Şimdi Ara

Symbian^3 işletim sistemli Nokia C7'nin dağıtımına başlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
5.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Finlandiyalı mobil iletişim devi Nokia'nın yaklaşık bir ay önce düzenlenen Nokia World 2010 etkinliğinde lanse ettiği,

Symbian^3 işletim sistemli en yeni modellerinden C7'nin dağıtımına başlanıyor. Vergiler hariç 335 Euro'luk fiyat etiketiyle teknoloji severlerle buluşması beklenen akıllı telefonun teknik detayları kısaca şu şekilde;

• 117.3 x 56.8 x 10.5 mm boyutlarında ve 130 gram ağırlığında monoblok tasarım

• Dört band GSM, HSDPA (7.2 Mbps), HSUPA (2 Mbps) desteği

• 3.5 inç boyutunda 360x640 piksel çözünürlüğünde AMOLED (kapasitif) dokunmatik ekran (Clear Black Display)

• 680 MHz ARM11 işlemci

• 256 MB RAM - 1 GB ROM

• 3.5 mm kulaklık girişi

• İvme sensörü

• 8 GB dahili flash bellek + 32 GB'a kadar microSD kart desteği

• Wi-Fi 802.11 b/g/n

• Bluetooth 3.0 + A2DP

• GPS - aGPS

• 8 megapiksel çözünürlüğünde kamera, çift led flaş

• Görüntülü konuşma için VGA kamera

• 1280x720@25 FPS video kaydı

• RDS'li FM radyo

• USB-on-the-go

• 1200 mAh batarya

Nokia C7 tanıtım videosu

• güzel telefonda xenon flaş eksik
  • Zenonu boşverin de bunda otofokus var mı?
  • güzel telefona benziyor ah bir dokunmatik alsam...
  • Nokia yüksek çözünürlüklü ekranları pek sevmiyor galiba.. uzun ve dar.. pek çekici değil..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Nokia yüksek çözünürlüklü ekranları pek sevmiyor galiba.. uzun ve dar.. pek çekici değil..

Hadise sevmemekten öte geriye uyumluluk, malum Symbian^3 640x360 çözünürlükteki S60v5 uygulamalarını çalıştırabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

quote:

Nokia yüksek çözünürlüklü ekranları pek sevmiyor galiba.. uzun ve dar.. pek çekici değil..

Hadise sevmemekten öte geriye uyumluluk, malum Symbian^3 640x360 çözünürlükteki S60v5 uygulamalarını çalıştırabiliyor.

o zaman nokia uyumluluk adına zamanı gelince millet 1280*720 gibi çözünürlüklere çıkarken hala uymluluk diyip böyle düşük çözünürlüklere mi çakılıp kalıcak??
  • quote:

o zaman nokia uyumluluk adına zamanı gelince millet 1280*720 gibi çözünürlüklere çıkarken hala uymluluk diyip böyle düşük çözünürlüklere mi çakılıp kalıcak??

Symbian^4 ile birlikte arayüz tamamen değişecek olsa da Symbian^3 için Qt ile yazılacak uygulamalara geri uyumluluk için çözünürlüğün yükseltileceğini sanmıyorum.

Ayrıca Symbian eskisi gibi Nokia'nın high-end segmentinin değil, artık mid-range segmentinin işletim sistemi olduğundan (high-end segmentinin işletim sistemi MeeGo, low-end işletim sistemi ise S40) bunu mantıklı buluyorum; bahsettiğiniz şekilde şimdi bize uçuk gelen çözünürlükler high-end cihazlarda yaygınlaştığında Nokia'nın high-end cihazlarının üzerindeki MeeGo bunları destekliyor olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Grader

Zenonu boşverin de bunda otofokus var mı?

Tahmin ettiğim gibi yokmuş. Ne kadar saçma bişey. Hatırlıyorumda bir hocam bir kutudaki seri numarasını yazmamak için resmini çekmeye çalışıyordu. Elinde samsung kızaklı 3mp bir telefon vardı ve 4-5 kez çekti ama hiçbişey okunmuyordu tabi. Ben 5800'ı çıkardım ve yakın çekime alıp çektim ve bluetoothla attım. Benimki de 3mp neden çekmiyor demişti bana. Şimdi 8mp için bu durum olacak. Nokia almamak için bahane arayanlara nokia kendi elleriyle bahane veriyor. Ne demek 8 mp kameraya çift led koy ama otofokus koyma. Rezalet resmen.

