- x
Her peteğe termostatik vana takılmalı mı?
178 Cevap87005 Görüntüleme9 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

130 Mesaj
11 Ekim 2010; 19:00:30 

Arkadaşlar Ariston BS 24 FF Hermetik kombi balkonumuzda takılı. Sürekli balkona gir çık ayarlamak zor oluyor. O yüzden en çok kullandığımız odaya termostatik vana takmak istiyorum. Tek bir odaya bu vanadan takmak yeterli olur mu? Diyelim ki 20 dereceye ayarladım vanayı. Kombi 20 derece ısıtmak için mi çalışır bütün odaları. Diğer peteklere de takmak gerekli midir?
Bir de Oda termostatı mı yoksa Termostatik vana mı? Hangisini tercih etmeliyim?

179 Mesaj
11 Ekim 2010; 22:15:32 

quote:

Orijinalden alıntı: Doxx

Arkadaşlar Ariston BS 24 FF Hermetik kombi balkonumuzda takılı. Sürekli balkona gir çık ayarlamak zor oluyor. O yüzden en çok kullandığımız odaya termostatik vana takmak istiyorum. Tek bir odaya bu vanadan takmak yeterli olur mu? Diyelim ki 20 dereceye ayarladım vanayı. Kombi 20 derece ısıtmak için mi çalışır bütün odaları. Diğer peteklere de takmak gerekli midir?

Bende geçen sene taktırdım termo vanaları, işin ehli değilim ama öğrendiklerimi paylaşayım...
Tek bir odaya termo vana taktırmak işin kuralı gereği mümkün değil, hem konfor hemde tasarruf açısından tüm odalara taktırmak gerekiyor. Tek odaya takarsanız o odayı istenilen
sıcaklığa getirdikten sonra kapar fakat diğer termo vanasız odalar eski sistem çalışmaya devam eder. Hem sonuç alamazsınız hemde maliyet artar. Genelde uzmanların tavsiyesi
evdeki toplam petek sayısının 1 yada 2 sine taktırmayıp diğer tüm peteklere termo vana taktırmak şeklindedir. Termo vana takılmasını istemedikleri petek ise ya holdeki petek veya tuvaletteki petek olabilir. Ben ebeveyn banyosundaki petek hariç tüm peteklere uyguladım ve çok memnunum. Hem istediğim sıcaklığı elde ettim ki yatak odam kuzey cepheliydi, hemde %20 tasarrufum oldu.

Selamlar,

196 Mesaj
11 Ekim 2010; 23:07:52 

Taktırmış olacağınız oda termostadı sadece takılı olan odayı algılayacaktır.Misal oda termostadını oturma odasına taktınız.Oturma odanız sıcaksa yatak odanız yada salonunuz soğukta olsa petekleriniz ısınmayacaktır.Kombiniz yalnızca oturma odanızın durumuna göre hareket edecektir. Termostatik vanalar ise ayarladığınız sıcaklığı yalnızca o petekte sabit tutmaya çalışan bir sistemdir. Yani oda termostadı gibi tek bir odayı baz almaz. Ayarladığınız sıcaklığa erişen petekleriniz ısınmayı durduracaktır, sabit tutulacaktır. Termostatik vana taktırdığınızda sirkülasyonun rahat sağlanması için en az 1 peteğin devamlı açık olması gerekmektedir.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Ekim 2010; 13:20:56 

quote:

Orijinalden alıntı: Doxx

Oda termostadı taktırınız. Kombiyi 40 dereceye termostadı da 20 derece ayarlayın. Bahsettiğiniz sorundan kurtulmuş hemde tasarruf etmiş olursunuz.

0

Ekteki dosya (1)

130 Mesaj
14 Ekim 2010; 20:01:53 

Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için.
Kararım antredeki petek hariç diğer odalara termostatik vana taktırmak olacak.
Ariston kombiyi yeni aldığımız eve takmışlar. Kombi en düşük seviyede bile çok fazla sıcaklık veriyor.Gün boyu açık olan 3 petek kombi en düşük sıcaklığa ayarlı olmasına rağmen 15 m3den fazla gaz tüketimi var.Bunu engellemenin daha doğrusu kombinin gücünü düşürmenin bir yolu varmı?

5486 Mesaj
14 Ekim 2010; 23:43:52 

quote:

Orijinalden alıntı: carric

Taktırmış olacağınız oda termostadı sadece takılı olan odayı algılayacaktır.Misal oda termostadını oturma odasına taktınız.Oturma odanız sıcaksa yatak odanız yada salonunuz soğukta olsa petekleriniz ısınmayacaktır.Kombiniz yalnızca oturma odanızın durumuna göre hareket edecektir. Termostatik vanalar ise ayarladığınız sıcaklığı yalnızca o petekte sabit tutmaya çalışan bir sistemdir. Yani oda termostadı gibi tek bir odayı baz almaz. Ayarladığınız sıcaklığa erişen petekleriniz ısınmayı durduracaktır, sabit tutulacaktır. Termostatik vana taktırdığınızda sirkülasyonun rahat sağlanması için en az 1 peteğin devamlı açık olması gerekmektedir.

166 Mesaj
18 Ekim 2010; 12:02:02 

termostatik vana maliyeti nedir arkadaşlar?bende 3 oda var 3 odayada taktırmak istiyorum.bana maliyeti ne olur?ve her kombiye uyumlu mu bu ürünler?

105 Mesaj
15 Eylül 2011; 15:02:57 

Konu hortlayacak sanırım ama bende kış gelmeden vanaları ve petekleri değiştirmek istiyorum.
- Termostatik vana yı en zor ısınan oda (salon) taktırmaya gerek var mı?
- ECA nın termostatik vanaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Verimli mi?

2752 Mesaj
15 Eylül 2011; 23:44:15 

Güneşe bakan odalar, peteklerin verdiği ısı da eklenince diğer odalardan fazla ısınırlar. Diğer odalar makul sıcaklıktayken, fazla ısınan oda(lar)daki sıcaklığı da dengelemek ve bunu kombiyi kapatmadan yapmak için en uygun yol bu odadaki peteklere termostatik vana takmaktır. Termostatik vana ayarını, diğer odalarla aynı veya yakın sıcaklıkta olacak şekilde yaptığınızda, hem evde ısı dengesi sağlanır hem de diğer alanlar daha çabuk ısınacağı için tasarruf edersiniz. Ayrıca normalden daha az ısınması istenen yatak odası vb bir alana da düşünülebilir. Bunun haricinde, ısınma farklılığının olmadığı durumda, tüm odalara termostatik vana konulması akılcı bir uygulama olmayıp gereksiz masraftır. Ev fazla sıcak olmasın diye tüm odalara termostatik vana alınacağına, ısıyı merkezden kısmak yani kombi ayarını düşürmek aklın gereğidir.
ECA termo.vanaları çok kullanılmaktadır. Ayrıca yakın fiyatta Siemens te olabilir. Bunlarda önemli bir sorun olduğunu duymadım.

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

85 Mesaj
10 Ekim 2011; 11:42:35 

selam arkadaşlar ben dublex dairede oturuyorum
kombi alt katta
1)sadece üst kata vana taktırsam düzgün çalışırmı(4 petek),çalışsa bile aşşağıdaki petekleri etkilermi
2)dublex dairede teknik kısmını iyi bilmem ama tahminim sanki tek kombi üst kata su basmak için normalden fazla (2 dairenin ayrı ayrı ısıtma maliyetine göre) yakıt sarfeder gibime geliyor,bu yüzden termostatik vana düşünüyorum
3)termostatik vana yerine her iki dairedede kombiden yakınlık seviyesine göre düşük ayardan yüksek ayara doğru açsam (normal vanayı) yine faydası olurmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taf taf -- 10 Ekim 2011; 11:43:30 >

Söz ağızdan çıkana kadar sizin,ağızdan çıktıktan sonra ise siz onun esirisinizdir.

328 Mesaj
12 Ekim 2011; 12:20:15 

Şimdi Anneannem'in evindede yeni sayılır kombi bağlandı ve kışın balkona çıkıp soğuk havalarda kombiyi ayarlaması zor olacağı için bu konuyu bulmam çok iyi oldu..

Ama Eskiden bu ev merkezi sistem olduğu için radyotörler'de Petek radyötör eski yani acaba bunlarada Termostatik Vana takılabilmesi mümkün olabiliyormu ?

