Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem)
1324 Cevap219774 Görüntüleme29 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     14 15 [17] 19 20 21 22 23      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

19 Mesaj
20 Şubat 2013; 20:34:53 

quote:

Orijinalden alıntı: Akrep976

merhaba biz sinyalizasyon yoluyla okumada hata olduğunu tespit ettirdik zaten tüm binanın petekleri tek tek manuel okundu ve rakamların hepsi değişti daha önce de yazdığım gibi çevre ve şehircilik müdürlüğünden rapor şeklinde bir yazı aldık bu konuda.
-firmanın sorunu çözmesi konusunda malesef firma bu konuda hiçbirşey yapmıyor değiştirmek istesek başka firma da yok !!!!!!
-kullandığımız vananın başlagınç değeri 3 son değeri 6. bunlar vananın üzerinde yazan rakamlar. vananın üzerinde yazan üç rakamını 0 olarak düşünmek gerekiyor. 3 te iken 15 derece 6 da iken 30 derece sıcaklık (oda ısısı) olacak şekilde ayarlandı. her vana farklı tasarımda olduğu için bunu belirtmem gerekiyordu sanırım. ısınamama konusunda vanadan kaynaklanıyor demek istemedim. son kat olduğu için vanayı sonuna kadar da açsanız otuz derece sıcaklığı yakalayamıyorsunuz.o sıcaklığı yakalayamadığınız için de sürekli sıcak su girişi oluyor peteğinize bu da sayaçların birimini arttırıyor.
-hava ama konusunda malesef sadece brulör arızası yapınca brulör ayarı yapıldı o kadar ne yıllık bakım yapıldı.ne de bu işten tam olarak anlayan biri var:( (o ayrı bir konu) sistem sürekli su eksiltiyor sebebini biz de anlamış değiliz sabah hava alıyoruz akşam altı yedi gibi tekrar hava almak gerekiyor peteklerin alt kısmı buz gibi havayı aldıkça aşağıda kazanın basıncı bir buçuk hatta bir bara kadar iniyor su eklemek gerekiyor.teoride farklı konuşulabilir ama şu anda bu sistemi kullanıyoruz ve durum bu fiili olarak. kazanın basıncı düşüyor aşağıdan suyu bastığınız anda hissedilir farklılık oluyor petek sıcaklığında.ayrıca bu konuda iki mühendisten iki ayrı yorum geldi bu da ilginç üstte yazmıştım.
-kazanımızın düşük sıcaklığa ayarlanması gibi bir durum söz konusu değil sensör takılı. kazan dış sıcaklığa göre kendini ayarlıyor.
-ilk mesajım olmasının sisteme olumsuz yorum yapmamla nasıl bir alakası var anlamadım. sonuçta biz bu sistemi kullanıyoruz . sinyalizasyon yoluyla okuma da yanlışlık olduğunu da tespit ettirdik.
- bunun dışında bazı arkaşadaşların da yazdığı gibi mantolamayı mecbur etmeden bu sistemi mecbur etmek, firmaları denetleyecek kimsenin olmaması (var demeyin biz o yola da başvurduk ),petek üzerindeki sayaçların kontrölünün yapılamaması vs. vs.bunları düzenlemeden bu sistemi mecbur etmek ilginç hatta şimdi eksikleri görüp yeni bir yönetmelik çıkarılıyor ??????
-kanuni olarak kullanmak zorundayız yapacak birşey yok ama adil olduğu konusunda kesinlikle ama kesinlikle adil değil.

cihazların çalışma sıcaklığına bak! mutemelen 55 derece-105 derce arasındadır.

bu sistemde dış hava senserünü iptal edip kazanı sabit sıcaklıkta çalıştırmadıkca ısınamazsınız.

buda mekanik projenizin tasarım sıcaklığı olması gerekir. 90/70 derece veya 70/50 derece doğalgazlı kazanlar 85 derecede kendini otamatik kapatır. bilgine

90 derece kazandan peteklere gönderilen sıcak su/ 70 derece peteklerden kazana geri dönen su

sistemin zaafları kullanıldıkça ortaya çıkacak

22 Mesaj
21 Şubat 2013; 20:15:58 

Bildiğim kadarı ile, K faktörü odaya göre değil, radyatörün büyüklüğüne, yani dilim sayısına ve pay ölçerin takıldığı radyatör cinsine göre değişiyor.

132 Mesaj
21 Şubat 2013; 22:46:06 

quote:

Orijinalden alıntı: EFES12

Bildiğim kadarı ile, K faktörü odaya göre değil, radyatörün büyüklüğüne, yani dilim sayısına ve pay ölçerin takıldığı radyatör cinsine göre değişiyor.

Bende öyle biliyorum fakat Salonda bulunan 2 adet peteğin k faktörleri farklı.Aynı dilim sayısına sahipler. Firmayı arıyorum ama cevağp verecek muhattap bulamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nikogrk -- 21 Şubat 2013; 22:47:08 >

53 Mesaj
24 Şubat 2013; 10:48:46 

Kalorimetre çağın en güzel birkaç icadından biri, kimin ne tükettiği tespit ediliyor. Bence sorun paylaşımın nasıl yapıldığında, insanları birbirine düşüren, komşunun komşuya bırak hatır sormasını selam vermesini engelleten bir paylaşım biçimi. Klasik merkezi sınma ile kıyaslanmış yeni sistem bu forumda çoğunlukla, klasik merkezi ısınmaya göre elbette daha ilerici ve adaletli. Fakat bir de kombili sistemin adaleti ile kıyaslayın, hangisinde insan tükettiği kadar ödüyor? Kombili sistemde de adaletsizlik vardı, az yakan fazla yakandan istifade ediyordu, ama bence kombili sistem kötüler içinde en az kötü olanı. Tartıştığımız sistem ve paylaşım biçiminde: Yasanın öngördüğü 1. Daireler asgari 15 drc. ısıtılacak 2. binada toplam tüketilenin %30 u eşit paylaşılacak, ok. Ancak hakkaniyet yönünü vicdanlara soruyorum: 52 dairelik bir blokta dairem var, dairem kullanımda değil. Bina doluluk oranı %50 olduğu için 1 aylık ısıtma bedeli (bina ve komşu ısıtma bedeli diyorum ben buna) 73,5 tl ödedim son faturada. Seneye doluluk %50 yi aşacak, taşınanlar arttıkça binanın tüketimi artacak. Diyelim kiracı bulamayan 2 daire kaldı, 50 daire maliki rahat rahat ısınıyorlar. Daireler ortalama 210 tl lik tüketim yapacak, misal. 210x50=11.500 gibi binanın aylık toplam tüketimi oluşmuş olacak. %30 hesabında herkesin ödeyeceği 11.500/52=66,34 tl her daire eşit ödeyecek. Şimdi boş olan 2 daire bu 66 tl ye ek olarak bir de 15 drc ısıtma için daire içi tüketimi ödeyecek 35 tl de o olsa 100 tl ısınma bedeli ödeyecek, uğrama bile uğramadığı evi için, sırf kat maliki olmanın bir bedeli var kiracı bulamasan da ödeyeceksin kanun böyle istediği için. Site yönetimine almadığım hizmet için 126 tl aidat ödemem yetmez, 100 tl de bina komşu ısıtma için ödeyeceksin al sana 226 tl fatura aylık. Şimdi sorum şu, efendim kazan çalıştırma bedeli, komşudan kaçan ısı bedeli, boruların binayı ısıtma bedeli filan diye ödetilen bu miktar elinizi vicdanınıza koyun nolur fazla değil mi??? Bu kadarı da fazla değil mi??? Benim dairem zemin kat altta olmayan köstebekleri ısıtıyorum, yukardaki komşum benim dairem orda olmasaydı toprağa kayalara komşu olacaktı, orda dairem var diye ben o komşulara o kadar zarar mı ettim ki, tazminat-diyet mahiyetinde olan bu bedel, dairesini kullananlara fazla gaz faturası gelmesin diye bana senede 6 ay ve sürekli ödetiliyor. Bu yasa adalet için çıktıysa neden kombili binalarda bir yuvarlama bir baz tutar apartman sakinlerine eşit ödetilmiyor, orda hak geçme yok mu? Yukarda arkadaşın sorusuna cevap yazılmamış, bu yasa ve uygulamaya göre bence yalnız boş daire sahipleri değil tasarruf yapanlar da mağdur, fazla tüketenin bedelini onlar da ödüyorlar çünkü. Kanunun neyi yaptırdığını hepimiz biliyoruz, ben işin hakkaniyet tarafının tartışılmasını istiyorum: Isı kaybı %30 ise neden yeni yapılan binalarda merkezi sistem ısınma zorunlu tutuluyor, kombili seçenek söz konusu değil, madem merkezi ısınma bereketli ve ekonomik değilse -%30 kayıp merkezi ısınmanın ekonomik olmadığını apaçık gösteriyor-. Ya biz %30 a varan ısı kaybı kaçağı var diye az tüketenlere fazla para ödetmek için kandırılıyoruz, ya da denilen doğru ise bu kadar ısı kaybı var ise neden merkezi ısınma bizlere zorunlu TEKEL seçenek olarak dayatılıyor NEDEN???????

3563 Mesaj
24 Şubat 2013; 12:23:39 

Kesinlikle haklısınız yalnız bu en düşük 15 derece ısıtma zorunluluğu basındaki bazı haberlere göre yeni yönetmelikle 20 dereceye çıkarılmak isteniyor.O zaman eviniz boş olduğu zaman artık minumum 20 derece ısıtacaksınız..Bu da boş eve ödediğiniz meblağın yüzde 25 artması demek.

Minumum dereceyi 20 ye çıkarmak bu kanunu işlevsiz kılacaktır.Yapılmak istenenin özüne aykırıdır.Zaten vatandaş bu sistemi kurmak için 1000 tl ye yakın para harayacak.Peki 20 derece zorunlu olursa harcadığı bu parayı nasıl çıkaracak? Neden benim evimin odaları sürekli 20 derece ısınsın..Kullanmadığım odaları 15 dereceye ayarlamamın kime ne zararı olacak? Bu şekilde ne devlet ne de birey istenen ölçüde tasarruf eder.Akıl ve mantık dışı bu uygulamanın yapılacağına pek ihtimal vermiyorum ama yapılırsa da sadece bu işle uğraşan firmaların lehine olur.

912 Mesaj
24 Şubat 2013; 14:08:33 

hımmm, demekki hem 52 kişilik otobüste yer ayırtacaksınız rezervasyon yaptıracaksınız, ona göre hazırlık yapılacak otobüsün masrafı mazotları alınacak, şoför ve muavin kadrosuna eleman alınacak, gidilecek yerle ilgili rezervasyonlarda yapılacak, sonra siz diyeceksinizki, ya ben gelmiyorum, yerimede kimseyi bulamadım, o zaman neden benden yol parası istiyorsunuz?????? valla haklısınız sizinkisi daha adeletli gözüküyor :))

İkincisi , adama bak ya parasını çıkarıp çıkaramayacağını düşünüyor hala, diye eleştiride bulunan X15 de , 1000 tl lik masrafını nasıl çıkaracak vatandaş diye üzülüyor eğer 20 derece baz alınırsa. :) sevsinler sizin adaletinizi.

Üçüncüsü, bu %30 ısı kaybı falan değil kardeşim , adını kim böyle koyduysada bence çok yanlış. Bu 52 daireye göre projelendirilen bir sistemin ana maliyet gideridir. Çünkü sizin gibi 20 daire daha deseki, biz oturmuyoruz kardeşim o zaman parada ödemem dediğinizde, 52 dairelik bir hacime göre projelendirilmiş ve ona göre yakıt tüketen bir sistemi tutupta sadece oturanlara ödetmeyi düşünmeniz kadar adaletsiz bir şey olurmu.

