden AMD, Ekim ayın için hazırladığı Catalyst 10.10 sürücü paketini kullanıma sundu. WHQL sertifikasına sahip olan yeni sürücü paketi, Radeon HD 6850 ve Radeon hd 6870 modelleriyle birlikte Radeon HD 2000 serisinden günümüze mevcut tüm ekran kartlarıyla birlikte Radeon HD 3200 serisi ve üzeri entegre grafik birimleriyle kullanılabiliyor. Catalyst 10.10 sürücüsüyle birlikte olağan güncellemelerin yanında önemli yenilikler de sunmaya başlayan AMD için bu yeniliklerin başında APP teknoloji sürümü geliyor. Açılımı Accelerated Paralel Processing yani Hızlandırılmış Paralel İşlem sürümü ile birlikte AMD, Catalyst sürücü paketini artık iki farklı versiyon olarak sunmaya başlıyor. Kullanıcılar her zaman olduğu gibi Catalyst sürücüsünü indirmeye devam edebilecek ancak aynı zamanda dileyen kullanıcılar, olağan sürücülere ek olarak OpenCL sürücüsünü de içeren Catalyst APP Teknoloji sürümünü de indirebilecekler.

Catalyst 10.10 sürücüsüyle birlikte gelen bir diğer önemli yenilik ise WMV HD formatındaki videolar için donanımsal hızlandırma sunuyor olması. Windows 7 altında ATi Radeon hd 5000 serisi ekran kartına sahip kullanıcılar, yeni sürücü ile birlikte Microsoft'un video kodeki olan WMW HD için donanımsal hızlandırma desteği almaya başlıyorlar. Yeni sürücünün altı çizilen bir diğer özelliği de yine video yetenekleriyle ilgili. AMD'nin açıklamalarına göre Catalyst 10.10 ile birlikte Catalyst Control Center altında yer alan Dinamik Karşıtlık (Dynamic Contrast) ayarlarında geliştirme yapıldı ve histogram tabanlı tanımlama özelliği de eklendi. Catalyst 10.10 sürücüsüyle gelen belkide en önemli yenilik HD3D teknolojisinin tanıtılması. Nvidia'nın 3DVision teknolojisine karşı AMD'nin en önemli kozu olan HD3D teknolojissi ile birlikte 3D Blu-ray desteğine geliyor ve bu sayede Radeon HD 6800 serisi ekran kartları için 3D Blu-ray oynatımını aktifleştiriliyor. Bu özellikten faydalanmak ve tam tecrübe etmek isteyen kullancııların 3D Blu-ray uyumlu yazılıma, 3D destekli monitöre ve 3D Stereoscopic gözlüklere ihtiyaç duyduklarını da belirtmeliyiz. Catalyst 10.10 sürücüsü HD3D özelliği altında Stereo 3d oyun uyumluluğu da getiriyor. Radeon HD 5000 ve Radeon HD 6800 serisi ekran kartlarıyla uyumlu olan bu özellik sayesinde, Dynamic Digital Depth (DDD) ve iZ3D firmalarının geliştirdiği üçüncü parti Stereo 3D dönüştürme yazılımları kullanılarak Stereo 3D oyun deneyimi yaşanabiliyor. Bu özellik için de kullanıcıların 3D destekli monitör ve 3D Stereoscopic gözlüklere ihtiyaç duyacaklarını da not düşmüş olalım.

AMD'nin, Catalyst 10.10 sürücüsüyle lanse ettiği yeni özelliklerden sonra şimdi merakla beklenen performans geliştirmelerine geçebilir. AMD'nin açıkladığı rakamlara göre Catalyst 10.10 sürücüsüyle gelen performans kazanımları şu şekilde;

Aliens vs. Predator DirectX 11 Benchmark

- ATI Radeon HD 5800 serisi için tek ve çoklu kart kurulumlarında %6'ya varan performans artışı.

- ATI Radeon HD 5700 serisi için tek ve çoklu kart kurulumlarında %5'e varan performans artışı.

- ATI Radeon HD 5600 serisi için %5'e varan performans artışı.

- ATI Radeon HD 5500 serisi için %5'e varan performans artışı.

- ATI Radeon HD 5400 serisi için %4'e varan performans artışı.

BattleForge

- ATI Radeon HD 5800 serisi için tek ve çoklu kart kurulumlarınd, anti-aliasing aktif %6'ya varan performans artışı.

