Şimdi Ara

SYMBİAN PROGRAM YAZMA/YAPMA DERSLERİ (GÜNCELLENDİ 12/10/2010)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
2
Favori
17.262
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • soneday(Soner Çakır) gururla sunar

Bir Programlama Konusu

Başrol
    Carbide C++

Dublör
    Qt Creator

Figüranlar :

Nasıl iyi girişti değilmi ? Ben beğenmedim umarım siz beğenmişsinizdir..
    Neyse...

Arkadaşlar,eminimki daha önce Türkçe olarak böyle bir kaynak ne görmüşsünüdür ne duymuşsunuzdur sadece Python ama Python'la nereye kadar?...Türkçe olarak anlatılan şeylerin hiç biri işe yaramıyor,denedim ve onaylamadım...

Şimdi size bir symbian programının nasıl çalıştığını,nasıl yazıldığını,gerekli programların nasıl ve nereye yüklenip nasıl kullanılacağını ve nerden yükleyeceğinizi göstereceğim...Bu sayede sizde artık programlamaya ilk adımı atmış olacaksınız...

Evet başlıyoruz,önümüzde iki seçenek var Qt Creator ve Carbide C++

Qt Creator:
    Qt nokianın programlama konusunda kendini benimsetmiş ve özgür yazılım bilinciyle işleyen çok büyük bir topluluktur ve bu topluluğa ait ücretsiz qt creator'u bizde kullanabiliriz...Qt bir nevi labratuvardır...Qt il yapılan bazı programlar; Gpsp,psx4all(5800 ve N97 için playstation emulatoru) AntNes,NumptyPhysic vsvs...

Qt Creator kurulum;
    Önce bunu: Qt Creator SDK İNDİRMEK İÇİN TIKLA
    Sonra bunu kurun: Qt Creator Ana Uygulamasını İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Carbide C++:
    Bu program symbianın çıktığı ilk günden beri nokia tarafından sağlanıyor.İlk başlarda ücretliydi bu nedenle lisanslayabilmek için saçımızı süpürge etmekten kafada saç kalmazdı,ama artık buda ücretsiz..Herhangi bir kurala ve lisansa karşı gelmeden istediğimiz programı yazıp satabilir veya paylaşabiliriz(Qt creator ayrı bir dağıtım lisansı istiyor,başınız belaya girmesin..)
    Carbide C++ Kurulum:
    Carbide C++'yı İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Tabi programları direk olarak indirip kullanabilmemiz imkansız,program açılsa bile işe yaramıyor...Şimdi bunları anlatayım...
    Yukardaki Carbide ve Qt Creator'u indirdikten sonra,bu dosyaların hepsini bir bir yani alayını indirip,C'ye yüklüyoruz...

İlk olarak Active Perl indiriyoruz... İNDİRMEK İÇİN TIKLA
    Ardından Open C/C++ İNDİRMEK İÇİN TIKLA
    Sonra telefonumuzun SDK'sını indiriyoruz: İLGİLİ SAYFAYA GİTMEK İÇİN TIKLA
    Telefonumza uygun AppTRK'yı indiriyoruz; İLGİLİ SAYFAYA GİTMEK İÇİN TIKLA

İşimizi tamamladıkmı? Kurduk ettikmi? kapiş ozaman devam edelim...

Şimdi yapmamız gereken basit birşey,Telefonumuzun SDK'sını Carbide ve Qt Creator'e tanıtmamız gerekiyor..Bunun için
    Başlat->Programlar->Symbian Foundation ADT v1.4->Carbide C++->Configure environment for WINSCW command line'e tıklıyoruz ve çıkan dos ekranında Y'ye basıp enter diyip penceremizi kapantıyor ve pc'imize sdk'yı geçirip işimize artık başlıyoruz :)

Soru:SDK'yı Carbide C++ görmüyor.
    Cevap:Windows->Options yada prefeçenis falan->Carbide C++>SDK's'a gidip SDK'nızın yolunu gösterim kaydedin..

Soru: QT Creator AppTRK ile telefonuma bağlanmıyor.
    Cevap:AppTRK uygulamasını açın ve Connet diyin,telefonunuzun usb modunu Pc Suite olarak ayarlayın ve usb modem sürücüsünün yüklendiğinden emin olun.

Soru:Qt Creator ile program yazdım telefonumda deniyorum fakat çalışmıyor..
    Cevap: Qt Creator'un dizininde Qt_installer.sis isimli dosyayı telefonunuza kurun.

Soru: Qt Creator programımı çalıştırmamakta ısrar ediyor
    Cevap: Qt Creator dizinindeki webkit_installer.sis dosyasını telefonunuza yükleyin
    devam edecek...

