Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (76. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.798
Cevap
52
Favori
616.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: insane1907

ARKADAŞLAR,

HAVALAR ISINIYO, BU MERKEZİ SİSTEMİ KOMPLE KAPATABİLİYO MUYUZ? FATURA GELMEMESİ AÇISINDAN?

ŞUNDAN SORUYORUM, Bİ YERLERDE KOMPLE KAPATMANIN YÖNETMELİK GEREĞİ YASAK OLDUĞU, 15 DERECE KURALI OLDUĞU, KOMPLE KAPATANLARA CEZA YAPTIRIMI UYGULATILDIĞI GİBİ BİŞEYLER OKUMUŞTUM.

BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARSA PAYLAŞABİLİR Mİ?

Vanaları komple kapatırsanız ve asgari tüketimin altında kalırsanız faturalandırma yapan firma ceza yazıyor. Mesela geçen ay bizim apartmanın asgari tüketimi 202 kaloriymiş. Havalar sıcak olduğu için ve yalıtım iyi olduğu için biz fazla yakmadık. Ara ara kapattık. Asgari tüketimin altında kaldığımız için binadaki 4 daireye 750 kalorilik ceza yazmışlar. Niye bu kadar yüksek ceza yazdınız diyince de "Alt kattan ısınmışsınız" bir dahaki aya kapatmazsınız caydırıcılık olması için diyorlar. Asgari tüketim miktarını ay ay listeleyin o zaman insanlar ona göre yaksın dediğimde de lafı eveleyip geveleyip cevap veremediler. Ben de bu ay günlük olarak kontrol ediyorum. Çok zengin ülkeyiz her yerden doğalgaz fışkırıyor. Tasarrufa gerek yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: isosem19

quote:

Orijinalden alıntı: insane1907

ARKADAŞLAR,

HAVALAR ISINIYO, BU MERKEZİ SİSTEMİ KOMPLE KAPATABİLİYO MUYUZ? FATURA GELMEMESİ AÇISINDAN?

ŞUNDAN SORUYORUM, Bİ YERLERDE KOMPLE KAPATMANIN YÖNETMELİK GEREĞİ YASAK OLDUĞU, 15 DERECE KURALI OLDUĞU, KOMPLE KAPATANLARA CEZA YAPTIRIMI UYGULATILDIĞI GİBİ BİŞEYLER OKUMUŞTUM.

BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARSA PAYLAŞABİLİR Mİ?

Vanaları komple kapatırsanız ve asgari tüketimin altında kalırsanız faturalandırma yapan firma ceza yazıyor. Mesela geçen ay bizim apartmanın asgari tüketimi 202 kaloriymiş. Havalar sıcak olduğu için ve yalıtım iyi olduğu için biz fazla yakmadık. Ara ara kapattık. Asgari tüketimin altında kaldığımız için binadaki 4 daireye 750 kalorilik ceza yazmışlar. Niye bu kadar yüksek ceza yazdınız diyince de "Alt kattan ısınmışsınız" bir dahaki aya kapatmazsınız caydırıcılık olması için diyorlar. Asgari tüketim miktarını ay ay listeleyin o zaman insanlar ona göre yaksın dediğimde de lafı eveleyip geveleyip cevap veremediler. Ben de bu ay günlük olarak kontrol ediyorum. Çok zengin ülkeyiz her yerden doğalgaz fışkırıyor. Tasarrufa gerek yok

ben yanlış anlattım durumumu sanırım. yöneticiyim ben ve merkezi sistemi aşağıdan komple kapatacağım. vanadan, evden v.s değil yani. sistemi off yapacağım.

igdaşa sordum, kapatabilirsiniz dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi insane1907 -- 28 Mart 2016; 11:16:10 >
  • merkezi sisteme tabi olununca ali'ye farklı veli'ye farklı tarife uygulanmaz !

örneğin güneye bakan ev ile kuzeya bakan evin ısınma enerji gideri fazladır.

bu durumda otomatik olarak güneye bakan yerdekiler genelde ev sahibi
    kuzey cepedekilerin ise genellikle kiracı oldukları gerçeği vardır !

uzun lafın kısası ; ısı ölçer sistemleri normalin üzerinde bir konfor bedeli talep etmeyenler içindir !
    ( sitede veya apartmanda oturup güneye cephe olanların menfaatine göre kuzeyde oturanlara dayattıkları
    kuzey harici diğer cepeler bile kuzeyden daha avantajlı olacakları için kafadan 4te1 yani 3 e karşı 1 oy azlığı nedeniyle
    kuzeye bakanlar malesef her zaman ısı ölçer sistem adıyla ekonomik olarak mağdur edileceklerdir!

komşuluk hukuğu açıdan tüm dairelerin aynı ısı aralığında konforlu kalması vede olası enerji tüketim bedelini
    her dairenin eşit ödemesi hususunda apartman sakinlerin ( çoğunluğun ) menfaatleri gereği bu adil yaklaşıma pekte sıcak bakmayacakları için

ekonomik açıdan adil ısınma paylaşımı sağlanmadığı için,
    merkezi ısınma ortaklığının sonlandırılması hususunda ;
    bu konuda idare mahkemesine dava açmak lazım olsa gerek !