Crysis Warhead

- ATI Radeon HD 5800 serisi ekran kartlarının tekli kurulumlarında anti-aliasing aktif %9'a varan performans artışı.

Far Cry 2

- ATI Radeon HD 5800 serisi ekran kartlarının tekli kurulumlarında %7'ye varan performans artışı.

Metro 2033

- ATI Radeon HD 5800 serisinin tekli ve çoklu kart kurulumlarında %7'ye varan performans artışı.

- ATI Radeon HD 5700 serisinin tekli ve çoklu kart kurulumlarında %8'e varan performans artışı.

- ATI Radeon HD 5600 serisinde DirectX 10 ve 11 modları için %5'e varan performans artışı.

- ATI Radeon HD 5500 serisinde DirectX 10 ve 11 modları için %5'e varan performans artışı. 

- ATI Radeon HD 5400 serisinde DirectX 10 ve 11 modları için %4'e varan performans artışı.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat Benchmark

- ATI Radeon hd 5800 serisinin tekli kart kurulumları için %7'ye varan performans artışı.

Unigine Heaven

- ATI Radeon HD 5800 serisinin tekli ve çoklu kart kurulumları için anti-aliasing aktif %9'a varan performans artışı.

- ATI Radeon hd 5700 serisinin tekli ve çoklu kart kurulumları için anti-aliasing aktif %8'e varan performans artışı.

World in Conflict

- ATI Radeon hd 5600 serisi için %9'a varan performans artışı.

- ATI Radeon hd 5500 series için %10'a varan performans artışı.

AMD'nin Catalyst 10.10 sürücüsünü indirmek için ilgili adres;

http://sites.amd.com/us/game/downloads/Pages/downloads.aspx

• Crysiste %9 performans artışı iyi olmuş.
    Yeni gelen özelliklerde her zaman ki gibi kullanıcının yararına.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-19232E7C9 -- 23 Ekim 2010; 1:26:44 >
  • Hayırlısıyla şu notebook işini de bi düzene soksalar. Mobility radeon 5730 ekran kartı için
    hala şubat 2010'un 8.6 sürücüsünü kullanıyorum.

Sürücüler çıkıyor ve biz sadece izlemekle yetiniyoruz. Sanki mobility radeon serisini
    başka bir firma tasaralayıp piyasaya sürüyor.
    Nvidia da notebooklara da sürücü
    çıkıyor ve sorunsuz bir şekilde yükleniyor...

Notebook sürücülerinden AMD'ye koca bir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 23 Ekim 2010; 1:37:43 >
  • Aynen, 260.89 sürücüsünde olduğu gibi.Hemde türkçe destekli.AMD de bunu gerçekleştirmeli.
    Sanırım,yazılım konusunda nvidia daha iyi.

quote:

Orijinalden alıntı: yelkowan

Hayırlısıyla şu notebook işinide bi düzene soksalar. Mobility radeon 5730 ekran kartı için
    hala şubat 2010'un 8.6 sürücüsünü kullanıyorum...
  • @ yelkowan

Windows XP mi kullaniyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhamadko -- 23 Ekim 2010; 1:40:15 >
  • @yelkowan
    Win7'ye geçmenizin zamanı geldi artık heralde.Çoğu xp driverları zor bulunuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ADEM 1990

Aynen, 260.89 sürücüsünde olduğu gibi.Hemde türkçe destekli.AMD de bunu gerçekleştirmeli.
    Sanırım,yazılım konusunda nvidia daha iyi.

Yazılım konusu her zaman tartışılıyor gerçekten Adem bazen bende nvidia sürücü desteğinde daha iyi
    diyenlere hak vermiyor değilim ama AMD'de de büyük değişimler oluyor.
    yine de tüketicinin yazılım konusunda da gönlünü kazanması için katetmesi gereken yol
    gerçekten çok fazla AMD radeonun.

quote:

Orijinalden alıntı: mhamadko

@ yelkowan

mhamadko ukalalık yapmış olmak istemem ama mobility 5730 kullanan dizüstü
    bilgisayarların xpli modelleri yok benim xpye çevirip çevirmediğimi merak ediyorsan
    kendi işletim sistemi yani win 7 ile kullanıyorum.
    Bir de işletim sistemine göre değişmiyorki hiç bir OS de notebook sürücüleri yok...