• nokia'nın son vuruşu
  • quote:

Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

quote:

Symbian^4 ile birlikte arayüz tamamen değişecek olsa da Symbian^3 için Qt ile yazılacak uygulamalara geri uyumluluk için çözünürlüğün yükseltileceğini sanmıyorum.

Ayrıca Symbian eskisi gibi Nokia'nın high-end segmentinin değil, artık mid-range segmentinin işletim sistemi olduğundan (high-end segmentinin işletim sistemi MeeGo, low-end işletim sistemi ise S40) bunu mantıklı buluyorum; bahsettiğiniz şekilde şimdi bize uçuk gelen çözünürlükler high-end cihazlarda yaygınlaştığında Nokia'nın high-end cihazlarının üzerindeki MeeGo bunları destekliyor olacaktır.

Hmmm tamam şimdi oldu.. bu çok daha mantıklı.. MeeGo kurtardı olayı.. Ama nokianın bir tane high end cihazını görebilseydik güzel olurdu..

• quote:

Hmmm tamam şimdi oldu.. bu çok daha mantıklı.. MeeGo kurtardı olayı.. Ama nokianın bir tane high end cihazını görebilseydik güzel olurdu..

Kasım'daki "MeeGo Conference" ile Nokia ilk MeeGo (aslında Harmattan-MeeGo) cihazını (N9) resmi olarak duyurur ve adeti olduğu üzere uygulama geliştiricilere uygulama geliştirsinler diye dağıtır; önümüzdeki senenin Nisan ayı gibi de piyasaya dağıtmaya başlar diye düşünüyorum.

Benden söylemesi, cihazda dual core CPU ve en az 512 MB RAM olacak.
  • GeceBekcisi
    Peki MeeGo nun sistemler karşısında (windows, ios, android)
    ne derece başarılı olacağını umut ediyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1337

GeceBekcisi Peki MeeGo nun sistemler karşısında (windows, ios, android) ne derece başarılı olacağını umut ediyorsun?

Apple'ın iPhone/iOS ile yarattığı değişim, tarihin tekerrürü olan bir ilk dalgaydı. Apple nasıl ki 1970'lerde IBM'in odaları kaplayan bilgisayarlarını küçültüp herkesin kullanabileceği "Personal Computer" kavramını geliştirip, yaygınlaştırıp, IBM'i bile bu dalgaya katılmaya zorladı; iPhone ile geliştirdikleri "yazılım ve servis odaklı donanım" konseptini de Nokia'ya kabul ettirip Intel ile ortaklaşa MeeGo'yu yapmaya zorladılar.

Fakat Apple kendi ticari seçimlerinden ötürü geçmişte olduğu gibi bugün de "niche" marketin markası olmakla sınırlı kalmaya mecbur, biraz da bu yüzden (ikisi de kendi alanında birer dev olan Nokia ve Intel'in ortaklaşa desteğini arkasına alan) MeeGo'nun yeni çağın (yine ikisi de kendi alanında birer dev olan Microsoft ve Intel'in ortaklaşa desteğini arkasına aldığı için şimdiki başarısını yakalayan) Windows'u olacağına ve aynı şekilde yaygınlaşacağına inanıyorum. Ayrıca MeeGo yalnızca cep telefonlarında değil; laptoplarda, netbooklarda, tabletlerde, araç içi eğlence ve bilgi sistemlerinde de kullanılacak, bu yüzden Android'den çok daha geniş bir kitleye ulaşacak.

Peki Bu sırada Google, Android ile armut mu toplayacak? Evet, kısmen öyle olacak çünkü Android ya SonyEricsson/Motorola gibi batmak üzere olan ya da Samsung/LG/HTC gibi kendilerine ait uzun vadeli bir yazılım stratejisi olmayan ve o dönemde ne modaysa ona uyarak güncel kalmaya çalışan donanım üreticilerinin yazılım için Ar&Ge masraflarını kısıp bir an önce kâra geçmek için sarıldıkları (bkz:http://www.asymco.com/2010/08/17/androids-pursuit-of-the-biggest-losers/ ) fakat uzun süre sarılmaya devam etmeyecekleri, rakipleri veya kendi ürünlerini değerlendirecekleri (mesela Apple, Nokia ve RIM sayesinde yazılım stratejisindeki hatanın farkına varıp kendi işletim sistemini geliştirmeye başlayan Samsung, bada'yı ciddi bir işletim sistemi haline getirir getirmez Android'i desteklemeyi yavaş yavaş kesecektir) bir platformdur.