bu konuda daha önce açılmış dava ve mahkeme kararları !

https://www.google.com.tr/search?q=%C4%B1s%C4%B1+pay+%C3%B6l%C3%A7er+davalar%C4%B1

sonuç olarak güneye bakan 50 TL ye ısınıyor ! ve kuzeye bakan ise 250 TL ye ısınıyor ise ; güneye bakan 150 TL ödemek zorunda kaldığında ise haliyle güneye bakanlar bu seferde merkezi sistemi tamamen iptal ettirip
    her daireye doğalgaz sistemi gelmesi yönünde menfaatleri gereği davranışlar sergilemesi olasıdır !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 28 Mart 2016; 11:51:52 >
  • Evet şuan daha anlaşılır oldu :)

• tr5454 T kullanıcısına yanıt
    tr 5454 kullanıcısın yazdıklarına aynen katılıyorum.
    " Böyle bir sistem yapılacaksa kesinlikle ve kesinlikle öncelikle katlar arası ısı yalıtımı çok çok iyi olmak zorunda, dış duvarlar ise kati surette sandviç duvar(arasında minimum
    5cmlik strafor olacak)+dış duvar üstü ısı yalıtımı taşyünü kaplama+3 katlı cam ve ufak pencere boyutları ile verimli olur"
    Cümleniz sorunun nedenini açıkça ortaya koyuyor.İlave olarak
    1-Başta bende böyle bir sistemin doğru olduğuna kanaat getirmiştim.
    2-Mantolama yaptırdıktan sonrada eşitsizliklerin olduğunu görünce min sıcaklığı 18 dereceye set ettik.
    3-Toplam ısı ihtiyacımız düştü ancak 18 dereceye set ettirmeyenlerin olduğunu görünce bu sistemin, dürüst olmayanlarca komşusuna zarar vermeyi kendi çıkarları açısından doğru
    görenlerin olduğuna inandım.
    4-Merkezi sistemli yapılarda ısı kaybı hesabı ve kalori hesabı alt kat ve üst kattaki sicaklıkların aynı olacağı varsayılarak yapılır. Dolayısıyle ısı kaçakları olmaz.
    5-Eğer sizin dediğiniz gibi katlar arası ısı yalıtımı çok çok iyi olursa bu sistemin, komşu hakkına tecevüz etmeden hakkınca kullanımı uygun olur.
    6-Peki kat kaloriferli binalar da bu nasıl derseniz.Haklısınız derim ve bununda tesisat mühendislerince cevaplanacağını düşünürüm.
    7-ÇÖZÜM.
    Mutalka toplam ısı tutarının belli bir miktarı sabit olarak kat maliklerine dağıtılmalı geri kalan konfor olarak adlandırılıp harcadığı ve ısı pay ölçerden yansıyan miktarı artıdan ödemeli.
    Örneklemek gerekirse: Toplam 20.000TL yakıt gideri olsun .Bunun %50si, 10.000TL tüm kat maliklerine eşit bir şekilde pay edilsin geri kalan 10.000TL ise pay ölçer hesaplamalarında göz önüne alınarak kişilere yansıtılsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi udihicmo -- 9 Nisan 2016; 12:09:31 >
  • Oturdugum binadada dogalgez merkezi sistemi var takildigim bi nokta isi kaybi. Bina dirt daire uzerine bina icinden gecmesi gereken tahliye borulari katta iki daire uzerinden geciyo ve sistem calistigi surece hep sical elde edilen isi 4 petek isisi gucunde o insanlar hic kendi peteklerini yakmasa bile isiniyorlar ama isi kaybini bizde oduyoruz bana aptalca geliyo isi kaybolmuyo kullaniliyo ne yapmaliyim lutfen yardimci olurmusunuz?

• Konuyla ilgili tecrübeli arkadaslar yardımcı olabilirlerse sevinirim ;

Yeni bir daireye tasindim ve oturduğum blokta bu yıl peteklere sıcak su verilmedi dolayısıyla ısınma sisteminden faydalanmadık sadece sıcak su kullanıyoruz

sitede ısı pay ölçeler var bütün dairelerde sisteme yabancı olduğum için sormak istediğim birkaç soru olacak ;

- Mart ayında benim daireme sadece sıcak su kullanımından dolayı 68 TL doğalgaz gideri gösterilmiş , daha önceki dairemde kışın en soğuk günlerinde kombi kullanımımda faturam 15TL yi geçmiyordu , bununla ilgili ısı kullanımımı azaltacak bir yol varmıdır

- Isı giderini odemek zorundamıyım ve ödememem durumunda ne ile karşılaşabilirim yada yasal olarak izleyeceğim bir yol varmıdır ?

