Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.798
Cevap
52
Favori
616.982
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Karşı tarafın avukatının savunmasına gelirsek evet 7.maddeyi zaten savunamazlar çünkü 7.madde eski binalar için geçerli değildir(02/05/2012'ye kadar).Sizin davanızda sistem yenilemesi 02/05/2012'den önce gerçekleşmeştir ve hukuksuz bir uygulamadır.7.maddede eski binaların yapımmındanda bahsedilmiyor sadece ve sadece bir zorunluluğu tanımlamış o zorunluluğun kimleri bağlayacağı,ne zaman ve nasıl bağlayacağı,yapılmasını hangi kurumun denetleyeceği ve yapılmaması sonucun kimlere ve nasıl yaptırım uygulanacağı alt maddelerde ve yönetmeliklerde belirtilir.Kanunların hazırlanış yöntemi budur.bakın size kanunun kapsamını veriyorum kapsam dışında bırakılanlar arasında yapılmış binalar yoktur.Madde 2'yi tamamen vericem bu maddenin 2.bendi kapsam dışı bırakılan yerler
    Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Kanun; enerjinin üretim, iletim, dağıtım ve tüketim aşamalarında, endüstriyel işletmelerde, binalarda, elektrik enerjisi üretim tesislerinde, iletim ve dağıtım şebekeleri ile ulaşımda enerji verimliliğinin artırılmasına ve desteklenmesine, toplum genelinde enerji bilincinin geliştirilmesine, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılmasına yönelik uygulanacak usûl ve esasları kapsar.

(2) Enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik önlemlerin uygulanması ile özellik veya görünümleri kabul edilemez derecede değişecek olan sanayi alanlarında işletme ve üretim faaliyetleri yürütülen, ibadet yeri olarak kullanılan, planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan, yılın dört ayından daha az kullanılan, toplam kullanım alanı elli metrekarenin altında olan binalar, koruma altındaki bina veya anıtlar, tarımsal binalar ve atölyeler, bu Kanun kapsamı dışındadır.

• Sayın orostopot;

Biz zaten aynı şeyi savunuyormuşuz. Ben hiç bir zaman kalorimetre sistemine karşı çıkmadım ve hep savundum ama firmalar sürekli açgözlülük edip yalan yanlış bilgilerle insanları kandırıp peteklere ısı pay ölçerleri taktılar. Bu sistemi takarken toplam faturada %30 tasarrufu garanti edip, %40 civarı tasarrufu öngördüklerini söylediler. Söylediler ama 2 yıldır genel faturamızda henüz %5 bile tasarruf edemedik. Tasarruf edemediğimizle birlikte, çok yakıp az ısınmaya başladık. Kalolifer kazanımızın verimi mahfoldu. Üstelik ben güney dairede oturuyorum ama ben bile belirgin olarak farkedebiliyorum ısı kaybını. Geçmiş yıllarda pencereleri açacak kadar çok ısınırdı ev çünkü kuzey daireler az ısındığı için yüksek derecede yakılırdı ve biz güney daireler pencere açardık. Şu an yine yüksek derecede yanıyor, güney daireler ısınıyor ancak kuzey daireler maalesef ısınamıyor ve toplam faturada hiç bir değişiklik yok. Madem toplam faturada değişiklik yok, ben yine eskiden olduğu gibi pencere açarım, kuzey dairede adam gibi ısınır.

Şimdi olayın aslına gelelim. Anayasamızda kanunların geriye yürümezliği maddesince,(Makable Şamil Olmama İlkesi) kanun çıkmadan önceki binalar kapsam dışı bırakılmıştır. Şimdiye kadar vergi ve bir kaç ceza hukuk normu hariç ülkemizde geriye yürütme yapılmamıştır.
    Benzer bi olay avukatlık kanununa eklenen geçici 21 madde ile gündeme geldi ve bu madde avukatlık lisansını kanun çıkmadan önce alan avukat arkadaşlarıda etkiliyordu. Anayasa Mahkemesi geçici 21 maddeyi, kanunların geriye yürütülmesinin anayasa ile korunduğunu belirterek maddeyi iptal etti. Haaa bu sadece bir örnekti. Buna benzer çok sayıda değişiklik, anayasa mahkemesinden döndü çünkü kanunları geriye doğru işletemezsiniz. Mevcut binaların altyapısı bu sisteme uygun olmadığı için ve kanun geriye yürütülemediği için zaten kanun çıkmadan önceki binalar otomatikman kapsam dışıdır. Bu konuda lütfen diretmeyiniz ve anayasamızın ilgili maddesini inceleyiniz.

Eğer enerji verimliliği isteniyorsa, öncelikle evlerde ve sokaklarda yanan lambaların, tasarruflu lambalar (mümkünse led teknolojisi) ile değişmesini sağlamak lazım. Bunu kanunla yapamazsınız çünkü denetimi mümkün değil, bunu ancak edison ampülün satışını yasaklayarak yapabilirsiniz. Yine enerji tasarrufu için bina mantolamayı özendirmeleri lazım çünkü payölçer yada kalorimetre ile tasarruf olmaz. Tasarruf isteniyorsa mantolama ve bina pencerelerinin yalıtım yapılması ve daire sakinlerinin bilinçlendirilmesi lazım. Enerji tasarrufu isteniyorsa, beyaz eşyaların enerji tasarruflu olanlarının özendirilmesi gerekiyor. Hatta su tasarrufu için tasarruflu musluklar, tasarruflu klozetler ya da musluğa takılan aparatların reklamının yapılması ve özendirilmesi gerekiyor. Biz bütün bunları yok sayıp, aç gözlü firmaların ceplerini dolduruyoruz maalesef.