Ayrıca Android bir yandan da madalyonun diğer yüzü olan operatörlerin işin içinde dönen oyunlara uyanıp kullanıcılara sunmak istemedikleri (bkz:http://www.intomobile.com/2010/09/17/uropean-operators-realize-android-is-a-trojan-horse-meeting-on-october-8-to-discuss-making-a-new-os/ ) bir platform. Operatörlerin pazarı şekillenmesindeki gücü hakkında fikir sahibi olmak isterseniz, Symbian'da kalan pil gücünün yüzdeyle değil de çizgilerle gösterilmesinin temel sebebinin kullanıcıların pilin azaldığını gördüğü zaman görüşme yapmama eğilimine sahip olduğu için bunu engellemek isteyen operatörler olduğunu söyleyebilirim.

Bir de, bugün Google'ın başı Android yüzünden çok ciddi davalarla ağrımakla meşgul ve karşısında başını ağrıtanlar pek istediklerini elde etmeden vazgeçecek şirketler değil (Apple, Microsoft ve Oracle). Bu konuda daha fazla detay içinhttp://forum.donanimhaber.com/m.asp?m=43517824 adresindeki yazımı vehttp://www.engadget.com/2010/10/05/google-responds-to-oracles-android-patent-lawsuit-we-break-it/ adresindeki makaleyi önerebilirim.

Uzun vadede Microsoft'un nasıl şekillendireceğini pek bilmediğimiz Windows Phone platformu hakkındaki şu anlık tek öngörüm ise Android'den epey kullanıcı ve pazar payı kapacağı yönünde.

Açıkcası bu kadar işletim sistemi tek bir pazar için biraz fazla olduğundan şu an segmentasyona gidiliyor. Olası segmentleri incelersek:

- günlük kullanım için yeni çağın featurephone'ları olan mid-range smartphone'larda Symbian, Android ve bada
    - internet, eğlence ve kolay kullanım odaklı high-end cihazlarda iOS, Windows Phone ve MeeGo
    - el bilgisayarı niyetine performans odaklı kullanımda highest-end cihazlarda MeeGo (ve MS desteklemeye devam ederse belki Windows Mobile)
    - iş hayatı odaklı kullanımda Blackberry ve Symbian

verdiğim sıra ile pazar paylarına sahip olur ve diğer işletim sistemleri elenir (örneğin webOS çoktan beyaz bayrağı çekti, şu an sadece can çekişiyor. HP'nin Palm'ı satın almasının sebebi ise webOS değildi, Palm'ın elindeki patentlerdi) diye düşünüyorum. Peki MeeGo ve Symbian'a neden bu kadar inanıyorum? Cevabı basit: Nokia, Intel ve Qt yüzünden.

- Nokia yüzünden, çünkü adamların hacmi inanılmaz boyutlarda ve ellerindeki işletim sistemlerini de facto standart haline getirmek için fazlasıyla istekliler.

- Intel yüzünden, çünkü masaüstünden gittikçe ceplerimize doğru küçülen bilgisayarlarda yine masaüstündeki gibi tekel konumlarını korumaya fazlasıyla istekliler.

- Qt yüzünden, çünkü yazılım ve servis odaklı cihazların çağında Qt gibi multiplatform (Windows, Linux, MacOS, MeeGo, Symbian, Windows Mobile/CE) destekli sağlam bir framework'e sahip olmak sizi tüm rakiplerinizin fersah fersah ilerisine atıyor ve Nokia ile Intel bunun bilincinde olduğu için MeeGo'nun native framework'ü Qt olarak seçti. Ayrıca yine native framework'ü Qt olan Symbian^3 ve ilerisi epey kullanıcıya ulaşacağı için şimdiden çoğu uygulama geliştiricisinin iştahını kabartıyor, onları Qt kullanmaya itiyor.

• GeceBekcisi çok güzel açıklamalar yapıyorsun. ama şöyle sorayım..

