Şimdi Ara

Intel 6-8 milyar dolarlık yatırımla fabrikalarında 22nm güncellemesine gidiyor ve yeni ar-ge tesisi açıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
3.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Güvenlik uzmanı McAffee'yi sekiz milyar dolara yakın bir bedelle satın alan Intel, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Güvenli yazılım olmadan güvenli donanım sağlanayamacağına inanan firma, bir yandan yeni satın almalar için fırsat kollarken, öte taraftan üretime yönelik fabrika yatırımlarını sürdürüyor. Intel cephesinden gelen bilgilere göre firma, 6-8 milyar dolar arasında devasa bir bütçeyi Amerika'da bulunan fabrikalarını 22nm üretim sürecine geçirmek ve yeni bir tesis inşa etmek için kullanacak. Arizona'da bulunan Fab 12 ve Fab 32 ile Oregon'da bulunan D1C ve D1D fabrikalarını ileri teknoloji ürünü yeni ekipmanlarla güncelleyecek olan Intel, 2013 yılında açmayı planladığı D1X isimli yeni araştırma-geliştirme tesisinin de inşasına başlayacak. Intel'in tahminlerine göre yeni yatırım projesi 6000-8000 arasında inşaat işçisine çalışma olanağı tanıyacak ve 800-1000 arasında yüksek teknoloji çalışanını istihdam edecek.

Mevcut işlemcilerini 32nm fabrikasyon süreciyle hazırlayan Intel, 2011 sonunda 22nm üretim teknolojisiyle hazırladığı Ivy Bridge kod adlı işlemcilerini pazara sunmayı planlıyor.

• Tek kelime: Helal olsun adamlara. Aldı başını gidiyor.

Allah çalışana ve hakedene verir diye boşuna dememişler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KiLLeR© -- 19 Ekim 2010; 19:11:40 >
  • 22nm intel iş başında
  • bizim için fazla bir anlam ifade etmesede insanlık için iyi bir gelişme şaka bir yana
    22 nm çok iyi bir gelişme tesisde devasa
  • Gelişen teknoloji iyidir yatırımlarınıda yapıyor adamlar
  • iyi iyi yapsinlar da bir sene sonra amd'ye versinler.
  • intel costu ya

marka destekcilerine cok iş düşüyor

daha cok satın almaları lazım yoksa bu gidişle ucuz 6 cekirdek göremicez
  • AMD cephesinden ne gelicek merakla bekliyorum ekran kartında ati işlemcide intel nokta koyduk bitti :D
  • firma en son çeyrekteki rekor ciroyu görünce paçaları sıvamış anlaşılan :) tabi şaka bir yana bunlar aylar süren planların sonrasındaki girişimler..

intel büyüdükçe büyüyor... hele ki önümüzdeki senelerde pazar yeni yeni çiplere gebe.. netbooklat tablet PCler akıllı telefonlar hepsi bir arada formlar sunucu istasyonları masa üstü dizüstü derken daha fazla alanda çalışması gerekecek.. ARM nin öne geçtiği sektörde 22nm ile intel başı çekebilir.. en azından rekabet ortamı doğurur..
  • Bundan sonra Amd gpu da
    intel işlemcide en sağlam isimler olacak gibiler
  • bulldozer yalan oldu dedim içimden.
    12 çekirdekli işlemciler gelir 22nm de şimdi ve amd nakavt
  • IBM'in bu konuda sağlam çalışması vardı.
    misal; IBM yarı iletken polimer teknolojisini kullanarak 10 ghz hızına ulaşabilecek cpu lar yapmaya çalışmaktadırlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stevan

Bundan sonra Amd gpu da

yahu intel aldı basını gitti tamamda atiye ne oluyor oyle??
    hala en kral kart nvidia da ve aynı fiyat segmentinde satılırken..
    bu sıralar en cok satan kart nvidia da iken..
    yeni mimarisinin nimetlerini yeni yeni yemeye hazırlanırken..
    ve en onemlisi nvidia dedinmi sadece oyunluk kart cıkartmayan bir firma var iken..
    atinin piyasa degeriyle nvidianınki arasında ucurum varken..

ati nasıl saglam isim olabiliyor sadece dx11 destekli dx11 oynatamayan kartlarıyla??

ferminin onu acık belli ki gerekli yapaılandırmalara elbette girecek ve onumuzdeki birkac yıl daha fermi mimarisi uzerne kart cıkacak.. atinin mimarisi ise tukenme asamasına geldi.. yeni mimarinin hazır olamadıgıda bir gercek ki hala aynı mimari ile(hibrit deselerde) karsılık verecek..

ve unutmayın 2900xt cıktıgında tam bir sacmalıktı ancak fermi adam gibi performans verebildi.. suanda 2900xt mimarisi kullanıyoruz ve yeni mimariler ile yasacak sıkıntıları atiyle gorduk.. kısaca ferminin ne kadar geliştirilemebilecegini hayal etmek zor degil...