Otobüs örneğinde olduğu gibi, baştan deseydinizki biz gelmiyoruz bizi hesaba katmayın diye, o zaman çok mazot yakan otobüs kiralanmaz küçük bir minimüsle gidilirdi gidilecek yere.Kimsede size laf etmezdi. İkincisi şu tasarrufu tartışan arkadaşlar önce en büyük israfı yaptıklarını göremiyorlarmı acaba??? en az 100 bin tl değerinde bir yatırımı boş tutuyorlar. sonrada tasarruftan bahsediyorlar. Komedi.

mısır püşkülü-ikinci-üçüncü-sarmaşık-bafra-beyaz uçlu maltepe-samsun( istanbul) samsun(bulgar)mallboro-tekel2000-tekel2001-Ballıca-tekel2001-tekel2001(kısa) tekel2000(kısa)--->50PW450 darısı sizin başınıza

53 Mesaj
24 Şubat 2013; 14:30:24 

Cumhur 45 nick li zatın biraz Türkçe dersine ihtiyacı var anlaşılan: "Biz ödemeyiz" demedik (dediysek alıntı yap, ispatla) "Bu kadarı fazla" dedik. Sadece bir örnek: dedelerimizin ninelerimizin bakır kazanlarında bile ne kadar sıcak suya ihtiyacımız varsa o miktar suya göre talaş atardık hazneye. Yani bu teknoljik gelişimde kalorifer kazanları arz-talebe göre yani ihtiyaca göre su ısıtıp pompalıyor vs. Elbette ısınma masraflarına katılacağız. Sorun oranda dedik.

608 Mesaj
24 Şubat 2013; 15:06:41 

quote:

Orijinalden alıntı: UliUli

Kalorimetre çağın en güzel birkaç icadından biri, kimin ne tükettiği tespit ediliyor. Bence sorun paylaşımın nasıl yapıldığında, insanları birbirine düşüren, komşunun komşuya bırak hatır sormasını selam vermesini engelleten bir paylaşım biçimi. Klasik merkezi sınma ile kıyaslanmış yeni sistem bu forumda çoğunlukla, klasik merkezi ısınmaya göre elbette daha ilerici ve adaletli. Fakat bir de kombili sistemin adaleti ile kıyaslayın, hangisinde insan tükettiği kadar ödüyor? Kombili sistemde de adaletsizlik vardı, az yakan fazla yakandan istifade ediyordu, ama bence kombili sistem kötüler içinde en az kötü olanı. Tartıştığımız sistem ve paylaşım biçiminde: Yasanın öngördüğü 1. Daireler asgari 15 drc. ısıtılacak 2. binada toplam tüketilenin %30 u eşit paylaşılacak, ok. Ancak hakkaniyet yönünü vicdanlara soruyorum: 52 dairelik bir blokta dairem var, dairem kullanımda değil. Bina doluluk oranı %50 olduğu için 1 aylık ısıtma bedeli (bina ve komşu ısıtma bedeli diyorum ben buna) 73,5 tl ödedim son faturada. Seneye doluluk %50 yi aşacak, taşınanlar arttıkça binanın tüketimi artacak. Diyelim kiracı bulamayan 2 daire kaldı, 50 daire maliki rahat rahat ısınıyorlar. Daireler ortalama 210 tl lik tüketim yapacak, misal. 210x50=11.500 gibi binanın aylık toplam tüketimi oluşmuş olacak. %30 hesabında herkesin ödeyeceği 11.500/52=66,34 tl her daire eşit ödeyecek. Şimdi boş olan 2 daire bu 66 tl ye ek olarak bir de 15 drc ısıtma için daire içi tüketimi ödeyecek 35 tl de o olsa 100 tl ısınma bedeli ödeyecek, uğrama bile uğramadığı evi için, sırf kat maliki olmanın bir bedeli var kiracı bulamasan da ödeyeceksin kanun böyle istediği için. Site yönetimine almadığım hizmet için 126 tl aidat ödemem yetmez, 100 tl de bina komşu ısıtma için ödeyeceksin al sana 226 tl fatura aylık. Şimdi sorum şu, efendim kazan çalıştırma bedeli, komşudan kaçan ısı bedeli, boruların binayı ısıtma bedeli filan diye ödetilen bu miktar elinizi vicdanınıza koyun nolur fazla değil mi??? Bu kadarı da fazla değil mi??? Benim dairem zemin kat altta olmayan köstebekleri ısıtıyorum, yukardaki komşum benim dairem orda olmasaydı toprağa kayalara komşu olacaktı, orda dairem var diye ben o komşulara o kadar zarar mı ettim ki, tazminat-diyet mahiyetinde olan bu bedel, dairesini kullananlara fazla gaz faturası gelmesin diye bana senede 6 ay ve sürekli ödetiliyor. Bu yasa adalet için çıktıysa neden kombili binalarda bir yuvarlama bir baz tutar apartman sakinlerine eşit ödetilmiyor, orda hak geçme yok mu? Yukarda arkadaşın sorusuna cevap yazılmamış, bu yasa ve uygulamaya göre bence yalnız boş daire sahipleri değil tasarruf yapanlar da mağdur, fazla tüketenin bedelini onlar da ödüyorlar çünkü. Kanunun neyi yaptırdığını hepimiz biliyoruz, ben işin hakkaniyet tarafının tartışılmasını istiyorum: Isı kaybı %30 ise neden yeni yapılan binalarda merkezi sistem ısınma zorunlu tutuluyor, kombili seçenek söz konusu değil, madem merkezi ısınma bereketli ve ekonomik değilse -%30 kayıp merkezi ısınmanın ekonomik olmadığını apaçık gösteriyor-. Ya biz %30 a varan ısı kaybı kaçağı var diye az tüketenlere fazla para ödetmek için kandırılıyoruz, ya da denilen doğru ise bu kadar ısı kaybı var ise neden merkezi ısınma bizlere zorunlu TEKEL seçenek olarak dayatılıyor NEDEN???????

Neden Apartmanda yaşıyorsunuz

İSTANBUL___2012 HONDA CİVİC (FB7) BEYAZ ELEGANT A/T BRC MY11 LPG KİTİ

608 Mesaj
24 Şubat 2013; 15:26:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Akrep976

herkese günaydın
bu kış başında ısı pay ölçer sistemine geçtik binamız otuz yaşında toplam onaltı daire ve zemin katta işyeri var. bu yaz sonunda mantolama yapıldı.
-geçen ay apartmana takılan sensörlerden sinyal gönderen sistem ile okunan ilk faturamız geldi. (ilk ay bir hafta kadar merkezi sistem yakıp sonra pay ölçer sistemine geçtik ardından kazan brulör arızası verdi.bi de öyle donduk!!!) son kat olan dördüncü katta oturanlar hiç ısınmadan toplam dört bin lira olan faturanın bin beşyüz lirasını ödedik. hemen itiraz ettik.firmadan bir kişi geldi manuel olarak peteklerdeki sayaçları okudu yeniden ikinci bir liste gönderdi. ödemeleri bu listeye göre yaptık.(bu konudaki sorun hala çözülmüş değil)
-bir aylık uğraşlar sonunda sinyalle okumanın sağlıklı olmadığına dair çevre ve şehircilik müdürlüğünden yazı aldık.sağlıklı okuyamayışının sebebi olarak apartmanın kullandığı wıreless internet gerekçe gösterildi. (ki şahsen doğruluğuna inanmıyorum.)apartman olarak toplandık ve manuel okunmasına karar verildi. şimdi son fatura geldi ama hala tutarsızlık var.
-şimdi şöyle bir durum var. peteklerde termostatik vana var. kazan da sensörlü hale getirildi. yani hem vana hem de kazan sıcaklığa göre hareket ediyor.
-normal merkezi sistemde ayda yılda (tam rakam veremeyeceğim ama günde iki kez değil) bir ya da iki kez petekler hava yaptığında hava almamız gerekiyordu. şimdi günde iki hatta üç kez hava almamız gerekiyor. pay ölçer sistemini takan mühendise sorduğumuzda "hala mı hava alıyorsunuz" diye bir cevap verirken çevre müdürlüğündeki mühendis te günde en az iki kere hava alacaksınız aşağıya inip kazana su basacaksınız tekrar hava alacaksınız şeklinde bir cevap verdi. sebebi kazan dış sıcaklığa göre dur kalk yaptıkça tesisattaki havanın yukarı katlara hareket etmesi zaten alt katlardan hava alamıyorsunuz.sadece son katlardan hava alınabiliyor. yani hem hiç ısınmayacağım hem en yüksek faturayı ödeyeceğim hem de sistemin hamallığını yapacağım!!!!.(dördüncü kat )
-dördüncü katta oturan üç dairede vanaları tamamen kapattığımızda yani üçe (sıcaklık derecesi olarak 15 derece) getirdiğimizde cüzi de olsa sayaçlarda birim atıyor yirmi dört saatte iki birim, üç birim gibi,peki nasıl oluyorda aynı katta ki diğer daire sistem takıldığından beri üç tane peteği sürekli sıfır oluyor. hava sıcaklığının gündüz dahi -2 nin altına düştüğü günler oldu.
-ara katlarda oturanların daireleri sıcaklığı muhafaza ettiği için vanalar kapalı olduğu için sayaçlar birim atmıyor ama dördüncü katta oturanların vanalar kapalı da olsa soğuk günlerde 15 dereceyi yakalayabilmesi için sayaçlar birim atıyor.aynı mantıkla vananın son sıcaklık derecesi olan otuzu yakalayamadığı için peteklerden sıcak su akışı hiç durmuyor sürekli çalışıyor.
-tamam ben ısınacağım sonuna kadar açıyorum deseniz bile yine ısınamıyorsunuz çünkü vana termostatik en yüksek derecesi var yani kombili evdeki gibi alttaki yakmazsa yakmasın ben altmışa getirir ısınırım diyemiyorsunuz
bu sistem takıldığından beri forumu sürekli takip ediyorum fikirlerini bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim bizim yaşadıklarımız bunlar sonuç olarak hala bu sistem adil diyenlere söyleyecek birşey bulamıyorum.

Selam yazınızdan anladıgım kadarı ile sisteminizde su kacagı var sistemden hava bir defa alınır ve bu şekilde kacak yoksa eksilme kesinlikle olmaz sizeakıl veren mühendis her kimse ya yanlış söylemiş yada bu işden hic anlamıyor .eger sistem acık inbisat tesisat ise catı icerisinde buharlaşmadan dolayı su eksilir bununda caresi otomatik su besleme yapmaktır.yok eger kapalı sistem yapılmışsa yine otomatik besleme yapmakta fayda vardır.ama önce su kacagını bulmanız lazım.kazanın otomatik calışması ile hava yapması diye bir şey düşünülemez.bilginize .uzman bir tesisatcı ile calışın .

İSTANBUL___2012 HONDA CİVİC (FB7) BEYAZ ELEGANT A/T BRC MY11 LPG KİTİ

53 Mesaj
24 Şubat 2013; 15:55:53 

quote:

Orijinalden alıntı: taneresin

Neden Apartmanda yaşıyorsunuz

Müstakil ev yapmaya paramız yetmiyor çoğu insan gibi.

912 Mesaj
24 Şubat 2013; 17:10:01 

quote:

Cumhur 45 nick li zatın biraz Türkçe dersine ihtiyacı var anlaşılan: "Biz ödemeyiz" demedik (dediysek alıntı yap, ispatla) "Bu kadarı fazla" dedik. Sadece bir örnek: dedelerimizin ninelerimizin bakır kazanlarında bile ne kadar sıcak suya ihtiyacımız varsa o miktar suya göre talaş atardık hazneye. Yani bu teknoljik gelişimde kalorifer kazanları arz-talebe göre yani ihtiyaca göre su ısıtıp pompalıyor vs. Elbette ısınma masraflarına katılacağız. Sorun oranda dedik.