21 Mesaj
15 Ekim 2011; 23:37:23 

evimde vaillant turbotec pro vuw tr 242 3-3 marka kombi var.kullanımını sadece sıcaklık ayarlama kısmını 10,11,12,,,,,30,32,33,,,,45,46,47,,,,,75 e kadar ayarlama kısmı war evin soğukluğuna göre dereceyi çoğaltıyorum.
odalardaki peteklerde sadece normal vanalar takılı,termostat dediğiniz aparatlar petekleremi takılıyor acaba? ekonomik olduğu söyleniyor acaba benim kombime uygun termostat fiyatlrı ne kadardır yada neye göre seçim yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim

2430 Mesaj
15 Ekim 2011; 23:55:35 

ben termovana kullaniyorum ama oda termosunu tavsiye edrim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Her canlı bir gün cansız olacaktır... Bu yüzden Bugünün Tadını Çıkar ;))Unutmayın LimitSizsinizZ...FREEDOM!
[S & ID: 2005.07-71379]
HomeHaber & HepSigorta

4558 Mesaj
17 Ekim 2011; 16:25:44 

quote:

Orijinalden alıntı: yesil mm

evimde vaillant turbotec pro vuw tr 242 3-3 marka kombi var.kullanımını sadece sıcaklık ayarlama kısmını 10,11,12,,,,,30,32,33,,,,45,46,47,,,,,75 e kadar ayarlama kısmı war evin soğukluğuna göre dereceyi çoğaltıyorum.
odalardaki peteklerde sadece normal vanalar takılı,termostat dediğiniz aparatlar petekleremi takılıyor acaba? ekonomik olduğu söyleniyor acaba benim kombime uygun termostat fiyatlrı ne kadardır yada neye göre seçim yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim

1- Termostatik vana, normal vanaların yerine (kendine has bir gövde ile) takılır. Termostatik vanayı alırken bu gövdeyi de verirler.
2- Termostatik vana, fazla güneş gören veya fazla ısınan odalara takılmalıdır.
3- Termostatik vana, ev ısındığında kombiyi kapatmayacağından, sadece dengeli ısı dağıtımı sağlayacağından her odaya takılmamalıdır. 5 peteğin en az 2 tanesinde normal vana olmasında yarar vardır.
4- Termostatik vana, fazla ısınan odalara sıcak suyun gitmesini engelleyip diğer az ısınan odalara gitmesine yardımcı olur. Ekonomi sağlamak için, ayrıca oda termostatı kullanmada yarar vardır. Böylece bu dönemlerde istenilen ısı üstüne çıkıldığında kombi kapanmış ve doğalgaz harcanmamış olur.
5- Termostatik vanalar 25-30 TL civarındadır. Siemens yada ECA tercih edilebilir.

ECA TERM. VANA 25 TL

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

3 Mesaj
24 Ekim 2011; 8:37:21 

Peteklerde giriş/çıkış 2 vana var. Termostatik vana sadece girişemi takılılıyor? Yoksa giriş/çıkış (yani her petek başı 2 termostatik vanamı takıyoruz?)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thelf -- 10 Kasım 2012; 12:34:14 >

2752 Mesaj
24 Ekim 2011; 21:07:11 

Binalarda kalorifer petekleri dizayn edilirken bölgenin iklimi ile binanın baktığı cephe, toplam ısıtma alanı/hacmi, alanların kullanım amacı, peteklerin kombiye olan mesafesi, yalıtım vb ısı ihtiyacını belirleyen özelliklere göre tesisat ve petek hesapları yapılır. Hesapların titiz ve rasyonel yapılması durumunda, ortaya çıkan petek miktarları da alanların kullanım amacına göre gerçek ısı ihtiyaçlarını dengeli karşılamaya yeterli olabilir. Dolayısıyla doğru hesaplamalarla ölçüleri belirlenen peteklere, ayrıca ısıl değerlerini sınırlayacak termostatik vana vb aparatların uygulanması genellikle gereksizdir ve fuzuli masraftır. Bu durumun tek istisnası, fazla güneşlenmeye maruz kalan alanlar ile az kullanılma ihtimali gözönüne alınarak petek normal ısıl değerinin bile istenmeyebileceği salon, kiler vb alanlar olabilir. Dolayısıyla bu alanlar haricinde, ısı ihtiyaçlarının doğru hesaplanıp uygun miktarlarda peteklerin yerleştirildiği alanlar için termostatik vana vb aparatlarla petek ısıl değerlerine müdahale, bilimsel anlamda anlamsızdır. Zaten uygun petek dizaynı ile alanlar arası ısıl denge sağlanmış olacaktır.
Piyasada faaliyet yürüten bazı DG-tesisat firmaları, ısı ihtiyacı-dengeli petek dağılımı hesaplarını yapmayı göz ardı ederek, bir evin nerdeyse tüm alanlarındaki peteklere termostatik vana uygulamasını rutin olarak önerebilmektedir. Eğer teknik konulara yeterince vakıf olunabiliyorsa, bu durum sadece ticari boyutla açıklanabilir: “ Önce fazla ve dengesiz petek, sonra gelsin termostatik vanalar, reglaj vanaları, işçilikler vb.”
Hem petek boylarını fazla tutacaksınız, hem de ısı fazlasını termostatik vanalarla kısmaya çalışacaksınız… Üstelik termostatik vanalar, kombi veya kazanın ısı kapasitesini tamamen sınırlayabilen aparatlar olmadıkları halde bunu söyleyip yapmanın üç açıklaması vardır:
•Ya işin tekniği bilinmiyor,
•Ya işin ticari boyutu ön planda,
•Ya da ikisi birden geçerli…
Sonuç olarak termostatik vanaların, gözü kapalı hesapsız bir biçimde tüm (veya çoğu) peteklere uygulanmasının bilimsel dayanağı olmadığını söylemek istiyorum.
DG-kalorifer tesisatı ve peteklerin dizayn edildiği mekanlarda ise ısınma deneyimi ve ısının dağılım dengesine göre, ek ısı (güneş etkisi) veya fazla petek metrajı gibi nedenlerle gerekli olabilecek alanlara termostatik vana uygulaması yapılabilir.
Termostatik vanalar, reglaj vanalarından farklı olarak peteklerin sıcak su girişine monte edilir.
1-2 petekten fazlasına takılması halinde, kombi sirkülasyon pompasının değişken debili suyu pompalaması sırasında kademe ayarının fazla gelmesine bağlı ses vb sorunlar ortaya çıkabilir.
Her mekan için düşünülebilecek ısı-kontrol elemanı, termostatlı oda kumandasıdır.
Gerekiyorsa termostatik vana, ısı kontrol mekanizmasına yardımcı bir aparat olarak eklenebilir.
İyi forumlar!...

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

60 Mesaj
14 Kasım 2011; 20:21:18 

PORTAKAL SPOR KADINLARA ÖZEL SPOR SALONLARI BANDIRMA şubemizin kalorifer peteklerinde termostatik vana var. 7 petek var, 6 tanesinde termostatik vana mevcut.
Sebep: Spor alanında 19-20 derece, banyoda 23-24 derece, masaj odasında 21-22 derecelik ısı ihtiyacı.
Spor alanında 5 petek var ve ısı ihtiyacı 19 derece. Spor yapan insanlar ve güneşin etkisiyle oluşacak ısı dengesizliklerini önlemek ve tasarruf sağlamak için bu alandaki tüm peteklere termostatik vana takıldı. Vanalardan sonra, ısı farklılıkları ile ilgili şikayetler bitti.
Banyo ve soyunma odalarında ideal sıcaklık 23 derece. Buradaki sıcaklık da sabit kalmalı ve konfor sıcaklığı önemli. Burada güneş ışığından fayda yok ve tüm duvarlar fayans olduğundan, 14 m2 odada 1,8 m petek var. Termostatik vanadan sonra fazla sıcak veya soğuk olduğuna dair şikayetler bitti.
Masaj odası, her üyenin girmediği bir oda. Üyeler, termostatın ayarını bozmasınlar diye termostatı buraya taktım. Burada sıcaklık kolay kolay artmıyor. Dolayısıyla, oda termostatı buradan kombiyi kontrol edebilir.
Termostatik vana, giriş veya çıkışa takılır. Her ikisi de mümkündür. Ancak, aşırı hava akımının olduğu yere takılırsa, doğru algılamayabilir. En doğru yeri, montaj kılavuzlarında bulabilirsiniz.
Eğer aşağıya takılacaksa, istenen sıcaklıktan 1-2 derece düşüğe ayarlanmalıdır. Mâlûm, ısınan hava genleşir ve yükselir.
Kalorifer petekleri genelde duvar kenarlarında olur. Duvarlar genelde soğuktur. Bu yüzden, termostatik vana üzerindeki ısı sizi yanıltabilir. Konfor sıcaklığı deneme-yanılma yöntemi ile bulunmalıdır. Termostatik vana 17 dereceye ayarlı iken, odanın 20 derece olabilmesi bundandır.
ECA vanaları 18,5 TL x 6 adet + 4,5 TL kargo ücreti karşılığında internet üzerinden, İstanbul'dan bir satıcıdan aldım. Aynı vana, Bandırma'da 35 TL civarı. ECA, kendini her ürünüyle kanıtlamış bir Türk markasıdır. Uzun yıllar kullanırsınız. Zaten sloganı da, yanlış hatırlamıyorsam "Yıllarca, Güvenle..." gibi birşey. Fiyat oldukça iyi. 60-70 TL, bu vanadan 4 adet demek. Bence daha pahalısına gerek yok, yine de alıcı bilir. Ben kullanıyorum, memnunum.
ECA vanada, 0-29 arası sıcaklık ayarlanabiliyor. 7 derece donmayı önleyici sıcaklık. 2-16 dereceye, 3-20 dereceye, 4-24 dereceye vb. gibi tekabül ediyor ve aradaki her bir çizgi bir derece manasına geliyor.
Önceleri en soğuk oda olan masaj odası, güneş görmediğinden, penceresi aluminyum doğrama olduğundan ve bu oda içten izolasyonsuz olduğundan, bu odada termostatik vana yok, onun yerine oda termostatı var. Kombi buradan kontrol ediliyor. Isınması en zor olan oda burası.
Oda termostatı, haftalık ayar yapılabilenlerden. Salon, sabah 8:30'da açılıyor, termostat Pazartesi-Cumartesi günleri 8:00'da kombiye start veriyor. Akşam 20:30-21:00 civarı kapanıyor, 20:00'da oda termostatı kapatma veriyor. Cumartesi 16:00'da kapatıyor. Pazar günü tüm gün kapalı olduğundan, termostat hiç komut vermiyor. Geceleri, kombi hiç yanmıyor (burada hata yapıyor muyum, bilmiyorum) Masaj odası sıcaklığı 13 dereceye kadar düşerse, kombi start alıyor. Petekler uzun olduğundan, hızlıca ısınıyor, bu yüzden yarım saat önceden yanması yetiyor. Oda termostatını kullanma sebebimiz, sistemi her gün, günün farklı saatlerinde kombiyi açıp kapatabilecek şekilde haftalık olarak kontrol edebilmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nokiae90 -- 14 Kasım 2011; 20:26:13 >

