Doğalgaz dan tasarruf önerileri?Kombi nasıl kullanılmalı?
38 Cevap94786 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

56 Mesaj
10 Ekim 2010; 16:54:50 

Merhaba ;

Doğalgaz ile kısmetse ilk kışımızı geçireceğiz.Yaptırmış olduğum konfigürasyon ;

115 m^2 evime Vaillant 202-5 Plus -Hermetik (17.000 kcal/h) kombi+haftalık programlı kablosuz oda termostatı (oturduğumuz odaya takıldı) ve 8,8 m dd plus radyatör.Ev sonkat çatıda izolasyon var.

Gaz faturalarının en makul seviyelerde gelmesi için alabileceğimiz önlemler ve yapılması gereken şeyler hakkında tavsiyeler nedir acaba.
örneğin kullanmaya başlayınca sürekli açık tutmak mı (evde olmadığımız saatlerde ve yatarken 17 dereceye,evde olduğumuz saatlarde 23 derece ye ayarlamak gibi) yoksa eve geldiğimiz zaman kombiyi açmak mı daha az tüketim sağlar.

Önerileri ve yardımları bekliyorum..

3092 Mesaj
10 Ekim 2010; 20:01:53 

quote:

Orijinalden alıntı: geofrey

Merhaba ;

Doğalgaz ile kısmetse ilk kışımızı geçireceğiz.Yaptırmış olduğum konfigürasyon ;

115 m^2 evime Vaillant 202-5 Plus -Hermetik (17.000 kcal/h) kombi+haftalık programlı kablosuz oda termostatı (oturduğumuz odaya takıldı) ve 8,8 m dd plus radyatör.Ev sonkat çatıda izolasyon var.

Gaz faturalarının en makul seviyelerde gelmesi için alabileceğimiz önlemler ve yapılması gereken şeyler hakkında tavsiyeler nedir acaba.
örneğin kullanmaya başlayınca sürekli açık tutmak mı (evde olmadığımız saatlerde ve yatarken 17 dereceye,evde olduğumuz saatlarde 23 derece ye ayarlamak gibi) yoksa eve geldiğimiz zaman kombiyi açmak mı daha az tüketim sağlar.

kardeş kaç Tl ye mal oldu bu sistem.ayrıca güle güle kullanınız..

5584 Mesaj
10 Ekim 2010; 20:22:44 

quote:

Merhaba ;

Demirdöküm plus 600 PKKP 8,8 metre takmışsa yanlış kombiyi takmışlar ( kombinizin ömrü uzun değil )

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

56 Mesaj
10 Ekim 2010; 23:32:13 

quote:

Orijinalden alıntı: DEMİRCİEFE

kardeş kaç Tl ye mal oldu bu sistem.ayrıca güle güle kullanınız..

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

3850 TL /6 taksit e yaptırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geofrey -- 10 Ekim 2010; 23:38:33 >

56 Mesaj
10 Ekim 2010; 23:35:38 

quote:

Orijinalden alıntı: yenerbalcı

Demirdöküm plus 600 PKKP 8,8 metre takmışsa yanlış kombiyi takmışlar ( kombinizin ömrü uzun değil )

Evet dd plus 600 pkkp takıldı.
Neden öyle düşünüyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geofrey -- 10 Ekim 2010; 23:37:08 >

615 Mesaj
10 Ekim 2010; 23:37:44 

Kombi kapasitesi yetersiz demek istiyor arkadaş sanırım..

PSN:sertace

56 Mesaj
10 Ekim 2010; 23:48:09 

quote:

Orijinalden alıntı: sertace

Kombi kapasitesi yetersiz demek istiyor arkadaş sanırım..

2 vaillant bayisine keşif yaptırdım, ısı hesabına göre özellikle 17000 lik modelini önerdiler,
peteklerin biraz fazla takıldığını keşif veren mak.müh. arkadaşlarda söyledi ancak ısıtma açısından daha tasarruf sağladığını belirttiler.
ayrıca tüm petekleri aynı anda açmayacağız zaten kullanılmayan 2 oda var,aktif olarak kullanılacak 6,5 mt petek söz konusu.
içime kurt düşürdünüz :(

646 Mesaj
11 Ekim 2010; 1:52:05 

Benim evim 84m2 ve 24kw (20640kcal) kombi var toplamda 5.6m petek var.

Benim anlamadığım sürekli çalışacak (Yani su sıcaklığını yetiştirmek için) nasıl iktisat yapar.