Şimdi gelelim programların nasıl kullanılacağına...Önüzmüde 2 seçenek var yani ya Qt Creator ile program yazıcaz yada Carbide C++ ile...Ben şahsen Qt'yi tafsiye ederim,daha işlevsel ve sorun çıkartmayan bir uygulama....
    Bu yüzden Qt Creator'u seçerek,bu programla ilerliyoruz...

Qt Creator giriş

Uygulamamızın girişi böyle;

Lan bune böyle? demeyin çünkü symbian programlamaya ilk adımızı attınız,hatta büyük bir adım..

Programı açtıkmı? ozaman basit bir şekilde programımızı oluşturmaya başlıyalım...
    Giriş ekranında Create Project diyoruz,yada examplelerden birini deneme amaçlı açıyoruz
    Görsel olarak başlıyalım;

Bunları yaptıktan sonra basit bir şekilde uygulamamızı bu şekilde oluşturabiliriz(zorları daha sonra)

Ve uygulamamızı denemek en basit işlemleri yapıyoruz;

Zaten bu tür basit şeyleri sizin yapacağınıza emin olarak devam ediyorum..

Uygulamayı telefonumuzda test etmek için,telefonumuza AppTRK'yı kurduğumuzu biliyorum ve uygulamayı açarak Connet diyoruz...,

Ve işte o güzel,zevkli,bol şekerli,tatlı,heyecanlı güzel sonuç;

________
    Qt Creator DERSLERİ

Ders 1
    hazır widget ve buton,forms'lardan bir uygulama yapalım..
    Bu derste kullanmamız gerek kod;
    Uygulamayı tam ekran yapmak için: w.showfullscreen();'i kullanıyoruz...
    Bunu main.cpp'de şu şekilde ekliyoruz

Eğerki bunu bu şekilde girecek olursak tam ekran,eğer sadece alt menünün görünmesini ve üst bölümün görünmemesini istiyorsak w.showMaximized(); ekliyoruz

#include <QtGui/QApplication> 
    #include "deneme.h"

int main(int argc, char *argv[])
    {
    QApplication a(argc, argv);
    deneme w;
    #if defined(Q_WS_S60)
    w.showfullscreen();
    #else
    w.show();
    #endif

return a.exec();
    }

Resimli anlatım;
    İlk olarak yeni bir proje oluşturuyoruz ve karşımıza direk tasarım aracı çıkıyor...
    Buradan Tab Widget'i alıp ana penceremize sürüklüyoruz.
    Bu Tab Widget bir nevi sekmeli menüdür,ve ekranın üstünde yer alır...

İkinci bir sayfa eklemek için Tab Widget'in üstünde (eklediğimiz) sağ tıklayıp Insert Page->After Current Pagediyip yeni sayfa oluşturuyoruz ve sağ alt köşedeki ayarlardan adını düzenliyoruz.
    Artık 2 tane menü seçeneğimiz oldu,yani Tab'ımız...
    İki sayfayada,istediğimiz widget'i sürüklüyelim..ve göreceğiniz şey,hangi widget'i hangi Tab'a atarsanız o Tab'da gözükecektir..

Bir sayfa daha oluşturara 3 yapalım ve Tool Box widget'ini 3cü sayfamıza sürüklüyelim ve bırakalım..
    tool box alt üstlü sekmeli gezintidir..
    Tool Box'ada Insert Page->After Current Page diyip,yeni sekme oluşturabiliriz,bu sayede,sayfa içinde sayfamız oldu,yani yan menü diyebiliriz bir nevi..
    Bu aralara istediğimiz formu ekleyebiliriz,widgette olur.
    Bunların üstünde biraz çalışıp birşeyler üretmeye çalışın ve bitirdiğiniz zaman,tam ekran yapmak isteyeceiğinizden eminim,çünkü normal bir şekilde buil ederseniz,telefonun ekranının yarısını kaplayacak ve program saçmalık olacaktır,

bu nedenle uygulamayı tam ekran yapmak için şu işlemleri yapıyoruz;

.....son olarak build yada run diyerek uygulamamıza kavuşuyoruz ...

_________
    devam edecek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lyc -- 12 Ekim 2010; 15:13:37 >

• quote:

Çok iyi olmuş bu konu, inşallah devam eder.

İlk link çalışmıyor.2.sinde ise hangi dosyayı indireceğimi bilemedim.Teşekkürler.

Düzeltme:Telefonumun modeli Nokia N95.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NeverDies7 -- 10 Ekim 2010; 4:44:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoldGiyotin

quote:

Çok iyi olmuş bu konu, inşallah devam eder.

İlk link çalışmıyor.2.sinde ise hangi dosyayı indireceğimi bilemedim.Teşekkürler.

Düzeltme:Telefonumun modeli Nokia N95.

http://tools.ext.nokia.com/trk/s60_3_1_app_trk_3_1_2.sisx
  • qt_demos diye bişey geliyor qt'yi kurunca. Onu telefona kurarsanız neler yapılabileceğiyle ilgili baya bi program kuruluyor.