• Aslında bar fedaisi dediğiniz şeyler bu kanunda amaçlanan şeyler belediyelere ve bakanlıklarada enerji yöneticisi atanıyor.Bu insanlar belirli oranda enerjiyi azaltmak ve yönetmelikte belirtilen yöntemlerin kullanıp kullanılmadığını denetlemekle yükümlü.Bu sistem enerji yöneticilerininde iyi denetlenmesi sonucu sizin dediğiniz gibi her yerde sokakta,fabikalarda,binalarda,işlemelerde,otellerde kısacası bireysel,ticari ve kamusal her yerde enejiden tassaruf ettirmek için planlanmış ama bu yöneticilerin işlerini yapıp yapmadığı kanundada belirttiği gibi üyelerinin hangi bakanlıklardan ve kurumlardan oluşucağı belli olan enerji verimliliği kurumu(adı böyle bişeydi galiba tam hatırlamıyorum ama kanunda var) tarafından iyi denetlenmesi lazım.
  • Arkadaslar bizde -Göztepede 7 katlı 14 daire'li bir apartmanda oturuyoruz...

Merkezi sistem bu ay bize 300.TL geldi...
    Tabi herkes odeyemıyor, Yönetici paranın peşinden kosuyor...
    Birde ewde olana we olmayana farklı ve herkese adaletsiz geliyor,,
    Sebep çalısan ve ewde olmayan war... Birde ısıyı sistemden acıyorlar... Her kafadan ses çekıyor...

Kısaca herkes yaktigi kadar odemek istiyor... İlk tepki bu tabi...
    Ben yönetici degilim, Sadece apartman sakiniyim...
    En üst katta oturuyorum.. Ben kombiye yada bu sistemi istiyorum..
    Ewde duran birisi degilim.. ve bosuna 300.TL odemek koyuyor...
    Burdaki bilgileri ve dediklerinizi tamamen okudum...

Kısaca bu sisteme % 50 güven war, % 50 de yok...

Ama ben sisteme inaniyorum gibi... Güvende alabiirsem (yazili ve belge olarak) gecmek icin yoneticiye baskı yapacagim...

DAF ENERJİ diye bir firma war...
    www.dafenerji.com
    Taniyanlar warmi , bilgi verebilirmisinizzz....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yuémcé -- 27 Şubat 2012; 20:09:59 >

• Sn caddecan;

Dediğiniz firmayı tanımıyorum. Bu sistemi taktırırsınız ya da taktırmazsınız o da sizin bileceğiniz iş ancak benim takıldığım nokta şu; %50 beğenen %50 beğenmeyen var demişsiniz bu yüzdeyi neye göre belirlediniz anlayamadım? Bu sistemi kullanıp beğenen birine ben henüz ne bu forumda ne de başka bir yerde rastlamadım da? %50 verdiğiniz rakam biraz iddialı olmuş gibi. Bir de hangi sistem için %50 verdiniz? Kalorimetre için mi? Peteklere takılan Payölçer için mi? İkisi farklı sistemlerdir de onun için sordum. Bu forum için konuşacak olursak, sistemi kullanıp beğenen henüz yok. Yani bu forumda ısı payölçer sistemi %100 beğenilmeyen bir sistemdir. Doğrudur ya da yanlıştır ama bu forum için konuşuyorsak, ısı payölçer sistemi değil kalorimetre sistemini kullanmak gerekir. Kalorimetre sistemini kullanabilmek için de altyapı gereklidir. Apartman yapılırken, altyapısı bu sisteme göre olmalıdır ya da kaloriferler borusunun daireye girişleri klasik yöntem ile değil, tek bir ana boru mantığıyla olmalıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bar_Fedaisi

Sn caddecan;

Dediğiniz firmayı tanımıyorum. Bu sistemi taktırırsınız ya da taktırmazsınız o da sizin bileceğiniz iş ancak benim takıldığım nokta şu; %50 beğenen %50 beğenmeyen var demişsiniz bu yüzdeyi neye göre belirlediniz anlayamadım? Bu sistemi kullanıp beğenen birine ben henüz ne bu forumda ne de başka bir yerde rastlamadım da? %50 verdiğiniz rakam biraz iddialı olmuş gibi. Bir de hangi sistem için %50 verdiniz? Kalorimetre için mi? Peteklere takılan Payölçer için mi? İkisi farklı sistemlerdir de onun için sordum. Bu forum için konuşacak olursak, sistemi kullanıp beğenen henüz yok. Yani bu forumda ısı payölçer sistemi %100 beğenilmeyen bir sistemdir. Doğrudur ya da yanlıştır ama bu forum için konuşuyorsak, ısı payölçer sistemi değil kalorimetre sistemini kullanmak gerekir. Kalorimetre sistemini kullanabilmek için de altyapı gereklidir. Apartman yapılırken, altyapısı bu sisteme göre olmalıdır ya da kaloriferler borusunun daireye girişleri klasik yöntem ile değil, tek bir ana boru mantığıyla olmalıdır.

Sistemi dedim,,, Mantik olarak super ama işleyis olarak bir o kadar guwen vermiyor anlamında...
    % 50 ortamala,dir...

Sistem iyi ayarlanmadıgından yada oturmadıgından herkesin agzi yanmis...
    Guwen yok yada bu yazılıma insanlar inanmıyor...

Ben burada ısı pay olcer we termostatlı wanayi uygulamak istiyorum..
    yarin daf enerjiden gelicekler...
    baya tecrube sahibi oldum arastirarak... yarin uzman ark soracagim...
    Sizinde aklınızda bisi takılırsa yazin,, ona yarin iletirim..
    Sonucta hepimizin cıkari belli,, faydalanmak ve bisiler icin mucadele etmek...

Arkadaslar war forumda gecenler kesinlikle memnun degil we gelen dogalgaz dokumune guwenmiyorlar diye ekleyecegim..
    bakalım ne diyecek Daf Enerjideki arkadas.. :)))
    Onu dar alanda sıkıstıracagim :))))))

• Daf alman firmasıdır ve dünyada mühendisliğin en çok geliştiği ülkeler almanya,kanada,italya ve japonyadır.Bu ülkelerin mühendislik ürünlerine güvenebilirsiniz.Isıtma soğutma sektöründe ise almanya ve italya 1 numaradır.Örneğin ferroli türkiyede satış yapıpta kombisini türkiyede veya çinde üretmeyen tek firma bildiğim kadırıyla.Hala italyada üretiyorlar.Bu yüzden kombileri ve yedek parçaları biraz pahalı ama sorunsuz(en azından en az sorunlu) bir markadır kendileri.
    Türk bir markadan alıcaksanızda demirdökümü kesinlikle tafsiye etmiyorum bence 2.sınıf bir marka .Türk markası alacaksanız Alarko alın.
    Daf hakkında bildiğim şey bu sektörün en büyüklerinden.En iyilerinden mi bilmem ama en çok para kazananlarından olduğu kesin
  • merhabalar.

başlığı baştan sona okumaya çalıştım ama kanun-yasa-yönetmelikleri hızlı hızlı geçtim. vakit buldukça bunları da okucam. öncelikle bunları paylaşan herkese teşekkürler.