Emekli olunca bi türkçe kursuna gitmeyi düşünüyorum merak etmeyin.Ancak siz bu yetersiz türkçemle anlatmaya çalıştığım meselenin özünü anlamışsınızdır umarım.

mısır püşkülü-ikinci-üçüncü-sarmaşık-bafra-beyaz uçlu maltepe-samsun( istanbul) samsun(bulgar)mallboro-tekel2000-tekel2001-Ballıca-tekel2001-tekel2001(kısa) tekel2000(kısa)--->50PW450 darısı sizin başınıza

287 Mesaj
25 Şubat 2013; 1:11:06 

okuduklarıma göre MERKEZİ DOĞAL GAZ ısıtma son derece masraflı ve bireysel olarak (maddi) verimli değil... bu hafta taşınacağım evde kapıda doğalgaz olmasına rağmen sanırım 20 dairenin hepsi dolmadığından henüz binaya bağlantı yapılmamış,fakat binada her türlü doğalgaz bağlantısı mevcut.
şimdi tam olarak bilmek istediğim;

1-tüm daireler satılmadan/kiralanmadan kapıdaki bağlantı sağlanıp mutfak vs doğalgazı bağlatamıyormuyuz?
2-Binaya taşındığımda yönetici varmı yokmu bilmiyorum ama ben yöneticiliğe adayım ve bu merkezi doğalgaz ısınma işi tüm malikler olarak karşı çıkıldığında anladığım ferdi ısınmaya geçiliyor doğru mu?
3-Hukuka uymadığı halde nasıl oluyor da yönetici,şirket vs birlik olup tüm malikleri kandırarak bu uygulamayı yapabiliyor?

saygı ve selam herkese

MURAT4108

53 Mesaj
25 Şubat 2013; 1:24:26 

Sizinki gibi binalarda kimsenin kimseyi kandırdığı filan yok, yasaya göre daire mt2 toplamı 2000 mt2 ve üzeri olursa (yasayı okuyun rakamdan tam emin değilim) yeni yapılan binalarda merkezi ısınma mecburi ve merkezi ısınmalarda da yeni ısınma gider paylaşımı yasası mecburi. Yasayı oku, forumda konuşulanları da kısmen de oku anlarsın. Boş dairelerin ısınma payını daire malikleri ödeyecek, satışı yapılmadıysa satıcı firma/inşaat şirketi/GYO her neyse ödeyecek, bu ısınma gider paylaşımı yüzünden zaten daireleri kısmen satılmış binalarda satılmış olanlar/anahtarları teslimi özellikle geciktiriliyor ya da gaz verilmiyor, kış bittikten sonra gaz verilir evinize. Mutfak gazının mekan ısıtılması ile ilgisi yok onon abonelik işlemi de ayrı, faturası da ayrı gelecek.

53 Mesaj
25 Şubat 2013; 2:00:04 

x15 e: Teşekkür ederim empatine de verdiğin bilgilere de.. Daire içinin en az 20 derecede tutulmak zorunda olduğu ülkede bir de kapılara kalorimetreler takarak termostatik vanalar koyarak ömür boyu cihaz okuma hizmeti aldırarak kamyonla para harcatıyorlar, madem klasik merkezi ısınmadaki gibi daireler ısıtılacaktı ne demeye bunca zahmet bunca masraf, ısınmada tasarrufa teşvik filan. Benim daireyi aldığım yerde 2+1 ler 132.000 iken, 3+1 ler 160.000 den satıldı. Yani bir odanın maliyeti 30.000 tl. Bir oda fazlası olsun diye verilen bu 30.000 tl israf değil midir, eğer o odayı 6 ay ısı tasarrufu için kullanamayacaksa, millet enayi mi 2 derece lik daha açar vanayı 20 yi 22 ye çıkarır salonu da kullanır. Şimdi hazırlanmakta olan yeni ısı gider paylaşımı yasasına göre, eskiden tasarruf için 6 ay kış boyu kapalı tutulan salon da ısıtılacak, millet o zaman tasarrufu nerde yapacak, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Biz de sandık ki devlet enerjide dışa bağımlı olmaktan usandı, devlet kendi ekonomisini ve tasarrufu ve de vatandaşın bir türlü denk getiremediği bütçesini düşünüyor. Bu memlekette tasarruf etmeyin. Herkesin görüşüne saygım var ama bence etmeyin, yoksa y(iy)emeyenin malını yiyorlar, sana zorla tükettiriyorlar ve başkasının tükettiğini de sana ödetiyorlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UliUli -- 25 Şubat 2013; 2:03:43 >

287 Mesaj
25 Şubat 2013; 2:56:15 

arkadaşım dün olduğu gibi bugün ve gelcekte de kandırmaya çalışanlar var,olacak.. çevremizde arkadaşlarmız,dostlarımız merkezi doğalgaz ısınmadan şikayetçi iken "şunu oku,bunu oku" tavsiyelerine gerek yok.Yazıyla düzenlenmiş bir çok konu ülkede mahkemelik,özellikle meb de..TAM 9 ARKADAŞIMIZ farklı semtlerdeki evlerinde bu MERKEZİ,PAYLAŞIM VS den şikayetçi,ceplerinden çıkan para yüksek iken ;kanunda,yönetmelikte ne yazdığı değil,insanların ve bu yasayı düzenleyenlerin beklentilerinin aksine olumsuz sonuçların nasıl giderileceği önemlidir.Bu sistemin ferdi sisteme göre hiçbir avantajı yoktur,bu şahsi fikrim..yönetmelik ve kanunların düzenlenmesi sonucu oluşan olumsuz sonuçlar bir cebi boşaltıp diğerini dolduruyorsa bu konu hukuki olarak verilecek mücadele ile çözülebilir,razı gelerek değil.

cevabın için teşekkür ederim

MURAT4108

11 Mesaj
26 Şubat 2013; 10:41:09 

cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

53 Mesaj
26 Şubat 2013; 12:49:00 

quote:

Orijinalden alıntı: MURAT4108

arkadaşım dün olduğu gibi bugün ve gelcekte de kandırmaya çalışanlar var,olacak.. çevremizde arkadaşlarmız,dostlarımız merkezi doğalgaz ısınmadan şikayetçi iken "şunu oku,bunu oku" tavsiyelerine gerek yok.Yazıyla düzenlenmiş bir çok konu ülkede mahkemelik,özellikle meb de..TAM 9 ARKADAŞIMIZ farklı semtlerdeki evlerinde bu MERKEZİ,PAYLAŞIM VS den şikayetçi,ceplerinden çıkan para yüksek iken ;kanunda,yönetmelikte ne yazdığı değil,insanların ve bu yasayı düzenleyenlerin beklentilerinin aksine olumsuz sonuçların nasıl giderileceği önemlidir.Bu sistemin ferdi sisteme göre hiçbir avantajı yoktur,bu şahsi fikrim..yönetmelik ve kanunların düzenlenmesi sonucu oluşan olumsuz sonuçlar bir cebi boşaltıp diğerini dolduruyorsa bu konu hukuki olarak verilecek mücadele ile çözülebilir,razı gelerek değil.

cevabın için teşekkür ederim

Isı gider paylaşımı ile ilgili pek çok kişi şikayetçi ama kaç kişi mahkemeye verdi ve ne sonuç çıktı bilmiyoruz. Yönetmelik ve kanunlardan gelen olumsuz sonuçlardan çözüm razı gelerek olmaz demişsin, yerden göğe haklısın, herkes kendi menfaati açısından bakar, insanların vicdanından merhametinden medet ummak da yanlış, "Allaha havale ettim, hakkımı helal etmiyorum" da zayıf ve çaresiz insanın sözü, Çözüm hukuki mücadelede yazmışsın, işte bunun işe yaramayacağına eminim. Bırak ısı paylaşım yasasını daha ne yasalar var haksız, mesela 65 yaşına kadar çalışma zorunluluğu, Batıda çalışan çalışmayan herkesin maaşı var, pek çok insan 65 yaşına kadarki ömrünü çalışmadan da mesela almanyada jobcenterden sosyal yardım alarak geçiriyor. Batıda insan ömrü uzun ve yaşam kaliteli vs vs. Sen tut avrupa sandartı diye 65 yaşına kadar çalışma zorunluluğunu getir, yasa böyle elden ne gelir, aynı şekilde ısı paylaşım yasası Avrupa standartları böyle, bizimkiler de alıvermişler hem de saçmasapan farklı detaylar ekleyerek, yasayı mahkemeye versen ne olacak, aklın vicdanın "yapılan iş yanlış" diyor , ama elden gelen bişey yok.
Selamlar.

287 Mesaj
26 Şubat 2013; 23:02:36 

Yazdıklarıma karşı açıklamaların yerinde ve ülke gerçekleri evet,doğru.Ben önce taşınıp tüm maliklerle konunun en ince ayrınıtlarını konuşmak,MERKEZİ DOĞAL GAZ ISITMA VE PAYLAŞIM hakkında tama yakın bilgi sahibi olmayı düşünüyorum.Bana göre bu sistem çok daha fazla daire olan büyük sitelere uygun.Fakat 20 civarında dairelerde tıpkı eski kömürlü merkezide olduğu gibi,aylık ısınma giderinin tam paylaşımı KALORİMETRE de yazan değerlere göre yada binanın toplam doğalgaz giderinin daire m2 lerine göre ödenmesidir.Bence kalorimetre en iyi çözüm.Şöyle ki; eş,dostun ve forumda paylaşılanlara göre peteklere takılan cihazlar ile kurulacak sistem sağlıklı ve mantıklı görünmüyor.Dılşarıdan herhangibir şirkete MADDİ-MANEVİ bağımlı hale gelip sömürülmeyi kimse istemez sanırım.Ben yönetici olsam,böyle bir şirketle yapılacak olan sözleşmeyi öyle hazırlarım ki,O ŞİRKET ŞU OLMADI BUNU TAKALIM,FİYATI BU KADAR diyemez! Isınamıyoruz şikayetlerine karşılık şu takılmalı,bu sökülmeli,yeni kazan alınmalı vb tavsiyelerde bulunamaz.Baştan kuracağı sistemde ki her elemanı uygun bularak,takacağı parçalara da en az 10 yıl garanti verir...BAHSİ GEÇEN ŞİRKET BÖYLE BİR SÖZLEŞMEYİ İMZALAR MI??? HAYIRR..! İşte bu sebeple yetki almış vs,ne olursa olsun apartmandaki daire sahiplerinin sömürülmesine devlet izin veriyorsa bu her şey demek değildir. 20-25 dairelik bir apartmanda tüm malikler bu konuda hemfikir olup elbirliği ederlerse bu dayatmaya karşı koyabilirler diyor ve ekliyorum; KABULLENMEYİN ! MSN:icoban3535@hotmail.com .cep:noyu isteyen arkadaşlara özel mesaj ile yollayabilirim.

cevaplar için teşekkür ederim

saygı ve selamlar

MURAT4108

287 Mesaj
26 Şubat 2013; 23:15:34 

yeni yönetmeliklere göre yapılan tüm binalarda ısı yalıtımı,mantolama vs yok mu?özellikle merkezi ısıtma dayatılan yeni binalar da,varr..o halde neden merkezi vs zorlamalar ile ısınmaya verilen para azalacağına artıyor,hemde devlet eliyle..Isı yalıtımı olan bir bina özellikle İZMİR gibi iklim şartlarında iki klima ile bile fırın gibi olur.Ve elektrik parası bile bu kadar ödemezsiniz.(TECRÜBE İLE SABİTTİR Kİ YALITIMSIZ BİNA)..En azından bu sistemin dev sitelere uygulanma şekli biraz daha akla yatıyor.İNŞALLAH GÜN GELİR;BU ÜLKEDE DÜZEN,ADALET,HUZUR MÜCADELE GEREKTİRME DEN SAĞLANIR,İNŞALLAH

(kazanı kapatmak,ev içindeki vanayı kapatmak YASAK mış,yani tasarruf tedbiriymiş bu..!!!!!! İNSAN DELİ OLACAK,YAHU YER İZMİR KARŞIYAKA; BURADA GENEL OLARAK KIŞ,ÇOK FARKLIDIR...Kasım,aralık,ocak,şubat,mart ...5 ay kış toplam 3 ay bile sürmez,hava genelde 20 derece civarındadır.Bu iklimde doğal gaz merkezi ve üstelik pay ölçer okuma,bakım,parça değişim vs masraflar rant,israf,bütçeye luzumsuz yük değildir de NEDİR ?!?!?!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MURAT4108 -- 26 Şubat 2013; 23:34:12 >

MURAT4108

912 Mesaj
5 Mart 2013; 10:49:17 

Yeni yönetmelikten haber varmı arkadaşlar?

4 Mesaj
5 Mart 2013; 11:13:12 

arkadaşlar hepsi yalan hepsi boş.en iyi ısınma yöntemi merkezi ısınma ve eşit ödemek.yan blokta oturan öğrenciler oturdukları ay tüm vanalar açık 180 tl. bir sonra ki ay 3 hafta yoklardı 240 tl. birde vanalar kısık. bunun neresi mantıklı.adalet neresinde.devre dışı bıraktığımızdan beri tam ısındık, az ödedik, tüketimimiz azaldı.bırakın payölçerleri kullanmayalım.bize uygun bir sistem değil....