Düzeltme: @guitarhero
    Benim bilmediğim bir şey mi biliyorsunuz anlamadım vista ve win 7de mobility serisinin
    notebook driverleri gizli bir yerde yayınlanıyor da biz mi bulamadık?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 23 Ekim 2010; 1:56:25 >

• Selam beyler. Az önce 10.10 driver'ını kurdum, ekran resmen pembe ağırlıklı bir ton aldı yahu. Renkler bir garip duruyor. Sinirlerim bozuldu şimdi. Var mı böyle bir durumla karşılaşan?
  • quote:

quote:

@ yelkowan

mhamadko ukalalık yapmış olmak istemem ama mobility 5730 kullanan dizüstü
    bilgisayarların xpli modelleri yok benim xpye çevirip çevirmediğimi merak ediyorsan
    kendi işletim sistemi yani win 7 ile kullanıyorum.
    Bir de işletim sistemine göre değişmiyorki hiç bir OS de notebook sürücüleri yok...

nasil yok?! bende 4650li notebook var, ve 4-5 aydir 10.5 kullaniyrodum, az once de 10.10 indirdim ve kurdum, Windows 64 bit kullaniyiorum.

Mobility HD 5xxx serisi driverlari da mevcut ATI support sitesinde

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/radeonmob_win7-64.aspx#2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhamadko -- 23 Ekim 2010; 2:01:37 >

• quote:

nasil yok?! bende 4650li notebook var, ve 4-5 aydir 10.5 kullaniyrodum, az once de 10.10 indirdim ve kurdum, Windows 64 bit kullaniyiorum.
    Mobility HD 5xxx serisi driverlari da mevcut ATI support sitesinde

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/radeonmob_win7-64.aspx#2

O kurduğun sadece Catalyst Control Center olmasın?
    Malesef driver indirdiğin dosyaya dahil değil yani 4-5 aydır sadece
    Catalyst Control Centerın yeni versiyonunu kullanıyorsun.

Ben de diyorum bu konuda AMD'ye niye hiç tepki olmuyor diye :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 23 Ekim 2010; 2:06:52 >

• Ben de tam "oooo AMD çoştu gidiyor..." gibisinden bir mesaj atacaktım ki millet neredeyse küfredecek firmaya. Neyse kullanan arkadaşlar denesin. Zaten sürücü iyi ise beğenilir.
  • quote:

O kurduğun sadece Catalyst Control Center olmasın?
    Malesef driver indirdiğin dosyaya dahil değil yani 4-5 aydır sadece
    Catalyst Control Centerın yeni versiyonunu kullanıyorsun.

Ben de diyorum bu konuda AMD'ye niye hiç tepki olmuyor diye :))

iyi de 4650 yada 5730in performansi driver'dan %3-5 artsa ne farkedecekki, 15 fps yerine 15.5 fps alacaksin, sadece eski oyunlar en dusuk ayarlarda oynacaksin, ATI de genelde yeni driverlarlar uzerine calisirken eski oyunlar uzerinde fazla calisamz
  • quote:

Hayırlısıyla şu notebook işini de bi düzene soksalar. Mobility radeon 5730 ekran kartı için
    hala şubat 2010'un 8.6 sürücüsünü kullanıyorum.

Sürücüler çıkıyor ve biz sadece izlemekle yetiniyoruz. Sanki mobility radeon serisini
    başka bir firma tasaralayıp piyasaya sürüyor.
    Nvidia da notebooklara da sürücü
    çıkıyor ve sorunsuz bir şekilde yükleniyor...

Notebook sürücülerinden AMD'ye koca bir

Notebook icin surucuyu AMD cikartiyor ama destek vermek notebook firmasinin gorevi. Gecenlerde haberi de cikmisti hatta istegen ureticiler AMD'nin notebook suruculerini kullanabilirler diye. Ureticinin izni olmadan AMD kendi basina guncelleme yapamaz.