2011 Megane III HB. Privilege 1.5 dci. 105hp. Premium Paket + Elektrikli Açılır Tavan + Navigasyon Sistemi

2003 SUBARU FORESTER 2.0 TURBO AWD A/T

6640 Mesaj
13 Ekim 2010; 10:33:42 

GEOFREY ARKADAŞIMA::::: Ev çok güzel...Petek boyu çok güzel...8,8 mt dediğiniz petek 60 lıksa bu kombi küçük....Neden 20.000 kcal takılmadı sebep ?....Denizi geçip küçük bir derede boğulmanın anlamı ne ?....En çok 100 lira fark ederdi....Ev 75 - 80 M2 olsa tamam takılsın....115 m2 eve 8,8 mt petek... çok güzel....peki 17.000 kcal kombi ?...Küçük....İnsaf yahu....İnsaf....Karar sizin..Ev sizin...Hayırlı olsun... En güzel verimli ıstma petek kapatma değil tam tersi bütün petekler açık 37 C - 45 C gibi düşük ayarda devamlı kesintisiz yakma ile sağlanıyor...En ucuz yol bu....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 13 Ekim 2010; 10:42:42 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

2034 Mesaj
13 Ekim 2010; 18:49:35 

İyi akşamlar.
Taşındığım evde Baymak ECO 4 24 Fİ kombi var.
50 derecede yakmanın en uygun olduğunu okudum internette, bu yüzden 50 derecede yakıyorum. Ama neredeyse hiç 50 derece olmuyor, 48 oluyor,52-53 oluyor..http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/185349.asp
49 derece ,52-53 derece iken arada bakıyorum kombi duruyor, klima ekranında derece 40-45 dereceye iniyor. Sonra bir müddet sonra tekrar başlıyor.
Bu normal midir?
Bu şekilde doğalgaz tüketimim artmaz mı?

Oda termostatı taktırmak işe yarar mı? Maliyeti ne kadardar?
Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medonk -- 13 Ekim 2010; 18:55:48 >

56 Mesaj
13 Ekim 2010; 21:06:27 

quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

GEOFREY ARKADAŞIMA::::: Ev çok güzel...Petek boyu çok güzel...8,8 mt dediğiniz petek 60 lıksa bu kombi küçük....Neden 20.000 kcal takılmadı sebep ?....Denizi geçip küçük bir derede boğulmanın anlamı ne ?....En çok 100 lira fark ederdi....Ev 75 - 80 M2 olsa tamam takılsın....115 m2 eve 8,8 mt petek... çok güzel....peki 17.000 kcal kombi ?...Küçük....İnsaf yahu....İnsaf....Karar sizin..Ev sizin...Hayırlı olsun... En güzel verimli ıstma petek kapatma değil tam tersi bütün petekler açık 37 C - 45 C gibi düşük ayarda devamlı kesintisiz yakma ile sağlanıyor...En ucuz yol bu....

Selamlar ;

Valla yukarıda dediğim gibi 2 tane farklı firmada 2 makine mühendisi keşif yaptı 2 side 17 binlik önerdi,tabii ki 20 binlik deselerdi 100 tl den kaçmazdım.Takılalı yaklaşık 3 ay oldu.Bakalım ilk kışım olacak inşallah beni üzmez ,dün gece dışarısı 13 derece civarındaydı bende deneme amacıyla kombiyi 45 C de açtım tüm petekleride açık bıraktım hepsi çok sıcak konuma geldi,dediğim gibi tüm petekleri aynı anda açtığım yılda en fazla 3-5 gün olacaktır,bu koşullar altında çokta karamsar bakmıyorum olaya nede olsa artık iş işten geçti, oturduğum 24 m2 odaya 1,6 + 1 mt boyunda 2 petek takıldı en kötü ihtimalle 1 mt sini açmam yemek odasındaki 1,2 mt yide kapalı sayarsak 6,6 m.tül yatak odası+hol+mutfak+çalışma odasında sıkıntı olmaz sanırım.

Şimdi kafamdaki sorun kullanımda, evim sonkat çatıya 16cm izocam döşedim bunun dışında daha ekonomik kullanım için tavsiyeleriniz ne olur acaba (özellikle oda terostatı proglamla)?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geofrey -- 13 Ekim 2010; 21:09:14 >

6640 Mesaj
13 Ekim 2010; 21:16:40 

Hayırlı olsun...İyi günlerde kullan...Allah can sağlığı versin....Kombi çok pahalı bulunmaz bir şey değil...Programlı termostat var yazmışsın..Kombiyi 60 C ye ayarla ...Termostadı kaç derece istersen ona ayarla ve unut.....saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 13 Ekim 2010; 21:22:45 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

56 Mesaj
13 Ekim 2010; 21:25:56 

Orasıda biraz öyle iyi yada kötü herkez bir seçim yapıyor,başarabildiğimiz ölçiüde çok fazla takıntılı olmamak gerek sonuçta alınmış alınmıştır,umarım herkeze emek ve para harcadığı şeyleri sıkıntısız kullanmak nasip olur,
yorumlarınız için teşekkürler.

241 Mesaj
14 Ekim 2010; 3:36:50 

Bu tasarrufla ilgili bana çok soru geliyor. İlginçtir müşterilerde ufak ayrıntılarla ilgili çok sorar. Ama bu ayrıntılara ben 1 dersem diğer doğalgazcı arkadaşlar 2 diye biliyor.

Mesela kendi arkadaşlarımla tartıştığım bir kaçtane soru var . Bunları burada paylaşıyım. Bana cevap verecek olan arkadaşların cevaplarını acıklayıcı bir şekilde yazarlarsa sevinirim. İkna olmam açısından açıklayıcı bir cevap istiyorum :)

ilk soru
Yoğuşmalı Kombilerde şimdi sıcak su (çeşme suyu) çıkışında kombinin ısı değerini kaç yaparsak tasarruf ederiz.