53 Mesaj
6 Mart 2013; 23:19:30 

quote:

Orijinalden alıntı: cumhur45

Yeni yönetmelikten haber varmı arkadaşlar?

Siz de internette aramışsınızdır, ben de bi hayli aradım ve yeni yasayı bulamadım, kışın iyice bitmesini bekliyorlar, kazan kaynamasın diye belki.
Yalnız Tebernüş bey bir soru üzerine 15 Şubatta yasanın değiştirilmesinin düşünülmediği kanaatinde olduğunu şöyle yazmış, alıntı yapıyorum:
Vatandaşın sorusu: ... 1+1 daire aldım ve gaytte memnunum ama tek sorunum mekezi ısıtma sistemi yasaların öngörmüş olduğu şekilde uygulama yapılıyor ama kombili evlerden daha cok fatura geliyor boş olan daireme bile 200 tl fatura gelmiş enaz değerde yanmasına rağmen site yönetimiyle konustuğumuızda onlarda bu sistemden cok şikayetçi ve adil olmadığını söylüyorlar sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir ? ve bununla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılacakmı ?? tşk ederim

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Bu merkezi ısıtma sistemi meselesini en başından beri anlayamıyorum. Resmen pişmiş aşa su katıldı. Türkiye'de oturmuş bir sistem vardı. Bu sistem işlemez hale getirildi. site yönetimleri zan altında kalıyor. Bildiğim kadarıyla değiştirilmesi düşünülmüyor.

İyi Akşamlar.

287 Mesaj
7 Mart 2013; 23:04:27 

tepki yokki; http://forum.donanimhaber.com/m_72180011/tm.htm bu başlığı açtım okuyan çok yazan yok,manisada 70-80 dairelik bina yeni oturulmaya başladı kombiler sıralanmış balkonlara,mis gibi herkes yaktığını ödüyor.Afedersiniz koyun gibi milletiz,adam yazıyor oradan bunu böyle yapacaksın diyor itiraz tek tük...ya kalorimetre marifetiyle herkes metrekare oranında öder,bu şekilde de çatı ve kuzeydekiler ısınamıyoruz diye iitiraz ediyormuş;satın alırken kuzeyden alıp 30 000 tl az vermek niye peki ??? bu işi tüm kat malikleri kabul etmediği sürece kimse cezalandıramaz.Hukuken saçmalıklarla dolu yönetmelik..

MURAT4108

4 Mesaj
8 Mart 2013; 9:50:01 

Bizim apartman Merkezi sistem ZEMİNDEN ısıtma şeklinde ısıtılıyor.
Geçen ay kalorimetre cihazı takıldı.
Ve dün de faturalar geldi. (4923 TL)
24 daireli apartmanda 7 dairede oturan yok.
Bu 7 dairede ödenecek rakamlar
61,54 TL
61,54 TL
63,91 TL
70,24 TL
71,77 TL
72,66 TL
72,88 TL
şeklinde.
% 30'luk ortak kullanım bedeli 61,54 TL tutuyor.
Yalnız kalorimetre takılmış olmasına rağmen daire sıcaklığını minimum 15 derece tutacak termostatik vana takılmadı. Hesaplanan tutarlardan, oturulmayan 7 dairenin vanalarının kapatıldığı anlaşılıyor.
TERMOSTATİK VANA takılı olmadığı için dairelerde minimum 15 derece sıcaklık sağlanamadığı, dolayısıyla
MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU İSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK'in
(5) Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezî ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215’e uyguntermostatik radyatör vanası kullanılır.
(6) Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

şeklindeki hükmün yerine getirilmemesi nedeniyle KALORİMETRE değerleriyle yapılan hesaplamanın hukuken geçersiz olduğunu iddia edebilir miyim?

Bir iki makina mühendisine konuyu sorduğumda; Termostatik vananın "ZEMİNDEN" ısıtmalarda kullanılamayacağı cevabı aldım. İlle de uygulanacaksa çok yüksek (Daire başı 3-4 bin lira gibi) maliyetinin olduğunu söyledi.

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
Teşekkürler...

436 Mesaj
8 Mart 2013; 14:11:12 

quote:

Orijinalden alıntı: ayurtseven

Bizim apartman Merkezi sistem ZEMİNDEN ısıtma şeklinde ısıtılıyor.
Geçen ay kalorimetre cihazı takıldı.
Ve dün de faturalar geldi. (4923 TL)
24 daireli apartmanda 7 dairede oturan yok.
Bu 7 dairede ödenecek rakamlar
61,54 TL
61,54 TL
63,91 TL
70,24 TL
71,77 TL
72,66 TL
72,88 TL
şeklinde.
% 30'luk ortak kullanım bedeli 61,54 TL tutuyor.
Yalnız kalorimetre takılmış olmasına rağmen daire sıcaklığını minimum 15 derece tutacak termostatik vana takılmadı. Hesaplanan tutarlardan, oturulmayan 7 dairenin vanalarının kapatıldığı anlaşılıyor.
TERMOSTATİK VANA takılı olmadığı için dairelerde minimum 15 derece sıcaklık sağlanamadığı, dolayısıyla
MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU İSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK'in
(5) Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezî ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215’e uyguntermostatik radyatör vanası kullanılır.
(6) Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

şeklindeki hükmün yerine getirilmemesi nedeniyle KALORİMETRE değerleriyle yapılan hesaplamanın hukuken geçersiz olduğunu iddia edebilir miyim?

Bir iki makina mühendisine konuyu sorduğumda; Termostatik vananın "ZEMİNDEN" ısıtmalarda kullanılamayacağı cevabı aldım. İlle de uygulanacaksa çok yüksek (Daire başı 3-4 bin lira gibi) maliyetinin olduğunu söyledi.

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
Teşekkürler...

Çok güzel soru

Vanaların kapalı olduğu dairelerdeki sıcaklığın 15 dereceden daha düşük olduğunu ispatlamak sıkıntı olabilir. Merkezi sistemle ısınan binalarda eğer yalıtım iyiyse, alt ve üst kat doluysa, vanalar kapalı olsa bile daire içi sıcaklık 15' in altına düşmeyebilir. Kendi evimden biliyorum vanalar 19 dereceye ayarlı olduğu halde çok soğuk günler haricinde oda sıcaklığı 20 - 21 derece altına düşmüyor. Ben bu soruyu "hukuken" cevaplayamam, ama "mantıken" iddaa edebilirsiniz ve umarım haklı çıkarsınız.

Saygılar

4 Mesaj
8 Mart 2013; 15:02:54 

Arkadaşlar Kalorimetre takıldıktan sonra, yakıt giderlerinin kalorimetre değerlerine göre ödenmesi gerektiği ile ilgili bir yönetim kararı almak gerekiyor mu?

Daha önce dava konusu olmuş bir dosyada şöyle bir ifade geçiyor:

Esas No :1990 / 26590
Karar No :1991 / 8730
Merci : Yargıtay 5. Hukuk Dairesi
Tarih :14/03/1991
Özü : KAT MALİKLERİNDEN HERBİRİ, ARALARINDA BAŞKA TÜRLÜ ANLAŞMA OLMADIKÇA YAKIT VE DEMİRBAŞ GİDERLERİNİ KENDİ ARSA PAYLARI ORANINDA ÖDERLER.

2 Mesaj
9 Mart 2013; 0:40:48 

İlk önce binaların bu sisteme geçmeden önce altyapılarının uygunluğu gözden geçirilmeli herhalde. Bizimkilerin bina yönetimi bunu atladığı için pay ölçerler için verdikleri para yanında şimdi pompa, genleşme tankı diyerek ekstra maliyet çıkıyor. Şöyleki ailemin oturdugu en üst dubleks dairede pay ölçerler takıldığından bu yana üst katlara su gelmez oldu. Tabiki bu cihazlardan kaynaklanan bir durum değil, dairelerin kullanım şekli ile. Eskiden herkez maksimum derecede petekleri açar, havaları ilk kullanımda alınır sonrada yıl sonuna kadar giderdi. Ama şimdi, 15 katlı binanın 11 katından sonra devamlı(hatta diğer alt katlarda dahi) peteklerden şelale akarcasına su sesi geliyor. Su yok diyoruz su ekleniyor ama nafile, sıcak su dönmüyor peteklerden. 2-3 saat sonra peteklerde soğuma ve hava oluşuyor. Peteklerin hiç abartmadan günde 2-3 kez havalarını alıyoruz. Ailenin büyük oğlu olarak uğraşmak bize düşüyor. Yöneticiyide durumu izah edip, sistemi takanların uzmanları çağrıldı. Pompanız yetersiz(tek pompa var), frekans konvertörlü pompa takmanız gerekli dediler ayrıca bu hava olayı ve şırıltıları yok etmek için üstteki sistemin iptal edilerek genleşme tankını kazanın yanına alt kata yapılmalı dediler. Maliyet yaklaşık 20 bin TL çıkardılar. Üst katlar biran önce yapılmasını isterken bu sorunu yaşamayan alt ve orta katlar maliyet sebebi ve kış ortasındaki 2-3 günlük çalışmaya böbürleniyorlar. Konuya hakim değilim ama bizimkilerin yerine konuşmak adına internette geziniyorum. Gerçekten de sistem eski ve yetersiz gibi. Sizce bu dedikleri çözüm olur mu? Pompa ve genleşme tankı 15 katlı, 60 daire için fiyatlar yaklaşık neye çıkar? Artık gittiğimde 1 saati yakın tüm peteklerden hava almak işkence oldu. Yakmak istesen de yanmıyor. Gerçekten en küçük petekten büyüğüne kadar verimsiz çalışma, hatta ısınmama prblemi var. Buna rağmen geçen ay verilen 329 TL doğalgaz parası var(100TL yakını üst katlar için belirlenen pay). Bu durumda olup çözen veya konu ile ilgili uzmanlar görüşlerini aktarırsa sevinirim.

91 Mesaj
9 Mart 2013; 11:13:10 

Arkadaşlar geçen sene yeni bir ev satın aldım ve daha içini yaptırmadan Ağustos ayında askere gittim.
Askerde olduğum ve evin içi bile henüz inşaat halinde olduğu için Kasım ayından itibaren yakıt parası ödemedik (Bina merkezi sistem ve pay ölçer takılmadı). Komşularımızla kötü olmayalım ve kimse istemiyor diye pay ölçer takılmayışını şikayet etmedik fakat ısınma bedelini de ev yaptırılmadan ödemeyeceğimizi veya pay ölçer takılmasını toplantıda söyledik. Ocak ayında askerden geldim ve geçen hafta bina yöneticisi ödemediğim ısınma bedellerini aidat adı altında icraya vermiş. Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı?

LG 42LA660s | Playstation 3 40GB Pal (PSN: headsurfer) | Digiturk
Samsung NP530U4B-S01TR Ultrabook | JBL Creature II
Iphone 5S Gold 16 GB
Sony Nex-C3K 18-55mm

53 Mesaj
9 Mart 2013; 11:52:26 

quote:

Orijinalden alıntı: headsurfer

Arkadaşlar geçen sene yeni bir ev satın aldım ve daha içini yaptırmadan Ağustos ayında askere gittim.
Askerde olduğum ve evin içi bile henüz inşaat halinde olduğu için Kasım ayından itibaren yakıt parası ödemedik (Bina merkezi sistem ve pay ölçer takılmadı). Komşularımızla kötü olmayalım ve kimse istemiyor diye pay ölçer takılmayışını şikayet etmedik fakat ısınma bedelini de ev yaptırılmadan ödemeyeceğimizi veya pay ölçer takılmasını toplantıda söyledik. Ocak ayında askerden geldim ve geçen hafta bina yöneticisi ödemediğim ısınma bedellerini aidat adı altında icraya vermiş. Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı?

