Şimdi Ara

KAMYON VE TIRLARIN BOŞ DOLU ORTALAMA YAKIT SARFİYATI (EVET USTALAR ARACINIZ EN AZ NE YAKIYOR)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
37
Cevap
3
Favori
222.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Burada boş dolu yüzde 28 civarında rakamlar var tır dolu yüzde 35 civarı yakar diye biliyorum ki yakarsa çünkü ben yavru manla şehir içi ağır tonajla yüzde 35 leri çok rahat yakıyorum. Tırın motoru tgl nın motorunun 2 katı.

Gerçi konu eski bakarsın hortlar
  • Selam akadaşlar uzun zamandır formu takip ediyorum bildiğim noktalarda yeri geldikce yorum yazıyorum...
    sizlerden öğrenmek istediğim araçlarınızın yakıtı ortalama ne düzeyde....

ilk ben başlayım

MARKA....................MODEL..................... ..ROMORK YADA KASA TİPİ..... TAŞIDIĞI YÜK (KG)................... ORTALAMA YAKIT (100 KM DE KAÇ LİTRE MOTORİN YAKTIĞI)(NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)

FORD CARGO 2520 2001 MODEL TANKER 25000 KG BOŞ DOLU ORTALAMA %24- -%27 YAKIYOR....

yorum yapan arkadaşlar kullandıkları araçları yazarlarsa çok sevinirim kulaktan dolma bilgi yazmayalım benim yazdığım marka model vs bilgilerini kopyala yapıştır yaparsak liste haline gelir daha sonra yorum yapacak arkadaşlar burdan rahatlıkca birbirlerinden listeyi devam ettirebilirler

hepinize saygılar....

• kullandığım araçlar için tonaj boş-dolu ortalama 15-18 ton civarıdır
    basar tonaj 30-35 olarak hesaplanabilir

MARKA...volvo ...fh.420 .............MOdeL..95................... ..ROMORK YADA KASA TİPİ.dorse.... TAŞIDIĞI YÜK (KG)..konteyner................. ORTALAMA YAKIT (100 KM DE KAÇ LİTRE MOTORİN YAKTIĞI) %25-%35(NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)

MARKA...mercedes actros 1848.................MOdeL.....98................ ..ROMORK YADA KASA TİPİ..... TAŞIDIĞI YÜK (KG)....konteyner............... ORTALAMA YAKIT (100 KM DE KAÇ LİTRE MOTORİN YAKTIĞI) %27-%38(NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)

MARKA...renault premium 400.................MOdeL....2000................. ..ROMORK YADA KASA TİPİ...dorse.. TAŞIDIĞI YÜK (KG)................... ORTALAMA YAKIT (100 KM DE KAÇ LİTRE MOTORİN YAKTIĞI) %22-%33(NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)

MARKA.....renault premium 420 dci...............MOdeL.....2002................ ..ROMORK YADA KASA TİPİ..... TAŞIDIĞI YÜK (KG)................... ORTALAMA YAKIT (100 KM DE KAÇ LİTRE MOTORİN YAKTIĞI) %24-35(NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)

MARKA.....iveco turbotech 190..300.............MOdeL.....83................ ..ROMORK YADA KASA TİPİ..... TAŞIDIĞI YÜK (KG)................... ORTALAMA YAKIT (100 KM DE KAÇ LİTRE MOTORİN YAKTIĞI) %25-%40(NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)

çok güzel bir konuda açılmış başlık sonuçları merakla takip edeceğim iyi günler dilerim
  • sonuçta kulaktan dolma deyil bu işi bilen ve yaşayan arkadaşların tecrübeleri sonucunda ortaya çıkan verilerle bilgileneceğiz....

ben konuyu az toparlıyayım

1- MARKA.............................MOdeL........ROMORK YADA KASA TİPİ.......... TAŞIDIĞI YÜK (KG)............. ORTALAMA YAKIT () (NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)
    FH420.............................1995....................DORSE............................KONTEYNER 15-18 TON..................................................%25-.....................%35........