Yanıtlayabilecek olan arkadaşlar varsa sevinirim

Teşekkürler
  • bencedesen kullanıcısına yanıt
    Forumda arama yaptırın sorunuzun benzerini ve cevapları bulacaksınız.
  • Merhaba. Ben 1+1 dairede Kiracıyım. Yerden ısıtma var. Geçen kış 755tl verdim. Bu yilda ayni miktar isteniyor. Fakat ben bu yıl evde ısıtma kullanmıcam. Bina sahibine söylediğimde vermek zorundasın sen vermezsen ev sahibinden alırım dedi. Bu şekilde bir hakkı varmı? Ödeme yapmak ve kullanmam zorundamıyım?

• Isıtmayı kullanmama hakkınız yok ne yazık ki. Normal radyatör ve termostatik vana olsa 3'e getirip bırakırsınız. Ev 18 derece civarı olur. Yaktığınız + %30 ortak harcamayı ödersiniz. Sizin de sisteminizde mutlaka bir termostat vardır...

• quote:

Orijinalden alıntı: coolfire01

Arkadaşlar merkezi sistemle ısınan ve Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri kullanan daire sahipleri var mı ?

Arkadaşımın merkezi doğalgaz sistemi ile ısıtılan boş ve kullanılmayan dairesi var. Daire merkezi sisteme bağlı olduğu için ehr ay boşa ısıtma parası veriliyor.!!!!
    Apartmana "biz daireyi ısıtmıyoruz boş,kalorifer yakmıyoruz" dediğinde , bu bizi ilgilendirmez diyorlar. Isıtmadığı daire için boşa para veriyor!!!!

Bu haksız olaya son vermek için biraz araştırdığımda , ısı paylaşım sistemler olduğunu gördüm .

Bu olaydan muzdarip veya bu sistemleri kullanan arkadaşların fikirlerini paylaşmasını diliyorum...

Kullanmasa bile ödemek zorunda alttaki dairenin ısısı yukarıya gidiyor ayrıca kat koridorda petek ısıtılıyor
  • Merhaba arkadaşlar bizim binada da merkezi sistem var ısı pay ölçer taktırmak istiyorlar. Binadaki dairelerin büyüklükleri eşit değil örneğin üst kattaki bir ev 215 m ise en alttaki ev 1110 m. şimdi bu durumda ortak ödenen %30 ki bu oran bina sakinlerinin kararına göre değişiyormuş, eşit şekilde paylaşılmış oluyor mu?
  • ali.kan kullanıcısına yanıt
    Evet. Kat malikleri kanunu ve isı paylaşımı okursanız ikna olursunuz.
  • Puitu kullanıcısına yanıt
    Sakın taktırmayın. Mesajları okursanız nedenlerini göreceksiniz. Sabit ödemeler dairenin metrekaresine göre farklıdır ve önceden belirlenerek sabit değer olarak orantılı hesaba girer.Toplam yakıt bedelinin % 30 a tekabül eder.Örnek 115 m2 lık bir dairede 88 m2 olarak işlem görmektedir.Bodrum katlar daha küçük olduğu için 64 m2 olarak işlem görür.
  • Eyvallah hocam, binada bir kactane kil var onlar tutturdu isi pay olcer isteriz diye. Ben istemem dedim ama bakalim sonuc ne olacak.

• bir kaç sayfa okudum ama sorularım var:

bir kaç kişi pay ölçer istiyor diye pay ölçer taktırmak zorunlu mu? kaçış yolu var mı? (yapılan ankette istemeyenler çoğunlukta)

zorunluysa; kazan dairesinde de yapılacak işlemler var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 11 Ekim 2016; 13:48:03 >
  • Arkadaşlar kış geliyor yine ısı pay ölçer konuşulacak. Ancak bu ısı pay ölçerden kurtulmak için yönetmelik veya kanun değişikliğine ihtiyaç var.
    önceden açılmış davalardan haber var?
  • insane1907 kullanıcısına yanıt
    İlk önce kapatmak yasak değil kollektörün olduğu yerden kırmızı vanayı kapatınız fatura kesim tarihine 3 gün kala vanayı açıp biraz kullanınız böylece faturanız çok düşecektir

• konuya nereden gireceğimi bilmiyorum. Isı pay ölçer çok iyi bir şey. herkes yaktığı kadar ödesin. buna bende katılıyorum. ancak uygulamada bu böyle olmuyor.
    nedenini soracak olursanız. örnek vereyim. Bu ay bana elektrik faturası 200 Tl gelmiş olsun. komşu bunun yarısı sen öde deme şansım var mı? yok. niye çünkü gelen faturanın hepsini ben
    ödemişim. yakıtta ise işler farklı. niye ısıyı tutma şansın yok. ya yukarı ya aşağıya gidiyor. birde katlar arası yalıtım yoksa deme keyfine. Birde komşun vanayı kapatmışsa vay halin
    hem kendini hemde komşuyu ısıtıyor. sonra bir ay 600 tl öde. komşun 100 tl. var mı böyle bir şey. o nedenle kanun ve yönetmelik bir an önce değişmeli.
  • 
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.