Bu hazırlık aşamasıyla ilgili araklama veya araştırmalar ile yaptığım word dosyasını upload ettim. Bir yardımı olur belki.
    http://www.multiupload.com/PPP4OB0I7O

O garip teleffuzlu adamın adı Alessandro Portale imiş. Youtube'da “Qt Development for Symbian" diye aratırsanız birbbirinin devamı 3 vidyo olması lazım. Sırayla tüm adımlar anlatılıyor. Şuan cepten girdiğim için youtube açamıyorum (hız olarak).

Herkes hazırlıklarını yapsın. Bundan sonrası çok önemli. Sonrası için kaynak gerçekten yok. Çok teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Grader -- 10 Ekim 2010; 10:44:14 >
  • Arkadaşlar,qt ile ilgili Türkçe e kitaphttp://www.fileden.com/files/2007/12/8/1632474/QtKitap/Qt_4_ile_Cpp_GUI_Programlama.zip
    Çok işe yarıyor ;)
  • Qt Mobil ile ilgili,çok büyük ve geniş bir kaynak,hangi komutun,ne işe yaradığını ve kodları veriyor..
    http://doc.qt.nokia.com/qtmobility-1.0/index.html
  • Örnek olarak vereceğim Türkçe siteler çok ama telefondan şimdi fazla arayamam.
    Link
    Link 2

Youtube da bile kurulumu ile ilgili tek tek nerden inecek nasıl kurulacak anlatılıyor. Emeğinize önem veriyorum ama ilk ben yaptım edasıyla yapmanız yanlış. Biçok foruma (maxi cep, shift delete vs.) aynı başlığıkla açmışsınız konuyu ve gördüğünüz gibi en çok cevap burda gelmiş. Ben ve daha pek çok kişi hala bekliyor. Henüz başlıktaki gibi program yapma veya yazma dersi göremedik yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Grader

Örnek olarak vereceğim Türkçe siteler çok ama telefondan şimdi fazla arayamam.
    Link
    Link 2

Youtube da bile kurulumu ile ilgili tek tek nerden inecek nasıl kurulacak anlatılıyor. Emeğinize önem veriyorum ama ilk ben yaptım edasıyla yapmanız yanlış. Biçok foruma (maxi cep, shift delete vs.) aynı başlığıkla açmışsınız konuyu ve gördüğünüz gibi en çok cevap burda gelmiş. Ben ve daha pek çok kişi hala bekliyor. Henüz başlıktaki gibi program yapma veya yazma dersi göremedik yani.

Göreceksiniz kardeş,,,ilk olanda bu zaten =)
  • Sanırım bu başlık ölüyor. İlgi de yok. Derslerle ilgili bir bilgi de gelmiyor artık. Ben gerekli araçları kuramayanlar ve kurupta biyerlerden başlamak isteyenler için bikaç şey paylaşmak isterim.

Öncelikle Kurulum aşamalarını tek tek video anlatım olarak verelim.
    1. Aşama:

2. Aşama:

3. Aşama:

Evet bu vidyolarda bahsedilen araçları kurulum sırasına göre 5800 ve windows 7 64 bit için sıralarsak:
    1- Nokia Ovi Suite 2.2 (98,6 MB)
    2- Carbide C++ v2.3 (223 MB)
    3- ActivePerl 5.12.1.1201 x64 (20,4 MB)
    4- S60 5th Edition SDK v1.0 (621 MB)
    5- s60 Open C-C++ Plugin v1.7 (30,3 MB)
    6- s60 v5.0 AppTRK 3.2.7 (telefona kurulacak) (69,5 KB)
    7- Qt Library 4.7 (261 MB)
    8- Qt SDK Opensource 2010.05 (321 MB)
    9- Qt Demos (telefona kurulacak) (14 MB)

Şimdi gerekli araçları kurduk diyelim. İlk nasıl başlayacağımızla ilgili bikaç kaynak verelim.
    1. Kaynak basit bir batarya yüzdesi ölçüm aracı nasıl yapılır anlatıyor.
    2. Kaynak'ta ise basit bir webkit tabanlı browser yapımı anlatılıyor.

Şimdi de diğer bazı kaynaklara değinelim. Burada Kurulum aşamaları aşama aşama verilmiş ama ilk videodaki aşamaları izlemenizi tavsiye ederim.

Burada Qt ile yazılmış örnek oyun ve uygulamları bulabilir ve kodları inceleyebilirsiniz.