Ben bu soruya en düşük olan seviyeye diye biliyorum yani mesela benim evimdeki kombide sıcak su en düşük sıcaklık 35 , düğmeyi 35 derecede bırakıyorum tasarruf etsin diye . Çünkü kombi 35 dereceye geldimi daha fazla çalışmayacak ve tasarruf etmiş olacağız.

Ama doğalgazcı diğer arkadaşım tam tersini sıcaklığı 60 dereceye getirirsen kombi 60 a ulaştıktan sonra daha az çalışacağı için daha çok tasarruf sağlıyacağını söylüyor.

ikinci soru ise
Yoğuşmalı Kombilerde Mesela oda termostadı olan bi evde kombideki göstergeden yapılan ayarı kaçta bırakmak gerekir diye soruyorlar.

Ben en yüksek olan değerde bırakılır. ayarınıda oda termostatından yapılır. kombi en tasarruflu ısınmayı gerçekleştirir diyorum

Arkadaşım ise tam tersini 35- 40 derecede bırakılmasının daha ekonomik olacağını söyliyor.

Bunlara cevap verecek arkadaşların fikirlerini bekliyorum. Arkadaşımla baya bi iddaalaştık gercekten yanlışmı biliyorum diye bi şüphe uyanmadı değil ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BRuTe35 -- 14 Ekim 2010; 3:39:23 >

Alayına İsyan Ölümüne Göztepe !!!

56 Mesaj
14 Ekim 2010; 20:45:36 

Güzel ve açıklayıcı bir yazı teşekkürler..

2431 Mesaj
15 Ekim 2010; 0:37:41 

valla hocam benim kafam karıştı ama kararımı verdim...

Evim 90 metrekare camlar çiftli pvc, kapılar panel, yerler laminat parke, kat 6 en üstün altı, binada yalıtım yok, biras sıvası zayıf, tesisatım; DD Nitron 20kcal kombi 3 büyük 2 küçük DD Plus radyatör var.

Şimdi akşam işten gelirken açıyordum tesisatı değeride 50 de idi, gece den sabaha kadar yanıyordu, sabah işe giderken kapatıyordum, ama bir kaç konu okuduktan sonra işe giderken kapatmıcam 40 a alıcam değerleri açık bırakıcam.

farklı tavsiyeleriniz olursa, lütfen paylaşınız.

Her canlı bir gün cansız olacaktır... Bu yüzden Bugünün Tadını Çıkar ;))Unutmayın LimitSizsinizZ...FREEDOM!
[S & ID: 2005.07-71379]
HomeHaber & HepSigorta

915 Mesaj
22 Ekim 2010; 20:27:27 

Kombi de bi arıza yok çok şükür fakat kafama takılan bi soru var..Sorum ŞU: 1-Kombi herh. bi sıcaklıkta normal şartlarda açık.Fakat tüm petekler kapalı.BU durumda bi sorun oluşur mu?
2-Kombiyi üzerinden kaptmakla ile bu birinci durum arasında bi fark var mıdır? (Prensip olarak)...Teşkkürler...

Acemi:1.komando tugayı /KAYSERİ
Usta: 2.ana bakım merkezi komutanlığı )KAYSERİ
337.dönem

198 Mesaj
21 Ekim 2011; 10:25:35 

quote:

Merhaba ;

Merhabalar biraz konu hortlayacak ama öncelikle hayırlı olsun. Benim evim de 120 m2 ve Vaillant 202-5 Plus -Hermetik (17.000 kcal/h) kombi aldım. Bacalı kombi kullanıyordum Tesisat değişikliği ile kombimi balkona aldırdım ve hermetik kombiye geçtim. Tesisat işinide kombiyi aldığım vaillant bayisine yaptırdım. Bursanın en büyük bayilerinden biri. Hem tesisat işi hemde kombi satışı yapıyorlar. Mühendisleri geldi evin büyüklüğünü ısı kaçağını vs hesapladı. ve 17.000 kcal/h kombi olarka belirledi. Yüksek kapasiteli kombinin kullanım hatalarından dolayı gereksiz gaz sarfiyatı yapabileceğini belirtti. Yalnız benim peteklerin toplam boyu 7,2 mt. sizden farklı olarak. Yazınıza birkaç yorumu görünce benimde içime kurt düşmedi değil:) Ama havalar soğumaya başladı ve şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Sizinde yaşayacağınızı sanmıyorum sonuçta vaillant yetkilendirdiği teknik personeline git ucuz kombiyi sat demiyordur herhalde. Yani yetersiz görseler bir üst modeli tavsiye ederlerdi.
Bu yüzden bir sıkıntı yaşayacağınızı, yaşayacağımızı sanmam.