14 daireli bir aparmanda oturuyorum. ben konutun 2. sahibiyim. mayıs ayında aldım. tapu yılı1993.

apatman, site içinde falan değil. merkezi sisteml ve doğalgazla ısınıyoruz. kasım ayından bu yana 250-300 tl arası sadece yakıt parası verdim. işim gereği yılın büyük bölümünü şehir dışında geçiriyorum. ve tabi ki merkezi sistemle ısınmayı bilerek bu konutu satın aldım. ama kışı evde geçirmediğim halde bu paraları vermek içimi acıttı. ama doğal olarak, ben ede oturmuıyorum ki neden bu parayı vereyim gibi bir iddiam olamaz, düzenli olarak ödüyorum yakıt parası ve diğer aidatları. işim gereği de en az 2 yıl daha yılın büyük bölümünü evimde oturmayarak geçireceğim maalesef.

bu durumda bana sanki ısı pay ölçer sistemi mantıklı gibi geliyordu. ama burda yazılanları okuyunca resmen tiksindim insanların ahlak anlayışından (kastteitğim başlarına gelenleri anlatan ve kandırılan apartman sakinlerine bunları yaşatanlar).

ilk olarak sormak istediğim şu: sistemin kusursuz çalıştığını varsayarsak; bireysel olarak ısı pay ölçer sistemine geçmem mümkün mü?
    yoksa, apartman sakinlerinin oy çokluğu/birliği gerekli mi?

babam ikide bir soruyor, tv.de izlemiş. Mayıs 2012 den sonra bu sistem, merkezi sistemle ısınan konutlarda zorunlu olacak diye anlatılmış tv.de. Bu doğru mu?

benim yapabileceğim bişey var mı?

gönlüm ister ki, kombi sistemine geçeyim ama anladığım kadarıyla apartmanda görüş birliği sağlanamadığından merkezi sistem devam ediyor (sanırım 14 dairenin 7 tanesi arsa sahibine ait olduğu için, bu dönüşüme karşı çıkmakta).

şimdiden vereceğiniz bilgiler-yorumlarınız için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

merhabalar.

başlığı baştan sona okumaya çalıştım ama kanun-yasa-yönetmelikleri hızlı hızlı geçtim. vakit buldukça bunları da okucam. öncelikle bunları paylaşan herkese teşekkürler.

14 daireli bir aparmanda oturuyorum. ben konutun 2. sahibiyim. mayıs ayında aldım. tapu yılı1993.

apatman, site içinde falan değil. merkezi sisteml ve doğalgazla ısınıyoruz. kasım ayından bu yana 250-300 tl arası sadece yakıt parası verdim. işim gereği yılın büyük bölümünü şehir dışında geçiriyorum. ve tabi ki merkezi sistemle ısınmayı bilerek bu konutu satın aldım. ama kışı evde geçirmediğim halde bu paraları vermek içimi acıttı. ama doğal olarak, ben ede oturmuıyorum ki neden bu parayı vereyim gibi bir iddiam olamaz, düzenli olarak ödüyorum yakıt parası ve diğer aidatları. işim gereği de en az 2 yıl daha yılın büyük bölümünü evimde oturmayarak geçireceğim maalesef.

bu durumda bana sanki ısı pay ölçer sistemi mantıklı gibi geliyordu. ama burda yazılanları okuyunca resmen tiksindim insanların ahlak anlayışından (kastteitğim başlarına gelenleri anlatan ve kandırılan apartman sakinlerine bunları yaşatanlar).

ilk olarak sormak istediğim şu: sistemin kusursuz çalıştığını varsayarsak; bireysel olarak ısı pay ölçer sistemine geçmem mümkün mü?
    yoksa, apartman sakinlerinin oy çokluğu/birliği gerekli mi?

babam ikide bir soruyor, tv.de izlemiş. Mayıs 2012 den sonra bu sistem, merkezi sistemle ısınan konutlarda zorunlu olacak diye anlatılmış tv.de. Bu doğru mu?

benim yapabileceğim bişey var mı?

gönlüm ister ki, kombi sistemine geçeyim ama anladığım kadarıyla apartmanda görüş birliği sağlanamadığından merkezi sistem devam ediyor (sanırım 14 dairenin 7 tanesi arsa sahibine ait olduğu için, bu dönüşüme karşı çıkmakta).

şimdiden vereceğiniz bilgiler-yorumlarınız için teşekkürler.

Slm dostum....

Senin durumda benim gibi...
    14 daire ve ewde yoksun, çalısan birisin..
    benim gibi aidat oduyorsun 250.300...

Ben artık apartmandakileri tehdit ettim...
    Ödemiyorum we ben ewde olmama rahmen beni zorla odetmeye calisiyorsunuz dedim...
    Hepiniizi mahkemeye verecegim dedim...
    2 haftaya yonetici toplantıya karar werdi :)))

Neyse bu cuma gunu toplantı war...
    Ben Daf Enerjiye işi verecegim gibi... Referanslari saglam geldi bana... Bizzatta gidip gordum...
    İş yazılımda bitiyor...
    Güwenlik gelişmiş... Yeterki kullananlarda dürüst olsun yeter...

Sana tavsiyem firmaları ara teklif al ve herkezi tesvik et...
    Sonucta ewde yoksun ve bosuna para odemektesin...
    Yıl 2012 eskidendi o merkezi ısınma, Şimdi sistem belli,,
    Bu sisteme gecilecek, baska yolu yok...
    Herkez tasarruf pesinde,, buda ilk basta dogalgazdan baslamalı...

Benim param warsa yakarim , yoksa yakmam.. Düz mantık...

Burada şikayet eden arkadaslar, genellikle sistemden degil,, yazılımdan ve dogru durust verim alamdığını belirtiyorlar...