87 Mesaj
16 Kasım 2011; 13:53:41 

quote:

Orijinalden alıntı:

Binalarda kalorifer petekleri dizayn edilirken bölgenin iklimi ile binanın baktığı cephe, toplam ısıtma alanı/hacmi, alanların kullanım amacı, peteklerin kombiye olan mesafesi, yalıtım vb ısı ihtiyacını belirleyen özelliklere göre tesisat ve petek hesapları yapılır. Hesapların titiz ve rasyonel yapılması durumunda, ortaya çıkan petek miktarları da alanların kullanım amacına göre gerçek ısı ihtiyaçlarını dengeli karşılamaya yeterli olabilir. Dolayısıyla doğru hesaplamalarla ölçüleri belirlenen peteklere, ayrıca ısıl değerlerini sınırlayacak termostatik vana vb aparatların uygulanması genellikle gereksizdir ve fuzuli masraftır. Bu durumun tek istisnası, fazla güneşlenmeye maruz kalan alanlar ile az kullanılma ihtimali gözönüne alınarak petek normal ısıl değerinin bile istenmeyebileceği salon, kiler vb alanlar olabilir. Dolayısıyla bu alanlar haricinde, ısı ihtiyaçlarının doğru hesaplanıp uygun miktarlarda peteklerin yerleştirildiği alanlar için termostatik vana vb aparatlarla petek ısıl değerlerine müdahale, bilimsel anlamda anlamsızdır. Zaten uygun petek dizaynı ile alanlar arası ısıl denge sağlanmış olacaktır.
Piyasada faaliyet yürüten bazı DG-tesisat firmaları, ısı ihtiyacı-dengeli petek dağılımı hesaplarını yapmayı göz ardı ederek, bir evin nerdeyse tüm alanlarındaki peteklere termostatik vana uygulamasını rutin olarak önerebilmektedir. Eğer teknik konulara yeterince vakıf olunabiliyorsa, bu durum sadece ticari boyutla açıklanabilir: “ Önce fazla ve dengesiz petek, sonra gelsin termostatik vanalar, reglaj vanaları, işçilikler vb.”
Hem petek boylarını fazla tutacaksınız, hem de ısı fazlasını termostatik vanalarla kısmaya çalışacaksınız… Üstelik termostatik vanalar, kombi veya kazanın ısı kapasitesini tamamen sınırlayabilen aparatlar olmadıkları halde bunu söyleyip yapmanın üç açıklaması vardır:
•Ya işin tekniği bilinmiyor,
•Ya işin ticari boyutu ön planda,
•Ya da ikisi birden geçerli…
Sonuç olarak termostatik vanaların, gözü kapalı hesapsız bir biçimde tüm (veya çoğu) peteklere uygulanmasının bilimsel dayanağı olmadığını söylemek istiyorum.
DG-kalorifer tesisatı ve peteklerin dizayn edildiği mekanlarda ise ısınma deneyimi ve ısının dağılım dengesine göre, ek ısı (güneş etkisi) veya fazla petek metrajı gibi nedenlerle gerekli olabilecek alanlara termostatik vana uygulaması yapılabilir.
Termostatik vanalar, reglaj vanalarından farklı olarak peteklerin sıcak su girişine monte edilir.
1-2 petekten fazlasına takılması halinde, kombi sirkülasyon pompasının değişken debili suyu pompalaması sırasında kademe ayarının fazla gelmesine bağlı ses vb sorunlar ortaya çıkabilir.
Her mekan için düşünülebilecek ısı-kontrol elemanı, termostatlı oda kumandasıdır.
Gerekiyorsa termostatik vana, ısı kontrol mekanizmasına yardımcı bir aparat olarak eklenebilir.
İyi forumlar!...

selamlar

Sn memint reglaj konusunda yardımcı olabilir misiniz.evimde 5 petek var kullanmadığım oda tamamen kapalı kombiye takın iki petek var sizce nasıl bir reglaj yapmalı.
birde alt vanamı üst vanamı kısılmalı.

şimdiden tşk.

b&b

4558 Mesaj
16 Kasım 2011; 14:34:08 

Değerli ve bilgili arkadaşım Memint'e katılıyorum. Termostatik vana kullanımını özendirmeyle amaç çok aşılıyor. Bunu açıklamak için aşağıdaki nedenlere ve alternatif çözüm yollarına bakınız:
1- Ülkemizde kombiler asgari ısınma gücüne göre çalıştırılır. En az ısıda veya ona yakın derecede kombi yakılır. Tasarruf ilk plandadır. Merkezi ısınmada belki termostatik vana ve hatta ısı ölçer uygulaması Ülke geneli için mantıklı olabilir. Çok katlı evlerde kullanımı daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
2- Bu varsayımla termostatik vana kullanımında bilinçli ve dikkatli olunmalıdır. Mucize olarak görülmemeli ve boşuna masraf yapılmamalıdır. Çünkü termostatik vana kombinin çalışmasını durdurmaz. Odaların konumuna göre petek hesaplamaları makul yapılmamış evlerde ısı dengelemesinde kullanma amaçlıdır. 7 yerine 3 termostatik vana kullanarak 4 termostatik vana fiyatına oda termostatı edinmek mümkündür.
3- Termostatik vana takılmayan en az 3 petek bulunmalıdır. Bu petekler tam açılmalıdır. Kombinin sağlıklı çalışması ve kolay bozulmaması için bana göre bu şarttır.
4- Termostatik vananın alternatifi vardır ve bu; petek üst vanalarının, odadaki ısı kontrolü ile bilinçli kısılmasıdır. Bazı uzmanlar petek alt vanasının kısılması gerektiğini iddia eder. Bu da bir yöntem olabilir ancak unutulmamalıdır ki termostatik vanalar petek üst vanasının yerine takılır!
5- Termostatik vana yerine ev ısısını sabitlemek ve tasarruf için oda termostatı alınmalıdır. Az kullanılan salon gibi bölümler ayrık, tüm odaların kapıları açık olmalı ve ev ısısı istenilene getirilmelidir.
6- Az kullanılan ve/veya fazla güneş gören odaların petekleri, ev içi ısı yalıtımı olmayacağından kesinlikle kapatılmamalı, tam kapatılıp 1 yada 2 tur açılmalıdır. Kapı kapatmayla tasarruf olmaz. Kapı altlarından-kenarlarından gelen soğuk hava ev ısısını olumsuz etkiler. Umulan tasarruf sağlanamaz.
7- Her kombinin asgari yanmada dahi saatte harcadığı doğalgaz bellidir.[/b] Bunu daha aşağı çekmek çok zordur. Bunun yerine ev ısısı istenilenden fazla olduğunda kombiyi çalıştırmayacak sistemin (oda termostatı) kullanılması daha akılcı bir davranış olacaktır.
8- Reglaj ayarlamasını, petek üst vanasından yapmalı, oda ısısı istenilen seviyeye geldiğinde o ayarda bırakılmalıdır. Kombiye en yakın fazla kısılır, sonraki biraz daha az gibi öneriler aynı cephe odaları için düşünebilir. Oysa ki önemli olan; odanın konumu itibariyle istenilen ısıya getirilmesidir. Bunun için termometre ile ayar yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

87 Mesaj
16 Kasım 2011; 15:32:37 

Sn sserin verdiğiniz bilgiler için tşk ederim.

b&b

3127 Mesaj
17 Kasım 2011; 12:19:06 

Ben birşey soracağım, bu termostatik vananın takılması için sistemin tamamen kapatılıp suyun boşaltılması gerekiyor mu?