Size bir soru sormak istiyorum inşallah görüp cevap verebilirsiniz veya ilgili baska bir arkadaş cevap verir. Bende kablosuz oda termostatı almayı düşünüyorum. Kullanımı nasıl rahat mı randımanlı mı. Mesela ayarladığınız oda sıcaklığını sağlıyor mu.(Başka bir derece ile karşılaştırdınız mı.) Kablosuz olduğu için düşük pil sıkıntısı olabilir mi acaba. Yani pil kapasitesi azaldıkça değerlerde sapma oluyor mu. Birde kablosuz ciha ile kombi arası ne kadar. Bende yaklaşık 10-12 mt. olacak. Kombi balkonda arada bir mutfak ve hol geçilecek cihazı salona takacağım.
Tekrar hayırlı olsun sıcak bir kış geçirmek dileğiyle :)

Sen İmkansızsın Sensizlik İmkansız.....

2723 Mesaj
21 Ekim 2011; 21:44:27 

quote:

Orijinalden alıntı: yumyan

Merhabalar biraz konu hortlayacak ama öncelikle hayırlı olsun. Benim evim de 120 m2 ve Vaillant 202-5 Plus -Hermetik (17.000 kcal/h) kombi aldım. Bacalı kombi kullanıyordum Tesisat değişikliği ile kombimi balkona aldırdım ve hermetik kombiye geçtim. Tesisat işinide kombiyi aldığım vaillant bayisine yaptırdım. Bursanın en büyük bayilerinden biri. Hem tesisat işi hemde kombi satışı yapıyorlar. Mühendisleri geldi evin büyüklüğünü ısı kaçağını vs hesapladı. ve 17.000 kcal/h kombi olarka belirledi. Yüksek kapasiteli kombinin kullanım hatalarından dolayı gereksiz gaz sarfiyatı yapabileceğini belirtti. Yalnız benim peteklerin toplam boyu 7,2 mt. sizden farklı olarak. Yazınıza birkaç yorumu görünce benimde içime kurt düşmedi değil:) Ama havalar soğumaya başladı ve şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Sizinde yaşayacağınızı sanmıyorum sonuçta vaillant yetkilendirdiği teknik personeline git ucuz kombiyi sat demiyordur herhalde. Yani yetersiz görseler bir üst modeli tavsiye ederlerdi.
Bu yüzden bir sıkıntı yaşayacağınızı, yaşayacağımızı sanmam.

Size bir soru sormak istiyorum inşallah görüp cevap verebilirsiniz veya ilgili baska bir arkadaş cevap verir. Bende kablosuz oda termostatı almayı düşünüyorum. Kullanımı nasıl rahat mı randımanlı mı. Mesela ayarladığınız oda sıcaklığını sağlıyor mu.(Başka bir derece ile karşılaştırdınız mı.) Kablosuz olduğu için düşük pil sıkıntısı olabilir mi acaba. Yani pil kapasitesi azaldıkça değerlerde sapma oluyor mu. Birde kablosuz ciha ile kombi arası ne kadar. Bende yaklaşık 10-12 mt. olacak. Kombi balkonda arada bir mutfak ve hol geçilecek cihazı salona takacağım.
Tekrar hayırlı olsun sıcak bir kış geçirmek dileğiyle :)

Merhabalar,
Hangi ısıl güçte kombinin gerekli olduğuna ısıtılacak mekanın ısı ihtiyacının tespitine göre karar verilir. Binaların ısı ihtiyacını etkileyen faktörler ise; ısıtılacak hacim-cephe-yalıtım vd.binaya ait fiziksel özelliklerin yanı sıra, bulunulan coğrafyanın iklim durumudur. Piyasada yaygın olarak kullanılan, şu kadar alana şu kadar kw gider, gibi pratik görünen ama yanıltıcı formüllere itibar etmemek gerekir.
Bölgesel iklim özelliklerinin etkisini vurgulamak için, İstanbul’da net 150 m2 orta izolasyona sahip bir eve 24kw güçte bir kombi rahatlıkla yeterli iken, bununla aynı fiziksel özelliklere sahip bir evi Kars’ta ısıtabilmek için 28kw kombiye ihtiyaç olacağı örneği sanırım yeterlidir.
Bursa’da 120 m2 orta izolasyona sahip ortalama bir evin ısı ihtiyacı 12000 kcal/h civarıdır. Hiç yalıtım olmasa bile bu evin ısı ihtiyacı en soğuk gecelerde 14000 kcal/h olur ki 17000 kcal/h ısıl kapasiteye sahip Vaillant turbotec 202/3-5 rahatlıkla bu ihtiyacı karşılar…
Ayrıca kombi sirkülasyon pompasının panel radyatörlerde ve tesisat borularınızdaki mevcut 50-60 lt suyu rahatlıkla dolaştırıp eviniz dubleks ise 2.katına çıkarabileceğini de ekleyelim…
Firma teknik personeli gerçekten işini iyi yapmış ve ısı ihtiyacınızı karşılayacak çözümü uygulamış.
Ama eviniz Kars’ta olsaydı ısı ihtiyacınızı 24kw (20000 kcal/h) güçte bir kombi karşılayabilirdi ve kombiden bu ısıyı ortama alabilmek için 10m civarı peteğe gereksinim olurdu…

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

198 Mesaj
22 Ekim 2011; 10:48:46 

quote:

Orijinalden alıntı: memint

Merhabalar,
Hangi ısıl güçte kombinin gerekli olduğuna ısıtılacak mekanın ısı ihtiyacının tespitine göre karar verilir. Binaların ısı ihtiyacını etkileyen faktörler ise; ısıtılacak hacim-cephe-yalıtım vd.binaya ait fiziksel özelliklerin yanı sıra, bulunulan coğrafyanın iklim durumudur. Piyasada yaygın olarak kullanılan, şu kadar alana şu kadar kw gider, gibi pratik görünen ama yanıltıcı formüllere itibar etmemek gerekir.
Bölgesel iklim özelliklerinin etkisini vurgulamak için, İstanbul’da net 150 m2 orta izolasyona sahip bir eve 24kw güçte bir kombi rahatlıkla yeterli iken, bununla aynı fiziksel özelliklere sahip bir evi Kars’ta ısıtabilmek için 28kw kombiye ihtiyaç olacağı örneği sanırım yeterlidir.
Bursa’da 120 m2 orta izolasyona sahip ortalama bir evin ısı ihtiyacı 12000 kcal/h civarıdır. Hiç yalıtım olmasa bile bu evin ısı ihtiyacı en soğuk gecelerde 14000 kcal/h olur ki 17000 kcal/h ısıl kapasiteye sahip Vaillant turbotec 202/3-5 rahatlıkla bu ihtiyacı karşılar…
Ayrıca kombi sirkülasyon pompasının panel radyatörlerde ve tesisat borularınızdaki mevcut 50-60 lt suyu rahatlıkla dolaştırıp eviniz dubleks ise 2.katına çıkarabileceğini de ekleyelim…
Firma teknik personeli gerçekten işini iyi yapmış ve ısı ihtiyacınızı karşılayacak çözümü uygulamış.
Ama eviniz Kars’ta olsaydı ısı ihtiyacınızı 24kw (20000 kcal/h) güçte bir kombi karşılayabilirdi ve kombiden bu ısıyı ortama alabilmek için 10m civarı peteğe gereksinim olurdu…

İlginize ve bilgi için teşekkürler. Her kafadan bir ses çıkınca insanın ister istemez kafası karışıyor. Konu ile ilgili vaillant müşteri hizmetlerini aradım sizin mesajınızdan daha önce. Sorum ile ilgili kayıt aldılar ve 5-6 saat sonra gayet ilgili teknik sorumlu bir arkadaş aradı uzunca evin bilgilerini istedi ve sonra 15 dk. teknik açıklama yaparak hiç yalıtımsız bile olsa bursa bölgesi için 15.000 kcal/h'nin yeterli olacağını, zaten tereddütleri olsa daha pahalı olan üst modeli verebileceklerini ama müşteri memnuniyeti ve ilerideki doğalgaz faturalarında daha uygun sarfiyat için ideal kombinin verildiğini söyledi. Yinede bir tereddütüm olursa örn. kış gelipte ısınamama ve benzeri sorunla karşılaşırsam bir üst modele geçebileceğimi, yıllarca kullnacağım bir cihazın beni üzmemesi gerektiğini söyledi. İsmini ve yetki alanını belirtti. Kombinizi değiştirmek isterseniz bizi arayın bayi ile biz bağlantıya geçeriz dedi. Ve şunu anladım ki müşteri memnuniyeti denen şey işte bu. Doğru veya yanlış ben tatmin oldum. Ve konuşmamızın akşamında kombiyi tekrar çalıştırdığımda SANKİ DAHA İYİ ISITIYORDU. :)

memint arkadaşım tekrar teşekkür ederim. Eğer konunun ehli isen bilgi için birşey daha sormak istiyorum. 17.000 lik işimi görecekse ama ben yinede 20000 veya 24000 kcal'lik bir cihaz kullanırsam doğalgaz sarfiyatım artar mı veya ne gibi sakıncası olur.
Saygılar,

2723 Mesaj
22 Ekim 2011; 12:59:22 

quote:

Orijinalden alıntı: yumyan

İlginize ve bilgi için teşekkürler. Her kafadan bir ses çıkınca insanın ister istemez kafası karışıyor. Konu ile ilgili vaillant müşteri hizmetlerini aradım sizin mesajınızdan daha önce. Sorum ile ilgili kayıt aldılar ve 5-6 saat sonra gayet ilgili teknik sorumlu bir arkadaş aradı uzunca evin bilgilerini istedi ve sonra 15 dk. teknik açıklama yaparak hiç yalıtımsız bile olsa bursa bölgesi için 15.000 kcal/h'nin yeterli olacağını, zaten tereddütleri olsa daha pahalı olan üst modeli verebileceklerini ama müşteri memnuniyeti ve ilerideki doğalgaz faturalarında daha uygun sarfiyat için ideal kombinin verildiğini söyledi. Yinede bir tereddütüm olursa örn. kış gelipte ısınamama ve benzeri sorunla karşılaşırsam bir üst modele geçebileceğimi, yıllarca kullnacağım bir cihazın beni üzmemesi gerektiğini söyledi. İsmini ve yetki alanını belirtti. Kombinizi değiştirmek isterseniz bizi arayın bayi ile biz bağlantıya geçeriz dedi. Ve şunu anladım ki müşteri memnuniyeti denen şey işte bu. Doğru veya yanlış ben tatmin oldum. Ve konuşmamızın akşamında kombiyi tekrar çalıştırdığımda SANKİ DAHA İYİ ISITIYORDU. :)

memint arkadaşım tekrar teşekkür ederim. Eğer konunun ehli isen bilgi için birşey daha sormak istiyorum. 17.000 lik işimi görecekse ama ben yinede 20000 veya 24000 kcal'lik bir cihaz kullanırsam doğalgaz sarfiyatım artar mı veya ne gibi sakıncası olur.
Saygılar,

