Şimdi Ara

...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
16
Favori
42.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet arkadaslar uzun sure sonra ilk defa yaziyorum bu konuya. resim ekleyecegimi falan soylemisim fakat cok yogun bir surec icerisinde oldugum icin konuyla ilgilenmeyi gectim foruma bile dogru durust giris yapamadim. kaldigim uzun sure sonucunda (yaklasik 6 yil) moldovadaki degisiklikleri takip edebildim. gitmek ve orada okumak isteyen arkadaslar icin tek tavsiyem GITMEYIN kizlar icin gidecekseniz rusyaya gidin. universite icin gidecekseniz asya ulkelerine (kirgizistan, kazakistan, ozbekistan vb.) gidin. eglence icin gidecekseniz avrupayi gezin. son yillarda her seye zam geldi. kizlar su an turk kizlarinin buyuk bir bolumunune dedigimiz gibi kezbanlasti... para moldovadakilerin tanrilari oldu. adam karisini kizini bile satar o derece serefsiz insanlar bir cogu. gezilecek bir yer yok diskolar var sadece. eglence hayati var ama eskisi gibi degil su an cok pahali. yani belki turkiyeden ucuzdur ama eskiye gore fiyatlar neredeyse uc katina cikti. 2010 yilinda sahne onunde 400 lei olan masa 900 - 1200 lei arasi oldu. 50 lei olan pizza 90 - 100 lei oldu. bunun gibi bir cok sey var. okul fiyatlari 2400 euro dan 4800 euro ya kadar cikti. ulkede romence mi konusuluyor rusca mi konusuluyor belli degil. ama eger her isimi ingilizceyle hallederim derseniz kesinlikle yanilirsiniz moldova da ingilizce bilen neredeyse yok. hatta universitede ingilizce bolumunde okudugum yillarda derse giren hocalarin bir iki tanesi disinda hepsinin ingilizceleri berbatti. sirf bu nedenle romence dilinde egitime gectim. ev sahiplerinin cogu sadece rusca biliyor. insanlarin bi kesimi sadece rusca bilmese bile romence konusmaya calissan bile rusca konusmaya devam ediyor. bir kismi da moldovan milliyetciligi yapip agzindan yanlislikla rusca bir kelime ciksa burasi moldova moldovca (romence nin aynisi sadece sivesi degisik) konus diyorlar. dolayisiyla benim gibi uzun sure kalirsaniz ve tek basina her seyin ustesinden kendi cabanizla gelmeye calisirsaniz bir sure sonra bir bakmissiniz hem romence hem rusca biliyorsunuz. moldova benim icin bir hayat okulu oldu diyebilirim (sanki mapusa girdik anasini satayim) cok zor gunlerim de oldu cok iyi gunlerimde. moldovan milletinde ne kultur ne de aile hayati var. kizlari son derece guvenilmez ve berbat durumda. bir sure sonra ne kadar guzel olursa olsun karakterini asagi yukari tahmin ettiginizden dolayi size cekici gelmemeye basliyor. babasi yan komsuya gittiginde sizi arayip gece karanliginda eve alabilecek kadar azmis durumda olanlari var (nereden biliyorum acaba) ama bir bakmissiniz ertesi gun baska birinin kolunda (ya da koynunda). bunlarin disinda turklerden kesinlikle uzak durun. cok fazla turk var ama iyi diyebileceginiz kisiler bir elin parmagini gecmez. daha dogrusu moldovanlar disinda kalan butun milletlerden uzak durun. yiyebileceginiz en buyuk kaziklari yine kendi insaninizdan yersiniz. her gun birbirine kazik atan turklerin yeni bir hikayesine sahit oluyorduk. yani kisacasi eglence icin bile moldova gideceginiz en son ulke olsun. ya da yaninizda orayi bilen biri olmadan gitmeyin. sizi soyup sogana cevirirler. bu tur kisilere de cogu kez sahit oldum. su an kirgizistanda egitim hayatima kaldigim yerden devam ediyorum. buradakiler en azindan daha hosgorulu ve daha geleneksel insanlar. egitim ya da gezi icin ucuz bir ulke arayan olursa asya ulkelerini tavsiye ederim. ya da moldova disinda romanya, ukrayna gibi yerleri de dusunebilirsiniz.

• ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fashionality -- 17 Haziran 2018; 4:16:1 >

• Bol bol ss bekleriz ....
    Takipcisiyiz
  • Hocam kızları harbi güzel mi ben isvece gittim hayatımda bu kadar güzel kızları bi arada görmedim şimdi lise son sınıfım bizim okuldaki ve cevremdeki kızları onlarla karşılaştırmaya utanıyorum
  • adam ss demiş s bile koymamış 3 yıl olmuş , gece alemine sağlam aktı sanırım - muhtemel bir altın vuruş söz konusu olabilir
  • Şu banyo sırasının ss ini rica edebilir miyim
  • lan bunların yarısını bizim arkadas anlatmıştı :D demek efsane doğruymuş. konu takip.
    + erasmusu orada yapma ihtimalim de var :D
  • Acaba 4 yıl sonra atabilcekmisiniz ss'yi merak ediyorum

Edit: ne dördü beş yıl oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JackAvrupa -- 25 Şubat 2015; 20:46:08 >
  • bloodbanger kullanıcısına yanıt
    Ben kısa süreli gidince günlük ev kiralıyorum.Otelleri tavsiye etmem.Çok pahalı.Günlük 20-25 euroya gayet güzel evler var.Çok fazla gezip görülecek bir yeri yok,zaten küçücük ülke.Yaklaşık 3 milyon nüfusu var.Gece hayatı çok iyidir.Eğer içki kullanıyorsan rahat rahat dilediğin kadar içebilirsin hem de istediğin yerde.Kimse kimseye karışmıyor.Çok lüks gece klübleri de var.Ama biraz dikkat etmen gerekiyor.Gasp edilmek filan istemiyorsan.O yüzden gece lisanslı taksileri tercih et.
    Gezip görülecek yerler arasında,onların çok beğendiği Orheiul Vechi,çeşitli manastırları filan var.Ama en çok sovyet zamanından kalma devasa şarap mahzenleri turist çekiyor.
    Yemekleri birşeye benzemiyor.Zaten ben kendim yapıyorum dışarıda sadece tavuk yiyorum.Kişinevde 2-3 tane işe yarar Türk restorantı var.Gerisi boş.Eğer daha fazla öğrenmek istediğin varsa sorabilirsin.
    ,Bu arada gideceksen Air moldovayı tercih et derim.Hem daha ucuz hem de pilotları daha tecrübeli..

• gezilmesi gereken bi yer yok zaten bi stefan cel mare denilen merkez var hani dolasmak istersen. onun disinda bol bol gece klubu var . city, military club, faraon, famous, piano bar vb. klupleri gezebilirsin ama kizlara karsi dikkatli ol oyle sagda solda soyledikleri kadar kolay degil. gunluk 100 lira eglenceye harcasan 50 lira da gunluk ev desen bir haftada yaklasik 1000 lira minimum gider
  • Bence sorun Türk erkeğinde. Türk kızlarını beğenme Slav kızları yere göğe sığdırama. Git slav kızlarla yaşa bu sefer de onları beğenmemeye kötülemeye başla. Rus kızlarını övmüş Rusya'da yaşasa bu kez de Rus kızlarını kötüleyecek. Bence Türk erkeğinin layığı yine bir Türk erkeği.
  • semamca_07 S kullanıcısına yanıt
    Ben 7 yıldır gidiyorum.Önceleri ben de yerleşmeyi düşünmüştüm,ama 2009 yılındaki devrimden sonra ülke ileri gideceğine daha da gerilere gitti.Ülkede her iş rüşvetle yürüyor hele bir de yabancıysan vay haline.Avrupanın şu anda en fakir ülkesi durumunda..Halkın çoğu günde bir öğün ancak yemek yiyor.Maaşlar o kadar düşük fiyatlar oradakiler için o kadar yüksek ki millet bir evde 2 aile veya 3-4 kız aynı evde yaşıyor,hatta aynı odayı 2 kız veya 2 erkek birlikte tutup orada kalıyorlar..İskender mevzusuna gelince,orada şu an hatay usulu tavuk döner moda.Star kebap açıldı,tutulunca birçok şube açtı,sonrada taklitçileri geldi.Tavuk döner anlamında en iyisi bizim türklerin işlettiği atrium avm içindeki CC döner.Gidince uğra konuş derim,size işle ilgili birkaç şey söylerler.Oradaki en iyi türk lokantası ise Strada İzmail'deki gold kebap...
  • quote:

Orijinalden alıntı: semamca_07

Babam Amcamla konuşmuş birde babamın bir arkadaşı var sık sık Moldova'ya gidip gelen onunla da konuşmuş onlarda rüşvet olayı yok yabancılara kolaylık sağlıyorlar, insanlar 300 400 Euro para kazanıyor ama sosyal hayat çok hareketli yaşam şartları ucuz vs demişler.amcamlar şirket kurmuşlar orada 5000 dolarla gitmişler sanırım şimdi sıkışmışlar tabi, para bitmiş babamla ortak iş yapacaklar güya ama ben güvenmiyorum zaten daha önceden babama kazık atmışlardı, yıllardır küs babamla Amcam, yengem öldü amcam kısa süre önce Moldova'ya gitti işte neyse lafın kısası babamın öyle bir düşüncesi var ama ben kimseye güvenmiyorum babamda öyle ama iyi niyetli olunca insanlar seni kullanmaya çalışıyor maalesef.ayrıca dil konusu var birde sizde yazmışsınız İngilizce bilmiyorlar diye bende bilmiyorum ama az çok var anlaşabilirim ama Rusça Moldovca vs olmadan oraya gitmek mantıklı gelmiyor.gidip görmek lazım,bakalım hala karar veremedim.

Acikca soylemek gerekirse diger bir arkadasin da dedigi gibi, bir cok kisi kolay bir sekilde romanya pasaportu alip ulkeden kaciyor, sokaklar eski gunlere gore bombos... burada is yapan, iyi kazanan, ticaret konusunda gercekten basarili olmus arkadaslarim var fakat bu kisiler bir elin parmagini gecmez... yani burada is yapmak ne kadar mantikli olur bilmiyorum zira bu sekilde devam ederse bir kac yil sonra insan kalmayacak insanlar 200 euro ya 10 saat calisip surunecegime romanya pasaportu alir suruneceksem de avrupa ulkelerinde surunurum diyor gerci bir cogu gidip orda maddi durumu iyi birini bulup evleniyor

• ailecek severek izliyoruz

dipnot:ssleri unutma ateş ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: -TRioN-

Bol bol ss bekleriz ....
    Takipcisiyiz
  • Güzel bir konu, biraz daha anlat. Merak ettiğim bir konu var, sen mutlaka biliyorsundur. Bu Transnitria olayı ve Rusya' ya bağlanma iddiaları doğrumu? Birde Gagavuz Türkleri hakkında bildiklerini anlatırsan sevinirim.
  • moldovalı bır arkadasım vardı.anlattıgına gore rezalet bır yermıs. dedıgın gıbı hersey rusvetle ıslıo. baskent dısında arac kullanmak ıcın ehlyete gerek yokmus. gıyım mallarının cogu turkıyeden gelıomus ayrıca gıda falan
  • tv ve nette duyduklarımız doğruysa yaşam olarak pekte iyi degilmiş
  • Fashionality kullanıcısına yanıt
    Nasıl gidiyor, mezun oldun mu ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.