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır....M.K.Atatürk

74 Mesaj
18 Kasım 2011; 11:32:18 

quote:

Orijinalden alıntı: bobita

Ben birşey soracağım, bu termostatik vananın takılması için sistemin tamamen kapatılıp suyun boşaltılması gerekiyor mu?

Suyun tamamini boşaltmana gerek yok bir litre boşaltsan yeterli ben bu şekilde yaptim vanalari kendim değiştirdim.. sonra suyu tekrar bastim

400 Mesaj
25 Kasım 2011; 22:39:41 

yani termostatik vanayı, çok ısınan ve ısınmasını pek de istemediğimiz odalaramı taktıracağız. örneğin:
bizim mutfat ve hol direk kombiden alıyor suyu yani çok yakın ve bu mutfak ve hol çok ısınıyor petekleri. oysaki oturma odası peteği sıcaklığı düşük durumda. bize oturma odasının sıcaklığın yükseltecek ve mutfak ve hol ısısını düşürecek şey mutfak ve hole ter. vana mı takılmasıdır. mutfak ve holü kıstığımız halde petekler yine de çok sıcak oluyor. oturma odası ise vanaları tam açık olduğu halde gerekli ısıyı elle kontrol ettiğimizde alamıyoruz. ne dersiniz?

60 Mesaj
17 Aralık 2011; 23:54:14 

Evet, aynen öyle. Çok ısınan ve ısınmasını çok istemediğimiz odalardaki artık ısıyı pencereleri açarak değil de, ısınmasını istediğimiz diğer odalara transfer ederek tasarruf ve konfor sağlayacağız. Konfor sıcaklığına ulaşıldığında, mutfak ve holdeki termostatik vanalar, peteklere su girişini önleyecek ve ihtiyaç olan odalardaki peteklere sevk edecek.

62 Mesaj
26 Aralık 2011; 20:53:55 

arkadaşlar salon 1200*600 petek vardı.1800*600 petek aldım.şimdi salonda iki petek olacak.salon ve yatak odasına ECA termostatik vana aldım.takıldıktan sonra gelişmeleri sizlerle paylaşıcam .

3800 Mesaj
15 Ocak 2012; 8:33:32 

quote:

Orijinalden alıntı: nokiae90

",, giriş veya çıkışa takılır. "

öncelikle ben bu konunun uzmanı değilim sadece kişisel araştırmalarım sonucu vardığım düşünceyi açıklamatayım

yanlışınız var ! doğru kullanım için girişe takılmaz, çıkışa takılır !

bunun nedeni ise ! örneğin kar yağıyor
hava -0- derece
ve sizin ısınmak için 20 derece ısı istiyorsunuz
dahası kaynaktan gelen sıcak su 40 derece
ve bu ısının %50 si havayı ısıtıp oda sıcaklığını
20 dereceye getirmesi anlamına gelir.

işte burada en noktada kabaca havanın dışardı da -0- derece ve odanın 20 derece olması için 40 derece ısı gelmesi gerkir.

daha doğrusu peteğin içinde dolaşan ( peteğin tamamını ısıtan suyun 40 derece olması gerekir.)

yani sizin anlayacağınız peteğin tamamı gelen suyun sıcaklığını alması gerekir ki ulaşılmak istenilen ısıya ulaşılsın !

yani eğer siz 20 derece için peteğin girişine bunu koyarsanız petekten çıkan su 35 derece olur ! ( oda 17,5 gibi yansır )

ama 20 derece beteyin çıkışına bunu koyarsanız peteğe giren suyun ısısı 45 derece kadar olur. ( oda 22,5 gibi yansır )

0

bu arada en büyük ısı kaybı peteğin arkasındaki duvarın ısı yalıtımının olmaması yüzünden enerjinin %40 burada harcanır !

0

http://www.radio101.de/...use-thermal-imaging.htm

ve son olarak doğru bağlanılamış petek örneği

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi playstyle -- 15 Ocak 2012; 9:54:28 >

Avrupa birliğine girdiğimizde, Ayasofya ; Cuma günleri Cami, Pazar günleri Kilise olacağını unutma !

830 Mesaj
13 Şubat 2012; 23:17:45 

merhaba teras katta oturuyorum ve salonumdaki cam sayısı cok hemen hemen cam heryer.. ve alt katta bos..bu ay 400 civarında fatura gelicek..termostatik vana ve oda termostatı taktırsam gozle gorulur bi duzelme olurmu gercekden..ortalama nekadara patlar acaba?tavsiye ediyormusunuz..

hayata saldırın, o zaten sizi öldürecek.
-s. coallier

1218 Mesaj
15 Şubat 2012; 11:58:48 

quote:

Orijinalden alıntı: srdrpeker

merhaba teras katta oturuyorum ve salonumdaki cam sayısı cok hemen hemen cam heryer.. ve alt katta bos..bu ay 400 civarında fatura gelicek..termostatik vana ve oda termostatı taktırsam gozle gorulur bi duzelme olurmu gercekden..ortalama nekadara patlar acaba?tavsiye ediyormusunuz..

Merhabalar,

Vana tabiki önemlidir ama öncelikle pencereleriniz yalıtımlı mı? kenarlarındaki slikonlar sağlam mı? camlarınız minimum çift cam ve içinde argon gazı var mı? bunlara önem verirseniz daha iyi sonuçlar alırsınız. Ayrıca çoğu kişi aksesuara ve cama dikkat etmez ama en önemlileri budur. Pencereyi kapattığınız zaman kafif kasılması ve fitillerden hava gelmemesi gerekmektedir.

830 Mesaj
15 Şubat 2012; 21:33:46 

quote:

Orijinalden alıntı: portiwashere

Merhabalar,

Vana tabiki önemlidir ama öncelikle pencereleriniz yalıtımlı mı? kenarlarındaki slikonlar sağlam mı? camlarınız minimum çift cam ve içinde argon gazı var mı? bunlara önem verirseniz daha iyi sonuçlar alırsınız. Ayrıca çoğu kişi aksesuara ve cama dikkat etmez ama en önemlileri budur. Pencereyi kapattığınız zaman kafif kasılması ve fitillerden hava gelmemesi gerekmektedir.

tesekkur ederim cevap için.. pencerelerde de sıkıntı var gordugum kadarıyla.. hadi bu sene boyle geciiririm belki ama seneye icin söz alıcam ev sahibinden eger pencerelerle ve diger eksiklerle ilgilenmezse zaten oturmam cıkarım yapcak bisi yok.. evde bisuru eksik nvar pencereler sıkıntılı dış cephe yalıtımı yok, dış kapı sorunlu, petek sayısı ve boyutları yetersiz bana kalırsa..oda termostatı ve termostatik vana da olması şart bana kalırsa.. konusucam bakalım.. Cok sagolasın cevabın icin..

-s. coallier

625 Mesaj
17 Şubat 2012; 17:01:05 

slm çok faydalı bi başlık olmuş bilgi ve birikimlerini paylaşan arkadaşlara tşk ederim benim de bi kaç sorum olucak cvp verirseniz sevinirim.

1-kombinin hemen yanında bulunan ve kombiye en yakın petek olan mutfakta bulunan peteğe termostik vana uydunmudur ?

2-hiç kullanmadığım 2x100 cm petek bulunan misafir odasına normal vana takıp tam kapatsam mı yoksa termostatik vana takıp 1 veya 2 yi mi getirmeliyim.

3-kombiden yaklaşık 10-15 mt arası uzakta bulunan sırasıyla yan yana çocuk-oturma-yatak odasına termostatik vana takmaya gerek varmıdır (en az 3 petek sürekli açık kalmalı varsayımından dolayı sordum)

demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi için soruyorum.

625 Mesaj
17 Şubat 2012; 17:07:29 

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

1- Termostatik vana, normal vanaların yerine (kendine has bir gövde ile) takılır. Termostatik vanayı alırken bu gövdeyi de verirler.
2- Termostatik vana, fazla güneş gören veya fazla ısınan odalara takılmalıdır.
3- Termostatik vana, ev ısındığında kombiyi kapatmayacağından, sadece dengeli ısı dağıtımı sağlayacağından her odaya takılmamalıdır. 5 peteğin en az 2 tanesinde normal vana olmasında yarar vardır.
4- Termostatik vana, fazla ısınan odalara sıcak suyun gitmesini engelleyip diğer az ısınan odalara gitmesine yardımcı olur. Ekonomi sağlamak için, ayrıca oda termostatı kullanmada yarar vardır. Böylece bu dönemlerde istenilen ısı üstüne çıkıldığında kombi kapanmış ve doğalgaz harcanmamış olur.
5- Termostatik vanalar 25-30 TL civarındadır. Siemens yada ECA tercih edilebilir.