2- MARKA.............................MOdeL........ROMORK YADA KASA TİPİ.......... TAŞIDIĞI YÜK (KG)............. ORTALAMA YAKIT () (NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)
    MB actros 1848.................1998....................DORSE........................... KONTEYNER 15-18 TON .................................................%27-.....................%38.......

3- MARKA.............................MOdeL........ROMORK YADA KASA TİPİ.......... TAŞIDIĞI YÜK (KG)............. ORTALAMA YAKIT () (NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)
    Renault premium 400.........2000...................DORSE............................KONTEYNER 15-18 TON ....................................................%22-.....................%33.......

4- MARKA.............................MOdeL........ROMORK YADA KASA TİPİ.......... TAŞIDIĞI YÜK (KG)............. ORTALAMA YAKIT () (NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)
    İveco turbotech 190..300......83 ...................... DORSE ....................... KONTEYNER 15-18 TON... .............................................. %25- ..................%40.......

5- MARKA.............................MOdeL........ROMORK YADA KASA TİPİ.......... TAŞIDIĞI YÜK (KG)............. ORTALAMA YAKIT () (NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)
    Renault premium 420 dci.....2002 ...................DORSE...........................KONTEYNER 15-18 TON ................................................... %24..................... %35........

6- MARKA..............................MOdeL........ROMORK YADA KASA TİPİ.......... TAŞIDIĞI YÜK (KG)............. ORTALAMA YAKIT () (NARİN KULLANIM VE SERT KULLANIM)
    FORD CARGO 2520.............2001 ..................TANKER ....................................15TON ................................................................ %24 .....................%27........
  • MARKA= BMC PRO 827

MODEL= 2006

ROMORK YADA KASA TİPİ=Düz saç kasa

Dara=11.900

TAŞIDIĞI YÜK (KG)= 21.000 KG

ORTALAMA YAKIT= Sakin kullanımda %30-31... Sert kullanımda %35-38

MARKA= BMC PRO 827

MODEL= 2008

ROMORK YADA KASA TİPİ=Düz saç kasa

Dara=11.900

TAŞIDIĞI YÜK (KG)= 21.000 KG

ORTALAMA YAKIT= Sakin kullanımda %29-31... Sert kullanımda %35-38
  • şuan yeni aldığım 2007 model 3228 axor tanker boş dolu sakin standart kullanımda %27 yakıyor yere basar 31850 kg
  • bende yavru man var 12 153 yakıtı %20 %22 arası yakıor
  • Ford
    2010 Model 1838 EURO 4 Çekici
    Kayar Perdeli Serin Marka Dorse İle
    Üzerinde 1500 KG Yükle Otobandan Ankara - Hendek Gidiyor,
    Doluyken 26400 KG Yük İle Hendek'ten Ankara'ya Dönüyor.
    100 KM'de Sakin Kullanımla Yazın %33-34, Kış Koşullarında %35-36 Yakıyor.
  • Arkadaşlar daha önce kırsal kullanıp da, kırsal kalktıktan sonra euro dizele geçen arkadaşlarım da yakıt durumunu paylaşabilir mi ?

Zira son 1 haftadır bu durumdan dertliyim.

%32 yakan araba, euro dizelden sonra %40 yakmaya başladı !

DH Kara Taşımacıları Grubu başlığına yazdığım şu mesaj durumu açıklayacaktır.

quote:

En son 01.02.2011'de mazot aldım. Euro dizelin litresi 3.35 idi.
    470 km'de 645 lira mazot aldım. Buna göre hesaplayacak olursak;

645/3,35=192,5 litre

192,5/470=40,96, yani araba %40,96, yuvarlayacak olursak ise %41 yakmış.

Kilometredeki tüketim ise 1,375 TL...