Nokia diyorsun çok büyük ellerinde inanılmaz imkanlar var.. Aynı şekilde intele de güveniyorum çünkü adamlar dünyanın en büyük işlemci üreticisi vs. Microsoft diyorsun yazılım devi... Ama bakıyoruz bugün hiçbirinin ürünleri high end sınıfında genel kullanmda değil yada en fazla satılan beğeni toplayan günümüzün en çok taktir edilip satış rekorları kıran ürünlerinde bulunmuyor.. Yani intel tamam çok büyük ama bugün hangi telefonda var?? Nerede o büyüklüğü?? Noki bugün en büyük telefon üreticisi olabilir ama bir htc ayarında telefona sahip değil.. microsoft desen wp7 ile sadece bu pazarda şahen bu işletim sistemine sahip olan bir telefonu almam.. Yazdığın yazılar sadece geleceğe doğru umutla bakılan yazılar.. aslında çokta mantıklı geliyor. altı boş yazılar yazmamışsın..

Lakin bir noktanında altını burada çizmek istiyorum.. Androidin bugünkü durumu gerçekten anlayan için hiç iyi değil.. Bunu sitiv bolmır da bas bas bağırıyor ve adam kesinlikle haklı.. bir uygulama yazacaksın ama sadece telefonun bulunduğu androidde çalışacak aynı sürüm diğer androidde çalışmayacak.. bir güncelleme çıkaracaksın yıl geçecek bekleki adamlar telefona uyumlu hale getirsinler.. Google'ın bu kafasına dank etti.. kendiside artık bunun farkında olacak ki android 3.0 sürümü ile bu durumu kökten değiştirecekler. Bütün telefonlar tıpkı wp7 deki gibi standartlar getirecekler ve bir güncelleme çıktığı anda bütün telefonlara bunu aynı zamanda yükleyebilecek insanlar.. yada yazılımlar telefon seçmeden hepsinde çalışabilecekler.. Bence nokianın meegosunun geleceğinden bahsediyorsak googleında geleceğinden bahsetmeliyiz o zaman... Şu halde dahi pazar bunların ürünleri ile meşgul.. Ortada ne intel var ne nokia var (high end) nede microsoft..

birde madem o kadar büyüktüler neden bu zamana kadar varlık gösteremediler?? Artı meego açık platform ise bunu htcde samsung ta kullanamayacak mı?? Kullanacak.. yani gelecek bunların diye düşünmek yanlış olsa gerek..

• quote:

GeceBekcisi çok güzel açıklamalar yapıyorsun. ama şöyle sorayım..

Nokia diyorsun çok büyük ellerinde inanılmaz imkanlar var.. Aynı şekilde intele de güveniyorum çünkü adamlar dünyanın en büyük işlemci üreticisi vs. Microsoft diyorsun yazılım devi... Ama bakıyoruz bugün hiçbirinin ürünleri high end sınıfında genel kullanmda değil yada en fazla satılan beğeni toplayan günümüzün en çok taktir edilip satış rekorları kıran ürünlerinde bulunmuyor.. Yani intel tamam çok büyük ama bugün hangi telefonda var?? Nerede o büyüklüğü?? Noki bugün en büyük telefon üreticisi olabilir ama bir htc ayarında telefona sahip değil.. microsoft desen wp7 ile sadece bu pazarda şahen bu işletim sistemine sahip olan bir telefonu almam.. Yazdığın yazılar sadece geleceğe doğru umutla bakılan yazılar.. aslında çokta mantıklı geliyor. altı boş yazılar yazmamışsın..

Nokia'yı eski CEO'lar Jorma Ollila ve Olli-Pekka Kallasvuo yanlış öngörüleri ve kararları ile eriterek bugünkü haline getirdi (bkz:http://www.hs.fi/english/article/Knock+Knock+Nokias+Heavy+Fall/1135260596609 ) fakat firma hatalarını güç ve gelir kaybı ile zor yoldan gördüğü için kendini toparlamaya ve yanlışlarını düzeltmeye başladı ve hemen hiç bir yatırımın geri dönüşü anında olmadığı gibi Nokia da şimdiki adımlarının meyvelerini ancak önümüzdeki senelerde toplayabilecek.

Intel'in de durumu aynı, Nokia gibi o da defalarca geleceği yanlış öngördü ve bu yüzden bugün mobil işlemci pazarında ARM ile kapışabilecek bir halde değil fakat artık tekel olduğu masaüstü/dizüstü pazarının iyice ufaldığını, geleceğin ceplerde olduğunu o da güç ve gelir kaybı ile zor yoldan gördü ve yine kullanılabilecek her yerde Intel işlemcileri kullandırabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Hatta Intel'in şimdilik ismi açıklanmayan bir telefon üreticisini MeeGo telefonlar üretmeye ikna ettiğini ve çalışmaların başladığını duydum.