ECA TERM. VANA 25 TL

slm çok faydalı bi başlık olmuş bilgi ve birikimlerini paylaşan arkadaşlara tşk ederim benim de bi kaç sorum olucak cvp verirseniz sevinirim.

1-kombinin hemen yanında bulunan ve kombiye en yakın petek olan mutfakta bulunan peteğe termostik vana uydunmudur ?

2-hiç kullanmadığım 2x100 cm petek bulunan misafir odasına normal vana takıp tam kapatsam mı yoksa termostatik vana takıp 1 veya 2 yi mi getirmeliyim.

3-kombiden yaklaşık 10-15 mt arası uzakta bulunan sırasıyla yan yana çocuk-oturma-yatak odasına termostatik vana takmaya gerek varmıdır (en az 3 petek sürekli açık kalmalı varsayımından dolayı sordum)

demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi için soruyorum

625 Mesaj
17 Şubat 2012; 18:39:27 

sanırım kimse tasarruf yapmayı önemsemiyo :)

971 Mesaj
17 Şubat 2012; 19:10:07 

Yatak odalarında hem sağlıklı uyku hem de konfor, mutfakta gıdalar ve mesafeden dolayı kombinin kısa sürede kapanmaması için kesinlikle kullanılmalı. Diğer yerler sizin konfor tercihinize bağlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektrotek -- 17 Şubat 2012; 19:10:58 >

Destek bakımından eksik gördüğüm firmalar: Zyxel, Toshiba-Carrier-Alarko, BOSCH, Goldmaster, Tunçmatik, Philips,DFI,APC, nVidia, realtek, atheros, conexant

625 Mesaj
17 Şubat 2012; 19:14:42 

mutfağa kesinlikle takmalıyım onu anladım.

hiç kullanılmayan misafir odası için ne dersiniz. ? normla vana takıp tam kapatmalı mı termostatik vana takıp en düşük ayardamı tutulmalı ?

971 Mesaj
17 Şubat 2012; 19:46:31 

quote:

Orijinalden alıntı: canciger

mutfağa kesinlikle takmalıyım onu anladım.

hiç kullanılmayan misafir odası için ne dersiniz. ? normla vana takıp tam kapatmalı mı termostatik vana takıp en düşük ayardamı tutulmalı ?

Kullanılmayan bir yerse takılmasına gerek yok.Ama takarsanız istediğiniz zaman kapatabilir, istediğiniz zaman sıcaklığı ayarlayabilirsiniz.

Destek bakımından eksik gördüğüm firmalar: Zyxel, Toshiba-Carrier-Alarko, BOSCH, Goldmaster, Tunçmatik, Philips,DFI,APC, nVidia, realtek, atheros, conexant

2752 Mesaj
17 Şubat 2012; 21:00:54 

quote:

Selamlar,
1. Mutfak diğer alanlardan sıcak olkuyorsa (muhtemelen öyledir) ve/veya en uzak petekler yeterince ısınmıyorsa, evet mutfak peteğine termostatik vana uygundur.
2. Hiç kullanmadığınız misafir odasının petekleri tamamen kapalıyken oda sıcaklığı diğer alanlara göre 1-2C'den fazla soğuk oluyorsa, bence peteklere termostatik vana takmanızda yarar var. Isınma konforunun bozulmaması yani odalar arasındaki sıcaklık farkının fazla açılmaması, evin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Aksi halde soğuk oda ile sıcak odalar arasında ısı köprüsü oluşur ve sıcaklık farkı ne kadar çoksa o ölçüde ısı kaçışı olur. Bir yerde, bitişik komşunuzun salonunu yakmaması sizi nasıl olumsuz etkilerse bu da aynı şey. Günlük kullandığınız yaşam alanında aynı sıcaklık için daha fazla gaz tüketirsiniz. Bu yüzden en azından 1 peteğinizi kullanın ve termostatik vana kademesini 3 (20C)yapın.
3. Termostatik vana; güneş, ocak vb ek ısı kazancı olan veya fazla petek konulmuş veya az ısınması istenen alanlar için uygun çözümdür. Her peteğe takılmasının fiziksel bir açıklaması yok, istenirse konabilir tabi. Ama oda sıcaklığının zaten fazla olmadığı bir odaya konulup örneğin 4.kademeye (24C) ayarlandığında, oda sıcaklığı diyelim 21-22C'yi geçmiyorsa ve bu değer yeterliyse, termostatik vananın herhangi bir işlevi olmayacaktır.
Kolay gelsin...

830 Mesaj
19 Şubat 2012; 20:50:46 

arkadaşlar..söyle bi durum var.. tasındıgım evde 1 aydır oturuyorum yaklaşık ve fazla esyamda yok.. 2 oda zaten boş.. ilk 10 gun ev ısınsın dıye tum petekleri ve odaları actım ama fazla farketmedı fatura da fena geldi..sonradan odaları kapadım kapılarını ve ptekleri.. dun de mutfagıda kapadım.. sadece salondakı 2 petek calısıyor suan.. bi sakıncası varmıdır? mutfak ve salona yanı kaldıgım yere termostatıkj vana almayı dusunuyorum.. pencereleri de saglamlastırıcam aralarında bosluk vcar sanırım kotu havalarda resmen bi esıntı hıssedıyorum.. oda termostatı da alsam tasarruf edermıyım? illa kendı orjinal oda termostatını mı almalıyım kombi icin?yoksa 80-100 liralık bisey isimni gorurmu? sahıbınden de 2nci elde uygun fiyata var kablolu nmasıldır sızce? bunu elektırıkcıler takabılırmı yoksa servisine mı yaptırmalıyım yaparlarmı sizce?
tesekkurler simdiden..

-s. coallier

2587 Mesaj
27 Şubat 2012; 10:55:49 

quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

öncelikle ben bu konunun uzmanı değilim sadece kişisel araştırmalarım sonucu vardığım düşünceyi açıklamatayım

yanlışınız var ! doğru kullanım için girişe takılmaz, çıkışa takılır !

bunun nedeni ise ! örneğin kar yağıyor
hava -0- derece
ve sizin ısınmak için 20 derece ısı istiyorsunuz
dahası kaynaktan gelen sıcak su 40 derece
ve bu ısının %50 si havayı ısıtıp oda sıcaklığını
20 dereceye getirmesi anlamına gelir.

işte burada en noktada kabaca havanın dışardı da -0- derece ve odanın 20 derece olması için 40 derece ısı gelmesi gerkir.

daha doğrusu peteğin içinde dolaşan ( peteğin tamamını ısıtan suyun 40 derece olması gerekir.)

yani sizin anlayacağınız peteğin tamamı gelen suyun sıcaklığını alması gerekir ki ulaşılmak istenilen ısıya ulaşılsın !

yani eğer siz 20 derece için peteğin girişine bunu koyarsanız petekten çıkan su 35 derece olur ! ( oda 17,5 gibi yansır )

ama 20 derece beteyin çıkışına bunu koyarsanız peteğe giren suyun ısısı 45 derece kadar olur. ( oda 22,5 gibi yansır )

0

bu arada en büyük ısı kaybı peteğin arkasındaki duvarın ısı yalıtımının olmaması yüzünden enerjinin %40 burada harcanır !

0

http://www.radio101.de/...use-thermal-imaging.htm

ve son olarak doğru bağlanılamış petek örneği

0

Selamlar,

Yukarıda bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Termo statik vanalar , istisna durumlar olmadığı sürece , üst kesimdeki petek sıcak su girişlerine montajlanırlar.
Termo statik vanaların çalışma prensibine göre , peteğe giren suyun sıcaklığı ile bir bağlantılarıda yoktur. Üzerlerinde ki termo metal (genel kullanılan sistem) aracılığı ile ortam sıcaklığı tarafından tetiklenirler.

Yani siz peteğe 40 yada 70 derecelik su gönderiyor olsanızda , termo vana 22 dereceye ayarlı ise , ortam 22 dereceye ulaştıktan , belli bir süre sonra (tepkime süreleri sisteme ve markaya göre farklıdır)su akışını keser.

Eğer belirttiğiniz gibi, termo vanaları çıkışa uygularsanız ki bu genelde peteklerin alt kısımlarıdır (yerden 15-20 cm yükseklik) bu durumda , zeminde biriken soğuk havadan dolayıda , ortamda ki sıcaklıkta gereksiz artışlar görülebilir. Yine petek içindeki çökeltiler termo vanının valfini daha kısa sürede verimsiz hale getirirler. Ayrıca dış etkenlere çarpma vb. daha açık olurlar. Ben şimdiye kadar zorunlu olmadıkça hiç bir uygulamada termo vananın çıkışa takıldığını görmedim.
termostatikvana.com/Uygulamalar.aspx aratırsanız bu konuda ki uygulamarı görürsünüz.