Sn.@yumyan,
Konunun ehli olduğuma dair bir iddiam olmamakla birlikte kullanıcı olarak bu konuları araştırıp öğrenmeye çalıştığımı söylemeliyim.
Isıtılacak mekanlara kombi (veya başka bir ısı kaynağı) güç kapasitesi belirlenirken mekanın maksimum ısı ihtiyacı dikkate alınır. Cihazların belirtilen güç kapasiteleri de maksimumda verdikleri ısıl değerlerdir. Yalnız maksimum ısı kullanımı, düşük dış sıcaklık değerlerinde gereklidir. Halbuki ısıtma sezonunun önemli kısmında, en azından gündüz sıcaklıkları ülkemizin büyük kesiminde + değerlerde olup mevcut kombi (veya diğer ısı kaynaklarının) daha düşük hatta minimum kapasitelerde kullanılması ile mekan ısıtması sağlanabilmektedir. İlinizin iklim özellikleri nedeniyle siz de kombinizi çoğu zaman minimum kapasitede kullanacaksınız. O zaman maksimum kapasiteden sonra kombilerin minimum ısıl güç değerleri de önemli. Maksimum güç olarak aynı iki kombiden minimum ısıl gücü düşük olan, ısı ihtiyacının az olduğu zaman dilimlerinde doğal olarak daha az gaz yakacaktır.
Örneğin Vaillant 202/5 min./maks. 5700/17200 kacal/h değerlere sahipken, 242/5'te bu rakamlar 6900/20600 kcal/h tir. Yani evinizin ısı ihtiyacının 6900 kcal/h ten daha az olduğu dönemlerde (örneğin kışın gündüz, akşam erken saatlere dek ve geçiş dönemlerinde günün büyük kısmı) 202/5 ile daha az DG sarfiyatınız olur. 242/5 minimumda 6900 kcal/h ısı üretecek şekilde gaz yakar, 202/5 ise 5700 kcal/h ile % 20 daha az yakar.
Umarım aydınlatıcı olmuştur...

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

198 Mesaj
22 Ekim 2011; 13:07:19 

Ehil olmak veya olmamak çok önemli değil bende meraklı biriyimdir ve araştırmayı severim.
Fikir paylaşımı ve bilgi aktarımı herzaman yararlıdır.
Teşekkürler

1 Mesaj
4 Kasım 2011; 22:23:08 

http://www.kombihizmetl...om/kombi_kullanimi.html
http://www.kombi.com/in...gi-marka-kombi-daha-iyi

Sevgili arkadaşlar bu iki link bizlere KOMBİ ile kıyaslama ve gerekli bilgileri vereceğine inanıyorum.

postacı

10 Mesaj
7 Aralık 2011; 15:26:22 

selamlar.ben viessman vitopend 100 kullaniyorum.evim 120 m2 oda termostatim yok.ankarada yasiyorum.tum gun uste oldugum icin sabah kombimi kapatiyorum komsumuz ben eve gelmeden 1 saat once kombimu 1.kademeye getirip aciyor.bu durumda gunluk ocak ve banyo dahil 8.5 m3 yakiyorum ev 21.5 derece.eger 1.kademede 24 saat aealiksiz yakarsam 11 m3 yakiyorum.gayet memnunum.oda termostati almayi dusundum ama takilmasi dahil 450tl istediler ki cok pahali.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1486 Mesaj
17 Aralık 2011; 3:40:38 

arkadaşlar bana bir çözüm bulun. Ev ankarada dublex. Alt katta salon mutfak ve koridor yanıyor iki oda yanmiyor. Üst katta bir oda ve banyo yanıyor. Arkadaşlar kombiyi ne kadar yakarsam yakayım evi ısıtamiyorum. Peteklere el degmiyor. Aylık 400 tl den fazla gaz yaktım. Ayrıca salonda üflemeli elektrikli isitici da kullanıyorum 180 fatura geldi. Dün gaz bitmişti almaya usendim eve geldim ama psikolojik midir nedir kombi hiç yanmamasina rağmen evin sıcaklığında pek fark yoktu. Bugün kombiyi 90 dereceden 50 dereceye düşürdum bakalım fark edecek mi. Alt kat boş ev kuzey cephe ve dublex evi bir türlü ısıtamiyorum. Salona klima taksam güzel mi olur. Bana bir fikir verecek var mi.