• Daf Enerji,,,,

www.dafenerji.com/

Buradan bilgi alabilirsiniz....
  • quote:

Orijinalden alıntı: caddecan

Burada şikayet eden arkadaslar, genellikle sistemden degil,, yazılımdan ve dogru durust verim alamdığını belirtiyorlar...

Sn. Caddecan;

Pardon ama aylardır tartıştığımız 3 sayfalık forum mesajlarını okumamışsınız ya da kendinize göre yontmuşsunuz galiba?
    Kendi hesabınıza uyduğu için sistemi apartmanınıza taktırmak istiyorsunuz ve kendi açınızdan bunda sonuna kadar haklısınız ancak daha sistemi kullanmadan bilir kişi edası ile yazmanız, sistemi kullanıp eleştiri yazan bizler için haksızlık olmuyor mu? Önce sistemi kullanıp sonra yorum yapın bence çünkü yazdığınız mesajlar ile bu sistem hakkında fikir edinmeye çalışanları yanlış yönlendireceksiniz. Size kimse bu sistemi taktırmayın demiyor, burada sistemi kullananlar olumlu ve olumsuz görüşlerini paylaşıyor. Sistemi kullanmaya başladıktan sonra sizinde fikirlerinizi almak isteriz mutlaka. Bir firma ile görüşüp, onlara güvendiğinizi söyleyip daha bu sistemi tanımadan ve kullanmadan onu savunmanız ve başkalarına sistemi takmaları konusunda öneride bulunmanız biraz yanlış olmuyor mu?

Üstelik yukarıda alıntı yaptığım cümleniz, bizim aylardır tatıştığımız mesajların tam aksini gösteriyor. Bence siz forumu baştan sona bir kez daha okuyun. Biz sadece yazılımdan ve doğru dürüst verim alamadığımızdan şikayet etmiyoruz. Biz sistemin bizzat kendisinden şikayet ediyoruz. Sistemi tanımayanların bilmesi gereken şu: Yukarıdaki mesajlarımızda iki tane sistem tartışmaya alınmıştır.

Bunlardan biri Isı payölçer sistemi yani peteklere takılan ısı sayacı. Herkesin şikayet ettiği ve iddia edildiği gibi Avrupa ülkelerinde uygulanmayan bir sistemdir. Yukarıdaki mesajları dikkatlice okursanız yüzlerce kez bu sistemin bizzat kendisi şikayet edilmiştir. Toplam faturada asla tasarruf edemezsiniz.

İkincisi Kalorimetre sistemi: Binalar yapılırken bu sisteme uygun altyapı ile yapılır ve her evin girişine takılan bir adet ısı sayacından oluşur. Kayıp kaçak oranı oldukça düşüktür. Evlerin girişindeki su saati ya da doğalgaz saati mantığıyla çalışır. Avrupa ülkelerinde uygulanan sistem budur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bar_Fedaisi

quote:

Sn. Caddecan;

Pardon ama aylardır tartıştığımız 3 sayfalık forum mesajlarını okumamışsınız ya da kendinize göre yontmuşsunuz galiba?
    Kendi hesabınıza uyduğu için sistemi apartmanınıza taktırmak istiyorsunuz ve kendi açınızdan bunda sonuna kadar haklısınız ancak daha sistemi kullanmadan bilir kişi edası ile yazmanız, sistemi kullanıp eleştiri yazan bizler için haksızlık olmuyor mu? Önce sistemi kullanıp sonra yorum yapın bence çünkü yazdığınız mesajlar ile bu sistem hakkında fikir edinmeye çalışanları yanlış yönlendireceksiniz. Size kimse bu sistemi taktırmayın demiyor, burada sistemi kullananlar olumlu ve olumsuz görüşlerini paylaşıyor. Sistemi kullanmaya başladıktan sonra sizinde fikirlerinizi almak isteriz mutlaka. Bir firma ile görüşüp, onlara güvendiğinizi söyleyip daha bu sistemi tanımadan ve kullanmadan onu savunmanız ve başkalarına sistemi takmaları konusunda öneride bulunmanız biraz yanlış olmuyor mu?

Üstelik yukarıda alıntı yaptığım cümleniz, bizim aylardır tatıştığımız mesajların tam aksini gösteriyor. Bence siz forumu baştan sona bir kez daha okuyun. Biz sadece yazılımdan ve doğru dürüst verim alamadığımızdan şikayet etmiyoruz. Biz sistemin bizzat kendisinden şikayet ediyoruz. Sistemi tanımayanların bilmesi gereken şu: Yukarıdaki mesajlarımızda iki tane sistem tartışmaya alınmıştır.

Bunlardan biri Isı payölçer sistemi yani peteklere takılan ısı sayacı. Herkesin şikayet ettiği ve iddia edildiği gibi Avrupa ülkelerinde uygulanmayan bir sistemdir. Yukarıdaki mesajları dikkatlice okursanız yüzlerce kez bu sistemin bizzat kendisi şikayet edilmiştir. Toplam faturada asla tasarruf edemezsiniz.

İkincisi Kalorimetre sistemi: Binalar yapılırken bu sisteme uygun altyapı ile yapılır ve her evin girişine takılan bir adet ısı sayacından oluşur. Kayıp kaçak oranı oldukça düşüktür. Evlerin girişindeki su saati ya da doğalgaz saati mantığıyla çalışır. Avrupa ülkelerinde uygulanan sistem budur.

Arkadasim haklısın ama senin firmalara güwenin yok... Buda senin sorunun, zamanıda uyanik yonetici ve uyarsiz paylasim cihazindan dolayı diliniz yanmıs...

Ben Daf Enerjiyi 2 defa toplantıya çagirdim... Bütün guwenceyi yazili ve belgeli veriyorlar... Garantide ediyorlar...
    Referans olayınida super... Gittim gordum binalari we yoneticileriyle bizzat yuzyuze konustum...
    O apatmanlara gelen Faturalari canlı gordum... İnceledim 2 satt. kullanıcılarida gordum direk yuzlerine sordum...
    Ben inandim... Yazılıda garanti alıyorsam denerim... Begenmez ve sorun yakalarsam geri weririm...
    Tabi Test ederim bisi olursa mahkeme yoluyla herseyi geri alirim...