Bir sistemde , tüm peteklere termo vana uygulaması, kombinin sirküle motorunun py-pass geçmesi durumu olaşabileceğinden tavsiye edilmez.Termostatik vanaların aslında banyo ve mutfaklarda ortam şartlarından dolayıda kullanılması çok tavsiye edilmez. Genelde sistem büyüklüğüne bağlı olarak (su miktarı önemlidir) misal 8 mt pkkp22 h:60 ve 8 petekten oluşan bir yapıda en az 2 peteğe termo vana uygulanmaması yerinde olur. Bunlarda genelde banyo, antre ve mutfak olarak seçilirler.

Termostatik vanaların mekanik olanları dışında , çok farklı elektronik sistemlerle desteklenmiş olanrıda mevcuttur. En çok tercih edilenler ise genel mekanik olanlardır.
Mekanik ürünlerin en büyük dezavantajları 20 dk. bulan tepkime süreleridir.

Oda termostadı ile termovanalar birlikte kullanılabilirler. Özellikle kablosuz oda termostadı kullanılan sistemlerde , aynı mekanda oda termostadı ile termo vana kullanılması mümkündür. Sabit oda termostadlarında ise kullanılan alanda genelde termo vanaya gerek kalmaz . Ancak bu mekanda birden fazla petek varsa i oda termostadına en uzak peteklerde termo vana kullanımı söz konusu olabilir.

Resmini verdiğiniz petek bağlantısı için, yanlıştır demek doğru değil. Zira uygulamalarda istenilen bazı özelliklere göre yapılabilir. Aynı bağlantıyı ben kendimde uzun süre kullandım. Bu bağlantı için , uygulanması gerekmediği sürece tavsiye edilmez denilebilir.Zira bu şekilde peteği , üreticinin verdiği ısıl verimlilikte kullanamazsınız.

Verimlilik adına oda termostadı , termovanalar kesinlik kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Ayrıca eğer bütçeniz uygun ve ısıtma alanı geniş ise, dış hava sensörü destekli modülasyonlu oda termostaları tavsiye edilen ürünlerdir.

Kolay gelsin.

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2005 C-MAX TREND TDCI + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPROTAGE CONCEPT PLUS

60 Mesaj
29 Mart 2012; 12:08:55 

quote:

Orijinalden alıntı: srdrpeker

arkadaşlar..söyle bi durum var.. tasındıgım evde 1 aydır oturuyorum yaklaşık ve fazla esyamda yok.. 2 oda zaten boş.. ilk 10 gun ev ısınsın dıye tum petekleri ve odaları actım ama fazla farketmedı fatura da fena geldi..sonradan odaları kapadım kapılarını ve ptekleri.. dun de mutfagıda kapadım.. sadece salondakı 2 petek calısıyor suan.. bi sakıncası varmıdır? mutfak ve salona yanı kaldıgım yere termostatıkj vana almayı dusunuyorum.. pencereleri de saglamlastırıcam aralarında bosluk vcar sanırım kotu havalarda resmen bi esıntı hıssedıyorum.. oda termostatı da alsam tasarruf edermıyım? illa kendı orjinal oda termostatını mı almalıyım kombi icin?yoksa 80-100 liralık bisey isimni gorurmu? sahıbınden de 2nci elde uygun fiyata var kablolu nmasıldır sızce? bunu elektırıkcıler takabılırmı yoksa servisine mı yaptırmalıyım yaparlarmı sizce?
tesekkurler simdiden..

Bildiğim konuları cevaplayayım:
Muhtemelen evde izolasyon (aslı ve doğrusu insulation'dır. Isolation ile insulation arasında fark vardır ancak Türkçemizde, her ne kadar yanlış olarak kullanılsa da, izolasyon olarak kullanılmaktadır. Kafa karışıklığına sebebiyet vermemek için, ben de yazıda izolasyon diyeceğim.) namına birşey yok ki, atlanan konular arasında en önemlisi. İzolasyon konusuna hassasiyet gösterilmeli, ev kendinize aitse en kısa zamanda yapılmalı, kira ise de ev sahipleri bu noktaya yönlendirilmeli. Çünkü izolasyon sadece ısı tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda binaların ömrünü de uzatır.
Sadece 2 peteğin çalışmasının bir sakıncası yok, ama diğer arkadaşların dediği gibi, ısı köprüsü mevzusundan dolayı, her oda az da olsa ısıtılmalı. Yoksa soba yakmakla aynı olur.
Eğer ev çok çabuk soğuyorsa, siz evde yokken kombinin açık olmasına gerek yok bence. O ısı illa ki çıkacak, ister ısıtın, ister ısıtmayın. Bu noktada haftalık ve günlük ayar yapılabilen bir oda termostatı işinize yarar. Eve gelmeden yarım saat önce açılacak şekilde ayarlarsanız, petek sayınız yeterli ise, ortam sıcaklığını konfor sıcaklığına ulaştırabilir. Tabii yine izolasyon iyi değilse bu süreyi 1 saat ya da üzeri yapmak lazım. GENERAL HT-300 kablolu oda termostatı kullanıyorum, gayet de memnunum. Montajı çok kolay, kendiniz çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz, dünyanın parasını vermeye gerek yok. Ama yine de, herkes kendini en iyi bilir, yapamam derseniz bir elektrikçiye ya da servise rahatlıkla yaptırabilirsiniz.
Pencerelerin contaları gitmiştir ya da menteşelerin ayarları bozulmuştur. Bir pvc pencere ustasına başvurmak faydanıza olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nokiae90 -- 29 Mart 2012; 12:22:18 >

271 Mesaj
27 Haziran 2012; 1:10:50 

bişey soracağım arkadaşlar. bende peteklerime eca termostatik vana taktırdım. ama yeni farkettigim bişey var. kullanma kılavuzunda. 0,1,* var ama benim vana 2 nin 2 cizgi asagısında takılıyor. cevrilmiyor daha fazla. bu normal mi?

65 Mesaj
25 Ağustos 2012; 22:59:53 

quote:

Orijinalden alıntı: maxfocus

Selamlar,

Yukarıda bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Termo statik vanalar , istisna durumlar olmadığı sürece , üst kesimdeki petek sıcak su girişlerine montajlanırlar.
Termo statik vanaların çalışma prensibine göre , peteğe giren suyun sıcaklığı ile bir bağlantılarıda yoktur. Üzerlerinde ki termo metal (genel kullanılan sistem) aracılığı ile ortam sıcaklığı tarafından tetiklenirler.

Yani siz peteğe 40 yada 70 derecelik su gönderiyor olsanızda , termo vana 22 dereceye ayarlı ise , ortam 22 dereceye ulaştıktan , belli bir süre sonra (tepkime süreleri sisteme ve markaya göre farklıdır)su akışını keser.

Eğer belirttiğiniz gibi, termo vanaları çıkışa uygularsanız ki bu genelde peteklerin alt kısımlarıdır (yerden 15-20 cm yükseklik) bu durumda , zeminde biriken soğuk havadan dolayıda , ortamda ki sıcaklıkta gereksiz artışlar görülebilir. Yine petek içindeki çökeltiler termo vanının valfini daha kısa sürede verimsiz hale getirirler. Ayrıca dış etkenlere çarpma vb. daha açık olurlar. Ben şimdiye kadar zorunlu olmadıkça hiç bir uygulamada termo vananın çıkışa takıldığını görmedim.
termostatikvana.com/Uygulamalar.aspx aratırsanız bu konuda ki uygulamarı görürsünüz.

Bir sistemde , tüm peteklere termo vana uygulaması, kombinin sirküle motorunun py-pass geçmesi durumu olaşabileceğinden tavsiye edilmez.Termostatik vanaların aslında banyo ve mutfaklarda ortam şartlarından dolayıda kullanılması çok tavsiye edilmez. Genelde sistem büyüklüğüne bağlı olarak (su miktarı önemlidir) misal 8 mt pkkp22 h:60 ve 8 petekten oluşan bir yapıda en az 2 peteğe termo vana uygulanmaması yerinde olur. Bunlarda genelde banyo, antre ve mutfak olarak seçilirler.

Termostatik vanaların mekanik olanları dışında , çok farklı elektronik sistemlerle desteklenmiş olanrıda mevcuttur. En çok tercih edilenler ise genel mekanik olanlardır.
Mekanik ürünlerin en büyük dezavantajları 20 dk. bulan tepkime süreleridir.