2 Mesaj
27 Aralık 2011; 11:12:43 

Merhaba arkadaşlar,

Bu konu forumda çok konuşuldu ama ben yinede sizlere sormak istiyorum. Öncelikle tesisatımdan bahsedeyim;

Kombi : Eca Confeo Plus Hermetik Kombi

Petekler : DD Plus 7.5 Metretül

Ev : 120 M2

Oda Termostatı : General Ht 300 Set (Kablosuz)

Bu tesisat için optimum çalışma sıcaklıkları nedir? Örneğin termostat sıcaklığını max 22 dereceye ayarlıyoruz. Bu durumda kombinin set değeri kaç olmalıdır. En başta yüksek set değerleri kullanmaya başlamıştım (76 derece gibi) ama burada okuduğum bacadan atılan ısıyı azaltırsanız tasarruf edersiniz yazıları mantıklı geldi biraz önce 60 dereceye indirdim. (duruma göre dahada azaltabilirim) sonuçlarıda sizlerle paylaşacağım. şuan için günlük 6-8 metreküp/gün bir sarfiyatım var.
Sizlerin önerisi varsa paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler

1 Mesaj
1 Nisan 2012; 18:55:32 

merhaba ev 95 m2 VAİLLANT ecoTEC plus VUW TR 346/3-5 Hermetik Yoğuşmalı Kombi Vaillant Calormatic 240f Kablosuz Haftalık Program Saatli oda termostatı var termostat 21 derecede ısıtma sıcaklığı 30 derecede sizce yeterli mi ?

450 Mesaj
19 Kasım 2012; 20:50:14 

basit çözümler nedir yada şu petek arkası levhalar, cam izolasyonu felan ne derece işe yarar?

0

0

Uykunun içinde bir rüya, rüyamda bir gece. Gecede ben. Bir yere gidiyorum, delicesine. Aklımda sen.
Özdemir ASAF

34 Mesaj
20 Kasım 2012; 16:34:12 

quote:

Orijinalden alıntı: zanaks

arkadaşlar bana bir çözüm bulun. Ev ankarada dublex. Alt katta salon mutfak ve koridor yanıyor iki oda yanmiyor. Üst katta bir oda ve banyo yanıyor. Arkadaşlar kombiyi ne kadar yakarsam yakayım evi ısıtamiyorum. Peteklere el degmiyor. Aylık 400 tl den fazla gaz yaktım. Ayrıca salonda üflemeli elektrikli isitici da kullanıyorum 180 fatura geldi. Dün gaz bitmişti almaya usendim eve geldim ama psikolojik midir nedir kombi hiç yanmamasina rağmen evin sıcaklığında pek fark yoktu. Bugün kombiyi 90 dereceden 50 dereceye düşürdum bakalım fark edecek mi. Alt kat boş ev kuzey cephe ve dublex evi bir türlü ısıtamiyorum. Salona klima taksam güzel mi olur. Bana bir fikir verecek var mi.

Selamlar,

Bendede aynı sıkıntı vardı kombiyi yakmama ve peteklerin sıcak olmasına rağmen bir türlü ev ısınmıyor 19-20c de kalıyordu daha sonra kombiyi yakmadım ve gördümki ev yine 19 derece :) sonra pencereleri elden geçirmeye karar verdim ve şans eseri işin ehli bir usta buldum. Tum camları elden geçirdi pimapenlerdeki hataları pencerelerin dış ve iş taraf birleşim yerlerini yalıttı. Kapı pencere ayarlarını yaptı.Profil içerisindeki camların profil ile birleşen noktalarını yalıttı. Gerekli camlara pvc silikonlu fitil taktı ve sonrasında evin ısısı 2c fark etmeye başladı.. şimdi düşük ayarda kombiyi yaktıgımda ev otomatik olarak 21 C ye çıkmaya başladı ki 19-20 C olması için 50-55 de yakıyordum surekli.. Şimdi ise 40 C de 21 C sabit oluyor. Sana tavsiyem pimapenleri elden geçirmen... Yanlız dikkat et sadece fitil demiyorum. Pvc ayarlarını yaptır.

Anlatmak değil, Anlamaktır esas olan..

19 Mesaj
3 Şubat 2013; 18:04:14 

selamun aleyküm. tasarrufla alakalı olarak benim de bir sorum olacak. kiracı olacak kalıyorum ve ev sahibine ısrarlarım sunucunda eve komebi ¨taktı. markası demirdöküm fakat modelini bilmiyorum. ilginçlikler silsilesini takip edin :)
1- ev sahibi kombiyi ikinci el aldı.
2- sadece kombi taktı. kombi banyo ve mutfak sularını ısıtıyor. başka hiç bir şeye yaramıyor. ki ev zaten 3+1 ve 140 metrekare. 1. kat fakat evin bir kısmının altı boş. binada yalıtım yok ve pencereler pimapen değil. yani petek çok masraflı olurdu. sular sıcak aksın yeter diye düşündüm. evin oturma odası demirdöküm doğalgaz sobası ile ısınıyor.
3- kombi balkonda. balkon kapalı fakat kombiyi koruyan hiçbirşey yok. tesisatçı pencerenin bir köşesini kırdı ve kombi borusu (ismini bilmiyorum o borunun) oradan dışarı çıkıyor. sıcak su borucu evin içinde yaklaşık 10 metre geziniyor. bir odanın 1,5 duvarı ve wc nin 1,5 duvarını geçtikten sonra banyoya giriyor.
4- doğalgaz sobasında 7 seviye var. ben 5. ve bazen 4. seviyede yaklaşık 11-12 saat açık tuttum. evde 3 kişi kalıyoruz ve kış günü normal bir insanın kullanacağı kadar kullandık banyoyu. kombiyi max seviyeye kadar getirdim.