Evet bu kadar paylaşımdan sonra ben çok çok basit şeyler yapıp (metin kutusu, labeller butonlar ekleme) telefonda çalıştırabiliyorum ama en temel şeyleri bile bilmiyorum. Örneğin tablo oluşturma, bir objeye tıklayınca başka bir sayfayı çağırmasını sağlama, butona basınca ne yapması gerektiğini bildirme vs. Bu tip basit şeyleri nerden öğrenebilirim. C++ ile gui programlama kosuna mı giriyor bunlar. Herhangi bir kaynak var mı bu konularda. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 6 Kasım 2010; 22:12:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Sanırım bu başlık ölüyor. İlgi de yok. Derslerle ilgili bir bilgi de gelmiyor artık. Ben gerekli araçları kuramayanlar ve kurupta biyerlerden başlamak isteyenler için bikaç şey paylaşmak isterim.

1. Aşama:

2. Aşama:

3. Aşama:

Evet bu vidyolarda bahsedilen araçları kurulum sırasına göre 5800 ve windows 7 64 bit için sıralarsak:

Şimdi gerekli araçları kurduk diyelim. İlk nasıl başlayacağımızla ilgili bikaç kaynak verelim.

Şimdi de diğer bazı kaynaklara değinelim. Burada Kurulum aşamaları aşama aşama verilmiş ama ilk videodaki aşamaları izlemenizi tavsiye ederim.

Burada Qt ile yazılmış örnek oyun ve uygulamları bulabilir ve kodları inceleyebilirsiniz.

Evet bu kadar paylaşımdan sonra ben çok çok basit şeyler yapıp (metin kutusu, labeller butonlar ekleme) telefonda çalıştırabiliyorum ama en temel şeyleri bile bilmiyorum. Örneğin tablo oluşturma, bir objeye tıklayınca başka bir sayfayı çağırmasını sağlama, butona basınca ne yapması gerektiğini bildirme vs. Bu tip basit şeyleri nerden öğrenebilirim. C++ ile gui programlama kosuna mı giriyor bunlar. Herhangi bir kaynak var mı bu konularda. Teşekkürler.

Bunlara hiç gerek yok artık,direk olarak bunu indirip,telefona apptrk'yı kurmanız yeterli olacaktır..
    Kurulumda,sdk,activeperl,qt,openC/C hepsi yükleniyor,size programı açıp direk kullanmak kalıyor;
    http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/e920da1a-5b18-42df-82c3-907413e525fb/Nokia_Qt_SDK.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: soneday

quote:

Sanırım bu başlık ölüyor. İlgi de yok. Derslerle ilgili bir bilgi de gelmiyor artık. Ben gerekli araçları kuramayanlar ve kurupta biyerlerden başlamak isteyenler için bikaç şey paylaşmak isterim.

1. Aşama:

2. Aşama:

3. Aşama:

Bunlara hiç gerek yok artık,direk olarak bunu indirip,telefona apptrk'yı kurmanız yeterli olacaktır..
    Kurulumda,sdk,activeperl,qt,openC/C hepsi yükleniyor,size programı açıp direk kullanmak kalıyor;
    http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/e920da1a-5b18-42df-82c3-907413e525fb/Nokia_Qt_SDK.html

@soneday,

öncelikle yazdıklarınız için sizi tebrik ederim, siz işin başlangıcını çok güzel anlatmışsınız, bundan sonrası kişinin kendinde kalıyor.

benim size sormak istediğim, bu formun ilk yazısında Active Perl, Open C/C++, telefonun SDK sını indirip kurmamız gerektiğini yazmıştınız, yukarıdaki mesajınızda ise artık bunların gerek olmadığını belirtmişsiniz. Ben yanlış anlamadım değil mi artık tek program ile yazılıma başlayabileceğiz.

Diğer taraftan ilk mesajınızdaki programlar neredeyse 1GB yi bulurken son mesajda sadece 16MB lik dosya yeterlidir gibi görünüyor, doğru mudur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kasif

quote:

Orijinalden alıntı: soneday

quote:

1. Aşama:

2. Aşama:

3. Aşama:

@soneday,

öncelikle yazdıklarınız için sizi tebrik ederim, siz işin başlangıcını çok güzel anlatmışsınız, bundan sonrası kişinin kendinde kalıyor.

benim size sormak istediğim, bu formun ilk yazısında Active Perl, Open C/C++, telefonun SDK sını indirip kurmamız gerektiğini yazmıştınız, yukarıdaki mesajınızda ise artık bunların gerek olmadığını belirtmişsiniz. Ben yanlış anlamadım değil mi artık tek program ile yazılıma başlayabileceğiz.

Diğer taraftan ilk mesajınızdaki programlar neredeyse 1GB yi bulurken son mesajda sadece 16MB lik dosya yeterlidir gibi görünüyor, doğru mudur?

Doğrudur,o 16mb'lık şey,1 gb'lık indirme yapıyor,kurulum bitince toplam 4gb'lık alan kaplıyor...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.