Diyecegim sudur ki siz kabahati yanlis yerde ariyorsunuz

• quote:

iyi de 4650 yada 5730in performansi driver'dan %3-5 artsa ne farkedecekki, 15 fps yerine 15.5 fps alacaksin, sadece eski oyunlar en dusuk ayarlarda oynacaksin, ATI de genelde yeni driverlarlar uzerine calisirken eski oyunlar uzerinde fazla calisamz

Şaka yapıyorsan inan hiç komik değil.
    Zaten AMD boşuna driver çıkarıyor bir karta bir driver yeter %3-5 nedir ki iş olsun diye driver mriver uğraşıyorlar.

quote:

Orijinalden alıntı: Bethrezen

Notebook icin surucuyu AMD cikartiyor ama destek vermek notebook firmasinin gorevi. Gecenlerde haberi de cikmisti hatta istegen ureticiler AMD'nin notebook suruculerini kullanabilirler diye. Ureticinin izni olmadan AMD kendi basina guncelleme yapamaz.

Diyecegim sudur ki siz kabahati yanlis yerde ariyorsunuz

Hiç kusura bakma Bethrezen ama iş öyle senin dediğin gibi değil.
    AMD'nin rakibi notebooklara sürücü çıkarıyormu çıkarmıyormu
    ben ona bakarım. Pekala rakibi de sürücüleri kimseden izin almadan çıkarıyor.
    AMD de yapamıyorsa bunu da eksiklik sayarım.

AMD kendi başına güncelleme niye yapamasın mobility serisini
    üreten notebook üreticileri değil heralde güncellemeyi tabiki
    AMD yapacak. Asus ne anlar 5730a driver yazmaktan.
    AMD diyorki benim masaüstüne çıkardığım driverleri modlayıp kullanın.
    Oldu gitti işi gücü bırakıp onla uğraşacağız...

Düzeltme: @mhamadko (bir alttaki yazıya cevaben)
    Eğer bilerek çarpıtmıyorsan Konuyu anladığından
    şüpheliyim dikkat edersen şuan notebooka çıkmayan driverlerinden yakınmaktayım.

Yine de bilgi vermek açısından güncel driverler fpsde artış sağladığı gibi kartın stabiletisini de artırıyor.
    Ayrıca 5730 dx11 de yeni bir seri ilk yazılan 8.6 ile optimizasyonu iyice düzeltilmiş 10.10 arasında farkı
    düşündüğümüzde hiç de senin bahsettiğin gibi azımsanacak bir durum çıkmıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 23 Ekim 2010; 2:50:09 >

• quote:

Şaka yapıyorsan inan hiç komik değil.
    Zaten AMD boşuna driver çıkarıyor bir karta bir driver yeter %3-5 nedir ki iş olsun diye driver mriver uğraşıyorlar.

bosuna driver cikarmiyor ama mobility kart sonucta, abimde 4650li Laptopa o kadar para verdikten sonra %5-10 gibi artislar icin Windows 7 yerine XP yukledi cozunurluk dusurdu, oyunlarda tum ayarla en dusuke aldi, ama gene de istedigi performansi alamayinca pes etti ve yari fiyata 2 kat performans veren Masaustu pc aldi

edit: arkadasin bahsettigi olay da cok onemli, ATI driver yapiyor sonra notebook ureticilerinden oyan bekliyor, senin bahsettigin subat 2010 driverinda da oyle olmustu, ATI o driver cikmadan once aynen soyle demisti "Partner'ler oyan verirse bu surucuyu laptoplar icin de yapcaz"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhamadko -- 23 Ekim 2010; 2:41:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Wheatherman

Selam beyler. Az önce 10.10 driver'ını kurdum, ekran resmen pembe ağırlıklı bir ton aldı yahu. Renkler bir garip duruyor. Sinirlerim bozuldu şimdi. Var mı böyle bir durumla karşılaşan?

hocam gecenin bu saati güldürdün beni valla. belki catalystmaker abimiz pembe temalı driver hazırlamıştır. pembe pembe

• Sorma valla hocam, kafayı kırmış bu adamlar. Çözdüm sorunu. Ne akla hizmetse renk sıcaklığını driver'dan 6700K'ya getirmişler. Tekrar 6500'e çekince düzeldi problem.
  • o zaman nvidianın 260.89 WHQL sürücüsününde haberi yapılmalıydı.. olmadı şimdi.. tamam atiyi biraz ön plana çıkaralım destek olalım biraz öne geçsin rekabet olsun dedikte adamlar hepten koptu gitti.. sanırım şimdi biraz nvidia da sıra :) yoksa rekabetten kopacaklar :)
  • e bunda hala ati logosu var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

e bunda hala ati logosu var

Bende merak ediyorum ne zaman tam olarak AMD logolari gelecek, bazi kartlarin soketlerinde gordum AMD logosunu sadece ..
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.