Ben lafla is yapmam, yazili belgeye dayanirim...
    Bu sistemi deneyecegim... Kimsede zorla bana bisi yaptiramaz...
    Sizin agzinin ISTA 'dan yanmis,,, Firama ve yonetici sahtekar cıkmıs... Tek cumle ise Varsa yasal hakkınızı arayiniz...

• başlık çok gerekli güzel tartışmalar var.

bazı arkadaşlar kuzey cephe ve çatı katlarının çok muzdarip olduğunu iletmişler. peki bu daireler kombi ile ısınsa idi aynı muzdariplik olmayacak mıydı? kuzey cephenin fazla yakıtını neden güney cephedeki adam ödesin ki? hem daireler güney-batı cepheler satın alma sırasında 10-20 bin lira daha pahalı satılıyorlar, yani o cepheleri alanlar enayi mi daha fazla ödüyorlar?

bu konuyu anlamadım ben neden haksızlık olsun ki?
  • quote:

Arkadasim haklısın ama senin firmalara güwenin yok... Buda senin sorunun, zamanıda uyanik yonetici ve uyarsiz paylasim cihazindan dolayı diliniz yanmıs...

Ben Daf Enerjiyi 2 defa toplantıya çagirdim... Bütün guwenceyi yazili ve belgeli veriyorlar... Garantide ediyorlar...
    Referans olayınida super... Gittim gordum binalari we yoneticileriyle bizzat yuzyuze konustum...
    O apatmanlara gelen Faturalari canlı gordum... İnceledim 2 satt. kullanıcılarida gordum direk yuzlerine sordum...
    Ben inandim... Yazılıda garanti alıyorsam denerim... Begenmez ve sorun yakalarsam geri weririm...
    Tabi Test ederim bisi olursa mahkeme yoluyla herseyi geri alirim...

Ben lafla is yapmam, yazili belgeye dayanirim...
    Bu sistemi deneyecegim... Kimsede zorla bana bisi yaptiramaz...
    Sizin agzinin ISTA 'dan yanmis,,, Firama ve yonetici sahtekar cıkmıs... Tek cumle ise Varsa yasal hakkınızı arayiniz...

Sn Caddecan;

Ben size almayın ya da taktırmayın demedim ki zaten hiç? Almak ve taktırmak özgürlüğüne herkes gibi siz de sahipsiniz. Size yönelik yazdığım mesajları dikkatlice okursanız, bu sistemi kullanmadan yorum yapılmasına karşıyım ben. Bir de sözleşmeyi imzalarken, okuma bedeli fiyatlarına ve yazın okuma yapılmadığı zamanlarda neden para ödemek zorunda olduğunuz hakkında soru sormayıda ihmal etmeyiniz. Çünkü sözleşmede 10 yıllığına yaz kış sizi para ödemeye mahkum bırakıyor olabilirler. Yani sözleşmeye imza atarken bütün ayrıntıları gözden geçirin ve kazan performansı düştüğünde ve binadaki daireler ısınamadığında ya da peteklerden aşırı derecede su sesi geldiğinde firmanın sistemi geri iade alacağını sözleşme ile garanti altına alınız. Firmalar genelde bu sistemi bahar aylarında takıyor ve o aylarda kalorifer çalışmadığından bir sonraki seneye kadar deneme imkanı olmuyor ve kazan performansı düşüklüğü ya da peteklerden gelen aşırı su sesi gibi sorunlar bir sonraki sene görülüyor ve iade süresi 1 ay olduğundan iade edemiyorsunuz. Bu gibi ayrıntıları sözleşmede garanti altına alırsanız, bence çok daha iyi olur. Kaçak olayına hiç girmiyorum çünkü peteklere takılan sistemler kaçak kullanıma açık sistemlerdir. O yüzden bu soruna firmalar da çare bulamıyor. Kaçak konusunda size verilen güvencelere inanmayın çünkü güvence veremezler. Kimsenin evinin içine giripte petekleri ve payölçer cihazları denetleme imkanları yok çünkü polis dahi savcılık izni olmadan eve giremiyor. Bi de cihazlardaki güvenlik kapağı denen bir zımbırtı var. Onunla cihazı güvenceye almaya çalışmışlar ama bu sadece göstermelik. O kapak açılınca alarm veriirmiş vs vs gibi laflar ediyorlar inanmayın :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Pim SEVER

Pay Ölçer çok faydalıdır .

Herkese selam olsun. Tüm yazılanları dikkatlice okudum. Adam diyor ki gidin hukukçulara danışın. (Kötü bir şey mi diyor ?) (Danışmaya ne gerek var ki ben herşeyi bilirim.) Gene diyor ki kanun ortada, yönetmelik nasıl kanuna mugayir (aykırı) düzenleme yapabilir ? (Pekala yapabilir, burası Türkiye) Şahsen ben Pay Ölçer'in nasıl çalıştığını forumdaki yazısından öğrendim. Üstelik ölçme yapmadığını da buradan öğrendim. (Öğrendin de ne olacak boyum mu uzayacak). Kanunun gerekçesini dahi koymuş. Üşenmeden indirdim okudum. Neden ISI MALİYET BÖLÜŞTÜRÜCÜSÜ değil de Pay Ölçer dendiğini de öğrendim. (Olsun sen her yerde Pay Ölçer de) Bu işler de ne paralar harcanıyormuş. (Sana ne başkasının kazancından, nazar etme ne olur çalış senin de olur) Herşey apaçık ortada. (Niye okuyorsun da benim dediğime inanmıyorsun ki) Herşeyi anlatmış ve tüm bunlara rağmen yok Pay Ölçer faydalıdır, yok Sistemi savunuyorum diyenler var. Desinler. Desin. Savunsun. Üstelik kombili dairede oturuyormuş. (Otursun) Olsun Pay Ölçer'i savunsun. Ben de savunuyorum. Bekara karı boşamak kolaydır. Demokrasi yok mu ? Fikir özgürlüğü yok mu ?Beğenmeyen okumasın zorla mı ? Ben bekarım ben de karımı boşayacağım...

Ben ANKARA'da bulunan bir sitede oturmaktayım.