Benim ablam Büyükçekmece Mimarobada birkaç diğer site sakiniyle beraber yönetim işinde görev üstlendi, epeydir de yürütüyor. 9 katlı apartmanlarında yalnızca bir dairede oturulmuyor ve bu daire sahibi adamcağız 10 seneden fazla zamandır bugünkü tutarı aylık 240 tl olan aidatı senelerdir ödüyor (büyük kısmı ısınma gideri). Site sakinleri ısı pay ölçer taktırmamış hala, gerekçe de şu: 1bu sistem yeni, artılarını eksilerini görelim taktıranlardan, ona göre karar veririz." Yasaya göre Mayıs 2012 den itibaren bütün merkezi ısınmalarda kalori ölçen sistemin uygulanması ve yasaya göre tüketimin pay edilmesi gerekiyordu. Ancak yasanın zorunlu demesine rağmen pek çok merkezi ısınmalı ların halen yaptırmaması şöyle açıklanabilir: Sistemin kurulması ve yürütülmesi bir hayli pahalı, eğer apartman/site sakinlerinin %100 ü taktırmak istemiyorsa ve halinden şikayetçi değilse sorun yok, eşit gider paylaşımına devam. Fakat olur da 1 kişi pay ölçer istiyoruz dediyse ve yönetim sistemi ve yasayı uygulamadıysa o zaman yönetim suçlu pozisyonunda olur. Bence derhal şikayette bulunun ya da ısı giderleri aidatınızdan düşülmediği taktirde şikayette bulunacağınızı söyleyin. Selamlar.

3563 Mesaj
9 Mart 2013; 15:48:03 

quote:

Orijinalden alıntı: headsurfer

Yöneticinizi yönetim planını kanuna aykırı olarak düzenlediği ve yasalara aykırı aidat topladığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunun.Kesinlikle beş kuruş para tahsil edemez sizden.Hukuken siz haklısınız.

57 Mesaj
10 Mart 2013; 1:54:36 

Bu dairesi boş olan insanların yakıt parası ödememe beklentisini haksız buluyorum.
Apartmanda bir daireyi alıp boş tutmanın da bir maliyeti olmalı değil mi?

53 Mesaj
10 Mart 2013; 9:23:42 

quote:

Orijinalden alıntı: mkilinc79

Bu dairesi boş olan insanların yakıt parası ödememe beklentisini haksız buluyorum.
Apartmanda bir daireyi alıp boş tutmanın da bir maliyeti olmalı değil mi?

Bir yanlış anlaşma var sanırım, forumun tamamını okuyamadım, sanırım haftalar harcamak gerekirdi bunun için, boş daire sahiplerinin ısı giderlerine hiç katılmamak beklentisinde olduğunu nerde okuduysanız lütfen alıntı yapınız, aksi taktirde bütün boş daire sahiplerini taşlamış oluyorsunuz buna da hakkınız yok. Ben şahsen daireme taşınamadığım ve değerinin oldukça altında kira bedeli belirlememe rağmen kiracı bulamadığım için fazlasıyla bedel ödüyorum. Kimse dairesini boş tutmak istemez, ya kendi oturmak ister ya da kiralansın hem kendine kira geliri olsun hem de bir vatandaş da faydalansın ister. Anahtarı verdiğim emlakçı kira bedelini 400 den 300 e düşürürsem kiracı bulunabileceğini söyledi, o zaman da satın için ödediğim sıfır yeni dairem için ödediğim parayı 40-50 senede alacağım kiracılardan. Bu da sömürü anlamına geliyor. Bizim sitede 2+1 in aidatı 115 tl. 3+1 in 126 tl.. Aidatları ödüyoruz, Artı: ısınma gideri için de bir fix tutar ödemeye razıyız, ancak Yüzde hesabının haksızlık olduğunu düşünüyorum. Şimdi sizden boş daire sahiplerinin hiçbirşey ödememek beklentisini nerden çıkardığınızı gösteren alıntınızı bekliyorum. Selamlar.

45 Mesaj
10 Mart 2013; 10:57:28 

Herkes kullandığı kadar ödeyecekse, neden bu mantık sadece yakıt bedeli için geçerli oluyor?

En üst katlar dışındakiler neden çatı parasına katılıyor? Arabası olmayanlar otopark giderine neden katılıyor? Asansör giderine üst katlar ile alt katlar neden aynı oranda katılıyor? Ortak giderler, aidatlar, vs'ye neden bağımsız bölümde oturan kişi oranında katılınmıyor da, m2 üzerinden katılınıyor? Güney duvarında çatlak olduğunda neden kuzey tarafta oturanlar da para veriyor?, vs

İnsanlar ev satın alırken veya kiralarken, merkezi sistem/kombili daire seçimini yaparak eve girdiler. Şimdi böyle bir karmaşa yaratılarak yapılan şey hem merkezi sistemdeki kuzey ve çatı dairelere haksızlık yaratmak hem de insanların arasındaki huzuru bozmak oldu.

(Ayrıca kanunda pay ölçerin zorunlu olduğuna dair bir ibare göremedim; projelendirilebilir sistemlerden bahsediliyor, pay ölçer bir sistem değil, projelendirilmesi de gerekmiyor, olsa olsa sistemin bir parçası olabilir. Sadece pay ölçer takılabileceğine dair bir bölüm varsa gösterebilir misiniz lütfen)

287 Mesaj
10 Mart 2013; 23:46:37 

izmir de herkesin ayrı su saati olmasına rağmen,izsu yönetmeliğe dayanarak ana saati okuyup yöneticiye veriyor,yönetici de dairelerin su saatlerini okuyarak tüketimi paylaştırıyor.BU UYGULAMA ŞU AN MAHKEMELİK ! (yeni bina) - bizim melekette DOĞRU; kişilerin menfaatine göre değiştiğinden,doğruları tartışmaya gerek yok !!! YENİ BİNALARDA MERKEZİ DOĞAL GAZ ISITMA DAYATMASI; bu ısınma şekli bildiğimiz merkezi sistem kalorifer ile aynı...ama 1. kattan yada çatıdan ,kuzey cepheli daire alan malik,ARA KAT VE GÜNEY CEPHE alan komşusuna göre; 30-40 bin tl az ödeyip dairesini almasına rağmen,""pay ölçer takılmazsa şikayet ederim vs"" yönetmelikler çerçevesinde tehditler savurması hak mıdır ??????????????? doğlagaz ile merkezi ısınalım,tamam...herkes metrekaresi oranında ısınma giderine katılacak.Ama "pay ölçerin" bütçemizi durmaksızın tırtıklayan lanet bir uygulama olduğunu anlamak,anlatmak için illaki yaşamak mı gerekiyor.İzmir/KARŞIYAKA şartlarında bir kış boyunca toplamda 500-600 ısınma+MUTFAK+BANYO gideri öderken,çevremde ayrı ayrı binalara oturan dost-arkadaşlarımız bu son dayatma uygulama ile bir aylık faturalarında 400-500-650 tl leri gördüler.Yazık değil mi ? Olayın,konunun ne olduğunu tecrübe etmeden,tecrübe eden dost arkadaşların faturalarını görmeden YORUM YAPMAK,yan-lış-tır.Dairendeki sıcaklığı şu dereceden aşağı düşüremezsin,yani vananı kapatamazsın!!!!!!! Bu erzurum,ağrı gibi kış şartlarında enerji verimliliğine ve mantığa uyabilir.Fakat gün itibariyle dairemde sıcaklı hiçbir şey yakmadan 21-22 nin altına düşmedi.Peki neden havaya para ödeyeyim ki?
20-25 dairelik apartmanımızda ferdi ısınarak 80-100 tl yi geçmeyecek iken,minimum 180-250 tl ısınma gideri ödeme mecburiyeti VERİMLİLİK midir?
Biz burada tüm malikler anlaşıp merkezi sistemi değil ferdi ısınmayı kullanmayı düşünüyoruz.Fakat öncelikle daire önündeki kalorimetre ile kullanılabilirliğini ölçebiliriz.Ben manisada yeni binada 60 dairenin ferdi ısımayı kullandığına şahidim.Tartışmaya gerek yok,ya eskisi gibi ısınmayı paylaşırız yada OLMASI DA GEREKTİĞİ ÜZERE KOMBİYİ TAKIP,istediğimiz konforu sağlarız.

SAYGILAR

MURAT4108

3563 Mesaj
11 Mart 2013; 0:13:44 

quote:

Orijinalden alıntı: ariesx

Herkes kullandığı kadar ödeyecekse, neden bu mantık sadece yakıt bedeli için geçerli oluyor?

En üst katlar dışındakiler neden çatı parasına katılıyor? Arabası olmayanlar otopark giderine neden katılıyor? Asansör giderine üst katlar ile alt katlar neden aynı oranda katılıyor? Ortak giderler, aidatlar, vs'ye neden bağımsız bölümde oturan kişi oranında katılınmıyor da, m2 üzerinden katılınıyor? Güney duvarında çatlak olduğunda neden kuzey tarafta oturanlar da para veriyor?, vs

İnsanlar ev satın alırken veya kiralarken, merkezi sistem/kombili daire seçimini yaparak eve girdiler. Şimdi böyle bir karmaşa yaratılarak yapılan şey hem merkezi sistemdeki kuzey ve çatı dairelere haksızlık yaratmak hem de insanların arasındaki huzuru bozmak oldu.

(Ayrıca kanunda pay ölçerin zorunlu olduğuna dair bir ibare göremedim; projelendirilebilir sistemlerden bahsediliyor, pay ölçer bir sistem değil, projelendirilmesi de gerekmiyor, olsa olsa sistemin bir parçası olabilir. Sadece pay ölçer takılabileceğine dair bir bölüm varsa gösterebilir misiniz lütfen)

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/385.html

Sorularınızın hepsi yukarıdaki linkte var.Baştan itibaren okursanız bütün cevapları alabilirsiniz.Isı ölçer zorunluluğuna ait kanun ve yönetmelikler de forumda mevcut.Saygılarımla.

287 Mesaj
12 Mart 2013; 0:27:10 

link için teşekkürler.Fakat "zorunluluğu" nasıl bertaraf ederiz,bu saçma dayatmaya nasıl son veririzin peşideyim ben.Kalorimetreden ötesi yolunacak kaz misali...6-7 ayrı site de oturan arkadaşlarımız illallah geldi bu işten

MURAT4108

53 Mesaj
12 Mart 2013; 11:31:52 

Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanı Erdal Çalıkoğlu nun Akşam tarafından kış başında yayınlanmış açıklamaları şöyle: "Bakanlık olarak 5 yıl geçiş süresi tanıdık ve Mayıs ayında bu süre bitti. Sisteme olan ilgi az, vatandaş sürenin uzatılacağını bekledi ancak böyle bir karar yok, uzatım kesinlikle olmayacak. Vatandaşlar bir an önce, kaloriferler yanmadan bu sisteme geçsinler. Çalıkoğlu, işleyişi şöyle anlattı: İTİRAZ EDENE DE CEZA VAR Apartmanlar toplantı yapıp karar almak zorunda. Toplantıda çoğunluk kabul ederse otomatikman ısı pay ölçer kurulur. Çoğunluk kabul etmezse, kimlerin itiraz ettiği de karar defterine yazılır. İtiraz eden, yasa karşısında sorumlu duruma düşer. Dairesine ısı pay ölçer taktırmak isteyen kişi yasal yollara başvurursa itiraz eden herkes ceza alır."

Görüldüğü gibi sakinlerden yalnızca biri bile kalorimetre/ısı pay ölçer istese yasal yollarla itirazda bulunabiliyor. Yasal yollar derken 1. Yasaya muhalefetten yönetici ve ısı pay ölçere/kalorimetreye (neyle ölçülürse ölçülsün sonuçta ısı gider dağılımının öngördüğü sistem ve uygulamaya) itirazda bulunan sakinler cezalandırılıyor. 2. Yönetimi şikayet eden ısı pay ölçer isteyen sakin aidat adı altında alınan ısı giderini ödememe hakkına sahip oluyor. 3. dairesinin bulunduğu bina sisteme geçmek zorunda kalıyor.