Microsoft ise benzeri ürünlerle rakiplerinin karşısında tutunamayacağını anladığından olsa gerek, WP7 ile tarz değiştirerek Apple gibi bir dalga daha yaratmaya çalışıyor. Ne kadar tutacağını bilmiyorum ama (en başta RIM ile mücadele etmek için hazırlanan ancak daha sonra alevlenen iPhone modasını söndürmek amaçlı iPhone'a benzer yapıda düzenlenip o şekilde piyasaya sürülen) Android'in modasını söndüreceğinden eminim, çünkü bu üçünün de yarıştığı asıl pazar olan Kuzey Amerika pazarında "yenilikçilik" ve "tasarım" çok fazla değer verilen faktörler (zaten iPhone modasının çıkış sebebi de buydu).

quote:

Lakin bir noktanında altını burada çizmek istiyorum.. Androidin bugünkü durumu gerçekten anlayan için hiç iyi değil.. Bunu sitiv bolmır da bas bas bağırıyor ve adam kesinlikle haklı.. bir uygulama yazacaksın ama sadece telefonun bulunduğu androidde çalışacak aynı sürüm diğer androidde çalışmayacak.. bir güncelleme çıkaracaksın yıl geçecek bekleki adamlar telefona uyumlu hale getirsinler.. Google'ın bu kafasına dank etti.. kendiside artık bunun farkında olacak ki android 3.0 sürümü ile bu durumu kökten değiştirecekler. Bütün telefonlar tıpkı wp7 deki gibi standartlar getirecekler ve bir güncelleme çıktığı anda bütün telefonlara bunu aynı zamanda yükleyebilecek insanlar.. yada yazılımlar telefon seçmeden hepsinde çalışabilecekler.. Bence nokianın meegosunun geleceğinden bahsediyorsak googleında geleceğinden bahsetmeliyiz o zaman... Şu halde dahi pazar bunların ürünleri ile meşgul.. Ortada ne intel var ne nokia var (high end) nede microsoft..

Defalarca söyledim, Android 3.0 hatta 4.0 çıksa bile cihazlar üzerindeki işletim sistemi o kadar kolay güncellenmeyecek, çünkü yukarıda bağlantı verdiğim Asymco'da anlatılan (Android'in denize düşen üreticilerin sarıldığı yılan olduğu) gerçeğini bir başka açıdan olayı irdeleyerek de doğruylayabiliriz: Çoğu Android cihazda karşılaşılan bir sürüme güncellenmeme sorunu, zor durumdaki cihaz üreticilerinin en yeni yazılımları en yeni cihazlarla satıp sürekli devam eden bir satış döngüsü elde etme ve zor durumlarından bu şekilde kurtulma şeklindeki gizli stratejilerinin bir sonucudur ve "Android üzerindeki özel arayüzlerin bir üst sürüme terfi ettirilmesinin zor olması" yazılımdan anlayabilen hemen hemen herkesin görebileceği gibi bu gizli stratejilerini gizlemek için bilinçsiz kullanıcılara söylenen bir yalandır. Şöyle düşünün, üzerinde farklı bir tema yüklü diye Windows'a SP2 kurulamadığını ve bu yüzden yeni PC almak zorunda olduğunuzu söylesem size ne kadar inandırıcı gelirdi?

Google istediğini yapsın, donanım üreticileri ve operatörler desteklemediği sürece hiç bir anlamı olmayacak. Kaldı ki kendisi donanım üretmediği ve konuşmalar üzerinden gelir kazanmadığı için bu iki sektörü pek düşünmüyor Google, onlar da Google hakkında iyi düşünmüyor ve illa Google diye diretmiyor. Bakın HTC ne diyor: "Bizim için WP7 de Android'de eşit öneme ve odağa sahip, fakat pazarın aralarından bir seçim yapmasını bekliyoruz" (bkz:http://www.engadget.com/2010/10/12/htc-loves-android-and-windows-phone-7-equally/ )