Lütfen rica ediyorum. Yönetici ve İdareci olmayan kat maliki hiç kimse (onlar mecburen isteyecek) Pay Ölçerlere karşı çıkmasın. "Zorunlu" desin, "Cezası var" desin, "bu sayede %60-%80 daha az yakıt ödeyeceğiz" desin. Desin de desin. Her yerde, her mekanda, her komşusunu gördüğünde desin. Yönetmelik bilem var da desin. Gerçekten ben % 78 daha az ödüyorum. Takalım, taktıralım.

Ben geçen seneki 3 aylık dönemde 600. TL ısı gideri öderken, geçtiğimiz yaz bizim sitemize de Pay Ölçer cihazı takıldı. Gerçi bu işe siteden tam olarak kaç para verildiğini öğrenemedim ama siteye takanlara 600,000. TL civarında ödenmiş. Hem takıyorlar hem de paramızı alıyorlar. Toplamda 850'ye yakın daire var. Olsun mühim değil. Ben payıma düşeni şimdiden amorti ettim bile.

Ben ilk toplantıda bu işe ilk karşı çıkanlardan biri idim. Karşı çıktığımda başta yönetici olmak üzere salonda bir uğultu, feryat figan esti. Tüm komşularım bana karlı dağlardan aç kalıp ta şehirlere inen kurt sürülerindeki aç kurtlarınkine benzer bakışlar fırlattı. Yıllarca komşuluk ettiğim, evime gelen komşularımın bu hareketlerine anlam veremedim. Adeta beni düşman ilan ettiler. Sanırsın ki Kurtuluş Savaşı var ve ben cepheden kaçıyorum. Ellerinden gelse beni öldürecekler. Bunun üzerine 6 yıldır bırakmış olduğum sigaraya başladım. Meğerse Yönetici olan zat-ı muhterem bu işi 1 yıldan fazla süredir planlıyormuş. Toplantıdan önce herkesi telefonla arayıp saatlerce konuşarak kat maliklerinin kulaklarını iğdiş etmiş. Nasıl olsa Yönetim'de
    telefon bedava, herkesin de telefonunu biliyor ya.

Yöneticimizden Allah razı olsun. Hatta geçtiğimiz hafta yayınlanan mahalli bir haftalık gazeteye (bedava dağıtılan, mahalledeki köfteci, kokoreççi ve tamirci ilanlarının bulunduğu bir gazete) röpörtaj vererek, "kat malikleri için enerji verimliliği kanununu uygulamak analarının ak sütü kadar helaldir" demiş. Kim demiş ? Yönetici demiş. Neden böyle bir şey der ki ? Zaten 850 kişiden 30 kişi taktırmadı. Acep bu 30 kişiye nisbet mi yapıyor. Yöneticiye sordum, "şimdi ne olacak bu taktırmayanların hali" diye, "ben onlara sonradan bir takacağım ki" dedi. Helal olsun, kendisini tebrik ederim. Allah tuttuğunu altın etsin. Allah başımızdan eksik etmesin. (Amin) Hakkını yememek gerek, bu işe çok emek ve çaba harcadı. Takabildiğine taksın. Ben de taktırdım. Yani bana da taktılar ama faydasını da görüyorum. Ne demek Taktırmam. Tak-tı-ra-cak-sın ! Yönetmelik var ! Yukarıda yazıyor, oku !

Bu yıl ise 3 ay için (Kasım-Aralık-Ocak-2011) sadece 130 TL ısı gideri ödedim. Anlayacağınız enerjiyi çok verimli kullanarak %78 tasarruf yaptım. Vanalarım sonuna kadar açık vaziyette. Gayet de güzel ısınıyorum. 2 adet bütangazı tüp parasına 3 ay. Kardeşim Almanya'da çalışıyor. Geçtiğimiz yazın başında kendisine Pay Ölçer'e geçilecek dediğimde bana hangi firmanın takacak olduğunu öğrenirsen bildir sana kıyak yapacağım demişti. Geçtiğimiz yaz gelirken bana aşağıda resmini gördüğünüz plastiklerden 20 tane getirmişti. (meğersem her firmanın pim'i farklı imiş, hatta Almanya'da bazı firmalar işi uyanmış ve renk değiştirmişler fakat hepsi Alman piyasasında bulunurmuş) Hatta şimdilerde Plastik Kalıbı yapan atölyelerde yerlisi için
    çalışmalara başlanılmış. Önümüzdeki yaz pazarlarda "ikizlere takke" deyip sütyen satanlar gibi "Pay ölçer'e piiim" diye bağıran pazarcı görürseniz şaşmayın. Ağabey bunlar senin çok işine yarayacak kıymetini bil demişti. Ha unutmadan söyleyeyim kendisinden yaklaşık bir saatlik de eğitim aldım. Hatta sakın ha bu sisteme (Pay Ölçer) karşı çıkma, karşı çıkanlarıda, komşularına site haini olarak ilan et diye tembihlemişti. Meğersem ne kadar da haklıymış. Canım kardeşim. Onlar Pay Ölçer taktı ben de resimdeki pim'i gerektiğinde takacağım. Her iki taraf ta takmış olacak.

Bizim konutlarda oturanlardan biri de dava açmış. Ne diye dava açıyorsun kardeşim. Yöneticiye sordum bana dedi ki "o falanca firmanın adamı (başka bir pay ölçer satan firma) " onun için dava açtı, başka komşuma da "kendisi ithal edip bize satmak istiyordu (sankim o kadar kolay dı) " ondan dava açmış
    demiş, diğerine de "benim koltuğumda gözü var yönetici olmak istiyor (sidik kokmakta) " bu yüzden dava açmış demiş. Valla benim hiç umurumda değil. Ben de sürekli yönetim'e gaz veriyorum. İyi ki takmışız bakın ne güzel oldu verimli verimli oturuyoruz deyince, yönetici bana dönüp de bazı terbiyesizler, mikroplar bize karşı çıkıyor, inşaallah allahın izni ile davayı kazanacağız dedi. Bu forumda yazılanları okudum da, bence pek kazanacağı da gözükmüyor. Kimseye sormadı, ihale yapmadı, zorunluluk yok falan filan. Bana ne ben ödediğime bakarım.Tabii ki ben de Yönetim'in arkasındayım, nasıl olsa Pimlerim hazır, gerektiğinde
    ben de takacağım. Merak ettiğim şey ise, olur ya Yönetim bu davayı kaybederse (inşaallah kazanır), benden tekrar para isterler mi ? İşte o zaman seyreyle gümbürtüyü. Bu sefer fazla ödeyenler de paralarını nasıl geri alacaklar acep ? Neyse banane.

bknz. tdk sözlük Takmak : Bir şeyi başka bir yere uygun bir biçimde geçirmek, tutturmak, iliştirmek.