Arkadaşlar, şeriatın kestiği parmak acımaz derler, benim parmağım çok acıyor, canım çok yanıyor, ama ya bu deveyi güdeceğiz ya da bu diyardan gideceğiz. Benim sistem ve uygulama karşısındaki duruşum şöyle: Isı gider dağılımı yasasına göre olan uygulama merkezi ısıtma olduğu için bereketlidir, daha ekonomiktir. "Merkezi ısıtma" isteyen insan için ideal olabilir. Pay ölçer/kalorimetre ile de klasik merkezi ısınmaya göre nisbeten adalet ve tasarruf etme imkanı gelmiştir, ancak bu uygulama pek çok eksiklik ve yanlışı da beraberinde getirmiştir. Askerde olup 1,5 sene evinde oturamayacak olan, oğlunun nişanı bozulup binbir hevesle aldığı dairesini kullanamayan, toplu konut enflasyonu nedeniyle de değerinin altında kira bedeli ile bile kiracı bulamayan, %100 çıkar sandığı tayinini daire satın aldığı yere çıkartamayan, 6 ay memlekette 6 ay şehir yada yurt dışında olan, bunlar gibi herhangi bir sebeple dairesi kullanımda olmayanlar da evini gani gani kullananların en az yarısı kadar ısı gideri ödemek zorunda olmaktadır. Bu düzen DÜZENLİ KULLANICI için iyi olabilir, kaldı ki onlardan da pek çok insan halinden şikayetçidir, ancak akşam bir saat ve uyumak için barınacak bir dama ihtiyacı olup ısı tasarrufu yapmak durumunda olana, evini boş tutmak zorunda olana haksızlıktır. Bu düzen yeni olduğu için bizim tecrübesizliğimize geldi ve hayatımın belki de en büyük yanlışını yaptım sitede daire almakla, ama daire almak isteyenlere lütfen sistemi anlatınız, insanların yarısı siteden daire almaktan vazgeçecektir sayenizde. Basın hala yalan yanlış konuşuyor, "herkes sadece tükettiği kadar ödeyecek" diyor, arayın internette, forum dışında bir Allahın kulu Enerji Bakanının kendisi dahil, ünlü köşe yazarları dahil, yönetmeliği doğru tanıtmıyor, bilip bilmeden konuşmak yalandır, insanları kasten yanlış yönlendirmek büyük vebaldir, günahtır. Bu düzende gani gani ısınanın en az yarısını ödersiniz, dairenizi hiç ısıtmasanız bile. Bunca lafa rağmen hala "fatura rakamları görmedik ki yeterince kanaat sahibi olalım" diyen var, ben kendi blokumdan örnek veriyorum: 2+1 dairelerden oluşan bir blokta 2 ayda bir evine kapıdan bir bakan boş daire sahibi 75 tl ısınma gideri ödedi geçen ay "yani ben Ocak ayı için 75 Şubat ayı için de ısınma gideri 101 tl ödedim -diğer boş daireleri sordum sadece birine 80 tl. gelmiş, diğerleri 99 ve üzerinde-(bunlar yalnız ufak daireler 2+1)", dairesinde oturanlar 100-150 gibi ödedi, bilmem bu rakamlar yeterli mi? Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UliUli -- 12 Mart 2013; 22:18:50 >

45 Mesaj
12 Mart 2013; 11:44:30 

quote:

Orijinalden alıntı: x15

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/385.html

Sorularınızın hepsi yukarıdaki linkte var.Baştan itibaren okursanız bütün cevapları alabilirsiniz.Isı ölçer zorunluluğuna ait kanun ve yönetmelikler de forumda mevcut.Saygılarımla.

Sayın x15,

Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan haberim var, ancak okunması öneriniz son derece yerinde, zira yazımı bir kez daha okursanız, bu soruların gerçekten cevap beklemediğini, ısı pay ölçer mantığı üzerinden - zaten Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre - çelişkileri, analoji ve istifham şeklinde ortaya çıkartmak için sorulduğu anlaşılabilir diye düşünüyorum.

Kat mülkiyeti, prensip olarak, binayı bir bütün olarak değerlendirir ve ortak girişli ve çıkışlı giderlerin daire başı veya arsa payı doğrultusunda ödemek için hükme bağlar. Bu bağlamda, merkezi sistemin amacı binayı - her bölümünde eşit oranda - ısıtmaktır. Bu mantığa katılmayan kişiler de merkezi sitemli bir binadan değil, ferdi ısıtmalı bir binadan bağımsız bölüm alır veya kiralarlar.

Şimdi ısı pay ölçer mecburiyeti iddiası ile, merkezi ısıtma sistemli binalarda bu prensip, sadece yakıt sarfiyatı için - taban-tavan ve kuzey cepheler aleyhine bozulmak isteniyor. Ancak o zaman bu, anılan dairelerin sadece yakıt bedeli üzerinden ayrımcılığa uğratılması anlamına geliyor. Eğer toplu yaşam alanlarında da bu şekilde herkes kendi başının çaresine bakacaksa, hakkaniyetin sağlanması için, benim yukarıda saydığım unsurların da aynı prensipler dahilinde eşitlenmesi gerekiyor. Diğer türlü bu, bazı bağımsız bölümlerin haksız kazanç sağlaması anlamına geliyor.

Sadece son soruyu samimi olarak sormuştum, bir kez daha sorayım; Enerji Verimliliği Kanunu'ndaki "Projelendiriebilir sistem", ısı pay ölçeri tek başına nitelemiyor gibi sanki. Ordaki "buna aykırı olarak hazırlanmış projeler ilgili mercilerle onaylanmaz" ibaresi o zaman boşuna mı yazılmış oluyor? Bir de eğer kanun ısı pay ölçer üzerinden yürürlükte ise, şu anda bildiğim kadarı ile binaların ilgili projelerinin onaylanıyor olması için ısı pay ölçer takılı bir sistem gerekmiyor. Neden?

57 Mesaj
12 Mart 2013; 16:25:57 

Bu ilgili ilgisiz her yerde yazan 1600 liralık cezanın verildiği bir örnek var mı biliyor musunuz? Yani böyle ceza verilmiş bir site yönetimi var mı?
Bir de bu ceza zaten payölçerin maliyetinden daha az, payölçer taktırmayıp cezayı ödeyenlere ne yapılacak, gazı mı kesilecek?

3563 Mesaj
12 Mart 2013; 22:09:21 

sayın ares kat mülkiyeti kanunu sadece merkezi sistem binalar için düzenlenmiş değildir.Bireysel doğalgazlı sobalı vb..diğer bütün binalar için geçerlidir.Ortak giderler arsa payı doğrultusunda ödenecek diyor ancak buradan yakıt giderlerinin de arsa payına göre ödeneceğini çıkartamayız.2007 de değiştirilen 42.maddeye göre "Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir." denilmektedir.

Şimdi diyorsunuz ki madem ısı ölçer yasası herkesin kullandığı kadar ödemesi maksadıyla yapılmış(asıl amaç enerji verimliliğidir) bunu diğer ortak giderlere de genelleyelim.Örneğin zemin katta oturanlar asansörü kullanmadıkları için asansör giderlerine katılmasınlar.Kat mülkiyeti kanunu zaten böyle bir hakkı veriyor.Kanunun ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma kısmı 20.maddesinde Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, (Ek ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

Katılmakla yükümlüdür.

denilmektedir.Buradan anlaşılıyor ki zemin katta oturanlar bina yönetimine başvurarak bu giderlere katılmak istemediklerini belirtirlerse kat malikleri kurulunda alınan kararla bu giderlerden muaf tutulabilirler.Yine diyorsunuz ki apartman çatısındaki bakım ve onarım masraflarından sadece en üst katlarda oturanlar yararlansın.Böyle bir şey mümkün değil zira o çatı sadece üst katları değil bütün apartman sakinlerini korumaktadır.Diğer verdiğiniz örnekler de benzer şeyler..Şimdi ben kanunu okuyun derken bunları kastetmiştim.Anagayrimenkul, anayapı bağımsız bölüm, eklenti, kat mülkiyeti, kat maliki terimlerini okuyup anlayabilirsek zaten bu tip soruları sormayız.Esasında asansör giderleriyle doğalgaz giderleri aynı şey değil.Birinde müthiş bir israf, devletin doğrudan devasa bir enerji kaybı söz konusu.Tedbir almak zaten devletin göreviydi.Geçte olsa yapıldı.

Isı ölçer kanunu ile getirilen zorunlulukların kuzey taban tavan katlarda oturanların aleyhine bir durum oluşturduğunu söylüyorsunuz.Buna katılmakla birlikte bunun tabiatı gereği olduğunu düşünüyorum.Bu cephelerde oturanların daha fazla yakıt masrafı yapması gayet doğaldır.Yanlış olan güney ve ara katlarda oturanların bahsettiğiniz katlarda oturanlarla aynı yakıt giderlerini ödemesidir.Şimdi siz buna çok ilginçtir ki haksız kazanç diyorsunuz.Sanırım böyle bir çıkarıma sadece yasanın daha önceden verdiği hakka dayanarak varıyorsunuz.Maalesef o yasa artık mülga oldu.

Son olarak enerji verimliliği kanunu "Madde 7-(1)-c: Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz" denilmekte.2007 itibaren yapılan bütün merkezi sistem binalar bu sisteme göre tek kolonlu yapılmaktadır.Öbür türlü binanın ruhsat alması mümkün olmamaktadır.Bazı binalarda müteahhitlerin kalorimetre ve termostatik vanaları da taktırdıklarını duyuyorum ancak bazı binalarda da sistem sadece altyapı olarak bırakılıyor.Kalorimetre ve termostatik vanalar sonradan oturanlar tarafından takılıyor.Yani aynen doğalgaz elektrik ve su sayacını ilgili firmadan alıp taktırmamız gibi.Kanunun nasıl uygulanacağı Merkezi Isıtma ve Sıhhi Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelikle düzenlenmiştir.

53 Mesaj
13 Mart 2013; 19:19:10 

quote:

sayın ares kat mülkiyeti kanunu sadece merkezi sistem binalar için düzenlenmiş değildir.Bireysel doğalgazlı sobalı vb..diğer bütün binalar için geçerlidir.Ortak giderler arsa payı doğrultusunda ödenecek diyor ancak buradan yakıt giderlerinin de arsa payına göre ödeneceğini çıkartamayız.2007 de değiştirilen 42.maddeye göre "Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir." denilmektedir.

Şimdi diyorsunuz ki madem ısı ölçer yasası herkesin kullandığı kadar ödemesi maksadıyla yapılmış(asıl amaç enerji verimliliğidir) bunu diğer ortak giderlere de genelleyelim.Örneğin zemin katta oturanlar asansörü kullanmadıkları için asansör giderlerine katılmasınlar.Kat mülkiyeti kanunu zaten böyle bir hakkı veriyor.Kanunun ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma kısmı 20.maddesinde Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, (Ek ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

Katılmakla yükümlüdür.

denilmektedir.Buradan anlaşılıyor ki zemin katta oturanlar bina yönetimine başvurarak bu giderlere katılmak istemediklerini belirtirlerse kat malikleri kurulunda alınan kararla bu giderlerden muaf tutulabilirler.Yine diyorsunuz ki apartman çatısındaki bakım ve onarım masraflarından sadece en üst katlarda oturanlar yararlansın.Böyle bir şey mümkün değil zira o çatı sadece üst katları değil bütün apartman sakinlerini korumaktadır.Diğer verdiğiniz örnekler de benzer şeyler..Şimdi ben kanunu okuyun derken bunları kastetmiştim.Anagayrimenkul, anayapı bağımsız bölüm, eklenti, kat mülkiyeti, kat maliki terimlerini okuyup anlayabilirsek zaten bu tip soruları sormayız.Esasında asansör giderleriyle doğalgaz giderleri aynı şey değil.Birinde müthiş bir israf, devletin doğrudan devasa bir enerji kaybı söz konusu.Tedbir almak zaten devletin göreviydi.Geçte olsa yapıldı.

Isı ölçer kanunu ile getirilen zorunlulukların kuzey taban tavan katlarda oturanların aleyhine bir durum oluşturduğunu söylüyorsunuz.Buna katılmakla birlikte bunun tabiatı gereği olduğunu düşünüyorum.Bu cephelerde oturanların daha fazla yakıt masrafı yapması gayet doğaldır.Yanlış olan güney ve ara katlarda oturanların bahsettiğiniz katlarda oturanlarla aynı yakıt giderlerini ödemesidir.Şimdi siz buna çok ilginçtir ki haksız kazanç diyorsunuz.Sanırım böyle bir çıkarıma sadece yasanın daha önceden verdiği hakka dayanarak varıyorsunuz.Maalesef o yasa artık mülga oldu.