Pazarın şu an bu ürünlerle meşgul olmasını sırayla sahnelenen bir oyuna benzetebiliriz, dün sahne Nokia ve WM'i geride bırakan iPhone ve Android'indi, yarınsa onları geride bırakacak olan başkalarının olacak; sonuçta siz de biliyorsunuz ki mobil cihazlar pazarında hızlıca yükselip hızlıca düşen bir çok trend oldu (örneğin kapaklı ve kızaklı telefonlar) ve daha da olacak, bu engellenemez. Ayrıca "kurt kocayınca köpeğin maskarası olur" şeklindeki atasözümüzü de hatırlatır, kurdun köpeğin maskarası olsa bile kurt olduğu gerçeğinin değişmediğinin altını çizerim.

quote:

birde madem o kadar büyüktüler neden bu zamana kadar varlık gösteremediler?? Artı meego açık platform ise bunu htcde samsung ta kullanamayacak mı?? Kullanacak.. yani gelecek bunların diye düşünmek yanlış olsa gerek..

Dediğim gibi yanlış hedeflere yanlış araçlarla yöneldiler ve bu yüzden varlıkları silik oldu, fakat bu bundan sonra da bu şekilde olacağı anlamına kesinlikle gelmiyor (ve neden bundan sonra böyle olmayacağını yukarıda uzun uzun açıklamaya çalıştım)

Samsung "üzerinde hangi işletim sistemi olursa olsun altında Samsung yazsın" ve "ne kadar çok cihaz satarsak o kadar iyi" anlayışlarının hakim olduğu bir firma olduğu için ondan beklerim ama Samsung ve HTC MeeGo kullanır mı kullanmaz mı kesin olarak bilemem, sonuçta Android ve Symbian da açık platformlar kullanmayanların kendince başka sebepleri var.

Bu arada konu başlığına dönecek olursak C7 içinde NFC barındıran ilk smartphone olabilir:http://www.nearfieldcommunicationsworld.com/2010/10/11/34643/nokia-c7-to-support-nfc/

• Teşekkür ederim GeceBekcisi görüşlerimin genişlemesini sağladın. Daha fazla araştıracağım bu konuları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1337

Teşekkür ederim GeceBekcisi görüşlerimin genişlemesini sağladın. Daha fazla araştıracağım bu konuları.

Rica ederim leet, ya da elite

Araştırmaların için mobil sektörün duayeni olan Tomi Ahonen'in incelemelerini ve görüşlerini okumanı önerebilirim:http://communities-dominate.blogs.com/
  • Vallahi benim codec seni cozmeye yeni basladi; Tomi biraz beklemeli
  • GeceBekçisi çok güzel bir bakış açısı yakalamışsın... Bende umarımki yazdıkların aynen olur.. Bir iki kısmı hariç.. mesela googleın beklenen çıkışı yapamayacağını söylüyorsun ama umarım pazarda rekabet olması için yapar.. Tabi bu bir öngörü yada böyle olmasını umuyoruz diyelim.. Çünkü rekabet varsa ortaya daha güzel ürünler çıkıyor.. Artı birşeyi atlamayalım.. Bu işletim sistemine verilen destekleri.. Mesela appleın en çok övündüğü nokta ios için geliştirilen onbinlerce yazılım ve tonlarca oyun olması.. ve bu platform için kolları sıvamış ve uygulama yazan yine onbinlerce programcının olması.. Bu kadar kişiyi nokia yada intel kendi platformları için program yada oyun yazmaya nasıl teşvik edebilecek acaba?? Çünkü kimse yazmazsa ben yazarım diye bir zihniyet pazarda bulunmuyor. Aynı şey apple içinde geçerli onca yazılımı yazan apple değil.. bu konuda insanlar güven duymalı ve ikna olmalılar ki bu platformda yazılım geliştirsinler.. Çünkü şu an dahi wp7nin en büyük engeli aptalca eksiklikleri ve yazılım desteğinin azlığı olacaktır.. Pazarda hali hazırda onbinlerce belki yüzbinlerce program yada oyun bulunabilen bir platform varken neden insanlar meegoyu tercih edecektir... Yani bana bir iphone4 almaktansa şu an bir meego cihaz olsaydı onu almamı gerektirecek kaç sebep sayabilirdin?

(Bu arada yanlış anlama senin bakış açından yararlanmak için sürekli konuyu irdeliyorum çünkü benimde bakış açımı genişletiyor yazıların.. (olumlu yada olumsuz yorum yok:) amaç seviyeli bir ortamda bilgi paylaşımı yapmak gerçi ben soruyorum sen cevaplıyorsun. istersen cevap vermeyebilirsin sana kalmış. ayrıca belirtmek istedim )

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.