Rakamlar da küsüratları yazmadım, sonra benim dairemi tespit edebilirler. Gerçi hoş tespit etseler dahi mahkemeden karar çıkartmadan evime giremezler ki ? Şimdilerde bol bol antrenman yapıyorum, eğer tesbit edip gelirlerse pimleri ne kadar zamanda takabilirim diye. İlk başladığımda tüm radyatörler için 130 saniye idi, sıkı antrenman yaparak bu süreyi 26 saniyeye düşürdüm. Apartman girişinden bizim daireye gelme süresi 75 saniye. Bu zaman dilimi benim için yeterli. Hoş, konut dokunulmazlığı denen şey var. Gerçi benimkine çok yakın ödeme yapanlar da yok değil. Zaman zaman düşünüyorum da acaba onların da Almanya'da tanıdıkları mı var? Bizim Alamancılar bu işleri pek iyi biliyorlar maşaallah.

Şimdilerde, ısı giderleri yüksek gelen komşularım: Ahh, ahh sizi dinlemedik ne hata yapmışız biz, ne yapacağız şimdi diye hem gönlümü almaya çalışıyorlar hem de çözüm arıyorlar. Bazı ara katlarda, güney cephelerde oturanlar da bu şikayetlere için için kıs kıs gülüyorlar, çaktırmadan. (Daha az ödüyorlar ya, bana ne ötekilerden diye iç geçiriyorlardır.) Yönetim'den gelen haberlere göre çoğunluk şarlamaya başlamış. Bazıları dairelerini satılığa çıkarttı. Hiçbiri ile görüşmüyorum ama küs değilim. Ben de siz istemiştiniz, zaten kanunen de zorunlu artık yapacak bir şey yok diyorum. Öyle 2012 filan değil şimdiden zorunlu diyorum. Kim gidip kanuna bakacak. Bunların kafası çalışsa çişini kaçıran adamı yönetici seçmezdi. (Pantolonun önü hep ıslak, ne zaman sorsam ya çay döküldü ya da su döküldü diyor. Bir gün kendisi Yönetim binasında yok iken bir komşusu bana çişini tutamadığını söyledi. Oradan öğrendim. Karısı altını bezleyelim diyormuş ama, bizim Yönetici de o zaman anlarlar, ben bez taktırmam demiş.) Sanırım hayatta tek başarısı bizim siteye yönetici olması. Kendisi eski kulağı kesiklerden, yaşlı kurt. Zaten yanına topladığı çakallar ile teşkilatı sağlam tutmuş. Kendisine hesap soran olursa da yanından kovuyor. Tüm sitenin giderlerini toplu olarak ilan etmediğinden kimse kimsenin ne ödediğini bilmiyor. Bu da benim işime geliyor. Bazı komşularım duymuş, nasıl duydu ise. Size nasıl az geliyor diyor. Ben de "Ben sıcağı sevmem, tüm vanalarımı kapatıyorum, sırtıma kazak, hırka atıp kalın giyiniyorum" diyorum.

Vicdanen müsterihim. İçim çok rahat. Komşularım bu adamın peşinden gidip böyle hukuksuz bir işe kalkışmasalardı. O zaman ben de bir tanıdık avukata (para vermemek için bürosuna gitmek yerine telefonla) şu Verimlilik kanununun geçici 6.Maddesine göre uygulanmaz diyor sen ne diyorsun dediğimde Avukat bi bakayım sizi ararım dedi telefonu kapattı, yaklaşık yarım saat sonra beni aradı. 2012 Mayıs ayına kadar takamazlar ama sonrası için inceleme yapmam gerekir, bir ara sekreterimden randevu alır büroma gelirsiniz dedi. Gitmedim. Kardeşim sayesinde gerek de kalmadı.

Dinsizin hakkından imansız gelir demişler.

Yaşasın Pay ÖLÇER ! Yaşasın Yönetim ! Yaşasın Verimlilik !

Lütfen yok hukuk, yok guguk bilmem ne diyerekten pişmiş aşa su katmayınız. Ortalığı karıştırmayınız. Aklınızı kullanınız.

hocam çok güldürdün

• Geçen sene merkezi sistem bir ev satın aldığım için konuya dahil olmuş..Bir takım tespitlerde bulunmuştum..Bu sene de söylediklerimin hepsinin arkasındayım..Ne söylediysem eksiği var fazlası yok..

Kim ne derse desin merkezi sistem çok adaletsiz ve saçma sapan bir sistemdir..Binalarda merkezi sistemi zorunlu kılan yönetmeliği çıkaranlar sözde bu uygulamayı tasarruf adına yaptılar ancak aklı başında olan herkes bilir ki bu tamamen al ya da öde sistemiyle fahiş fiyata ve gereksiz miktarda fazla satın alınan doğalgazı eritmek maksadıyladır..Bu durumu tasarrufla izah etmenin mümkünü yoktur..Bu tam manasıyla israftır..

Akdeniz bölgesinde oturuyorum geçen ay 300 tl doğalgaz parası geldi..Bu seneyi toplamda yaklaşık 1400 tl ye kapatacağız..Neredeyse kömürden bir farkı yok..Kışın ortasında temmuzu yaşamakta cabası..Halbuki kontrolun bende olduğu kombili kiralık evimde ocak banyo dahil bir seneyi 500 tl ye çıkarıyordum ve ne üşüyordum ne de yanıyordum..

aynı binada 90 tl ye ev alan da aynı yakıt parası veriyor 120 tl ye ev alan da aynı parayı ödüyor..

Ev satın aldım ama kredinin yanında bir de kira ödüyorum hala... Bu işe lanet olsun denir başka birşey denmez...