Oda termostadı ile termovanalar birlikte kullanılabilirler. Özellikle kablosuz oda termostadı kullanılan sistemlerde , aynı mekanda oda termostadı ile termo vana kullanılması mümkündür. Sabit oda termostadlarında ise kullanılan alanda genelde termo vanaya gerek kalmaz . Ancak bu mekanda birden fazla petek varsa i oda termostadına en uzak peteklerde termo vana kullanımı söz konusu olabilir.

Resmini verdiğiniz petek bağlantısı için, yanlıştır demek doğru değil. Zira uygulamalarda istenilen bazı özelliklere göre yapılabilir. Aynı bağlantıyı ben kendimde uzun süre kullandım. Bu bağlantı için , uygulanması gerekmediği sürece tavsiye edilmez denilebilir.Zira bu şekilde peteği , üreticinin verdiği ısıl verimlilikte kullanamazsınız.

Verimlilik adına oda termostadı , termovanalar kesinlik kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Ayrıca eğer bütçeniz uygun ve ısıtma alanı geniş ise, dış hava sensörü destekli modülasyonlu oda termostaları tavsiye edilen ürünlerdir.

Kolay gelsin.

verdiğiniz bilgiler için teşeşür ederim. ama kafam takılan bir kaç soru var. yeni bir sistem kuruyorum. en mantıklı ve ekonomiik olması benim için önemli.

110 m2 ev(net)(3 oda 1 salon) en üst kat ankara'nın en soğuk yerlerinden bir yer. ısı yalıtımı yapılmış. tek ve doğu cepe. kombi tesisatı kolektor sistemde yapıldı(her odaya ayrı boru gidiyor)

1- kombiyi yoğuşmalı almak mantıklı mı?(buderus gb-012)
2- forumdan okuduğum kadarıyla oda termostadı kullanmak verimi arttırıyormuş. oda termostadı ve kollektor sistem varken termo vana kullanmak gerekir mi?(8 mt petek+1 mt havlupetek)
3- konu dışı olacak ama aliminyum(aldığım yerin kendi üretimiymiş) petek mi kullanayım yoksa bilindik peteklerden mi kullanmak gerekir. ilginiz için teşeşür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faroo1453 -- 25 Ağustos 2012; 23:02:21 >

114 Mesaj
18 Eylül 2012; 9:39:32 

Benimde merak ettiğim güzel sorular sormuşsunuz ama maalesef cevap çıkmamış.Evlerimizin yapıları benzer denebilir.Cevaplar enim için de önemli.

Ben genelde oturma odası ve yatak odasını açıyorum ve kışa girerken düşük ısıya alıp kış bitiminde kapatıyorum.Sadece 2 bilemediniz 3 petek açıyorum.Bu şekilde kullanım da (Doğru bir kullanım mı bilmiyorum ama ) termostatik vananın verimi veya ihtiyacı nedir?

.:CS:.

7 Mesaj
13 Kasım 2012; 22:48:45 

Merhaba bende iki gün önce evimize termostatik vana taktırdım ilk önce 3 te peteğim soğudu ve tekrar devreye girmedi, sonra kapatmak istedim 0 ve 1 yok 2 ye kadar çevriliyor...siz bu sorunu nasıl çözdünüz normal bişeymi bu durum ayrıca sizin peteğinizde 3 te soğuma yapıyor , mu acil cevap verebilirseniz ona göre firmeyı arıyacağım çünkü onlarla baya sorun yaşadığım için uğraşmakta istemiyorum.

1339 Mesaj
25 Kasım 2012; 1:01:58 

Katkıda bulunan herkese teşekkürler.

bu konu canlı tutulmalı diye düşünüyorum.

geç oldu benimde soracaklarım var

bizim evde dublex oda termostatı mı termostatik vana mı

bu konularda sorular soracağım

herkese saygılar

hiçbir şeyden soğumadım sony ve pioneer den soğuduğum kadar. nerede o çocukluğumuzda dinlediğimiz sonylerin ses kalitesi dolgun bası . şimdilerde bit pazarında, II. elcilerde tekrar tekrar dinliyoruz. teknolji ilerliyor bunlar geriliyor. eskiden küçüktüm param yoktu alamıyordum. şimdi alabilirim ama sesleri hoşuma gitmiyor. Şairin dediği gibi bizmi yanlış gidiyoruz acep liman mı eğri

127 Mesaj
25 Kasım 2012; 21:13:04 

arkadaşlar bu sene ilk defa kombi kullanmaya başlıyorum... mersinde yaşıyorum havalar tam soğumadığı için 2-3 kere akşamları açtım kombiyi henüz.
sizlere sorum : eca termostatik vana taktırdım. bazı vanaları kapalı konuma getirmeme rağmen petekler genede ısınıyor. sizce neden olabilir böyle bir durum. teşekkür ederim

292 Mesaj
30 Kasım 2012; 17:05:46 

quote:

Orijinalden alıntı: nokiae90

PORTAKAL SPOR KADINLARA ÖZEL SPOR SALONLARI BANDIRMA şubemizin kalorifer peteklerinde termostatik vana var. 7 petek var, 6 tanesinde termostatik vana mevcut.
Sebep: Spor alanında 19-20 derece, banyoda 23-24 derece, masaj odasında 21-22 derecelik ısı ihtiyacı.
Spor alanında 5 petek var ve ısı ihtiyacı 19 derece. Spor yapan insanlar ve güneşin etkisiyle oluşacak ısı dengesizliklerini önlemek ve tasarruf sağlamak için bu alandaki tüm peteklere termostatik vana takıldı. Vanalardan sonra, ısı farklılıkları ile ilgili şikayetler bitti.
Banyo ve soyunma odalarında ideal sıcaklık 23 derece. Buradaki sıcaklık da sabit kalmalı ve konfor sıcaklığı önemli. Burada güneş ışığından fayda yok ve tüm duvarlar fayans olduğundan, 14 m2 odada 1,8 m petek var. Termostatik vanadan sonra fazla sıcak veya soğuk olduğuna dair şikayetler bitti.
Masaj odası, her üyenin girmediği bir oda. Üyeler, termostatın ayarını bozmasınlar diye termostatı buraya taktım. Burada sıcaklık kolay kolay artmıyor. Dolayısıyla, oda termostatı buradan kombiyi kontrol edebilir.
Termostatik vana, giriş veya çıkışa takılır. Her ikisi de mümkündür. Ancak, aşırı hava akımının olduğu yere takılırsa, doğru algılamayabilir. En doğru yeri, montaj kılavuzlarında bulabilirsiniz.
Eğer aşağıya takılacaksa, istenen sıcaklıktan 1-2 derece düşüğe ayarlanmalıdır. Mâlûm, ısınan hava genleşir ve yükselir.
Kalorifer petekleri genelde duvar kenarlarında olur. Duvarlar genelde soğuktur. Bu yüzden, termostatik vana üzerindeki ısı sizi yanıltabilir. Konfor sıcaklığı deneme-yanılma yöntemi ile bulunmalıdır. Termostatik vana 17 dereceye ayarlı iken, odanın 20 derece olabilmesi bundandır.
ECA vanaları 18,5 TL x 6 adet + 4,5 TL kargo ücreti karşılığında internet üzerinden, İstanbul'dan bir satıcıdan aldım. Aynı vana, Bandırma'da 35 TL civarı. ECA, kendini her ürünüyle kanıtlamış bir Türk markasıdır. Uzun yıllar kullanırsınız. Zaten sloganı da, yanlış hatırlamıyorsam "Yıllarca, Güvenle..." gibi birşey. Fiyat oldukça iyi. 60-70 TL, bu vanadan 4 adet demek. Bence daha pahalısına gerek yok, yine de alıcı bilir. Ben kullanıyorum, memnunum.
ECA vanada, 0-29 arası sıcaklık ayarlanabiliyor. 7 derece donmayı önleyici sıcaklık. 2-16 dereceye, 3-20 dereceye, 4-24 dereceye vb. gibi tekabül ediyor ve aradaki her bir çizgi bir derece manasına geliyor.
Önceleri en soğuk oda olan masaj odası, güneş görmediğinden, penceresi aluminyum doğrama olduğundan ve bu oda içten izolasyonsuz olduğundan, bu odada termostatik vana yok, onun yerine oda termostatı var. Kombi buradan kontrol ediliyor. Isınması en zor olan oda burası.
Oda termostatı, haftalık ayar yapılabilenlerden. Salon, sabah 8:30'da açılıyor, termostat Pazartesi-Cumartesi günleri 8:00'da kombiye start veriyor. Akşam 20:30-21:00 civarı kapanıyor, 20:00'da oda termostatı kapatma veriyor. Cumartesi 16:00'da kapatıyor. Pazar günü tüm gün kapalı olduğundan, termostat hiç komut vermiyor. Geceleri, kombi hiç yanmıyor (burada hata yapıyor muyum, bilmiyorum) Masaj odası sıcaklığı 13 dereceye kadar düşerse, kombi start alıyor. Petekler uzun olduğundan, hızlıca ısınıyor, bu yüzden yarım saat önceden yanması yetiyor. Oda termostatını kullanma sebebimiz, sistemi her gün, günün farklı saatlerinde kombiyi açıp kapatabilecek şekilde haftalık olarak kontrol edebilmek.

hangi siteden aldınız?