Gördüğünüz gibi tüketim fazla... Kırsal motorin kullanırken araba genelde %35'i geçmezdi, euro dizele geçtikten sonra tüketim böyle tavan yaptı.
    Euro dizel, kırsal motorine göre ince olduğu için araba daha fazla yakıyor.

Arabaya pompa bakımı ve sibop ayarı yaptıracaktım, bu tüketim değerlerinden sonra enjektör bakımını da yaptırmaya karar verdim. Euro dizel kullanmaya başladığımdan beri tüketim değerleri hep bu seviyelerde...

KAMYON VE TIRLARIN BOŞ DOLU ORTALAMA YAKIT SARFİYATI (EVET USTALAR ARACINIZ EN AZ NE YAKIYOR)
  • Eray abi bakım yaptırmadan önce kalınlaştırmak için euroya az yağ kat birde öyle dene bakalım.Bizim arabanında tam yakıt düşmeye başlamışken kırsal bitti euroya geçecez bakalım performansta yakıtta ne değişecek.
  • selam arkadaşlar konunun içinden olan birisi olarak yukarıda bahsettiğim aracım 2520 ford cargoda daha önce deneme maksatlı euro kullanmıştık....
    aracın çekişinde bir miktar artma hissediyorsunuz litre bazında bizim ölçümlerimizde yakıtın düştüğünü görmüştük%27lik dilimde %5gibibir düşme olmuştu

şimdi kırsal motorin hesabından 1000km ye ortalama 270 litre yakan bir araç birim fiyatı 3.29 tl den 889tl yakıt yakar
    aynı yola giden aynı araç euro dizel de aynı yolda 270x%5=13.5... 270-13.5=256.5lt x birim fiyatı 3.49=895 tl yakar.... bizimkendi yaptığımız kırsal dizel ve euro dizel arasındaki ölçümlerimizde fiyat olarak artış litre olarak düşüş görmüştük...
    bence araçlarımızın pompa enjektör ayarlarını euro dizele göre yaptırmamız gerekecek...
    saygılar

bu arada 3228 axor ile ağır kış şartlarında kırsal dizel ile boş dolu %31 yaktı....
  • man tga 18.430 basar tonaj adana samsun arası narenciye çekiyoruz kışın %38
  • GERCEKTEN BU SOYLENILEN KADAR AZ MI YAKIYOR BU TIRLAR. BİZ SİVAS DAN DOGUYA (KARS.ARDAHAN.ARTVIN vs) demir cekıyoruz ve her marka tır var daha %48 den asagı yakan arabayı bulamadık.bırtek reno 44o kaldı denemedıgımız kulanan var mı bılgı verırse sevınırım
  • arkadaşlar bana 15 ve 20 M3 lü tamperli kamyonların yakıt sarfiyatları lazım yaklaşık 10 km toprak ve ayriyeten 10 km asfalt yolada ne yakarlar acaba kimi %70 diyor Kimi %40 diyor.
    sende %55 hesapla demeyin
  • AXOR 3228 euro dizel denememizde normal hava şartlarında %28.5 yakıt tüketti bu sefer petrol ofisi prodizeli deneyecez bakalım sonucu net bir şekilde yazarım.....
  • Arkadaşlar merhaba
    2528 axor un yakıt tüketimi ortalama ne kadardır acaba?
  • 2528 boş dolu %24-25 arası yakar basmak incitmek yok sakin kullanırsan....
  • Arkadaşlar bir sorum olacak
    bu 25 lik kamyonlar motora girdiği zaman tahmini kaça çıkar
    örneğin 2528 axor,
    gerçi motor açılmadan değişecek parçalar bilinmediğinden sorunun cevabı net değil ama
    aşağı yukarı ne kadar tutuyor?
    ikinci el bi kamyon almayı düşünüyoruz 4-5 yaşında axor
    örneğin 2528 axor,
    gerçi motor açılmadan değişecek parçalar bilinmediğinden sorunun cevabı net değil ama
    örneğin 2528 axor,
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.