Son olarak enerji verimliliği kanunu "Madde 7-(1)-c: Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz" denilmekte.2007 itibaren yapılan bütün merkezi sistem binalar bu sisteme göre tek kolonlu yapılmaktadır.Öbür türlü binanın ruhsat alması mümkün olmamaktadır.Bazı binalarda müteahhitlerin kalorimetre ve termostatik vanaları da taktırdıklarını duyuyorum ancak bazı binalarda da sistem sadece altyapı olarak bırakılıyor.Kalorimetre ve termostatik vanalar sonradan oturanlar tarafından takılıyor.Yani aynen doğalgaz elektrik ve su sayacını ilgili firmadan alıp taktırmamız gibi.Kanunun nasıl uygulanacağı Merkezi Isıtma ve Sıhhi Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelikle düzenlenmiştir.

"Örneğin zemin katta oturanlar asansörü kullanmadıkları için asansör giderlerine katılmasınlar.Kat mülkiyeti kanunu zaten böyle bir hakkı veriyor.Kanunun ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma kısmı 20.maddesinde Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

Yukarıda sizden alıntı yaptım. "Kat mülkiyeti zemin kattakilere asansör işletme giderlerine katılmama hakkı veriyor" şeklinde anladım anlattıklarınızı. Ben site hayatında yeniyim (6 aydır) ve dairem zemin katta, öyleki asansörün başlangıç durağı ile benim daire kapım bitişik, asansörü %100, binde bin, onbinde onbin kullanmıyoruz. Site yönetimine danıştım bu asansör giderine katılmama şansım olup olmadığını "ortak alan" olduğu için ödememenin söz konusu olabilecek birşey olmadığını öğrendim. Ama bağımsız alan sahipleri toplantıda gündeme getirip oylamaya sunulsa ve çoğunluk "zemin katlardan asansör işletme gideri düşülse, aidatları biraz farklı olsun kararı alsa dediğiniz doğru olurdu ancak 52 dairelik çift asansörlü bir binada kaç kişi "onlar ödemesin" der, Allah aşkına zemin katın aidatının azalması diğer katların aidatlarının yükselmesi anlamına gelir, bizim asansör masrafına katılmamamız 48 kişinin aleyhine 4 kişinin lehine oolur, gerekçeleri hazır: "Siz de dairenizi daha ucuza aldınız", tıpkı ısı gider paylaşımında kuzey cephelerin ve zemin ve çatı katlarının yakınması durumunda da ara katlar ve güney cepheler hep aynı ezberi tekrarlamıyor mu? "siz de daha ucuza aldınız ve ömür boyu 50 sene 60 sene ev depremden yıkılana kadar ömrün boyu fazla ödeyeceksin, çünkü sen daha ucuza aldın." Ben size söyleyeyim mi dairemi ara katlardan ne kadar ucuza aldım, sadece 7.000 tl ucuza aldım, üstelik zemin kat benim tercihim değildi, seçmedim keyfiyetimle almadım, satılamayan tercih edilmeyen son kalmış sadece zemin ve yarı bodrum katlardı, ben satış ofisine başvurduğumda ara katların hepsi satılmıştı sadece zemin katlar kalmıştı. TOKİ evlerine bakınız, kaç tane zemin ve yarı bodrum kat seçmiştir??? Kura ile çıkıyor, Tuzla TOKİ forumuna bakın tamamı yukarı katlarla takas etmek isteyen ilanla doludur. Özet: KMK daire sahiplerini ne kadar kollamışsa insanlar anca o kadar kollanır, ve toplantıda alınan kararların hepsi göya hakkaniyete göre alınmıştır, ancak tek kriter kendi menfaatleridir, herkesin haklı olmak için gerekçesi vardır, en fazla ileri sürülen gerekçe de "onlar da dairelerini daha ucuza aldı" gerekçesidir. Şimdi kimse bana KMK zaten böyle bir hak veriyor falan demesin. Kuraldan kanundan başka tutunacak dalımız da yoktur, her şeyi istesek de istemesek de belirleyen kural/yönetmelik/yasadan başka bişey değildir. Sizin mesela asansör giderine katılma konusunda görüşünüzü inanın tam anlamadım, ama biz daireyi satın alırken asansör için ayrılan arsa payını ödeyerek, asansörün kendinin alınması kurulması garantisi filan hepsinin masrafına katılmış olduk, kullanmasak da katıldık ama keşke bakım tamir ve elektrik gideri gibi masraflardan muaf tutulsaydık. Zemin kat olmanın fazla ısı gideri ödemek, daire kapı girişime bitişik olan asansöre binen inen herkesin gürültüsünü dinlemek gibi sayılmayacak sıkıntılarını çekme biz zemin katlara, temiz hava güzel manzara sefasını sürmek, az ısı gideri ödemek yukarı katlara olsun, sonra da sadece 7.000 tl ucuza aldım diye kabarık aidat ve ısınma giderlerine mahkum olmak, ama bunu kimseye anlatamazsın, çünkü toplantıda sadece çoğunluğun dediği olur, çoğunluk da KMK yı öne sürer, ucuza aldığımızı öne sürer, sürer de sürer... İyi Akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UliUli -- 16 Mart 2013; 11:49:35 >

3563 Mesaj
13 Mart 2013; 21:00:11 

quote:

Sevgili x15 sizin mesela asansör giderine katılma konusunda görüşünüzü inanın tam anlamadım

Sayın uliuli, bu benim görüşüm değil.KMK ndan alıntı yaparak zemin katlarda oturanların böyle bir talepte bulunabileceğini söyledim.Uygulamada olur ya da olmaz orasını bilemiyorum ancak bizim sitemizde böyle bir şey söz konusu olsa ben zemin katlarda oturanların lehine oy kullanırdım.Yalnız şöyle bir durum da var asansör sadece üst katlarda oturanları yukarıya çıkarmıyor aynı zamanda alt katta oturanları da yukarı çıkartıyor.Bundan başka konumuz ısı pay ölçer olduğuna göre ikisi arasında bir kıyaslama yapalım.Asansörlerin sadece elektrik ve bakım masraflarının aylık 300 tl olduğunu hesaplayalım ve bunu 52 ye bölelim.Size düşen kısım aylık 5 tl.Senede en fazla 60 tl eder.Isı pay ölçerin az kullanana yaptığı taarrufsa takdir edersiniz ki bununla kıyaslanamaz.

53 Mesaj
13 Mart 2013; 21:57:16 

Uygulamada böyle bir şey olup olmayacağını bilmediğinizi yazmışsınız, siz bilmiyorsunuz ama ben biliyorum, senede 60 tl de olsa zemin katlar ödemeye devam ediyorlar, hep ödediler ve ödeyecekler. Dün yönetimden cevabımı aldım, sitemizin facebook sayfasında da diğer sakinlerlerle paylaştım bu meramımı, bir Allahın kulu benden yana çıkmadı, aynı sizin dediğinize benzer bir yanıttı en kırıcı olmayanı "hadi ayda 10 tl yapsın size eksik ödetilecek tutar, aidatı 115 yerine 105 ödersiniz, 10 tl sizi kurtaracak mı?" yazdı biri, diğerleri ya kayıtsız kaldı ya da daha kırıcı şeyler yazdı, tıpkı bu forumda "öyleyse neden sitede/apartmanda daire aldınız" gibi laflar geldi yorum olarak bana. Asıl konumuz ısı gider dağılımına gelelim: yasa ortada, yasa herşeyi açık ve net belirlemiş, şöyle pay edilecek demiş, bu konuda yapılacak hiçbirşey yok, forumun yukarılarında çok konuşuldu bu yasanın hakkaniyetli olup olmadığı. Yasayı değiştirecek güçte değiliz. Yeni yönetmelik yolda dendi, 1,5 aya yayınlanır ve yürürlüğe girer dendi, kış bitti, kokusu geldi kendi gelmedi. Yeni yönetmelikte asgari ısınmanın 15 ten 20 ye çıkarılabileceği bildirildi, bu konuda daire sakinlerinin oylamayla alacağı karara göre binadaki dairelerin ısıtılma derecesinin belirleneceği söyleniyor, asansör giderindeki gibi değil, tam anlamıyla sakinlerin kararına bırakılacak yani, benim özetle demem o ki, bu toplantı ve oylamalarda çoğunluğun menfaatine hangi derece uyarsa o uygulanır o binada. Tıpkı asansör giderindeki kural burda da işler, zemin kat ve çatı katların sayısı az olduğu için onların oyu bişeyi değiştirmez, yani yüksek uçuk faturalarını azaltabilmek için tasarruftan yana olsalar bile -hiç değilse evde olmadıkları zamanlarda, geceleri, kullanmayabilecekleri odaları az ısıtabilmek için- asgari ısınmanın 15 derece olması gibi bir istekleri olursa boş yere kendilerini yormasınlar, çünkü esas olan önce yasa sonra çoğunluğun menfaatidir, kararlar çünkü mağduriyete göre hakkaniyete göre alınmaz, çoğunluğun menfaatine göre alınır. İyi Akşamlar.

3563 Mesaj
13 Mart 2013; 22:16:53 

Bunun bilip bilmemeyle bir alakası yok.Kat malikleri kurulunun vereceği bir karar.Sizin binanızda olmaz başka binalarda olur.İşin maddi boyutunun yanında bir de hukuki boyutu var..Asansör bahçe otopark vb..anagayrimenkulun ortak alanlarından..Yani burada zemin katta oturanlarından arsa payı var. Birisi çıkıp ben bahçeden yararlanmıyorum su giderlerine katılmayacağım ya da arabam yok otopark giderlerine katılmayacağım üst katta oturmuyorum çatı giderlerine katılmayacağım vb..gittiği yere kadar gider.işin içinden çıkılmaz.Bu konuda söylenecek daha çok şey olabilir ancak yeri burası değil konuyla da uzaktan yakından alakası yok.Saygılarımla..

45 Mesaj
14 Mart 2013; 10:15:18 

quote:

Orijinalden alıntı: mkilinc79

Bu ilgili ilgisiz her yerde yazan 1600 liralık cezanın verildiği bir örnek var mı biliyor musunuz? Yani böyle ceza verilmiş bir site yönetimi var mı?
Bir de bu ceza zaten payölçerin maliyetinden daha az, payölçer taktırmayıp cezayı ödeyenlere ne yapılacak, gazı mı kesilecek?

Eğer olsaydı, ibret-i alem için gazete ilanlarından apartman panolarına, televizyon reklamlarından şirketlerinin broşürlerine kadar her yerde boy boy yer almış olacağından şüpheniz olmasın. :) Üstelik kanun çıkalı altı yıl oldu, 70 milyonluk ülkeyi kapsıyor, iddialara göre de "bir" kişi bile itiraz etse cezalardan bahsediliyor. Ayrıca sırf yöneticilerle ilgili değil, taktırmayan ya da sair davranışlarla uygulamaya karşı çıkanlarla ilgili de sorduğunuz gibi doğrudan pay-ölçer üzerinden bir yargı kararı da duymadım.