292 Mesaj
30 Kasım 2012; 19:39:56 

quote:

Orijinalden alıntı: deep33

arkadaşlar bu sene ilk defa kombi kullanmaya başlıyorum... mersinde yaşıyorum havalar tam soğumadığı için 2-3 kere akşamları açtım kombiyi henüz.
sizlere sorum : eca termostatik vana taktırdım. bazı vanaları kapalı konuma getirmeme rağmen petekler genede ısınıyor. sizce neden olabilir böyle bir durum. teşekkür ederim

bende yeni araştırıyorum bu vanaları
çalışma prensipi +5 -- +29 derece genelde olduğu için siz tamamen kapatsanızda +5 dererece kısmi olduğunda su geçişine izin veriyordur diye düşünüyorum

127 Mesaj
1 Aralık 2012; 14:59:01 

quote:

Orijinalden alıntı: estamemuchoo

bende yeni araştırıyorum bu vanaları
çalışma prensipi +5 -- +29 derece genelde olduğu için siz tamamen kapatsanızda +5 dererece kısmi olduğunda su geçişine izin veriyordur diye düşünüyorum

ter. vanaları değiştirdim şimdilik bir sorun yok gibi. mersinde hava daha 5 der. altına inmedi. bakalım biraz bekleyelim ne olacak

135 Mesaj
1 Aralık 2012; 22:17:35 

quote:

Orijinalden alıntı: eolric

Merhaba bende iki gün önce evimize termostatik vana taktırdım ilk önce 3 te peteğim soğudu ve tekrar devreye girmedi, sonra kapatmak istedim 0 ve 1 yok 2 ye kadar çevriliyor...siz bu sorunu nasıl çözdünüz normal bişeymi bu durum ayrıca sizin peteğinizde 3 te soğuma yapıyor , mu acil cevap verebilirseniz ona göre firmeyı arıyacağım çünkü onlarla baya sorun yaşadığım için uğraşmakta istemiyorum.

Ayar vanasının altında 2 tane pim var soldakini çıkar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

292 Mesaj
2 Aralık 2012; 21:46:56 

http://www.youtube.com/watch?v=v9BWz7omwpY

arkadaşlar termostatik vana suyun sıcaklığından değil ortam sıcaklığından aldığı veri ile peteği kapatıp acıyor yukarıdaki linkten içalışma prensipini öğrenebilirsiniz

eğer reklam girmezse bana önereceğini uygun fiyatlı kaliteli ürün olarak hangi markaları tavsiye edersiniz ?
ve alabileceğim internet siteleri yada ankara da önereceğiniz yerler

26 Mesaj
8 Aralık 2012; 11:24:07 

quote:

Bu sorunun aynısını ben soracaktım.Cevapları bekliyorum arkadaşlar.Teşekkürler.

TODAY TOMORROW TOYOTA

1339 Mesaj
9 Aralık 2012; 1:01:51 

herkese selamlar

bilgilerini paylaşan arkadaşlara gerçekten teşekkürler

Benim ev 150 metrekare. oda ve bölümlerin toplamı ise ( salon+3 oda+ mutfak+ antre+tuvalet banyo+ 2 balkon) 123 metrekare

evim dublex.

sanırım sadece sabit oda termostadı benim işimi görmeyecektir. çünkü gündüz üst kat yattığımızda ise alt kat fazla kullanılmıyor.

ben şöyle düşünüyorum. termo statik vana alarak gündüz alt katı 23 lü derecelerde üst katı ise 20 derece yatarken ise tersi ( çocuk odası ve yatak odası dublexin üst katında ) olsa olurmu. bu arada mutfakta da ısıyı düşük tutmalıyım diye düşünüyorum

not 1. bu konularda hiç bilgim yok. bireysel kombi ile daha 1 aydır ısınıyorum.
not 2. Şu anda ne oda termostatım ve ne de termostatik vanam var. kombim ise 24000 lik yoğuşmalı ferroli

cevaplarsanız çok sevineceğim.
herkese saygılar

hiçbir şeyden soğumadım sony ve pioneer den soğuduğum kadar. nerede o çocukluğumuzda dinlediğimiz sonylerin ses kalitesi dolgun bası . şimdilerde bit pazarında, II. elcilerde tekrar tekrar dinliyoruz. teknolji ilerliyor bunlar geriliyor. eskiden küçüktüm param yoktu alamıyordum. şimdi alabilirim ama sesleri hoşuma gitmiyor. Şairin dediği gibi bizmi yanlış gidiyoruz acep liman mı eğri

60 Mesaj
10 Aralık 2012; 12:50:42 

http://www.nakitalsat.com/index.php
sitesinden almıştım.
Bu sene de eve aynı uygulamayı yaptım, 5 adet termostatik vana aldım. Koridor ve banyodaki 2 petek hariç, tüm peteklere taktım. Nakliye+montaj dahil 20 TL/adet ve yine E.C.A. marka. Fiyatın uygun olma sebebi, işi yapan kişinin tanıdık olması (Bursa'dan MERSA Ticaret).

60 Mesaj
10 Aralık 2012; 13:07:13 

quote:

Orijinalden alıntı: mudo77

Bu sorunun aynısını ben soracaktım.Cevapları bekliyorum arkadaşlar.Teşekkürler.

Şahsi kanaatimle cevap veriyorum, doğruluğu kesin değildir.
1- Eğer mutfak peteğini açık tutuyorsanız uygundur, hatta gereklidir. Mutfak peteğim 19 dereceye ayarlı, neredeyse hiç açmıyor. Çünkü mutfakta çamaşır, bulaşık makineleri, 2 adet fırın, 2 adet buzdolabı, 1 adet set üstü ocak genellikle çalışır vaziyette olduklarından, bunların sıcaklıkları yeterli geliyor ve mutfak sıcaklığım genelde 20 derece civarında kalıyor. Mutfağa termostatik vana takmazsanız, vanadan açıp kapayarak bu dengeyi tutturmanız gerekir.
2- Termostatik vana takıp 2 ayarında tutmanız yararlı olacaktır. Çünkü salon dediğiniz yer, genellikle evin kalbinde bulunur ve kimse kalbin soğuk kalmasını istemez. Takmazsanız, salon sıcaklığı çok düşer ve duvarlarından evin diğer yerlerine soğuk bir dalga yayar. Bu da pek tavsiye edilmez.
3- Bence bahsettiğiniz 3 odaya da takılması gerekir. Çünkü bahsi geçen odaların sıcaklıkları farklı farklı olmalıdır (kanaatindeyim). Evimde çocuk odası 21, oturma odası 23, yatak odası 20 dereceye ayarlı. Boşta kalması gerekir denildiği için bir koridor ve bir banyo peteğinde termostatik vana yok. Umarım faydası olur. Saygılar.

180 Mesaj
10 Aralık 2012; 13:36:38 

quote:

Orijinalden alıntı: nokiae90 Şahsi kanaatimle cevap veriyorum, doğruluğu kesin değildir. 1- Eğer mutfak peteğini açık tutuyorsanız uygundur, hatta gereklidir. Mutfak peteğim 19 dereceye ayarlı, neredeyse hiç açmıyor. Çünkü mutfakta çamaşır, bulaşık makineleri, 2 adet fırın, 2 adet buzdolabı, 1 adet set üstü ocak genellikle çalışır vaziyette olduklarından, bunların sıcaklıkları yeterli geliyor ve mutfak sıcaklığım genelde 20 derece civarında kalıyor. Mutfağa termostatik vana takmazsanız, vanadan açıp kapayarak bu dengeyi tutturmanız gerekir. 2- Termostatik vana takıp 2 ayarında tutmanız yararlı olacaktır. Çünkü salon dediğiniz yer, genellikle evin kalbinde bulunur ve kimse kalbin soğuk kalmasını istemez. Takmazsanız, salon sıcaklığı çok düşer ve duvarlarından evin diğer yerlerine soğuk bir dalga yayar. Bu da pek tavsiye edilmez. 3- Bence bahsettiğiniz 3 odaya da takılması gerekir. Çünkü bahsi geçen odaların sıcaklıkları farklı farklı olmalıdır (kanaatindeyim). Evimde çocuk odası 21, oturma odası 23, yatak odası 20 dereceye ayarlı. Boşta kalması gerekir denildiği için bir koridor ve bir banyo peteğinde termostatik vana yok. Umarım faydası olur. Saygılar.
hocam bir petekte alt ve üstte 2 vana var.bunların ikisine de termostatlı vana takılması gerekiyor mu?birde gerçekten faydası var mıdır?

fenerbahceliyiz

34 Mesaj