onu bunu gectim nvidia gibi para manyagı bir firma yasa basmaz merak etmeyin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

firma en son çeyrekteki rekor ciroyu görünce paçaları sıvamış anlaşılan :) tabi şaka bir yana bunlar aylar süren planların sonrasındaki girişimler..

intel büyüdükçe büyüyor... hele ki önümüzdeki senelerde pazar yeni yeni çiplere gebe.. netbooklat tablet PCler akıllı telefonlar hepsi bir arada formlar sunucu istasyonları masa üstü dizüstü derken daha fazla alanda çalışması gerekecek.. ARM nin öne geçtiği sektörde 22nm ile intel başı çekebilir.. en azından rekabet ortamı doğurur..

Son mimzy diye bir film izlemiştim. Şehirde elektrik kesiliyor falan işte iki çocuğu yakalıyorlar. Kızın elindeki oyuncak gelecekten gelme ama tabi bunlar bilmiyor. Bir bakıyorlar acayip bir teknoloji. Neredeyse yaşayan bir bilgisayar. Elektron mikroskobu ile inceliyorlar. Ulaşabildikleri son noktada bir bakıyrlar İNTEL logosu var. İyi gülmüştüm o sırada.

O günleri görecek mi bakalım bizler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

firma en son çeyrekteki rekor ciroyu görünce paçaları sıvamış anlaşılan :) tabi şaka bir yana bunlar aylar süren planların sonrasındaki girişimler..

Son mimzy diye bir film izlemiştim. Şehirde elektrik kesiliyor falan işte iki çocuğu yakalıyorlar. Kızın elindeki oyuncak gelecekten gelme ama tabi bunlar bilmiyor. Bir bakıyorlar acayip bir teknoloji. Neredeyse yaşayan bir bilgisayar. Elektron mikroskobu ile inceliyorlar. Ulaşabildikleri son noktada bir bakıyrlar İNTEL logosu var. İyi gülmüştüm o sırada.

O günleri görecek mi bakalım bizler.

helal olsun reklam yapacak en güzel noktayı bulmuşlar.
  • ulasabildikleri son noktada bisiler okuyabiliyorlarsa yani son noktasina ulasabildilerse inceledikleri o kadar da gelismis bir teknoloji degil demektir.
  • Çok hızlı gelişiyorlar.O fabrikada çalışmak isterdim temizlikçilik olsa bile
  • intel geliştirsin, amd arkadan takip etsin, gene bizim işimize yarasın
  • -seninle tanışmak benim için büyük bir onurdur, bana lütfen "V" de !
    -yoksa sen delinin teki misin ?
    -öyle dediklerinden kesin eminim, peki ben kimle konuşuyorum ?
    -adım Ivy
    -Ivy ! I..vy .. tabiki öylesin
    ...
    .....
  • quote:

Orijinalden alıntı: ŞEriATÇI

quote:

Orijinalden alıntı: stevan

Bundan sonra Amd gpu da

yahu intel aldı basını gitti tamamda atiye ne oluyor oyle??
    hala en kral kart nvidia da ve aynı fiyat segmentinde satılırken..
    bu sıralar en cok satan kart nvidia da iken..
    yeni mimarisinin nimetlerini yeni yeni yemeye hazırlanırken..
    ve en onemlisi nvidia dedinmi sadece oyunluk kart cıkartmayan bir firma var iken..
    atinin piyasa degeriyle nvidianınki arasında ucurum varken..

ati nasıl saglam isim olabiliyor sadece dx11 destekli dx11 oynatamayan kartlarıyla??

ferminin onu acık belli ki gerekli yapaılandırmalara elbette girecek ve onumuzdeki birkac yıl daha fermi mimarisi uzerne kart cıkacak.. atinin mimarisi ise tukenme asamasına geldi.. yeni mimarinin hazır olamadıgıda bir gercek ki hala aynı mimari ile(hibrit deselerde) karsılık verecek..

ve unutmayın 2900xt cıktıgında tam bir sacmalıktı ancak fermi adam gibi performans verebildi.. suanda 2900xt mimarisi kullanıyoruz ve yeni mimariler ile yasacak sıkıntıları atiyle gorduk.. kısaca ferminin ne kadar geliştirilemebilecegini hayal etmek zor degil...

onu bunu gectim nvidia gibi para manyagı bir firma yasa basmaz merak etmeyin..

DX11 kartlarda pazar payı %90 AMD %10 other ayrıca 25 milyon gpu satan da AMD. 2900xt çıktığında böyle böyle performans verdi demişsin. Ferminin önünün açık olduğunu söylemişsin. Fermi daha bu termal değerleriyle giderse biraz zor gelişecek. gpu büyük zaten orantılı olarak maliyet de fazla. Neyse. Yeni harmanlanmış mimariyi görelim öyle birşeyler deriz. Aman amd ferminin önünü kesmesin de.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.