Bir de bu yönetici cezası pay-ölçer ile ilgili değil. Kanunda sistem kurmayana bir ceza öngörülmemiş. Gördüğüm kadarı ile en fazla "Projesi onaylanmaz" diyor. Anladığım kadarıyla bazı insanlar düşünüp düşünüp, o zaman "yönetici görevini yapmıyor, onun için cezalandırılır tabii" diye bir varsayım geliştirdiler. Bu söylemin pay ölçer ile ya da kanun ve yönetmeliği ile bir ilgisi yok, tamamen ayrı bir hukuki mantığı var, ama o zaman bu mantık işletilecekse, çatı akmasından bahçe temizliğine kadar o kadar çok yapılmayan yönetici görevi var ki, yöneticiler ömürleri boyunca ödeyemeyecekleri borç altına girerlerdi. :)

Ben de bunu söylüyorum zaten. Şimdiye kadar, ortak işletme giderleri eşit veya arsa payı oranında ödenir..di. Şimdi ise, sadece yakıt gideri için bu kuralın bozulması gerçekleşirse, kuzey ve çatı daireler için ayrımcılık yaratılır. Bunun ayrımcılık olmaması için, o takdirde bir önceki mesajımda saydığım çatı giderinden asansör bedeline kadar her ortak gider kaleminde aynı mantığı işletmek, kim neyden ve ne kadar faydalanıyorsa, ücretini onun ödemesi gerek. (Burada kat maliklerinden ve alacağı kararlardan bahsetmeyin, KMK ve hukuki esaslardan bahsediyoruz.)

quote:

Hah, işte, asıl söylediğim şey tam olarak bu zaten. Zaten kendiniz söylemişsiniz, Kanunda istenen şey sistem. Yoksa eski model sistemler neden ruhsat alamasın? Yapılırdı, pay ölçeri takılırdı. :)

Eğer eski binalar da 2012 yılından itibaren kanun maddesine uyacaklarsa, o zaman proje onayında ne gerekiyorsa onun yapılması, yani sizin yazınızdan yola çıkılınca, çoklu kolonlu sistemlerde, vs, tüm ısıtma sistemlerinin yeni baştan yapılması gerek. Sadece pay ölçer takılması değil. Bu sistem de, peteğinden brülörüne kadar uyumlu ve bağımsız bölümden kumanda edilebilir olmalı, yoksa ısı pay ölçer şirketlerinin kanunun getirdiğinden farklı olabilen söylemleri ile yola çıkan birçok bağımsız bölümde insanlar hem çok daha fazla ödüyorlar, hem de daha az ısınıyorlar. Ayrıca eski sisteme göre alınmış, yapılmış uygun tesisat dinamikleri, pay ölçerlerlerin blokajları ve vanaları ile değiştirilince de birçok kazanda arızalar çıkıyor.

Sonuçta okuduklarımdan anladığım kadarıyla, bu işin o kadar da net hukuki temeli yok sanırım, genelde de şirketlerinin para kazanması ile komşuların birbirine düşmesine yarıyor, uzun vadede de bir çok durumda astarı yüzünden pahalıya çıkıyor sahki.

Saygılar. :)

Not: ares kim?

3563 Mesaj
14 Mart 2013; 14:25:29 

Sistem eski ve yeni binalar için zorunlu.Burada 2 yıldır bunları konuşuyoruz.Yeni bir şey keşfetmiş gibi konuşuyorsunuz.Önceki sayfaları okursanız bu konuda var olan eksik bilgilerinizi düzeltebilirsiniz.Bilmukabele saygılar.

436 Mesaj
14 Mart 2013; 14:45:48 

Brüt 122 metrekare 2+1 olan kalorimetre sistemiyle ısınan evimin 4. faturası da geldi. 1. faturam 182,5 TL // 2. faturam 208 TL // 3. faturam 114 TL // 4. faturam 121 TL
aynı yerde çalıştığım ve kombiyle ısınan arkadaşların hiç birisi şimdiye kadar bu değerlerin yanına bile yaklaşamadılar. Bu sistem "KULLANANA" avantaj sağlıyor arkadaş. yeni doğum yapmış en üst kat kuzey cephedeki arkadaş yakıyor da yakıyor her fatura döneminde 250 - 270 TL' den aşağıya düşmüyor. Aynı apartmandayım sabah işe giderken indiriyorum termostatik vanaları 3' ün bir diş altına (19 derece) akşama geldiğimde ev zaten 20-21 derece falan oluyor. Gelince vanayı getiriyorum 3' ün bir diş üstüne (21 derece) OoOoOOOh misss. Ben niye en üst kattakinin doğalgazını ödeyeyim.

Bu arada hafta sonları site yönetimine uğruyorum, neler oluyor, neler bitiyor diye. Yarım saat oturuyorum hemen 2 - 3 kişi damlıyor. "bu doğalgaz faturası nedir? siz bizi doandırıyorsunuz... peteği kapattım yinede 200' ün üstünde geldi..... üst çaprazımda kalabalık aile yaşıyor ben tek kişiyim onlara şu kadar bana bu kadar geldi, siz bizi kazıklıyorsunuz vs vs vs" Yöneticiler, site sakinlerinden olduğu ve teknik bilgileri çok da olmadığı için eziliyor büzülüyor amaaaaaaa bu şikayet edenlerden de daha şimdiye kadar bir tanesinin termostatik vana kullandığını, kapattığı vanaların hiçbirisini petekten değilde kökünden (kalorimetrenin yanında bulunan ana vanalardan) kapattığına RASTLAMADIM.

Millet daha tartışsın dursun. Ben halimden memnunum. Eğer böyle "KULLANIRSAN" avantaj sağlıyor. Yok eğer kullanmıyorsan evet %30 luk pay ne yazikki can acıtıyor.

Saygılar

53 Mesaj
14 Mart 2013; 19:30:45 

Yüzde yüz adalet hiçbir sistemde yok, kombilide de alttaki hamam gibi yakar en az 300 tl aylık doğalgaz faturası öder, yukarsındaki açıkgöz bütün gün evde olduğu halde yakmaz ayda 44 tl öder, bunlara örnek çok, klasik merkezi sistemde hele çok çok daha fazla adaletsizlik olurdu, kullanmadığı salonunu yakmamak kendi bütçesini nerdeyse hiç etkilemediği halde Allahtan korkup israf etmemek için kapatanla pencereleri açıp saatlerce oksijenlendiren ve gani gani ısınan aynısını ödüyor klasik merkezi sistemde. Apartmanda oturdun mu hak geçmemek imkansız sistem hangisi olursa olsun, AMMAAAAA ben şimdiye değin bu kalorimetre takıldıktan sonraki kadar ISI KAVGASI ve HUZURSUZLUĞU görmedim, tansiyonlar tavan yaptı, kavga eden edene, komşu komşudan ve yönetimden nefret ediyor, bizim yönetimde de kavga hiç bitmiyor, huzursuzluk ve hazımsızlıkta en büyük etken de kalorimetreyi daire sahibinin okuyamayışı belki de. Bize ne denirse kuzu kuzu onu ödüyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin.

45 Mesaj
15 Mart 2013; 13:48:50 

quote:

Sistem eski ve yeni binalar için zorunlu.Burada 2 yıldır bunları konuşuyoruz.Yeni bir şey keşfetmiş gibi konuşuyorsunuz.Önceki sayfaları okursanız bu konuda var olan eksik bilgilerinizi düzeltebilirsiniz.Bilmukabele saygılar.

Neden küçümseyici ve ders verir gibi yazdığınızı anlamadım, ayrıca gördüğüm kadarı ile bahsettiğiniz iki yıl içerisinde bu üslubunuz ilk de değil. Argümanlarıma karşı yorumsuz linkler verip kanun maddelerini c/p yapmak yerine söyleyebilecek bir şeyiniz varsa söyleyiniz, yoksa kişisel yönelimim sizi ilgilendirmez.

O zaman aynı mantıkla benim de akan çatının parasına katılmama hakkım olmalı... akarsa üst kata akacak, beni ilgilendirmez. Neden ona akanın parasını ben vereyim ki. Üst kattan da bana akarsa, yine üst katın gidermesi gerek, zira o zaman da ondan bana akıyor olacak. Zaten bakın, siz evi 19C'ye ayarlıyorsunuz, geldiğinizde komşularınız sizi ısıtmış oluyorlar. O yüzden merkezi sistemler, binanın ısıtılmasını gözetmek üzere kurulurlar.

quote:

Yüzde yüz adalet hiçbir sistemde yok,

Apartmanımız her katta iki daire. Kazan ise güneydoğu dairelerinin altına konulmuş. O tarafın dairelerinin içinden dikine giden ana boruların çoğu sıcak, bizim dairelerin ana borularının çoğu soğuk. Acaba ana boruların çoğu o taraftan giderek önce o tarafı mı ısıtıyor. Kuzeylerin ise petek sayıları fazla tutulmuş. Kazanın ise hemen üzerindeki daire ise eğer vanaları kapatılmazsa hamam gibi oluyor. Eğer ısı pay ölçere geçilirse, o daireyi bütün apartman ısıtacak. Bizler de yukarıdaki dairelerimizi ısıtmak için içinden geçen borularımız ile önce güneydoğuları ve alt katları ısıtacağız. Hemen tüm parayı da biz vereceğiz. Böyle şey olur mu. Bu durum ne hakka ne de izana uymaz, tasarruf diye bir mazeretle de hiç açıklanamaz.

Ayrıca daha önce söylenmiş olan ve arttırılması öngörülen asgari sınır 20C olsa ne olacak, 20C'ye kadar ulaşması için gereken yakıt bedeli yine eşit dağıtılmayacak ki. Üstelik bu şekilde daha da fazla masraf çıkacak, kuzeylerin yakıt bedeli iyice artacak. Belki evde olmayan kuzeyler kapatıp giderler, ısıyı 15'de tutarlardı.

Maksat tasarruf ise, konum ve cepheye göre petek standardizasyonu sıkı olarak takip edilir, buna rağmen de çok sıcak olan daireler varsa, sakini cam açmak yerine peteğini kısıverir. Ayrıca zaten çok kısa süre içinde bu da tavsar, insanlar her dışarı çıkıp içeri girişte yedi sekiz petek kısıp açmaya uğraşacak mı, zaten bir süre sonra onlar sürekli yanmaya devam edecek. Şu anda bazı üyelerce çoktan zorunlu olduğu söylenen pay ölçer ise bu şekilde takıldığı binalarda sadece binanın ısınma giderinin kuzey ve çatı katlara yüklenmesi sonucunu doğurup, sakinlerin birbiri ile husumet geliştirmesine yol açacak.

287 Mesaj
17 Mart 2013; 1:28:17 

"NEDEN APARTMANDA OTURUYORSUNUZ" yzan arkadaşa ;

müstakil veya apartmanda ,nerede oturacağını HİÇKİMSE SANA SORMAZ !!! arkadaşım.ne demek bu,apartmanda oturmak komşular ile sağlıklı ilişkiler kurulmasını gerektirmez mi ?????????????? bahsettiğiniz MERKEZİ DOĞAL GAZ ISINMa-PAY ÖLÇER VS.. bu düzeni bozuyor ise,insanların ısınma giderini hesabı yapılmadan,doğacak tepkiler düşünülmeden çıkan kanun dahi olsa vız gelir..ülkede her çıkarılan kanun,yönetmelik,yasa davalık,bir dava konusu da bu olur.4-5 ayrı apt oturran arkadaşım aynı okulda çalılştığı 10 yıllık dostuyla kavgalı bu yüzden,insanlar selam vermiyor birbirine,130 m2 daire için izmir merkez semtlerde 350-500-625 tl ye vaRAN FATURALAR VAR.ben ferdi olarak izmirde bütün kış geçen sene 685 tl fatura ödemişim.bu sistemde en az 1500 tl ödeyeceğim..NE TASARRUFU BE ! yasa,yönetmelik ten önce konu mantık,buyrun tartışalım...

TÜM FORUMDAŞLARA SELAM VE SAYGILARIMLA

MURAT4108

3563 Mesaj
17 Mart 2013; 2:06:10 

ariesx iceriksiz ve bos yaziyorsunuz.zira bilgi sahibi olmadan fikir sahibisiniz.c/p yaptigimi da nerede gordun.biz burada 2 senedir bunlari konusup tartiyoruz ayni seyleri tekrar tekrar yazamam.kusura bakma ama sadece zaman kaybisiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1700 Mesaj
17 Mart 2013; 2:33:35 

Ben bu sistemi bir arkadasimda gordumde, cok enterasan ve sacma geldi.
Pay olcer olan petegi adam sokse bir kenara koysa oraya baska petek taksa ne olacak?
yada oraya bit T atsa ve paralel bir petekle isinsa, pay olce takili petegide kapatsa kim anlayacak?

Geri sayım sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden !
Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana.
En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile.
EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak

912 Mesaj
17 Mart 2013; 15:33:20 

quote:

Orijinalden alıntı: Command.com

Ben bu sistemi bir arkadasimda gordumde, cok enterasan ve sacma geldi.
Pay olcer olan petegi adam sokse bir kenara koysa oraya baska petek taksa ne olacak?
yada oraya bit T atsa ve paralel bir petekle isinsa, pay olce takili petegide kapatsa kim anlayacak?

Tıssssssssssss.

Burada sorduğun bu sorularına ancak böyle bir cevap alabilirsin. Dahada zorlarsan mesajını silerler hocam.

Çünkü bu sistemi savunanlar henüz buralara çalışmamışlar suları kesikmiş.

4091 Mesaj