şimdi sonuca gelelim:) ocak ayı doğalgaz faturası 390 tl geldi. neredeyse bir kira kadar. geçen yıllarda sadece doğalgaz sobasını kullanırken fatura en fazla 180 tl gelmişti. bu artış normal mi. kombinin 2. el olması faturayı etkiliyor mu. bana neler tavsiye edersiniz. ev pek iyi değil ama komşulardan ve iş yerime yakın diye evde kalıyorum. galiba normal bir eve taşınacağım.
fakat siz neleri tavsiye ediyorsunuz. şimdiden teşekkür ediyorum.

19 Mesaj
5 Şubat 2013; 11:41:20 

ilk defa mesajım cevap gelmedi. galiba benim mesajımın saçmalığından olsa gerek. ben de düşündüm taşındım. bu evden taşınmaya karar verdim. mecbur muyum bu çileyi çekmeye. 4 yıldır çekiyorum zaten. tutacağım evin özelliklerinin neler olacağını da bu ev sayesinde öğrendim zaten.

68 Mesaj
5 Şubat 2013; 16:49:06 

Hocam gerçekten çok gelmiş eğer birde petekler olsa demek evde ne gelir bilemiyorum yalıtım yapmaz ev sahibi ya evden çıkıcaksın yada katlanıcaksın başka çözüm yok gibi..

Bir anlam gelse ne varsa alıp gitse..

5 Mesaj
4 Ekim 2013; 11:40:56 

http://kirmizietiketim....ndirici-Temizlik-Isifan

bunu kullanın! İnanılmaz bir alet. çok basit olmasına rağmen acayip etkili. kombi kısık ayarda olsa bile sıcaklık direkt eve giriyo. artık perdeler ve pencere ısınmıyor. biz ısınıyoruz. kombiyi aşırı açmaya gerek bile kalmıyo.

243 Mesaj
28 Kasım 2013; 20:17:04 

ben 90 m2 2+1 evde falke 24 fx 21.300 kullanıyorum . evde toplamda 3 metre petek var bonyoyu kapatırsam 2.5 metre . ev çift cam komple yalıtımlı .kombiyi 45-50 derece aralığında tutuyorum yeterli oluyor .geceleri kapatmak mı yoksa kısıkta tutmak mı daha iyi olur ? banyodaki peteği kapatıp açmak arasında yakıtta bir fark olur mu ?

2723 Mesaj
28 Kasım 2013; 20:47:12 

Kombiyi kapatın, sabah tekrar açtığınızda en geç 1 saatte normal sıcaklık oluşuyorsa gece kapatıp sabah açmaya devam edin.

Banyoda havlupan varsa kapatmanın yakıt bakımından pek faydası olmaz, normal petekse bir miktar faydası olur...

Bu mesajda bahsedilenler: 10-UR

100 Mesaj
1 Ocak 2014; 16:59:47 

Kombiler aldığımız maaşların kuş olup uçmasında da en büyük rollerden birini kapmış oluyor. Isınmak, yemek-içmek gibi temel ihtiyaç. Peki ısınma aracımız kombileri kullanırken nasıl tasarruf sağlayabiliriz bir bakalım..
http://www.2kafadar.com...asarrufu-nasil-yapilir/

319 Mesaj
3 Ocak 2014; 20:58:55 

Takip

65 Mesaj
24 Ocak 2014; 18:47:44 

ustalar kolay gelsin çok yararlı bir konu olmuş

Toplam 110-115 M2 Kullanım Alanı 3+ 1 Yeni Bina Dış Yalıtım İyi Garaj Üstü Altı Boş Alt Yalıyımı Kötü
Eca Confeo 20 Binlik Kombi
6adet Petek 1 Havlupan
Tesisat Altta Gizli Yapılmış Petekleri Büyütemiyorum büyütmek için birşey yapılabilirmi?
Çapraz Bağlantılı Petekler Var
İyi Isınmak İçin Ve Ekonomik Isınmak İçin
Sizce Her Odaya Termostatik Vana (danfoss Ra 200 Gaz Sensörlü ) Koymalıyım
Yada Salona Eca Oda Termostatı Diğer Odalara Termostatik Vanamı Koyayım
Veya Salona Eca Oda Termostatı Koymam Yeterli Olurmu

0

http://hizliresim.com/wMgv9a

560 Mesaj
24 Ocak 2014; 19:13:22 

ben termostatı gece gündüz 21,5 dereceye ayarladım şu aralar günlük 3,5 m3 tüketimim var. termostatın derecesi 0,5 derece eksik ölçüm yapıyor. 21,5 derece aslında ev 22 derece oluyor.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri] » Kombi vb. Isıtma sistemleri » Doğalgaz dan tasarruf önerileri?Kombi nasıl kullanılmalı?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.764