Devlet mutlaka bu işe çözüm bulmalı..Fazla ısınanın fazla az ısınanın az ödeyeceği bir sistemi mutlaka en kısa zamanda uygulamaya koymalıdır..

• mahkemeleri sonuçlanan var mı?
  • Bir şeyi tercih ederken kafaniza silah dayayip bunu yapacaksanız diyenmi var daire alırken.İster merkezi sistem daire alırsın veya kiralarsın.İster almazsın.Merkezi sistemde oturan adam üşümez .Peteklerde dairelere ısınmak için takılır.Hasta olup doğalgaz faturası az ödeyip zatüreden ölmekte bir tercihtir.Gidin kombili daire alın ama merkezi sistemin sağlıklı çalışan sistemini ISI PAY ÖLÇER GİBİ SAÇMA VE GEREKSİZ ( ŞUANKİ MÜHENDİSLİK HARİKASI MÜTAHİT ÇAKMASI ALT YAPI İLE ) bir oluşum ile meşgül etmeyin.Paranızı çöpe atmayın .Bir akinolu atasözü derki çalışan sistemi değiştirmeyeceksin.

Oyuna gelmeyelim.
  • Merhaba
    Ben 60 dairelik 2012 yılında yapılan ve kalorimetre kullanan bir binada oturuyorum. Bu yıl kalorimetre kullandık fatura hesaplamasını ilk 2 y elle yaptık sonra şirkete verdik.
    Hesaplama yaparken gördükki bu sistem kanundaki hesaplama yöntemiyle hesap yapıldığında komşunun komşuya hakkının geçmesine sebep oluyor. Ben u anda hesaplama sisteminin yanlış olduğuna inanıyorum. Bu sistemin gerçek adının "yaktığın kadar öde" değil "ISINDIĞIN KADAR ÖDE SİSTEMİDİR" öncelikle bu isim üzerinden yorum yapılmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü şu anki hesaplama sistemiyle bu inanılmaz derecede berbat bir sistem. Eğer adaletli bir hesaplama sistemi uygulanırsa aynı derecede mükemmel bir sistem.
    Almancam yok fakat almanyada bu sistemle ilgili yaptığım araştırmada ilk uygulanan sistem %70-%30 şeklinde fakat daha sonra makemelerin verdiği karar sonucunda birçok mahkeme %50- %50 karar vermiş hatta %79 ortak %21 kullanıma göre paylaştırılması kararını vermiş.

Bizim binamızda %30 karşılığı olarak ortalama 50 tl gibi bir hesap çıktı. Dairelerin faturalarında ise 70tl ile 400 tl arasında değişen fatura çıktı. Bütün daireler eşit metrekare. imd bu hesaba göre binamızdaki 190 m2 bir daire aralık ve ocak ayında kışın en soğuk geçtiği dönemde 50tl ortak kullanımı çıkarsak 1 ay boyunca 20 tl ye ısınmış oluyor. Şimdi buna göre 190m2 dairenin 1 ay boyunca 20 tl ye ısınması mümkünmü? Bu şekildeki daire sahiplerinin açıklaması şu şekilde. Biz vanalarımızı kapatmadık(zaten kapatamazlar vanalar min 2 ye yani 15 dereceye ayarlandı) 2 de duruyor fakat petekler yanmıyor (yanmamasının sebebi daire ısısının 15 dereceden yüksek olduğu için petek kendini kapatıyor) bu nedenle kalorimetrem yazmamış diyor haklı olarak. Bu durumda daire sahibi alt kat üst kat ve bina ortak boşluğundan aldığı ısıyla dairesini ısıtmış oluyor. Fakat dışarısı ortlama eksi 15-20 derece iken dairenin içindeki +15 derece sıcaklığın uzaydan gelmediğini bir kazandan çıkan ısıdan faydalandığını anlamak istemiyorlar. Alt katı 250 tl ödüyor onun ısısıyla üst kat 18 derce sıcaklık bana yeter diyor alt katın ısısyla ısınıyor dolayısıyla faturası sıfıra yakın geliyor.
    Kanunda ortak yerlerin, ısı kayıplarının vs.. için %30 ortak paylaır diyor. Fakat bana göre buna ilaveten bir dairenin yine kanunda belirtilen 15 derece ısınması için gereken kalori miktarının (bu bina ,hava ısısı, m2 gibi etkenlerle değişir) hesaplamalara dahil edilmesi gerekir. Örneğin bizim binamızda bu kış bu hava şarttlarında tüm faturalarımızı alıp gözden geçirdiğimizde bir dairenin ortalama olarak 15 derece ısınması için gereken kalori miktarını tüm binaya göre oranladığımızda %70*%30=%21 gibi bir oran çıktı. Bu hesaba göre ortak kullanım paylaşımının kabaca %51-%49 gibi olması gerektiği kanaatine vardım fakat bunu çoğunluğa kabul ettiremedim.

Asıl probleme gelince. Madem bu sistem ısındığın kadar öde sistemi o halde mantık olarak binadaki her dairenin ısısının 20 derece olacak şekilde ayarlandığı kabul edilirse her dairenin eşit fatura ödemesi gerekir. Eğer biri bana 20 derece yetmez ben 25 derecede ısınmak istiyorum derse o da ısındığı kadar yani 25 dereceye göre ödeme yapar. Bu durumda Her daire 20 derece ısınırken bazıları 800 bazıları 1200 kalori yazar. Bu durumda faturalandırma yaparken örneğin 20 derece için dairenin ısınma katsayısı gözönünde bulundurararak fatura çıkartılır.
    Dediğim gibi Bu sistem "ISINDIĞIN KADAR ÖDE"dir. Umarım bu yönde kanunlarımız düzenlenir.

• arkadaşlar merhaba,

bizim apartmanımızdada geçtiğimiz yazdan beri ısı pay ölçer kullanılıyor ve bizimde ağzımız çok yandı açıkçası.

Sizlere sormak istediğim 2 soru var beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
    Bize gelen faturalardaki:
    1- Kc pay ölçer ısı transfer katsayısını neye göre hesaplıyorlar?
    2- Km -daire konum katsayısı, güney cephelerde mi daha yüksek kuzey cephelerde mi?
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.